INTERNATIONAAL OVERZICHT EEN DE ALARMKREET UIT EKONOMISCHE VERWOESTE GEWESTEN BEHARTIGEN VAN HET OFFICIEEL ONDERWIJS B :;rrr VLASARBEIDERSBELANGEN Een mufualistische gebeurtenis van belang in WestsVlaanderen LI CT \A/IT l^ni I IC Een moeilijk kraambed Britsche aarzelingen Eert nieuw offensief der totalitairen Welke richting kiest Spanje SYNDIKALE KRONIEK FORD PRAAT ER DEN MOED IN... JUgA.-HO, rrT^^Ir.HRIJFT ons brittle**, VAN HIER EN ELDERS Maar niet Iedereen kan deze vreugde smaken. Indien U aan hoofdpijn lijdt en U steeds loom gevoelt indien U koortsig, afgemat en stram zijt, indien zenuwpijn of rheumatische pijnen U kwel len, dan valt het werken U moeilijk en brengt Uw vrije tijd U niet de minste vreugde. Thuisgekomen zult U alleen naar eenzaamheid trachten, om eindelijk wat rust te vinden. Wilt U over al Uw vermogens beschikken en al Uw kracht benuttigen Wilt U ten volle genieten van het geluk dat Uw huisgezin U bieden kan Aarzel dan niet eenige Wit-Kruisjes" te nemen, wanneer U voelt dat het noodig is. Zoo zullen Uw pijnen en Uw onbehaaglijk heid vlug verdwijnen, en U zult zich jeugdig frisch en opgewekt voelen. HOOFD- EN TANDPIJN, ZENUWPIJN KOORTS EN GRIEP, ZENUWINZINKING, VERMOEIDHEID, RHEUMATISCHE PIJNEN VERSCHILLENDE VORMEN - DEZELFDE INHOUD rl L I VVIlixKUlO U. Let er op ALLEEN de Wit Kruis Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid Slfijd^Syndikalismo-'Builcnlcmd De geboorte van het Engelsch-Fransch-Russisch veiligheidspakt is een eeer moeilijk kraambed te noemen. Dat men over het doel algemeen akkoord gaat, evenals over de algemeene bepalingen die een systeem van onderlingen bijstand moeten beheerschen, lijdt geen twijfel. Er blijven nochtans meeningsverschïllen bestaan tusschen Londen en Mos kou, wat de Baltische randstaten Letland, Estland en Finland betreft. Rusland wenscht dat de integriteit van die staten, die aan zijn grenzen palen, zou gewaarborgd worden teneinde zijn eigen veiligheid, ten overstaan tan een eventueelen aanval van Duitschland, te versterken. Londen is des te vlinder geneigd daarop in te gaan waar diezelfde randstaten deze waarborg blijven weigeren, die, in hun oogen, de vijandschap van den nazireus zou kunnen opwekken en aldus hun neutraliteit (voor zoover deze een doeltreffend afweermiddel kan zijn) in het gedrang zou brengen. Deze bufferstaten zijn dan ook angstvallig ingegaan op de Duitsche voorstellen tot het sluiten van bilaterale niet-aanvalspakten, die met partners als de nazi's, niet de minste waarde hebben. Intusschen zet de Duitsche propagandamachine haar aktie voort om met de omsingelingsslogan de vorming van een vredesblok te verhinderen. Het valt zelfs niet te loochenen, dat dit maneuver in zekere Engelsche sferen doel heeft getroffen. Een zweem van den t München *-geest is in dit verband zelfs tot uiting gekomen in een rede van Lord Halifax waarin de gevaarlijke illusie werd geuit, dat er toch nog met de totalitairen rond een konferentietafel zou te praten zijn. De publieke opinie, vertolkt door de pers, heeft echter ditmaal krachtig gereageerd. Lord Halifax en Chamberlain hebben zich dan ook spoedig herpakt en hebben ondubbelzinnig te kennen gegevendat geen nieuwe totalitaire machtsgrepen in Europa meer zullen geduld worden. Bij deze gelegenheid werd zelfs de Duitsche omsingelingsslogan energiek aan de kaak gesteld en ook de chantage ontmaskerd waarmede men het vredesblok poogt te kelderen. Indien Engeland werkelijk bewijzen wil dat het geen omsingelings inzichten koestert, aldus Berlijn, dan heeft het slechts met Moskou af te breken en ons vrijen gang te laten gaan in de politieke of ekonomische overheersching van den Balkan... De wederzijdsche posities blijven dus ongewijzigd gehandhaafd. Ook de Poolsch-Duitsche spanning om Dantzig wordt onderhouden. Kortom de zoo gezegde <t nervenoorlog die elk normaal leven onmogelijk maakt duurt voort. De ernstige incidenten in het Verre Oosten door den gelen handlanger Van de as uitgelokt verdienen de grootste aandacht. Het is immers niet onmogelijk dat de herrie rond de internationale nederzettingen in China opzettelijk wordt verwekt teneinde de Westersche demokratieën aldaar zorgen te geven en hun aandacht van het Westen af te leiden. Kortom het gaat erom een dubbel front te scheppen waarbij de totalitairen hopen hun eischen gemakkelijker te zien inwilligen. De toestand is n.l. te Tientsin zeer ernstig. De Japanners hebben de blokkade van de Britsche en de Fransche koncessies ingezet. Daardoor komen rechtstreeks de blanke belangen in China in het gedrang. Handelshuizen en industrieele ondernemingen zijn tot staken gedwongen. Het lijdt geen twijfel dat de houding die door de V. S. in verband hiermede sal aangenomen worden van overwegenden invloed zal zijn op de verdere ontwikkeling van den toestand. Een Britsch-Fransch-Amerikaansch front zou inderdaad den gelen knecht van de as tot voorzichtigheid aanmanen. Intusschen wordt in Europa den diplomatieken strijd om Spanje in volle heftigheid voortgezet. De Italianen en de Duitschers beroemen er zich thans openlijk op dat zonder hun hulp, Franco het onderspit zou hebben gedolven. Wat een beschamenden kaakslag voor diegenen die laf het internationaal recht hebben laten verkrachten en die terzelfdertijd de totalitairen een nieuwe strategische positie van belang hebben laten bezetten. Engeland heeft blijkbaar zijn financieel invloedsmiddel overschat om het verwoeste en uitgeputte Franco-Spanje in zijn sfeer te krijgen Zoowel te Rome vis te Berlijn worden door Spaansche verantwoordelijke autoriteiten drukke besprekingen gevoerd waarvan de draagwijdte streng geheim wordt gehouden. Deze kontaktneming waaraan Spaansche militaire en vlootoverheden deelnemen laten echter veronderstellen dat, afgezien van de regeling van kultureele en ekonomische betrekkingen ook een militair pakt tot het domein der mogelijk heden behoort. Als besluit van dit overzicht kan men zeggen dat beide partijen de demokratsiche mogendheden en de totalitaire as voorloopig druk in de weer zijn met het uitbouwen van strategische posities en het aanionoopen van alliances. Dat alles is in ieder geval niet van aard het oorlogsspook van over de Europeesche lucht te verdrijven. ER zijn steeds ongeveer 200.000 werkloozen in het land. Dat leger schijnt nog te zullen aangroeien. Met uitzondering van enkele metaal- fabrieken, die voor de wapening wer ken, en van enkele andere zeldzame bedrijven, gaat het niet goed voor ons bedrijfsleven. De werkloosheid treft een derde van de arbeiders der voedingsbedrijven. De 2.500 arbiders, bedienden en in genieurs van de vijf schachten van de mijnen Levant et Produits de Flénu werden doorgezonden, daar de ont ginning van deze mijnen, voorloopig althans, werd stopgezet. Emiel Iryson .voorzitter van de Al gemeene Centrale van Bouw-, Hout en gemengde bedrijven, zegde ons dat het ook niet vlot in den bouw. Daar is de werkloosheid sedert den oorlog nog zoo uitgebreid niet geweest als nu. In Maart j.l. waren 43,39 tenhonderd van de bouwarbeiders aangesloten bij de Algemeene Centrale werkloos. Dat is ongeveer tien tenhonderd meer dan in Maart 1938. Normaal, zou de werkloosheid in be doelde bedrijven moeten afnemen tij dens de zomermaanden. Naar Gryson voorziet, zal dit nu niet het geval zijn. Inderdaad, de meeste groote openbare werken denk, bijvoorbeeld, aan de tentoonstelling te Luik, het Albertka- naal, de werken aan de Maas en de Noord-Zuidverbinding zijn volein digd of naderen hun voltooiing. De partikulieren laten weinig bouwen, want zij vreezen voor internationale verwikkelingen en hun rampspoedige gevolgen. Er zijn nu reeds 40.000 bouwarbei ders werkloos. Dat aantal zal waar schijnlijk tot 60.000 stijgen. Er zijn in ons land, precies als in Engeland, ekonomisch dekadente ge westen, die men als een nieuwe soort verwoeste gewesten kan beschouwen. Wij denken in de eerste plaats aan de Borinage. Onze partijgenoot Spren- tel, sekretaris van de metaalbewerkers van de Borinage. heeft in den senaat een treffend beeld opgehangen van den toestand in dat geteisterd industie- gebied. Er zijn daar nog slechts 24 mijn schachten, met 17.500 arbeiders, tegen 50, met 23.804 arbeiders, in 1930. Des tijds waren er 38.000 mijnwerkers in de Borinage. De metaalbedrijven bleven niet ge spaard. In de jongste jaren, hebben volgende ondernemingen hun deuren gesloten Ateliers de Construction de Flénu, met 200 arbeiders Ateliers Joly, te St. Ghislain. met 100 arbei ders Tuyauteries et Tréfileries Bei ges, te Bergen, met vijftig arbeiders Aciéries de Mons, te Nimy, met 300 arbeiders: Fours a Cokes te Quiévrain, met 130 arbeiders Verreries et Gobe- leteries de Saint-Ghislain, met 225 ar beiders de glasfabrieken van Boussu, met 275 arbeiders Verreries mécani- ques de Jemappes, met 650 arbeiders. Deze bedrijven verschaften samen ar beid aan 1.930 personen. Andere ondernemingen van de Bo rinage lijden onder de krisis. De meer dan driehonderd arbeiders van de Faïenceries de Saint-Ghislain werken slechts twee weken op de drie. Andere werkplaatsen werken met de helft van hun gewoon personeel. De Ateliers de Constructions Mécaniques van Boussu, met hun vijfhonderd ar beiders, zullen weldra sluiten. De Lamlnoires de Nimy, die 450 personen kunnen gebruiken, hebben er nog slechts een honderdtal in hun dienst, die om de beurt werken. Toen Spreutel deze opsomming had gemaakt, hoorde men een snik door zijn woorden, en vroeg hij of er wer kelijk niets te doen was om weer leven te brengen in de bedrijven van zijn streek. Al de senaatsleden waren diep onder den indruk van zijn mededeelingen. Even daarvoor, had de socialist Moulin een alarmkreet geslaakt over de bedreigde bedrijven van het Door- niksche. Er zijn nog andere geteisterde stre ken. De steenbedrijven liggen voor een groot deel stil. Noodkreten gingen reeds herhaalde lijk op uit het Kortrijksche en het Iepersche, waar de toestand nog ver ergerd werd door de werkloosheid van duizenden grensarbeiders. De Vlaamsche textielindustrie en de schoenfabrieken komen hun moeilijk heden niet te boven. De provincie Antwerpen alleen reeds, telt ongeveer een derde van het totaal aantal werkloozen van het heele land Voorwaar, het beeld van ons bedrijfs leven stemt niet tot optimisme. Wij herhalen de vraag van Spreutel: Is er werkelijk niets te doen De jongste uitlatingen van den heer Sap, minister van Ekonomische Zaken, zij nniet van aard ons vertrouwen in te boezemen. Tusschen de woorden van den heer Sap door, klonk een deflationnistisch geluid. De arbeiders kennen het deuntje, dat hun reeds herhaaldelijk werd op gedreund verlaging van de kostprij zen, verlaging van de lasten, sociale uitgaven en loonen, die op de bedrij ven drukken. Zij hebben aan den lijve ondervon den dat dergelijke methode naar al gemeene verarming leidt. Zij hebben zich rekenschap gegeven dat zij geen aarde aan den dijk brengt voor het bedrijfsleven. Wij stellen meer vertrouwen in een aktieve ekonomische politiek, gepaard met en inspanning om nieuwe bedrij ven in het land te vestigen en daartoe de noodige geschoolde arbeiders te vormen. De t estand kan niet hopeloos zijn. Maar wij hebben er ons rekenschap van te geven dat het tijdvak van het ekonomisch liberalisme, met zijn anarchie, voorbij is. en dat wij niet meer buiten de ekonomische organi satie kunnen. O. D. S. Teneinde hun belangen te bespre ken, zijn de vlassersafgevaarctigden uit tal van gemeenten der vlasstreek ie Kortrijk bijeengekomen. De kameraden Segier Alfons, sekre taris der Textielcentrale en Coole Jo zef, sekretaris der federatie van Vak bonden namen aan deze vergadering deel. Ook waren meerdere propagan disten en sekretarissen van de syndi- kale organisaties op deze vergadering aanwezig. 9LIJTPRIJS. Het eerst kwam het bepalen van den prijs voor het slijten van het vlas in bespreking. Nadat gewezen werd op den toestand van verleden jaar, en na tusschen- komst van verscheidene afgevaardig den, werd aangenomen zich te houden aan de voorwaarden verleden jaar ge steld. 't Is te zeggen, dat als prijs voor het vlasslijten werd vooruitgezet 1.30Ó fr. de hectare, of 7.50 fr. per uur, plus verplaatsingskosten en ds kost. LOONTOESTAND. Een gedachten- wissel ng ha.d insgelijks plaats in ver band met den loontoestand. Desaan- gaande werrl op verbetering aange stuurd. Doch er werd aangedrongen, eerst en vooral ervoor te zorgen dat de loonen zouden aangepast worden aan het tegenwoordige nieuwe indexcijfer: dit om een zuiveren toestand te schep pen en alle mogelijke verwarring te vermijden. BETAALD VERLOF. Nadat uitleg werd verstrekt op de voorloopige re geling inzake het betaald "erlcf, en waarvoor iedereen in aanmerking komt op grondslag van 0/0 on het gewon nen loon, werd ten sterkste aangedron gen opdat voor de toekomst een defi nitieve regeling zou worden getroffen. Daarenboven werd nadruk erop ge legd dat het verlof op een meer al gemeen tijdstip zou dienen "erleend te worden, hetwelk niet noodzakelijker wijze zou dienen samen te /allen met de plaatselijke kermisdagen. ZITTING VLASCOMITEE. Deze verschillende vraagstukken, welke de vlassers ten zeerste aanbelangen, zullen in de zitting van het Paritair Vlasco- mitee van Zaterdag 17 Juni bespro ken worden. In afwachting van het verloop dezer bespreking, ging deze belangrijke ver gadering in de beste gemoedstemming uiteen. Ford heeft weer eens de roekomst /oorspeld. WIJ gaan het grootste tijd- nerk van welvaart en geluk beleven dat wy ooit gekend hebben verklaarde hü In een nersgesprek. Zooveel te beter. Maar een wlelrljdet tal er zich het best toe voorbereiden door zich te verzekeren tegen de geva -en van de baan. Wielrijders, mits een laarlljksche pre Ple van 25 frank net ls uw burgerlijke verantwoordelltkheld gedekt tot een be drag van 50.000 fr. maximum Een bijge voegde noils «Indlvldueel-Rljwlel». mits een jaarlljksche premie vap 30 frank vaarborgt u daarenboven: 20.000 fr. In geval van doodelUken afloop: 20 000 fr ln geval van volledige blij vende Invaliditeit; 10 fr. per dae ln eeval van tljdelilkr werkonbekwaamheid LA PRÉVOYANTE SOCIALE 31, LuchtscheepvaartPof, Brussel 3 gespecialiseerd ln deze verzekeringen 5180 INNEN weinige weken zal het schoolverlof intreden. D.t zal weer eens een gelegenheid zijn om te denken aan de belangen van het officieel onderwijs. Alhoewel wij ermede akkoord zjjn, dat dezes belangen bestendig dienen behartigd te worden, toch is net alge meen bekend dat gemakkelijker over het onderwijsvraagstuk gesproken wordt, wanneer het einde van den schooliermijn nakend, de verlofperiode aangebroken en het hernemen van net schooljaar in het vooruitzicht is. Zeker, er is nog wat ar.cers te doen dan over het schoolprobleem bij gelegenheid te spreken, om het offi cieel onderwijs in de algemeene be langstelling te plaatsen, te behartigen, te beschermen en te verdedigen Doch, elke zaak op hare plaats en op haar tijd. Daarenboven is er een ministerie dat tot titel draagt Ministerie van Openbaar Onderwijs, en bijgevolg moet ook kunnen erop gerekend wor den, dat dit ministerie zijn betiteling eer aandoen en in de eerste plaats ervoor zorg draagt, dat het officieel onderwijs overal de plaats inneemt welke het dient te bekleeden. De verwachtingen zouden heel zeker veel te schoon voorkomen, indien wij er niet onmiddellijk aan toevoegden te weten, dat politieke en godsdien stige invloeden een dusdanige druk king op de verrichtingen van dit ministerie weten uit te oefenen, dat meestal de nobelste inzichten, - in- kluiis deze van zijn minister, onge daan worden gemaakt. Er is wellicht nergens elders een gelijke aan te stippen van de zonder linge wijze, waarop een min'sterie van Openbaar Onderwijs zoo stiefmoeder lijk en bestaardachtig handelt ten overstaan van het eigen kind, als dit wel in ons land gebeurt. Zelfs de beste en meest onschuldige inzichten ter wereld, om alleen maar het officieel onderwijs dienstig te ziin, worden scms als de meest misdadige handelingen door het nvnisterie van Openbaar Onderwijs veroordeeld. In afwachting op beterschap blijft voor ons het brandend p-obleem in gansch zijn omvang gesteld, om voor het officieel onderwijs al te doen wat wii kunnen. Hier nu, is het vooral een zaak er voor te zorgen, dat onze kinderen in de eerste plaats de offio'eel onderwijs instellingen bezoeken. Dat zij den weg naar de openbare school worden ge wezen. En dat daar, waar deze school ontbreekt, al het menrehelijk-mege- lijke wordt gedaan om officieel onder wijs te doen inrichten. Gemakkelijk is dit heel erna al niet; immers, op grond van bevindingen en uit de ervaringen weten we maar al te wel, welk een ondankbaren hel- denstrijd het he teek ent voor het be lang van het officieel onderwijs op te kernen. Dit mag nochtans niet de reden zjjn. om niet alles in het werk te stellen tot behartiging van het offi cieel onderwijs. Komen naartoe ln de eerste plaats in aanmerking, al diesenen die in en met het officieel onderwijs hun brood verdienen. Voor dezen zou het een eere-zaak moeten zjjn, het officieel onderwijs vooruit te helpen. Dit beteekent daarom niet altijd zich in een homerischen strijd te wen telen, waarvan de openbare school- school het brandpunt is geworden. Daar zjjn nog andere, talrijke midde len, om voor het officieel onderwijs iets te doen. Het bevorderen van de degelijkheid van het onderwijs zelf, is ook iets. Elk van ons. die het officieel onder wijs genegen zijn, moet het zijne bij brengen in de wijze en de mate waar in en waarop het hem gegeven is het best iets voor het officieel onderwijs te doen. Alles loopt niet altijd als van een leien dakje; zeker niet, maar met een beetje goeden wil en een weimgje uithoud ngsvermogen. kan er soms zooveel bereikt worden. De ouders, die schoolgaande kinde ren hebben, kunnen ook zooveel doen om het officieel onderwijs in de hand te werken. Maar ze moeten mee en vooruit willen. Moesten wij op allen kunnen reke nen, we zouden heel zeker niet ver legen zjjn bergen te verzet:en. en dit, ondanks alle tegenkanting van buiten-uit, en niettegenstaande de weinige medewerking van een minis terie, dat gewoonlijk onder voogdij wordt geplaatst. Die ongelukkige politieke konstel- latie in ons land. en die waanzinnige politieke chantage, welke medebrengen dat een landsbestuur ziin eiven voks- onderwijs in den steek laat I Maar daar is zeker aan te verhelpen en te verbeteren, daar is gewis iets aan te veranderen, maar het hangt grootelijks van ons zelf af. Juist omdat wij dit weten, zeggen wij. roepen wij u toe, toch niet los te laten: maar Integendeel meer be- langste'ling dan ooit voor het officieel onderwijs te laten spreken. Neemt ,om te beginnen, een waardig besluit uw kinderen, waar de gele genheid z!ch daartoe biedt, naar geen andere onderwijsinstelling te sturen dan naar de openbare school, 't Is te zeggen naar de gemeentelijke be waarschool. de lagere gemeenteschool, de rijksnr'ddelbare onderwijsinstelling, en dies meer. En waar het aan openbare scholen ontbreekt, daar moeten pogingen in het werk warden gesteld om de inrich ting van officieel onderwijs ter plaats te bekomen. Ja zeker daar zal ons tegenkanting te wachten staan. Maar een reden om toe te kijken en onwerkdadig te bliiven, mag het niet zijn. Een schoon en edel gebaar wordt van velen onder u verwacht. Stelt die daad. Vergeet niet, vriibddsHevende en demokrattsoh-voelende meischen, dat veel voor ons daarvan afhangt voor de toekomst. Indien wij ons vrije en demokrati- sehe volksbestaan hier willen verze keren, dan hebben wij voor groei en bloei van het officieel onderwijs- te zorgen Kwijten wij ons van dezen plicht. J. DE CONINCK Sinds in West-Vlaanderen de twee kongres, een der bijzonderste, zoo niet bestaande federaties Kortrijk en Brug ge tot één provinciale federatie werden omgevormd, onder de bevoegde leiding van km. Coorman, is het jaarlijksch -Sedert regelmatig p ,poedig G. Mie* 91 jaar oud —■«al verbruiker "IV ben een sp bevind uwe "V/li KRUIS; poeders en er me bes* S'i-"" Amsterdam "WIT KRUIS' J.S. Holosko (Polen) ten slo«e in te ge luk- krijgen." Sanlo Domingo (Rép Dominic) HET WIT KRUIS DE KOKER VAN DE KOKER VAN 1 2 CACHETS 6 Fr. 24 TABLETTEN, 11 Fr. DE DOOS VAN 2 CACHETS VOOR HANDTASCH 1.50 Fr. DE DOOS VAN 24 POEDERS: 11 Fr. DE PROEFDOOS VAN 8 POEDERS: 4 F,. DE FAMILIEDOOS VAN 48 POEDERS 20 Fr. IN ALLE APOTHEKEN LABORATORIA TUYPENS TE SINT NIKLAAS-WAAS de bijzonderste gebeurtenis van het jaar geworden. Daar komen bijeen afgevaardigden van bijna alle dorpen en steden van West-Viaanderen, waar we socialisti sche mutualisten tellen, volksvertegen woordigers en senatoren, arrondisse- mentssekretarissen en andere vertegen woordigers uit de arbeidersbeweging, benevens de geneesheeren in de ver schillende vertakkingen onzer mutua listische beweg.ng werkzam, allen stel len er een eer en een plicht in, deze jaarlljksche mutualistische bijeen komst bij te wonen. Daar worden de uitslagen van het verlcopen jaar besproken en gekom- menteerd. maar vooral richtlijnen en wenken gegeven voor de toekomst. Zich niet meer bepalend een machine te zijn, dat de bijdragen ontvangt en de vergoedingen uitkeert maar volledig zorgen voor de gezondheid onzer ar beidersbevolking, is de leus die de so cialistische mutualiteit in West-Vlaan- deren zich ten doel heeft gesteld en welke ze al voor een groot deel heeft verwezenlijkt. De kleine plaatselijke mutualiteiten werden opgeplooid en vervangen dcor sterke gewestelijke organisaties. Ge neeskundige inrichtingen, klinieken, matemiteiten, consultatiekabinetten, werken van kinderwelzijn rezen Uit den grond op, en dragen ieders bewon dering weg. Een dienst van verpleegsters-bezoek sters werd georganiseerd en tegenwoor dig zijn dagelijks twintig gediplomeer de verp eegsters op de baan ten dienste onzer leden. Als organismen gelast te zorgen voor de gezondheid onzer leden en daar ge zondheid in de eerste plaats synoniem is met orde, reinheid, licnt en lucht werd door de federatie voor -1 gezorgd dat de bureelen onzer mutualiteiten overal een voorbeeld vormen dezer principieele regelen, en dus behoorlijk ingericht zijn. In gemeenten waar vroeger het so cialisme niet binnen kon, ging nu de mutualiteit vooraf en de andere orga nisaties volgden. Dit zal in de toekomst nog meer gebeuren. En dat we het vertrouwen der bevol king hebben weten te verwerven be wijst de gedurenden aangroei waarin onze ziekenbonden z.ch mogen ver heugen. In dat donker West-Vlaanderen van weleer zijn we in 6 jaren tijds met 18.000 leden vooruitgegaan en tellen we heden meer dan 100.000 socialis tische mutualisten. Het jaarlijksch kongres heeft dit jaar plaats te leper op Zondag 25 Juni. Het staat in het teeken van Moeder en Kind, van de werken voor kinderwel zijn, dus van de toekomstt Met honderden verwachte» we daar opnieuw de mutualistische militanten onzer provincie, om gezamenlijk, onze komende aktie te bespreken, aktie i?te moet medehelpen, aan nog grooter uitbreiding, aan nog steviger verster king onzer beweging. De socialistische mutualiteiten in West-Vlaanderen zijn gekend als de best ingerichte, de meest voor de ge zondheid van hun leden zorgende zie kenbonden van heel de provincie. WIJ willen niet alleen dien naam behouden, maar hem verstevigen en versterken. Voor de gezondheid van cms volk blijft onze leuzen. leper 1939 weze daarvoor een nieuw uitgangspunt. y. Muikers.

Voor Allen | 1939 | | pagina 2