DE OMWENTELING EN DE FINANCIE EEN JUMPER VOOR JUNIMAAND dewk %1-mrb Voor onze lezeressen Lusteloos - maar "t duurt niet lang' UIT DE CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Gezelligheid thuis DE VRIJDENKER want zij is natuurlijk zoo verstandig om direct een "AKKERTJE" te nemen. Bij zware hoofdpijn, bij zenuw- en tandpijn, na een dag vol inspanning, is 'n "AKKERTJE,, een echte weldaad. Het wekt U op - reeds na 'n paar minuien zijl Gij weer Uzell en zonder pijnen, ELLDEE ZILVERWERK ELLDEE COUVERTS DE SOCIALE SCHOLEN SCHRIFTELIJKE KURSUS WIL EN WEG 8 - Voor Allen - 21 Mei 1939 Per doos ran 12 stuks Fr. 9.50. - Per doos van 6 stuks Fr. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers. Het zou nut^ioos zijn te herhalen dat, wu een vruuw naar guiua oe- noeden, zij goea zorg men i magen voor haar humnouacn. wij wmsn echter de oeg-nineungen waarscnu- wen dat daar «oor niet voortaurenu beroep moet geaaan worden op net leger van emmers en oorstels. inte gendeel. de huisvrouw moet er voo. zorgen dat zij haar huishoudelijke bemJ.ieden op vaste uren verricht, lieist 's morgens, wanneer manliei naar zijn wers is en de Kinderen naar school. Maar, waar we vooral de aan dacht op willen vestigen, omdat vele vrouwen het niet weten, is de nood zakelijkheid, de woning aar.trekkelijs te maken. Niet alleen om vrienden en verwanten te ontvangen moet gi< uw huis met bloemen sieren, uw beste servies te voorschijn halen, en uw mooiste tafellaken. Voor uzelf en voor de uwen moet ge uw interieur ver zorgen. Een met zorg gedekte tafel, zelfs voor het ontbijt, een frisch tafel laken, smaakvol vaatwerk, dragen er veel toe bij om uw omgeving op vroolijken. Ja, het is waar. de jongens zijn wild, de meisjes zorgeloos, zoodat het evenwicht van kopjes en schotels wel eens in het gedrang komt. Maar, erger u niet dadelijk als het tafellaken eens mishandeld wordt. Een koffievlek, wat jam gemorst, wat heeft het eigenlijk te beteekenen nu het wasschen zoo eenvoudig is gé worden? Dompel tafellaken en servetten in een koud Soleil-6op (2 soeplepels op 5 liter water) en breng langzaam aan de kook; na 20 minuten koken is a tie vuil verdwenen dank zij de krachtige, doordringende werking van de zuur stof. Spoel 2 keer overvloedig en stijf het linnen. Strijk lichtjes vochtig. Ee7 Verantwoordelijke uitgever i R. Vercammen, St Pletersnieuwstr 84 GENT EEN TWEEDE ROMAN VAN CRONIN VERFILMD Carol Reed, de regisseur van «Bank Holiday en Penny Paradise», begint dezer dagen met de voorbe reiding ril een nieuwe film. die gedeeltelijk ih de Engelsohe mijndis- trikten speelt en waarvan ook ver scheidene scènes daar zullen worden opgenomen. Het jnanuscrint is ont leend aan den roman «T.te St:rs Look Down» door A. J. Cronin, schrijver van «The Citadel». De voornaamste rollen in «The Stars Look Dcwn» zullen worden ver vuld doer Michael Redeiuve en Mar garet Loekwood, terwijl Friedrich Zelnik als algemeen artistiek leider aan de productie van de film zal medewerken. Als men van «De Omwenteling» spreekt, dan bedoelt men natuurlijk de Fransche van 1789, en dan rijst in den geest terstond de herinnering op aan de assignaten, aan de bank briefjesplank naast de guillotine, de terreur, en de noyades of ver drinkingen. De kameraden van rond en boven de veertig jaar zullen zien best voorstellen, wat de bankbriefjes- plank was, als ze denken aan de bezetting van het Rijngebied, twin tig jaar geleden, toen we allen mil- lionnair waren; toen in ieder hotel van Crefeld of Keulen een avond maal van 10.000 mark betaald werd met een briefje van 100 Belgi sche goudfrank. een bankje zeg gen de Hollanders waarop nog een pak scheine van 20.000 mark of meer werd teruggegeven. Maar het is een feit, dat in een omwentelingsperiode, de revolution- naire doeleinden voorgaan. Finan ciën zijn slechts een van de talrijke middelen, die moeten toelaten de overwinning te behalen. Men houdt in het^algemeen nooit voldoende rekening van de koop kracht van het geld. Dit is mij ge deeltelijk duidelijk geworden tijdens reizen, waarop sik opeenvolgens een tiental munten moest hanteeren. Om dit duidelijker te zeggen welke ook de koers zij van een hoogstaan de munt tegenover gedevalueerde munten, de prijs dien men b.v. in Amerika zal betalen voor een of an der produkt is in evenredigheid niet zooveel hooger dan wat men in een ander land met veel munteenheden zal betalen. Met dit verschil dat wie voor een gepresteerd werk 100 fr. betaald wordt bij ons, in dollar ge rekend juist evenveel (eventueel slechts met een slechts kleine scha keering) zal verdienen in Amerika, als men rekening houdt met het ver schil van de levensduurte. Dit, in min of normale tijdein Daarom is het zoo moeilijk te spre ken van muntvergelijking tijdens de omwenteling, een toestand dien we ons moeilijk kunnen inbeelden. Wat was het erfdeel van die om wenteling Wat had het koning dom de Franschen nagelaten Een stelsel dat door en door was verrot. Een budget dat sedert meer dan een eeuw, sinds den vermaar den financier Colbert, niet meer be stond. Een koningdom dat niet het minste benul had van zijn persoon lijk bezit. Als het geld behoefde, ont leende het di't geld in den vreemde, aan internationale bankiers. Om dit in cijfers uit te drukken en den benarden toestand duidelij ker te schetsen weze gezegd, dat de openbare schuld, in 1789. 4 milliard goudfrank bedroeg en dat om de Intresten te betalen, de koninklijke familie van haar 500 millioen inko men er 300 millioen (goudfranken van dien tijd die een enorm grootere koopkracht hadden dan nu) moest afstaan aan de banken. Dit is dan ook een van de voor naamste faktoren geweest der ont ploffing van 1789. Want een ont ploffing mag deze omwenteling wel genoemd worden De eerste schok voor het konink lijk prestige kwam vanwege de werk- dadige en ambitievode burgerij, die aan den adel en de geestelijkheid hun onproduktief parasitisme ver- Weet. Handelaars en intellektueelen hadden den rijkdom opgebouwd van het land. die enkel en alleen onder het bestaande stelsel aan de nutte- Ioozen was ten .bate gekomen, ter wijl de middenstand, bijna evenzeer als de werkman, van alle voordee- len bleef uitgesloten en zich door de belastingen voelde ondermijnd. beiden werkten eigenlijk voor het genot van een kleine bende die zich, zonder de minste ironie, de élite noemde en wier zeden tot een zeer laag peil gezonken waren. De bankiers, die voor hun bezit vreesden omdat de terugbetalingen zoo slecht van stapel liepen en de Intresten van het geleende geld zoo onregelmatig en gedeeltelijk maar werden betaald, zouden zich aan de zijde van de massa scharen en zich keeren tegen de uitspattingen van het hof Want hun eigenbelang'gaat voor NU NOG 1 We zegden daar zooeven dat 300 millioen frank op de 500 van het koninklijk inkomen dienen moesten Dm de intresten te betalen van de 4 milliard schulden van het land. Er bleven dus tweehonderd mil lioen over waarvan de bestemming reeds op voorhand door de konink lijke schatkist was geregeld het grootste deel ging naar den koning, de koninklijke familie en de 4.000 edele families die aan het hof wa ren voorgesteld geworden, men zou kunnen zeggen geakkrediteerd, en die ook uit de koninklijke hand aten Kortom naar hem gingen 33 mil lioen; 28 millioen werden opgeslorpt door allerlei pensioenen, en 46 mil lioen door de soldij van de officieren die allen van edelen bloede waren. Men begrijpt best, wanneer men die cijfers nagaat, dat de misnoegd heid zich ook uitte bij de financiers, die noch hun kapitaal, noch hun Intresten zagen binnenkomen, zelfs binnenkruipen De vermaardste on der hen was Necker uit Genève. die door spekulatie op de Engelsche munt en op het graan een enorm fortuin had weten te verzamelen. Behendig en ijdel, had hij een naam verworven van zeer eerlijk man, en het hof zag hem dan zeer graag benoemd tot minister van Geldwe zen, terwijl de burgerij van hem ver beteringen verwachtte die de ande ren niet zouden hebben willen of durven tot stand brengen. Het eerste wat door de massa was vereischt, was de afschaffing van de privilegies. En effektief gebeurde dit den vierden Augustus 1789. De eerste stoot was gegeven en, aan een ver sneld rhythme werden al de over blijfselen van het middeleeuwsch leenstelsel uitgeroeid. Men kreeg dan ook den indruk dat men nu in Frankrijk een grondwettelijk koning dom krijgen zou onder het toezicht van de burgerij. Voor de massa was dit maar een magere buit. Maar ze was van de heerschappij verlost van de geeste lijkheid en van den adel. En dat was reeds veel. De rest zou later komen. Necker, die water en vuur wilde verzoenen, het volk en het hof na der tot elkaar brengen, zou tusschen die twee machten worden geplet. Vanaf het einde van 1789 volstond het niet meer de financieele moei lijkheden te willen oplossen langs normalen weg. Alle ter beschikking staande middelen konden geen aar de aan den dijk brengen. En de me thode waarvan we de toepassing na den wereldoorlog hebben gekehd, met al de erbarmelijke gevolgen er aan verbonden, n.l. het assignaten- stelsel, dat niets anders beteekent dan gedevalueerde bankbriefjes zon der waarde op de wereldmarkt wer pen, werd ingevoerd, omdat de bin- nenlandsche leeningen evenmin als de bijd-rage uit vaderlandsliefde niet den minsten bijval hadden gekend. Maten lengte 51 cm., bovenwijd te 92 cm., begin der armsgaten ter hoogte van 31 cm., binnenmouwlengte 16 cm. 25 steken en 35 toeren zijn beide 10 cm. Werkpatroon Wij breien op de bovenkant van het werk steeds recht, op de achterzijde steeds averechts. RUG. wy beginnen aan den onderrand en zetten 96 steken op. Van de 40e toer af tot de 100e toer meerderen wij om de 10 toeren aan weerskanten telkens 1 steek. Aan het begin van de 109e en van elke volgende toer kan ten wij voor de armsgaten telkens 3 steken af totdat voor ieder armsgat 15 steken afgekant zijn. Bij de 171e toer kanten wij voor de halsuitsnij ding de middelste 12 steken af. Daar na w o r de n de schouders afzon derlijk gewerkt. Rechterschouder bij de volgende 6 toeren minderen wij aan de halszij de telkens 1 steek. Materiaalca. 300 gram lichte frottéwol, 2 brei naalden nr. 3. onderrand en zetten 65 steken op. Van de 6e toer af tot de 54e meerderen wij om de 4 toeren aan weerskanten tel kens 1 steek. Van de 57e toer af tot de 60e minderen wij bij elke toer aan weerskanten telkens 1 steek. Van de 61e toer af tot de 112e minderen wij aan het begin van elke toer telkens 1 steek. De overige steken worden in een lijn afgekant. De deelen worden vochtig gemaakt. Nadat ze goed droog zijn worden ze aan elkaar genaaid. De ceintuur be staat uit 2 handgedraaide koorden. IWDIEN GIJ begeert op de hoogte te zijn der vrijdenkersbeweglng, lees wekelijks PER NUMMER U.60 fr. Voor clrle maanden 8.fr Voor één Jaar 3'i. VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat 56, Antwerpen. Postcheckrekening nr. 430.529. VOOR GENT Richard CLEREBAUT, 35. Schaap straat. Gent Postcheckrekening nr. 470 649 Vrijdenkersbond van Gent kf>st het Jaar- Voor de leden van den sociallstischen lijks slechts 20.frank. 6274 "AKKERTJES" kunt G. eik oogenblik noodig hebben. Heb dus al tijd een doosje in huis Het goud was naar Londen ge vlucht. Genève en Amsterdam wezen alle leening van de hand. Men moest dus naar fiktiev-e uitvluchtselen zoe ken om de schatkist te voeden. Het hoeft bijna niet gezegd dat er een enorme hoeveelheid nagemaakte «bankjes» weidra in omloop was. De vijanden van het regime hadden on der de leiding van een oud minister van Financiën van Lcdewijk den Zestiende, een fabriek opgericht 'wa-ar valsche papieren munt werd gedrukt. Terwijl de naar Engeland gevluciiten, op financieel gebied op alle wijzen het Fransche krediet trachtten te ondermijnen: 'een oude gewoonte die heden tendage nog steeds in voege Is. m In 1792 verkeeren de openbare fi nanciën in een hopeioozen toestand. Frankrijk ziet over al zijn grenzen den vijand binnenrukken. De nieu we belastingen 'kunnen slechts nog een vierde dekken van de behoeften. En door den val van den koning, den tienden Augustus 1790, verergert de binnenlandsche onzekerheid nog. Toen werd voor de eerste maal op financieel gebied een poging ge waagd waaraan men nog nooit had gedacht of waarvoor men steeds had teruggedeinsd. De «Montaghe», die de leiding had veroverd besluzt dat de nieuwe munt geheel onafhanke lijk zijn zal van den vreemden in vloed, t.t.z. van het goud, dat een internationale munt is, stelsel dat we ook door Hitler en Mussolini zaeen probe eren. De Convenrie verdedigt en ver hoogt de waarde van het assignaat en maakt er in April 1793 de offi- cieele munt van. Van af Juni voert de Hooge Vergadering het toezicht uit op den wisselkoers, sluit de handelsbeurzen, se haft de aan- deelenmaatschappijen af. Den 8en September besluit ze dat de veroor- deeiing ter dood eenieder te wach ten staat die door zijn gesprekken zou gepoogd hebben de assignaten te diskrediteeren. Alles moet aan het welzijn van het land worden onder geschikt gemaakt en wie de natio nale munt aantast is een verrader. Ziedaar, naar Paul Gérin ons in een artikel- van Messidor mededeelt en waaruit we enkele brokken en aanduidingen overnemen, de eenige methode, die, hoe drastisch men ze ook kan vinden, de overwinning zou verzekeren. NOT KENNT KEIN GEBOT. Merken we hier, luidt het verder, een merkwaardig feit op iedermaal dat de vaderlandsliefde weer opfleur de na den val van den kónmg, na de verkiezing van de Conventie en zelfs na de uitmoordingen van Sep tember steeg de waarde van het assignaat. Einde 1792 had het reeds 72 t.h. van zijn nominale waarde terugge kregen, aihcewel er voor twee en half milliard briefjes in omloop waren. Op 9 thermidor, einde van de Terreur, waren er voor 6.400 mil lioen in omloop die tot 35 t.h. van de nominale waarde waren gedaald, dus van de helft, terwijl de in om loop zijnde bankbriefjes verdriedub beld waren. We kunnen ons dit best voorspel len als we bedenken dat deze infla tie en deze munton-twaarding nau welijks grooter zijn dan die van den Franschen franik tussdhen 1936 en 1939. En de vrede was ook in dien tijd onzeker en altijd voorloopig. Maar ook de assignaten waren ver oordeeld om te verdwijnen. Degenen d:e den ondergang hadden voorbe reid van Robespierre, wilden terug naar den goudstandaard. Zij hebben daartoe het assignaat in diskrediet gebracht. Het gevolg van hun optreden was een nieuwe inflatie. Het twintig- franikstuik dat den negenden thermi dor 70 pond-assignaat waard was, steeg in Januari 1795 tot 100; tot 200 in Maart, 400 in Mei, 837 in Juli, 2000 den laatsten dag van de zit ting der Conventie en weldra 3.000, 5.000, enz. Toen was het leven on gemeen duur en men kan het zich zonder moeite inbeelden: een dag blad van 2 Sols beteekende 15 fr.- assignaat; een ritje per rijtuig 600; een snoek 1.000. In 1797 werd de drukkerij voor as signaten vernietigd. Ze had er voor 45 milliard 581 millioen uitgegeven en toen had een gouden twintig- frankst-uk een waarde van 7000 pa pieren franken. Hoe bitter ook, zegt de reeds aan gehaalde schrijver, de herinnering is geweest aan de assignaten, die men heeft gebruikt tegen de omwen teling en tegen de mannen van de omwenteling, heeft nochtans dit "icaardelooze papier-» in de meest kritieke oogenblitoken de revolutie gered. En tevens bewijst deze korte bijdrage dat de zoo misprezen in flatie van assignaten zich voordeed toen de Fransche omwenteling reeds de gevangene was geworden ver geten wij het niet van de finan- ciemiddens. Het ware belangwekkend na fe gaan maar dat is de taak van specialisten in het zoo ingewikkeld financievak of hetgeen zich in de laatste twintig jaren in Duitsch- larad afspeelde, niet een repliek Is v^n wat na den va! van Lodewijk XVI in Frankrijk gebeurde. PAUL PÉE Een beeld van de wereldtentoonstelling te New York, genomen tijdens de officieele openingsplechtigheid. Aan het begin van d' 173e. 175e, 177e, 179e toer kanten wij voor den schou der telkens 7 steken at. Lmkerscnou- der op dezelfde wijze in tegenover gestelde richting breien. VOORPAND. Aan den onderrand beginnen en 100 steken opzetten. Van de 30e toer af tot de 102e toer om de 8 toeren aan weerszijden telkens 1 steek meerderen. Van de 109e toer af tot de 120e toer kanten wij aan het begin van eiken toer telkens 3 steken af. Van de 145e toer af tot de 177e breien wij om de 2 toeren uit de 2 middelste steken telkens ieder 2 ste ken. Voor de schouders kanten wij aan het begin van de 172e en van elke volgende toer telkens 7 steken af. totdat aan weerskanten 28 steken af gekant zijn. De overige steken worden in een lijn afgekant. MOUW. Wij beginnen aan den zijn een leven lang gewaarborgd. Te koop bij ROGER OSTYN, n. 27, Bruggestraat, te M E E N E N "AKKERIT Een goede raad: Neem een "AKKERTJE", óók bij griep, kou, influenza, vei schot in den rug, lendenpijn, nare dagen, rheumaliek, spierpijn, enz. enz. Hel helptI DE Centrale voor Arbeidersop voeding koestert het plan een studieweek in te richten onder hot motto de nieuwe werke lijkheid Bedoeld wondt de verschil lende vraagstukken te behandelen welke verband 'houden met de ont wikkeling van de maatschappelijke toestanden en hun terugslag op de socialistische bawegdng. Verwacht wordt dat voor deze studieweek be langstelling zal bestaan in -,11e tak ken van de socialistische arbe ders beweging en dat ze al d.egenen zal bijeenbrengen die sktief betrokken zijn bij het werk van socialistische studie en organisatie. Zoo mogelijk zal deze studieweek worden gehouden in de week voor afga- <nd aan de groote socialistische Guldensporenvlering te Kortrijk. Op deze wijze zal deze viering zelf, met haar grootische kultureele manifesta ties, een waardig slot ervan vormen. Op de jongste bijeenkomst van den Schoolraad van de Centrale voor Arbeidersopvoedin-g kon worden vastgesteld, dat tijdens het verloo- pen schooljaar, niettegenstaande de internationale gebeurtenissen en de twee verkiezingsperioden, haast alle scholen normaal hun programma hebben afgewerkt. Binnenkort zal een schioolko-nferen- tie worden bijeengeroepen, waarop aal besproken worden; 1. Hoe moet de kursus Spreken en Schrijven worden opgevat; 2. Wat is taak van de schoolclubs? Met de schoolclubs wordt bedoeld studie-centra tot stand te brengen voor de leerlingen der sociale scho len welke de twee studiejaren van het leerplan hebben afgeloopen. In het vrije studiewerk dut in deze schoolclubs aal worden ondernomen, aal o.a. regelmatig plaats worden in geruimd a n de bespreking van den inhoud van het socialistisch maand schrift «Leiding». De in het weekblad «Voor Allen» regelmatig gepubliceerde lessen in kadervorming worden na hun volle dige verschijning overgedrukt. Deze overdrukken op losse bladen (met breede marge voor eventueele nota's) zijn byeengebundeld in een pas sende map. Tot hiertoe zijn de vol gende mappen van de pers geko men: de kursus in Ekonomische Aardrijkskunde, in Ekono-mde, en in Grondbeginselen van het Soci 1 sme. Zij zijn tegen een kleinen prijs ver krijgbaar bij de Centrale voor Arbei- dersopvoeding. Zullen onder dezen vorm nog verschijnen, de kursussen in Scciale Stelsels en in Algemeene Geschiedenis'. Genoemde kureussen worden tevens ook gebruikt als leer materiaal in de sociale scholen. Wij doen een dringenden oproep aan -alle pr.rtijgenoo-ten die het scho- llnswerk van de C. v. A. O. willen steunen zich te abonneeren op het orgaan «Wil cn Weg. Het bevat naust bijdragen in algemeene vorming en inlichtingen over de jongstversche- nen literatuur, alle inlichtingen wel ke verband houden met de aktiviteit van de C. v. A. O. Een jaar-r bonne- ment kost op het oogenhlik slechts vijf frank. Dit bedrag iis te storten o-p postcheckrekening 4545, C. v. A. O. Volkshuis, Brussel. 4 "AKKERTJES" zijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hartde maag en de nieren Let op dit "AKKER"-merk SOCIALISTISCHE VOETBALSPORT De finaal van het nationaal kampioenschap werd te Boom gespeeld. De club SportiefAntwerpen won het. Boven de overwinnaars. Men ziet op de tweede foto, onze knappe kameraad Nobels, die er zeker bij was. Onderaan de club Avenirvan Jette. Aan 't werk nu voor het volgend seizoen

Voor Allen | 1939 | | pagina 8