- sis! I» fe| mmih DE REUSACHTIGE GIFTMENGERSGANG TE PHILADELPHIA DE DUIVEN TOONEN HUN VORM #■1 uitwas der Italiaansche maffia TWEE AARDAPPELZIEKTEN DE NATIONALE WATER- POLOKOMPETITIE INGEZET RITSERVELDE EEN STERKE BELOFTE VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK SCHAAKRUBRIEK ibbmxi Hg pw Q "N. W$ A.Z.C. en C.N.B. schitteren uit Een woord over jongere renners illll %fti %0M SMf si ¥M??. iiÉgi» 131 rgiïM m «|«ii lil atfg p8f Mm &ss®sr s- - -a" mimmrm 'H HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK TEN IANDE Kruinkrul Boeketziekte OPENINGEN, VALSTRIKKEN EN NOG WAT I A 5 - Voor Allen - 21 Mei 1939 tel-' 'SS#;! Wjèr5?S gtS&lj K2Ï De hoofdingang van de prachtige tentoonstelling te Luik, die op 20 Mei officieel opengaat. Zeer typisch is het gezicht op de «terriJs», die men achter de tentoon stellingsgebouwen ziet. Het drukt het specifieke karakter uit van de mynwerkersstreek. SS#;» y f-yy Een der mooie hpekjes van de Luiksche tentoonstelling. Het zal zeker de moeite loonen, er een dag op door te brengen. Bezoek die overprachtige expositie in de komende dagen. P* -ISiijJïïi Griekenland: Macedonië. Land dat arm Is aan brand stoffen. Deze boerin difiogt het veemest, om dit in den winter als brandstof te gebruiken. Voetbalsport. De match te Luik tusschen België en Zwitf«rland, die gewonnen werd door de Zwitsersche ploeg. O.' V f* y w/,. De Vlaamsche metaalbewerkers moderniseeren de propa ganda. De wagen van den provincialen soc. metaal- bewerkersbond in den stoet van Een Mei te Gent. LM.**.lij Op dit oogenblik staat Philadelphia op stelten omdat er de grootste moord- organisatie is ontdekt, die Amerika ooit kende: een giftmengers'bende of beter twee benden, die samen zoowat tweehonderd menschen hebben van kant gemaakt om levensverzekerings- premi:s op te strijken... De dagbla den meldden reeds talrijke bijzonder heden over deze enorme zaak, wier schrikwekkende afmetingen nog iede- ren dag toenemen. Het was een zekere Antonio, die, toen hij aangehouden werd in een verdachte bar te Phila delphia, het eerst aan het spreken ging over het bestaan van een giftmen. werd in een verdachten bar te Phila- kumsyndikaat», waarvan hij deel uit maakte en waarvoor hij niet minder dan 23 «exekuties» had uitgevoerd, t. t.a. zooveel menschen had vergiftigd. Hoe ongelooflijk deze bekentenis door haar ontzettende vreeselijkheid oo kleek, toch bleek weldra, dat de bandiet waarheid had gesproken. Een langdurige en scherpe ondervraging leidde hem tenslotte tot het verstrek ken van inlichtingen betreffende de organisatie en de bedrijvig-heid van den reusachtigen «gang». Op deze wijze kwam met te weet, dat de gang een misdadigers centraal bureel had, bestaande uit 25 van de beruchtste soort, die de leiding der «operatie» hadden uitgevoerd met een menigte medeplichtigen, mannen en vrouwen. De kerels trachtten op alle manie ren het vertrouwen te w:nnen van rijke slachtoffers, die hun door het «bureel» werden aangeduid Die slachtoffers moesten oyerhaald worden tot het sluiten van levensver zekeringen. Eenmaal de verzekering afgesdten, moesten de slachtoffers verdwijnen. Hiervoor waren alle middelen goed vergiftiging, verwurging, ongeval, ver drinking. Doch het was vooral gift dat ge bruikt werd, om niet de aandacht der politie te trekken. De arsenikumklufo kreeg spoedig een konkurrent de Antimoniuimklub. Misschien zou het ook een soort fili aal, een bijhuis kunnen zijn. Deze bende werkte niet met arsenl- kum maar met antimonium Het was dezelfde Antonio die het bestaan van de tweede klub verraad de. Het aantal misdaden, zou niet ge ringer zijn dan die deT Arsenik-specia- listen. Verscheidene dokters, gevestigd te Philadelphia en te New-York, waren lid van de organisatie. Ze leverden niet alleen het vergif, doch ver strekten ook de toelating tot begraven van de ongelukkigen, die uit den weg werden geruimd. Een verdacht bankier van Philadel phia trad zoowat als geldschieter van de 'benden op en bezorgde de noodige voorschotten wanneer die noodig wa ren... De meeste aangehoudenen er wor den wel een konderdtal arrestaties voorbeeld behooren tot het uitschot van de Italiaansche Kolonië te Phila delphia. Dit is wellicht geen louter toeval, want als men de Italiaansche «Maffia» als uitgangspunt beschouwt van het geheele misdadigde opzet, slaat men wellicht den nagel op de kop. De Maffia is de naam van een ge heim genootschap, dat ontstond in den tijd van Napoleon op het eiland Sici lië, waar toen een volslagen anarchie bestond en de 'bevolkingsgroepen zich in gewapende benden veieenigden om hun bezit te beschermen. Deze men schen, die zich in den beginne ver bonden om hun have en goed te ver dedigen en desnoods zelf recht te doen, kwamen op den duur onder den in vloed van slechte elementen en pleeg den misbruiken, bij zooverre, dat ze op den duur iedereen dwongen van hun vereeniging deel uit te maken, weldra traden ez op met de grootste willekeur, zoowel tegen de bezitters als tegen de boeren, en wie met hen niet wilde meedoen werd vlug hun slachtoffer. Zoo werd de Maffia een gewapende bende, waarvan de leden het op zich namen zelf ieder vermeend of echt onrecht te straffen. Nooit legden deze gangsters der XVIITe eeuw een getui genis af voor het gerecht: dat zou heb. ben gelijk gestaan met het ergste ver raad. De Maffiosi moesten bij hun opneming in het genootschap blijken geven van onverschrokkenheid en moed door een tweegevecht met mes sen aan te gaan. Ze verkregen daarna deel aan de heerschappij der bende met de hieraan verbonden voordeelen. Terwijl de Maffia voortdurend tegen de autoriteiten den opstand predikte en de smokkelaars hielp, beschermde ze langs een anderen kant al diegenen, die door de politie of door de recht banken vervolgd werden. De leden der Maffia, die tot a'le standen be hoorden. voerden steeds stipt de be velen uit van hun leiders, die het best met de moderne racketeers kun nen vergeleken worden. Ze traden zoo driest op, dat het Italiaansche parle ment in 1875 een einde moest stellen aan dien gruwel en een Komm'ssie naar Sicilië zond om het diep Ingewor teld kwaad uit te roeien. Dat ging echter lang niet gemakke lijk en in 1802 moest de veldtocht te gen die misdadigersorcanisatie weer worden aangeoakt. De Maffiosi waren evenwel geen kerels, die zich zoo maar in de gevangenis wilden laten wer pen en liever dan hun vrijbuitersleven od te geven, verkozen ze naar andere streken te verhuizen. Zoo gebeurde het, dat ze met honderden uitweken naar Amerika. Niet om ginder het le ven te gaan slliten van een werklustig en braaf invezetene. maar om er hun sohrikbewind voort te zetten. Ze gin gen in de nieuwe wereld het leger van gevaarlijke avonturiers aanvul len en brachten er de kiemen over, waaruit de moderne gangsters zouden gedijen... Inmiddels bleven op Sicilië zekere onverbeterlijke bendeleden ach ter, die na den oorlog weer den kop opstaken. In 1927 had Italië weer de plaag van de Maffia te bestrijden en Musso lini moest krachtig ingrijpen en stren ge vonnissen doen vellen om de ban dieten mores te leeren Het zijn nu de uitgeweken Ita'ianen, die in Ame rika hun Maffia hebben heringericht op een heel anderen voet en met an dere middelen. De messen en geweren hebben plaats gemaakt voor meer «wetenschappelijke» moordtuigen, voor het vergif... En hier weer schijnt het, dat deze Italianen iets hebben afgekeken uit de krimineele geschiedenis van hun eigen land, want de eerste beruchte gift mengersbenden, die op waarlijk mas sale wijze te werk gingen, hadden Napels en Sicilië tot terrein uitgeko zen. We moeten tot de XVIIe eeuw op klimmen om hun sporen terug te vin den. Inderdaad in de jaren 1689 tot 1691 moest Paus Alexander VIII een stuwen strijd voeren tegen geheime vrouwenverenigingen, die zich op de giftmenging toelegden. De beruchtste der toen bekende giftmengsters was La Stiara, die een groot aantal vrou wen de poedertjes en drankjes bezorg de, waarmee ze zich van hun echtge- n ooien konden ontmaken De feeks werd ontmaskerd en met dertien harer medeDlichtigen opgeknoopt. Deze straf schrikte echter de giftmengsters niet af, zoodat eenige jaren nadien weer een ander geheime vrouwenvereniging bestond, die haar zetel had te Napels, maar ook vertakkingen nud tot op Sicilië. De bendeleidster heete Tof- fana. Ze fabriceerde een soort liefde drank voor de mannen, doch het ge vaarlijk goedje bevatte een vreese'ijk vergif en degenen, die van het «acqua Toffana» dronken, gaven niet de pijp aan Venus, maar aan Maarten! Niet minder dan zeshonderd personen schij nen aldus te zijn omgebracht. De hui dige bende van Philadelphia kan er zich dus nog op beroepen als verzach tende omstandigheid. De politie van den Paus Clementius XI moest er een spionne op uitsturen om de Toffana-vereeniging te kunnen vatten. Het plan slaagde opperbest en in 1719 werd de massagiftmengster dan ook terechtgesteld. Zoo leert ons de geschiedenis, dat er feitelijk niets nieuws is onder de zon en dat het arsenikumsyndikaat en de antimoniumclub slechts de aan de tijdsomstandigheden aangepaste uitin gen zijn van dezelfde misdadigheid, die reeds in de periode der Césars, of in het Rome der Borgia's of in de eeuw van Lodewljk XIV zooveel drama's tot gevolg had... NICK. Nieuwe Russische postzegels ter eere van den verongelukten vlieger Ossipenko. Sommige duivenmelkers vragen zich verwonderd af, hoe het komt dat zekere makkers zoo dikwijls de groote poeleprijzen spelen, vandaag met deze en morgen met een andere duif. Du.venliefhebber zijn! Ja, dit mag men maar eigenlijk genoemd worden, naarmate men kan voorzien welke duwen prijs 'kunnen vliegen. Het vol staat immers niet, dat een sujekt goed weze, het moet daarenboven in vorm zijn, 't is te zeggen geschikt zitten om zich te onderscheiden. Welnu, de vorm is er, wanneer het lichaam in staat van volkomen gezondheid ver keert. Hebt gij er al op gedacht, achtbare lezer, dat een duif reeds van dagen te voren schijnt te zeggen: «Meester, ik zit om een prysken te vliegen, om den kop te doen, steek mij op vlucht ik zal winnen!» Welnu, hij die deze geheimzinnige taal verstaat, die mag liefhebber ge noemd worden. Die taal moet men leeren vooral op het hok, maar ook weieens er buiten. Had men maar één ras, dan ware die taal veel gemakkelijker te begrij pen, want wat waar is voor de eene, is het niet bij een ander. Daarom moet iedere vliegduif afzonderlijk na gegaan en bespied worden: hare doe ning en bewegingen,, hare gewoonten en eigenaardigheden, om hier nota van te houden, zoo noodig zelfs door aanteekeningen en zoo te weten en te onthouden in welke positie zij een sohoomen uitslag maakte en wanneer niet. De voornaamste leerschool is het hok. Van zoohaast wij het deurken van den duivenzolder hebbefi opengetrok ken, valt het ons in het oog, dat de vogels vol vuur en gloed zitten. Geen oogenblikje rust heerscht er, maar een gedurig over en weergeloop, een ronken en fladderen zonder einde. De eene beloert nijdig de andere, geen enkele mag een pootje verzetten of 't zit er tegen en dan ontstaan er vechtpartijen op leven en dood. Vooral deze, die in de nesten zitten, die broeden of met jongen liggen, kijken nijdig en jaloersoh rond en wee den vreemdeling d.e htm woonhokje wat al te dicht durft anderen; is hij niet bijtijds uit de voeten, dan valt hem een kastijding te wachten die toe trekt! Die rusteloosheid en nijdigheid zeg gen ons, dat de vogels hoog in het bloed staan, dat ze vragen om te mogen vliegen. In vorm zijnde duiven schijnen klei ner als naar gewoonte, ze zien er als verkort en verdikt uit. Dat komt om dat de vederen dichter aan het lichaam, gesloten liggen. De staart ver toont slechts één pluim, zoodanig lig gen de staartpennen opeengeplakt, en dat alles ontwaart men niet bij duiven d,e niet in orde zitten. Daarna alras eens gekeken naar de uitwerpselen op den zolderbodem. Zijn deze droog en vast en met wit om zoomd, dan is het weeral goed. Doch bemerkt men onder de eene of andere rustplaats natte en groenachtigen drek, dan zegt de duif, waarvan dit voortkomt, dat ze niet gezond is en dat het niet zal gaan om met haar een prijs te spelen. In die uitwerpselen ziet men ook soms kleine donsvedertjes en dat is weeral een goed verschijnsel. Na dien a.lgemeenen troepensohouw volgt het nazicht van ieder sujekt in het bijzonder. Elke vliegduif wordt dus in de hand genomen en onderzocht. Eerst een vluggen kijk in de oogskens. Bij duiven in vorm staan deze levendig, hoogkleurig en zenuw achtiger als naar gewoonte. Weiach- tige oogen getuigen van bloedarmoe de en d.kwij'ls ook van keelaandoenin gen zooals snot, reutel, enz. Ook de oogranden moeten krijtwit en droog zijn. Het schijnt alsof het gezichtsor gaan dieper in den kop gedrongen staat. In een woord, het oog moet als een weerspie,geling zijn van gezond heid, sterkte en levenslust. Openen wij nu den bek. De geheele binnenmond: tong, gehemelte, keel holte hebben een zachte rozenkleur. De spleet in de keelholte zij volledig open en onderaan mag men er geen witte punten noch al te veel slijm op merken. Is het anders en zijn de neus- wratten niet droog, dan duwt men er op, vloeit er vocht of slijm uit, dan is het een kenteeken dat de vogel Hjdt aan verkoudheid of snot en dus niet zit om prijs te vliegen. Ook de pootjes veropenbaren den vorm. Deze kunnen niet te zuiver zijn, niet te rood en niet te wanm. Vergeten wij niet dat de pootjes een besten vormmeter zijn, heel wat beter dan die machientjes welke dezen naam dragen. Duiven die niet gezond zijn, missen den noodigen lust om hunne huid te zuiveren van polletjes en wan neer wij de borst blootblazen, dan be merken wij daar ook veletjes die niets goeds voorspellen. Het borstvleesch moet zuiver zijn en roosachtig getint, vast en aan het geraamte als opge spannen. Ziet het blauwachtig, dan zegt zulke duif dat haar bleed niet zuiver is, dus opgepast ze niet op reis mede te geven. Benevens dsze algemeene kenmer ken van den goeden vorm, zijn er ook eenige bijzondere teekenen, welke den uitmuntenden gezondheidstoestand van een duif veropenbaren. Wanneer haar gevederte goed afstoft, 't is te zeggen als men de vogels in handen neemt en ermede de kleederen raakt, kleeft er een witachtig vet poeier aan, de vederen hebben een malscften aan voel en op de vleugelpennen ligt er ook dergelijk stof, dan mag men zeg gen: 't zjjn gezonde beestjes. Doch als men op de voorlaatste vleugelpen daarbij een donkere vet- plek ontwaart langsheen de buis, dan zegt deze, dat de vogel in topvorm verkeert. Is het borstvleesch vast en rozen rood en bemerkt men langsheen het been de bloedadertjes duidelijk afge- teekend, dan heeft men een nieuw bewijs van den supervorm. Sommige duiven verraden nog hun goede positie by het uitvliegen. Zoo onder andere als een duiver die broeit, rond den middag zyn nest ver laat, de lucht invliegt en in regelrech te vaart aan den gezichteinder ver dwijnt. om enkele minuten daarna als een steen uit de lucht op de valplank neer te stuiken. Dan geeft dat beestje te verstaan, dat het vraagt om te mogen vliegen. Is een broeiende duiver naarstig aan het nestmaken, niettegenstaande zyn eieren dicht het uitkippen zyn, dan toont hij zijne overgroote liefde en be zorgdheid voor nest en kroost en in dergelyken toestand zien wij menig su.iekt een kopprijs weghalen. En in dien aard zijn er talryke zaken, waaraan de duiven hun goeden vorm veropenbaren en hy, die zulks ziet en daarvan rekening weet te hou den. die noemen wy de oprecht goede liefhebber. CARLO (Verboden nadruk) Deze ziekte verklaart zich in aan- wez' gheid van de zwam Hypochnus (Rhizoctonia) solani by een steeds grooter wordende verrotting van den stengel. De bovenste bladeren van de aangetaste platen rollen op als bij de bladrolziekte. Het gebeurt tevens zeer vaak dat de bovenste deelen der plan ten zelfs wat korter blyven dan ge- woonlyk zoodat dan de bovenste blade ren heel wat korter bij elkaar staan dan by gezonde aardappelen. Juist daarom spreken de Amerikanen over «rosette» wanneer ze het hebben over deze ziekte. Kruinkrul is enkel een uitwendig goed zichtbaar teeken eener ziekte welke feitelijk aan de basis van den stengel heerscht en waar door de normale opstijging van voede-- svoffen gehinderd wordt. Velen meencn dat buiten Hvpichnus nog andere zwammen dezelfde ziekte kunnen ver oorzaken. Wat er ook van weze, in geen enVI geval mag men deze ziekte verwarren met bladrol dewelke in oorzaak er mtwerking totaal verschillend is. Weer een ziekte die wat op bladrol gelijkt en meest Voorkomt by sterk groeiende variëteiten. De aangetaste stengels zijn in 't algemeen wat ver kort en byzonder naar boven toe zijn de bladeren wel meer samengedrukt. Ook de bladeren zelf zyn kleiner als by gezonde planten en rollen lichtjes. De kleur is bijna normaal maar de aangetaste struiken sterven steeds snel ler dan gezonde. Ook by het optreden van deze ziekte heeft men steeds te rekenen met een opbrengstvermindering, doch zijn meestal zeer weinig struiken aangetast. Te noteeren valt dat knollen van z'eke planten ook volgende jaren opnieuw zieke planten zuilen geven. Over oorzaak en ontstaan der boeket ziekte tast men nog in het onzekere. Schrander bestatigde meest deze ziekte wanneer fouten werden begaan in het bewerken van den grond, zoo bijvoor beeld bij het aanaaarden in natten bodem. Men zal dus byzonder op de grond bewerking dienen te letten. Indien deze ziekte zich op betrekkelijk grocte schaal voordoet dan is het aan te be velen het plantgoed te hernieuwen. Een gewoonte welke gelukkig in het Vlaamsche land thans algemeen ge worden is. Sinds een paar weken is by ons de nationale waterpolocom petitie ingezet geworden. Minder ophefmakend dan andere jaren werd dit seizoen de com petitie aangekondigd. En dit laat zien eenigzins verklaren. Er is het feit dat nog steeds een team a.I de andere me dedingende ploegen overklast. En er is de konstatatie dat de belangstelling van het groote publiek maar niet te winnen is voor die sport, die nochtans meer dan andere nietig en aantrekke lijk is. Dit jaar zyn trouwens z;o goed als geen wijzigingen gebracht aan de com petitieteams. De C.N. Brussel, die vo rig jaar uitpakte met een homogeen* en uit sterke individueele krachten be staand team, moet dit jaar weer zon der pinken de slag thuis halen. Ele menten als Coppieters en Isselee vol staan om de gevaarlykste waters te temmen. Anderzijds blykt dat A.Z.C. dit jaar er op vooruit schijnt gegaan. Het suk- ses op Ghent S.C. (51) is van aard om te getuigen voor de meer waarde van het sinjorenteam. De Ghent S.C. speelt dit jaar met een paar nieuwe lingen als de jonge Crekel op de spil~ plaats en Roels in de voorlinie. Jam mer dat Van Parijs, die nochtans zoo vele kwaliteiten heeft, s ms zoo on verstandig spelen kan. Het feit dat de Gentenaars met 51 verloren van de Sinjoren, tegen wie het precies altijd bitsing ging is voldoende om te gewa gen van een verval van de Gentsch» club, die het trouwens maar op het nippertje won van het jongst gepro moveerd team uit Sch arbeek. Dat de Nage de St. Gilles niet bij zonder op dreef blykt viel op bij den wedstrijd tegen de Brussels. Het her- optreden van Michiels by de Nave heeft dit team niet veel vooruit gehol pen. Van de Gentsche Zwem vereeniging weten wij te weinig nog om een oor deel te vellen. Naar wij echter verne men moet ook dit seizoen niet te veel op de r;od-witten worden gerekend. Blijft nog Schaarbeek dat niet kwaad van wal stak. Het team heeft school genomen aan de Hongaren. Waar tech niek gebrek lijdt wordt snel zwemmen en vlug verplaatsen van spel aange wend, iets wat te Gent tegen de Ghent S.C. die nog steeds met oude opvat tingen opitrent het waterpolospel uit pakt, sukses kan opleveren. De indruk die wij bij de wedstrijd Ghent S.C.Schaarbeek kinden op doen was dat de Brusselaars het dit seizoen heel wat beter kunnen doen dan de Mechelaars het vorig jaar ver mochten. Een maal in eerste klasse ingespeeld en de krachten gemeten kunnen de jongens uit Schaarbeek nog menig team verbazen. Hiermede is de stand in het voordeel al geëndigd van de C.N.B. en de A.Z.C. Niets nieuws dus. Tusschen bei de clubs wordt zekeT den titel betwist die naar onze meening nochtans moei lijk aan de C.N.B.-eTs kan ontsnappen. V: or de reit belooft de kompetitie, daar het nagenoeg blijkt dat Ghent S.C., Nage de St. Gilles, Bm seis S.C., Brus sels S.C. en zelfs Schaarbeek ongeveer elkander waard zijn. Wachten wij de volgende wedstrijden nog verder af om hierover bevestiging te krygen. TANÜJER. De wielergebeurtenissen volgen elkander met groote regelmatigheid op en byzonderlijk de ronden vragen aandacht. Op het oogenblik dat deze regelen verschynen, is de Ronde van Italië reeds achter den rug en is deze van Luxemburg begonnen. Verder hebben we de Ronden van België, Duitsch- land, Frankryk, Zwitserland, om maar van de voornaamste te spreken, in het vooruitzicht. Ontegensprekelyk oefent deze van Frankrijk de grootste aantrekkings kracht uit op de sportlui en eens te meer heeft de B.W.B. met zorg de renners gekozen, die op Franschen bodem onze wielerfaam moeten hoog houden. Alle sportliefhebbers hebben reeds kennis genomen van de volle dige A-ploeg en de gedeeltelijke B- ploeg en velen hebben het uitgeroe pen De Belgen kunnen dit jaar niet geklopt worden. Wij ook voelen ons zeer optimis tisch gestemd maar nadat we alles eens nuchter overschouwo hebben, zyn we tot de konklusie gekomen, dat het weinig passend is de tegen strevers te onderschatten en de Bel gen als onklopbaar te beschouwen. Er zitten te veel vedetten in de ploegen en daar schuilt het gevaar. De begeerte te winnen van de meesten zal al te groot zijn om de zoo onontbeerlijke onderlinge offer vaardigheid te kunnen verkrijgen. Als de Belgische ploeg, trots alle optimistische voorspellingen toch neg de nederlaag lijdt, dan zal het zijn omdat er een tekort is aan wederkee- rig begrypen en helpen. We kunnen het mis op hebben maar één van onze beste vertegen woordigers kan Ritservelde zijn. In LuskBastenakenLuik, een lastige koers bij uitstek, toonde hy zich een kompleet renner en won od afgetee- kende wijze. Hij lukte zelfs het krachtstukje om Wardje Vissers, die nu ook niet de eerste de beste is, in die heuvelachtige streek los te ry- den. We weten wel, dat een Baraque Fraiture en een Myberg, die zich als meest strategische punten voordeden in LuikBastenakenLuik niet mo gen vergeleken worden met een Tour- malet, Aubisque en andere I-oard, die nu ook echte natuurreuzen zijn. Kan Ritservelde in Frankrijk met hetzelfde gemak de bergen op, dan moet hij daar uitstekend *;guur ma ken. Hij heeft momenteel de groot- sehe forme en ook de vurigheid der jeugd. En dat zegt veel In den Omloop der Vlaamsche Ge westen voor onafhankelyken, is het nogmaals gebleken, dat we zoo wei nig rijk zijn aan opkomende wieier- sterren. Weliswaar zijn enkele beste elementen voorhanden, maar kam pioenen zooals in den tijd van G. Ronsse, Rebry, Kint, Decaluwé. enz., die zich als de heerschers in die ka- tegorie aanstelden, hebben we niet. Van Hellemont, die de overwinning behaalde in den Omloop van het Wes ten moet nog bewijzen, dat hij waar lijk over alle gaven beschikt om het allerhoogste te bereiken in de wieler- were'd. Bij de juniors hebben we enkele in teressante figuren waarvan de verdere vervullingen met de grootste aandacht zullen gevolgd worden. We weten niet wie den tweeden rit van de Ster der juniors de klassieke proef voor jon geren gewonnen heeft. In den eersten rit toonden de Antwerpenaars, die zes vertegenwoordigers in de ee-ste tien hadden, zich de sterksten. terwijl de Westvlamingen er drie hadden. Naar ons bescheiden oordeel, kun nen volgende jeugd/ge renners iets bereiken op wielergebied Sercu, Schotte, E. Thomas en Decin in West- Vlaanderen. Alpaerts. A. Braecke. Van Geel en Vander Beken in Oost-Vlaanderen. Hotag, Caluwé, Busschops en Wuy- tack in Antwerpen en Broos in Bra- b8nt. Sercu, Caluwé, Schotte en Alpaerta lijken ons nochtans de meest belofte volle elementen. LOUIS. Probleem nr. 253 Door H. VAN HOLSBEKE (St. Amandsberg) WIT: Khl, Tb5 en gl, Lcd en f5, Pa7 en g7 (7 stuk.) ZWART: Kd5, Da4. Td6 en g8, Lf7. Pf4 en f6. Pion.: a3, c4, e4 en g6 (11 stuk.) Mat in twee zetten. Oplossing nr. 251 Sleutelzet: Dd6, tempo ZWART 1. e5e4 2. P— WIT g3g4+ mat Dg6-j- mat Op dit probleem, het eerste der tweede reeks, kregen we a goede oplossingen van: L. De Vuyst, Zelzate; A. De Maes- schalck. St. Amandsberg; E. Maes» Tielt; M. Cnudde, Gent; G. Hutsi baut, Dendermonde; P. Peeters, Ho boken: Ch. Broec'jx, Turnhout; O. Vantcimrne, Wervik; A. De Baetse- lier, Erembodegeim: E. en F. Beeck- man, Ar 1st; alsmede van de volgende die wij bij dere gelegenheid welkom heeten in onze groep; D. De Neve, Gentbrugge; Ferblanc, Geeraardsber- gen; R. Eeckhcut en E. Dobbelaere, beiden van St. Niklaas P. Baert, Den dermonde; T. Verlodt en C. Van Caeneghem, be den van Gent O. Van Imschoot, Zwijnaarde, H. De Waele, Lokeren en A. De Schryver van St. Amandsberg. VII Over het algemeen hebben minge vorderde spelers te weinig eerbied voor de dame zy komen er r.-ee uit te pas en te onpas, tot zy haar kwijtspe len. Wij zullen hier het euvel aantoonen dat daaruit ontstaat en dat door alle geoefende spelers terstond wordt uit gebaat. 1. e2e4, e7e5 2. Pgl—f3, Dd8—f6 3. Lflc4. Df6g6. Wit speelt hier de drie hoofdzetten der Italiaansche party, en zwart heeft in verbeelding reeds een pion gewon nen. Inderdaad pionnen e4 en g2 'taan allebei aangevallen. 4 00; zwart slaat d4 en dreigt Lc4. 5. Lc4 x f7 Zwart mag nu niet KXL spelen we gens wit Pf3g5 met schaak aan koning en dame. Daarom K—d8. 6. Pf3xe5 Slaat zwart nu het paard met de dame, dan vervolgt wit met Tflel. en in dit geval /an zwart rijn dame niet wegtrekken of er volgt mat door Tele8. Zwart tracht zich nu uit zyn nete- ligen stand te redden door Pg8f6. 7. Tfl—el, De4—f5 8. Lf7g6, h7xLg6; 9. Pe5f7+ima.t. Een andere variant is deze 1. e2e4, ele5 2. Pgl—f3, Dd8—f6 3. Lil—c4, Df6g6 4. d2d3, Dg6xg2; 5. Tal—gl, Dg2h3 6. Lc4xt7. en speelt zwart KxL dan verliest hy eveneens de dame door Ff3—g5-K Gaat de zwarte koning integendeel naar d8 oi el, dan speelt wit Tgig3, en de dame zit insgely.is ingesloten. Uit deze en alle voorgaande voor beelden blijkt duidelijk dat het een eerste vereischte is van den schaker de openingen te kennen en er zieti naar te houden. Afwykingen loopen uit op snel verlies. Wij zullen dit met nog groctere tegenstellingen aantoonen in de laatste artikels die volgen. BRIEVENBUS. P. B., Dender monde. Uw probleem nagezien. Een goed probleem heeft minstens twee varianten, moet voldoen aan tal tech nische vereischten, en een schaak sleutel is streng al te keuren. Met oefening komt u wel tot daat. R.D.N. Gentbrugge. Dank voor uw aanmoediging. T.V. Gent. Uw verzen ontvangen. Dsze beantwoorden wij op een speciale manier. Nog wat geduld.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5