r Geeraardsberqen V NINOVE DENDERLEEUW EREMBODEGEM y WELLE HOFSTADE Overboelare A BOUWARBEIDERS IN ONZEN WINKEL IN ONZE CINEMA RADIOHULP DE REIS ONZER P. C. Aan de Ninoofsche bevolking Een dubbele feestdag SPAANSCHE FEESTAVOND Kabouterken zweet Gemeenteraadszitting Gemeenteraadszitting van 2 Juni KERMISPROGRAMMA S. V. V. Een klein antwoordje op het artikel verschenen in De Volkswil 7 - Voor Allen - 18 Juni 1939 ARRONDISSE ENT AALST De toestand is, bijzonder voor ons gewest, zeer slecht. Er komt weinig werk uit. Dit heeft onvermijdelijk een nadeeligen invloed op de loon- en werkvoorwaarden In het blad «De Ontvoogding», maandblad der Algemeene Centrale van Bouw, Ameublement en Gemengde Vakken, voor de masnd Juni, blad dat deze week aan onze leden besteld wordt, verschijnt de lijst der loonen die vastgesteld zijn door de Nationale Paritaire Kommissie van den Bouw voor het gansche land. Deze zijn toep.sselijk voor het derde kwartaal dat aanvang neemt den 1 Juli 1939. Wil wel rekening houden dat de loonen verdeeld zijn in drie reeksen: geschoolden, geoefenden en niet- gesc hooiden. Eerste reeks: metselaars, plakkers, timmerlieden, enz. Tweede reeks: grondwerkers, gewone betonwerkers, enz. Derde reeks: metselasrdieners en ge wone maneuvers. Zorg dus, dat gij uw blad in het bezit houdt en volg de bijgaande onder lid-, tingen. JULES BAUWENS, Sekretaris Leden der Vakbonden Velen onder u ondervinden vele moei lijkheden voor het bekomen der ge- zinsvengoedingn, der verlof- en pensioe nfcaar ten Wendt u in dergelijke omstandig heden onmiddellijk tot den sekretaris van uw vefobond, die het noodige zal eyn. Zorgt er voor dat ge bij het doen van klachten steeds juiste inlichtingen geven kunt, bijzonder wat het adres van uw patroon, het geleverd werk, uw familietoestand en het adres der kompensatiekcs betreft. Zoodoende komen vele zaken in orde en komt veel geld waarop u recht hebt in uw handen, terwijl tet anders voor U verloren is. Begrijpt uw eigen belang! DE SEKRETARISSEN Roode zwervers Kameraden, gij weet reeds dat ik tl in mijn laatsten artikel gevraagd heb mij te zeggen waar gij het liefst wilt gaan kampeeren. Hewel, weet gy nu waar wij naartoe gaan? Het groot ste getal is naar Flobecq. Dus heeft het bestuur der S. J. W. besloten van onze scholieren naar ons zelfde hoekje te laten gaan. De prijs is vastgesteld op 0,50 fr. per lid en onze reis zal gebeuren op Zaterdag 1 Juli tot Zondag 2 Juli. Dus niet vergeten, dat gij u bijtijds laat inschrijven en uw gereed schap niet vergeten. Diegenen die wil len de reis medemaken mogen zich laten inschrijven bij den bijdrager-afha ler of bij de bestuursleden. Zaterdag zult gij verdere inlichtin gen krijgen in «Voor Allen». WYMEtERSCH ALBERT m m m Reeds twee maal wisten wij aan te kondigen diat belangrijke hervormingen op til waren in onzen winkel. Het nieuwe stelsel is nu volledig op punt gesteld. De omzendbrieven zijn in druk om onze verbruikers de bijzonderheden mee te-deel en. De verandering betreft de toeken ning en de uitikeering van den «deel» op de aankoopen. Tegenwoordig be draagt de deel 2 t.h.; de uitkeering ge beurde tweemaal per jaar. Met de nieuwe regeling zal meer terugbetaald worden en zal de terug betaling geschieden naar believe van «ie verbruiker. We hadden geschreven dat de ver andering zeer belangrijk zijn zou, dat gansch de stad er zou over gesproken hebben; zioodra alles zal gekend zijn zal het blijken dat wij niet overdreven hebben. Het zal er stroamen deze week ln onze cinema, want het programma dat vertoond wordt is gekend. De eerste film is een uitstekende Amerikaan- sche avonturenfilm, waarin leute en spanning elkaar afwisselen. De hoofd- forok Is een zeer dramatische film met Kay Francis. De kunstenares geeft steeds de volle maat van haar kunnen in een moederrol. In de film «Haar levensgeheimis dit opnieuw het geval. De kinderrol wordt vertolkt door dé Jkleine Dickie Moor. Alle liefhebbers van goede filmen gaan dus deze week zonder fout naar den Volkscinema. Op Donderdag 22 Juni, volksvertoo- ning, met als hoofdfilm een herneming van het goede blijspel «Be kleine wilde katmet Paulette Duibost. Toekomende week, een groote film «La Marseillaise». Zijt gij reeds lezer van Vooruit ARBEIDERSSPORT Onze tombola Ziehier nog een geschenk voor onze tombola, welke bij vergfs&ng verleden week niet is verschenen postuur met spiegel, Bollijn Louis, Gaffel straat. Hier nog enkele prijzen, niet af gehaald 3082 1092 2268 1875 3859 2773 1502 2077 1769 1258 2174 3034 Omslag 355. Wij verzoeken alle kameraden nog eens goed hun loten te raadplegen en zoo vroeg mogelijk hun prys af te halen, daar al de overige prijzen geschonken worden ban de tombola van den Schoolbond. Aan de spelers Met deze worden de spelers er nog maals op gewezen, gedurende de rust periode aan lichamelijke oefening te doen om zoodoende, bü het openen van het seizoen, direkt in den ver- eischten vorm te steken. Gij kunt deze beoefenen, eiken avond ln den hof van het Volkshuis. Diegenen welke zinnens zijn niet meer op te treden, gelieven onmid dellijk hun uitrusting terug te bezor gen, om het bestuur in de gelegenheid te stellen andere jongens van uitrus ting te voorzien. D. A. Repareert alle radio's van alle merken GUST DE VOS KLOOSTERSTRAAT, 59 Geeraardsbergen Zooals men weet, Is onze propa- gandaclub verleden Zondag op reis geweest. Over de^reis zelf, is reeds voldoende uitgeweid in Vooruit van Woensdag 1.1. Nochtans kunnen wij melden, dat het een sukses is geworden en dat het een propagandadag voor onze P. C. is geweest. Ondanks het slechte we der, heeft het er gedurende de gan- sche reis geen minuut aan leute ont broken. Wij zijn naar Ninove, Aalst, Wette- ren. Overmeire-Donk, Gent en Sotte- gem geweest. Bijzonder het bez.chtigen der drukkerij Vooruit is iets dat nooit zal vergeten worden. Het loont werkelijk de moeite deze prachtige instellingen te bezichtigen. Vergeten we ook niet een woordje van dank te sturen aan onze leutige gezellin Victorine Strophe, weike er voor gezorgd heeft onze reis zoo aan genaam mogelijk te maken. In het Volkshuis van Zotte er m zong zij ook een liedje en Oscar Her- nou deed de omhaling, wat de som van 16 frank cpbraeht, als steun voor de P. C. Hartelijk dank Waarlijk, de eerste reis van de propagandaclub is een aanmoediging voor de volgende. D. A. t Soc. studie- en aktiekring REIS NAAR LUIK. Nog enkele plaatsen zijn vrij. Van vandaag af mogen ook andere partijgenooten dan de familieleden der leerlingen, zich laten inschrijven bij de kam. A. Mon- nier en C. Ooppez. De prijs is vastgesteld op 40 fr. De lijst wordt onwederroepelijk ge sloten cp Zaterdag 24 Juni. VOOR DE LEERLINGEN DER «SOCIALE SCHOOL». Heden Zater dag 17 Juni, te 7 u., algemeene bijeen komst. De leerlingen die nog niet ingeschre ven zijn. krijgen hier een laatste ge legenheid dit te doen. LEDEN VAN «SOC STUDIE- EN AKTIEKRING. Vergeet niet, dat de nummers van «Leiding», het interes sante maandblad der partij, steeds ter uwer besch kking ligt op het bureel bij kam. A. Monnier. Gy hebt allen l:et recht ze ter lezing te vragen. Maakt er gebruik van! ARBEIDERSTOERISTEN- BOND «De Natuurvrienden» Aan de jeugd De hedendaagsche jeugd heeft vele bekommeringenze wil zich graag aan den dagelijkschen sleur onttrek ken. Daartoe willen ze de baan op, de vrije natuur in. Is dat niet het verlangen van lede ren jongen, van ieder meisje, van onze waarachtive jeuzd Maar de hotels zijn te duur; ze beantwoorden noch aan de behoeften noch aan den geest van de heden daagsche jeugd. Waar moeten wij ons dan naartoe wenden De meest geschikte reis groep is A.T.B. De Natuurvrien den waarbij ieder jongen, ieder meisje, zich thu'evcelt in een eigen midden, dat den band der broeder lijkheid en kameraadschap nauwer aaneensluit, dat aan u, jongeren, aangename en goedkoope reizen zal leeTen ondernemen. Ook is de aan.shr tingsprys in ieders bereik 6 fr. of 14 fr. per jaar. Komt bij ons, om uw vrijen tijd aangenaam en gezellig door te bren gen. Daar de leider. Oscar De Beek, door oorzaak van verhu'z'ng uit onze stad zijn ontslag heeft gegeven, ben ik zoo vrij langs dezen weg kenbaar te ma ken dat zijn plaats overgenomen is door onderge teek end e, DE VOS Benoit, St-Annastraat Geeraardsbergen Waarop wacht gji om lid te worden van de pro pagandaclub Zomerreis Bomal In 't Achturenhuis worden de laat ste inschrijvingen voor onze zomer reis naar Bomal otp Zondag 25 Juni, na Zondag 18 Juni bepaald gesloten. Zondag 18 Juni 1939, zal een dubbele feestdag zijn in onze stad 1. Leo Moeremans-hulde Onze stadsgenoot, wijlen Leo Moe- remans (1861-1937) was in leven een keurige toondichter en mueekgeleer- de, en een uitstekend Hrfif van harmonie aan het Koninkl. Gentsch Muziekkonservatorium. In die drie dubbele hoedanigheid vereerde hij op schitterende wijze zijn geboortestad Ninove. Onlangs kwam alhier een comité tot stand, met het doel dien verdien stelijken kunstenaar en muzikaal pedagoog te huid'gen door het aan brengen aan den gevel van zijn ge boortehuis, Langemuntstraat, van een bronzen herdenkingsplaat, welke door het comité aan de zorgen van het stadsbestuur zal overhandigd worden. Deze plechtigheid zal plaats grijpen te 11 u. 30, in tegenwoordigheid van het stadsbestuur, van tal van vooraan staande genoodigden en van de ge achte familie Moeremans. Daarna zal de plaats, gelegen tus- schen de Denderbrug en den Burcht- dam door het stadsbestuur Ingehul digd worden als Leo Moeremans- plaats 2. Inhuldiging van een oud-strijdersvaandel Het gemeentebestuur biedt denzelf den dag aan de Nincofsche Federatie der Oud-Strijders een nieuw vaandel aan. De plechtigheid zal plaats grij pen in de gemeentezaal van het stad huis te 15 uur. Een stoet, voorafgegaan van het muziekkorps van het 2e Linie regiment, met hoornblazers en trommels, zal de straten der stad feestelijk doortrek ken. 3. Luisterrijk koncert Een prachtig koncert. zal te 17 uur, op de Groote Markt, door voormeld muziekkorps van het 2e Linieregiment onder het bestuur van Luitenant E. Servais, gespeeld worden. Ziehier het programma D Le Patriote, militaire marsch, (met hoornblazers en trommels), L. Moeremans. 2) Guillaume Teil, owert. (herbew. d. G. earlier), G. Rossini. 3) Moon et Guy, fantasie- ballet, G. eD Roeck. 4) Aria's uit onderscheidene Belgische steden, X. 5) Au pays Basque (karaktervolle scènes; 5 deelen), H. Fernand. 6) Invitation a ia Valse (geschikt d. J. Riv'ère). C. WPbe". 7) Vlaamse'10 Simfon'e (in 4 deelen; herbew. d. S. Poulain), L. Moeremans. 8) Huldezang (Leo Moeremans ter eere; begel. d. E. Servais), M)v. J. Oogen- Van Rysselberghe. Alle inwoners der stad worden vriendelijk wtgenoodigd en ook beleefd verzocfit, vooral die van de Graan markt en Langemuntstraat, dien dag hun huizen te bevlaggen. Het staat bepaald vast, op Zondag 2 Juli in de feestzaal De Redding gaat het aangekondigde Spaansche feest door, met de medewerking van verseh tiende artisten, verbonden aan de best gekende schouwburgen van België. Het programma is een belofte en zal stellig de moeilijksten bevrediging schenken. De volledige opbrengst wordt besteed tot steun aan het comité voor hu'Jp aan de Spaansche kin deren. Kaarten op voorhand, in het lokaal en zij Jozef Huart. aan 6, 4, 3 en 2 fr. Helpt Steunt Waarheen deze week? Natuurlijk naar Cinema «De Red ding», waar zooals iedere week een pracht van een prorraimma vertoond wordt. Vooreerst een uitstekende sportieve komedie van R.K.O. en dan een Fran- soh; Vaudeville met Albert Pré jean en Eflvire Popesco. Donderdag 22 Juni, in volksvertoo- ning, voor de allereersteimaal in onze stad «De Kleine Wilde Kat» met Pau lette Dubost. Toekomende week: «Haar levensge heim» met Kay Francis. Het ventje dat zoo graag alles en iedereen die niet bot zijn okebollen- winkel behoort, aanvalt, zweert van gevoeligheid aan de ingebeelde aan vallen, d' e wij op hem zouden richten. Kom, kabou terken, gij onbevlekt genie, model van bestuursbekwaam- held, leverde uw vriend als hij was aan 't bewind. Waarom zijn ijzeren arm ontwrich ten op de losgesprongen banden van het kuipken En waar zijn hoog doorzicht zoo prachtig heeft doorgestraald Snuf- ken, even nieuwsgierig als de kafcou- terkens, zou eens willen weten, wat er met dat kuipken wel scheien mag. Wij weten dat kabouterken's vriend onteigende, dat de stad den mooien prijs betaalde, vastgelegd door de experts. Vandaag springen er banden van het kuipken en kabouterken in sinueert dat de roode schepen er schuld aan heeft. Het is niet schoon En Kabouter heeft gelijk als het kuipken, door het springen der ban den, uitloopt, zou de roode schepen maar moeten zorgen dat er nieuwe smaken ingedreven worden... zelfs als dit gebeuren moet met het geld der gemeenschap. Kwestie, ziet ge, van vet- en oliefoollenwinkels-vrienden aan genaam te zijn. Kabouter kent de duizenden werken niet, die gezondheidswerken worden genoemd, 't Is prachtig De men- schen in de Pamelstraat-verlenging zitten sedert lang met hun kelders vol stinkend water. De man met aen ijzeren arm liet vruchteloos beroep doen op zijn genie, om er de men- schen van die pest te verlossen. Nu komt het uit het was om reden van geld. ziet ge, dat deze moesten blijven stikken. Want kabouter's vriend was de ideale bestuurder. Ontwerpen en plan nen van groote draagkracht en over wegerden financieelen last had hy met de vleet. Er waren heel schoone ontwerpen bij, waarvan het opmaken van de o'ans alleen werd geraamd op 40 S. 50.000 franik, zonder in iets zeker heid te krygen over de mogelijkheid van uitvoering. En terwijl al die schoone droomen werden gedroomd, mocht al de rest wachten en stikken. Kabouterken mag zich gerust «fei len. Alle loonen, die werden uitbe taald, worden regelmatig geboekt. Ook de opbrengst van verkoop van oude materialen, enz. Het zal niet vruch teloos zijn, dat men er naar zoeken moet om het te vinden. Men zal dat kunnen zonder bril, en ook wel zon der tusschenkomst van lagere of hoo gtere overheid. Onwillekeurig heeft kabouterken er aan gedacht de aandacht van de be voegde overheid te vestigen op den dienst der afhaling van de vuilnis. Tiens, tiens, als de man met den ijzeren arm er was, dan bleef er nooit een vuilbak staan en ze losf°n pok geen geuren... alleen maar uit pure genegenheid voor mijnheer den sche- Den. Aan de Koepoort dan 5 jaar heeft het genie er moeten werken, om de met instorting bedTe'gde krot te kunnen wegnemen. Het was wel licht ook omdat de goede Ninoviefers niet in hun zak zouden hebben hoe ven te schieten, om de betonplaten te moeten betalen. Kabouterken is van kort geheugen. Als zijn vrienden aan het bewind zijn gekomen, duurde het niet lang er er kwamen voor een half millioen nieuwe taksen, onder vc-m van straatlasten en, de goede Nir.ovieters waren nochtans absoluut gerustge steld. Als er vardaag niet kan aan gedacht worden de lasten te vermin deren, dan komt dat omdat Kabou ter's vrienden zoodanig hebben ge spaard. dat alle kia.ssen ledig zijn Dat is dus een geruststelling in om gekeerden zin. Wij begrijpen dan ook best, waardoor het komt dat Kabou terken zoo zweet... met. te zoeken naar... SNUFKEN Zomerreis Bomal op Zondag 25 Juni De inschrijvingen voor onze zomer reis naar Bomal worden Zondag 18 Juni gesloten. Wendt u heden nog tot het Volkshuis 1 Verleden Dinsdag vergaderde de gemeenteraad. Tien raadsleden waren aanwezig. De heer Van Mol was af wezig. 1Goedkeuring rekening kerkfabriek 1938. Goedgekeurd. 2) Goedkeuring rekening C.O.O., 1938. De rekening wordt goedge keurd, na bespreking tussohen kame raad De Cleyn, schepen Triest en Beeckman. Schepen Triest doet gelden, dat de begrooting der C.O.O. te hoog op loopt. Kd. De Cleyn geeft den wenk naar de bijkomende inkomsten voor de C.O.O. te zoeken. Heer Beeckman ■echbvaardigt zekere uitgaven. 3) Bepaalde goedkeuring allijnings- plan Weg nr. 58 (Boucht). Goed gekeurd. 4) Goedkeuring grondaankoop a) Fonteinstraat; 2) Kouterbaan Goedgekeurd. 5) Verwezenlijking a/lljningsplan Weg nr. 58 aankoop huis Snel). Met het besluit tot verwezenlijking van bedoeld aflyningsplan. gaat thans de definitieve aankoop van het afge brande huis gepaard. Aangenomen. 6) Begroeting 1939. Inschrijving nieuwe kredieten. Het betreft hier 4 kredieten 1) een som van 7000 frank ais toelage voor werken aan de Kouterbaan te boeken ais ontvangst en uitgave; 2) een som van 5767,75 fr., beloop der pro ces-on kosten met de brouwerij Bières d'Assohe t. voor het afbreken van metselwerk op het Statieplein; 3) een som van 1000 frank als onkosten voor luchtbescherming (aankoop van oetrooilamlpen); 4 800 fr. voor de laatst gevoerde bruiloft (het daarvoor voorziene krediet werd namelijk over schreden).Goedgekeurd. 7) Werken Linde-' en Lichtenhoek- Vraten: voorstel om heel het bestek ten laste der gemeente te nemen. Zcoa.ls men weet, betreft het hier werken, welke dOor den voriaen ge meenteraad nog gestemd werden. Met bedoelde werken ga°n genaa»-' rtrl" - rinn-gwerken in Van Lierdestraat, Malegem en Kouterbaan. In Brussel is er echter geen zaad in 't baksken. Er worden geen toelagen meer ver- 'eend voor gemeentewerken. Onder de regeeringen Van Zeeland-De Man- Spaak-Janeon werden voor het uit voeren van straatwerken bijvoorbeeld tot 58 t.h. toelagen verleend. De ge meente moest dus enkel 42 t.h. ont- leenen. Schepen Boriau is naar Brussel ge weest, waar men heeft gezegd dat enkel 15 procent toeiaize verteerd wordt voor rioleerirignwerken. De ge meente zou eohter kunnen rekenen >n heer aandeel in kredieten, welke mogelijkerwijze la.t-er zouden kunnen toegestaan worden voor kleine wer ken in gemeenten. Na bespreking, waaraan kd. De Cleyn, burgemeester en schenenc-n pp de heeren De Bruyn en De Seedeleer deelnamen en in den loop derwelke de k-.sten van bedoelde werken ct> 500.000 frank we "den geschat, wordt erop aargedronrren eerst varwere het betrokken ministerie een srhrif+eüjke veifojntenfs voer gebeurlijke latere tr°'agen te efsch°n. Het punt wordt dan naar de vol gende vcn-raderinn- verzenden 8) Tellinn graangewassen; aandui ding kommi°sieleden. De vroesere koffimisrt'eleden worden herbenoemd. 9) Reglement Ujkenvervoerher nieuwing. Het bestaande reglement verstrijkt einde 1939. Van 1940 af wenscht schepen Triest namens het schepenenkollege, aangezien de dienst voor de gemeente verlies oplevert, verhooging van vervoerkosten in le en 2e klasse en verplichting van vervoer- klasse in overeenstemming met kerke lijke lijkdienst te 8 u. 30 verplichte 3e klasse-vervoer, te 9 uur 2e klasse en te 10 uur le klasse. Kd. De Cleyn oppert bezwaren te gen de verhooging van den 2e klasse- dienst. welke i-ha^s 125 fr de i 'iv en wijst er op, dat vele menschen, die hun dooden te 9 uur wenschen te begraven, het al lastig hebben om de kosten te dragen. De meerderheid dringt niet aan (Is het omdat Van Mol afwezig is en stemt toe in verzending naar de vol gende raadszitting. In geheime zitting worden dan pun ten 10 (adivies wedde personeel C. O. O.) en 11 (w'dde gemeente-ontvan ger) afgehandeld. Naar Tervueren met den A.T.B. Zondag fietsen onze A.T.B -ërs naar Tervuren, het lachende, midden groen en geboomte liggende stadje Ter plaatse wordt onder meer een bezoek gebracht aan het Kolon-.aal Museum, dat buitengewoon interes sante verzamelingen bevat, afkomstig uit onze kolonie. Dit bezoek alléér. al is de veiplaatsing mee-r dan waard. Bovendien gaat de rit langs goede banen naar Hekeigem en vandaar langs den steenweg naar Brussel en lanes het Jubeloark van T"-v1ire" Bijeenkomst te 9 uur in het Acht urenhuis. A. T. B -ërs, op post Zondag Berg Vry Zomerreis Bomal Voor onze groote jaariyksche zomer reis stroomen de inschrijvingen bin nen. We verwittigen de telaabkomers, dat ze zich voor teleurstel!ngen moe ten hoeden. Het aantal plaatsen moet op voorhand opgegeven worden. Men wachte dus niet langer om in te schrijven. Doe het noh heden Zondag. We hebben al een aantal beschrij vingen van onze prachtige reis ge geven. Zo "als onvo p-- vfch schap zullen van gegeven hebben, krijgen ze Zondag 25 Juni zooveel natuurschoon te aanschouwen dat de herinnering eraan hen hedl het jaar zal bijblijven. De voorziene wandelingen zijn niet te vermoeiend. De overblijvende tijd brengen wy in ontspanning door roeden, zwemmen, vsschen, dansen, enz... We geven hierna nogmaals de uur regeling GAAN. Denderleeuw, 6,41; Lie- cl"kerke. 6.46: Tema-'h. 6.53; DiJheek 6.07; Groot-Bijgaarden 7,07; Berchem 7.11; S"haart"eek 7.22/24; Leuven 7.48/55; Luik 9,19/27; Sy 10,07; Bomal 10.15 u. TERUG. Bomal 18,50; Sy 18.55/ 10.10: HïOlOir 19.16/20: Luik 19 58' 20,10; Schaarfbeek 21,40/45; Berchem 21.58; Groot-Bij-raarden 22,03; Dilbeek 22,07: Ternath 22.16; Liedekerke 22 24' Denderleeuw. to 33Eremtcdegem 22,44; Aalst 22,50 u. Deze vergadering was voorgezeten door kam. Richard Willemarek, le schepen, daar de nieuw benoemde bur gemeester, de heer Eeman, nog n;et in de gelegenheid w- s geeteld den ge- bruikelijken eed af te leggen. Er waren aoht punten op de dagor de. I) Aanvaarding ontslag schepen Goubert, 2) Kiezing schepen met eed aflegging. Het ontslag van schepen Goubert, VI. Nat., werd aanvaard. De verkiezing van een nieuwen schepen ging volgens het «'k'koord in de meerderheid. Kameraad D'Haeseleer Josef wordt verkozen. Het schepenenkollege is nu samen gesteld volgens vroegere overeenkomst: burgemeester: Vlaamsch Nationalist; de twee schepenen: socialisten. 3) Eindrekening ontvanger C.O.O. goedkeuring. Dit heeft betrekking tot het ontslag der vroegere ontvangsten der K.O.O. Daar reeds een nieuwe ontvanger is aangesteld diende de eindrekening op maakt, die goedgekeurd wordt. 4) Vermindering leening Buurtweg N. 9. ïvi. De Dier, katholiek, vraagt uit leg over het aangaan der leening en wat er tot hiertoe als toelagen aan ae gemeente al is uitbetaald. K m. Willemarek, als schepen van financiën, dient van antwoord door te verklaren dat de gemeente 249.407,35 fr. als toelage diende te ontvangen; dat er tot hiertoe 185.500 fr. uitbe taald is en wij op dit oogenblik nog 63.907,35 fr. dienen te ontvangen, waarvoor wij een leening zouden willen aangoan om den aannemer zoo rap mogelijk zijn geld te kunnen terugge ven. Deze menschen hebben altijd achter stallige rekeningen op hun werken en hebben zoodoende op sommige oogen- blikken moeilijkheden om nieuwe wer ken aan te vatten. Mit dit voorstel zou den wij een dienst willen bewijzen aan ee.n inwoner der gemeente. Bespreking (uschenkomst wei ken Steenweg op Aalst. De sekretaris geeft lezing van een brief waarin gevraagd wordt tus- schen te komen in den korten voor het vernieuwen van het stuk kassei van aan den ln viaduk tot aan de Vijf We gen, weg voor Denderleeuw. De Dier. katholiek, vraagt om toe lichting en wat het sohepenenkoliege denkt te doen. Kam. Wilemarok zet uiteen, dat er vanwege den Staat gevraagd wordt tusschen te komen in het leggen van 200 meter kantsteen, alsook voor 100 meter buizen tot een bedrag van 140.000 fr. Met de toelagen vanwege den staat zou de tusschenkomrt ten laste der gemeente mogen geschat worden op de som van 27.000 fr. De gemeente mag weigeren tusschen te komen, maar dan zorgt de staat enkel voor het zijvlak. Kantsteenen worden er dan niet geplaatst en de rioleering wordt dan maar gemaakt enkel en alleen voor het regenwater, wat wil zeggen, dat de strat het zich niet aan trekt wat er gebeurt met de bewoners van de straat. Hij zorgt voor zijn eigen afwatering. Eb- zijn gemeenten die ab soluut in de onmogelijkheid zijn tus schen te komen, maar dat is voor 011s geval niet. Men moet rekening hou den met de toekomst. Indien wy nu niet tusschenkomen, onze inwoners die den steenweg bewo nen en wordt het werk uitgevoerd zon der ons. Maar stelt d-.n voor dat bin nen enkele jaren toch het gedacht op gevat wordt riolen te leggen op den steenweg, wat zal eT dan gebeuren en hoeveel zal het dan kosten? Eerst en vooral zal men het be staande werk moeten afbreken, en, :en tweede, op eigen kosten het grondwerk moeten laten doen, wa rvoor men by deze voorwaarden niet hoeft tusscnen te komen. Met een minimum van kosten zou men nu alles gel'ijk kunnen maken en veel geld sparen voor de toekomst. De heer De Dier zegt zich te zullen onhouden, waarop kam. Willemarek de stemming vraagt per na mafroe- ping. De tusschenkomst wordt aan vaard met 5 stemmen tegen 4 onthou dingen. Oils be luit: De katholieken hebben zich onthouden en wij vragen niet naar de reden er van. Maar wat we wel weten, is: dat -ris de belangen "an iederen inwoner op het spel s.aao de tholieken zich immer onthouden. De schoonste voorstellen om verbetering verwerpen ze. Met niets kunnen ze zich akkoord verklaren en dat wordt meermaals uitgedrukt ah een opoou- wende oppositie te voeren. Men behoe de alle inwoners van zulk kwaad. De katholieke partij mag gerust op dezen weg voor tg. an zooveel te sneller komt de volledige afrekening. 6) Leening Sanatorium Geeraards- bergen. De raad wordt op de hoogte gesteld van een schrijven waarbij een meer dere tusschenkomst van 37.000 fr. ge vraagd wordt om het werk te kunnen voleindigen en wa rvoor een leening zou aangegaan worden. Dit wordt al gemeen goedgekeurd. 7) Aanvraag aankoop gronden. Enkele inwoners hebben aangevraagd om gemeentegronden te koopen voor het bouwen van huizen, waarvan akte. 8) Aanduiding kommissie graantel- ting. Kam. Willemarek noodigt de boeren uit deel te maken van deze kommissie. Maar er is geen enkel boer te vinden om de boerenbe'.angen te verdedigen. De katholieke raadsleden ontwijken de voorstelling, waarna men overging ;ot het aanstellen van het schepenenkol- ie.ge, sekretaris en veldwachter als e- den dezer kommissie. Wij geven hier breedvoerig verslag over deze zitting met de nnoodigen kommentaar van onzentwege. Onze wil Is de bevolking in te lichten en dit te doen in volle eerlijkheid'. Wat vroeger niet doordrong tot net volk zal het nu weten. Kruisplanting Triest Oscar De socialistische partij der gemeente doet een bijzonderen oproep tot al de partijgenooten, vrienden en kennissen om de kruisplanting van wijlen partij genoot Triest Oscar bij te wonen, op Zondag 25 Juni aanstaande, te 3 uur namiddag. Men vergadert stipt te 2.30 uur in het lokaal, bij De Brucker C., Blekte. De plechtigheid zal opgeluisterd wor den door de socialistische fanfare uit Aalst. Wij rekenen op een talrijke op komst. Partijgenooten, allen op post C. V. Zaterdag 17 Juni Te 15 uur bij D'Haesieer P., Gee- raarsbergschesteenweg, 41. groote ;oers voor Nieuwelingen; 400 fr. prij zen. Te 15.30 uur, Denderbrug, velokoers voor Beginnelingen, B.WE., afstand 60 km. 15.00 fr. prijzen «eiiende voo? 'net kampioenschap der Provincie Oost- Vlaanderen, ingericht door «Hoog/weg Sportief». Te 8.30 uur s avonds, cp het dorp Koncert door de Kon Faniare «Niets zonder arbeid». «Trouw en Eendracht» Zondag 18 Juni Bij Leon Van Holsbeek, Dorp, mon stervlucht uit St. Quentir. Te 2 uur. bij J. Segers. Leuvestraa' Monsterschieting op staande wip, 1100 fr. vooruit. Te 3 uur, 0; kam. De Greve. Brus- selbaan, bolling. voor 3 schoone ze'els Te 5 uur, op het Dorp, muzikale ver. broedéringsfeest onder hA bestuur der Kon. Fanfare «Niets zonder arbeid trouw en eendracht» Maandag 19 Juni Te 9 uur bij Abel de Neve. Keppe- straat, vermakelijke xolksspelen schoone prijzen. Te 9uur, by J. Van Dfn Hauwe K eistraat, gerrebolling voor een hesp Te 9 uur bij Fl. Lievms Leuvestraat gerrebolling voor een hesp. Te 10 uu, by Fl. Mernauw. Hooge- weg, allerhande volksspelen voor al de l den der sportclub «Hoogeweg Spor tief», naar schoone prijzen In den voormiddag, bij de Schepper G. Welleweg «Cycle Cross» voor de le den der spaarmaatschappij «Kermis vreugde». Te 1 uur bij P. D'Haiseleer, Gee- raardsberschesteenweg. bolling naar zes schoone pijpen en 50 fr. Inleg gra tis. Te 1 uur koers voor bercepsrenners groote prijs van Terjoden, 7000 f. prij zen en premiën, ingericht door sport kring Terojden, Sigaretter. Bega. ge meentebestuur, likiurhandclaars, brou wers en herbergiers van Ter joden. Te 2 uur bij R. Vinck, Brusselbaan, Handboogmaatschappij «Eendracht» prijsschieting. TTe 2 uur bij D'Haese J Vrijheids- straat, zakkeloooen voor de vrouwen Te 4 uur, bij G. Van De Steen. Brus selbaan, schieting op de meet. schoone prijzen. Te 5 uur, bij J. Anckaer, Hoogeweg. gerrebolling naar schoone prijzen. Dinsdag 20 Juni Bij L. Van Holsbeeck, Dorp, Mon- stervlucht uit Quievrain. Te 9 uur. bij J. Coppens, Dender- kaai. jaarlijksche Jaarmarkt. 3 prach tige b«kers en talrijke geldprijzen. Te 2 uur, bij J. Van der Burcht, Dorp, Balspel, 500 fr. Te 4 uur, bij Fr. Van de Spiegel. Groenstraat, gerrebolling voor mannen en vrouwen. Te 4 uur, bij F. Van Geit, Brussel- baan, bol'lng voor een hesp. Te 5 uur, bij I. De Pelsmaecker, Ni- novestraat, Balspel. Te 5 uur, bij Philips Victor, Hooge weg, gerrebolling voor de vrouwen. Te 6 uur, bij J.Z Van den Hauwe, Kleistraat, gerrebolling voor de vrou wen naar schoone prijzen. Te 6 uur, bij L. D" Vos Brusselbaan gerrebolling voor de vrouwen naar schoone prijzen. Te 6 uur, bij Roelants Fr., Ressche- b?ke, gerrebolling voor de vrouwen naar schoone prijzen. Te 6.30 uur. bij K. Van de Burcht, Geeraardsbergschesteenweg 72. gerre bolling voor de vrouwen, naar schoone prijzen. Te 7 uur, bij Fr. Meert Leuvestraat, vermakelijke voksspelen. Te 7 uur, bij Alf. De Chppel, Aalst- straat. grrrebolling voor ne vrouwen. Te 7 uur, bij V.D. Niepen Remi, Krakeelstraat, gerrebolling voor de vrouwen. Te 7 uur, bij D'Haese Jozef, Vrijheid straat, gembolling voor de vrouwen. Te 7 uur, zaal Astrid, Brusselbaan, koncert en volksspelen door de fanfare »Door eendracht groot» en liberale Volksbond «Voor het vo k» door het volk». Te 8 uur, bij Fl. Bernauw. Hooge weg, groote gerrebolling voor de vrou wen. Te 8 uur, bij G. Van Geit, Brussel baan, monstertombola. 1000 fr prijzen Donderdag 22 Juni Bij L. Van Holsbeeck, Dorp. Duive- vlucht uit Quievrain. Te 2 uur. jaarlijksche veiokoers voor juniors B.W.B. 130 km. 2000 fr. prij zen en 1000 fr. premiën, omloop van Erembodegem, 20e jaar. ingericht door A. Areys. «Café Sportweri ld». Brus selbaan, groote prijs Eskimo en Siga retten Belga, met med:werking van gmeeentebq^tuur, Brouwerijen Zeeberg en De Winter en Radiofa'oritk S.B.R. Te 3 uur, bij Oh. De Vylder, koet sier, Brusselbaan, 111, groote vrien- denschieting op de liggende wip. 1.000 fr. prijzen en 300 fr. suDriz'n in de latten. Te 4.30 uur, bij Fr. V D. Spige', Groenstraat, gerrebolling voor mannen en vrouwen. Te 6 uur, bij Fr De Chppel. Dorp, gerrebolling naar schoone prijzen. Te 9 uur, aan de Denderbrug, prach tig vuurwerk. Zaterdag 24 Juni Te 8.30 uur 's avonds, op Terjoden, koncert door de Kon. fanfare «Niets zonder arbeid, trouw en eendracht». Zondag 25 Juni Bij L. Van Holsbeeck, Dorp, duiven vlucht uit St. Quentln. Van 9 tot 12 en van '-4 uur, bij Goe- vaerts Cl. Brusselbaan, groote hon densport. Te 2 uur, bij G. Van Hemden, Hoo geweg, groote hengelwedstrijd, 150 fr. vooruit. Te 2 uur. bij J. D'Haese, Vrijheid straat, boiling, voor 3 schoone prijzm. Te 2.30 bij J. De Saedeleer. Dorp, Balspel, op de kaatsbaan. Denderbrug voor 3 gefedereerde partijen: Erem- bodegim, Welle en Ninove 200 fr. prij zen. Te 5 uur muzikaal verbroederings feest der Kon. fanfare «Ste Ceci ia», op de Brusselbaan. Zondag 1.1. na onze welgeslaagde al- gemeene vergadering, werd ren lied gezongen door Berlindis, die 20 fr. rondhaalde tot steun van de S.V.V. Goed zoo! Burgerlijke Stand GEBOORTEN. De Schrijver Ca- miel, Groenstraat, 2/B. Fransen Godelieve Josephine, Aalstraat, 55. OVERLIJDENS. Van Oudenhove Frans 72 j., kophande'aar Mertens Pieter. 77 j., Driesstraat, 56. Terjoden. HUWELIJKEN. Impens Omer, fabriekwerker uit Haalput, met De Sepeleer Christine van Lier het nummer van 3 Mei 1.1. ma ken de heeren van het kristen verbond bekend, dat het getroffen besluit door het schepenenkollege van 11 Januari door een koninklijk besluit is vernietigd geworden, wegens miskenning van de artikelen 89 en 107 van de gemeente wet. Dit heeft betrek op de aanstel ling van een expert.ooen.no.Jder. Zy schrijven verder, dat dit korps op on regelmatige wijze is samengesteld ge weest en scheper^ Simoens is weer eens de zondaar en kan volgens die heeren katholieken niet goed besturen. Ik zal zeer beknopt de zaak beant woorden, teneinde aan de inwoners te toonen dat de heeren katholieken voor de zooveelste maal ongelijk hebben. Geachte inwoners, gij zult u nog wel herinneren wanneer wij het gemeen tebestuur in handen heoben genome. dat de bevolking er aan gehouden heeft dat wij vooraleer de boekhouding over te nemen, een rcKenpucm „e ajk.j den voor die overname te doen. Ik ben dus met den expert naar het ge meentehuis geweest, teneinde de boe ken te kontroleeren. De heer Declercq, ontvanger der ge- meen.e, weigerae z-maer toiiatlng van vreeinue peisontn (.waarin ny Vuige, myn ooraeel geiyk nau). ik heo op- a.aeht gegeven acui oen neer Snt.eia._ der gemeente zich telefonisch in ge- Int iilvvlr Uo XV Jy.i" sonen om te zien ot wy dit ïn-jcmen aoen. D.e toeiaviiig is ons gegeven geweest, wij heooen aus a e metten gekontroleeid. Gij zult u misschien ai- vragen, geachte inwoners, waarom is Clio LÊiiluv MC*li V U.C«.l0a O- welke nnsdaaad heeit er zien voorge daan, gezien wy die toelating had den beKomen. Ziehier de overtreding volgens de wet De expert moest bijge staan worden door leden van het sene- penenkollege. Ik kan natuurlijk ais weritman mijn loon 11 et verliezen om op het gemeentehuis 2 dagen te zitten gedurende nnjn werkuren. Ik besloot dus te vragen aan mijn kollegas. aen neer De Zatter en mijn vriend v. d. neucker, in mijn plaats bij den expert te blijven. En, gezien zij oeiden geen ;eden van het scnepenenaollege wa.en, jvordt dit besluit vernietigd. Ziedaa-, geachte inwoners, de mlsoaad. De heer De Zutier en Van den Neu- cker zijn dus dat korps welke op onre gelmatige wijze is samengesteld volgens net oordeel der heeren katholieken. Verder lees ik dat ik niet goed kan besturen. Verschooning, neeren. Ik kan niet besturen zcoals er sommisrer. bestuurd hebben en nog besturen, zon der te gaan werden. Ik moet Jew.ii mijn arbeid en kon dus geen twee da gen loon opofferen om mij bij den ex pert-boekhouder te zetten. Gezien ik mocht steunen op mijn vrienden V. U. Neucker en den heer De Zutter. Aan u, heeren katholieken, zeg 'k dat uw lasterkampagne op haar einde loopt. Indien gij denkt, schrijverke van De Volkswil de inwoners tegenover mij op te hitsen met belachelijke zaken, die voor de inwoners geen belang heb ben, zeg ik u dat het niet zal pak ken. Waarom spreekt ge niet over za ken van bestuurlijken aard Maar daarover zijt u reeds uitgepraat. Gij weet heel goed. heeren katholieken, dat de Inwoners reeds het verschil van besturen kennen. Moest het morgen weer verkiezing zijn, er zou van uw 4 kandidaten niet veel meer overblij ven. Er zijn er van nu al reeds bij die den buik vol hebben, en moest de i moed hun niet ontbreken, zij zouden de nijp aan Marten al gegeven hebben. Geachte inwoners die De Volkswil '.eest, aan u vraag ik ook het week blad Voor Allen te lezen. Gij zult er regelmatig de verslagen der gemeen teraadszitting en alles wat de gemeen te aanbelangt kunn-n volden. Gij die "een if»»r van Voor ^1'"" ""t, kunt u laten abonneeren bij alle leden der -ooiale propagandaclub. E. Simoens. Schepen. Welgeslaagde algemeens vergadering Te 7 u. opent voorzitter Van Laethem de ver. adering, dankt de a nwez igen en geeft het woord aan kameraad Simcens. Deze geeft lezing van verschillende brieven met betrekking tot de belan gen der party. Vervolgens zegt SJnoens tevreden te zyn een afge vaardigde der federatie te mezen voor stellen, die alle maanden den 3den Zondagvoormiddag, te 10.30 uur zal z tt-.ng houden in ons lokaal, bij K»ts- man Victor, achter de kerk. Die af gevaardigde is kameraad Monier. Simcens zet verder het doel der zit dagen uiteen en wyst cp het nut daar van; niet alleen onze aangesloten leden zullen daarvan kunnen gebruik maken, ma: r ook alle inwoners onze gemeen te kunnen eiken 3dien Zondag der maand inlichtingen bekomen. Vervolgens komt Monier aan het woord. Spreker ze. t verheugd te zijn in ons midden te zijn aangeland. Ik zal dus als partygenoot en in n:am der federatie iederen 3n Zondag der maand hier ten diénste staan cm alle vragen en inlichtingen te verschaffen, niet slleen aan onze partijgenooten, maar ook aan al de inwoners uwer ge meente die er willen van gemeten. Spreker doet beroep op al de propa gandisten om het mogelijke te doen voor de zaak te propai eeren. Simoens dankt kameraad Monier voer zyn prachtige uiteenzetting en be spreekt nog de propaganda van ons blad «Voor Allen»; zegt verder ver heugd te zyn over de io propaganda bladen die wy drie weken hebben gratis verspreid, er 5 lezers te megen van boeken. Na neg enkele zaken van huiseiyk belanr sluit deze welgeslaagde en eens gezinde algemeene verg dering. HET BESTUUR N. B. Verslag gemeenteraadszit ting van 9 Juni 1.1. geven we t. k. week.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7