hve# \0 tffc 0K BESTRIJDT HET VET Het verstandig vogeltje O' Zenuwlijders sterven Zoo'n barstende Hoofdpijn Neem 'n AKKERTJE de nieuwe Belgische PUN-stiller volgens recept van Apotheker DUM0NT Neem Proef a m sleehtsi één Frank Het aanvetfen van jonge duifjes Kritiek op het korperatisme Voor vroegtijdig Ze belet U le werken. Ze belet U zelfs le denken en toch hebt Gij vandaag nog zooveel te doen, dat af moet! Gij kunt binnen 'n kwartiertje van die schele hoofdpijn verlost zijn, zonder Uwlichaamle schaden: TEN LANDE ELLDEE ZILVERWERK ELLDEE COUVERTS ALS DE LENTE IN AANTOCHT IS Een verhaal voor onze kinderen De 137 kapitalistische families zouden zoo veel politieke macht krijgen als de acht mil- lioen inwoners DE VRIJDENKER HOE ONTMANNEN ZIJ DE ARBEIDERSKLASSE kosteloos een eenvoudige methode uit te leggen kosteloos en franco een leerzaam boek Pharmacie PANNONlA (abt EEN HERDOOPT KAPITALISME Gij moogl ook twee "AKKERTJES" na elkaar innemen. Hel zal U geen kwaad doen. Rustig kunt Gij nu aan Uw werk gaan. Na een poosje komt Ge tot de ontdekking dat Ge U beter gevoelt dan ooit. U hebt Uwe geheele werkkracht terug gevonden. Uwe afslovende hoofdpijn is heelemaai verdwenen. AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling 8 - Voor Allen 23 April 1939 liiiiiiiii V. 80 - 024 A 6FL. HAFFINERIfcS OU CONGO BEIGE. 3RUXEUES ^g%S&^»8883j8p^ggaiSga8B8S8jp3gSijgra^gS^^^ ARBEIDERSVOETBALLERS IN DE WEER In Geeraardsbergen ging een interprovinciaal tornooi door tusschen Vlaanderen en Brabant, dat eindigde met 60. Op ome foto's: 1. De ploegen van Brabant2. Deze van Vlaanderen3. Brabant verdedigt zich Moest men kunnen een statistiek opmaken dan zou men werkelijk ver wonderd staan over het groot aantal duifjes dat in ons land verbruiat wordt. Lekkerbekken kunnen zich na. tuurlijk goed doen aan het zeer fijne vleesch dat cp zeer verschillende wijze kan voorbereid worden dank zij de handigheid onzer huisvrouwen. Opdat het vleesch der duifjes wer kelijk opperbest weae volstaat het echter niet dat de diertjes goed ge voed werden maar tevens moet men ze 8 a 10 dagen voor het slachten op een bijzondere wijze voorbereiden. Te vele vetters verliezen dit uit het oog en moeten dan zelf mindere kwa- liteits-duifjes eten... of aan anderen verknopen. Veel te veel duifjes komen bij den handelaar of op de markt zonder de minste voorbereiding. Ze zijn dan o:k meestal te mager en ge ven geen absolute voldoening aan de verbruiker. Het is dus in het belang zijn een leven lang gewaarborgd. Te koop bij ROGER OSTYN, n. 27, Bruggestraat, te M E E N E N 71J Eindelijk wordt het weer Lente; we hebben zoolang getracht naar een beetje zon, een beetje warmte; we hebben ge huiverd, geklappertand, geniesd en ge hoest en den Winter verwenscht, oor zaak van al die narigheid. En daar is dan eindelijk de eerste mooie dag. Van zelf rijst de groots vraag Wat zal ik aantrekken Een korte inspektie van orze garde robe en... het aardige voorjaarsjurkje dat we ons ietwat voorbarig aangeschaft hadden, wordt nu met verteedering te voorschijn gehaald; gauw even aantrek ken en... pullovers £fi sweaters worden met een tikje minachting terzijde ge legd. Maar. dames, alvorens ze op te bergen, zullen wij ze eerst grondig rei nigen; dit, om de motten geen schijn van kans te geven, want er zal wel nie mand zijn die deze diertjes een goed hart toedraagt. Dus geven wij onze diverse wolletjes een goede waschbeurt. Niets zoo een voudig. We maken een koud sopje van Lux en halen er de verschillende klee- dingstukken door; zacht drukken doch nooit wrijven; het sopje vernieuwen als het te vuil wordt. Spoelen tot het water helder is, uitknijpen, in badhanddoeken wikkelen om zooveel mogelijk vocht te verwijderen. Vervolgens op maat rek ken en platliggend laten drogen. Als alles kurkdroog is, zorgvuldig opvou wen. in vloeipapier wikkelen en de pak jes dichtplakken om ze motvrij te maken. Daarna bergen wij onze wolletjes netjes op tot het zonnetje ons weer den rug toekeert. Lx. 35 van de kweekers zoowel als van de verbruikers dat de duifjes in goeden staat verkocht worden. Men kan tot een goede aanvettings- graad komen op twee wijzen natuur lijk en kunstmatig. De eerste methode bestaat bijzin der in de keus en de hoeveelheid der verbruikte voeders. Bij de tweede methode verplicht men de duifjes te eten, dit is het zooge naamde gaveeren. Een persoon neemt eerst het voeder in zijn mond en brengt het rechtstreeks in den bek der duifjes. Dit is echter een zeer bijzon dere nijverheid welke even bijzonder personeel vereischt. De doorsnee- kweeker kan deze methode niet toe passen. Het natuurlijk aanvetben wordt door de ouders zelf gedaan. Zij verwecken eerst het voeder in hun bek en geven het dan aan hun afstammelingen. Dit natuurlijk aanvetten kan door elke kweeker gedaan worden en vergt geen bijzondere kennissen. Men kan deze methode wel in volle vrijheid toepassen doch verdient dit geen aanbeveling daar dan allicht duiven welke hun kleinen niet v:ede- ren er ook wel gauw zullen van profi- teeren. Men zal dit nadeel gedeeltelijk en bovendien gemakkelijk bestrijden door de voedsters in hun eigen afge zonderd hok nog een toevoegsel van eten te geven. Best is het nog het aanvetten te doen met afgezonderde koppels. Natuurlijk moet men tijdig het rant soen der ouders veranderen. Een twintigtal dagen na de geboorte der duifjes zal men meer eten geven en ook het rantsoen wijzigen. Dit rant soen zal 30 kleine maïs (Cinquan- tini) bevatten. Maïs verdient de eerste plaats tus schen de granen voor de vetvorming. Tarwe is minder gewenscht en cok wel minder gelust. In elk geval mag men maïs niet vervangen door haver of gerst daar hun scherpe uiteinden de krop der duifjes kunnen kwet sen. Hoe het ook weze zorge men steeds voor een mengeling van gra nen en schilfers daar een voeder al leen niet volstaat. Zout hoeft natuurlijk deel uit te ma ken van elk goed rantsoen. Buiten de voeding zal men er ook zorg voor dragen de hokken zeer rein te houden, alle ongedierte te vermij den en te bestrijden en tevens al ie geuren te verwijderen daar het vleesch hier zeer gemakkelijk van do:rdron- gen geraakt. Men geve steeds goed gezonde voeders en immer in eetbak ken om elke vuilnis te vermijden. Men zal natuurlijk steeds zniver water ter beschikking van de duiven stellen. Aoht a tien dagen volstaan om de duifjes in vorm te krijgen. Langer mag de aanvetting niet duren. De kwaliteit uwer dieren zal niet ver- hoogen en ge zult nutteloos moeite en voeder verspillen. Wie kort bij de w ent. kan in het aanvetten van duifjes beslist een zeer interessante bijverdienste vinden! Een troepje dikke musschen zat"" Wat is het behang t:ch eigenlijk druk tjilpend onder een afdakje. Er leelijk, dacht ze opeens Vroeger had was blijkbaar iets bijzonders gebeurd, ze dat nooit gezien maar nu ze daar want ze schreeuwden door elkaar. De zoo de heele dag in bed lag, merkte één nog harder dan de ander. ze het pas. Op het tafeltje naast Een vroolijk roodborstje had al een haar bed stond alleen een nare groote poosje vanuit een kastanjeboom naar medicijnflesch, met een zwa.rt drank het trrepje gekeken. Hij vond die dik ke, brutale musschen toch zoo grap pig. Ze maakten zich druk om niets. Maar, dat was wel waar, ze wisten al tijd alles. Er kon niet wat gebeurd zijn, of de musschen konden het je vertellen. Het roodborstje spitste zijn ooren, want hij wou wel graag weten, wat er zooal gebeurd was in de laatste week. Eerst hadden ze 't 'over het slechte weer. Het regende maar steeds en nu kwamen er ook geen kinderen in het park om broodkruimels te strooien voor de vogels. Dat was wel naar. Daarna hadden ze 't over 't geval van poes, die het arme Kwiekstaartje had gepakt en opgegeten. Even waren alle musschen er stil van en dachten aan de vroolijke Kwiekstaart, die, altijd even vlug en brutaal, overal de mees te kruimels had weten op te pikken... Nu zouden ze nooit meer kunnen la chen om zijn grapjes en hem nooit meer kunnen uitschelden om zijn on deugende streken. Toen hadden de musschen het op eens gehad over Elsje en Roodborstje luisterde nu n:g scherper, want dat meisje kende hij heel goed. Ja, mopperde een groote musch, iedere dag, precies te 8 uur, schoof ze je erin. Daar keek ze maar liever me naar, want het zien van die flesoh maakte haar aan het rillen De groo te gedeukte wekker had ze in een bo'oze bui omgedraaid, omdat ze vend, dat-ie véél te langzaam liep. Nu kon ze tenminste niet zien hoe laat het was. Voor het raam stond haar gera nium; dat was nu de plant, waar Elsje vroeger zoo trots op was geweest. Ze had hem vo:r haar verjaardag zelf mogen halen bij den kweeker. Wat had ze hem vaak bewonderd en wat had ae hem niet goed verzorgd Hij was toch zoo mooi. met z'n frissche groene blaadjes, die parmantig naar buiten keken, met z'n deftige stam metje en daarboven de prachtige vuurroode bloemen. Maar o, wat was Els verdrietig geweest, toen moeder alleen nog maar zoo'n oude bloempot met een stuk eruit voor de geranium had kunnen vinden Toch had zie er niet lang over getreurd, want de plant begrn al heel gauw hard te groeien door haar goede zorgen. En bloeien deed hij, dat 't een lust was om naar te kijken Maar toen werd Elsje ziek en ach. toen had ze de arme geranium heele- maal vergeten. De bloempjes schrom pelden in elkaar en één voor één wer Noch individu, noch de volksgemenschap worden gediend door het korporatief stelsel het raam omhoog en strooide ze de den de mooie gr:ene blaadjes geel. En kruimels van het ontbijt in de dak goot. Hè, wat was dat fijn. Dan had ik al heel vr:eg mijn buikje vol en ik hoefde dan vaak de geheele dag geen eten meer te zoeken. En nu is het het was net of de mooie rechte stam van verdriet in elkaar was gezakt. Ach, als de geranium er maar een beetje vroolijker uitzag, dan had ze tenminste iets om naar te kijken. Zoo- als hij nü was, kon hij Elsje alleen raa.m al in geen zeven dagen omhoog maar nog verdrietiger maken. Ze geweest. Het lis meer dan erg. Zou dat dacht er niet aan, dat hij er toch meisje ons nu heelemaai vergeten eigenlijk "zelf niets aan kon doen. zlJn Ze draaide haar h:ofd boos de an- Wij leefden ook van die kruimels, dere kant uit, want ze wou er niet zuchtten een paar andere musschen. meer naar kijken. Het roodtoor 'e Nu moeten we heelemaai naar het schudde zijn kopje wat had hij een park vliegen en dan gebeurt het vaak medelijden met Elsje en met de gera- genoeg, dat wij niets vinden. Nee, het nium Hij dacht eens goed na en op is niet lief van Els eens tikte hij weer tegen het raam. Weten jullie dan niet, dat het De plant keek op en vroeg een beetje meisje erg ziek is vroeg een oud boos, wat of er nu weer was. muschje. Ik heb eens door het raam gekeken en t:e*n zag ik haar met een bleek gezichtje in bed liggen. En ze keek zoo verdrietig. Toen hadden alle musschen mede lijden met hun weid oenster t je, en zelfs het verwaande Hipje voelde zijn oogjes nat worden. Ja. zoo zijn de musschen nu eenmaal. Ze maken wel veel kabaal, maar ze hebben toch ook een gevoelig hartje. Roodborstje was erg geschrokken van die slechte tijding. Ja, hij had ook iedere morgen van haar kruim \t.jes gegeten, net als de musschen, maar Elsje was zijn groote vriendin. Eens Zeg eens, bromplant piepte Roodbrrstje, ik weet misschien wel raad... De geranium keek hem een beetje ongeloovig aan, maar het vo geltje stoorde zich daar niet aan en zei Ja., maar eerst tnoet je wat vroo lijker kijken en dan moet je ook eens probeeren er niet z:oals een zoutzak bij te staan Ach..., zuchtte de plant, hoe kan Ik nu vroolijk zijn Ik krijg immers geen straaltje zon meer Ja, maar dat is ook je eigen schuld Je moet js flink uitrekken zoo hoog als je maar kunt. Dan kom had ze hem gered uit de klauwen var. nët met ie kODie in de zonnestra een V.fl.t. en toen Viaef ve he,m neo- „en n^L "l" le K.°PJe W de ZOnneSWa- een kat en toen had ze hem nog ver pleegd, net zoolang tot hij heelemaai weer beter was. Toen had ze het ven len. Er k:mt niet veel zon door het raam... daar heb je gelijk aan. maar het is toch net genoeg om er van te srertje opengeschoven en R:odborstjfe kumien grÖe en Toe probeer 't maar was dankbaar de lucht in gevlogen. es! probeer t maar En nu was dat lieve kind ziek Roodborstje vloog over de dagen en na een poosje zag hij met z'n, scherpe oogjes het dakvenstertje, dat hij heb ben moest. Ach, 't was maar een heel oud. ver vallen dag. De pannen waren gebar sten en groen van het mus. Het ven ster zag er armoedig uit. Er zat een De verdroogde geranium zuchtte en probeerde zich vet te rekken. O, wat was z'n rug stijf en wat deed dat rek ken een pijn Maar Roodborstje vond het prachtig. Hij piepte van plezier en riep luid Goed zoo Volhouden maar En ja hoor, eindelijk stond de ge- jf UJï: aT jr een ranium weer rechtop en toen hij nog fx tV niC? een beetje meer z'n best deed, voelde een paar barsten. Maar het roodborst- - - - hij duidelijk de vriendelijke, warme je en de musschen zagen dat niet en zonnestralen op zi n kruin al hadden ze het gezien, dan zouden Hoera rien Roodborstje zie ie ze het toch niet. erg gevonden hebben. dat ie 't tanU a mf de bank°zftten'''eif'gfuurde^naar bhmïn" S^ranium 0011 we€r lekefcr in de war- pv, te hoor me eon kon koesteren, werd hij van- Slt n??? Ur hu vfif zelf weer vroolijk. Toen de moeder van hfl- f me!aJ® Elsje die avond boven kwam met een liggen, heta/r hoofdje l&ig scheef op het. kooie melk zei ze verhatfisid kussen en de handjes lagen slap op PJ verbaasd het dek. Vlak voor het venstertje stond een pot met een verdricgde geranium er in. Zijn blaadjes waren bijna allemaal geel en 't was of hij moedeloos in elkaar gezakt was. Hij keek niet eens op, toen Roodborstje met zijn snavel tegen het raam tikte. Hé, kijk eens aan Ik zal de ge ranium gauw wat water geven. Ik dacht heus, dat hij dood was, zoo ver droogd zag hij er uit... Maar nu is hij warempel weer aan 't groeien gegaan... zie je wel, Els Een poosje later stond de geranium in een groote emmer met water en nu Nou nou, dacht het vogeltje, wat 3?iLinaar hartelust drinken He. is dat hier een treurige toestand in dat deed hem nog eens goed Hij die kamer Elsie ziet m Hot-te voelde zich den. die kamer Elsje ziek en verdrietig De geranium ziek en uit z'n humeur! weer groeien en sterk wor- Hij tikte eens wat harder tegen het Toen Roodborstje een paar dagen glas. Toen keek de geranium op en latx?r eerhs k™ kijken, stond er een j_ mrwirf» flpuri dy* rr/orami-.-va vocf fvi - mooie, fleurige geranium met fris sche groene blaadjes. O, wat deed hij zijn best om te .groeien Het vogeltje had er schrik in, zóó was die gera nium veranderd. Ja, dat verstandige roodborstje had het wel geweten, want Elsje was nu ook niet meer zoo verdrietig. Ze moest aldoor naar het raam kijken, naar de geranium, die weer zoo mooi was ge worden. En toen het vogeltje op een zonnige dag weer eens kwam aangevlogen, mopperde Wat wil je toch? Maak niet zoo'n drukte, alsjeblief, want ik heb pijn in m'n hoofd Vertel me dan toch, wat er met jullie is zei Roodborstje en toen zuchtte de geranium Ach, luister dan Els is al een week riek en ze wordt iedere dag ma gerder en bleeker. En nu ben ik ook ziek .gewerden, want ik krijg geen wa ter meer van Els en ik heb ook de heele week nog geen fijne douche met werd hij al uit'de"'verte 'begroet"door de gieter gehad... Nu voel ik me zoo een prachtige, roode geranium-bloem, droog en stoffig... Ik geloof vast, dat Elsje zat rechtop in haar bedje en ik dood ga... keek lachend en blij naar de bloeien- Nee nee, nep Roodiborstje, zeg de plant. Iedere dag had ze hem zien dat toch niet groeien en mooier worden. Op 't Ach, je weet niet half, hoe on- laatst was ze heelemaai vergeten, dat gelukkig ik me voel Vroeger... ach ze ziek was. En toen het voorjaar ja, vroeger toen was alles heel an- kwam, was ze werkelijk beter gewor- ders. Ja, dat weet jij, zoo niet. maar den en toen eindelijk de geranium op ik ben van heel goeie familie... z'n mooist bloeide, schoof ze voor de Zoo, zei Roed borstje, een beetje eerste keer het raam weer omhoog, ongeloovig. Roodborstje had op een schoorsteen Ja, ik ben een stek van een heel - voorname geraniumsoort. Vroeger woonden wij in een prachtig groot glazen paleis, waar de z:n van alle kanten naar binnen kon komen... Een paleis noemt-ie dat spotte Roodborstje. O, wat ben jij een domoor Je hebt ook nog niet veel van de wereld gezien hoor Waar jij gewoond hebt, dat was geen paleis, maar een broei kas Nou goed dan... een broeikas, zei de geranium, ik ben niet van plan om vandaag ruzie met je te gaan ma ken... laat ik maar de wijste zijn. aan de overkant van de straat naar haar zitten kijken en toen hij ELsie zelf het raam zag openmaken, was hij zóó blijdat hij luid piepend naar haar kwam toevliegen. Vlak bij haar ging hij zitten, op de rand van het koziin. En t:en knipoogde hij eens tegen de geranium, net alsof hij wilde zeggen: Dat hebben we toch maar mooi gedaan, wij met ons tweeën, vind je ook niet De geranium zei niets terug, want nu hij weer heelemaai beter was, schaamde hij zich eigenlijk wel wat voor dat kleine vogeltje, dat hem een lesje gegeven had. Roodborstje be- Wat ik zeggen wou we kregen daar greep wel, dat de deftige geranium hen B"" beetje verlegen was; hij was eigenlijk van plan geweest, hem eens duchtig voor de mal te hcuden, maar dat deed hij nu toch maar niet, want hjj kreeg werkelijk medelijden met de stakker. O, wat hadden zijn bloemen een vuurroode blos Een heel klein rood bloempje was op het kozijn gevallen; dat nam Rood borstje in zijn snavel "m het aan zijn jongen te brengen. En hij vertelde hun het verhaal van Elsje en de ge ranium, precies zooals jullie het nu zelf gelezen hebben. altijd op tijd ons water en ons eten. Ach ja, dat was een goeie tijd. Maar eens op een dag kwam een lief klein meisje me halen. Ze zocht mij uit, en daar was ik natuurlijk erg trots cp. Ja, ja, ik was toen de mooiste gera nium uit de heele broeikas. En die Els zag er zoo lief uit en ze lachte zoo' blij tegen me en ze beloofde me, dat ze altijd goed voor me zou zengen. Maar o, zeig, zooals ik toen ben geschrok ken Want toen ze thuis kwam, zette ze me in een bloempot, en die was veel te nauw voor me. Ze had zeker geen andere, maar ik zat er maar mee En 't ergste was nog, dat-ie stuk was cok... d'r was een heele hoek uit. Je kunt je voorstellen, hoe belee- digd ik me voelde! Ik, een deftige ge ranium, moest me daar heel benauwd in een kapotte bloempot zitten koeke loeren De geranium begon be kreunen, nu hij er weer aan moest denken; en als hij niet zoo uitgedro:gd was geweest, zou hij zeker gehuild hebben. Rood borstje had wel medelijden met hem. maar tóch moest hij een beetje la chen, want_ hij dacht by zichzelf Wat ziet die geranium er gek uit! Vooral als hij zoo maar aan één stuk door staat te zuchten... hij lijkt wa rempel meer op een treurwilg dan vp een deftige geranium Elsje lag ondertusschen stilletjes en lusteloos in haar bedje. Haar hoofdje deed zoo'n pijn en ze verveelde zich ook een beetje. Moeder had geen tiid om de heele dag bij haar bed te rit ten. Ze keek haar kamertje eens rond, maar veel mooi's was er niet te zien. INDIEN GIJ begeert op de hoogte te zijn der vrijdenkersbeweglng, lees wekelijks PEK NUMMER 0,60 fr. Voor drie maanden 8.fr Voor één Jaar 32.fr VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat, 56, Antwerpen.. Postcheckrekenlng nr. 430.529. VOOR GENT Richard CLEREBAUT, 35. Schaap straat, Gent. Postcheckrekenlng nr. 470 649. Vrijdenkersbond van Gent kost het Jaar lijks slechts 20.frank. 62?4 Voor de leden van den soclalistischen NS vorig artikel, waarin wij het hadden over de onverzoenbaar heid van 't ekonornisch en poli tiek korporatieme met onze ele mentaire vrijheden, eindigde met de vaststelling dat het de voorstanders van het neo-feodale korporatisme al» leen maar om te doen is het volk, (in meerderheid loon- trekkenden) te verdeelen, tegen mekaar' op te jagen door de hei liging en toespitsing der beroeps- belangen, het rechteloos te ma ken op politiek en sociaal gebied. Het kapitalisme zou integendeel een aureool van dienst aan de ge meenschap» om het hoofd gehangen worden. Men heeft hier te doen met een ge- d'aehtes'trcommg die men best niet onderschat Door de werkelijke be trachtingen van ha.ar promotors te ontmaskeren docden wij haar in de kiem. De overgroote meerderheid der korporatisten kluist in het kleri kaal kamp. Het feit dat hun voor stellen naar den vorm verschillen is maar een kwestie van strategie Zij schikken zich na-ar de geestesgesteld heid van de bevolkingsklasse die zij willen overhalen. Natuurlijk dat een kristen-demokraat heel wat voorzich tiger te werk gaat dan de korpora tisten, uit het klerikale kapitalisti sche kamp. Hun voorstellen velschillen naar den vorm. maar de gróndnedachte en de doelstelling zijn dezelfde. Door in de korporatistische be stuurslichamen aam het patronaat een vertegenwoordiging te geven die ABSOLUUT NIET OVEREENKOMT met de getalsterkte van de kapita listische klasse, en haar ver overtreft door de arbeiders nstaar zooveel ver tegenwoordigers te geven als aan de heeren kapitalisten, in alle landen waar het korporatistisch regir i als staatsregime werd verheven, werd er meteen aan de arbeider/I'llasse het vrije vereenigings- en stakingsrecht ontzegd. De vertegenwoordigers van den staat die meteen zetelen in de korporatis tische raden zijn natuurlijk speelpop pen in de handen van de heersehen- de fascistische kaste, want korpora tisme zonder een diktatoriaal stelsel bestaat niet. Daar de belangen van het kapitalis tisch monopollsme ineen-gestrengeld zijn. spelen de patroons met rver- stchillende kaarten te gelijfc, terwijl de arbeiders integendeel verdeeld wor den in verschillende ondergeschikte beroepsibenden, die desnoods tegen mekaar uitgespeeld worden en geen enkel recht hebben om zelfstandig - 0 Hebt gij reeds, al was het nauwelijks merkbaar, een der kenmerkende teekenen gevoeld van het begin van een zenuwinzinking, zooals bijvoorbeeld Plotselinge prikkelbaarheid, sombere gedachten, beven der ledematen, on rustigheid, hartkleppingon, duiielmgen, draaierigheid, gevoel van angst, slapeloosheid, nachtmerrie, verstijving van sommige ledematen, schrik, mis noegdheid, overmatige gevoeligheid voor lawaai of reuk onweerstaanbaar verlangen naar vergift, tabak thee. koffie, beven der oogleden, gerichtsstoornls- sen, bloedaondrang, nukkigheid, tijdelijk geheugenverlies, moeilijk spreken, gevoel van onoverwinnelijke moeheid, obnormoie neigingen, leder dier ziekteverschijn selen, afzonderlijk of gelijkiijdig, wijzen erop dat uw zenuwstelsel ernstig aangetast Is en versterkt dient te worden. Loot dien toestand niet verergeren I Gl) loopt gevaar voor ernstige sloornissen zoools onredelijkheid en verlies van zelfbeheersching een snelle geestelijke Inzinking en een plptselinge dood zijn onvermijdelijk I Welke ook de oonaok vón deze kenteekenen von Inzinking von Uw zenuwen mogen zijn. Ik raad U in alle oprechtheid oon mij te schrijven. Ik stel mij te Uwer beschikking om U die U oangenoom zal verrassen. Misschien hebt gij reeds veel geld uffgegeven voor verschillende middelen, die U slechts een verbetering van voorbijgaande oord hebben opgeleverd. Ik geef U hier thons mijn volsfrekren woorborg. dot ik de onfeilbare methode ken en U die zol zeggen om de verzwakking van Uw zenuwstelsel tegen re houden. Deze methode verbetert onrmddelijk de sfeer waarin gij leeft en zal U weer levensbfijheid, energie en werkkracht bezorgen heel wat patiënten die »ot mijn methode waren overgegaan hebben mij geschreven dat zij de vitol'teif van hun j eerste jeugd hebben teruggevonden. Dit is trouwens bewezen door d9 tevreden- heidsbetuigmgen von tol van gsineeshee'en. Gij hoeft mij slechls een postkoort re sturen. Ik zend U Schrijf vandaag nog of bewoor dit kostbaor adres BUDAPEST 72, POSTF. 83 - HONGARIJE frankeertng voor postkaart 1.00 fr. voor brief 1.75 fr. op te treden voor de rechten van hun aangeslotenen. Het korporatistisch regime vernie tigt dus de arbeidersbeweging en brengt het hyperka-pitaliame en de diktatuur als oppermachtige bondge- ncoten tot elkaar. Ziedaar de werkelijkheid Het jong-kapitalisme van den 19e eeuw heeft de vermolmde en niet meer doelmatige resten van vroegere staatsvormen verdreven in naam van het recht van den sterke waarop in feite het liberalisme gesteund is. Natuurlijk vloeide daar ook het recht uit de zwakken vrijelijk uit te bui ten Deze stelling van de toomelooze vrije uitbuitingheeft veel krediet verloren. Om het even welk regime m-oet kunnen steunen cp een ideolo gie om staande te blijven. Vandaar de corporatistische pogin gen om het gouden-kalf aan een nieuw aureool te helpen. De vinding is bepa-a-ld niet slecht, alhoewel zij naiar twee kanten kan uitgelegd en toegepast worden. In het katholiek korporatisime is de kapitalist de uitverkoren en ge zalfde dienaar van de gemeenschap». Daaruit put hij dan ook de kracht voor zijn^ voorrechten die hij had in het liber'aal-k'apitalistisch stelsel en waarvan hij n-iets moet prijs geven. In tea-end eel Ook de kommunlstische di-ktatuur heeft een bijna gelijkluidend levens beginsel en zegt het kapitaal (dat zijn de voo-rtbrengstmiddelen) moet in dienst staan van de Gemeenschap. Dat is onvervalscht socialisme! Maar in het soqialisme kirijgt de gemeenschap de meesterschap op het kapitaal, terwijl in het korporatisme in feite de kapitalisten de voort- brengstmiddelen verder aanwenden en de gemeenschap ondergeschikt blij ven maken aan hun kastebelangen. Ziedaar dus de juiste rechts- en machtsverhoudingen ran kapitalisme en arbeid in de korpo-ratistische staatsvorm. In volgend artikel zullen wij bewij zen dat ook op ekonornisch geb'ed het ikorpo-ratisme een stelsel is dat absoluut ondoelmatig is als maat schappelijk stelsel. Tuur de SWEEMER. AKKERTJES hebben bovendien de voordeelen van den cachel-vorm. Ze *ijn dus smaak loos, Ze veroorzaken NOOIT maagpijnen en zijn geheel onschadelijk. Ge went er niet aan. AKKERTJES verdrijven hoofdpijnen, zenuwpijnen, pijnlijke maandstonden, tandpijnen, spierpijnen, lumbago, rheumalische pijnen. Ze overwinnen lusteloosheid, onbehaaglijkheid, •lapeloosheid, overspanning. Dadelijk grijpen ze krachtig in bij kou-valten, koorts, griep. Per doos van 12 stuks slechts fr. 9.50 Per doos van 6 stuks slechts fr. 5. Verkrijgbaar bij alle Apotheker». Dit AKKER-merk waarborgt echtheid. Om U te overtuigen hoe «nel en hoe reker "AKKERTJES' Uw pijn of Uw griep verdrijven zijn thans overal verkrijgbaar Proefdoosies met 1 "AKKERTJE" voor fx. L-

Voor Allen | 1939 | | pagina 8