Dat was een fijne Paaschvakantie DE ONTDEKKINGSREIS Een warm spreitje voor Baby SCHAAKRUBRIEK AKKERTJE De Hoofdzaak fs dat Gij weet dat aan de ondragelijkste Lendenpijnen één enkel "AKKERTJE" 'AKKERTJES' (Pijnstillende cachets) Belgisch Product. Recept Apotheker Dumont V Hef boek voor de jeugd 48 frank Reent een Proef Voor s/eenrs één Frank VOOR ONZE LEZERESSEN EEN VERHAAL VOOR ONZE KINDEREN Herinneringen aan onzen voorman EMILE VANDERVELDE Z 'T PROBLEEM Nr. 248 OPLOSSING Nr. 246 W, wm mm m 1 OPENINGEN, VALSTRIKKEN EN NOG WAT SOC. BOEKHANDEL D p VLAM» 170 /Yuz#*r\. seffens een einde slelL De verbazende werking van „AKKERTJES" doen in enkele minuien Uw dagenlange miserie wijken voor innige rust en opbeuring. Lendenpijn, Zenuwpijn, Spierpijn, Migraine, Lumbago, Griep, Kou, Overspanning, Hoofdpijn, Tandpijn, ens. door hun bijzonder wetenschappelijke samenstelling, on schadelijk en zuiver, de remedie bij uit nemendheid tegen i Beleefdheidsformule!! bij de ontmoeting Het toppunt van beleefdheid VASTENTIJD... VISCHTIJD ELLDEE ZILVERWERK ELLDEE COUVERTS De bodem der wereldzeeën is niet altijd even diep 8 - Voor Allen - 16 April 1939 Immer op post bij elke manifestatie, omringd van de oude pioniers der socialistische beweging in ons land; gevend met milde hand, bij elke steun- inzameling, ten bate van het strijdende en lijdende arbeidersvolk. Op zijn teenen slcop Bert naar het bed van zijn neefje en schudde hem aan zijn arm. Wordt wakker, joh)!, fluisterde hij. Het is zes uur, je moet vlug op staan voor onze ontdekkingstocht, je weet wel! Slaperig draaide Piet zich om, deed loom zijn ocgen open en bromde: Wat voor een ontdekkingstocht Maar toen was hij opeens klaar wak ker en zat rechtop in bed. O ja, de ontdekkingstocht door de weiden, dat is waar ook. Roep jij Nellie even Bert, dan kleed ik me gauw aan, en met een sprong was tiij zijn bed uit, terwijl Bert voorzichtig de overloop over liep naar het kamertje, waar zijn beide nichtjes sliepen. Zoo stil mogelijk opende hij de deur en riep Nellie, want de groote men- schen, die nu nog sliepen, mochten er niets van merken. De vorige dag hadden de kinderen afgesproken, de weilanden in de buurt van het huis te gaan onderzoeken, omdat ze wel eens wilden weten, wat er achter het met hoog struikgewas begroeide walletje was, dat het dichtstbijzijnde weiland omheinde. Bert was al eens .op weg geweest, maar toen was hij met zijn eene been in een smal modderslootje gezakt, dat hij in de haast niet had gezien en toen hij weer thuis kwam, was tante Ida zoo boes geweest om de natte vuile kleeren dat ze hem verboden had, ooit weer het weiland in te gaan. Maar Bert wou zoo graag weten, wat er ach ter het walletje was, dat hij Piet ;n Nellie had overgehaald, om nu in de vroegte, nu de groote menschen nog sliepen, mee te gaan op den ontdek kingstocht. Ze zouden dan goed op passen, dat ze met schoone en heele kleeren en vóór het ontbijt weer thuis kwamen. 'Dan zou tante Ida wel niet zoo boos zijn vooral als ze nog een boeketje veldbloemen voor haar mee brachten, want daar hield ze zoo van. Zoo hadden die domme kinderen met elkaar afgesproken te doen. De beide jongens waren net bezig een boterham te snijden, toen Nellie be neden kwam, met klein Tineke aan de hand. Tine Is wakker geworden, toen Jullie rnjj riepen, zei ze, en ze zeurde zoo, om ook mee te mogen, dat ik bang was dat ze vader en moeder en oom en tante wakker zou maken. Ze kan toch ook mee, als we goed op haar passen. 't Is anders een reuze gezeur met zoo'n klein kind, mopperde Piet, maar Bert vond, dat ze r.u maar goed op het klein ding moesten passen, om dat er toch niets meer aan te ver anderen was. Ze aten allemaal hun boterham voor de eerste honger en toen gingen ze met zijn vieren op stap. Daar gaan de ontdekkingsreizigers riep Piet vroolijk, toen ze het hek uit waren. Nu trekken ze het dichte oer woud in, om te onderzoeken, welke wil de volksstammen er nog in het achter land huizen! Koeien en schapensitammen zeker spotte Bert. Als de boer ons maar niet ont dekt en ons van het land jaagt, meen de Nellie, maar Piet liet zich niet van zijn stuk brengen en ging verder: Ook zullen de beroemde landont dekkers probeeren bronnen op te spo ren van de woeste rivier, die door het onbeker.de land stroomt. Zeker dat modderslootje, waar Bert in getrapt heeft, veronderstelde Nellie nuchter. Maar nu waren ze bij het hek van het weiland gekomen en hadden het te druk met er over te klimmen, om nog verder te redeneeren Tineke, die het heerlijk vor.d, dat ze met de grootere kinderen mee niocht, werd er heel voorzichtig over ge tild, omdat er prikkeldraad overgespannen was. In de weide zag het wit van de ma deliefjes en Tineke wou telkens blijven st.an om bloemetjes te plukken, maar daar hadden de ontdekkingsreizigers nu heus geen tijd voor. Straks, als we terugkomen, beloof de Piet, dian gaan we een groot boeket voor tante Ida plukken, hoor. En het arme Tineke werd vei£er mee etrokken. Het was nog tamelijk moeilijk om over zoo'n walletje te komen, eerst was ex een omheining van prikkel- Wanneer we ba.by even uit de wieg nomen en van de eene kamer naar de andere willen brengen is het zoo pret tig een dergelijk warm omhulsel bij de hand te hebben om het kleintje te gen al te groote temperatuurswisseling te beschermen. Bencodigdheden zijn 200 gr. witte koordwol en 1 stel breinaalden nr 2 1 '2 We zetten 143 steken op en breien nu eerst een rar.d van 20 naalden jn den z.g. gerstekorrelsteek. •Dezen steek breien we als volgt: le naald: 1 recht, 1 averecht, afwisse lend herhalen. 2e naald: Boven de averechte steken breien we recht en boven de rechte steken averecht. We herhalen nu af- wisselnd deze beide naalden. Na deze 20 naalden breien we verder in patroon, uitgezonderd 10 steken aan weerszijden van het spreitje, die we over de geheele lengte in gerstekorrcl blijven breien. We breien nu dus als volgt: le naald: (gerekend vanaf genoemde 20 naalden) 10 steken In gerstekorrel, 3 steken averecht, 2 steken recht, Van af herhalen en eindigen met 3 ste ken averecht, waarna we dan nog 10 steken in gerstekorrel breien. 2e naald: 10 steken in geretekorrel, 3 steken recht, 2 steken averecht. Vanaf herhalen en eindigen met 10 steken in gerstekorrel. 3e naald: als de le naald. 4e naald: als de 2e r.aald. 5e naald: 10 steken in gerstekorrel, 1 omslag, - steek afhalen, 2 steken recht te zamen breien en den afge- haalden steek over deze twee te zamen gebreide steken halen, 1 omslag en daarna 2 steken recht breien. Vanaf herhalen en aan het einde weer 10 steken in gerstekorrel breien. 6e naald: 10 steken in gerstekorrel en daarna boven de rechte steken recht breien en boven de averechte steken averecht. De lussen, die door de om slagen van de vorige naald worden ge vormd, breien we gewoon als averechte steken. Door deze 6 naalden .wordt het ge heele patroontje gevormd. We herha len deze 6 naalden dus voortdurend tot we in het geheel 40 patroontjes hebben gebreid. Daarna breien we nog 20 naalden in gerstekorrel en kanten d.n alle steken in één keer af. Ter afwerking haken we rond het spreitje een picctje als volgt: 3 vasten, ieder in een gaatje. Dan 4 lossen en daarna precies naast de vo rige vasten weer 3 vasten. Dit herha lien we nu steeds afwisselend. draad, waar Je onderdoor of overheen moest, dan een smal slootje en dan pas het eigenlijke walleltje en lijstbes- boomen en nog andere struiken, die de kinderen niet kenden. Die groeiden zoo dicht opeen, dat je er doorheen moest wringen en voortdurend oppassen, diat je geen terugspringende tak in je ge zicht kreeg. Ên als je dan aan de an dere kant was, kreeg je weer een sloot je en prikkeldraad. Het is nog niet zoo gemakkelijk om ontdefckingsreiziegr te zijn, zei Piet, dat kunnen alleen heele dappere ke rels. En dappere vrouwen, voegde Nel lie er dadelijk bij. Ze waren nu al in een groot wel land, diat aan alle zijden door diezelfde soort walletjes omringd was. Er lie pen ook een paar schapen in te gra zen, waarvan er één twee nog heel jonge lammertjes bij zich had, die op hun dikke hooge pootjes verbaasd naar de vreemde indringers stonden te kij ken. Nellie vond ze zoo lief met hun stompe neusjes en hun fijne witte kroeskrulletjes, dat ze er graag eens een in haar armen z*>u willen hou den. Laten we voorzichtig probeeren er één te pakken, stelde ze voor, en daar hadden de jongens dadelijk zin in. We gaan op de olifantenjacht, fantaseerde Piet weer. We moesten ze van vier kanten omsingelen. Tineke blijft daar staan, Nellie gaat naar rechts, Bert, jij links en ik loop achter ze om. Vooruit maar! Kalm en voorzichtig begonnen ze de jacht, maar de lammetjes bleken wa tervlug en glipten hen telkens onder de handen uit. In hun ijver om ze te vangen vergaten ze tenslotte hun voor zichtigheid, vergaten, dat het hun heelemaal niet mooi stond, zoo woest achter die weerlooze kleine diertjes aan te jagen, dat ze buiten adem raak ten en angstig om hun moeder mek kerden. Op 't laatst ving Bert er een. Triomfantelijk droeg hij het in zijn armen en liet het Nellie zien, die lief kozend over zijn witte krulletjes aaide. Wat klopt zijn hartje vlug, zei ze, hij is zeker bang voor ons. Och laat hem weer loopen, Bert! Op dat oojectoliik hoorden ze een barsche mannenstem achter zich roe pen Hé, wat moet dat daar met mijn •beesten? Wil jullie wel eens maken, dat je uit m'n land komt! 't Was zeker de boer aan wien de schapen toebehoorden. Gauw' zette Bert het lammetje neer ep weg holden ze, Nellie met Tineke aan de hand. De boer kwam achter hen aan en zwaaide dreigend met een schop. Ti neke begon te huilen van angst en Bert klom zoo haastig over het prikkel draad, dat hij zij n broek scheurde. Piet was al door het struikgewas van het walletje heengedrongen ,toen hij zag, dat Nellie het kleine zusje niet over het prikkeldraad kon krijgen in haar angst. Met een sprong was nij weer door de takkenwarreling heen, waarbij een terugverende tak hem striemend tegen zijn wang zwiepte en hielp zijn beide zusjes, terwijl de boo ze boer al vlakbij was. Maar die scheen nu toch genoeg te hebben van de ach tervolging, want hij bleef bij het prik keldraad staan en zei enkel r.og: Als ik jullie weer in mijn land achter de beesten aan zie jagen, haal ik de politie. Je bent gewaarschuwd! Hijgend bleven de kinderen achter het walletje staan kijiken, hoe de boer zich omkeerde en naar zijn schapen ging. De beesten schenen hem goed te kennen, want ze kwamen blatend op hem toe en likten zijn handen. Hij haalde iets wits uit zijn zak «klont jes», zei Bert en liet ze daarvan snoepen. Was dat die man, waar ze zooeven zoo bang voor waren geweest? Hij was zeker zoo boos geworden, om dat zü ze zoo hadden opgejaagd en verschrikt gemaakt, terwijl hijzelf zoo goed voor ze zorgde. Er zat nu niets anders op, dan maar weer terug te gaan, naar huis en een vroolijke thuiskomst werd het niet. Tineke huilde nog steeds, Bert zat in de put over zijn gescheurde broek, Piet voelde telkens aan zijn wang, waar een dikke roede striem op kwam en Nellie dacht maar steeds .Wat zal moeder wel zeggen, dat ik klein Ti neke zoo maar meegenomen heb zon der dat ze het wist? GOOR O. NEMO. (Bohemia) WTT K!b4, Dg2, LdS (3 stukken) SWART Ka2, Lal, Pf3 en g3, pion b2 en b5 (6 st.) Mat in twee zetten. Sleutelzet C7 C8 P. ZWART WIT 1. KxP, Lb5 a6 mat 2. Ka8, Lb5C6 mat Vijftien goede en twee slechte oplossingen. STAND A. De Baetselier en Fr. Beekman Evarist Beeokman O. Vantamme ea L. Dubois M. Mans3Tt Gh. Broeckx M. Cnudde G. Hutsebaut P. Peeters E. Maes A. De Maesschalck G. Schmid D. De Greve C. V. D. Cruyssen L. De Vuyst A. Van As en G. V. Heuverbeke F. Francois en H. V.D.Bossche y a b cdelgh F. Francois en H. Van Den Bossche van Gentobrugge, we noemen u wel kom in onze groep; maar... uw ma nier van oplossen is glad verkeerd. Het is altijd Wit die begint, en die zet noemt men den sleutelzet. Dan antwoordt Zwart met zijn beste tegen zet. Daarna zet Wit den zwarten ko ning schaakmat. U woont niet zóó ver van ons lokaal in de St. Pietersnieuwstraat; als u eens komt den Zaterdagavond of Zondag middag, leeren wij u dat aanschouwe lijk, en u zult er veel genoegen aan hebben. V. De Spaansche partij levert machtig spel en wordt daarom met voorliefde gespeeld door de beste spelers. De volgende zetten dragen haar ken merk 1. e2 e4, el e5; 2. Pgl f3, Pb8 C6 3. Lfl b5, a7 a6. Volgen nu een paar vertakkingen A. 4. Lb5 a4, Pg8 f6 5. O O, Pf6 X e4 6. d2 d4, b7 b5 7. La4 b3, d7 d5 8. d4 x e5, LC8 e6 9. C2 C3, Lf8 C5 10. Pbl d2, 0 0, enz. B. 4. L X C6, d7 X c6 5. d2 d4, e5 X d4 6. D X d4, D x D 7. P X D, LC8 d7 8. LC1 e3, 0-^0 0 er.z. EEN VALSTRIK 1. e2 e4. e7 e5 2. Pgl f3, Fb8 C6 3. Lfl b5, Pg8 e7 4. C2 C3, a7 a6 5. Lb5 a4, b7 b5 6. La4 b3, d7 dö 7. D e2 (a), d5 x e4 8. D x e4, LC8 f5 9. Pf3 x e5 I en als Lf5 x D 10. Lb3 x f7 4- mat. (a) Hier wordt de strik gespan nen. (Wordt voortgezet Verantwoordelijke uitgever R. Vercammen, St. Pletersnleuv .tr. 64 GENT ST. PIETERSNIEUWSTRAAT, 64, GENT IN EEN INDRUKWEKKENDE OPLAAG IS VAN DE PERS GEKOMEN DAT DE EENHEID VAN UW GEZIN ZAL VERSTERKEN Het is mogelijk gebleken om in één boek van 768 blad zijden te vereenigen, tot een kleine bibliotheek een groot deel van het beste, dat meer dan 80 schrijfsters en schrij vers van naam voor de jeugd van verschillende leeftijden ons hebben geschonken. Prof. R. CASIMIR schreef de inleiding. Zijn oordeel ls ln één zin samen te vatten Het is prachtig wat ge hier voor de jeugd gedaan hebt VERHALEN, die anders een heel boek vullen, vertellingen die in één avond uitgelezen kannen worden, fabels die tot nadenken biengen, sprookjes die de fantasie opwekken verzen en versjes om van buiten te leeren. In een bonte rij wisselen meer dan 80 schrijvers elkaar af Peter Rosegger, C.S. Adama van Scheltema, Fritz Rosen feld, Allen Chaffee, Nienke van Hichtum, Hans C. Ander sen, A. Roland Holst, S. Falkland, gebr. Grimm, Edmondo d'Amicis, H. G. Wells, Jules Verne, C. Collodi, De School meester, Marie Van Zeggelen, Mark Twain, Fritz Reuter. Guido Gezelle, Selma Lageriöf, Fr. Van Eeden, La Fton- taine, Cervantes, Hildebrand, Jeanna Oterdahl, A. Ver- wey, Ant. Ccolen, Jack London, C. Joh. Kieviet en andere. 276 oorspronkelijke illustraties ln zwart en wit speciaal voor dit boek vervaardigd door Ruscha Wijdeveld, Rie Kooimans, Piet Worm, Aafje Bruin, Fré Cohen, Peter Van Reen, Sjoerd Kuperus, Wim Van de Walle, Anton Pieck, Léon Holman, George Van Raemdonck, P. 4meele. Versierde initialen, speciaal ontworpen voor dit boek. Schutbladen volgens oorspronkelijke teekeningen ln drie kleuren. Omslag in drie kleuren naar ontwerp van Ruscha Wijdeveld. Marokijnroode Bano met goudstempel van J. B. Heukelom. WACHT NIET, BESTEL HET VI Per doos van 12 stuk- lx. 9^. at doos van 6 .tuks fr. 5.-. Verkrijgbaar bij alle Apothekers. Proaidoosies met 1 AKKLKlJt Een typisch markttooneeltje te Praag, hoofdstad van het vroegere vrije Tsjeclioslowakije, thans overgeleverd aan het barbaarsche Hitler-Duitsch- land. De marktvrouwen dragen smaakvolle met de hand bewerkte kleeding en verkoopen fijne handwerken. Als twee menschen elkaar tegen komen, is het vaak: «Hallo, hoe gaat het?» Maar 's lands wijs, s lands eer, en elk land houdt er zoo zijn eigen zeswijzen cp na. Om te beginnen met Engeland: «How do you do?» vragen ze daar. Eigenlijk een rare vraag aLs men die letter lijk gaat vertalen: «Hoe doet u?«. In Frankrijk zegt men: «Com ment vous portez vous?. oftewel *T^e draagt ge u?>. Ta Duitschland placht men in zoo een geval te vragen: «Wie geht es?, of «Wie befinden Sie sich?.. Maar dat laatste is sterk verouderd en zal vervangen dienen te worden door «Wo befinden Sie sich?»... De Ohineesche beleefdheidsformu le luidt: «Hebt gij uw rijst gehad?, en dat is wel kenschetsend voor een land, waar de bezitlooze klasse zoo wat verhongert. Rijst, het voornaam ste voedsel! In Egypte vraagt men zeer indis- kreet: -Hoe zweet u?. iets, wat in verband met het zoo dringend noo- dige zweeten in dit land uitermate belangrijk schijht te wezen! Zeldzaam beleefd was op een keer de beroemde Fransche schrijver Vo'.ta.re, die in de 18de eeuw leefde. Toen hij eens een brief had opge steld, schreef hij aan het slot: «Ik verzoek U dringend, wel te willen verontschuldigen, dat ik U dezen brief in hemdsmouwen heb ge schreven.» Beleefder kan het al haast niet. Buitengewoon beleefd was ook eens een minister van Justitie tijdens het bewind van Wilhelm I, die van 1871 tot 1888 keizer van Duitschland was. Op een ochtend vertelde hij den mi nister, dat hij 's nachts had ge droomd, dat deze hem arresteerde. Haastig antwoordde daarop de mi nister: «Uwe majesteit gelieve te veront schuldigen, dat ik mij in zijn droo- men heb gemengd.» En bijzonder beleefd volk zijn, zoo als ieder weet, de Japanners. Het toppunt van Japansche beleefdheids vormen gaf echter wel een diplomaat van het gezantschap te Berlijn te zien, die zich tegenover degenen die hem kwamen bezoeken, verontschul digde, omdat het zulk slecht weer was. Nu we weer midden in den vasten zitten, stellen vele huisvrouwen zich op nieuw de vraag Hoe breng ik afwisse ling in "mijn aagelijksch menu In derdaad is dit een heel probleem, want we zijn immers in hoofdzaak op vlsca aangewezen, en al is visch dan smake lijk en voedzaam, toch gaat ze op den duur vervelen. Daarom is hier de bood schap afwisseling in de toebereiding van de visch, die maar al te vaak ge kookt of gebraden wordt. Koe ze dan wel opdienen Hebt ge al eens visch gefruit Oi hebt ge u laten afschrik ken door de moeilijke verteerbaarheut van frituurvet Dan moet ge het be slist eens beproeven met een zuiver plantenvet, b.v. Ozo, dat smakelijk .Jj en licht verteerbaar. Bovendien bent dit vet de goede eigenschap den visch- smaak niet op te nemen, zoodat het later voor andere gerechten kan ge bruikt worden. Natuurlijk verdient het dan aanbeveling het vet na i~.et fruiten van visch even door een doekje te fil- treeren, om alle restjes van paneermeel e. d. te verwijderen. Kabeljauw of witte zalm leent zich uitstekend tot deze wijze van bereiding. Hier geven wij dan een beproefd recept van gefruite kabeljauw die men bij voor keur met sauce Tartare opdient. GEFRl ITE KABELJAUW Koop ka beljauw van circa 2 cm. dikte. Wasch en droog zc zorgvuldig. Snijd ze in. tweeën indien^ze te groot zijn. Leg zo in een schotel met een ajuin, een lau rierblad, een takje thymus, een weinig zout en peper. Overgiet alles met 2 of 3 lepels slaolie en draai de mootjes a. en toe ln" het marlneervocht. Neem na 2 of 3 uren marineeren de visch uit den schotel, droog ze in een doek. bevochtig ze vervolgens met een weinig melk, wen tel ze in bloem en schud het overtol lige meel af. Verwarm het frultvet. Neem een ruime hoeveelheid Ozo ca doe niet te veel mootjes visch tegelijk in het vet ten einde dit niet te zeer af te koelen. Laat de visch 5 minuten, fruiten, tot ze goed bruin ls. Sohik de kabeljauw op een schotel en versier met takjes peterselie. Dien op met tartare saus. TARTARESAUS Maak eerst een botersaus van 40 gr. Solo. een soep lepel bloem, 1/4 liter bouillon of wa ter, doe er peper en zout bij. Als ze gekookt heeft, neem ze van het vuur en voeg er een eierdooier bij. Roer in de saus tot ze koud ls voeg er dan een lepel dra-gonderazijn bij en rc-er er ook een paar fijn gehakte sjalotten bij. zijn een leven lang gewaarborgd. Te koop bij ROGER OSTYN, n. 27, Bruggestraat, te M E E N E N 71) Bij de heretelling aan een diepzee kabel ln de nabijheid van het eiland St. Helena in den Atlantisohen Oceaan, werd vastgesteld, dat de ka/- bel op een diepte van 1000 meter lag, terwijl men door middel van oude aanteekeningen kon nagaan, dat adaar de diepte bij het leggen van de kabel ruim 25 jaar geleden ongeveer 4500 meter was geweest Men brengt deze groote veranderin gen in verband met de werking van onderzeesche vulkanen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 8