AALST Gemeenteraadszitting van Dinsdag 16 Mei raardsberqen LEDE Verantwoordelijke redaJctle: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 Groote belangstelling bij het publiek. Buitengewone begrooting voor openbare werken, ten bedrage van acht millioen aangeno men. Vinnig debat omtrent de vermindering der subsidies aan de vrije vakschool. De begrooting voor 1939 aangenomen BEGROOTING C.O. VOOR 1939 NIEUWE LEENING 1939 REDE VAN DEPREZ BEGROOTING DER STAD REDE VAN RIMBAUT TEXTIELBOND HAND IN HAND De praktijken van een Vl.-Nationalisch volks- vertegenwordiger Foto's Vandervelde ROODE PIJLTJES EEN PROTEST I PRIJSKAMP S. V. V. Voor de verlofweek Koöperatief nieuws PLAATSEN TE BEGEVEN HIER DE S.A.V. ZWEMCLUB NEPTUNUS Onze gemeentepolitiek Socialistische Vooruit ziende Vrouw Gewestelijke Sociale School Kunstleven in onze stad HIJ De vriend nr 1 l Voor onze arbeiders en bedienden uit Moorsel-Baardegem 6 - Voor Allen -21 Mei 1939 nieuws uur H T Er was tamelijk veel belangstelling, voort 1 van het onderwijzend perso neel der vrije volksschool. De bsgrooting zou besproken en ge stemd worden en katholieken en V.N. V. hadden al wat rumoer gemaakt over de vermindering der toelage voor de katholieke vakschool. De heer Bosteels was afwezig. Vóór de stemming over de begrooting was ook dr. So.-.elfhaut reedt weg. De heer DE STOBBELEIR, schepen van financ.ën geeft een kort overzicht over deze begroeting. De stadstoelage was bepaald op 1.440.000 fr.; maar door de onderschat ting van een x-straalappaxaat moest ze gebraóht worden op 1.480.000 fr Voor de families der afgebrande barakken is 20.000 fr. door de stad aan de K. O.O. gegeven. Degenen die nu een huis gaan bewo nen zullen een premie trekken van 500 fr. De heer CALLEBAUT heeft het be stendig over een som van 720.00 fr. va. i vroeger en behouden is in de be grooting. HU stelt alleen het feit vast, dat deze neg bestaat. De heer De Stob- beleir geeft den noodigen uitleg. Na naj wat disikussie werd deze be grooting goedgekeurd. De stad dient een leening aan te gaan van ongeveer 8 millioen (acht millioen) om haar toe te laten om vangrijke nuttige werken uit te voe ren. Het spreekt van zelf, dat koken kos ten meet. En de nieuwe bestuursmeer- denheid heeft gelijk bijtijids de noodi- ge kredieten te vrager, om wat te kun nen doen. Wij laten hier onmiddellijk kameraad Deprez, schepen van openbare werken aan het woord, die zal aanstippen waarvoor de 8 millioen die.ien moet. Mevrouwen, mijnheeren, ziehier waarvoor deze leening noodzakelijk is. Wij hebben vooreerst het Zwembassin (bijkomende werken) Voor de stedelijke zwembassin was voorzien totnogtoe 1.911.000 fr. D.t voorzie: e bedrag volstaat even wel niet, om de werken te voleindigen. Allerlei onvoorziene werken zijn daar bij gekomen zoodat we genoodzaakt zijn een bijkomende leening aan te vragen van 234.000 fr. De bijkomende werken zullen noch- ta-ns belocpen tot een bedrag van obO.OOO fr. We zuilen evenwel voor een bedrag van 116.000 fr. subsides ont vangen. Aanleggen van nieuwe straten voor een totaal van 2.150.100 fr. Daarvoor komt terug van de openbare werken 20 t.h. of 430.000 fr. Leening 1.720.000. We zouden volgende bestra tin. en tot uitvoer brengen: een gedeelte van den Marktweg, 't bestraten van de Regel- brugstraat, Vooruitzichtstraat, As- schendries, Varenlaar, Petrus Vanhuf- felstraat. een gedeelte van de Guido Gezellestraat. Dan verder: vernieuwen van de kasseiwerken. t.t.z.: een ge deelte van de Hoveniersstraat, vanaf de Binne.straat tot Dr. Demcastraat, St. Camielstraat, Nestor Detierestraat en anderen. School Kerrebroeck, Het totaal bedrag in de buitengewo ne te voorzien is 150.000 fr. Daarvoor zou het ministerie van onderwijs tus- schei komen voor een joedrag van 50.000 fr. Zoodat we genoódz. akt zijn 100.000 fr. te voorzien in buitengewo ne begrooting. Deze zaak is niet nieuw De raad gaf reeds in 1937 goedkeuring aan het oprichten van een bewaar schol aldaar. Het bedrag nu gevraagd zal vol staan, omdat reeds in de begrooting van 1938. 150.000 fr. voorzien is. Geeraardsbergestraat. (Meiboom) We voorzien voor de onteigeningen en de nocdige bestratingswerken 1.200.000 fr. Reeds in de begrootirg van'1938 was slechts 900.000 fr. voor zien, terwijl momenteel reeds com promis zijn afgesloten voor 1.600.000 fr. De aanvullende leening die we nu vragen zal dus in niets overdreven zij-.i School rechteroever van den Dender Ook het beginsel hier is reeds aan genomen door den vroegeren raad. Vanwege het ministerie va.i onderwijs wordt ons gedurig gevraagd hoever de zaak gevorderd is. Het kollege wil het mogelijke doen om de ouders die de oprichting der school gevraagd heb ben voldoening te schenken. Het voor zien bedrag is 90.000 1/2 of 60.000 fr nk. Dit moet ons toelaten de gronden r.oodzakelijik voor het bouwen der meisjesschool, aan te koopen. Achterstallige onteigeningen. Er zijn nog allerlei onteigeningen te doen, noodzakelijk voor allerlei wer ken uit te voere.i. Dezg onteigeningen zijn trouwens zeer dringend. We heb ben in die onteigeningen ondermeer: Het gedeelte vande St.Annalaan, vanaf do Spaarzaamheidstraat tot de Lsdelaa Vooruitzichtstraat (verbin ding met de Lindestraat), is dringend nocdig. Het gedeelte van den Asschen- dries (vanaf de Welvaartstraat), Ver- werijstraat: voor de verbinding moge lijk te maken vanaf den Verbrandhof raar de Brouwerij in de Breedestraat. Petrus Van Nuffelstraat (voor de ver binding mogelijk te maken tusschen Binnenstraat en Rozendreef). Guido Gezellestraat (Eeman) sinds eenden tijd in de wege .is ingelijfd. Osbreek- laan (gronden sinds jaren ingelijfd voor het aanleggen van speelplein). Groenstraat ea Rozenwej, gronden sands jaren ingelijfd in den openbaren weg. Aanleggen van park, Duivekerk- straat Kaaimuren Dender. 1.120.000,54 frank. Deze som is het aandeel te betalen door de stad voor het uitvoeren van de werken aan den Dender. N.B. De stad moet tusschenkomen voor het maken van kaaimuren in ver vanging van de dijken met grond. Verbouwen Gods- en Wegenhuizen 1.000.000 fr. Het kol lei; e is de meening toege daan dat we moeten gedaan maken met den huidigen toestand. Onze bedoeling is alle diensten van hospitaliseering van oude vrouwen en mannenhuizen, evenals de jongens- en meisjeshuizen te centraliseer©.! en dus in dezelfde lokalen onder te brengen. Bouwen schouwburg 1.500.000 subsi dies 500.000 van openbare werken. 1.000.000 fr. leening. Een stad zooals de onze met zijn veelvuldige kultureele vereenigingen zou niet zonder sc:.ouwtourg mogen zijn. Trouwens, tal van bestaande kultuurvereeniginge.i dringen aan op dat de stad zou besluiten tot het op richten van een degelijken schouwburg. De raad zal ons zeker goedkeuren. Aanleggen van een nieuw kerkhof (voorzien 200.000 fr.) Subsidies 66.000 fr. van ministerie van volksge zondheid. Leening 134.000 fr. Reeds meermalen werd er daartoe aangedrongen en dit van op alle ban ken hier in den raad. We zouden graag dit noodzakelijke werk tot uitvoering brengen. We hopen ook hier volledige instemming bij den raad te vinden. Oprichten van werkmanswoningen. 600.000 fr. Het kollege is de meening toegedaan, dat we mede met de bestaande Mij. moet©.i ijveren vcor gezonde arbeiders woningen. De strijd tegen de krotten mag niet een privaét initiatief zijn! Nu gaan onze inzichten vooral naar de 190 gezinnen die nag hekken in onze noodwoningen. Konden we die gezinnen in degelijke arbeidswoningen vestig©.:we zouden meegeholpen hebben een schandelijken tcestand uit onze stad te helpen ver dwijnen Mevrouw Gravez, Bastiaens en Cal lebaut, dringen aan om deze leening te stemmen na de stemming ever de ba: rooting. Principieel is niemand te gen deze leening. Burgemeester Nio' els gaat over tot de stemming en de leenir.g van 8 mil lioen wordt aangenomen. Naar dez© bespreking wachtte feite lijk het opgetrommeld publiek van de katholieken. De subsidie aan de vrije katholieke vakschool is gebracht va: 150.000 frank cp 25.090 fr. In de ge wone begrooting is een tekort van on geveer 1 millicen 400.000 frank. De kastoestand der stad is goed. Deze tekort komt evenwel voort van de verscherping der ekonomische kri- sis, die het bedrijf stillegt en dus: mi:- dere belastingen, enz., zoo Is schepen De Stchtoeleir klaar en du.delijk uiteen zet. Het was de heer Callebaut. katholiek die de eerste, in dramatische termen, de vermindering van subsidie san de vakschool afkeurt. Statig staat hij daar. vol va,n alternatie, zenuwachtig en vervallend in i/.eifoalingen, nu en dan eens naar het publiek zich rich tend. En dan vol;en ze mekaar op. Wij krijgen de maidenspeech va,n den heer Rasschaert, VI. Nat., Deze heeft vele briefjes vol gekrabbeld. Met zwa re bambardonstem leest hij die af, naief, vol toonscihikeeringen, trach- te d den intellektueel uit te hangen. Maar iedereen voelt dat hij niet eens de Viaamsohe taal behoorlijk spreekt en dat hij over za.ken praat die ver bo ven zijn inteUektueele ontwikkeling zijn. Wij hooren de insinuaties van den teer Bastiae :s. De Rexist Hermans slaat den bal heelemaal mis omtrent zekere cijfers. Dr. Schelfhaut wil ook wat zeggen en haalt er den provincia len raad bij. De kritiek van Mevrouw Gravez houdt meer om het lijf dan deze van al de koncentratiemannen samen. Zij heeft de: schijn, het minst rechtzin nig- te zijn. Na vinnige diskussies antwoordt de heer Cornelis, zaakrijk m: ar kort, no pens de toelage der vakschool. Hij wil het vakschoolonderwys of ficieel maken en doet daarvoor een proef. De heer Moyersoen bepaalde vroei er die toelage op 25.000 fr. Hy heeft geen vertrouwen in een instel ling die geen stadskontrole toelaat. In de vaksc col werden katholieke kies- dravers gebruikt. Kamera :d Rimbaut, in een krachtige improvisatie, dient bizonder den heer jg-asschaert van antwoord. Wij laten hier beknopt zijn betoog volgen. Zeggen wij nog, dat de heer De Stob- beleir én in zijn toelichting over zijn begrooting én in zijn antwoord op de verschillende sprekers goed w:s. De begrooting werd goedgekeurd met 12 stemme.! tegen 9. Wij geven hier dus de Kameraad Rimbaut zegt, dat het de bat over de technische vrije vakschool hem wat verrast heeft. Hij heeft bet krachtig pleidooi van Rasschaert aanhoort, waarin deze zich permitteert te willen doorgaan als een baanbreker van de vakkundige scholing der jeugd en verdediger de zer laatste. Wanneer de heer Rasschart een mid del ziet in de vakkundige scholing der jeugd om de ekonomische krisis en de werkloosheid te bestrijden, heeft hij daarin gedeeltelijk gelijk. De leden worden verzocht de «ALGEMEENE VERGADERING» bij te wenen, die gehouden wordt Dinsdag a.s., 23 Mei, te 6.30 uur, in de zaal van het Volkshuis (ingang Hooge Vesten). De dagorde die zal behandeld worden is van /zeer groot belang voor de textielbewerkers (sters). De leden noeten de nieuwe overeenkomst kennen inzake ver verlofvergoeding. Pgt. CLAYS, uit Kortrijk, zal spreken over het nut van het bureel van Arbeidsrecht. Daarbij zullen de huishoudelijke zaken van den vakbond besproken worden en besluRen hoeven genomen. Vrouwen en mannen, leden, Dinsdagavond, te 6.30 uur, allen naar de vergadering. Het bestuur. Maar als hij daarmee de krisis in haar geheel wil oplossen, is hij mis. Deze houding van den heer Ras schaert, als Vee-c.-Veeër, is verras send. Het was toch het Vee-en-Vee die het meest minister De Man aanviel ten tijde der devaluatie, toen dece minister ettelijke duizenden fr'nk ter beschik king stelde voor openbare werken, on derwijs, enzv en waarvan de gemeen ten goed geprofiteerd hebben. Zie den laatsten kiesstrijd. Het was het Vee-en-Vee die het meest gekant was tegen de struktuurhervor- mi.:g van den heer Van Zeeland, wel ke de groote monopolies als het elek triciteitsbedrijf. waterverdeeling, enz., zou aangetast /ebben. Nu is de heer Rasschaert de verde diger der kleinen, zegt hij. Wij zijn ook voor een degelijk vak- onderricht. Nochtans tegen de toelage aan de vrije vakschool te Aalst zijn wij, om verschillende redenen. Er moeten besparingen gedaan wor den. Het vakonderricht is geen offi cieel onderricht in de vakschool te Aalst. Een goed vako-derwijs moet de fi losofische gedachte van eenieder kun nen waarbonien en geen nest zijn van katholicisme. Kd. Rimbaut haalt gevallen aan waar de leerlingen van de vakschool gebruikt werden in den kiesstrijd en met pastoors aan 't hoofd, handge meen wende tegen andersdenkenden. Een partij heeft niet het recht op de kosten van het algemeen haar pro paganda te voeren. Als de stad geld geeft, wenscht ze kontrole. En ze markeer: hier ook. Wij moeten weten of het st-adsgeld de:elijk- besteed wordt. Het vakonderwijs moet officieel zijn. Rimbaut haalt een geval aan van een katholieke vakschool die tweemaal de provinciale toelage trok eenvou dig met een truk: verandering van raam. In 1935 trok de vakschool te Aalst van de provincie 999 frank per leer ling en had toen 700 leerlingen. Een ander vakse/ool te Gent. maar niet katholiek, trok maar 335 fr. per kop en had 1084 leerlingen. Hij geeft rog verderen uit lei over de prcvici'le toelage en toont aan dat de katholioke-Vl.-Nat. bestendig© de putatie onderscheid maakt tusschen hare en andere vakscholen. Een leerling ging zich aanbieden met het kenteeken der S.-J.W. op zijn vest, en hij werd geweigerd in d© vakschool te A: 1st. Op een krachtige wijze toont onze vriend no: verder aan wat de katho lieken met hun vakonderwijs beoogen. Zijn reden maakte een goeden in druk. De heer Ernest Van den Benghe, die met het verdwijnen van zijn schoon vader als senator, het middel gevon den heeft volksvertegenwoordiger te worden, heeft zoo van die ociie. dood gewone, naieve, niets beduidende pr t - tijken gev:nden om zijn begin in 't openbaar leven te kenmerken. Wij lazen van hem reeds een tiental brieven ove rhet stoppen van treinen. Wat houdt dat nu om het lijf?... Van het raderwerk van het spoor wegnet begrijpt hij absoluut niets. Het is dus omdat de menschen van 't arrondissement zouden weten dat hij volksvertegenwoirdiger is. Dat is een. En het is zoo beschamend voor een naz getinte volksvertegenwoordiger met zoo'n praktijken te moeten uitpakken. Die gebruiken toch andere metho den die tirenhoog staan bij iets wat volksvertegenwoordiger Daens 40 jaar lang gedaan heeft. Zij, de Vlaarnsch-Nationaiisten, rui men op met al die oude praktijken van het parlementarisme en ze doen nog dommer dan een volksvertegenwoordi ger van 50 jaar geleden. Dat is twee. Hoe is dat toch m rgelijk !- Deze schoone foto's zijn te bekomen op het partij - sekretariaat. Prjjs 7,50 en 15 frank. Doet een bestelling De Aalstersche kencentratie heeren, zijn diep beieedigd, omdat er in het nieuw stedelijk zwembad een bestuur der is aangsteld, zonder dat zij hier over een woordje te zeigen hadden. Verdomd, dat zijn nogal de Charels, hé! En zeggen dat ze vóór 16 Oktober reeds de pretentie hadden, al het per soneel aan te duiden en... 't was zeer goed gevonden, zulle. Naar de mededeling in «De Libe raal» van de vorige Zondag zou dat als vo'gt zijn geschied: Bestuurder, algemeene leider en specialist in alle gedane zaken Juul Schelfhaut. Stoker, M. Hiermans. Eerste duiker, M. Bert D'Haese. Tweede duiker, M. Frans Callebaut. Eerste kabienjongen, M Damkaert. Tweede habienjongen, M. Ras schaert. Kassier, M. Bastiaens. Badvrouw, Madame Gravez. Velomaker. M. T. De Ridder. Oefenmeester, voor 't personeel, M. Victor Bocque, zaliger politieke ge dachtenis. Loopjongen, of garcon de course, M. Jan De Neue. Wij protesteeren, want wij wisten van niets! En dan nog krachtdadig zulle Drie en een half j°ar hebben de katholieken met de V.N.V.-ers alle plaatskens mogelijke en onmogelijke door hun kreaturen laten bezetten, zonder aan de socialisten noch aan de liberalen een schijn van kans te laten. Dat ziet ge. zetten we die heeren betaa'd en dit gedurende 5 jaar! 't Kiezerskorps heeft het zoo gewild en 't zal geschieden. Het kollege van burgemeester en sohepnen brengt ter kei.nis van de tee kenaars, woonachtig te Aalst, dat een prijskamp wordt uitgeschreven voor het maken van een ontwerp van san- plakbrieven met betrekking tot het stedelijk zwemibid. De produkten dienen bij den heer burgemeester ten stadhuize te zijn in gekomen ten laatste op Maandag 22 Mei 1939. De toewijzing zal geschieden ter zit ting van het schepenenkollege op Dins dag 23 Mei 1939. Volgende premiën worden uitgeloofd: le priis 300 fr.; 2e prijs 150 fr.; 3e prijs 100 fr. De drie geprimeerde ont werpen blijven het eigendom der stad Aalst. Alle verdere inlichtingen zijn te be komen ten stadhuize. bureel 14. De sekretaris, F. DE MEYST. De burgemeester. A. NTCHELS. Waarde gezellinwij noodigen u vriendelijk uit tot het bijwonen der algemeene vergadering, op Zondag 21 Mei. te 3 uur namiddag, in het «Volks huis», zaal 6. D'gorde: 1) Onze jaarliiksohe reis. 2) De kindervakanties. 3) Kompensatiekas voor vrije beroep- pen. Gezellinnen, indien ge werkelijk met onze vrouwenbeweging medeleeft, be wijst zulks door talrijk op uw vergade ring tegenwoordig te zijn. Het Bestuur. Gezien het betald verlof nadert zijn er vee', werklieden en bedienden die hun voorbereiding maken om enkele dagen buiten de stad hun verlof door te bren gen: aan Zee, in de Ardennen of in de Kmpen. Maar bij de meesten stelt zich de vraag: waar naar toe om in goede voorwaarde en de goedkoopste wijze in verlof te gaan. De leden van de soc. A.T.B. en Jeugdgroepen die beschikken over Jeugdherbergen en kampeerdersplaat- sen. zullen daar voor de noodice o-der- riohtingen van hun wederzijdsche bon den bekomen. Maar er zijn vele leden van de vakbonden die ook met hun fa milie of vrie.iden in verlof wenschen te gaan. Door het ministerie van verkeerswe zen is een brochuur uitgegeven, waar in voor de verlofgangers allerhande inlichtingen gegeven worden. Een 100 tal inwoners van verschil- lened gemeenten in 't land, stellen ka mers ter beschikking van de verlof gangers. waar men aan den prijs van 5 tot 15 frank per r.acht of 30 tot 140 fr. per week slaapgelegenheid kan be komen. De personen die minstens 4 dagen in een hotel willen verblijven, kunnen daar kast er sla apgelegenheid vinden vcor den prijs van 20 tot 25 fr. per nacht. En de personen die in groep met verlcvf gaan. minstens 150 personen, bekomen een vermindering van 2.50 fr. per dag. Bij deze som moet 10 t.h. gevoegd worden voor den dienst van de hotels, daarvoor moet men tijdig zijn aanvraag doen ten minste 10 dagen vóór /et verlof. De lede: van de vakbonden die hier over nadere inlichtingen willen beko men, als ock over d© prijsvermindering der reisbilleten, moeten zich wenden bot het bureel der fed. van vakbonden, Volkshuis, Molendries. Uitbetaling van het bijzonder deel De Sam. Maat. Vooruit van het ge west Aalst heeft het genoegen aan zyn leden bekend te m'ken dat het bijzon der deel, 0,03 fr. per brood, zal uitbe taald worden op Dinsdag 23 Mei vcvr Aalst, in de ellegoederenwinkel der Molenstraat, van 9 tot 12 en van 2 tot 5 1/2 uur. Wat de gemeenten Erembodegem, Lede, Hofstade, Moorsel, Herdersem, Gijzegem en Nieuwkerken betreft: het bijzonder deel zal hun ten huize uit betaald worden door den broodvoerder. Het bestuur. Het Kollege van burgemeester en schepenen der stad Aalst maakt hier bij bekend dat volgende plaatsen voor het stedelijk zwembad te begeven zijn: 1) Twee badgasten De kandidaten moeten op het oogenblik de: in dienst- treding 21 jaar oud zijn er niet meer dan 35 jaar. van goed gedrag en ze den zijn en hunne normale militiever plichtingen volbracht hebben. Overeenkomstig de wetten van 2-8- 1919 en 21-7-1924 wordt deze leeftijds grens opgevoerd met 10 jaar, voor de bevoorrechte kategorieën. Proeftijd 1 jaar. Aanvragen met vereischte bewijs stukken moeten ingestuurd worden aen het Kollege van Burgemeester en Schepenen, uiterlijk tot 29 Mei 1939. 2) Een badvrouw. Leeftijd zelf de voorwaarden als voor de badgasten (zie nr. 1). Van eoed gedrag en zeden zijn. Proeftijd 1 jaar. Aanvragen met bewijsstukken te sturen aan het College van Burge meester en Schepenen uiterlijk tot 29 Mei 1939. 3. Twee kabien jong ens. Leeftijd minimum 16 en maximum 20 jaar. Van goed gedrag en zeden zijn. Proeftijd 1 jaar. Aanvragen met bewijsstukken te stu ren a;n het Kolle. e van Burgemees ter en schepenen, uiterlijk tot 29 Mei 1939 4. Een kassier. De kandidaten moeten ten volle den leeftijd van 19 jaar hebben bereikt op den dag van het vergelijkend examen dat zal wor den uitgeschreven en niet meer dan 40 jaar oud zijn en bovendien van goed gedrag en zeden zijn. Deze leeftijdsgrens wordt opgevoerd met 5 jaar overeenkomsti: de wetten van 2/8/1919 en 21/7/1924. betreffende de bevoorrechte kategorieën. De kandidaten moeten /ouder zijn van het diploma van volledig middel baar onderwijs van den hoogeren grazd ofwel van 't diploma volledig mid delbaar onderwijs van den 1? geren graad met dat van bestuursweten schappen (afgeleverd door het provin ciaal bestuur). Proeftijd 1 jaar. De aanvragen met bewijsstukken moeten ingestuurd worden bij het Kol lege van Burgemeester en Schepenen uiterlijk tot 29 Mei 1939. «De kindervrienden» Voor den zooveelsten maal komen we aankloppen bij de ouders. Hoe dikwijls hebben we al niet ge zegd, dat de ouders veel te veel on verschillig zijn tegenover onze jeugd beweging. Hoeveel woorden hebben we al niet verspild om de ouders er op te wijzen dat ze hun kinderen naar de S.A.V. moeten zenden. Maar tot hiertoe hebben we naj al tijd aan doovemansdeur geklopt. Doch, opgeven doen we niet. Op ons laatste kongres is er besloten van in iedere S.A.V.-afdeeling een groep te stichten, genaamd «De Kin der vrienden». Dat is het volgende: nu betalen onze Valken 1,00 fr. per maand en daarmee zijn zij alleen lid van de S.A.V. Maar met het stichten van De Kin dervrienden of K.V. zou een bijdrage betaald worden van 3.00 fr. per maand. Met die 3,00 fr. zal gansch het huis gezin lid worden van de K. V. De leiding van de K. V. zou berus ten in handen van de ouders, die zelf een bestuur zouden moei-i kiezen. Wij hopen dat, als we daarmee voor de pinnen zullen komen, we een goed onthaal zullen vinden bij de ouders. Maar vooraleer we daarmee voor den dag komen moeten we verzekerd zijn van een sterke Valkengroep, omdat er dan nog zooveel ouders zullen zijn om de K. V. tot stand te brengen. We hebben hier nu De Vrienden van de S.A.V.» die zouden dan natuur lijk aansluiten bij de K. V. Ouders op u rust dus de taak de K. V. werkelijkheid te doen worden. Zendt uw kinderen van 7 jaar af naar onze beweging: misschien zulle: we dan na korten tijd in staat zijn om de K. V. tot een hoog peil te zien komen. Oproep aan de jongeren De zomer staat voor d© deur. Ge zult onze jongens en meisjes gaan zien optrekken om te wandelen en te kampeeren. Met den rugzak op den schouder trekken ze dan naar bosch en wei. Ze komen dan. na een ganschen dag in den buitenlucht te zijn. met blozen de wangen te-rug naar huis. Gij jongen en gij meisje, die een gansche week op de fabriek gezwoegd en geslaafd hebt, waarom zoudt gij van den Zondag eens niet profiteeren om met ons mee te gaan! W arom wi-lt gij uw Zondag ver brodden in een herberg of danszaal. O. we zijn er absoluut niet tegen dat ge u vermaakt, bij lange niet, want ook wij vermaken or.s graag. Maar ik geloof niet dat gij dat ver maken kuc-t noemen 's avonds laat met een stuk in uw voeten naar huis t© gaan en 's morgens dan met een pijnlijk hoofd te moeten vaststellen dat uw porte-monnaie zoo plat is als een vijg. En gij, meisje, noemt gij dat u amuseeren 's avonds te 5 uur weg.; aan en om 9 uur naar huis komen, dood moe van het dansen en 's morgens op staan met een verkoudheid omdat ge - ansch bezweet uit de danszaal zijt ge- gegaan. Allo, beste kameraad en gezellin, komt eens met ons mee kampeeren of windelen en u 2<ult seffens zien wat het beste is. Dansen, ja maar, dat doen we ook hoor, maar wij deen aan volksdansen, veel beter als de Lamibeth-Walk, en wat weet ik al. In de winter hebben gespaard om 's zomers des t© meer te kunnen kam peeren. Met onze tenten en ons keukengerief verhulzen we dan naar de.i buiten en vormen daar één groote familie. We maken ons eigen potje en bewo nen onze eigen huisjes. Hoe heerlijk is dat alles niet. Daarom leeft met ons mee, en treedt in de rangen der S.A.V. Inschrijvingen Zij die lid worden van de S.A.V. kunnen zich laten opschrijven op de rolgende dagen lederen Woensdag van 7 tot 9 uur voor de 14 tot 21 jarigen. lederen Zaterdag van 6 tot 8 uur voor de 7 tot 14 jarigen. Sluit aan, jongens en meisjes. JAN. De reis naar Bomal De souchen voor de reis Bomal met het muziek van Denderleeuw, op Z:n- dag 25 Juni, zijn van heden af te ver krijgen in 't AdhturenhiVs. Maandag. 22 Mei 1939, te 20 1/2 u. stipt, in het lokaal «In 't Land van Riem», Groote Markt, 3, Aaist, Dagorde: 1) Toespraak door den zitter; 2) Verslag door den sekretaris- sohatbewaarder; 3) Goedkeuring der nieuwe stituten: 4i Aanstelling van het bestuur: 5) Mededeelingen. Zooals gij kunt opmaken uit boven staande dagorde is deze algemeene ver gadering uiterst belangrijk, te meer daar ze in het teeken staat van de her vatting der normale aktiviteit van de club, die maar al te fel getroffen ge worden is door de gedwongen rustpe riode veroorzaakt door het gebrek aan zwerngelegenlheid in onze stad. Wij durven dan ook gelooven dat alle vroeger leden van Z. N. A. er zullen an houden deze vergadering bij te wonen. Breng ook vrienden en kennis sen mee, alle belangstellenden zijn welkom. Fran te Van den Bossche. V Onze nieuwe burgemeester is dus benoemd. En wy hebben dan ook twee nieuwe schepenen. De «zaak» is dus op onze gemeente opgelost. Wij zyn nu eens genieuwd te weten wat het nieuwe bestuur doen zal. Wij hebben de Openveldstraat en de Guido Gezellest.r; at, alwaar de men schen al gansch het jaar met groote hopen steen voor hun deur liggen. Hoe lang zal dat nu nog duren? Er moet een doortastende straten- politiek gevoerd worden. Die honderden menschen, die langs deze beide straten wonen, moeten vol doening bekomen. En nog veel meer moet er gedaan worden. Wy komen hierop terug. Onze raadpleging voor zuigelingen in feest Verleden Maindag waren al de rege/mahge bezoekers onzer raadple- g' samen geroepen om hun een k.ofeest aan te bieden. Een 50-tal moeders hadden den oproep beantwoord. Aan de eeretafel bemerkten wij: Ach. Bayens, federale sein ijver; Mon- nier, plaatselijke hulpsekretaris; Van Trimpont, ondervoorzitter; Van de Parre P., bode en Pirrenne Em. be stuurlid. Benevens was onze raadpleging ver tegenwoordigd door den heer aokter Hiers, onze beide verpleegsters en de 4 gezellinnen die medehelpen den dienst doen in de raadpleging. Te 3 1/2 uur was iedereen aan tafel en de moeders en kinderen lie.en het zich goed smaken. Tijdens r.et feest kwam kd. Mo-nmet aan het woord, om zijn dan-k te sturen aan al de tegenwoordige moeders en ook aan diegenen die belet waren te komen, maar die nochtans regelmatig© bezoekers zijn onzer raadpleging. Hij dankt ook den neer dokter Hiers voor zijn bereidwilligheid en oppas sendheid, welke hij aan het werk be steedt, alsmede de beide verpleegsters voor hun werkdadig propagandawerk en tot slot gaat zijn dank ook naar de 4 dames, die zoo bereidwillig geweest zijn, hun hulp aangeboden te hebben tot grootmaking onzer raadpleging. Het is geen officieel groot banket dat wy u hier aanbieden, maar 't is grootsch, omdat het u van harte ge gund is. En alhoewel ge weet dat het inrichten van een raadpleging voor zuigelingen geen wins.-gevend doel is voor de Mutualiteit, cf Vooruitziende Vrouw, toch doe ik een beroep op u, om van morgen af bij uw kennissen familieleden en geburen, en bijzon der aan de leden onzer Mu-ou-li- teit, er op te wijzen dat het hun plicht is, met hun kinderen naar onze raad pleging te komen, omdat wij binnen korten tijd zouden kunnen overgaan tot het instellen van een tweeden dag per week. De raadpleging, zegt kd. Monnier, heeft als eenig doel: van bij de ge boorte onze kinderen te verzorgen, om te trachten alle ziekten te voorkomen, om zoodoende, eens groot geworden, de samenleving te mogen ingaan kloek en gezond, waardoor er veel kommer en ellende in de gezinnen zal gespaard blijven. Dan komt kd. Bayens aan het woord, die in wat breedere trekken het doel, waar en waarom de raad plegingen zijn ingesteld geworden, uit breidt. Hij drukte er ook op dat de moeders voor plicht hebben regelmatig de raadpleging te volgen, lot slot van zijn toespraak, dankte hij ook allen die er aan medehelpen het werk te ver gemakkelijken en groot te brengen, zooals de heer dokter Hiers, de ver pleegsters en ook de 4 gezellinnen, de dames van het werk. Ook de heer dokter Hters spreekt enkele woorden tot de moeders en hij plaatst hen op geneeskundig terrein, om de moeders er op te wijzen dat ze verplicht zijn met hun kinderen naar de verzorging te komen. Gij hebt, zeigt de dokter, die moeder lijke plicht, want eens uw kinderen groo., ziet gij ze gaarne als een ge zonde flinae juffrouw of een blozen den jongen man, waar ge dan fier op gaat, en dat, zegt de dokter, moet u gedenken. Bewijs, dat de moeders het allen goed begrepen, was het applaus bij ieaere spreewourt. En tot slot, zegt kd. Monnier, geven wij nu aan al de tegenwoord.ge moe ders een geschenk, terwijl de vrouwen al bezig waren met deze uit te deelen. Na nog een dankwoord, werd deze korte, maar versterkende feestroes ge sloten. Een woord van dank aan de vrouwen die alles geregeld en opgediend heb ben. MOEDERS, g' hebt allen tevreden geweest over de kwaliteit van ons kra- miek. en melkbrood, alsook over den smaak van de koffie. Hewel, vergeet niet dat du alles de specialiteit is van onze bakkerij en o. zen specerywinkel waar ge benevens dit, ook nog alle ce de waren van eerste hoedanigheid kunt koopen. Vergeet ook niet dat het dank aan de koöperalie is, dat wij dergelijke feesten /runnen inrichten, door ons de zalen te verschaffen. Daarom, begrijpt uw plicht, koopt in uw eigen instelling; koopt in de koö peratief. A. M. Hoekje der vriendjes van Moeder Sarov Dit kort berichte zal alleen dienen om onze leden er over te verwit ligen dat er op Zondag 21 Mei geen verga dering zal zijn. In het volgend blad zullen we aan kondigen wanneer de volgende ver gadering zal plaats hebben. Men zegge het voort. EEN CLUBLID. Reis Bomal op 25 Juni De souchen zijn te verkrijgen bij Fons De Weerd, Achturenhuis. Aantal plaatsen voor Gearaardsber- gen beperkt op 150. Wie eerst komt wordt eerst gediend. Voor de leden van den soc. Studie- en Aktiekring Door de zorgen van den studiekring, is een e-bon nemen genomen op het maandblad «Leiding». E.n viertal nummers zijri reeds ter beschikking van de leden, die ze ter lezing kunnen krijgen op het bureel van kd. Monnier. Wij hopen dat dit initiatief door de leden zal gewaardeerd worden en dat zij de bladen talrijk zullen lezen. Een nummer is ook te verkrygen in de boekerij. HET BESTUUR. Heden Zaterdag 20 Mei te 7 u. stipt, derde les in SPREKEN EN SCHRIJVEN Kameraden, nog slechts 'wee hssen en het schooljaar is ten einde. Met het sluiten van het schooljaar, zal een kleine plechtigheid gepaard gaan. Wij rekenen voor deze laats.e lessen op een bijzondere opkomst, gezien het belang van het onderwerp DE SCHOOLRAAD. De kostelooze reis Het beslu.t is dus genomen. De reis, die door den «Soc. Studie en Aktiekring» aan de oppassende leer lingen wordt aangetoden, gaat naar de Watertenfoonst. lling van Luik. De datum is bepaald op Zondag 2 Juli. De reis zal geschieden per autobus. De leerlingen die de reis meemaken, moe.en zich zoo gauw mogelijk laten inschrijven bij Kd. A. Coppez. Een tien- of twaalftal plaatsen zul len open blijven voor de familieleden (vrouw, verloofde, ouders) der leer lingen. Die moeten echter, gezien het beperkt getal plaatsen, zich zoo gauw mogelijk laten inschrijven. De prijs zal toekomende week bekend gemaakt worden. Verdere inlichtingen toekomende week. A. C. Zondag 1.1. gaf de Kon. Symphonie «De Vulder» een koncert ten voordeele van het «Roode Kruis» en wanneer we den algemeenen indruk van de aan wezigen wiUen weergeven, zullen we moeten zeggen: «'t Was puik, maar spijtig dat er zoo weinig volk was». Inderdaad, het honderdtal aanwe zigen was niet in evenredigheid met de kwaUteit van het geleverde werk. Maar laat ons nader beschouwen. De voltallige symphonie speelde eerst met het gekende brio een stuk van Mozart en daarna een menuet van den bestuurder Metdepenninghen. Daarna kwam de hoop van Geer- aardsbergen, wat vioolkunst betreft, aan de beurt. Juffer SUZON DAVIS vergaste ons op een «Tarentelle» van den virtuoos Vieuxtemps. De toejui chingen bewezen dat dit stuk door onze jonge virtuose in spe op voortref felijke wijze was gespeeld. M. Willy Van der Meirsch bracht ons dan zijn «Duizend en nén Nacht» voor orkes- en M. Julien Michel scho telde ons zijn Seherzo-Intermède voor. Deze stukken werden ■eer met glans uitgevoerd onder de kunstige leiding van de toondichters zelf. Daarna verhuisden wy naar Spanje met «Symphonie Espagnole» voor viool en orkest, dat weer op een lofwaardige wijze werd uitgevoerd door Juffer Suzon David. Hierna nam de h. Vincent Dierickx het woord om de symphonie te danken voor de medewerking namens het «Rood Kruis» en hij schonk in naam van die vereeniging een kuns .penning aan de symphonie en een bloemengarf aan mej. fcuzo.i David en aan oen heer Roland Spitaels die nu aan de beurt zzu komen cm een p.ano-reciial te geven. Deze speelde stukken van Mendels sohn, Schubert, enz., die ock op voor treffelijke wijze werden uitgevoerd, maar 't is toch spijtig dat die jongen er niet wat meer gevoel in l:gt. Kortom, di. was weer één van die feesten die bewijzen dat wij fier mo gen zyn op onze jeugdige krachten: Suzan en Roland. REPORTER JUNIOR. Velen kennen hem maar oppervlak kig, omdat ze niet in acht nemen hem te wilien kenne.:. En toch is het voor hem dat we alles doen wat in onze macht ligt. 't Is door hem dat we ons iaten leiden, opaat hij niet ieu hoeven be schaam.! te zijn over onze vriend* schap. Veien denken misschien: is het Roo sevelt of Chamberlain of een anderen polit.eken leider die de vriend nd. X is geworden? Neen! Wan. hij kent nog niets van al die politieke komedie; hij is nog zoo nuch ter, nog zoo onbeholpen in die vak ken. Hij begrijpt nog niet wat een strijd wij hebcen te voeren in ons leven, om hem het bestaan te verge makkelijken; om hem het voedsel te bezorgen welke hij noodig heeft; om bestand te zyn tegen de aanvallen van de kapitalistische klasse, om de zorg die wij hebben als hij ziek is; om de vreugde die wij kennen als hij huppelt; om het leed dat we zouden onueig-an, indien we nem moesoen verliezen voor altijd. En toch is er ons mets te veel om het voor zijn welzijn te schikken; want hij betaalt ons alles terug, door zyn open Heide, door de aantrekking wel ke uitgaat van het lieflijk gelaat dat hij bezit; van dit aangezicht met die twee rechtzinnige oogen, die de wereid inzien, vol van onschuld, oogen die op ons betrouwen, die ons soms smeeken om goed voor hem te zijn. En waar velen den dag van heden met be..epen hart te gemoet zien omdat ze denken dat zie zullen tekort schie ten in lvun opofferingen jegens hem, onze vriend nr. 1 die hy is, die hij altijd moet blijven. 't Is aan hem dat wij alles verschul digd zijn, zelfs ons bloed. Zijn naam alleen, r'.ie zoete naam, van Kind. dat zoo zacht, zoo eael klinkt, doet reeds ons bloed in onze aderen vlugger stroomen bij het hoo ren, Hoe zouden wij anders net kind kun nen aanzien dan als onze vriend nr. I, waar wij, sociaiis.ische militanten, stryden, cm het een cpvoedi. g te geven, waardig om rechtvaardig te zijn, de vrijheid lief te hebben. Dm de socialistische idealen voort te planten moet het kind de vriend nr. 1 zijn. J. C. 4 Burgerlijke Stand I GEBOORTENU-bain De Trogh, Sint-Annastraat. Herman Tumme- leer, Buizemontstraat. Liliane Cou- vreur, Buisemont. Henri Van Dam me, Nederboelare. OVERLIJDEN. Wilfrid De Wet ter, 78 j., wed. v. Emma Stevens, Nieuwstraat. I Door tusschenkomst van onze volks vertegenwoordiger De Biuyn Pr. weTd sedert 15 Mei in Opwijck de aanslui ting verwezenlijkt tusschen trein 3441 uit Brussel Gr. aankomend te 17,43 en Tr. 120 vertrek uit Opwijck te 17.50 u.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6