Voor de werklooze arbeiders AALST tyCecfitiye Uuaifding. Zondag 9 Juli naar Kortrijk OP ZONDAG SPEELPLEIN Nieuwerkerlcen VerarttwoordeUfke redaktte: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 6 - Voor Allen - 18 Juni 1939 De vergoeding van de kermisdagen op punt gesteld door pgt. Nichels Rede van Nichels in de Kamer van Volksvertgenwoordigers tijdens de zitting van 31 Mei 25 juni te 17.30 uur van het nieuw ingericht in het STADSPARK met zijn verscheidenheid van speel tuigen voor de kinderen. Ook zal er een groote ballonwedstrijd naar waardevolle prijzen, alsmede een VOLKSBAL in openlucht, met twee orkesten ingericht worden. A. T. B„ De Natuur vriend en Federaal bestuur OPGEPAST S. V. V. Reis naar Spanje Met de fanfare Hand aan Hand naar Luik op 4 Juli Vakantie De heer Ernest Van den Berghe op zijn strijdros T extielarbeiders, waakt op uw rechten Aan de leden der vakbonden De kommunisten zijn voor goed de plank af De heer Mertens speelt zijs laatste troeven N I Elü W S UIT HET in de bespre- zal kort zijn, Mevrouwen, Mijnheeren Heer minister, Mijn tusschenkomst king uwer begrooting vermits mijn tijd beperkt is. Zij heeft voornamelijk voor doel uw aandacht te vestigen dp een bestaande onrecht vaardigheid, die door u, heer minister, kan hersteld worden: op een ongewet tigd genomen besluit, dat door u kan be ie. worden ;te meer daar de uitvoe ring van dit ongewettigd besluit, noch min noch meer, een onrechtstreeksch diefstal zou daarstellen tegenover een gedeelte menschen, die sedert (Jang niets anders dan armoede en ellende hebben gekend. Ik heb genoemd: de werkloozen. Als er een soort van menschen is, wier toestand allesbehalve rooskleu rig is. dan zijn het voorzeker toch de werkloozen. Er zijn er onder hen een overgroot aantal, dat reeds jaren werkloos is, een zekeren ouderdom hebben bereikt en niet meer de minste hoop hebben nog ergens aan het werk te worden gesteld. Met den onderstand die hen uitbe taald wordt, zal men zich niet vest- mesten, want aan een volledigen werklooze betaalt men per dag: Voor den man: 13.50 fr. Voor de vrouw: 4.50 fr. Voor ieder minderjarig kind ten las te: 3.25 fr. Zoodat een werkloos gezin, bestaan de ui; man, vrouw en twee kinderen, werkelijk een vergoeding zal ontvangen van 24.50 fr. per dag. Hiervan moet hij betalen voor zijn vakbond: 5.75 fr. per week; voor zijn ziekenbond, want hy moet zich ver zekeren voor het geval hij ziek moest wo:den 9 frank. Hiervan moet hij huishuur, vuur en licht betalen; 3.50 per week vcor een dagblad. Er zal hem overblijven voor huis houdelijk gebruik en onderhoud van schoeisels en kleederen, te veel om te sterven en te weinig om te leven. Ja, indien er geen verletdagen in de week komen, Want dan is er nog een dag mindrr vergoeding. Men betaat juist genoeg om niet van honger om te komen en het spreekt van self, d' t er by een be stendigen werklooze geen spraak kan zijn zioh van nieuwe kleedingstukken te voorzien. En toch heeft men er op gevonden, dat op feestdagen en heiligendagen een werklooze met zijn gezin niet moe-' ten eten. In de volkstaal worden die dagen genoemd: de verplichtende vastenda gen voor de werkloozen: maar wat meer is: er is verschil gemaakt onder de werkloozen; want voor den eene zijn er meer vastendagen dan voor den an dere. Inderdaad, de werkloozen worden de kermisdagen niet vergoed. Welke reden men daarvoor inroept, kan ik niet gissen; want ik kan niet aanvaarden, dat omdat het feest is in het dorp, en de massa in vreugde en vermaak leeft, er de werkloozen het vasten is bevolen. En zoo gebeurt het, dat er in ste den twee .in andere één en in zekere steden en gemeenten GEEN kermis dagen zijn. In Aalst zijn er twee kermisdagen. Wy zyn een stad van 41.000 inwoners. Maar weet gü, heer minister, waar er geen kermisdagen zyn? Hebben geen feestdagen Sint Jans Molenbeek met 62.000 inw. Sint Gilles, met 63.00 inw. Sin: Joost ten Noode met 30.000 inw. Schaarbeek, met 123.000 inw. Ukkel, met 48.000 inw. Vivoorde, met 25.00 inw. St.-Lambrechts-Woluwe, m. 21.000 inw. Anderlecht, met 87.000 inw. Brussel, met 195.000 inw. Etterbeek, met 47.000 inw. Vorst, met 43.000 inw. Elsene, met 86.000 inw. Hetzelfde voor 't gewest Antwerpen, Luik en Gent en ook voor veel klei nere gemeenten, maar zulks volstaat, meen ik. Er bestaat hier dus een onrecht vaardigheid. heer minister, en ik vraag u, die te willen herstellen. Het ;s een alom gekend feit, dat elke stad, iedere gemeente een kermis heeft. Nochtans is zulks niet waar voor Luik, Brussel .Antwerpen, Gent en nog veel andere kleine gemeenten. Alle Belgen moeten toch gelijk zyn. ■egt de Grondwet. De niet betaalde kermisdagen moe ten afgeschaft worden ;en dit is een edelmoedig werk vanwege de regee ring. dat wy verwachten. Verleden jaar heeft het stadsbestuur van Aalst reeds voetstappen aange wend en bij het nationaal werkloozen- fords en bij de regeering, om onze twee kermisdagen voor de werkloozen te zien vergoed worden. Jammer genoeg, wy mislukten. De gemeenteraad néémt met eenpa righeid Van stemmen aan, ik druk er op, heer minister, met eenparigheid der leden van de vier bestaande poli tieke partijen, onze benadeeligde werk loozen een hulp in kolen te verleenen in ruil van hun twee niet betaalde kermisdagen. De bestendige deputatie schorst de uitvoering van dit besluit en on derwerpt het aan het oordeel van den heer minister Van Binnenlandsohe Zaken, die ten uitzonderlijken titel, de uitvoering van dit besluit toelaat. Het stadsbestuur is dus gerust; zijn hoogere overheid heeft het edelmoe dig gebaar van den gemeenteraad goedgekeurd en onze werkloozen mo gen met de stadsgelden van twee as- tendagen verlost worden. Kunt gij u voorstellen ,heer minis ter, dat de werkloozenkassen nu be richt ontvangen dat zij de waarde der ontvangen kolen, door de werkloozen moeten terug doen betalen? Twijfel er niet aan, heer minister, want ik heb hier de kopij van een brief van den nationalen dienst voor 'arbeidsbemiddeling en werkloosheid, gedagteekend Van 18 Oktober 1938 en die luidt als volgt: In antwoord op uw nota dd. 5 dezer en na inzage van het dossier heb ik de eer u te berichten dat, in toepas sing van de bepalingen van art. 7 van het koninklijk besluit d. d. 31 Mei 1933. betreffende de tusschenkomst van de openbare machten, en van.de ze van omzendbrief no. 124/3421 dd. 16 Mei 1934 .de werkloozensteun, wel ke de betrokken werkloozen in den loop der maand zullen ontvangen heb ben, zal dienen verminderd met het bedrag der waarde van de kolen welke hun sullen uitgedeeld worden. Er zal aanleiding toe bestaan mij toekomend jaar de kwestie der plaat selijke feestdagen te Aalst voor te leggen. Gelieve hierbij het dossier terug te vinden. Voor den direkiteurigeneraal de direkteur, (Get.) LIVIN. Onmiddellijk sprak ik met den toen- maligen minister van Arbeid aan wien de zaak werd uitgelegd en later ver neem ik dat de zaak is geklasseerd. Wy zijn dus gerust en denken dat er een onrechtvaardigheid is uit den weg geruimd. Maar wij hebben zonder den waard gerekend. Er komen moeilijkheden in de re geering, de drang om den socialisti- schen minister er buiten te wiopen komt naar voren en de nationale dienst van Arbeidsbemiddeling en werkloo zensteun raakt de zaak opnieuw aan. Op 27 Maart 1939 ontvangen de se- kretarissen der vakbonden van Aalst, het volgend schrijven vanwege het ge westelijk bureel, afschrift dus van een brief gedagteekend van 24 Maart 1939 en onderteekend door den heer direk- teur-generaal Grgnard. Het luidt als volgt: Ingevolge uw nota van 20 Oktober 1. 1. heb ik de eer u te berichten dat het bestuurskomiteit de kwestie van de kolenbedeeling door het gemeentebe stuur van AaLst heeft onderzocht en heeft beslist dat de te dezer zake be staande reglementeering dient nage leefd. Deze reglementeering was vervat in mijn nota P 9163/0406/VO/MV van 18-10-1938. De ten onrechte uitbetaalde vergoe dingen en tegemoetkomingen zullen moeten teruggevorderd worden. De direkteur-generaal, get. GRIGNARD. TT zult begrijpen, heer minister, dat er hier een groote onrechtvaardigheid veel erger ,een diefstal gaat gepleegd worden. Het nationaal werkloozen fonds keert enkel vier dagen steun uit in onze kermisweek Dat is een eerste onrechtvaardig heid, vermits er zooveel steden zyn. waar zulks niet gebeurt. Ten andere, het is een misdaad de werkloozen te doen boeten omdat er stadsgenooten zijn, die in de mogelijk heid verkeeren te kunnen feesten. Om te kunnen feesten moet men kunnen sparen, de werkloozen kun nen niets sparen, gezien ze voortdu rend te kort hebben. Het nationaal werkloozenfonds houdt daiar geen rekening mede en terwijl het kermis is voor de gelukkigen, die noig werl^ hebben .mogen de ongeluk- kigsten twee dagen op hun ledigen buik trommelen. En wanneer nu het stadsbestuur in dit pijnlijk geval, de werkloozten een steun wil verleenen .zegt het natio naal komiteit .dat de werkloczen zulks moeten teruggeven Teruggeven aan wie? Aan het Nationaal Werk Maar dat heeft niets uitgegeven! Het mag dus ook niets terugtrek ken. Er is meer. de werkloozen kun nen niets teruggeven. Ja, maar nu spreekt men het syn- dikaat aan. waartoe ze zijn aangeslo ten ,en die worden verantwoordelyk gesteld. Men wil die gelden afhouden, van de sommen die de syndikaten van het nationaal werk moeten ontvangen. Dus het nationaal komiteit zou zich die gelden toeëigenen, zoodanig dat het stedelijk bestuur der stad Aalst de vergoeding die zij stemden en uit keerden aan de paria's zijner bevol king, zou gestemd hebben voor die landelijke kas der regeering. Ik herhaal het .mijnheer minister, zulks ware een afschuwelijke diefstal, en dit moogt gij niet dulden. Wat meer is, de syndikaten die ver plicht zullen worden de werkloozen die vergoeding terug te doen betalen, ver keeren in de onmogelijkheid zulks te doen. Ten andere, de werkloozen veikee- ren in te ellendigen toestand om te rug te betalen. Het nationaal komiteit zal op zijn beslissing terugkomen, heer minister, wanneer gij het wilt. Wy mogen niet vergeten, dat het bijna een jaar geleden is, dat die uit- keering door de stad is gedaan en dat er sinds al veel werkloozen zijn die van kas zijn veranderd, een an der deel de stad heeft verlaten, an deren hebben werk gevonden en val len buiten het bereik van den verant woordelyk gestelden vakbond of zijn niet meer verzekerd. Er zijn er die sir.ds overleden zyn, ziek zijn gewor den of de ouderdomsgrens hebben bereikt. U ziet hoe moeilijk het zou zijn die invorderingen te doen en hoe de werk loozenkassen zouden boeten voor iets waar zij voor niets tusschen zyn. Als gij nu zult overwegen ,heer mi nister. dat ons stadsbestuur de toelating heeft bekomen van den heer minister van Binnenlandsche Zaken, om met eigen middelen die arme uitgemergel de werkloozen wat steun te verleenen voor de twee dagen dat het nationaal werk hun niets uitbetaalde dan zult ge toch begrijpen, dat het niet zou betamen dat de eene minister een kaakslag zou geven aan een zijner kol lega's, wanneer het hier geldt een daad van medelyden en barmhartig heid. Heer minister, u zyt een kristelijk man, een kristen demokraat, die het medelyden hoog schat en bevordert. Ik reken op u. Ge zult doen als uw voorganger, doet de zaak klasseereri door het nationaal komiteit van werk loosheidsvergoeding maakt van uw macht gebruik om dergelyk wraakroe pend feit en diefstal niet te laten ge beuren. U zult een menscheiyke, kristelijke daad hebben volbracht, in 't belang van een deel der ongelukkigsten der Aalstersche bevolking. En nu, heer minister, nog enkele woorden, wat betreft onze verlofweek. I)e Aalstersche fabrikanten en nyve- raars hebben in Aalst met gezamen- lyke overeenkomst hun verlofweek vastgesteld, sedert het jaar 1936, op de eerste week van de maand Juli. Dit is onze kermisweek waarover ik u daar zooeven heb onderhouden. Dit wil zeggen dat er gedurende die week in Aalst niet wordt gewerkt. Deze die het geluk hebben nog be zigheid te vinden, werken dus niet en hebben bovendien hun wekelijksch loon. Het stadsbestuur heeft in zyn ge meenteraadszitting van 19 Augustus 1938 de kermisweek van vroeger ver anderd in de verlofweek. Overal hebben we zien spaarkassen on.staan en de werklieden nemen daar deel aan om in de mogelijkheid te verkeeren gedurende die verlofweek zich met gansch hun gezin te kunnen verplaatsen, zoodanig dat die ker misweek van vroeger nu de doode week is geworden, gezien het over- grbot gedeelte der bevolking de stad heeft verlaten. Het stadsDestuur heeft dit besluit overgemaakt aan het nationaal komi teit voor werkloosheid en dit komi teit wil er niet op ingaan. Nochtans, heer minister, zulks ware toch heel billyk, gezien wy niet vra ger. uitzondering te maken, daar het bestaat in Brussel, Antwerpen en al de andere plaatsen, die ik heb opge noemd. Moet ik er aan herinneren dat de stad Gent en voorgeborchten er ver leden jaar nog is bijgevoegd, bij die genen, die geen kermis .hebben? Weet ge, heer minister, dat de werk loozen alle maanden een karentiedag hebben, dus een dag, dat ze gestem peld heoben en niet worden betaald? Welnu ,Aalst-kermis is juist ieder jaar de eerste week van Juli en onze werkloozen kunnen aldus met de twee andere kermisdagen enkel drie dagen vergoed worden. D t is voor de stakkers een mooie, aangename, vermakelijke vastenweek heer minister. En middelerwyl zien de werkloozen hun stadsgenooten die 't geluk heb ben te mogen werken zes dagen verlof toegekend met betaling van volledig loon. En zy, de werkloozen, moeten leven met de helft hunner ondersteuning. Heer minister, weet gy dat door den nationalen dienst voor werkloos heid er een onderzoek is gedaan aan gaande deze verlofweek te Aalst door een der h. h. kontroleurs? Al de heeren fabrikanten en nyver- aars hebben hem verklaard dat de kermisweek van vroeger, nu hun ver lofweek is geworden Wat wil men meer Heer minister, het bestuur van het nationaal komiteit is ervan overtuigd dat onze kermisweek de verlofweek is geworden. Hun onderzoek heeft dit bewezen. Ik heb met die heeren een onder houd gdhad en zij verklaren mij, dat zij dit niet kunnen veranderen, dat zulks moet gebeuren door de re- geering. In dat geval, heer minister, durf ik hopen, dat wij langs dien kant vol doening zullen bekomen. Maar wat er ook Van zij, ik meen u bewezen te hebben, dat er hier een groote onrechtvaardigheid bestaat, die door u zal hersteld worden. Wanneer ge weet heer minister, dat onze werkloozen te Aalst op een jaar, buiten de Zondagen nog 17 an dere dagen geen vergoeding ontvan gen. duis 17 hoogdagen en feestdagen, verplicht zijn wat meer hun broek riem toe te rygen, dan zult ge wel wilfen erkennen, dat het in niets overdreven is dat de kermisweek in verlofweek zou veranderd worden, al dus zouden een paar dagen onze werk loozen minder te vasten hebben. Heer minister ik reken op u. (Zeer wel op de socialistische en op de kommunistisohe banken) Op 25 Juni, moeten alle stadsgenooten met hun gezin naar het stadspark! Het Federaal Bestuur zal op Woensdag 21 Juni, te 18.30 uur, in het «Aehturenhuis» te Dender leeuw vergaderen en niet op Maan dag 19 Juni, zooals verleden week verkeerdelijk was gemeld. Broederlijk. De arr sekretaris, Alfons Berhgmans Zooals vroeger gemeld werd. bren gen wij ons verlof door te Becco-Theux N.H. Óp Zondag 2 Juli (Aalst-kermis) vertrekken zij naar Gemdron-Celles, waar wij overnachten in het Natuur vriendenhuis. 's Anderendaags ver trekken wij naar Besso. De kameraden, die de reis mede maken per trein of per fiets, moeten zich onverwijld aangeven voor het overnachten in het Natuurvrienden- huis of voor het kampeeren. Wie wil kampeeren, moet zich zoo vlug moge lijk aangeven, want wij beschikken niet over veel plaats meer. Het uur van vertrek is bepaald op 5 uur 's morgens, 2 Juli, aan het Volkshuis. Voor verdere inlichtingen, wende men zich tot kd. A. Van den Broeck. Mboie fietstochten zullen gedaan worden naar de Maasvallei, Lesse- vallei, water tentoonstelling te Luik, enz... Ten naaste jaar, met kennis Aalst, wortd er een reis gedaan naar Spanje. Van nu af wordt er gespaard. Inlichtingen te bekomen bij Aug. De Schutter, Bolleweg, 2. Soc. Vooruitz. Vrouw REIS NAAR MEENEN. De le den. die zich wenschen te laten in schrijven voor de reis naar Meenen op 30 Juli, worden vriendelijk ver zocht zulks te doen op Woensdag 21 en Donderdag 22 Juni, in het Volks huis, van 19 tot 20 uur. De prijs is bepaald op 23,50 fr. per persoon. OPGEPAST! Wy brengen ter kennis van onze leden, dat de ver goeding voor hospitalisatie (verblijf in kliniek, gasthuis, preventorium en sa natorium) van 1 Oktober af 1939 zal verdubbeld worden. De vergoeding die heden 5 fr. per dag bedraagt, zal dus op 10 fr. per dag gebracht worden. Gezellinnen, maakt gebruik van deze verbetering als propagandamid del ter versterking onzer vrouwenbe weging. Het Bestuur. Nu het betaald verlof wet is ge worden en dit jaar ongeveer allle arbeiders en arbeidstere er volledig zullen kunnen van genieten, spreekt het vanzelf, dat iedereen verlangend uitkijkt naar de eerste week van Juli, zypde Aalst-kermis. Elkeen smeedt reeds van nu af zijn plannen om die week op reis te gaan. Edoch, talrijk zijn dezen, die het al lastig hebben om eens één dagje op reis te kunnen gaan. Welnu, onze aandacht gaat naar deze menschen, die het moeilijkst buiten huis kunnen voor meer dan één dag. Zij ook immers hebben het recht te genieten van al wat moeder natuur ons aan aangenaamheid en schoons biedt en daarom geven we hun de kans. Op Dinsdag 4 Juli (kermis-Dinsdag) reizen we met onze fanfare naar de prachtige watertentonstelling van Luik. 's Morgens hebben we eerst een oponthoud van 4 uur in een der schit terendste toeristieke plaatsjes van de Luiksche omstreken, namelyk in het wonderlijke Tilff. Ons doel is de gezonde nieuws gierigheid opwekken, om. de verschil lende uitzichten van ons land te leeren kennen. Daarom verkozen we een kort ver- blyf in het onvergetelyke Tilff, met zyn mooie en lieflijke wandelingen, zyn puike gelegenheid om bootjes- varen en zyn treffende zwemgelegen- heid Nadien, al het weelderige en het technisch wondere in de tentoonstel ling kunnende aanschouwen, zal deze reis tot een der merkwaardigste maken die wy. arbeiders, doen kunnen. Dat alles aan den spotgoedkoopen prijs van 46,fr., toegang tot de tentoonstelling inbegrepen. Souchen, reeds te bekomen in het Volkshuis. De heer Van den Berghe doet het voortreffelijk hij laat ook door Strijdons schrijven telkens pu- bliceeren. Wij denken dat hy met deze hoffelijke gewoonte zal voort gaan. De antwoorden van den heer Van den heer Van den Berghe worden steeds langer. Hy schijnt niet vatbaar te zijn voor ironie, alhoewel het in zijn party niet ontbreekt aan «zetten» welke daartoe aanleiding geven. Zonderling, zeer zonderling, beroe pen zich allemaal die Jannen van het kaliber Van den Berghe op hun volks heid. op hun afkeer voor den oorlog, op hun gewonnen en geboren zijn in het volk. Waarom pogingen doen om dat te bewijzen Een politieker, die in den waren zin des woords volksch is en midden zijn volk leeft, heeft het niet noodle moeite te doen dat alles te bewijzen. Het is omdat het bij den heer Van den Berghe verkeerd gaat, het. is omdat hij aan zichzelf twijfelt inzake volkschheid en het dienen van het volk, dat hy zulks allemaal neer pent. i,l Een voorbeeld had de heer Van den Berghe in volle vryheid moeten gesteund worden in zijn partij vcor 't bezetten der eerste plaats op de Vlaamsoh-nationale lijst, hij zou er glad neven gepakt hebben. Hij weet dat zeer goed. Zijn vrienden weten dat nog beter. En de leden van het V.N.V. het best. Maar zie, de heer Van den Berghe is de luitenant van Staf en er moest geen volksuitspraak zyn. Maar dat is nu de kwestie niet. Volgens zyn schijven in Strijd staat hij regelrecht tegenover de uit latingen van den leider en de offi- cieele gezegdens van leiders, als hij. zooals hij verklaart, niet nazi-gezind zcu zyn. Want Staf De Olercq zei op 30-l-'38 te Diksmuide Reken er maar niet op; Vlaanderen marcheert niet tegen Duitsehland Volk en Staat schreef Zoolang de aardbol rond zijn as zal draaien, zullen de voetsporen van een man als Hitier er in gegrift staan Maar genoeg aanhalingen. Als deze woorden zoomaar zonder meer uitgesproken en geschreven zyn voor de galerie, dan getuigt zulks van het laag politiek zedelijk gevoel van de leiders van het Vee-en-Vee. Is de heer Van den Berghe er niet mee akkoord, dan staat hij nog veel lager op politiek gebied, als hy zich niet losrukt uit zoo'n politiek verband. Doch wij scheiden uit. Waartoe zou het immers dienen ver der te gaan Daarvoor, om zich los te rukken, moet iemand zijn politieke gedrags lijn steunen op waarheid en gebon denheid aan ai wat volksch is en moet zijn doel zijn, zyn waar en éénig doel: de ontvoogding en de opleiding van het volk. En verder Wij zijn ervan overtuigd, dat de heer Van den Berghe meer dan ooit zal voortgaan met zijn onhebbelijk heden. Het is te zeggen voortgaan met den schyn-demokraat uit te hangen; te Welle de populariteit uit te buiten van den heer Eemon voor zijn party; idem met den burgemeester van Meire; priester Daetns er te Aalst bysleuren, enz... En intusschen scheldt ziin partij op de demokratisciie instellingen het parlement, het algemeen stem recht, de Grondwet en dies meer. Wij kunnen dat verdragen. Maar de heer Van den Berghe zou best doen niet zoo serieus te doen, of tenminste dien schijn te seven, als er geschreven wordt over zijn brieven... Wij lachen niet met zijn brieven. Dat hij ons een classeurstuurt; we zullen ze klasseeren en bewaren voor het nageslacht. Door een besluit genomen op onze laatste algemeene vergadenng, werd er dus in de schoot uwer organisatie een bureel voor Arbeidsrecht opgericht. Velen van onze arbeiders-sters zullen zich afvragen, wat is een bureel voor arbeidsrecht en wat nut geeft ons dat? We zullen hier trachten heel in het kort de werking van zoo een bureel uiteen te zetten. Door de uitbreiding der sociale wet geving, dank zij den aanhoudenden stryd der socialitische vakorganisatie en partij, worden er aan de arbeiders verschillende ondersteuningen toege staan ,die hun toelaten hun socialen toestand eenigzins te verbeteren, zoo als b.v. kindervergoedingen, steun bij werkongevallen, by beroepszikten, be taald verlof, pensioenwet, enz., enz. Vele arbeiders en het is begrijpelijk, weten niet wat hun rechten zijn, we ten niet waarop ze recht hebben vol gens de bestaande wetten en reglemen ten; langs de andere zyde zijn er veel patroons die trachten aan de wetge ving te ontsnappen, om op die wijze hun winsten zoo hoog mogelijk op te drijven, en waardoor de arbeiders veel schade wordt berokkend, aan geld dat zij genoeg in hun huis gezin kun nen gebruiken om aan vrouw en kinde ren het noodige te geven. Juist om dit te vermijden en de arbeiders te doen geven waarop ze recht hebben, wordt het bureel voor arbeidsrecht op gericht. Hoevele arbeiders zijn er niet die hun rechtmatig kindergeld met ontvan gen, door niet op de hoogte te zyn van hun rechten? Honderden arbeiders krijgen geen betaald verlof of gedeelte lijk, juist omdat ze niet weten waarop ze recht hebben. Hoeveel pensioenge rechtigden worden van hun karig pen sioentje niet afgetrokken cmdat hun patroon aan zyn verplichtingen, opge legd door de wet, te kort is gekomen? Om dit alles te voorkomen en er op te waken dat de rechten der arbeiders geëerbiedigd worden staat het buree voor arbeidsrecht daar. Er is een spreekwoord dat zegt. «dienst wederom dienst». Wanneer de organisatie zulke bureelen opricht, dan hebt gij arbeiders als plicht hun mede te helpen, niet door te «roezemoesen» en ze niet in te lichten; maar wanneer ge denk dat gij benadeeld wordt, on middellijk u naar het bureel te bege ven. om de moeilijkheden die gii te genkomt op te lossen. Wanneer gij dit doet zal er veel last voor u gespaard warden en zult gij ontvangen waarop gij recht hebt. Het bureel voor arbeidsrecht zal wanneer de arbeiders hun plicht be- grypen veel dienst kunnen bewijzen aan de leden der organisatie. Het zal het vertrouwen die de arbeiders stellen in hun vakbond nog versterken, want het moet worden voor de arbeiders, een socialen dokter, waarbij de arbeiders ten rade gaan zooals bij hun huis dokter. Kameraden textielbewerkers-sters, vandaag heeft uw? organisatie nog maals bewezen het lot haren aangeslo tenen ter harte te nemen, hem te hel pen in hun stryd ter vrijwaring uwer rechten. Gij arbeiders, van uw kant, maakt propaganda voor uw organi satie, spreekt met uw medewerkers- sters om ze te overtuigen lid te worden uwer sterke textielorganisatie, die niet alleen uwe sociale rechten verdedigt, maar die ten al e tyde in de eerste linie staat om uw loonen en werkvoor- waardep te verbeteren. Textielbewerkers-sters, aan 't werk met ons voor de versterking van onzen reeds machtigen textielbond Frans Amant. Vele ouderlingen Genieten het volledig ouderdoms pensioen niet omdat de pensioenkas sen, waarbij zij aangesloten waren, niet regelmatig de jaarlijksche stortin gen aan de nationale pensioenkas ge daan hebben De ouderlingen welke om die reden het volledig pensioen niet genieten, en vóór 1 Juli 1939 deze vergissingen in orde doen stellen, kunnen met terug werkende kracht van 1 Januari 1939 het volledig pensioen bekomen. Deze maatregel is van zeer groot belang voor vele ouderlingen, maar wy moeten vaststellen dat hieraan niet de noodige aandacht verleend wordt. Daarom hernieuwen wy dezen oproep tot de ouderlingen en hun bloedverwanten, wanneer zij of hun oudere familieleden het volledig pen sioen niet bekomen, zich onmiddellyk moeten wenden naar de bureelen van de socialistische mutualiteiten of vak bonden, om hun pensioenzaken in orde te doen stellen. Kameraden, na 1 Juli is het te laat om met terugwerkende kracht de ver meerderde pensioenen te bekomen. Ten gevolge van de kriss zullen dit jaar vele werklieden met de 2 t. h. op de gewonnen loonen, niet het volledig loon van 6 dagen als veriofvergoeding ontvangen. De leden der vakbonden welke in dat geva! verkeeren zullen in verhouding van de ontvangen som tot de werkloozenkontrole toegelaten wor den, in de volgende voorwaaiden De leden die slechts voor 5 1/2 en meer dan 4 1/2 dagen ver:ofvergoeding ontvangen, hebben recht op één dag steun en moeten den Zaterdag naar de werkloozenkontrole gaan. De leden die slechts voor 4 1/2 da gen meer dan 3 1/2 dagen veriofver goeding ontvangen, hebben recht op twee dagen steun en moeten den Vrij dag en Zaterdag naar de werkloozen kontrole gaan. De leden die slechts voor 3 1/2 en meer dan 2 1/2 dagen verlo; vergoeding ontvangen, hebben recht op drie dagen steun en moeten den Donderdag, Vrij dag en Zaterdag naar den werkloozen- kontroe gaan. Da leden die slechts voor 2 1/2 dagen en meer d&n 11/2 dagen verlof vergoe ding ontvangen, hebben recht op vier dagen steun en moeten de i Woensdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag naar de werkloozenkontrole gaan. enz. Gezien het koninklijk besluit van December 1938, moeten de patroons de verlofvergoedingen betalen aan al de werklieden, die bij hen gedurende het jaar, t.t.z. van half Juni 1938 tot half Juni 1939 werkzaam waren, zoo wel aan de werklieden die vrijwillig hun werk verlaten hebben en degenen, die voor fouten af gedanst zijn. als aan de werkers-sters we ke door werkgebrek, ziekte, kraambed, ouderdom of andere gevallen werkloos gesteld zijn. Hier door zullen de werklieden die van werk veranderden van twee en meer pa troons de verlofvergoeding moeten ontvangen. Door voornoemd koninslijk besluit, gebezigd personeel, op een daartoe moeten de patroons voor ieder van hun aangewezen verlofkaart zegels plakken, die de waarde vertegenwoordigen van 2 0/0 op de bruto gewonnen loonen, waarvan de gelden moeten uitbetaald worden vóór de verlofweek door de postbureslen. Wanneer door de werklieden- en pa troonsafgevaardigden in de Paritaire kommissies een overeenkomst getrof fen wordt, om een afzonderlyke kas in te richten, van een bepaalde nyverheid zooals b.v. gedaan werd voor de Tex tiel- en breinijverheid, dan worden de verlofvergoedingen uitbetaald door deze kas en voor 1939 zullen de werklieden van de textielfabrieken en breiwerk- huizen, door hun patroons nog op de gewone wijze de verlofvergoeding uit betaald worden. De leden van de vakbonden welke vóór de verlofweek hun vergoeding niet zouden ontvangen, moeten onmiddellyk den sekretaris van hun vakbond ver wittigen, die hst noodige zal doen op dat zij hun rechten op het bepaald ver of zouden bekomen. Tevens vestigen wy de aandacht er op van de lsden. dat zij de postbewij- zen en briefjes door de patroons afge leverd die de verlofvergoedingen ver melden goed moeten bewaren welke als bewijs moeten dienen, dat zy niet de zes dagen loon als verlofvergoeding ontvangen hebben, waardoor zy naar gelang de ontvangen som gedurende de verlofweek tot de werkloozenkontro le kunnen toegelaten worden. De werkloosheid te Aalst Gedurende maand Mei, 2e tydperk waarop de kasdagenvergoeding uitbe taald is, is het aantal verzekerde werk loozen die de kontrole vo.gden 796 meer dan in April, dat wi] niet zeggen dat de werlkoosheid in de zelfde mate is toegenomen, gezien by net begin der kasdagenvrgoeding telkens dit aantal vermeerdert. Hier volgen de cyfers van het aantal gekontroleerde dagen en werlkoozen voor de maand Mei Gestempelde dagen in Me? 130,617 Gestempelde dagen in April 95,778 Vermeerderde dagen 34,839 Door de volgende cyfers wordt bewe- zsn dat hen aantal verzekerde werk loozen, bij het begin der kasdagenver goeding, telkens vermeerdert. Een ver- gelyk met de cijfers van voorgaande jaar geven daarvan het bewijs Gestempelde dagen in Mei 1938 131,741 Gestempelde dagen in Mei 1939 130,617 Minder dagen dan in 1938 1,124 Gedurende de maand Mei waaronder verzekerde werkloozen van c.e stad, die de werk oozen kontrole volgden, als volgt Geheel werkloos 1,454 99 1,553 Gedeeltelyk 1,723 1,185 2,908 Algemeen totaal 3,177 1,284 4,461 Zomerreis Bomal Zondag 25 Juni We herinneren eraan, dat de in- schryl/ingslijst voor omoe zomerreis na Zondag 18 Juni definitief afge sloten wordt. Bericht aan de telaat- komers. Drie heerlijke zichten uit de omgeving van Tilff De groepen kregen een uitnoodiging om vlag en delegatie te sturen op 9 Juli naar Kortrijk, ter gelegenheid der Guldensporenherdenking. Wij dringen nogmaals aan alsook by andere partijgenooten om deze herdenking zoo grootsch mogelijk te helpen maken en om toe te laten cou- pens-sociétaires te gebruiken. Prijs coupon-societaire 20,50 fr. coupon week-end 31 frank. Wie meegaat is verplicht zich te laten inschrijven bij den koncierge van 't Volkshuis om ons toe laten tijdig de regeling te treffen. Vertrekuur toekomende week. De heer Mertens is een goed ge meenteraadslid. Al wat mynheer Mer tens reeds in den raad zei, was on- noozelheid, een aaneenschakeling van stommiteiten. Dat kwam zoo; mynheer Mertens werd half en half ingelicht door Van Horick. Deze laatste dwong om iets te zeggen. Maar in plaats van mynheer Mertens heelemaal op de hoogte te zetten, liet hij hem in zyn on wetenheid. Maar mijnheer Mertens was nu af wezig op de zitting van Vrydag 2 Juni. Ziek? Belet? Wel neen. Hij had geen goes ting, zei hy. Daarbij, ik heb nu lang genoeg voor Van Hoorick zijn zot ge diend, zegde hij nog. Denk er eens aan: mijnheer Mer tens stelde eens voor een waschhuis op onze gemeente te openen. Vrouwen, lacht niet! Van Hoorick had tegen mijnheer Mertens gezegd: ge moet trachten wel te s;aan met de vrouwen. Als ge de vrouwen mee hebt, ddn zijt ge er altijd zeker van gekozen te zyn. Stel dus voor in den gemeenteraad een waschhuis in te richten op Nieuwerkerken. Alle weken brengen de vrouwen dan hun wasch binen. Gij tracht, dat ge van de .kom missie. zyt van 't waschhuis en ge pakt het vuil linnen aan en als 't gewasschen is geeft gy het hun pro per terug. Ik ben er van verzekerd. dat de vrouwen u op hun armen zul len dragen en roepen: Lang leve myn heer Mertens!... Onze Valerie mag er wezen Aalst zelf en heeft dat nog niet, maar Nieuwerkerken moet moderner worden dan Aalst, dank aan de kom munisten. En mynheer Mertens deed Van Hoo. riek zijn gedacht en stelde voor in den raad een waschhuis voor de vrou wen van Nieuiwerkerken. De burgemeester vroeg: Maar. myn heer Mertens, zult gy daar allemaal responsabel voor zijn? Als nu het een stuk voor het ander gegeven wordt en vrouw die een komtoinaison gegeven heeft voor te wasschen, krygt, een hemd in de plaats en omgekeerd? Da; de vrouwen allemaai maar met hun waschgoed by my komen, zei mynheer Mertens, jk zal wel de komibinaisons van de hemden onder scheiden... ik ben daar 'n specialist in. De kommunisten hadden verleden Zaterdag vergadering in hun lokaal. Het is waar, dat er wat kinderen wa ren. Van Hoorick sprak daar weer over dat waschhuis, waarop mijnheer Mer tens antwoordde; Gaat ge nu zwijgen met al uw onnoozelen zeever. Wat moeten de serieuse menschen daar nu van zeggen?

Voor Allen | 1939 | | pagina 6