ten derlandpunten ixait de laeceCdJlalestina t POLITIEK PANORAMA N Het vriendschaps- bezoek van koningin Wilhelmina te Brussel Zes boterhammen en een tas Eindenthee ZONDAG 28 MEI 1939 0,50 Ir, - Nr. 5 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie 1 SOCIALISTISCHE KONCENTRATIE OP 9,JULI TE KORTRIJK Uitgave J?' .1,; i:; De Joodsche inwijking en nederzetting in Palestina brachten enorme veranderingen in de sociale en ekonomische toestanden van dit land. Nieuwe fabrieken rezen op kollektieve landbouwont ginning en vermenigvuldigden zich. De moderne techniek kreeg wet in een verachterd land. Langs den anderen kant leefden de Arabische groot-grondbezitters, die de loonen hunner arbeidersslaven zagen stijgen die beseften dat die Joodsche nederzetting ook gansche nieuwe bevrijdingsideeën meebracht. De macht van hun feodaal grondbezit ging sterk aangesproken worden. Het kapitaal aarzelde niet en verwekte de binnenlandsche terreur. De ekonomische belangen van het grootbezit exploiteer en daarbij de nationalistische gedachte. V rede in zoo een land kan maar heerschen, wanneer het ekonomisch systeem aan alle inwoners, zonder onderscheid van ras, arbeid en een verzekerd bestaan verzekert, door tevens het uitbuitend grootbezit uit te schakelen. Door socialisme naar volkerenverstandhouding Een smerige streek Waarvoor een bond voor kroostrijke gezinnen allemaal moet dienen Met den verrekijker se Duizendmaal dank aan de pleegouders der Spaansche kinderen KEDAKTIE *EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gerit Telefoon 157.40 (4 lijnen) ABONNEMENTSPRIJZEN 1 Jaar 23,00 fr. 6 maanden 12,00 fr. 3 maanden 6.30 fr. Postcheck Het Licht Gent: 56?33 DE NAZI-BEULEN ZIJN. GEVLUCHT fleuw Vlaanderen is een pedant klerikaal week blad, dat in het kielzog vaart van het nazistisch Vee-erv-Vee. Dat hoogstaand weekblad heeft zich eens vermaakt met het samenbrengen van enkele misdaden in ons land, door vreem delingen gepleegd, en BEGAAT DE WALGELIJKE STREEK DIT IN DE SCHOENEN TE SCHUIVEN VAN DE LINKSCHE EMIGRAN TEN DIE VOOR DE VALBIJL VAN De deftige schoolvossen die in Nieuw Vlaanderen hun geniepig proza neerpennen voelen zich mis schien wat dichter bij de Weid- mann's, die een ontvluchte nazi is, en zeker met minder verachting door gezegde heeren wordt bejegend dan de opgejaagde en weerlooze emi granten die in ons land vertoeven. Dat is kristelijke naastenliefde en verdraagzaamheid Huichelaars l /n het blad van dit zeer eerbied waardig genootschap vinden wij het verslag der rede van een zekeren geestelijke, den h. LEO SCHEERS, die opkomt voor een vruchtbaarder leven In goed Vlaamsch wil dat zeggen, het ver wekken van meer kinders. Nu, daar om is het ook een bond voor kroost rijke gezinnen; alhoewel wij liever gehuwde en geslaagde vaders van kroostrijke gezinnen daarvoor zagen opkomen, dan gewijde jong-gezellen. Maar M. Leo Scheers die noch tans een geestelijke is, kan niet na laten langs den weg van dezen bond een politieke aktie te voeren tegen het zuiver algemeen stemrecht! Vol gens hem is het een onrechtvaardig heid, dat ongehuwde mannen van 21 jaar zooveel politieke rechten heb ben als een vader van een kroostrijk gezin. Hij wil dus het meervoudig stemrecht ten voordeele van de kroostrijke vaders. Dat is een mid del als een ander om de geknakte katholieke heerschappij te herstellen. Daaruit blijkt' meer dan duidelijk waar de klerikalen heen willen met hun Bond. Maar laten wij eens de redeneering van dezen geestelijke aannemen. Dan zouden de duizenden nonnen, paters en andere geestelijken toch ook geen stemrecht meer moeten hebben, want... die hebben toch ook geen trouwboekje en dus ook geen kroost. Wedden dat de klerikalen daar mee niet meer akkoord zullen zijn en zich spinnijdig zullen maken Maar onze redeneering is toch wel juist, nietwaar Demokraten, houdt die kweek-pro- pagandisten goed in de gaten; zij hebben in feite louter politieke za ken op het oog. ET is een feit dat het bezoek dat koning: Leopold op het einde van verleden jaar aan Nederland bracht, ver het kader van een protocolair sympathie- gebaar te buiten ging. Het wederbezoek van koningin Wilhelmina aan ons land moet dan ook beschouwd worden als een bevestiging van het groot politiek belang dat aan deze koninklijke verplaatsingen dient gehecht. Het geldt hier een initiatief tot versteviging van de banden van vriendschap en solidariteit tussclien twee kleine staten, die hun vroegere oneenigheid langs vredelievenden weg hebben opgelost en die thans in éénzelfde bekommering leven het hoofd te bieden aan gemeenschappelijke gevaren. De positie van kleine landen als België en Nederland is inderdaad moeilijk geworden sedert de groote mogendheden vrijen teugel hebben gelaten aan hun ekonomisch egoïsme en sedert andere mogendheden het politiek bestaansrecht van de «dwergstaten» hebben ontkend. België en Nederland, die reeds dicht bij elkaar stonden op geografische, historische, kultureele en ideologische gronden, zijn dan ook op elkaar aangewezen om in het raam van nauwe samenwerking de zware aktueele problemen die voor beide landen zijn gesteld, met sukses te boven te komen. Die samenhoorigheid in geest en werk heeft zich overigens reeds bij verschillende gelegenheden gemanifesteerd. De politiek van Oslo en van Ouchy, die den afbouw beoogde van de tol- en andere belemmeringen van het internationaal handelsverkeer, troffen in «de lage landen bij de zee» haar warmste verdedigers. Gedwongen hun ekonomische herstel pogingen in die richting op te geven, tengevolge van den onwil der tenor-staten, hebben beide «dwergen» hun pogingen moedig voortgezet om hun onderling handelsverkeer uit te breiden. In een geest van verstandhouding en goede trouw hebben zij intusschen tal van tegenstellingen weten te overbruggen. Herinneren wij hier even aan het konflikt nopens de wateren van het Albert-kanaal dat door h'et Internationaal Gerechtshof van den Haag werd beslecht. Wij kunnen hier slechts hulde brengen aan de loyauteit waarmede bedoeld vonnis door onze Noorderburen werd aanvaard en nageleefd. Nooit hebben België en Nederland in andere geschillen beroep gedaan op de valschklinkende argumenten betreffende «levensruimte», waarachter de internationale avonturiers hun roof-inzichten verbergen. AI deze kwesties werden integendeel aangepakt met een vooropgestelden wil tot bevredigende akkoorden te geraken. Wat de slogan van de «levensruimte» betreft hebben beide naties aan de wereld zelfs een voorbeeld gegeven van de manier waarop kleine nijverige volken hun bestaansproblemen oplossen: de drooglegging van de Zuiderzee eenerzijds: de voltooiing van het Albert-kanaal, zijn in dit verband twee onverwoestbare symbolen. Ook op politiek gebied valt hier een parallelisme te onder lijnen. Op binnenlandsch terrein zagen wij de macht van het opduikend fascisme bijna gelijktijdig terugslaan door den vrij heidsgeest die zoo diep bij beide volken ingeworteld is. Op het gebied der internationale politiek kozen Nederland en België ook een gelijkaardige positie zelfstandigheid, maar tevens de onwrikbare vastbeslotenheid diezelfde tegen elke aanranding te verdedigen. Deze gemeenschappelijke houding heeft er vast en zeker toe bijgedragen de wankelenden vrede in de mate van het mogelijke te schragen. Het lijdt geen twijfel dat het bezoek van koningin Wilhelmina aan ons land een nieuwe baan opent langswaar de BelgischNederlandsche betrekkingen op alle gebied nauwer zullen samengebracht worden. Op vele terreinen kunnen de twee gemeenschappen elkaar nog beter bijstaan. Op ekonomisch gebied door verruiming van het handelsverkeer. Op politiek gebied door intense samenhoorigheid die de wereld er moet voor waarschuwen dat twee landen uit het Westen besloten zijn hun uiterste krachten te offeren om hun historisch erfgoed te vrijwaren. het een De mensch is toch een eigen aardig schepsel Wanneer regent en windstoot u op wacht aan iede ren straathoek dan loopt tegen allen en alles te sakke ren... en kijk, de eerste serieu ze zonnestraal is daar nog maar of al uw bedrijvigheid zakt in uw schoenen! En ge droomt van niets anders meer dan van hang matten en ijsroom. Leve het dolce far niente! Waarom zouden we 't ons las tig maken? Wanneer de thermometer boven zijn normaal peil stijgt, dan leest gij nog slechts met één oog en in mijn hand hangt de pen ganzepen slap en lusteloos. Want een journalist is uit het zelfde hout gesneden als de andere stervelingen en hij voelt ook wel eens de lust zich zoo gemakkelijk mogelijvan zijn karwei af te maken. Daarom ben ik deze week maar gaan grasduinen bij mijn kolle- gas... en breng ik u mijn oogst, gelijk hij waait en draait. Ziehier... maar wacht, dat zeg ik u straks! Luister maar: Het is waar dat vetstoffen warmte geven aan het orga nisme, maar men kan dezelf de hoeveelheid warmte op een meer rationeéle wijze bekomen, bijvoorbeeld door het verorberen van brood en aardappelen, of beter nog, door 't maken van lichaams oefeningen. Zer boterham men per dag olst-.an om het menschelijk organisme in een normalen toestand te behou den. Het paard leeft van water, hooi en haver. De mensch komt rond met brood, groenten, fruchten en thee. Al de rest is overbodige luxe, dat het organisme slechts s -haadt. De Grieksche gladiatoren (die Romeinen waren, maar die zoo nauw kijkt is een kniezer), veraf schuwden het vleesch en kenden niets anders dan de vegetarische voeding. Wan neer ze later vleesch begon nen te eten, verloren ze spoedig hun kracht Voila! Ge denkt misschien at dit een citaat is uit een humoristisch blad? Pardon! Ik trof het aan in de National Zeitung» van Es3en, de spreekbuis van den dikken Goering! Ik ben geen wijsneus, maar ik zou algelijk toch willen weten of die meneer dagelijks niets anders over zijn lippen krijgt dan zes boterhammen en een tas linden- thee? Ik geloof veeleer dat de redac teur van de «National Zeitung een zonnesteek op zijn ketel heeft gekregen. Dat komt ervan te willen rede neeren als het warm iveer is! PIER MOEIAL Onzen innigen dank aan onze goede vrienden die gedurende lange maanden de beste zorgen over hadden voor de Spaansche kleintjes. Het verdriet dezer kameraden is groot. Maar toch zullen ze een troost vinden, want ze beseffen dat die Spaansche kinderen hun liefhadden en be grepen hadden wat onze arbei ders van dit land, voor hen heb ben gedaan. Dank, duizendmaal dank voor hetgeen gij deedt voor onze Spaansche lievelingen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1