Geeraardsbergen 4 NINO VE EREM. BODEGEM LEDE Korlrifk Overboelare Z otfegem Nederboeiare Federaal bestuur RADIOHULP De zaak der koolputten van Flénu Prachtfoto's van Emiel Vander velde Solidariteitsfeest CINEMA «DE REDDING» HARTELIJK DANK SPORTNIEUWS VOOR ONZE ARBEIDERS VAN LEDE Aalst Aan de leden onzer ziekenkassen en andere organisaties die onder toepassing vallen der nieuwe wet inzake kindertoeslagen ARRONDISSE AALST Op. Zondag 9 Juli zullen al onze vaandels met afvaardiging deelnemen aan de grootsche socialistische feesten te, Kortrijk. Onze partijgenooten, die willen en kunnen, mogen de reis meemaken. Vooral leden van 'i Nationaal Syndi- kaat kunnen voor weinig kosten mee gaan. nschrijvingen worden aanvaard hij kd. H. De Bodt. Zomerreis Bomal 25 Juni Voor nadere inlichtingen zie rubriek Denderleeuw. Inschrijvingen in het Achturenhuis wx>rden bepaald gesloten op Zondag 18 Juni. Nationaal Syndikaat Onze Zomerreis. Zooals gemeld gaaf onze jaarlij ksche zomerreis dit- m al door op Zondag 25 Juni aan staande naar de heerlijke Ourttheval- lei. 's Morgens brengt de trein ons te Bcmal van waaruit we een overprach- tige wandeling maken naar Sy en Ha- moir. Onderweg bezichtigen we de putnen van het mlddeleeuwsch kasteel van Lo- gne, het vroegere rooverslhol van rid der De la Marcq, het everzwijn der Ardennen, Te Sy krijgen we wonder mooie rotsenkomplexen te aanschou wen en tot Hamoir toe is de wande ling een droom voor de oogen. Deze maal is de reis zoo lang niet en we zullen dubbel gebruik kunnen maken van onzen tijd op deze heer lijke natuurpleikken. De dienstvrijkaarten dienen aange vraagd tot Bomal. De souchen zijn te bekomen aan 2 fr. in het Achturenhuis voor de agen ten van Spoor en Staat. Personen van het privaat betalen volle prijs 42 fr. Er 'zifn slechts enkele meer over. Een tiental pla teen zijn nog it ij voor de reis naar Verdun. We verwit tigen nogmaals de vrienden dat de reis gaat over twee dagen en dat an dere uitstap is voorzien dan verleden jaar. Wie ons wenscht te vergezellen moet zich haasten. We herinneren aan de leden dat de klachten zitdagen plaats hebben als vo'gt in het Achturenhuis. De Bruyn Prosper, volksvertegen woordiger, lederen eersten Woensdag van de maand van 19.30 uur tot 21 uur. De sekretaris, lederen Maandag, Donderdag en Zaterdag van de week en dit van 19 tot 20.30 uur. Voor zeer dringende zaken wende men zich ten huize van den sekretaris D. W. Arbeiderssport Dank Wij kunnen niet nalaten alle ttame- raden, winkeliers, leveranciers en p r- tijgenooten, hartelijk te danken voor hun steun welke zij hebben verleend tot het wellukken van Vreda's tombo la. Ook kunnen wij niet nalaten allen welke Zondag ondanks de hitte er toch aangehouden hebben op Vreda's bal asnwezig te zijn, een woordje van dank te sturen. Ziehier nog enkele prijzen, welke op het laatst binnengekomen zijn: 2 koffiedoozen door H. Neirinckx; pos tuur door Théo De Smedt; paar mans zolen en vrouwzolen voor schoenen door X., toiletkasje, Louis Bauwens. Ziehier de uitslag der trekking: 2718 2791 3082 1092 3880 4355 4097 2268 1875 3865 3523 2530 3820 2760 2469 3325 3252 3859 2773 1105 2206 4040 2892 3329 1502 2077 1853 1769 2500 1258 2174 338.9 3963 3940 3636 3034 2330 Omslagen: 362 620 745 737 355. Prijzen af te halen in het Volkshuis voor 2 Juli. Steun Onze goede propagandiste V. Neste PaLmyre, heeft het Weezenkind» ge zongen en V. Hoorde Cyriel haalde de som van 15 fr. rond voor Vreda. Dauk Wat de P.C. moet worden Onze propagandaclub begint stelsel matig aktiever te werken en groeit dan ook van week tot week in ledental. Doch geeft zij ons nog niet wat wij er zouden van willen. Wij willen van de P. C. een mannen groep m 'ken, zooals de vrouwenbond er een is voor de vrouwen. Geen enkel partijgenoot mag verzuimen lid te zyn der P. C., omdat er geen enkele reden toe bestaat, gezien de bijdrage slechts 2,50 fr. is om de drie maand. Wan neer elkeen, die zich socialist noemt, dit zal begrijpen, zullen wü van de P. C. iets kunnen maken dat vele groepen ons zullen benijden. Zoowel jongeren als ouderen moeten lid wor den, omdat wij de stuwkracht oazer partij zouden kunnen zijn, in gelijk welke omstandigheden. Het wordt meer dan tijd dat wij ai- len schouder aan schouder staan en alle onverschilligheid uit den weg rui men, opdat wij onzen vijand, welke aan onze verworven rechten en vrij heid wil tornen, zouden kunnen neer slaan. Onze P. C. is de oudste en moed de sterkste groep onzer partij worden. Wacht niet langer. Wordt lid der Propagandaclub. D. A. Onze reis Heden Zondag gaat onze P. C. dus op reis. Wij vertrekken te 8 uur stipt aan 't Volkshuis per autocar, gaan over Wet- teren naar Overmeire-Üonck, waar 't heel aangenaam is om enkele uurtjes aan het groot meer aldaar door te brengen. Ook kunnen wij dear heel goedkoop met de bootjes varen. In den namiddag gaan wij naar Gent om de merkwaardigheden dezer .tad te bezoeken. Onze leden of reizigers zijn daar vrij tot 4.45 uur om dan allen gezamenlijk te 5 uur stipt de drukkerij van «Voor uit. te gaon bezichtigen. Om elkeen In de gelegenheid te stel len deze reis mede te maken, zullen wij terug zijn tenlaatste te 8.30 uur 's avonds. Er zijn nog enkele plaatsen open. Schrijft u vandaag nog in, op de lijst in het café van 't Volkshuis. Zoowel vrouwen als mannen kunnen er aan deelnemen. Leden betalen 10 fr., niet-leden 15 fr. Een verstandige arbeider is lezer van een blad welke zyn klasse verdedigt Daarom leest hij «VOORUIT» IN ONZE CINEMA Als het te warm is om thuis te blij ven of op straat te loopen, moet ge naar de kinema gaan. In onze groote wel verluchte zaal is het frisch en koel en het programma deze week vertoond is uitstekend. Het bestaat uit twee groote filmen: 1) DE HOUTKAPPER MILIONNAIR, met Pat O'Brien. 2) EEN NACHT IN VENETIE, de zeer gunstig gekende komedie met Albert Préjean. Op Donderdag 15 Juni in volksver- tooning en zeer aktueele film «GAS- ALARM Toekomende week een der beste fil men van Kay Francis. Weer eens over de elektriciteit «De Vaandrig, is verwonderd niets meer te vernemen over de door hem en door ons gevraagde herziening der tarieven vastgelegd in het kontrakt met «La Dendre.. Uit vroegere ondervinding zou De Vaandrig nochtans moeten weten dan alle briefwisseling of onderhandeling met onze openbare instellingen maan den aanslepen. Wij zelf vinden die sleur en slenter onnoodig en zeer dik wijls tergend. Toch kunnen wij meedeelen dat de zaak opschiet en eerlang krijgt gansch de gemeenteraad gelegenheid positie te kiezen. Wij zouden het echter veel gepaster vinden indien «Vaandrig, het kwaad in den wortel wilde aanvallen. De tarieven in onze stad en bijna overal elders zijn schandalig hoog. De verbruikers zijn de slachtoffers van enkele geldwolven. Wij hebben dit ">ok voor «La Dendre. met cijfers bewezen. Zonder overdrijven mag de winst der elektriciteitsmaatschappijen op acht honderd millioen per jaar beraamd "•orcJc« om dit te beleten is maar een doelmatig middel: nationalisatie, is «Vaandrig» daarmee akkoord? Is «Vaandrig, ook akkoord om des noods mee de leiding van een volks beweging te nemen, in onze stad, om wanneer «La Dendre. koppig zou b'ij- ken. voldoende drukking uit te oefe nen? Winkeldeel We kunnen onze eerste mededeeling betreffende de verandering van de winkeldeel bevestigen. Zeer kortelings zullen al onze kliënten hierover nauw keurig onderrichtingen ontvangen. Wy kunnen ook reeds mededeelen dat de voorgenomen wijziging zoo in grijpend is, dat ze een totale omme keer in onzen winkel zal teweeg oren- gen. Koöperateurs en vooral huishoud sters, volgt regelmatig onze mededee- lingen betreffend*, onzen winkel. Het gaat om uw belang. S De nieuwe aardappels zijn nog duur en zonder smaak, de oude worden slecht, men eet meer brood Wie het brood van onze bakkerij eet, voedt zich goedkoop en ■-makelij.k. Koop dus ons brood, het is het bes te! Rooareert alle radio's van alle merken GUST DE VOS KLOOSTERSTRAAT, 59 Geeraardsbergen Over deze kwestie werd gesproken op de jongst gehouden zitting van ons partijbestuur. Als besluit werd onder staande motie voorgesteld door kd. Max Patteet, met algemeenheid van steemmen aanvaard en overgemaakt aan de kd. Deblock, kd. C. Mertens en kd. A. Bergihmans. «Het m'ddenibestuur der B W P. afdeel ng Geeraardsbergen, vergaderd op Dinsdag 6 Juni 1939; overwegende dat het sluiten der koolputten van Flénu als een op voor hand beraamde aanslag op de loonen en arbeidsvoorwaarden moet aange klaagd worden; overwegende dat deze sluiting boven dien een aanslag op het bezit der gan- sche bevolking beteekent; aangezien in de te sluiten pubten nog een voor raad steekool van 440 millioen ton aanwezig is; dringt aan bij het bureau der B W.P. opdat in overleg met het B V.V. de middelen zouden beraamd worden op dat gansch de arbeidersbevolking soli dair zijn zou met de mijnwerkers in hun strijd om deze sluiting te belet ten; geeft in overweging de verspreiding van een sitrooibrief om ganisch de be volking in te lichten over de ware toe dracht dezer zaak, en gaat over tot de dagorde.» Aan de kameraden leden van den Ziekenbond der afdeeling Geeraardsbergen Ten einde sommige misverstanden uit den weg te ruimen, laten wij hier bij de bijzonderste bepalingen volgen die gelden voor den apotheekdienst. 2. Een tusscfienkomst van 1 fr. per voorschrift moet aan den apotheker betaald worden, dus voor een recept van 2 of 3 voorschriften zal er 2 of 3 fr. moeten betaald worden. Deze gelden, 1 fr. per voorschrift, moet de apotheker aan den ziekenbond terug betalen. Het is dus goed gegrepen: de gelden komen niet in de kas van den apotheker, maar wel in de kas van de mutualiteit. 2. Specialiteiten. Er is een soort onvervangbare specialiteiten. Voor die gevallen komt de maatschappij voor 75 t.h. busechen en het lid voor 25 t h. De maximum der maatschappy is 15 frank. Voor een specialiteit van 20 fr. zal het lid voot 5 fr. tusschenkcmen. Voor een specialiteit van 30 fr. zal het li'<j voor 15 fr. tusroh e nik omenVoor een specialiteit van 15 fr. zal het lid voor 3.75 fr. tusischenkoinen. Tweede soort specialiteitenof dezen die kunnen vervangen worden. Ook voor d'e siropen en de verkloekingsmid- delen Is de tussahenikomst der maat schappij maximum 5 fr., het overige moet door het lid zelf betaald wor den. Kameraden, wij meenen dat die en kele gegevens u klaarte zullen bren gen ln de werking van de apotheek, tegenover de mutualiteit. Gewestelijke sociale school De reis naar Luik Zooals besloten is, gaat de reis door op Zondag 2 Juli. De leerlingen gaan gratis mee. Ze moeten zich echter tij dig laten inschrijven by de kameraden A. Monnier of A. Coppez. De leerlingen die niet tydig ingeschreven zyn, wor den aanzien als niet deelnemende aan de reis. De familieleden die de reis wenschen mee te maken, kunnen zich eveneens laten inschrijven by bovenvermelde kameraden. De inschryving voor de leerlingen en familieleden wordt gesloten op Zater dag 17 Juni. Indien de autobus dien datum niet bezet is, dan zullen ook andere partygenooten de gelegenheid krygen de reis mee te maken. Nog een twaalftal plaatsen zijn vrij. Wie een prachtige en aangename reis wenscht te maken, grype d'e gelegen heid aan. De prys voor de familieleden der leerlingen is 40 fr. Sluiten van het schooljaar Verleden Zaterdag werd dus officieel de jaargang 1938-39, der Ge-w. Sociale School gesloten. Hiertoe waren de ver schillende besturen van party, koöpera- tief, .mutualiteit, vakbonden en vrou wenbond uitgenoodigd. Kd. Monnier, als voorzitter der «Soe. Studie- en Aktiekring., opent de zit ting en verontschuldigt kameraad De Nauw, burgemeester, die elders weer houden is. In zyn korte uiteenzetting wees de kameraad erop dat het aan de Soc. Studie- en Aktiekring en aan de wekelijksche bijdrage van een 40-tal aangesloten kameraden te dan ken is, dat de Sociale School kon georgan'seerd en in leven gehouden worden, zonder dat de leerlingen hier voor één centime moesten uitgeven. Andere kameraden, zegt de voorzit ter, hadden de gelegenheid niet zich politiek te ontwikkelen, tenzij op eigen krachten. Zij die dit deden, wisten hun kennissen te gebru'ken ten voor- deele der party, door zich in te werken in de verschillende besturen. Hy doet een beroep op de leerlingen opdat zij dit voorbeeld zouden volgen. Hierop brengt kameraad Ooppez, sekretaris, verslag uit. Gedurende dit schooljaar, dat liep over 16 weken, werden 6 onderwerpen behandeld, door 5 verschillende lesge vers. Vier syllaby werden de leerlingen uitgereikt. Het getal leerlingen, dat 28 bedroeg bij den aanvang, verviel tot 12. Gemid deld werden de lessen bygewoond door 17 a 18 leerlingen, wat een prachtig resultaat is, gezien vooral het feit dat de lessen' gedurende een viertal weken moesten onderbroken worden. Kameraad Coppez sluit, met een beroep op de leerlingen, zooveel mo gelijk met elkaar in voeling te blijven, en de hoop uit te drukken, hen allen terug te zien op den tweeden jaargang, volgend jaar. H erna komt kameraad Patteet aan het woord, in naam der partij. De kameraad wijst er op dat het moeilijk is voor een stad als Geeraards- bergen, dat het grootste gedeelte zijner' leerkrachten buiten de stad moet ha len, een programma regelmatig af te handelen. Hij stelt voor, den tweeden jaargang te wyden aan het pasversche- nen boek van kameraad Delvo, dat van de grootste aktualiteit is Socialisme en Demokratie waarvan hy een korte uiteenzetting geeft. Deze lessen kunnen verder uitgroeien tot debat avonden. Na een korte uiteenzetting door een leerling over Planisme wordt deze kleine plechtigheid gesloten. Voor de leerlingen Toekomende Zaterdag, 10 Juni, te 7 uur algemeene bijeenkomst. Wij rekenen op aller aanwezigheid. ZEER BELANGRIJK den grooten leider onzer geliefde partij, zyn te koop in het lokaal aan den prys van 7,50 fr. en 15 fr. Wie Vandervelde is geweest voor de arbeidersklasse werd bewezen door zijn werken en streven en erkend door par tijgangers en tegenstrevers. De nage dachtenis aan den patroon in eere houden, zijn aandenken vereeuwigen, is de betrachting van het komiteit, dat besloot het Emiel Vanderveldefonds ie stichten. Iedere partygenoot zal in de mate van mogelijkheid het zijne billen bij dragen opdat de sticht ng Emiel Van dervelde waardig wezen zou ten over staan van zyn werk, zyn even, zijn persoon. In elk socialistisch gezin zou zyn beeltenis moeten pry keu. Die kans is geboden de civiele prijs der fotos stelt elkeen in de ge.egenheid de daad van erkentelykheld te stel len. Moermans -herdenking Op Zondag 18 Juni wordt te Ninove toondichter Moermans herdacht en een herdenkingsplaat aangebracht aan zijn geboortewoonst. Al de olaatselijke muziekmaatschappijen nemen deel aan de plechtigheid, welke onder bescher ming staat van 't gemeentebestuur en stedelijke feestkommissie. Verbond der oudstrijders van Ninove Op Zondag 18 Juni a.s. zal het ver- .bond de vlag inhuldigen door het stadsbestuur geschonken. De muziek kapel van het 2e liniereg'ment en de plaatselijke muziekkorpsen zullen deze plechtigheid opluisteren. Door de oud-strijdersgroepeeringen van het omliggende en de deelnemende maatschappijen der stad zal een stoet gevormd worden aan de kerk van de H. Theresia, Brusselstraat. Vertrek te 2.30 uur. 's namiddags naar het stad huis, waar de vlag door den heer bur gemeester zal overhandigd worden. Verder gaat dan de optocht; door de stad langs de Bever- en Geeraardsberg- schestraten en terug, Biezestraat, groet aan het gedenkteeken op het kerkplein, Statiestraat. Astrdlaan, E. De Mol straat, Nederwijk, Koepoort en Graan markt. Te 5 uur, kunstkoncert door de mu ziekkapel van het 2e linieregiment op de Groote Markt. Indien niet de eerste van het land. dan toch de eerste in de provincie heb ben de oudstrijders van Ninove, N.S.B.. K.O.S.. S.O.S. en N.V.I. zich in een eenheidsfront weten te vereenigen tot het verdedigen hurtner rechtmatige eischen en het steunen hunner nooa- lydende makkers. Wij doen dan ook een warme ODroep tot de bevolking van stad en omliggen de om ons door hun opkomst hun ge negenheid te betuigen. Op 18 Juni a.s. zullen alle huizen van Ninove bevlagd zijn en iedereen zal dien dag yrij hou den om het huldebetoon bij te wonen. Het bestuur. Onze fanfare deelnemend aan de feestelijkheden wordt de verzameling gehouden aan de kerk St. Theresia, te 2 1/4 uur. Op Zondag 2 Juli e.k. wordt een prachtig feest ingericht ten bate der slachtoffers van Spanje. Groot is de nood van velen uitgewe ken slachtoffers van het gebeuren in So an je, die nog niet terug kunnen kee- ren. Kinderen en volwassenen lijden niet alleen onder die vernlichte uitwijking, ze hebben ook een tekort aan kleeding, aan voedsel e" vooral aan mureele on- ridhting. Dankbaar zijn wij voor al de gebrachte solidariteit betoond door de Ninoofsche bevolking. En wij twijfelen er niet aan ook vandaag te mogen rekenen op den weiwillenden steun van allen. De voorgaande Spaansche feestavon den waren steeds een sukses over gansch de lijn. De beste Spaansche ar- tisten verleenen opnieuw hnn mede werking en dat wil wat zeggen. Puik programma. Muziek Zang Dans. Prijzen in ieders bereik 2, 3, 4 en 6 fr. De volledige boni ten bate van het solidarifeeitswerk. Kaarten én plaatsbespreking van he den af bij Jozef Huart en in het lokaal. Help Steun Zomerreis Bomal 25 Juni Voor nadere inlichtingen zie rulbriek Denderleeuw. Inschrijvingen in het volkshuis wor den bepaald gesloten op Zondag 18 Juni. Het is waarachtig spyt'g dat zoo wei nig menschen begrijpen dat de beste plaats tijdens de groote warmte, de kinemazaal is. Men vindt er tevens ontsDanning van 't beste gehalte, dit omdat wij trots den zomer de hoeda nigheid van onze programmas oo zeer hoog peil wisten te houden. Vraag dit maar aan de bezoekers. Deze week wordt vertoond 1) Suoer Detective, met J. Oakie. 2) Welven onder elkaar, een spion- nagef'lm vol spannig. vertolkt door de bete Fransche artisten. Oo Donderdag 15 Juni een zeer ak tueele film vertolkt door Harry Piel Gasalarm Soc. Vooruitziende vrouw De aangesloten leden worden vrien delijk verzocht de vergadering te wil len bywonen welke zal gehouden wor den op Woensdag 14 Juni te 7 1/2 u. 's avonds, in het lokaal De Redding Verscheidene punten staan op de dag orde. Bericht aan alle aangesloten leden der sociale propagan daclub Waarde gezellinnen, partijgenooten, Het bestuur heeft het genoegen u al len uit te noodigen op Zaterdag, 10 Juni, bij Ketsman, te 7 uur zeer stipt, tot het bywonen' der buitengewone al gemeene vergadering. Een afgevaar digde der federatie zal er aanwezig zyn. Zeer belangrijk is de dagorde. Bui tengewone beslissingen moeten er geno men worden. Houdt er dus rekening van, geachte gezellinnen en partyge nooten. Zegt niet na de beslissingen die zullen getroffen zijn Ik wist niet dat het voor dat was». De za ken welke wij moeten afhandelen zijn van innerlijken aard wij verklappen ons huishoudeiyke zaken niet houdt er dus rekening mee. Allen als één man te 7 uur in ons lokaal. N.B. Aan alle leden vragen wij om 7 uur zeer stipt aanwezig te zijn, sWei de afgevaardigde moet vertrek ken. E. S. Autotocht naar Kortrijk Zooals iedereen op de affiches heeft kunnen zien, zullen wij vooral Vlaam- schs socialisten ter gelegenheid der Guidensporenvisring op 9 Juli met dui zenden te Kortrijk tegenwoordig zyn, om onze gehechtheid te bevestigen aan vrijheid, demokratie en verhef fing van ons volk; dat vrij van tyran- nie van vreemde inmenging en stan denpretenties zijn eigen ontvoogden wil, zoowel op politiek, sociaal als op kultureel gebied. De plaatselyke leiding onzer party (middenkomiteit) heeft aan alle aan geslotenen een deelnemingsbiljet ge stuurd, ter invulling aan deze mak kers die wenschen mede te gaan. Deze -ocht naar Kortrijk zal waard zyn om mede te maken, want ook de stre ken by Kortryk gelegen zullen be zocht worden; het is daarom dat de voorkeur gegeven werd aan de auto car. omdat zij ons dat gemak van reisbeschikking verleent. De prys ls voer dezen ééndaagschen tocht: 12,50 fr. (twaalf frank vijftig). Inschrijvin gen worden aanvaard by de boden en op het partijsekretariaat van het Volkshuis, tot 26 Juni, dat om met den autobestuurder gepast te kunnen afspreken. We s.aan erop ,dat ieder zooveel mogelyk propaganda make, voor dezen uitstap, opdat we tot ons getal deelnemers zouden geraken, ten einde onzen prys die voor Kortryk een afstand van circa 45 km. betrek kelijk klein is, te behouden. Voor Vakantievreugde Het is nu gewoonte geworden, met het betaald verlof, reisjes te onderne men voor onze arbeiders, die daar tot vóór korten tijd van verstoken wa ren. De spoorwegmaatschappij, auto carhouders .hoteliers en reisvereeni- gingen deden een groote inspanning om aan groepen arbeiders, prijzen te stellen, die in bereik zyn van hun vermogen en hun toelaten toch naar deze s.reken te gaan, die zij eens wensehten te bezoeken. Veel bur celen van plaatselyke partijafdeelingen zijn begonnen met de organisatie van het betaald verlof, Zy richtten een spaar- d enst in, die met een kleintje elke week, op het einde van het jaar aan den reislustigen arbeider toelaat zijn hart op te halen. Zoover zijn we hier nog niet gekomen .En nu is het reeds te laat. Daarom ware het aan te raden kleinere uitstappen te doen, die geen groote geldelijke inspanning vergen voor onze aangeslotenen ,om dan later in het Volkshuis een spaar kas voor reizen in te richten, onder de bescherming van het partybestuur. Reizen naar zee: Blankeniberge of Oostende vergen een reisgeld van 22- 25 fr. per persoon voor een groep van 25 personen ,met den trein. NAAR LUIK (met een groep van 25 man per spoor) een 40 tot 45 fr. Bykomende kosten: 5 fr. ingang ten toonstelling (voor groepen 3 fr. op voorhand aanvragen). In Gay Villa- ge Mosan: ingang 3-2 fr. Overzetboot jes tusschen de twee oevers gewoon tarief 5 fr. .verminderd 3 fr. Lucht- spoorwog 6-4 fr. Veronuersteld wordt dat iedereen voor zijn eetmaal gezorgd heeft op voorhand NAAR ANTWERPEN per groep met trein een 20 fr. bezoek tunnel 0.50 fr. Met treintje naar St. Annekenstrand 1.50 fr. Dierentuin 15 fr., mits kor ting van 0.35 voor groepen. Om vaart der Schelde me: Flandriabooten 6 fr. voor groepen 4 fr. Prys per auto-car niet gekend. Het ware aan te bevelen dat het partijbestuur in overleg met de ver schillende organisaties een reis belegge en daarvoor op een zondagvoormiddag aan de reislustige leden een vergade ring voorstelde. Deze reis waarvoor er het meest deelnemers zich uitspre ken, zou doorgaan in de kermisweek tusschen 14-21 Oogst. Dat elkeen dus goed overwege. Niemand vergete by zyn werkgever of werkorganisatie de verlofkasrt te vragen, die recht geeft op hooge kor tingen op spoor en tramwegen, boo ten, auto-cars, musea en monumenten- bezoeken, enz. en voorbehouden word; aan de arbeiderstoeristen, tijdens hun verlofperiode. We vragen aan dezen die wenschen te reizen, de gegevens hier uit te knippen Studieuitstappen Leden van de propagandaclub zul len rekening houden met de gewone voordeelen die onze organisatie biedt om aan verminderden prys de auto tocht naar Kortryk op 9 Juli te hun nen meemaken. Het lig; ln de bedoeling van de pro pagandaclub (gezien zijn standregels) kleine uitstappen te doen, die daarom niet minder interessant zijn zullen, en die nooit meer bedragen zullen dan 5 tot 7 fr. Niet-leden betalen meer zooals naar de Gentsche bloemenvel den, naar de drukkery «Vooruit», naar het nieuwe Natuurvriendhuis te Ruien (Kuisberg) met by terugkeer een bezoek aan de brouwery Roman. We geven dit ter overweging aan het bestuur, die nagaan kan of het in staat is rekening houdende van zijn middelen, nu reeds daarmede te be ginnen. Kampeerders Mits een lidgeld van 14 fr. (hoofd lid) en 6 fr. bylid) van den arbet- derstoeris.enbond hebt gij vrijen toe gang tot 250 natuurvriendenhuizen in Europa, waarvan reeds 21 in België en waaronder drie aan de zeekust ,op Kluisiberg, in de Kempen, te Luik en de andere in de Ardennen gelegen zyn. Liefhebber, laat u inlichten. Schoolgaande jeugd met vakantie, pak aan want we reizen om te leeren door heel het land. En hebben als we keeren ook meer verstand. De soc. propagandaclub heeft het genoegen een hartelyken dank toe te sturen, aan al de kameraden die door het aankoopen van één of meer steun- souchen er aan meegeholpen hebben, een arbeider, vader van een huisgezin en slachtoffer der klerikale wraak zucht uit de gevangenis te houden. Wat h'erby verwezenlykt werd. heeft eens te meer aangetoond, wanneer de solidariteit onder de arbeiders moet spreken, dat allen zonder onderscheid presentzijn. In 5 dagen tijds, werd de noodige som, zynde 641,50 fr. byeengebracht. Een nederlaag werd aldus toege bracht aan de klerikale heeren, die in hun kwade inzichten bedrogen uit kwamen. Nogmaals, hartelyk dank aan alle welwillende koopers en de partyorga- nisaties van Geeraardsbergen, d'e gewillig een behulpzame hand toesta ken. Algemeene vergadering S. V.V. De vriendinnen worden vriendel'jk uitgenoodigd de algemeene vergadering by te wonen, die plaats heeft op Zon dag, 14 Juni, te 3 uur, ln het Volks huis, Bruselbaan. Dagorde: 1 De vrouwenbeweging en de koöoe- ratie. 2. Onze jaarlijksche reis. De aanwezigen worden getrakteerd op een lekkere kopje koffie en een versnapering. Zaterdag 17 Juni te 15 uur by D Haeseleer Petrus .Gecrpardsbergen- steenweg. groote koers voor beginne lingen. 400 frank prijzen. Te 15 uur 30 aan de Denderorug, velokoers voor Beginnelingen B. W. B. Afstand 60 km. 1500 frank prijzen. Deze koers telt voor het kampioen schap van Oost-Vlaanderen en is in gericht door «Hoogeweg Sportief». Donderdag 22 Juni te 2 uur jaar lijksche velokoers voor juniors B. W. B. 130 km.; 2000 frank prijzen en 1000 frank premieën. Omloop Erem- bodegem. Reeds 20 jaar bestaande, in gericht door Albert Orys, Café «Sport wereld», Brusselbaan. Groote Prys Eskimo en Sigaretten Belga, met medewerking van 't ge meentebestuur, brouwerijen Zeeberg en De Winter, radiofabriek S. B. R. Maandag 19 Juni te 1 uur koers voor beroepsrenners Groote Prys van Ter joden. 7000 fr. prijzen en pre mieën. Deze koers is ingericht door Sportkring Terjoden, Sigaretten Bel ga, gemeentebestuur, likeurhandelaars orouwers en herbergiers van Terjo den. Cammu en Van der Spiegel te Zottegem Eremibodegein begint waarlyk een sportieve gemeente te worden. Wij hetlben reedis meer dan een renner vian tel. Cammu en Van der Spiegel zijn de mannen waarop de oogen ge vestigd zijn. Verleden Maandag, in een koers voor juniors te Zottegom, won Cammu den eersten prijs en Van der Spiegel den vierden. Men weet dat deze laat ste te Schepdaal, voor 14 dagen, de eerste was. Het zyn twee jonge elementen waar op wij rekenen en die reedis vele be wonderaars op onze gemeente tellen. Wy wenschen hen verder sufces. Burgerlijke Stand OVER1LIJDENS. V n de Putte Angelique, 7 j., Ressohebeek 11. HUWELIJKEN. De Wit Frans, monteur, met Ds Mol Elza, beiden van hier. Heyman Albert, pas wer ker met Van Audenhove Clementine, beiden van hier. Sedert 16 April werd trein 2988 tus schen Gent en Aalst afgeschaft. Onze talryike arbeiders werden daardoor zeer benadeeld. Op een vraag tot aanslui ting in Aalst werd aan gezel De Bruyn onders.taa.nid antwoord gestuurd Mynheer de Voilksvertege n woordiger Tot stand brengen der aansluiting te Aalst (Noord) tusschen 2988 SD Gent (St. Pi-eters V. 5.2—Aalst (N.) A. 5.43 naar Bussel (N.). 3004 SD Aalst (N;ord) V. 5.27—Cure- gem A. 6.37 door vervroeging van 2988 SD. Als gevolg aan uw brief van 12 Mei j.l. hebben wy de eer u ter kennis te brengen dat de aansluiting in kwestie gevraagd wordt door de kï-'ënteele die vroeger trein 3004 benuttigde tusschen Gent en Aalst en dus voldoening zou geven aa-n ongeveer 150 reizigers. Doch na raadpleging zijn wij t t de overtuiging gekomen dat 400 reizigers die vroeger reeds trein 2988 benuttig den zich tegen elke vervroeging van den brein uitspreken. Van den anderen kant is het niet mogelijk te Aalst (N.) de twee treinen tegelijkertijd in het station te houden; eerstens wegens onvoldoende lengte der kaaien, en, tweeden,s, omdat de kliën- teele van 2988 niet in 3004 lean opgeno men worden. In die voorwaarde spijt het ons ten zeerste geen gunstig gevolg aan uw vraag te kunnen geven. Met de meeste hoogachting. Namens de Maatschappy: Bij machtiging. O. DEMARET. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Mannely'k 13. Vrouvslijk 12. HUWELIJKEN. William Duib fs, handelaar, Binnensbr. 64 met Maria Marokx, z.,b., Lamgatbr. 102. Jo-zef Waul&rs, broodbakker, Mere, met Re- nilde Bogaert, z.b., Lsdebaan 190. Amandus Li'bbrecht, schilder, "Lede, met Maria Ysewyn, breister, Langestr. 100. Albert Van der Borgfctleder bewerker, Korte Sint Ja.nsbr. 43. met Celina Van Guoht, pantof elmaakster, Sint Vincintiusstr. 28. Marcel D'Hae- se, broodibakker, Erpe, met Rachel Ver- beeren, ka.toenbewerksbe-r. Sint Jobs-tr. 62. Aobiel Haerens, bediende. G:nr- sohensbw. 121, met Mariette Yytter- sprot, z.b., Sint Anna-laan. Frans De Neef, Gentschenstw. 78, bakkers- gast, met Augusta Van G-ussem, ka- toembewerkster, Binnenstr. 37. Frans Ds Gr:odt, katoenbewerker, Eilandstr. 15, met Maria De Cuyper, stikster, St. Janstr. 61. Xaveer Van Langtn- hove, gistibe werker, Ouden Dender- mondestw. 56, met Rosalia Boone, rek- gomibewerkster. Geld'bofstr. 42. OVERLIJDENS. Dominicus Van de Velde, wed. Maria Podevyn. z.b., 79 j., Dompelsbr. 16. Remv De Ba- oker, eohtg. Gabriella Van de Meers- sche, z.b., 61 j., Garsnstr. 13. Jan De Bondt. echtg. Eli,ga De Gancik, brouwersgast, 58 .i., K ibb.gem. Aimé Evenepoel, scholier. 10 j.. Dender leeuw. Josephus Peirlinck. fabriek werker, 34 j., Welle. Emil a Ta ver nier, z.b., 45 j., Hortshage 31. Maiandag 19 Juni, te 14.30 uur, in het «Achturenhuis», te De-nd-ehieeuw, Bijzondere vergadering van het a-rrondissementebestuur. Dagorde 1. Definitieve regelipg dienstbetoon; 2. Hst te houden ariona. kongres; 3. Med-edeelingen. Gezien de belar^rykiheid der dagor de rekenen we stellig op eenieders aan- wezigftiejd. Br ederlijk. De arr. sekretars, Alfons BERGHMANS. Eerstdaags zal u door den bode der ziekenkas een omslag besteld worden, bevattende een omzendbrief en een aansluitingskaart .teneinde u met de nieuwe wet inzake gezinsvergoedingen in regel te stellen. We geven u hieronder de bijzonder ste bepalingen der wet, om u allen vol ledig in te lichten over deze belang rijke kwestie. Gezinsvergoedingen voor jr.troons, handelaars, herbergiers, zelfs' nndige ambachtslieden, landbouwers, vrije be roepen, enz. Wat eenieder over de wet van 10 Juni 1937 weten moet Door deze wet wordt het voordeel van de gezinsvergoedingen, waarvan totnogtoe alleen de loonarbeiders en bedienden konden genieten, toegekend aan AL de personen die voor eigen re kening werken of handel dryven. Het geld. noodig om die vergoedin gen uit te betalen moet door middel van bijdregen saamgebracht worden. De uitvoer.ng der wet zelve, werd op gedragen aan onderlinge kassen. De onderlinge kassen moeten dus zorgen voor he; ontvangen der bydragen en het betalen der vergoedingen. Al'.e aan de wet onderworpen per- so» en zyn dus verplicht lid te worden van een onderlinge kas. Wie dit niet vrywillig doet, wordt ingeschreven in een onderlinge kas van «len Staat. Wie moet aansluiten? a) Alle personen die meer dan 18 dagen per jaar werken voor eigen rekening of handel drijven. Dit geldt zoowel vcor de vrouwen als voor de mannen. b) Alle personen die in den loop van hun leven gedurende meer dan 10 jaar voor eigen rekening werkten of handel gedreven hebben. c) Moeten ook nog aangesloten wor den, de personen van meer dan 21 j. oud, die iemand bij het uitoefenen var. een be-oep voor eigen rekening of handel dryven, helpen. (Hier wor den meestal kinderen en familieleden bedoeld). Hoeveel bedragen de bijdragen Er zijn drie groote reeksen bydragen te weten: 1. patroons, en daarmee gelijkgestel- den: 135 fr. per half jaar. 2. landbouwers: 135 fr. of 112 fr., of 89 fr., of 66 fr., of 42 fr. of, 18 r. per haljear. Om het juiste bedra-g te berekenen wordt reksning gehouden met het kadastraal Ihkomen van den bewerkten of in gebruik zijnden grond. Voorbeelden: a) kadastraal inkomen van meer dsfn 3.600 fr. per jaar, by- drage 135 fr. per half jaar. b) kadastraal inkomen van minder dan 650 fr. per jaar: by-drage 18 fr. per half aar. 3. Zelfs.andige ambachtsheden, han delaars, herbergiers, enz. dezelfde zes versohillende bijdragen als de landbou wers, maa- berekend volgens het ka dastraal inkomen der betrokken wo ning, rekening houdend met het be lang der gemeente of stad. Voorbeelden: 1. Gemeente van 10.000 tot 30.000 inwoners: a) kadastraal inkomen der woning van meer dan 3.100 fr. per jaar bij drage 135 fr. per half jaa". b) kadastraal inkomen der woning van minder dan 1200 fr. per jaar: bij drage 18 fr. per half jaar. 2. Gemeente van minder dan 5.000 inwoners: a) Kadastraal inkomen der woning van meer dan 2.000 fr. per jaar: bij drage van 135 fr. per half jaar. b) kadastraal inkomen der woning van minder dan 900 fr. per jaar: by- drage 18 fr. per half jaar. BIJDRAGEN VOOR DE HELPERS Deze sta4; in verhouding met de hoofdbydrage en is verschuldigd door den hoofdonderworpene. Zij beloopt ten hoogste 75 fr. en ten minste 13 fr. per half jaar voor mannelijke helpers en ten hoogste 45 rr. en ten minste 12 fr. voor vrouwelijke help sters. Bijkomende bijdragen VOORZORGSFONDS. De perso- nen ,die een der vier hoogste bijdragen te betalen hebben, moeten bovendien nog een bijdrage betalen voor he; voorzergsfonds van 6 fr. 5 fr., 4 fr., of 3 fr. per half jaar. BBHEKRKOSTEN. Alle aan de wet onderwonpen personen betalen bo vendien nog een tusschenkomst in de beheerkosten, ook berekend volgens het bedrag der hoofdbydrage. Het is juist deze bijkomstige bijdra ge die voer de onderlinge kas van den Staat zeer hoog zijn zal. De kindertoeslagen De gezinstoeslagen zullen om te be ginnen toegekend worden voor de kin deren ten lasie van minder dan 14 j. oud en voor dezen van meer dan 14 jaar oud. niet ln staat te werken. De tóeslag beloopt 90 fr., per half jaar vcor het eerste kind. 150 fr. per half jaar voor het tweede kind. 300 fr. per half jaar voor het derde kind. 510 fr. per half jaar voor het vierde kind. 720 fr. per half jaar voor het vyfde kind en voor ieder der volgende kin deren ten laste. Deze cijfers zijn berekend op een index van 700 punien doch met de huidige index, zyn deze bedragen aanzienlyk hooger. Van kracht worden der wet De wet ls van toepassing met terug werkende kracht tot 1 Januari 1938 voor de patroons en met terugwerken de kracht tot 1 Januari 1939 voor al de anderen. Besluit Daar aan de toepassing der wet niet te ontkomen is, raden wy alle belang hebbenden aan, die nog gsen lid zyn eener onderlinge kas, zich dadelyk te doen inschryven bij de onderlinge kas door onze party opgericht. Wie wach ten zal tot het te laat is, zal meer betalen, meer last hebben en \Doral niets te zeggen hebben. Het is ten bate der partijleden onderworpen aan de wet dat onze onderlinge kas opge richt werd. Laat u dus vandaag nog inschrijven. De beheerdar-afgevaardiigde, Max PATTEET Kernstraat, 21, Brussel. Onderlinge kas voor kindertoeslagen van België V. Z. W. D.( Kernstraat, 21, Brussel. Aangenomen door de re geering.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7