EREMBODEGEM NINO VE DENDERLEEUW HEKELGEM Over de locladen van hei gemeentebestuur aan de ziekenbonden 1.300.000 fr. Wie Wie Wie Wie Zottegem leest en verspreidt «VOOR ALLEN» het deqelijhst Vlaamsch weekblad de weekbtochute bij uitnemendheid en rijkst geïllustreerd week blad voor Vlaanderen, is 1,25 frank het nummer Het keerde tot hiertoe meer dan uit aan de kosteloos verzekerde lezers, bij ongevallen Briefwisseling voor Voor Allen De eerste daad der nieuwe katholieke bestuursleden van de K. O. O. is de steun verminderen met 25 percent Aan de leden van den Ziekenbond Onze reis LEKKERNIJEN DER ROODHUIDEN Wint nieuwe lezers voor ons prachtig weekblad Alle Vlamingen nemen dit weekblad Uitgave "Het Licht" - St. Pieters- nieuwstraat, Gent een keurig overzicht wil van de Europeesche programma' s; omtrent de Belgische uitzendingen volledige inlichtingen wenscht; ontspanningslektuur en technische wetens- waardigheden verlangt; Sarov's werking wil kennen en volgen; LEZE REGELMATIG Uitgave Het Licht - St. Pietersnieuw- straat, te Gent. - PRIJS: 1.75 FRANK ARRONDISSEMENT AALST Vrije tribuun EEN ANTWOORD AAN FRANS VAN AUDENHOVE Het fameus artikel getiteld: «Aan den schandpaal» door Mijnheer Frans Van Audenhove, is niet alleen bescha mend, maar tevens vol van politieken haat, tegen alwie zich maar niet ka tholiek of V. N. V.-er noemt. Alles wat er in de kommissie van openba ren onderstand n/iet naar zijn zin gaat, schuift hij op den rug der op positiepartijen, net alsof de katholie ken er nie„ bestonden. Opzettelijk liegt gij, mijnheer Van Audenhove, waar ge zulks verklaart. Even goed als de heeren De Smet, Van Rossem en Van den Berghe, spre ken de heeren De Bolle, De Neef, Arijs en de burgemeester of zijn dat geen katholieken? zich uit tegen alles wat uw politieke indringing verraadt. Wij, ongetwijfeld veel beter dan bij, zijn bewust van den nood die heersch.. En ik geloof niet, dat er menschen zijn, die daarin dieiper voelen, en meer bereidwilligheid aan den dag leggen, dan de leden der oppositie. W.e anders zijn het dan de katho lieken die de heer burgemeester inkluis stemden voor de verminde ring van de 25 t.h., daar waar de opositieleden er zich halsstarrig tegen verzetten. Wij voelen het aan en ste len vast dat de toestand van de in nood verkeerende bevolking met den dag scherper en scherper wordt. De begrooting is niet verhoogd gewor den; de levensomstandigheden inte gendeel zijn sterk gestegen. Dat is geen verhouding en wij klagen zulks aan. Om hier plaatselijk aan dien toe stand te verhelpen, stelden wij opposi tieleden, herhaaldelijk voor een aan vraag te doen, gestaafd met speciale gevallen van behoeftigen, tot het be komen eener speciale toelage van 't provinciaal bestuur. Zulks werd ons geweigerd. Uw vrienden, de V. N. V.-ers en de katholieken, zijn er nochtans de mees. ter. Waarom geven zij de middelen niet om ruimer aan de miserie hulp te kunnen bieden? Maar wij raden uw ondergrondsche bedoelingen, mijnheer Van Audenho ve. Het gaat er bij u niet zoo zeer, om en hulpverleening het gaat er veel eer om het vernietigen der populari teit van Van Rossem. Hij was het, ten andere, die geweigerd had deel te nemen aan uw fameuze «combine» met de gemeenteverkiezing. Hij voel de te zeer demokratisch en te vrij om door de methodes van de Vee-en- Vee-politiekers te worden aan banden gelegd. Ik zeg: een demokraat kan zich onmogelijk thuis voelen bij de V. N. V-ers. Ons laatste woord is hierover nog niet gezegd. En thans, om terug te keeren tot ons onderwerp, ons volk kent u. Het kan in mij vertrouwen. Nooit heb ik aan iemand hulp geweigerd, c'/iar waar het mogelijk was, om het even tot welke partij hij ook behooren mocht. Welnu, mijnheer Van Audenhove, thans is het mij nog ernstiger 'an vroeger. Nu doe ik een warmen op roep tot het volk, wiens vertrouwen ik nooit heb beschaamd en stel ik mj ten zijnen dienste. En ik zal het volk helpen trots al uw tegenkanting, spijts al dien verpolitiekten haat van u persoonlijk en enkelen uwer trawan ten. Ook hun zal ik hen eerstdaags van antwoord dienen, ingeval hun per soonlijke lasterkampagne blijft voort duren. Als 't moet om personen, wel nu het zij zoo. En wat uw berekening betreft, het mij onmogelijk te maken in de K. O. O. en de bedreiging van enkelen uwer blinde meeloopers, ik verzeker u dat gie aan doovemansdeur kloptt Te veel miserie hoef ik daar nog te helpen verzachten. Het is ten andere mijn diepste ge noegen. V. R., oud-raadslid. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Vermeiren Aline, Ten Bosoh, 16. Beek Marleen, Brus- selbaan, 196. OVERLIJDENS. De Backer Frans, 84 j., Leuvenstraat, 118. Een kind van het mannelijk geslacht le vensloos geboren bij de familie Praet. HUWELIJKEN. De Moor Eduard militaire arbeider, uit Evere met De Landheer Elza, breister, alhier wonen de, geboortig van Aygem. Saeys Jan, paswerker, ui; Aalst met Ghysens Hermine, naaister, Leuvenstraat. Vermeulen Jules, meubelmaker, uit Bt-Lievens-ESsche met De Schrijver Octavie, van hier. Dat is dus ook de daad van den heer Van Pottelbergh langs den weg van Torken uit de Ninovestraat Voilèi de liefde dezer heeren voor de arme lieden! Dat zijn daden: 25 per honderd ver mindering van den steun. Gij, arbeiders, gij, behoeftigen, die mijnheer Albert nog ee,n oogenblik ge loofd hebt, wat moet ge nu van hem zeggen. Torken, die In de kommissie bin nengebracht werd door mijnheer Al- bert, heeft dus onmiddellijk de 25 t. h. vermindering gestemd. Dat zijn feiten. Aandacht voor de lezers van A. B. C. Het is van het grootste belang ui regel te zijn met uw polis. Zoo ge denkt dit niet te zijn, spreekt dan uw verkooper aan. Want iemand die niet in regel is zooals het nog gebeurd is en hij komt een ongeval tegen, wil ondmks alles trekken. En dan komen de moei lijkheden. Als alles in regel is trekt men di- rekt. Als de polis niet in regel is dus niet.tijdir binnsngestuurd kan men onmogelijk trekken. De uitbetaling ge-chiedt toekomende week Vrijdagnamiddag te 5 uur. De propagiandia-club, inguamde op wensohen van leden, heeft het inzicht een reisje in te richten op de kermis dagen (Woensdag of Donderdag). De prijs er van zal afhangen van het aan tal leden dat wenscht mede te gaan. We vragen aan onze aangeslotenen der beide geslachten, alrook voor hun kinderen, onzen bode te willen inlich ten of zij liever per trein of per^ auto car zouden reizen, en welke van de drie reizen ze verkiezen 1) Naar zee: Oostende: de genoegens van het strand; wmdeling in de dui nen, baden, wandelingen, danspar tijtje in de Noordstar te Oostende. Eetmaal te 1 uur in de Noordster, volkshuis van Oostende. 2) Naar Antwerpen: bezoek aan den Boerentoren, veren op de Schelde, wandeling door tunnel, bezoek aan het strand St. Anneken, gelegenheid tot baden: mossels met fritten; bezoek aan den dierentuin. 3) Naar Luik: bezoek aan de Water tentoonstelling. De prijs zal zoo laag mogelijk ge houden worden. Leden van den pro- prgandaclufo genieten vermindering. Partijberichten MIDDENKOMITEITOp Zater dag 20 Mei, te 19 1/2 uur (3e Zaterdag ieder maand), bijzondere dagorde. De vergadering zal op tijd beginnen. De tegenwoordigheid van ieder bestuurs lid is gewenscht. PROP AGAND AC'LUBAlgemeene vergadering. le Zaterdag der maand Juni. K meraad Bergman zal op deze vergadering uitgenoodigd worden. Dagorde: 1) Bespreking der standre- gels; 2) Allerhande. Ziekenbond De leden gelleven nota te houden dat de kameraad DE COSTER, sekre-ta- ris, in verlof gaat van 24 tot en met 31 dezer. Het bureel zal open zijn alle dagen van 4 tot 6 uur en de dienst verzekerd door kameraad BUYL. De uitkeering van het ziekengeld gaat door zo:als gewoonte, Vrijdagmorger. van 9 tot 11 uur. Voor den goeden gang der zaken dient iedereen zich naar vorenstaand" te schikken. Het Bestuur. Als onze vrouwtjes vergaderen Onze vrouwtjes hebben de twee laat ste Zondagen goed geslaagde vergade ringen gehpuden. Zondag 7 Mei was het de plaatse lijke a.deeling van de V:oruitziende Vrouw die een gezellige bijeenkomst hield waaraan een dertigtal leden deel namen. Gezellin Hanson hield een nut tige toespraak waarna allen zich goed deden aan een lekker gerechtje toebereid door onze kundige kokkin. Zondag 14 Mei was het de beurt aan den Vrouwenbond N. S. om met een veertigtal leden een bijeenk mst te houden en de herkiezing van partijge noot Prosper De Bruyn in gezelliger: kring te vieren. Met onze ijverige sekretaressej. Lotise De Bruyn en Julia De Backer gaan onze twee vrouwenbonden een nog grooteren bloeii te gemoet. Vrruwen, waarop wacht ge nog om u aan te sluiten bij onze vrouwen- groepeeringen, waarop wacht ge nog om zelf een voorbeeld te stellen van vrouwelijke solidariteit in den kamp welke we in dit leven voor ons eigen levensgeluk hebben te voeren Vr:uwen van Spoor- en P.T.T.-man- nen, sluit aan bij Vrouwenbond N. S Vrouwen van privaat-arbeiders en be dienden, sluit aan bij de Vooruitziende Vrouwen Tooneelkring Hooger Op Onze tooneelkring «Hooger Od> neemt Zondag 28 en Maandag 29 Mei deel aan het nationaal kongres der socialistische tooneelkringen te Borger- h:ut. Van de gelegenheid maken onze speelsters en spelers gebruik om de haven te bezichtigen. Onze jaarlijksche x zomerreis Voor onze jaarlijksche zomerreis, welke dit jaar op Zondag 25 Juni naar Bomal op de Ourthe gaat, zijn de souchen te verkrijgen in t Achturen- huis. Men wachte niet te lang om plaat sen te bespreken, want ieder jaar komt het vo:r dat er op 't einde plaatsen moeten geweigerd worden. De Arbeiderstoeristen steekt met een prachtrit bepaald van wal Verleden Zondag heeft onze pas ge stichte afdeeling van den Arbeiders- toeristenbond «Natuurvrienden» voor zijn proef een meesterstukje uitge- gehaald. Klokslag 10 uur st nden de 23 deel nemers en deelneemsters aan den tocht naar Gaasbeek fit and weil klaar voor den start. Het was een heele sliert die door Leeuwbrug trok naar nieuwe luchter, en naar nieuwe natuurplskjes. De rit over de heerlijke banen larv.- Bakergem, Ninove, Meerbeke waar Maurits, zooals bjfloofdop ieder trak teerde Neige-m. de berg van Leer beek St. Kwintens Lennik en einde lijk het d rpje Gaasbeek, met zijr schat van een kasteel, was een fees: voor de oogen. Het bezoek aan het kasteel met zilr kunstschatten en zijn veelvuldige her inneringen aan vroegere jaren, heeft allen aangenaam verrast. De terugtocht over Eyseringen, Strij- them waar de prachtige glasraam- schilderijen in de kerk aldaar bezich tigd werden Liedekerke waar we in 't Volkshuis onze laatste boterham men naar binnen werkten en ein delijk Huissegem, met een gestyleerde aankomst voor ens lokaal, besloot op gelukkige wijze dezen voor allen blijder. dag. A.T.B. is op den goeden weg Kame raden, gezellinnen die trek hebt in 't reizen, komt bij Volgende tocht naar Flobeca (Vloesberg), tegen Ronse, op Zindag 4 Juni. De rit is langer en lastiger, maar op één dag goed te doen ezlfs voor hen, die niet meer, iiik een twintiger, uit de voeten kan. Een" weinig oefening is natuurlijk altijd geraden Fanfare De Werker Zondag 21 Mei, doet onze fanfare haar jaarlijksche uitstap naar kermis Hnssegem. We vertrekken te 5 uur stiDt aan 't lokaal. Te dezer gelegenheid brengen we :ns spelend lid Albert Van d?r Speeten een serenade ter gelegenheid van zijr huwelijk. Namens de fanfare wenschen we hier kameraad Albert en zijn gade van harte geluk. Kameraden, Zondag op post Twee beelden van de feestelijkheden ter eere van Prosper Van der Stockt op Terjoden. Sedert het jaar 1936 word; door het gemeentebestuur een toelage geschon ken aan de plaatselijke ziekenbonden, erkend door de regeering. In orize ge meente zijn er drie: de katholieke zie kenbond, de ziekenbond «Ik Dien» van de Vlaamsche Nationalisten en de ziekenbon! van de socialisten. Volgens inlichtingen verkregen, krijgt de ka tholieke ziekenbond 5.000 fr. (vijfdui zend frank) per jaar als geschenk van het gemeentebestuur. De ziekenbond «Ik dien» van de V. N. V. krijgt 1.900 fr. (negentienhon derd frank). En hoeveel krijgt de zie kenbond. van de socialisten? Tot hier toe niets! Hoegenaamd niets! Toen wij het hadden vernomen raadden zij cms aan ook de aanvraag in te sturen. De ze aanvraag moest rechtstreeks van Brussel of Aalst komen. Daarna moch ten wij het zelf doen. Maar wij moes ten al de namen en adressen van onze leden overgeven, wat in Aalst of Erembodegem niet noodig was. Eerst van de gesyndikeertien en daarna van den ziekenbond. Ziehier wat ik heb ge schreven aan het gemeentebestuur: Hekelgem, 16 Februari 1939. Aan de heeren van het gemeen tebestuur van Hekelgem, Vernomen dat er een toelage ge schonken wordt aan de vakbonden in evenredigheid van het aantal aange sloten leden, neem ik dc eerbiedige vrij'heid deze aanvraag te doen voor den socialistischen vakbond om ook deze toelage te bekomen. Maar aan gezien er velen van onze leden zijn, die liever hebben dat hun naam ge heim gehouden wordt, kan ik enkel het aantal aanduiden, hetwelk 79 be draagt. Aanvaardt, geachte heeren, mün beleefde groeten. Hier het antwoord van het gemeen tebestuur: Hekelgem, 7 Maart 1939. Den heer Jan De Meijer, bestuurslid van den socialisti schen vakbond Hekelgem. Mijnheer, In betrekking met uw schrijven van 16 Februari J. 1., strekkende tot het bekomen van een gemeentelijke toe lage, hebben wij de eer u opmerkzaapi te maken dat een gemeentelijke tege moetkoming geschonken wordt enkel en alleen aan ziekenbonden. Dienten gevolge en naar het voorbeeld van an dere organismen alhier gevestigd, is het noodzakelijk dat gij ons de lijst der leden met adres zoo spoedig moge lijk zoudt laten geworden, welke bij uwen ziekenbond zijn aangesloten. Dienaangaande verzekeren wij u de stipte geheimhouding. Deze mededee- ling is ons derhalve ook nog bijzonder van groot belang in geval van genees kundige behandeling in hospitalen, waarvoor beroep wordt gedaan op een gemeentelijke tusschenkomst. Gelieve ook nog ons het postchecknummer te laten kennen van uw maatschappelij- ken zetel te Aalst, cp wiens rekening de toelage zal gestort worden. Met hoogachting, Bij bevel: De burgemeester: C. Ee Witte. De sekretaris: L. Vertongen. En ziehier mijn antwoord: Hekelgem, 12 April 1939. Aan de heeren van het gemeen tebestuur van Hekelgem. Waarde heeren, Als gevolg aan uw schrijven van 7 Maart J. 1. moet ik u laten weten, dat al onze leden liever hebben dat hun naam onbekend blijft, maar aangezien al de leden bij onzen ziekenbond aan gesloten, in geval van geneeskundige behandeling, in hospitaal of kliniek, geen tusschenkomst noodig hebben vanwege het gemeentebestuur, omdat door den ziekenbond zelf alles betaald wordt, durf ik hopen, dat de gemeen telijke toelage niet zal geweigerd wor den. Tot hiertoe hebben wij 37 huis gezinnen of 109 leden in de gemeente aangesloten. Het postchecknummer heb ik »og niet gekreg.en, maar de maatschappe lijke zetel is gevestigd bij Vijverman, Albert, Volkshuis, Brusselstesnweg, Erembodegem. Aanvaardt, geachte heeren, mijn beleefde groe-en. Kameraden op mijn schrijven van 12 April j. 1. waarin ik de aanvraag heb gedaan voor onzen ziekenbond, blijft het gemeentebestuur het ant woord nog altijd schuldig. Wie speelt er met zijn kop? Aan wie is de fout- is ze aan mij of is ze aan de heeren van het gemeentebestuur? Oordeelt! J. D. M. Aan de leden van den Ziekenbond De uitbetaling geschiedt Vrydag- avond te 6 uur. Wanneer de Indianen uit het Orincco-gebied in Venezuela (Zuid- Amerika) eens iets extra's -willen drinken, dan vellen zij een cocos- paim en tollen héhi uit. Na ver- verloop van drie dagen is de holle stam gevuld met een geelachtig-wit doorschijnend vocht, dat een zoeten, op wijn gel ij kenden smaak heeft, Op dit sap zijn de Indiane.i verzot en 'als ze dan nog kans zien een tapir neer te leggen, is het feest volmaakt want deze dikhuid bezit een bijzon der smakelijk vleesch, dat aan het spit door de Roodhuiden wordt ge braden. Vooral de hoeven en de snuit beschouwen ze als een speciale lekkerij. Niet altijd echter gelukt het een tapir te verschalken. In dat geval stellen de indianen zich met apen- vleesc'i tevreden. Van apen wemelt het letterlijk in de oerwouden van Midden- en Zuid-Amerika en alle Indiaansche stammen eten dan ook apenvleesch. Bijna d' gelijks maken ze jacht op deze dieren. Maar ook de Ind ane-.i zijn htm dikwijls te vlug af. En als dan ook de andere lekkernijen ontbreken, d n moeten onze Roodhuiden zich wei tevreden stellen met «payo», ofwel I.'diaansoh brood. D.t brood zou ons zeker niet smaken; het is name lijk van... aarde verv ardigd. De Roodhuiden kneden de vette, olie houdende grond tot ballen, die ze in de tropische zon laten drogen, tot ze keihard zijn reworden. Ge lukkig maar, dat deze r.atuurvol- ken nog stevige linden en kiezen hebben; anders kwamen ze er on mogelijk doorheen. N-u hebben ze ten minste proviand, als de jacht ongu s-tig uitvalt. In dat geval eten ze hun «payo» op, totdat de fortuin de jigers weer gunstig gezind i6. Zoo noodlij kunnen de Roodhui den ook nog krckodillenstaarten op peuzelen, die ze erg lekker vinden. Ter minste als ze dichtbij een der groote rivieren, zooals de Amazone of de Orinoco wenen en de krokodil len niet eerst zoo'n jagenden en hongerigén Roodhuid heeft verslon den, hetgeen ook maar al te var-x gebeurt. Wilt gij nog een paar Indiaansche gerechten leeren kennen Boomkre kel-pap vinden de Peruaï-nsche In dianen een lekkernij, evenals Ge roosterde kevers en mieren. Dc Rood huiden van Bolivia geven daaren tegen de voorkeur aan slsngen- vleesch. Het mooiste nuli 11 111111111111111111111111111111111111111111 Radiobode

Voor Allen | 1939 | | pagina 7