Steeds socialistisch et geer en WEG MET DE BLOEDZUIGERS DE B.W.P. EN DE MIDDENSTAND WEEK PARLEMENTAIRE SYSTEMEN MOETEN BEOORDEELD WORDEN NAAR HUN UITSLAGEN Hu^VIGO POLITIEK WEEK-END Vtyo^ Hebben Sowjet-Rusland en Nazi-Duitschland een einde gemaakt aan de kapitalistische uitbuiting? De anti-kapitalistische stokpaardjes van de diktatorialen SOWJET-RUSLAND DE NIEUWE «CLASSE DIRIGEANTE» NAZI-DUITSCHLAND Vraagstukken van den middenstand ONS WEKELIJKSCH BULLETIN DER FAILLISSEMENTEN REGENSCHERM (Zie begin blz. 1). WÊfmimè,: mm Voor Allen - 14 Mel 1939= Wij zijn uit de regeering eti we ble ven er uit omdat we het zelf wilden. Wij blijven niettemin een regeerings- partij, op voorwaarde dat zulks betee- kent dat wij ons bereid verklaren en er ons op voorbereiden om als partij een politiek te verdedigen, die over een stemt met de belangen van de meerderheid van de bevolking. Gansch onverwacht wordt ons een tegenheid gegeven te toonen wat we willen - door de bedreiging die geuit werd, om van 1 Juni a. s. af zes ko lenmijnen te sluiten omdat die putten gedurende 1938 een verlies gaven van twaalf millioen. Hoe die winst- en verliesrekening opgemaakt werd laten we buiten zaak; onthouden we alleen maar dat het sluiten van die putten 4.000 mijnwer kers op straat werpen zou. Kd. Delattre, gewezen minister en geweizen nationale sekretaris der mijn werkerscentrale .bekampt die sluiting door er op te wijzen, dat zulks geen oplossing is. Hij verdedigt zijn stand punt door er op te wijzen dat voor het jaar 1937, de kolenmijnen een winst verklaarden van zeshonderd ze ven-en-veertig millioen er waren dan ook putten, die drie millioen verlies gaven. Is dat een reden om de arbei ders in die mijnen werkzaam, tot werkloosheid te doemen? «La Liibre Belgique» verdedigt de mijnbarons en zegt, dat de vakbonden zielf de schuld zijn van de geleden ver hezen. Haar argumenten zijn: de so ciale lasten en haar oplossing bestaat er in die lasten te verminderen en de arbeiders terug 48 uur te doen wer ken. D» «Liibre» geeft ndchtans toe dat de steenkool te duur verkocht wordt in gevolge de te hooge winsten van de nijveraars en dat sommige nijverhe den kapot gaan door die hooge prijzen. Juist zoo is de toestand en wijzelf hetlben dat reeds herhaalde malen aangeklaagd. Maar hoe dan er uit geraken? Wij moeten er om te beginnen het land op wijzen, dat de steenkool den eigen dom is van het land. Dat de kapitalis ten die de mijnen in handen hebben, het door hen belegde kapitaal mis schien reeds tienmaal terugkregen on der vorm van dividenden, dat dus de bevolking en de nijverheid den eisch moeten stellen de mijnen over te ne men, opdat ze in 't belang van het volk zouden uitgebaat worden. Denk toch eens na zeshonderd ae- ven-en-veertig millioen stemt overeen met het loon van 65.000 mijnarbeiders voor een gansch jaar. Die 647.000.000 frank werden uitgekeerd als dividend voor één enkel jaar. Met hoeveel mil- lioenen gingen de beheerders dan nog loopen? Zulke toestand kan toch niet blijven duren en ganseh de bevolking zal dit begrijpen. Neen, niet gansch de bevolking. De bankiers niet, de groote aandeelhou ders ook niet. Een even groot schandaal dat du ren blijft is dit der elektriciteit. Ja, nu spreekt men van 5 extrabelas ting op de winst- en men schat dat zulks 40 millioen zou opbrengen. Begrijpt men dan niet dat men te vens toegeeft dat de nog niet belaste winst dan achthonderd millioen moet bedragen. Gaat men ook dat blijven dulden? Zal onze partij tijdig genoeg inzien, dat die twee vraagstukken, steenkool en elektrische stroom werkelijk levens kwesties zijn voor een land, zooals het onze We moeten, schreef kd. Balthazar, een aktieve ekonimische politiek heb ben. Dat b° niet alleen nieuwe werk gelegenheid scheppen, dat is ook iede re hinderpaal uft den weg ruimen, die een heropleving der nijverheid in den weg staat. Welnu de kolenmijn- en elektrici teitsbarons zijn de bloedzuigers die de besite krachten van de nijverheid weg nemen. De jacht naar meer winst in het eene doodt het andere. Meer en meer werkloosheid is het gevolg. Dat de mijnwerkers dus moedig vooruitkomen met goede oplossingen; gansch de bevolking zal hen steunen. ROEFFEL. HET hoeft erkend te worden dat de nazi-propaganda op zeer sluwe wijze de anti-kapitalisti sche gevoelens van breede Duit- sche volkslagen heeft weten op te van gen en aan te wenden tot het verove ren van de macht. Vooral de nazi's uit de beginperiode van Hitier geloofden op te trekken tegen het alom gehate hyper-kapita- lisme dat overal de arbeidende standen tyraniseert. Hitler had deze afrekening in het vooruitzicht gesteld en wat Hitier belooft, is... evangelie Zoo blind moet hun vertrouwen in den «führer» geweest zijn- dat zij anti kapitalistische en anti-marxistische strijdliederen dooreen uitgalmden ter wijl zij in de zware vrachtauto's van staal, chemie, bier... en andere onge kroonde kapitalistische koningen van parade naar parade werden vervoerd. De S. A. die oorspronkelijk bestond uit arbeiders, ook in de fascistische hiërarchie zijn de «standen» streng van elkaar gescheiden, heeft van Hitier nooit het sein tot uitroeiing van het hyper-kapitalisme gekregen. Velen van dé S.A. revolutionnairen die Hitier op zijn woord geloofden, versukkelden als «verpleegden» in de koncentratie- kampen of werden wegens «verraad» gezelf moord. Ook Sowjet-Rusland stelde zich ten doel de kapitalistische uitbuiting op te heffen. Laat ons eens kijken wat daar van in beide diktatoriale landen te recht gekomen is. Wij voelen een groote vereering voor hen die in 1917 afrekenden met het barbaarsch tsarendom en met de mi litaire expedities die de Russische re publiek wilden vernietigen. Het zal een eeuwige schande zijn voor de Wester- sche demokratieën de helpende hand te hebben verleend aan hen die Rusland terug onder den knoet van het tsarendom wilden brengen. Dat was geen niet-inmenging Deze vereering voor de mannen als Lenin en zijn helpers belet ons niet objektief te oordeelen over de uitsla gen van twintig jaren Sowjet-bewind. Bij voorbaat stellen wij ons zeer wan trouwend tegenover de hulde-refrein- tjes van de verknechte diktatoriale propagandacentrales. Ook zullen wij ons niet verliezen in detaildiskussies maar een antwoord geven op de vraag of Sovjet-Rusland, een einde gemaakt heeft aan de kapitalistische uitbuiting. Zeker, de U.R.S.S. heeft op een ra- dikale wijze de kapitalistische onteige naars onteigend. Buiten de «koulaks», dat zijn landbouwondernemers, zijn er in Rusland geen fabriek, bank of an dere nijverheidsondernemingen die be- hooren tot het privaat-initiatief. Wij mogen dus zeggen dat het kapi talisme (het privaat-kapitalisme) in Sowjet-Rusland geen bezit en ook geen macht meer heeft. De produktiemid- delen zijn in het bezit van den Staat. Die Staat noemt zich kommunistisch, ja, zelfs socialistisch! Maar wat gebeurd er met de «meer waarde», dat is de opbrengst van den arbeid welke niet aan den arbeider wordt uitbetaald en onder kapitalis tisch beheer aan de vingers van de kaoitalisten blijft plakken? Gezien in Rusland die kapitalistische kaste uitgeroeid is. zal de levensstan daard van het volk toch wel in een gevcslige mate verhoogd zijn! Niets daarvan! Buiten de specia listen ontvangen de arbeiders nog al tijd zeer schamele loonen. die hen niet toelaten zich ordentelijk te kleeden, te eten of gezonde en voldoende woningruimte te betrekken. Dat' zijn de bevindingen van betrouwenswaar- dige onderzoekers. Dat zijn de kommünistische partij- funktionnarissen. de geweldig toege nomen bureaukratie en de specia listen. Hun loon verschilt op een op merkelijke wjjze van dat der eenvou dige arbeiders en laat hen toe te leven op een ordentelijken levensvoet. In Rusland is het gevaarlijk verschijnsel van de kastevorming ingetreden, dat zich meer en meer verwijdert van de kommünistische gelijkheidsbeginselen en een eigen kastegeest met het daarmee gepaard gaande konservatis- me in het leven heeft geroepen. Alleen dat bevoorrecht deel van de Russische bevolking is in staat te ge nieten van de lofbare kultureele ver wezenlijkingen. Waar gaat dan het reuzendeel van de door de arbeiders geschapen meer waarde» naartoe? Buiten het deel dat naar de «classe dirigeante» gaat, offert Rusland ont zaglijk veel aan grootsche industrieele werken. Maar na een paar jaren zijn ook deze fabrieken, machines, enz.... weeral verouderd zoodat er een gedurige vernieuwing en aanpassing vap het materiaal noodig is. De Sowjet-industrie is het nieuwe vat der Danaïden, dat nooit gevuld geraakte, omdat het geen bodem had. Rusland heeft verwisseld van «classs dirigeante» en in de plaats van het privaat-kapitalisme is er het staats- kapitalisme gekomen... en de uitbui ting van den arbeider is blijven bestaan. «Het gouden kalf» heeft er de plaats moeten ruimen voor den nieuwen afgod «de machine». Voegen wij daaraan toe. dat een dik tatoriale politiestaat een zeer duur instrument is. Het fatale is nu dat dit regime daartoe leidt, want niet alleen de buitenlandsche vijand moet op af stand gehouden worden, maar elke opstand tegen het regime moet van in den kiem kunnen gesmoord wor den... Vandaar de durende en toene mende zelfverminkende «zuiverings- akties». De luidsprekers van Goebbels ver spreiden over de wereld de bewering dat er in Duitschland geen werkloozen zijn. Natuurlijk is dat zoo, want alle beschikbare krachten steken er in het «militair-apenpak». of zijn werkzaam voor de oorlogsvoorbereiding. Een andere nazi-mythe die opgeld maakt, is de bewering, dat Hitier af gerekend heeft met het hyper-kapi talisme. Niets is minder waar. Werden in Dviitschland de groot kapitalisten onteigend en werd een einde gemaakt aan de uitbuiting Neen De groot-kiapitnlisten zijn er nog steeds in bezit van de voortbrengstmid- delen. Er is weliswaar medezeggenschap van den Staat wat betreft de hoe veelheid en de aard van de preduk- tie. Ook moet er een belangrijker deel van de winst aan den fascistischen Staat worden afgeleverd. Die inkomst gaat naar de fascis tische instanties, die als politiestaat zich steeds op oorlogsvoet tegen den binnen- en buitenlandschen vijand bevindt. De kapitalisten werden er niet ont eigend. de voortbrengstmiddelen be- hooren hen steeds toe. De uitbuiting van den arbeider is nog verdubbeld, want ook de Staat eischt nu een leeuwenaandeel op van de meerwaarde De levensstandaard van den Duit- schen arbeider is met 40 t.h. ongeveer gezakt De diktatuur heeft dus noch in Sowjet-Rusland, noch in nazi-Duitsch- land een einde gemaakt aan de uit buiting. Voor nazi-Didtschland zijn er be zwarende omstandigheden te pleiten, want daar werd welbewust bedrog ge pleegd tegen de anti-kapitalistische volkslagen, waarbij ook de kleine bur gerij begrepen is. Het diktatoriaal regime heeft in zijn verschillende toepassingen bewezen niet doelmatig te zijn tot vestiging van meer vrede en volkswelvaart. TUUR DE SWEEMER Makker P. Alleene van Blankenber- ge stuurde ons enkele weken gel den een brief die wij tekstueel opnamen in Voor Allen». Dit hoeft onzen vriend aangemoe digd tot het schrijven van een artikel. Opnieuw nemen wij het tekstueel over en dit om twee red men: 1. Omdat het artikel van P. A. ons zeer veel genoegen doet en wij het zeer interessant vinden. 2. Opdat het andere Iszers zou aan wakkeren eveneens hun meening neer te pennen. Wij verzoeken echter onze gebeur lijke korr-spondenten zich niet te be perken tot het vraagstuk van de B.W.P. en de middenstand, doch ook over andere algemeene vraagstukken. Waarom zouden wij niet een rub-iek kunnen openen: Wat wij tuenschen». en waarin om de beurt herbergiers, winkeliers en ambachtslieden aan het woord zouden komen Allo lezers middenstanders, wie neemt eens de pen op. J. C. Vriend Claeys heeft mjjn schrijven in «Voor Allen» doen verschijnen, ter wijl het met dat doel niet geschreven W03. Ik voel mij nu verplicht verder en duidelijker mijne persoonlijke opvat tingen uiteen te zetten wat be treft; het vraagstuk van den midden stand en de B.W.P. Ik zegde dat tijdens de aktie van het Plan van den Arbeid, de burgerij tot ons kwam. Zij voelde dat er iets voor haar bestemd was in die volks beweging. Ik zal u zeggen, dat in meer dan eene plaats in Vlaanderen, de burgers de plaatselijke partijleioers bezochten met het verzoek, dat vriend de Man, afzonderlijke vergaderingen zou beleggen om het Plan van den Arbeid uiteen te zetten in verhouding met de burgerij. Zelfc hebben dergelijke vergaderin gen plaats gehad. Dit gaf mij nog meer de overtuiging, dat er in de burgerij vruchtbare grond lag voor het socialisme. Opeens vereischte de omstandighe den, dat onze partij hare verantwoor delijkheid opnam. Als staatspartij schrikten zij daar niet van terug en trad in de regeering, maar ook het dynamisme dier grootsche volksbewe ging was lam gelegd. Rex, kwam te voorschijn, richtte zich in het bijzonder tot den midden stand, intellektueelen en landbouwers, en bij de eerste verkiezing stond elkeen verbaasd over den uitslag. Wij bleven voorts onze verantwoor delijkheid als een eerlijke staatspartij getrouw, tot aan het oogenblik. dat het reaktionnaire blok van alle kleur en geur, het den geschikten tijd oor deelde het zonder ons te kunnen klaar spelen. De Kamers werden ontbonden en met vereenigde kracht van geld en pers vocht het reaktionnaire blok zich op de burgerij als om een kudde scha pen, met als eenigen vijand, het socia lisme. Ze zijn gelukt, de burgerij is terug naar het liberaal of klerikaal kamp gekomen. Ze zijn als een verdwaalde kudde terug gekeerd van waar zij ge komen waren. Zij werden niet positief -esteund, door het feit dat men tegen over hen te onverschillig bleef bij hun zoeken naar nieuwe wegen. Nochtans staat het vast als een paal boven water, dat het niet de liberalen of katholieken zullen of kunnen zijn, om het vraagstuk van den midden stand op te lossen. De redding van den middenstand is alleen te bereiken in de rangen eener sociale demokratisehe volksparty waar ook geene tegenstellingen zijn. De tegenwoordige maatschappelijke ontwikkelingsgang is toch wel het wapen dat ons ter hand geleverd wordt, om hand- en geestesarbeiders, la dbouiwers en middenstanders, intu- lektueelen en kunstenaars door een en dezelfde beweging naar het einddoel te voeren, om te komen tot een nieuwe maatschappij waar door orde en rege ling, de vrede, welstand en vrijheid heerschen zullen voor allen! De ekonomische ontwikkeling der maatschappij, samentrekking der ar beidskrachten en het opeenhopen der kapitalen in een en zelfde richting en doel, vermindert op aanzienlijke wijze het getal handarbeiders en verhoogt op schrikbarende wijze het leger der werkloozen. Het kapitalisme in zijn onverbidde lijke konkurrentiestrijdschakelt in werkelijkheid den middenstander uit, ontneemt hem zijn arbeidsmiddelen; vervangt die door steeds sneller pro- duceerende mekanieken en zoo wordt den middenstander vervormd tot een nieuw knechtschap met verantwoorde lijkheid en vernedering. Het kapitalisme in zijne verovering om winst en altijd winst, waaraan geen grenzen bepaalt, maakt onder onze oogen, van den middenstander een vertegenwoordiger der trusten en monopoliën. Als lokmiddel, waardoor in feite zijn aühar.kelijik''i;id vergroot, geelt het kapitalisme hem huisvesting met meubelen, licht en vuur met daar boven een zooveel ten honderd op den verkoop. Onderzoek den foes tand der herber giers. kleer- en meuibelrnagazijnen, kruideniers enz., tot- zelfs sipekke- winkels en overal zal men vaststellen dat op die wijze den middenstander in het leger der lcontreCakenden te rechtkomt. De landbouwer wordt op een andere wijze door het kapitaal aan de schro melijke uitbuiting onderworpen, met gevolg dat de onterving der arbeids middelen de kleove vergroot tusschen bezitters en bezitloczen. In de tegenwoordig» kapitalistische wanorde wordt de levenskracht, voor een hcoger en schooner volksleven, die het werk is onzer schrijvers, dich ters en kunstenaars, aan banden ge legd. Dj ekonomische ontwikkeling leidt naar een stelselmatige vergrooting van overprod'Uktie. ja, bestendigt de kri- sissen en volksarmoede, en temidden dezer maatschappelijke wanorde ver scherpen mist den dag de tegenstel lingen tusschen die twee klassen het kapitalisme en al de andere produk- tieve lagen der samenleving. Den arbeid, bron aller rijkdom, wordt door grenzelooza uitbuiting in een positie van vernedering gesteld, wordt den strijd verscherpt tusschen de klassen, tot den dag der opheffing der klassen zelf. Het is de plicht der partijleiding, zich met ai haar macht en gezag op dit soort loonarbeiders te werpen, hun voorhouden dat alleen de sociale de mokratisehe doeleinden bij machte zijn het hoofd te bieden aan de ekono mische ontwikkeling, en in plaats der tegenwoordige wanorde van uitbuiting en oorlog, door een regeling in de voorttorengstwijze. de verdwijning der voorrechten, te komen tot een n'euwe maatschappij, gebouwd op de puin- hoopen der kapitalistische en waar het levensrecht van allen zal gewaar borgd zijn. waarin begrepen den middenstander, intellèktueel, landbou wer, dichter en kunstenaar. Voorwaarts, de redding op, door te ijveren voor een sterke soeiaal-demo- kratisohe volksparty'. Pr. ALLEENE. Faillissementen in België. wer den over de week eindigende op 5 Mei 1939 in België 12 faillissementen uit gesproken, tegenover 4 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche, gedurende de week van 28 April tot 5 Mei 1939 8 diversen, 1 meubelhandelaar, 1 hoedenmaakster, 1 kapper, 1 wisselagent. In totaal werden er van 1 Januari tot 5 Mei 1939 in België 268 faillis sementen uitgesproken, tegenover 231 over hetzelfde tydperk van 1938. Konkordaten. Van 1 Januari tot 5 Mei 1939 werden in België 92 aan vragen ingediend tot het bekomen van een konkordaft en 33 aanvragen geho mologeerd tegenover respektievelyk 80 en 45 over hetzelfde tijdperk van 1938. Protesten. Over de week eindi gende op 5 Mei 1939, werden in België 2131 protesten geregistreerd tegenover 1815 over hetzelfde tijdperk van '38. Van 1 Januari tot 5 Mei 1939 werden in België -38.907 protesten geregis treerd tegenover 32.194 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het regenscherm is van Chinee- sche afkomst. Van Ohina ging deze naar Indië over en verder naar Afrika en dan naar Griekenland*. Eerst in het midden der 12e eeuw werd het regenscherm door de Por- tugeezen in het overige van Europa ingevoerd. Het regenscherm onzer voorvaderen was een omvangrijk, zeer ingewikkeld toestel dat een go- wicht had van vijf tot zes pond en zeer dikwijls van vader tot zoon overging; een familiestuk dus. VG 141.1251 BFU SA VONNERIES LEVER FRÊRES. BRUXELLES Ge ziet dus reeds hoe men de werkzaamheden van den vakbond aan banden wil lengen. En verder De overeenkomst moet bepalen dat men, vóór elke werkstaking of elke Jock-out, ver plicht is zich tot verzoening of scheidsgerecht te voorzien oor een rechtsmacht, daartoe door de par tijen in onderling overleg ingericht.» En daar die rechtsmacht in meer derheid uit nietxvertegenwoordigers van de arbeiders zou bestaan, zou de vakbond stelselmatig in het onge lijk worden gesteld. Daarbij zou het recht tot staken, het sterkste wapen van den arbei der, enorm verminderd worden. Wat zeggen de liberale syndikalis- ten daarvan Het is waar dat die moeten fluiten zooals de liberale patroons zingen. EEN wetsontwerp, onderteekenti door de vertegenwoordigers van de katholieke, de liberale en de socialistische partijen, voorziet de afschaffing van de officieele reglementeering van de prostitutie. Uitstekend. Maar dan moet men ook door de volksgezondheid overal voorbehoedingsdispensaria doen op richten. Litvinof, de Russische volkskom- missaris v. Buitenlandsche Zaken, die jarenlang de Russische buiten landsche politiek leidde is afge steld geworden. Is hij in miskre diet gekomen, of wil men een koersverandering in de buiten landsche politiekLitvinof was een der eerste bolsjewisten, die samen met Lenine en Staline vóór den oorlog de revolutie van 1905 voor bereidde. Hij gaf blijk van een zeer grondige kennis der diploma tieke toestanden. Was hij miste vreden over de houding der kom münistische partijen in de Euro- peesche landen en werd hij niet gevolgd door Moskou Wilde hij de ontbinding dezer kommünisti sche partijen De toskomst zal uitwijzen wat er eigenlijk geschied de in Rusland, met de vervanging van Litvinof. Een typische foto opgenomen vóór de Eén Mei-betooging te Gent. De roode stormvlaggen rond het groot kanon Dulle Griet Symbolische opname. Moesten alle menschen het begrijpen en de socialistische idee volgen, dan zouden de kanonnen bedolven worden onder de roode vanen en de broederlijkheid een hoogsten welstand doen heerschen op aarde. LEZER Is er 'n slechte geur in de lucht Jan? JAN 't Is te hopen dat het er daarboven niet zal stinken. LEZER Zijt ge óbservateur ge worden bij de territoriale wacht? JAN Ah! Ja, de nieuwe garde- civique tegen de luchtbommen. LEZER Gij lacht gij daar nog mede. JAN Ik moet er toch niet om weenen. LEZER En wat denkt gij van die gansche kwestie JAN Ten eerste dat men alles zou moeten doen om te beletten dat men naar onzen kop zal mikken met die gevaarlijke bonbons. LEZR Hoezoo JAN Door ons aan te sluiten bij het blok van de Westersche demo kratisehe landen. 't Is maar als er een sterk blok zal bestaan, dat Hitier zijn mond wat zal dichtdoen en 't poeder niet doen ontbranden. Daarbij, als men maar een beetje de tanden toont is hij al wat braver. LEZER Dat is zoo. Maar denkt gij dan niet dat er toch iets moet gedaan worden om de burgerlijke bevolking te beschermen JAN Zeker. Maar men moet niet in overdrijving vallen. Bijvoorbeeld niet denken, dat men zoo maar op een uurke tijd een gansche groote stad zou kunnen platleggen en alle menschen doen stikken met de gas bommen. LEZER is er dan geen gevaar JAN Jawel. Vooral in ae steden, zelfs bijna uitsluitend in de steden. LEZER En wat kan men doen JAN In de eerste plaats zou men groote kwantiteiten gasmakers moe ten maken. LEZER Dat gebeurt nu, schijnt het. JAN Maar een beetje meer spoed zou niet slecht zijn. Wat erg is, is het feit ddt men in ons land nog geen speciale maskers heeft gemaakt voor onze kinderen. LEZER Om bijna niet te geloo- ven. JAN Het is toch zoo. Onze partij genoot Buset klaagde dit aan in de Kamer. Als ik met mijn vrienden, de socialistische gemeentebestuur ders spreek, dan klagen ze bitter. LEZER Waarovr? JAN Dat ze geen bepaalde en juiste inlichtingen krijgen. Dat ze niet weten hoe men hun de toelagen zal uitbetalen om goede maatrege len te kunnen treffen. LEZER En welk zijn die maat regelen dan JAN Wel, vooral stocks aanleg gen van zandzakkn, en van sterke gegolfde stalen platen. Daarmee kan men enorm veel doen. Voeg daarbij, het materiaal voor de brandweer korpsen dat moet aangevuld wor den. LEZER Een ander produkt van de nazi-beschaving de brandbom men. JAN Die ze zoo gretig hébben uitgeworpen op de Spaansche ste den. Er is gemis aan samenwerking in al die diensten, die met de lucht bescherming bezig zijn. LEZER Een beetje op zijn Bel gisch. JAN Heel zeker! Maar wijzelf lijden aan deze kwaal. LEZER Hoezoo JAN Wel, ik zei tegen mijn vrouw, dat het goed waren den zolder leeg te maken, en toen ant woordde ze mij «Zeg, geestigaard, ge kunt gij dat zelf doen. waarom zou er nu juist een bom op ons hui zeken vallen? LEZER 'k Geloof dat ik hetzelf de antwoord zou krijgen. JAN 'k Ben er van overtuigd. Maar alle gekheid op een stokje, het is toch hoog tijd, dat de regee ring ingrijpt. LEZER Zal Gutt betalen daar voor JAN Hij kan wel nieuwe een-frank- stukken uitgeven, die nu te klein zijn om in alle automatische tele joon- en apparaten te steken. LEZER Dat is zeker weer om te bezuinigen JAN We moeten niet loslaten. En onze vrienden hébben het tn de kom missie van Landsverdediging zeer duidelijk gevraagd. Er meet ingegre pen worden om onze burgerlijke be volking te beschermen. De publieke opinie eischt het en ze heeft gelijk. Het antwoord is nu aan de regee ring. Enkele katholieke volksvertegen woordigers legden een wetsont werp neer om het aantal volks vertegenwoordigers van 202 op 134 terug te brengen. Maar ze willen den Senaat behou den, en later zelfs het algemeen kiesrecht uitschakelen voor den Se naat. Het ligt er al te dik op dat die katholieken kunstmatig in een der Kamers een katholieke meerderheid willen instellen. Men kent het socialistisch voor stel, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. De Senaat afschaffen en vervan gen door een ekonomischen raad. Het aantal volksvertegenwoordigers laten op 202. DE zoon van Napoleon Devèze heeft het wetsontwerp van vader Devèze over de gemeen schappelijke arbeidsovereen komsten terug ingediend. De appel valt niet ver van den boom en in zui ver reaktionnairen grond. Men begrijpt niet goed waarom dit wetsontwerp terug wordt inge diend, vermits het Parlement geroe pen is uitspraak te doen over een wetsontwerp betreffende de beroeps organisatie, waaronder ook de rege ling der kollektieve kontrakten be grepen is. Uit het ontwerp van Michel De vèze nemen we het volgende dat goed den geest ervan weergeeft. De gemeenschappelijke arbeids overeenkomst verplicht de kontrak- teerende vakvereeniging zich te ont houden van alles wat strijdig is met de bepalingen, omtrent welke zij overeenkwam, en alles te doen wat in haar macht ligt opdat elk harer leden ze stipt naïeve.

Voor Allen | 1939 | | pagina 3