AALST EREMBODEGEM NINOVE WELLE HILLEGEM I V Zottegem Nationale maatschappij voor den kleinen landeigendom Herzele Verantwoordelijke reiaJctie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 6 - Voor Allen - 14 Mei 1939 Ouderdomspensioenen WET VAN 18 JULI 1938 Onze stadspolitiek HET ZWEMBAD BIJNA IN ORDE Bericht VOOR DE KINDERLOOZEN WERKT GE VOOR EIGEN "^KF.NING De Aalstersche visch- week groeide uit tot een waar sukses Wielrijden EEN GROOTE KOERS DE OMLOOP DER VLAAMSCHE GEWESTEN HIER DE S.A.V. Briefwisseling voor ons weekblad WIJK TERJODEN Prosper Van der Stockt wordt gevierd S. M. De Verbroedering De S. A. V. Voordracht Diktatuur en socialisme VAN ALLLS WAT NIEUWS UIT HET lot verbelping van onrechtvaardige toestanden, inzake ouderdomspensioe nen ontstaan door de schuld of de nalatigheid van derden door Pgt. MARCEL DE CONINCK Bestuurder van de Gewestelijke Sociale School, Aalst. A) Wie kan met nut een aanvraag indienen r>m de voordeelen te genieten van de wet van 18 Juli 1938? 1° de verzekerden die vóór 1 Januari 1938 te ge-pasten tijde hun jaarstortin- gen hebben overgemaakt, 't zij aan den gelastigden van een pens.oenkas, 't zij aan den sekretaris van een aan- genómene of officieele werkloozenkas; 2" de verzekerden wier stortingen door werkgevers laattijdig doch vóór 1 Januari 1938 aan de Lij.renikas wer den overgemaakt. B) Welke formaliteiten dienen nage komen om de voordeelen te genieten van de wet van 18 Juli 1938? Ben verzoek sturen aan den heer Minister van Arbeid en Sociale Voor zorg, D'.enst voor Ouderdomspensioe nen. 158, Koninklijke straat, Bryssel. Model van verzoek den 1939 Mijnheer de Minister, De ondergeteekende (naam. voorna men, geboortedatum), wxnende te straat, nr heeft de eer een aanvraag in te dienen om de voordeelen te genieten van de wet d.d. 18-7-38. Hoog ach tend, (handteeken) Model van omslag 0,75 Wet d.d. 18-7-38 den Heer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg Dienst voor Ouderdomspensioenen 158, Krninklijke straat Brussel. C. Zoodra de bevoegde dienst het verzoek ontvangt wordt aan den aan vrager een formulier toegestuurd. Dit formulier dient met de grootste zorg ingevuld en aan den Dienst voor O; lierdomspensixenen, 158, Koninklij ke straat, teruggestuurd met de bewij zen waarover de aanvrager beschikt, waaruit blijkt dat de verzekerde tijdig zijn stortingen heeft a.fgegeve<n 't zij aan den gelastigde van de pensioen kas. 't zii aan den sekretaris van de werkloozenkas. Indien de stortingen laattijdig door don werkgever werden overgemaakt dienen slechts de verzekerden, vóór 1 Januari 1874 geboren, een verzoek in te dienen. Voor de verzekerden van 1 Januari 1874 af geboren. w;rdt de toestand inzake stort-ngen ambtshalve geregu lariseerd De belanghebbenden hebben er alle belang bij hun verzoek zoo sipoedig mo gelijk in te dienen. D. Hoe kan een verzekerde vaststel len of één of meerdere storingen laat tijdig werden overgemaakt De verzekerde dient per nonltjk een schrijven té richten aan de Lijfrentkas om een uittreksel van zijn lijirenxreke- ning te bek men. -j. Model van aanvraag Mijnheer de Bestuurder, De ondergeteekende (naam. voor naam, geboortedadtum), wonende te straat, nr verzoekt om een uittreksel uit zijn lijf- rentrekening nr Hoogachtend, (handteeken) Aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas 48, Wolvengrat, Brussel. N.B. Het nummer van de liifrent- rekening is vermeld op de identiteits kaart. Model van uittreksels (I) (II) 1926—1931 120 1926—1931 120 1932 120 1932/10 120 1933 120 1933 11 120 1P34 120 1934/7 120 1935 120 1935 120 1936 120 1936/8 120 1937 120 1937 120 1938 120 1938 120 1939 120 1939 120 Indien het getuigschrift is opge maakt zooals v orgesteld onder I zijn de stortingen geregeld verricht. Indien het getuigschrift is opgemaakt zooals voorgesteld onder II zijn de stor tingen niet geregeld verricht. In dit geval wordt nevens het verzekerings jaar een tweede cijfer aangebracht waabij de maand der storting wordt aangeduid. Alle vragen om inlichtingen zullen bereidwillig worden bsantw:ord. M. de C. Door het nieuwe stadsbestuur zal heel iaat verwezenlijkt zijn binnen de bestuursperiode van 6 jaar. Het gedane werk zal in twee deelen kunnen gesplitst worden Primo, dat wat eigen werk zal zijn. Secundo, datgene wat door het voorgaande stadsbestuurdus tijdns het drieledig schepenenkollege, begonnen werd en onder het nieuw bestuur voltooid zal worden Wij zijn zoo verwaand niet als me vrouw Gravez, die destijds in een ar tikel van Volk en Staat» den schijn gat dat alles toe te schrijven was aan haar eigen initiatief. Wij geven aan Cesar, wat aan Cesar toekomt. Over de plannen en initiatieven van de nieuwe bestuursmeerderheid schrij- ven wij een toekomende maal. Nu hebben wij het over het nieuwe Aal- stersche zwembad, waaraan reeds de hand gelegd werd tijdens het drie ledig schepenenkollege. De voltooiing van dit zwembad, dat een der modernste zal zijn van het land, is dra een voltrokken feit. Deze instelling zal onder het beheer staan van kd. schepen Berghman. En hoe ziet er het stedelijk zwem bad zoo uit, zult ge vragen. Wel. het zal een gevellengte heb ben van 51 meter en het beslaat een oppervlakte van 1701 vierkante meter. De zwemkuip zelf is 25 meter lang en 12 meter breed. Grootste diepte 3 meter, kleinste 0,70 m. In de zwem- halle zelf zal men 600 personen kun nen plaatsen, b.v. tijdens het geven van zwemfeesten. Alles zal zeer mo dern toegerust zijn 4 schijnwerpers, elektrische chronometer, een radio pick-up, als 't u belieft, enzf Het spreekt van zelf dat de opening van zoo'n modern zwembad een heele gebeurtenis zal zijn, vooral op hygië nisch gebied. Bijzonder voor de schoolkinderen zal dat iets van het allergrootste be lang zijn. Zij zullen in groepen kun nen komen. De kinderen zullen dus van jongs af zich vertrouwd maken met de zwemkunst, hun algemeene gezondheidstoestand zal er door ver beteren en hun lust tot leeren ver groot en. In vergelijking met naburige volke ren, zijn wij, Vlamingen, nog zoo ver ten achter wat betreft de hygiënische sport, waarvan het zwemmen een der bijzonderste onderdeelen van is. Wij moeten beginnen met ons meer vertrouwd te maken met het water, zoodat het nemen van een bad een doodgewoon iets wordt, wat deel uit maakt van een goed overwogen hygië nische levenswijze. Wij weten het: dat komt zoo alle maal niet van vandaag tot morgen. Dat verwezenlijken is het werk van de openbare besturenvan de school hoofden, van de onderwijzers. De nieuwe bestuursme-' derheid staat op dit gebied voor een heilzame taak. En nu nog de openingsfeesten. Wij kunnen allen verzekeren, dal kameraad Berghman. in akkoord met heel het schepe:\:nkollege, er iets grootsch zal van maken. De datum dezer feesten is niet ver meer af. A. VIJVERMAN Het Kollege van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis van de belanghebbenden dat op Vrijd! g 19 Mei e. k. te 11 uur voormiddag. zal worden overgegaan tot de epen ba re verpachting voor het leveren van bie ren tinlandsch-e en u tlandsche) bron waters ein;?. bestemd voor de buffetoaal ran het. nieuw stedelijk zwemdok. Het lastenboek iis van heden af ver krijgt» ar ten stadhuize, bureel 14. De sekretaris, De burgemeester en F. De Meyist schepenen A. Nicihels A.T.B. «De Natuurvrienden» Donderdag 18 Mei, O. H. H. fiets tocht naar Ronse. Bezoek aan het na- tuurvriendenhfjis te Ruien. Wandelingen r-* ar den Kktsbe«i Floesfoergbosch, enz. Vertrek te 7 u. aan het Volkshuis. Sinksen. 28m en 29n Mei, fietstocht naar Grotbenbonck, Albert-kanaal. Overnachting in het n tuurvriend-en- buis. Men geeft zich tijdig aan mits stor ting van 5 fr., bij kam. V. D. Broes»:, ten laatste tot don 21 n dezer maand. Men vertrekt te 7 u., aan het Volks- hiuits, Zondag 28 Mei. Gewestelijke maatschappij voor de arrondissementen Oudenaarde en Aalst Zetel stadhuis Oudenaarde Op 13 April J.l. had de jaar'ijksche statutaire vergadering plaats van dit nieuw sociaal werk dat voor hoofddoel he'ft leeningen toe te kennen, tegen den geringen interest van 2,50 t.h. 1. Voor den aankoop van landbouw gronden (minima 8 aren, maximum 6 ha.) 2. Voor het vervangen of herbouwen van krotwoningen en ongezonde stal lingen 3. Voor het oprichten van landelijke woningen en kleine hoevegebouwen. Deze leeningen zijn terugbetaalbaar binnen een termijn van 5, 10. 15, 20 en 25 jaar. BEKOMEN RESULTATEN Door het jaarverslag vernemen wij dat er reeds 27 leeningen toegekend werden voor een bedrag van 893 000 fr. die kunnen gerangschikt worden volgens hun aard en bestemming Moeten zi] die voor eigen rekening werken of herberg of winkel hou den maar geen kinderen hebben, ook lid worden van een onderlinge kas Ja, aldus luidt de wet. Kan men daar niet aan ontsnappen Neen, want wie niet vrijwillig aan sluit zal in een officieele kas inge schreven worden en dan zal het gaan zooals met de belastingen betalen maai niets mogen zeggen. Wilt ge last. boeten en andere straffen vermijden, vraag dan uw opname in de Onderlinge Kas ge sticht door de partij. Schrijf Kern straat 21, te Brussel. A. Voor 't bouwen van landelijke woningen. 17 ieeningen, 553.000 fr. B. Vervanging krotwoningen, 1 ieening, 10.000 fr. C. Aankoop kleine hoeven, 3 lee ningen. 65.000 fr. D. Aankoop landbouwgronden, 4 leeningen, 160.000 fr. E. Aankoop hovenierderij1 iee ning, 75.000 fr. F. Verbetering stallingen, 1 lee ning, 30.000 fr. WERKTERREIN In den beginne was deze maatschap pij opgericht voor de gemeenten van het arr. Oudenaarde. Van 1939 af zal de werking zich uitbreiden tot al de gemeenten van het arr. Valst, omdat er voor dit gebied geen gewestelijke maatschappij tot stand komt. INLICHTINGSBUREEL lederen Donderdag van 9 11 uur ten stadhuize van Oudenaarde. Plaatselijke vertegenwoordigers Bij de volgende vertegenwoordigers kan men ook alle noodige nlichtingen bekomen en een 'eening aanvragen 1. Mr. Dewanriel J sekretaris. landbouwkommissie, Penitentenstr. 27. Geera ardsbergen 2. Mr. Coppens, J., landbouwleeraar, Kerksken. 3. Mr. Schoilaert G.. postbediende. Provinciestraat, 72, Hillegom. Eerstdaags wordt de lijst der plaat- seliike vertegenwoordigers nog aange vuld. (Medeeedeeld). Drijft ge handel Zift ge kleine patroon Hebt ge kinderen, dan moet ge ook trekken Dm dat te kunnen doen moet ge echter voor af ingeschreven ziin in een Onder linge Kas voor Kindertoeslagen. Vraag uw inschrijving san Mas Patteet, Kern straat 21, te Brussel. We stelden verleden week onze ge achte lezers en lezeressen op de hoogte van de propaganda week voor m?er vischverbruik, die door het soc.-libe raal stadsbestuur was georganiseerd. Dank aan de zeer gewaardeerde me dewerking v£n het ministerieel depar tement van Zeewezen, de firma Glo bus en de stedelijke Gasmaatschappij, is het de schepenen h. Cornells en pgt. Deprez, gelukt, deze propagandaweek voor meer visohverbruik tot een onge kend sukses te doen uitgroeien. Benevens de honderden huismoeders uit alle standen, die eiken dag de zeer interessante voordracht van den heer Vanhil zijn komen bijwonen, mochten we ons ook verheugen in de groote belangstelling der schoolhoofden. De kookproeven, onder de school gaande meisjes, hebben tot een verba zend resultaat geleid en het kan dan ook niet anders of er moest voor die meisjes die 't best hun kookproef had den gedaan, een belooning gegeven worden. Zulks geschiedde verleden Dinsdagnamiddag. We merkten er benevens burge meester Nichels, de schepenen heer Cornelis en de p:rtijgenooten Deprez en Berghman, zeer talrijke meisjes, allen die deel hebben genomen gedu rende een week aan den kookprys- ka-m.p. 't Was de heer Cornelis, schepen van onderwijs, die in naam van net stadsbestuur het woord voerde. Hij sprak niet alleen woorden van dank tot den heer Vsnhal, die de groote animator is van de propaganda voor meer visohverbruik, maar over handigde deze een mooi plaket van wege het stadsbestuur. Met gloedvolle woorden zwaaide de heer Cornelis den lof tot. de schooi- bestuursters, omdat het zij toch zijn. die op zoo'n flinke wijze de opvoeding onzer kinderen bewerken. En dan een vaderlijk woord tot al de kinderen, op een wijze den heer Cornelis eigen en die waarlijk de gevoelige snaar raakte. Ontroerd, stil en onbeweeglijk, ja ademloos aanhoorden al die meisjes de overtuigende en gloedvolle rede. orr. bij het eindigen een grootsche en lang durige ovatie den spreker te betoonen. De heer Vanh:1 dankte zeer ont roerd het stadsbestuur en wees er op dat hem wat te veel lof was toege zwaaid. Niet ik alleen verdien dat, zegde spreker, maar al dezen die het hunne hebben bijgedragen tot het organisee- ren en voleindigen dézer propa-gand i- week. In oogeniblikken als deze voelen we zoo zeer boe klein en nietig we zijn als we alleen staan. Maar we zien, voelen en weten ons zoo sterk en groo- als we eensgezind in saamhoorigheid onze taak met taaien moed en wils- kr cht aanpakken. Dat deden we bier zoo perfekt en zonder dralen en dank daaraan be haalden we een waar sukses. Daarom onzen dank aan het stads bestuur. da.», we niet genoeg waar- deeren kunnen om z'n prachtig en prij zenswaardig initiatief, aiover de fir ma's die zoo 'bereidwillig de verkregen medewerking verleenden, tot de dames schoolhoofden en hun laureaten, de kinderen. Spreker brak vervolgens een lans voor meer visch-verbrui-k en noodigde de laureaten uit om hun prijs in ont vangst te nemen. Moet het gezegd worden dat de prijs- winners vele 'gelukwen"ohen en toe juichingen in ontvangst moesten ne men Hopen we nu maar dat het doel zal bereikt zijn Namelijk het Aalstersche volk den weg opstooten tot meer visch- ve-bruik. Indien zulks geschiedt, zal het libe raal-socialistisch stadsbestuur een hoogwaardige daad voor onze nationale vischnijverheid hebben gesteld, dien ten goede zal komen in de eerste plaats aan de bonkige kerels die htm karige korst brood in de ruwe en gevaarlijke viscbvangst op zee moeten g'an zoeken. Een tweede reden waarom het stads- be-tuur den lof verdient is de opvoe dende poging om onze werkerskinde ren goed te leeren koken, opdat ze later als huismoeders smakelijke eet malen zouden kunnen bereiden aan den goedkoopsten prijs. We zeggen dus heel onomwonden aan het Aalstersch stadsbestuur, de op rechte g-elukwenschen om het geno men initiatief. De beste onafhankelijken van het land zullen Zondag a. s. 14 Mei naar Aalst komen om er deel te nemen aan den Omloop d©r Vlaamsche Gewesten, die er door het stedelijk sportkomiteit ingericht wordt tot genoegen en voor deel van de Aalstersche sportmannen en neringdoeners. Deze groote koers gaat door met de medewerking van de brouwerijen De Blieck, De Geest en Zeeberg, met deze van Belga, Sportwereld en de firma Ravmond. Er worden voor 6.000 fr. prijzen uit geloofd. VERTREK te AALST (Groote Markt te 11.30 uur, dan naar Oudenaarde, Ronse, Lessen, Geeraardsbergen, Edin- gen, Ninove, AALST (doortocht te 2 uur 42 langs de Leo de Béthunelaan, de Capucienenlaan, de Nieuwstraat, Groote Markt). De renners hebben dan 120 km, afgelegd. Ze verlaten de stad langs de Brusselstraat om nog een ronde af te leggen over Assche, Den- dermonde, Wettere-n, aankomst te Aalst (Markt) te 4.20 uur. Deze koers telt voor het baankam- pioenschap van België en voor het kriterium van «Les Sports-». De Aalstenaar Leo Troch doet mee. Denzelfden dag te A: 1st, te 2.36 uur: •Doortocht van de Ster der Juniors (lste rit AntwerpenDeerlijk). De ju niors komen uit de richting van Den- dermonde en worden aan den zeshoek afgeleid langs de Dirk Martensstraat en de Koolstraat naar den Gentsteen weg. Aan dezen wedstrijd doen de Aalste. naars Jef De Schrijver, Jan Cornand en Jef Meert mee. Steunbons Roode Sportkring De uitslag der trekking van de kos- teiooze tombola is de volgende De voetbal is gewennen door n. 746 De regenmantel n. 258 De k-'st sigaren n. 408 De prijzen kunnen, op vertoon van het winnend nummer, afgehaald wor den bij Bmiel Verstraeten, o fé, Dam- kaai 1. Prijzen niet afgehaald op 31 Mei e. k. blijven eigendom vam den Rooden Sportkring. Na de 1 Mei betooging, waar de le den redelijk wel opgekomen waren, jammer dat er nog zooveel moesten werken, moeten we ons nu terug aan den slag zetten om zooveel mogelijk deelnemers naar ons Pinksterkamp, te Lichtaart, te zenden. Dit jaar moeten we meer deelnemers naar dit kamp zenden, dan de twee vorige jaren. Tesamen met de afdeeling Ninove, moeten we tot het getal 25 komen. Dat kunnen we en d-.t zal ook zoo zijn. Ot dat iets prachtig zal zijn! Om dit prachtstukje uit te voeren, moeten we natuurlijk de hulp krijgen van de leden zelf. Daarom, kameraden-gezellinnen, nu een krachtinspanning doen; nog een kleine duw en we zijn er. Degenen die niet meegaan zullen het zich oprecht beklagen. Van 27 tot en met 29 Mei te midden van de Kempen leven! Te samen met nog honderden en honderden jongens en meisjes van de S.A.V. beweging zullen we die dagen in een ware kameraadschapsgeest doorbrengen. Hebt u al eens een wandeling ge maakt in de Kempische bosschen Hebt u he: kamp al meegemaakt, waar gansch de S.A.V. verbroedert? Doet het onmogelijke om dit alles mee te maken. Spaart, neen, wordt zelfs gierig om dat ge toch de noodige centen zoudt kunnen bijeenbrengen om het Pink sterkamp van de S.A.V. mee te ma ken. Kameraden,gezellinnen, de tijd be gin: te korten; neemt vlug een be sluit, want de inschrijvingen gelden maar tot 17 Mei. Al degenen die meegaan, geven zoo rap mogelijk hun naam over aan kd. Jan. En nu wachten we uw antwoord af. Repetities lederen Maandag dus hebben we terug onze repetities voor het aanlee- ren van de volksdansen. Deze beginnen stipt te 7 uur. Kameraden, gezellinnen, om de dan sen goed te kunnen uitvoeren, is het nooaig daiedereen op post is. Voor onze Valken Aan deze gasten wil ik eens wat vertellen. Ik voor mij geloof dot, als men iets belooft men 'het ook moet volbrengen. Dat men niets mag beloven, als men het niet zeker weet. Zoo b. v. verleden reek, Zaterdag, vroegen de Valken om Zondag 1. 1. te gaan wandelen. Wij vroegen natuurlijk niets beter. Maar toen we den zondagnamiddag bijeenkwamen, waren niet de helft van de Valken "tegenwoordig. De kermis ging natuurlij» vóór. Is het zoo dat ge uw Valkenwet in eere houdt? Denk maar eens op het 7e punt. Ondanks drft er zooveel af wezig waren, waren we toch nog met een twin.ig.al die den weg optrokken. Of we ons vermaakt hebben! Spijtig dat, toen we ons zoo prettig vermaakten, die kleingeestige mensch van een boer, ons van het grasveld joeg! Maar alia, op den buiten heeft onze roode halsdoek nog altijd dezelfde uit werking, als een rooden doek op een s:ier. verder is onze wandeling goed ver- locpen. Alleen wil ik voor sommige Valken nog het He pun- van de Valkenwet aanhalen, dat zegt: «Wij Roode Val ken zijn vrienden en beschermers der natuur». Prent dat goed in uw hoofd, kame raadjes. Wat moeten we onthouden 1. Dat op 27 28 en 29 Mei alle bo ven 14-jarigen op ons Pinksterkamp te Lichtaart moeten zijn. 2. Dat er van nu af aan duchtig moet gespaard worden om met Aalst- kermis ons kamp aan zee, te Breede- ne, te kunnen meemaken. Het bizonderste Met deze doen wij een oproep aan al de leden van de S. A. V. om iedere vergadering en repetitie stipt bij te wonen .want anders zouden de gevol gen op hun hoofd kunnen nederko- men. Gedenk het besluit van de algemee ne vergadering. Opgepast a us, kameraden en ge zellinnen. We hebben een weg gekozen en we wijken er niet meer af. JAN. Aan onze muzikanten en partij genooten Serenade Nichels Heden Zaterdag, 13 Mei, wordt dus door onze fanfare een serenade gege ven aan kameraad Nichels ter gele genheid zijner herbenoeming als bur gemeester. Men vergader: in het Volkshuis te •7 uur 's avonds. De werkloosheid te Aalst Gedlu-rende de maand April hebben in de stad 3665 personen, die recht hadden op steun, de werkloozenkon- trole gevolgd, tegen 3559 in April 1938, zxjnoe 10b meer dan verleden j-aa.r. 'in die maanden Maart 1939 werden 99.091 gen stempels gegeven, tegen 95.778 dagen in April, hetzij een ver mindering van 3,3x3 dagen. In de maand April waren de werk- loczan van beide geslachten als volgt verdeeld Mannen Vrouwen Totaal Volledige Gedeeltelijk 1.382 1.378 Alg. totaal 2.760 65 840 905 1.447 2.218 3.665 Groote kermisfoor 1939 Het Kollege van Burgemester en Schepenen brengt ter kennis van de belangneboenden, dat op Dinsdag 23 Mei a.s., te 9.30 voormiddag, de ver- g'diereaal van het stadih_is, zal wor den overgegaan tot de openbare ver pachting der standplaatsen voor de Kermisfoor van 2 tot 16 Juli. De betaling der standplaatsen moet geschieden den dag zelf der aanbe steding. Het Feestkc-mitei-t heeft besloten slechts twee openbare pleinen te ver huren en namelijk: het Eplanadepleln en de Hopm rkt (post). Voor verdere inlichtingen wende men zioh ten stadhuize, bureel 13, alle werkdagen van 9 tot 12 uur. De Sekretaris, De Burgemeester De Meyist F. en Schepenen, Nichels A. W. J. 16 frank Strijdpenning Voor een tiental digen kregen wij den volgenden brief Terjoden, 4 Mei 1939. Mijnheer de Opsteller van Voor Allen Ik peinsde van nooit meer te schrij ven. Maar nu kan ik oprecht niet meer wachten. Ik las in uw geëerd weekblad over 'n zekeren De Nee) van Terjoden, in betrekicing met de Kommissie van Openbaren Onderstand. Gij kent dien De Neef niet, schrijft ge. Maar dat is Torken en anders niemand; 't is Tor ken uit de Ninovestraat, de overdrager van mijnheer Albert. En zooals gij sindsdien misschien zult vernomen hebben is Torken die zekere De Neef nu lid van de Kom missie van Openbaren Onderstand, 't Is het werk van mijnheer Albert. Ik zou dat wel niet mogen zeggen, maar allez! Torken, hij, is 'n verstandige jon gen. Het is waar dat hij gaarne iets vertelt tegen mijnheer Albert. Maar hij heeft er ook zijn verdien sten van, zegt de man. Maar Bollens Staf, Torken zegt dat deze de onnoozelste sul is van gansch Terjoden, was vroeger kwaad omdat Torken zoo lang moest wichten eer hij in de Kommissie mocht zetelen. Torken had vroeger dus van Bollens Staf een bezoek gekre gen. En Bollens Sta) had tegen Tor ken gezeid: Zie, Torken, als gij lid zijt van de Kommissie en deze beslist dat de een of de andere op Terjoden moet onderstand hebben, vraagt ge u broodbons. Ik ben katholiek, 'n goeie vriend van mijnheer Van potteloerg, en ik zal dan wel alles leveren. Natuurlijk had Torken eens hartelijk gelachen om de oonnoozellieid van Bollens Staf. Hoe dat het nu met de zaken zit, weet ik niet. Misschien zal mijnheer Albert wel ingrijpen. Voor mij is Torken veel te verstan dig om zich te laten bedotten van Bollens Staf. Bollens Staf zegt wel, dat Torken 'n vleier is en 'n kruiper. Maar wij kennen dat allemaal wel. Ik, ik bied aan alle twee mijn hulp aan. Als zij me moeten hebben om de zaken te regelen, Nard is altijd be schikbaar. ik heb dat ook, trouwens, tegen Torken en Bollens Staf al ge zeid. Mijnheer de Opsteller, tot later. NARD-ZELF. De steun aan de behoeftigen werdt met 25 percent verlaagd in de Kommissie van Open baren Onderstand door de katholieken Vóór enkele dagen werd er een zit- tnig gehouden van de Kommissie van Openbaren Onderstand. Terloops moeten wij melden, dat de goeverneur aan de twee katholieken volmacht gegeven heeft te zetelen. Do burgemeester was ook aanwezig. Hiermee hebben de katholieken de meerderheid. De katholieken stelden voor met 25 t. h. den onderstand te verminde ren. De Smet. Van Rcssem en V-'n den Bergh verzetten zich tegen dezen maatregel op een harde wijze. Maar de burgemeester vrceg onmid- delijk de stemming. Uitslag: 4 stemmen voor de vermin dering (de katholieken) en 3 tegen. Wij vragen aan de behoeftigen, wat zij daarvan denken? Strijdpenning Gezongen door Jea-nnette en rondge- haald diior Constant Philips, op 1 Mei. in het Volkshuis, 9.35 frank. Heden Zondag, 14 Me-, wordt ae achtbare voorzitter van de club «De Lustige Spaanders», Prosper Van aer Stockt, gevierd. Prosper is de man en do bezieler v-n deze club. Ziehier de feestelijkheden Te 1 uur 30, in rangstelling van den stoet. Te 2 uur vertrek langs Denderhau- tem, Anderenbroeck. Te 3 uur 30, aankomst op «Het Eiland», bij Richard Veroeiren. Gele genheidsrede door Prosper Van der Stookt. De stoet komt terug langs de Hout markt, Statiestraat, Kerk Terjoden, Ninovestraat. Te 7 uur oplating van een luchtbal- Te 7.30 uur kloefkensbul voor de no tabelen van het zwarbhaar met hun gade. 'i'e 9 uur, vuurwerk. Deze feesten hebben plaats op het Zwarthaar, bij Petrus De Pelsmaecker, café. Wij bieden aan den achtbaren voor zitter Van der Stockt, onze beste ge luk wensohen. Onze gemeentepolitiek Wij willen noigimaals op de traagheid wijzen waarmee de straatwerken uit gevoerd worden. Wel is men nu bezig aan de Leuvenstraat, maar de werken aan tal van andere straten zijn reeds maanden en maanden aangenomen. En het blijft er bij. Zie naar de Groe ne weg. En hoe zit het met de school voor Resschebeek? Met de moderniiseering der schoolgebouwen in de Burgstraat? De katholieke bestuursmeerderheid heeft werk op de plank. De heer Van Pottelbergh ging hemel en aarde ver zetten. Wij w chlen neg naar het eer ste inibiat.ef van hem. Voor diegenen die niet regelmatig gestort hebben voor hun pensioen Wij verwijten deze kameraden naar het artikel vain De Ocninck, ergens op deze page. Daar kunnen ze in na gaan of het ncode. kelijk is een herzie ning te vragen. Voor alle inlichtingen mag men zich ook wenden alle Zaterdagen, van 2 tot 4 uur, iin het Volkshuis, bij Vijverman. a Burgerlijke Stand GEBOORTENGhij-sens Gode- lieve Alice, Groenstraat, 83. Ver- lysen Albert, Nieuwstraat, 7. De Backer Augusta, Heppestraat, 14. OVERLIJDENS. Schockaert Al- fan®, 74 jaar, geboortig van Oordegem. wonende Dorp. HUWELIJKEN. De Rijck Albien Marcel, fotograaf, uit Kerkxken, met Abbelcos Marguerite, zonder beroep, Alfons Van d-e Maelestraat. Bericht aan de houders van aflosbare titels Wij hebben het genoegen u hierbij te verwittigen dat wü overgaan tot de uitkeering van een vierde delging van 5 t.h. op de aflosbare titels. Ten einde met geen overhaasting te moeten te werk gaan, en met orde te kunnen werken, hebben wij volgende regelingen getroffen, waaraan de spaarders zich gelieven stipt te hou den NINOVE Dinsdag 16 Mei, van 2 tot 5 1/2 uur (Nr. 1001 tot 1050). Woensdag 17 Mei, van 2 tot 5 1/2 u. (Nr. 1051 tot 1100). Donderdag 18 Mei, van 2 tot 5 1/2 u. (de overige). Wat moet nu meegebracht worden? Eerst en vooral de gele bon (af losbare titel). Vervolgens het- oranje kleurig spaarboekje. Diegenen die dit boekje reeds binnen brachten, mogen niet vergeten het bewijs mede te bren gen dat zij in vervanging van dit boekje op het bureel hebben ontvan gen. BELANGRIJKE BIJZONDERHEID: Gez'en de titularissen der bons, per soonlijk moeten teekenen, moeten zij zichzelf aan het winket aanbieden. Ook andere spaarders die hun boek jes inbrachten voor het inschrijven der intresten over 1938, mogen hun boekje komen afhalen op de voormel de dagen, mits ons het bewijs af te geven dat zjj van het bureel hebben ontvangen. Wat zou er schelen met kabouterken Vruchteloos kijken wij reeds weken uit naar zijn pennevruchten in Dender- klok. Zou het manneken niet wel zijn Of kreeg hij van den man met den ijzeren arm 'n slag van den houten hamer Nu dat mijnheer Charles par lementslid geworden is, zullen de mid delen toch genoeg voorhanden zijn om nog straffer haver te voederen ran het katholieke strijdros In elk geval, het is een aardig ver schijnsel, dat kabouterken, de man die alles weet van iedereen, opeens sprakeloos is geworden. Wij weten dat een dubbeltje aardig rollen kan. Maar wat er met kabou terken scheelt, dat doet toch nog aar diger, hé Steun voor de kinderen van Spanje Programmaverkoop op feest van S. A.V. 88.10 fr. Onze jeugdgroep gaf aus 1.1. Woens dag het aangekondigde feest. Dit aJs besluit der 1 Mei-feesten. Zeggen wij dat het feestje een beste indruk heef: gemaakt bjj de vele opgekomen leden. Was de opkomst heel bijzonder goed, geen plaatsje in de zaal bleef onbezet, ook de vertolking viel bijzonder in den smaak de onderscheiden nummers van zang en dans der jeugd; de uit voeringen van den jongen accordeon- nist Vvatripont Gustaaf en de kame raad Jules Elaut die ons verschillende nummers uit zijn welgevulde reperto rium ten gehoore bricht. Al de namen vermelden van de jon ge elementen die optraden, zou ons te ver leiden. Ook zijn ze ons niet alle maal bekend. Ajle aanwezigen waren ten zeerste opgetogen en voldaan en zien reeds belangstellend uit naar het volgende feestje. Uit de kapel sprekend, kondig de de voorzitter ons aan dat zulks zal doorgaan in. September. Kd. Tommelein, nat. sekretaris der S.A.V., Ireld een gelegenheidstoe spraak, waarin hij wees op ce opvoe dende taak weggelegd voor de S.A.V. Zijn beroep op medewerking der oude re partijgenooten en vooral op de ouders vond zeker en vast gehoor. Voortdoen, meisjes en jongens, in de betrachting steeds hooger en beter, en gij zult tevreden zijn over het gebrach te werk. Kinema De Redding Waar naartoe deze week Naar den toren van Nesle Ja, dit is natuurlijk de titel van de hoofdfilm deze week vertoond in kinema -De Redding».- Neen, geen kinderen meenemen, die mogen niet binnen in «De toren van Nesle». Er zij daar dingen te zien v.aarvoor kinderen nog te jong zijn. Als tweede film, de graag geziene PETER LORRE in Achter 't Mas ker een spionnagefilm. Voor 't programma van Donderdag 18 Mei en voor 't programma van Zon dag a.s. zie rubriek Geeraardsbergen. Vrouwengroep S. V. V. Al de leden der Vooruitziende vrou wengroep worden hierbij uitgenoodigd tot de al- eimeene vergadert"g die zal plaats hebben, heden Zondag, cm 3 u stipt, in het Volkshuis, steenweg. Het Bestuu. vergader vooraf te 2.30 u. men neme goed nota. Sam. Maatschappij Volkshuis Zaterdag 13 Mei, om 7 uur, alge meene vergadering voor de aandeel houders. DAGORDE Bilan 1938. Verkie zing van het bestuur. Kam. Mag lts hield op Mei-avond, voor onze militanten, de-Ze interessante voordracht! De sekretaris der C. A. O. beg:n met te verklaren dat hij even goed den* titel veranderen kon door «Dikt tu-ur of Demokratie». Daar slecht® vrij laat ae politieke demoKrat:® tot het volk gekomen is en er nog geen sprake kan zijn vsn eko- ncm.é.he demokratie, maj men tcch beweren, dat de politieke demo- Kia-xe in de o..-de gesulkdenis en zelfs in de middeleeuwen reeds bestond. Demokratie is medezeggenschap van gansjn net volk in het oeie.d van een land. Zij steunt zich op het princ.pe van de gelijke m-enscneiijk® w ard.g- heiid. Het kristianisme, en later het pro- tesianisme, met daarbij genomen de aloude gewoonten ingeluid door de Gilde-vrijheden van enze gemeenten, hebben factoren geweest die de demo kratie bevorderd nebben en zelfs de verdrukkin-gspraktijken van vroeger eeuwen met een deel ophieven. Zoo is Egmond b. v. een kamper te noemen voor vrijheid en demt-kr-atie. Diktatuur nu, is het tegenoverge stelde. De staat heeft alle macht en neemt ^Ue vrjjbei-d voor zich. Daar züt ge niet vry te vergaderen, niet vrij te lezen wat gew ilt. De staat, in den persoon van den diktator, die zich op een goddelijke m-acht beroept, regelt en schikt alles. De demokratie evenwel heeft leem ten en fouten zooals ze nu in vele lan den werkt. Het soclal-sme wil ze aan vullen en ze tot een ongekende verbe tering brengen! Kam. De Man in «Lei ding» heeft in zijn artikel s-truktuur- hervorm-ing aangetoond d t b.v. de Senaat, voor een vlugger afhandeling van zaken best afgeschaft kon wor den. De spreker sloot met een prachtige apotheose voor het socialisme, dat den arbeider die plaat® ge-ven wil in den staat die hem rechtvaardigheidshalve toekomt. Deze voordracht heeft aan onze be langstellende militanten een praohd- gen indruk nagelaten. Zulke voordrachten zouden meer moeten gehoud-en worden, ze zijn niet alleen hartversterkend, maar ook op voedend. We verwachten er ons aan Magits nog in on:e gemeente terug te zien, om nog meer interess.nte uiteenzettin gen van hem te h-ooren. Vergaderingen ALGEMEENE VERGADERING laatste week van Mei. MIDDEN-KOMITEIT zooals altüd de-n 3n Zaterdag der miand, d-us o-p 20 Mei a.s. Het Meifeest Er zijn weinig jaren geweest, dat on® Meifeest zulk een viering kende, als dit van dit jaar. Niet alleen in op zicht van opkomst van kameraden en vriend-ïnnen, m ar ook in geestdrift en geloof van ons vol-k In het socialisme. Onze organisatie neg jong zijnde, beschikt nc-g niet over d-etre financieele mid-delen, die een prachtprogramma kunnen toelaten; ook wat het beleggen zelf van feestzittingen betreft heeft de party slechts voor een begin ge staan. M-aar het m-ag gezegd: er is warm gevierd geworden, zoowel in intlemen kring als door een vroolijk uitgelaten kenmismenigte, die zingend door de straten danste. He-t heeft zeker niet gezegd te wor den, dait dit slechts een proef, een begin is, en dat 1 Mei in de toekomst op een breedere bas s, met meer lui-ster en een algemeene monstertombola zal gevierd worden. Leve 1 Mei! On-ze burgervader verbiedt het spre ken op straat. In den kiesstrijd heeft c-nzie burgervader aan alle politieke partijen verboden in het openbaar te spreken. Verleden Zon-dag was er hier een vlagimhu-ldiging v-an de V.N.V.'ers. om zcc-doemde de zoo-geze- -de Pranschmans bijeen te roepen,' alvorens zij vertrek ken naar Frankrijk. Volgens hun pL»- K«io^en was d-e cptccht r aar de Groen- ia-an, waar het woord zou gevoerd wor den door Puhrer De Ridder. Het is spyag dat onze burgervader hier weeral r.et woord heeft verboden want er zouden wel banden v-an de kuip gesprongen hebben, wel te ver staan tu-sschen hun plaatselijke le.- ders en hun l-o-kaalh-ouder. En het :s begrijpelijk. Hun leiders droomen van hun lokaal te veranderen en het op de Groenlaar. te brengen, terwijl hun lokaalhouder zijn huis doet verande ren, wat een heel s-c-mme-ken heeft rekest; en op he-t bureel-ken zit nog iemand die in het opemb. ar durft zeg gen 't Is spij't-ig, dat ik in Houitem 're-b gefoou-wd anders werd ik hier ryx en zou nog veel potten mogen drin ken Ia hun beto-ogi-ng w-as veel volk, be halve Franschimans van Herzele zelf. En breed oeteld waren er 7 mannen en 8 vrouwen. Het z: 1 on-ze lezers niet verwonderen, als de V.N.V.'ers daar nog een 0 of drie zullen buze-tten. Het muziekkorps Als men spreak-t over het muziek van He-rzele. dan wordt er beweerd dat het geen politiek muziek is, dat het cn-pa-rtü'dig is wat wel den sohyn gee-ft; want al-s men de muzikanten nagaat, dan zien we er v-an alle par- tyon. Maar i.. werkelijkheid is he-t wel een dompersmuziek. wsnt na de ge meenteverkiezing was het hetzelfde muz ek dat den katholieken triomf heeft gevierd. Verleden Zondag zUn zü naar een ka-tholieken optocht geweest naar Boestoske. Voor ens onverschillig wat het is, masr wat we graag zouden we ten is door wie Iet gesteund wordt? Hetzy door de katholieke Tarty of wel door de gemeen-te, w-aar evengoed andersdenkenden het hunne moeten bu-dragen, om 't bestaan er van te ver zekeren De kegels liggen omver Zooals men weet is er in Hillegem een heel ander br-stuur dan vr:sger, alsook een nieuwen burgermeester n w-oord; maar hy handelt volgen-s het hem in Boe-sbeke wordt voorgespeld. Dat valt wat mceilyk voor dezen d-ie wat dsmok-r: tie bezitten. En zeggei dat zij bereid zy-.i mede te wer-ken met een Hiilegeimschen burgemeester, maar niet met een diktator van Boesbe-ke. Punt, an-der ze^e-l. MOERENHOUT.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6