AALST EREMBODEGEM NINOVE Verantwoordelijke redaktie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 DE VLAAMSCH-NATIONALISTISCHE LANDDAG TE GENT WAS DE EERSTE STAP NAAR DEN ONDERGANG DEZER PARTIJ PLECHTIGE INWIJDING VAN HET STEDELIJK ZWEMBAD ZICH WASSCHEN IS GOED ZICH BADEN IS BETER ZWEMMEN IS HET BEST CENTRALE DER METAALBEWERKERS Af deeling Aalst ALGEMEENE VERGADERING ZATERDAG 3 JUNI, te 7 u. ONZE STADSPOLITIEK Rondom de laatst gehouden raadszitting. De leugens der Volksstem Propaganda- vereeniging voor vischverbruik M.Z.W.D. EEN DANKWOORD VOETBALNIEUWS Internationale wedstrijd te Wetteren Gemeenteraadszitting Zonderlinge opvattin gen van sommige openbare ambtenaren over hun beroep Wint nieuwe lezers voor ons prachtig weekblad Remy Van de Spiegel wordt junior Onze stadspolitiek EN GIJ, KAMERAAD, VOORUIT Terug naar de haardstede Werf nieuwe leden en lezers aan het mooie weekblad VOOR ALLF.N 6 - Voor Allen - 28 Mei 1939 n i e u s U I T E T Zooals men weet houden de Vlaamsche Nationalisten, naar Hitleriaansoh model, jaarlijks een landdag te Gent. IJit ellendig kluchtspel, wij kunnen het toch niet anders noemen, dient als demonstratie aan de bevolking en om den dikbuikigen Stat toe te laten et.j: «discours» voor te leien. Ditmaal pinkte de g-ejaarde vent reeds een oogje naar de Walen. Di t chland werd eens heel vaag vernoemd. De Hitlergroet werd gebracht. Maa.r wij gelooven niet dat de heer D'Haeie done gebracht heeft h'i die houdt aan zijn «pijpken» en om d:e onnoozelheid de schouders ophaalt. De opkomst was mager. Eenige fanatiekers uit de buitengemeenten «strijd» sohrijfi dat er 25.000 man was. Dit zijn Hitleriaansehe leugens. De werkelijkheid is ganse li anders. Wij hebben de getuigenis ingeroepen v?r. -en Vlaair.sehgezinden journalist, die niet tot ons blad en niet tot onze ractij behoor' en wiens beroepseerlijkheid niemand in twijfel kan trekken. Ziehier zijn verslag: Ik bevond mij gisteren in Gent. en ik heb de nieuwsgiergheid gehad de deelnemers aan de betooging ran hot V. N. V. op te tellen. Het ras trouwens n et erg moeilijk. daar zij goed op rijen marcheerden. Ziehier, eerlijk en objektief. het resultaat: De optocht duurde stipt één uur en zeven minuten, en was samengesteld als volgt: Op rijen van drie: De «Leiding» 65 Vrouwen en meisjes in uniform: 520 Vrouwen en meisjes in burgerkleedij 860 Jeugdgroepen (jongens) in uniform 750 Jongens in burgerkleedij 60 Studenten (roode petten) 50 Verweermannen in hemdsmouwen 135 Mijnwerkers uit L-mburg 20 Op rijen van vier: De gewone betoogers, verdeeld in zeven groepen, ieder voorafgegaan door een muz'ekkorps en een bundel vlaggen: 4370 of in totaal 6830 man. Ik dute hopen dat deze cijfers, die de juiste zijn, u dienstig zullen zijn voor gebeurlijke kommentaren. Ge ziet van hier welke nederlaag deze partij boekte. der Capucienenlaan. op Maandag 5 Juni, te 7 uur 's avonds, in aanwezig heid van den heer M. H. Jaspar, Mi nister van Volksgezondheid, den heer Frederic, gouverneur; het stadsmagis traat en andere hoogwaardighe'dsbe- kleeders. Groot zwemfeest Maandag 5 Juni a.s. zal de inwij- dingspleohtigheid plaats hebben van het nieuwe stedelijke zwembad der Ca pucienenlaan. Natuurlijk wordt dit de gelegenheid tot het geven van een prachtige zwemgala met een schitte rende nationale en mogelijk internatio nale deelnem ng. Het stadsbestuur heeft de eenige Aalstersche zwemcïub, aangesloten bij den Kon. Zwem- en Reddingshond, ver zocht met haar medewerking voor de organisatie van dit zwemfeest te zor gen. Ben programma werd opgesteld cat waarlijk buitngewoon te noemen valt. Hier volgt het Te 19 uur ontvangst door het stads magistraat van de hooge genoodigden. Onder de genoodigden stippen we aan den heer M. H. Jaspar, Minister van Volksgezondheid den heer P. Fre- dericq. Gouverneur der provmcie Oost- Vlaanderen den h°er Bouckaert, Ar- rondissementskommissaris. Welkomst- en openingsredevoeringen door den heer Burgemeester en den h. Schepen van Volksgezondheid. Om 19,45 uur Plechtige 'rpenings- duikeling door een Aalstersch meisje. Te 20 uur Afwerking van het zwem- programma hetwelk bestaat uit 100 m. vrije slag voor kadetien. 200 m. streekzwemmers voor dames. 100 m. vrije slag voor heeren. 100 m. rugslag voor heeren. 100 m. vrije slag voor dames Reddingsdemonstratie. Exhibitie van schoonspringen. 100 m. vrije slag voor meisjes. 200 m. streekzwemmen voor heeren. 100 m. rugslag voor dames. 3 x' 50 m. estafette wisselslag voor heeren. Figuurzwemmen door acht zwemmers der Gentsche Zwemvereeniging. Komisch duikelen door h. Dewallens. Wa terpolomatch Zooals men ziet een zeer mooi, ge varieerd progrmma. Wat de deelne ming aan de verschillende nummers betreft, deze deelen we later mee. Zeg gen we enkel maar dat de voornaam ste Belgische kampioenen en rekord- houiders aan den start zullen zijn en waarschijnlijk ook verscheidene zwem mers en zwemsters met Europeesche f am. Een groot, symphonisch orkest zal er toe bijdragen dit feest nog meer lu'ster te geven. De prijzen der plaatsen zijn vastge steld op 10 en 5 fr. Kaarten zullen van af Donderdag 25 Mei a.s. te verkrijgen zijn bij al de bestuursleden van Zwem cïub Neptunus en alle dagen in de lo kalen van deze club Het Land van Riem Groote Markt, en Café Nep tunus Canucienenlaan (rechtover het Zwembad). Maar... zwemmen in het stedelijk bad van Aalst wordt het ideaal! De voordeelen van het zwemmen: I. NUT. - Een der belangrijkste spor ten is wel het zwemmen. Het nut en het plezer, aan het zwemmen verbon den, zijn overbekend. 1) Men kan zichzelf redden indien men onverhoeds in het water valt (bij varen, wandeling langs vaarten en ri vieren, tochtjes p zee; duizenden ver drinken elk jaar doordat ze niet leer den zwemmen). 2i Men kan het leven van anderen redden. (Voorbeeld: iemand die kramp krijgt, iemand die te laat heeft gege ten, iemand die niet zwemmen kan). 3) Uit gezondhe'dsoogpunt (ontwik keling van het lichaam, wegwerking der uitwasemingen, reaktie van de huid, betere bloedsomloop, enz.). 4i Uit weerbaarheids.ogpunt (ont wikkeling zelfbewustzijn, verhoogde ar- beidslust, minder ontvankelijk voor ziektekiemen, huid steviger, minder onderhevig aan verkoudheden, enz..). 5) Uit moreel oogpunt (meer ener gie, ontwikkeling solidariteitsgevcel, verhooging der kwaliteiten van fair- play en oprechtheid, vermeerdering tuchtgevoel door de sportreglementen te eerbiedigen, enz.). HVERMAAK. 1) Genot van een frisch bad bij warm weer of na langen arbeid (zie «Pallieter» van Felix Tim mermans). 2) Reaktie do:r de spierenarfoeid in 't water, die de vermoeidheid van het arbeiden wegneemt. 3) Waterspelen (d' (kelen, achtervol ging, balspelen, waterpolo). 4i Heerlijkheid der strandbaden, in werking van het zoute water, gevrj en werking van de golven op de hu;u 5) Genot van roeien, zeilen, enz. zon der gevaar en vrij van alle ztrgen voor een kanteling. 6) Beoefening van de verschillende zwemwiji&en (rugzwemmen, borstzwem- men, enz.). Besluit: Het zwemmen staat op dc eerste plaats voor de lichamelijke op voeding. Iedereen zou moeten leeren zwemmen; dit zou veel levens sparen en de gezondheid van ons ras ten g;ede komen. Ter inlichting onzer leden laten wij hierbij den tekst volgen van art. 5 van de statuten onzer Solidariteitskas. (Pens oenkas.) De leden aangesloten bij de So lidariteitskas, ophoudende te wer ken voor een patroon en die na de stopzetting van het werk bij den patroon niet meer aan een regel matig en standvastig werk blijven, moeten, indien ze willen genieten van de voordeelen van de solidari teitskas. voortgaan een bijdrage te betalen van frank per week. De leden die vergoed'ngen trek ken en niet meer arbeiden moeten geen bijdrage meer betalen. Het lid aangesloten bij onze Cen trale en die naar een andere cen trale overgaat, omdat hij in een andere nijverheid werkt, alsook de gene die zich naar het buitenland begeeft, mag voortgaan bij de So lidariteitskas aan te betalen op voorwaarde dat hij sinds ten min ste 10 jaar aangesloten is en hij 'n regel blijft op syndikaal gebied. De bijdrage zal 1 frank per week be dragen. Textielbond Hand in Hand Wij vestigen de aandacht der leden op de circulaire welke hen dooir den bode zal besteld wonden en waarin het besluit der vergadering medegedeeld wordt Inzake de heraanpassing der bij dragen voor de volwassen leden. Tevens zal deze circulaire nog an dere nuttige inlichtingen verschaffen; men beware deze circulaire om ze bij iedere gelegenhe d te raadplegen. HET BESTUUR Onze leden worden opgeroepen de algemeene vergadering der metaal bewerkers bij te wonen op in het Volkshuis, Molendries 11, Aalst. DAGORDE 1) Bespreking der verslagen van het provinciaal bestuur in betrek met het kongres van 25 Juni te Brugge. 2) Propagandaverslag. 3) Financieel verslag. Ai onze leden worden verwacht. Wij komen even op deze raadszitting terug. Het is van belang. Wij hebben nu de katholieken en de Vlaamsche Nationalisten de kon- centratie zaliger aan het werk ge zien. Het maakte, alles bijeengenomen, niet veel effekt. Het groot lawijt van den heer Cal- lebaut was *kaf dat opstoof. De heer Bastiaens uxis zachter, doch meer ge niepig. En de maidenspeech van den heer Rasschaert een op voorhand opgesteld stuk was er op berekend stemming te verwekken. Maar deze rede gaf blijk van zijn naïeveteit. Me vrouw Gravez is verstandiger. Maar ze komt graag terug op futiliteiten, die toch aan de begrooting geen gron dige verandering konden brengen. Wie de rede van kameraad Deprez aandachtig gelezen heeft, is er wel van overtuigd dat de leening van 8 mil- lioen absoluut gerechtvaardigd is. De schepen van openbare werken is zin nens wat te doen. Het spreekt van zelf, dat er daarvoor geld noodig is. Ook in de raadszitting was er niemand te gen. wat ons den indruk gaf dat zelfs de koncentratie hier voelde, dat het geen zin had zich hiertegen te ver zetten. Wat de katholieken en ook de Vlaamsch Nationalisten niet kroppen konden, was het brengen der toelage van de katholieke technische school op 25.000 frank. En De Volksstem heeft het goed gevonden terug aan sensatie te doen. Het blad sleept er weer de zaak der schoolgebouwen uit de Langestraat bij en noemt het le bedrijf het wegja gen der Zusterkens aldaar. Wij behan delden reeds meer dan eens deze kwes tie in ons blad en stappen er over. Het 2e bedrijf der bestuur smeer der - heid is dan het verminderen der toelage aan bovengenoemde vakschool. De socialistische—liberale bestuurs- meerderheid is tegen het vakonderwijs! Kan het naïever? Neen en pgt. Rimbaut en de hr. Cornelis hebben het goed gezeid de bestuur smeer derheid is tegen een ver- klerikaliseerd vakonderwijs. Het vak onderwijs zou dienen officieel te zijn. En de heer schepen zal hiervoor reeds een poging doen. Als de stad een hooge toelage geeft aan een school, wil zij degelijke kontrole. Het 3e bedrijf, volgens De Volks stem is dat de tcelage werd ont zegd aan de meisjes-adultenschool van 't H. Hart. Dit ontbrak er aan. Er zijn veel drama's die bestaan uit drie bedrijven. Wat is nu de grond der zaak? Een pastoor geeft, zoogezeid, lessen of doet ze geven aan meisjes (adulten) betrek hebbend op 't naaien, koken, enz. In zichzelf is dat niet slecht. Maar de stad zou er uiel mede zijn moest ze nu maar onmiddellijk toela gen beginnen te geven aan iemand, die het in zijn kop steekt dergelijke lessen te moeten geven. Zulke instellingen zijn ver van offi cieel te zijn. Kontrole is hier heel ze ker uitgesloten. Men begint er mee en men weet niet, wat het eind hiervan is. Private initiatieven in dezen zin zijn steeds te loven. Maar wij zijn nu toch ook zoo naïef niet te gelcoven, dat de heer pastoor met het inrichten van deze lessen geen nevensbedoelingen gehad heeft. Wij beduiden hier de doordringing van het katholicisme bij deze meisjes. En dan stelt zich onmiddellijk deze vraag, die pgt. Rimbaut ook stelde in den gemeenteraad Heeft een politieke partij het recht propaganda te maken met het geld van 't algemeen? Het antwoord hierop moet negatief zijn. De Volksstem noemt dat alles dom en hatelijk-». Wij, we noemen dat rechtvaardig, logisch en heel natuurlijk. A. VIJVERMAN. Brussel, 20 Mei 1939. Hpf~en Burgemeester en Schepenen, Het is ons een aangename plicht u hierbij onzen oprechten dank te betui gen voor de medewerking welke u aan onze propa ganda week te Aalst hebt verleend. Het is inderdaad voor een groot deel aan uw zeer gewaardeerde hulp te danken, dat deze propaganda, weck zich in een zoo onverhoopt srVi ses heelt mogen verheugen Wij nemen deze gelegenheid te baat, u te vragen onzen tolk te willen zijn bii het gemeentelijk personeel, evens 1; bij het onderwijzend personeel van de Aalstersche scholen, me niettegenstaan de hun talrijke bezigheden het hunne hebben willen bijdragen tot het wel- lu'kken onzer verschillende manifesta ties. Aanvaardt, HeeTen Burgemeester en Schapenen, enz. De Voorzitter, Dir. Gen. van het Zeewezen, De Vos. Zomerreis Bomal-Sy Souchen te verkrijgen in het Acht- urenhuis. Het groot openingsfeest van het nieuw zwembad te Aalst Het nieuw zwembad te Aalst, gele gen aan de mooie Capucienenlaan, nadert vlug zijn voltooiing en weldra zal het kant en kla_T staan om de zwemmers te ontvangen. De Zwemcïub Neptunus Aalst, uit haar langen slaap ontwaakt., richit met de zeer groote medewerking van het Aalsteirsctn stedsoesiuur het in tern iionaal zwemfeest in. Prachtig beloofd dit te worden een zeer gevarieerd programma dat een overzicht zal geven van de zwemsport onder al haar aspekten: aweimiwecV strijden, reddingsdemonstratie, fi guurzwemmen, duiken, waterpolo, enz. dat -'-les met cic ote.-e j.ie zwemmers en waarschijnlijk ook met verschillende Europeesche cracks. Nadere bijzonderheden nopens de inikomprijeen en het pregrtirana ge ven we een volgende keer, alsook oen defimlieven daium. In alle geval geven we volgend week het volledig progr mma en wor den de kaarten in omloop gebracht. Men zal goed doen zich dadelijk tot bestuursleden van de club of den be stuurder van het awemib3d te wenden voor het bekomen 'van plaatsen want het aantal is beperkt. Zondag aanstaande (Pinksteren) grijpt te Wetteren een internationalen voetbalwedstrijd plaats t-usschen het elftal der Vlaanderen en een elftal uit Nederland. Onze lokale speler Bruys Walter zal opgesteld worden als middenhalf, een feit waarover we ten zeerste tevreden zijn. We hopen dat hij het vert:uwen, in hem gesteld, niet zal beschamen en dat hij een flinken wedstijd zal spe len. Aangezien er bij ons geen wedstrijd is en op aanvraag van verschillende kameraden-supporters van de Arbei- derssport, doen we de verplaatsing naar Wetteren ten einde er de match bij te wonen. Supporters die per trein reizen, ver trekken te 13.20 uur. Zij die de ver plaatsing per fiets doen komen samen in het Volkshuis, te 12 1/2 uur. Te Wetteren begeven wij ens naar het Volkshiês, Statiestraat, ten einde te 2 uur met muziek aan het hoofd ons naar het speelveld te begeven. Supporters, voetballiefhebbers, met. een talrijke groep naar Wetteren en onze spelers flink aangemoedigd! Alle spelers van den Rooden Sport kring worden opgeroepen, tegenwoor dig te zijn op de oefening van Dinsdag aanstaande. 30 Mei, te 6 u. 's avonds op het terrein, Bergemeerechestraat. Belangrijke mededeelingen zullen er worden verstrekt. De voorzitter, Breugelmans Jozef. Namens het bestuur De sekretaris, Bomon Jan. van 23 Mei Er waren slechts zaken van adminis- tratieven aard op de dagorde. Grondafstand werd toegestaan voor de overledenen Philips Josef, weduwe De Clippel-Van Vaerenbergh, Arijs Phi lemon en G. Van Cromphout. Er werd kennis gegeven van de reke ningen der kerken van O.L.V.H. en St. Josef op Terjoden. Zooals het de tra ditie wil, slu ten deze rekeningen altijd met enkele franken overschot. Voor de kerk van Terjoden is er ook een nieuwe schatbewaarder benoemd in vervanging van August Vreleysn, overleden. De nieuwe schatbewaarder is de heer Remi Van der Steen, wonende Draak, Ter joden. Het rooiinesplan voor 't gedeelte van den weg nr 9, Terjoden, werd goedge keurd. Dit plan voorziet dat de baan een breedte moet hebben van 12 me ters. Er werd nog gediskutteerd over de lijst der behoeftieen van de C. O. O. Vijverman zei. dat de gemeenteraad net tot taak had speciale gevallen te onderzoeken. Di behoort aan de kom missie van Openbaren Onderstand. Van de lijst werd dan geen kennis gegeven. Het proces-verbaal van nazicht der gemeentekas werd goedgekeurd. Er wordt akte genomen van de be slissing van de kommissie van O. O nopens den ontvanger der K. O O. De ontvanger is dus niet meer in be diening. De landbouwkomm'ssie van verleden jaar werd behouden. Iedereen weet dat de rol van sekre taris van een openbaar lichaam 't zij gemeentesekretaris, 't zij sekretaris van den openbaren onderstand, enz. zich bepaalt bij de administratie van deze lichamen. Een sekretaris komt niet tusschen In een bespreking, tracht geen invloed uit te oefenen op een stemming. Hij geeft alleen uitleg als deze hem gevraagd wordt door den voorzitter. Zijn rol is dus passief niet aktief. Wij hebben gehoord, dat de sekretaris van de kommissie van openbaren onderstand een oogenblik gedacht heeft, dat hij feitelijk be stuurslid was en als dusdanig zijn woordje te zeggen had tijdens de zit- tingen. Het schijnt dat hem zulks aan 't verstand gebracht werd, dat hij bui ten zijn rol ging. Schoenmaker blijf bij uw leest. Dat is altijid een goede stelregel. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Labé Pierre, Dries straat, Terjoden. Van der Burght, Hedwig Camiel, Deuvenstraat 59. De Pelsmaecker Louis, Dorp 15. Borian Denise. Ninovesteenweg 38. OVERLTJDENS. Wellekens Cyriel 43 jaar, Ninovestraat 7. Terjoden. Lannoy Myriam Clothilde Odette, over leden te Ukkel. VAN DEN SPIEGEL REMI Wat algemeen verwacht werd, ge beurt thans. De Terjoodsche wielerbe lofte, R. V. d. Spiegel, gaat over naar de juniors. D e overgang zal natuur lijk veel genoegen doen aan de sport liefhebbers uit den omtrek want. V. d. Spiegel, een beste renner, is hier zeer sympathiek. En dat is niet te ver wonderen. Jaren hebben ze te Erem- bodegem getracht een nieuwe Hout man te krijgen, en nu schijnt alles er op te wijzen dat hun hoop werkelijk heid gaat worden. Remy bezit trou wens alle eigenschappen om een reve latie te worden. Ziin uitslagen hebben zulks met kracht bewezen. We meenden het oogenblik gesch'kt om dezen zooveel beloovenden jongen renner, waarvoor onze vriend Albert Vyverman, socialistisch ra»dcHd Erembodegem zoo'n warme sympathie heeft, eens te intervieuwen. En ziehier nu wat we vernamen Ik begon te koersen, aldus V. d. Spiegel, een 2-tal jaren terug, op een geleende fiets, buiten weef mijner fa milieleden. Het g'ng tamelijk goed en weldra kon ik mijn woordje meepra ten. Ik won te Meire in de spu-» van Goeman en toen kreeg ik er echt test op. 't Zelfde jaar won ik nog vier koersen. Ik kreeg veel tegenslag, maar hield moedig vol. 't Volgend jaar be haalde ik 17 eerste prijzen. Mijn schoonste overwinning was deze be haald te Bambrugge, waar ik den Belg. kampioen Dhaese prachtig vleesde. Te Baevegem sleepte ik 3 opeenvolgende overwinningen in de macht, terwijl ik te Zonnegem alleman los reed en al leen toekwam. Dit jaar ik had vroeg te training aangevat werd mijn eerste wedstrijd een overwinning. Het gebeurde te Ter- alfene. Ik won eveneee- te r">" leeuw, Kerksken, Lede, Iddergem, won een 2e prijs te Ninove, Kwatrecht 4e te St. Mantelinckx. Dcnderhautem, benevens tal van eereplaatsen op an dere gemeenten Door het feit dat ik goed marcheer de heb ik de. gedachte opgevat ju nior te worden en hoop er goed te rijden, besloot V. d. Sn'ezel. Remy hoopt, maar wij zijn <"r zeker van. Terjoden en vooral zijn club Velo- club Remv bestaande uit rasechte sportmannen, zal nog menig maal vik- torte h-s-'en met een element als V. d. Spiegel. w» sluiten "i zeeaen Remi, veel geluk beste. Doe het goed Br. N. Nog een herinnering aan de ontmoeting Roode Sportkring AalstTriumph Den Haag, die na een spannenden wedstrijd door eerstgenoemden werd gewonnen. Boven Roode Sportkring Aalst. Onder Triumph Den Haag. Kabouterken, plaatsvervanger, stak verleden week van wal met een proefje van kritiek op de openbare werken onzer stad. Het ventje moet zich kal- meeren, want het is zeer gevaarlijk in het huis van een gehangene te komen spreken over een koord. Iedereen mag wel weten dat de werken, die thans worden uitgevoerd, het haddei) moeten zijn in vroegere jaren en dat hét ge woon budget dat ter beschikking staat zal uitgeput zijn na korten tijd. Dringende werken op gezondheids gebied. niet meer uit te stellen, moe ten worden aangepakt en zullen moe ten bekostigd worden met buitengewo ne middelen. Met een weinig inzicht, zooals b.v. de rioleeringverlenging werd aangelegd in de Koningin Astrid- laan, kon het uiterste gedeelte van de Pauwelstraat (de Nooren) ingescha keld worden. Dit werk, dat nu gedaan zal worden en waarvan de kosten ge schat zijn op 40.000 fr., moet op eigen middelen worden uitgevoerd. Indien men dat ten gepasten tijde had ge daan zou er een tusschenkomst van den staat zijn geweest van 25 t.h. Nu niet. De menschen waren van het stin kende water in ihun kelders bevrijd ge weest en de stad deed een profijt van circa 10.000 frKabouter, schepen van openbare werken, liet veel oude kalsei- den op hoopen brengen in de afgelegen wijken, maar ze liggen er nog onaan geroerd. Nieuwe straten openen, die honderdduizenden kosten, is heel schoon en nog veel schooner waren de droomen. Het nieuwe bestuur is er op gesteld overal waar het eenigszins kan orde te scheppen in de te lang ver waarloosde buurten. De kalseiden zul len gebruikt worden, rioleeringen aan gelegd. En kabouterken mag gerust verder beweren dat het geldige rede nen waren, stadswerklieden af te zet ten omdat ze een sigaretje rolden ach ter de poort van de waag. In het huis van den gehangene vonden wij meer dan een koord. Wie weet komt niet vlugger dan kabouterke het verlangt de dag om hierover eens te praten. Snuf ken. waarop wacht ge om aan te sluiten in onzen vak bond, in onzen zieken- bond, in onzen werkers- bond, waarom geen lezer van ONS dagblad Socialistische oud-strijders Het bestuur van den S.O.S.-bond doet een warmen oproep aan alle S.O.S.-bonden om op 18 Juni a.s. deel te nemen aan de vaandelinhuldiging van het verbond der Ninoofsche oud strijders. Deze vlag wordt ons door het ge meentebestuur geschonken en zal door den heer burgemeester overhandigd worden. De stoet zal gevormd worden op het Statieplein, te 15 uur, en zal een optocht doen door de stad. De S.O.S.-bonden welke zouden willen deelnemen worden verzocht hun toetreding te sturen vóór 30 Mei aan den voorzitter van het verbond, Rob. Wachtelare, Groote Plaats, 15. Een premie-ioting van 800 fr. in geld zal plaats hebben onder alle opgeko men O. S.-bonden. Wij vragen aan onze kameraden aangesloten bij de S.O.S.-bonden, met hun vlag zoo talrijk mogelijk op te komen. Men brengt langs deten weg aan alle oudstrijders ter kennis, dat de noodlijdenden en geen pensioen-genie tenden. zich kunnen aanbieden bij den sekretaris, makker Jos. De Maeseneer, Preulegem, welke over de noodige for mulieren beschikt, teneinde te trach ten van het Nationaal Werk te kun nen genieten. Het Bestuur. Verbond der oudstrijders Op Zondag 18 Juni a.s. zal' het ver bond de vlag inhuldigen door het stads bestuur geschonken. De muziekkapel van het 2e liniere iment en de plaats selijke muziekkorpsen zullen deze plechtigheid opluisteren. Door de oud-strijdel sgroepeeringen van het omliggende en de deelnemen de maatschappijen der stad zal een stoet gevormd worden aan de kerk van de h. Teresia. Brusselstraat. Vertrek te 2 u. 30 namiddag naar het stadhuis, waar de vlag door den heer burge meester zal overhandigd worden. Ver der gaat dan de optocht door de stad langs de Bever- en Geeraardsbergen- straten en terug, Biezestoaat, groet aan het gedenkteeken op het Kerkplein Statiestraat, Astridlaan, E. De Mol straat, Nederwijk, Koepoort en Graan markt. Te 5 uur. kunstkoncert door de mu ziekkapel van het 2e linieregiment op de Groote Markt. Indien niet de eerste van het land, dan toch de eerste in de provincis, hebben de oud-strijders van Ninov N. S. B., K. O. S.. S. O. S. en N. V. I. zich in een eenheidsfront weten te ver eenigen tot het verdedigen hunner rechtmatige eischen en het steunen hunner noodlijdende makkeo-s. Wij doen dan ock een warmen oproep tot de bevolking van stad en omliggen de om ons door hun opkomst hun ge negenheid te betuigen. Op 18 Juni a.s zullen alle huizen van Ninove bevlagd zijn en iedereen zal dien dag vrij hou den om het huldebetoog bij te wonen. HET BESTUUR 8 Spaansche kinderen, omstreeks 2 jaar verblijvende te Ninove, keerden Woensdag 1.1. terug naar hun land, naa,r hun overblijvende familie, naar hun moeder. «Moedertje», welke zoete hoop en verwachting houd; die naam in En wat vergoedt hij veel, dat wel licht vele terugkeerende vluchtelingen zullen moeten ontberen ginds in het zoo erg getroffen land. Ze werden hier 2 jaar lang vertroe teld, geliefd, het afscheid was pijnlijk. Even er? voo.r de pleegouders als voor de kinderen zelf. En toch lag voor de kindertjes in dezen terugtocht zooveel hoop en verwachting. Wie hier het afscheid bijwoonde, heeft een stukje gezien van dat pijn lijke oogenblik, Wie het vertrek van de karavaan in Brussel bijwoonde zal nooit dien indruk van de laatste mi nuut vergeten. En dankbaar, tusschen de tranen door. brachten die 400 kin deren een dankbare hulde aan het Bel gische volk. aan hun pleegouders. Wij ook. het plaatselijk komiteit, danken ontroerd in eerste lijn de pleegouders en familie voor de 2 jdar zorg en lief de die ze schonken aan de Spaansche kinderen. Het is die daad van solidari teit, kenmerk van ons volk, die nooit zal vergeten worden. Wij danken in naam dezer kinderen het Ninoofsche volk dat ons door zijn sympathie en medehulp heeft toege laten de zware taak te aanvaarden voogd te zijn over deze kinderen. Dank aan allen, gekenden en ongekenden. Het Ninoofsche volk stelde als altijd een prachtige daad van menschelijk- heid en solidariteit. Ook in de komen de dagen zullen wij ons verder mogen verheugen de solidariteitsaktie vrucht dragend te zien doorgaan. Nog 15 kin deren blijven te Ninove. Van enkelen weten wij dat èn vador èn moeder hun voor altijd ontnomen werden. Wij zul len er onze zorg en liefde door vgr» dubbelen en het onmogelijke doen op dat het hen voor de toekomst zoo goed mogelijk zou gaan. Veel moet nog gelenigd en geholpen worden. Onze steunaktie gaat voort. Helpt Elk doe wat hij kan. DANK Het plaatselijk komiteit Zomerreis Bemal-Sy Souchen te verkrijgen ia het Volks huis.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6