VOOR EEN PENSIOEN VAN 6000 FRANK *r Natuuh£yk ik nee./ dank RHEUMATIEK ische gymnastiek SCHAAKRUBRIEK GRATIS UURROOSTER VAN RADIO-VLA ANDEREN mm. wm& iaat mij U genezen Hoe onderhoud ik mijn poetsgerei Van wanneer dagteekent de eerste parachute DE VRIJDENKER Hoe dat zoo plots komt Ik heb doodgewoon een "AKKERTJE" ingenomen. Mijn migraine is radicaal, maar dan ook radicaal ver dwenen, en dat in minder dan een kwartiertje tijd, m. wm. ...ju f4§ mm w. 23 220H Sm. i Hoe ontstond de «grog»? OPENINGEN, VALSTRIKKEN EN NOG WAT x. van uw MIJN DUO-FORMULA (Dubbel kuur) HEEFT NOG NOOIT GEFAALD I 10 DAGEN GHATIS behandeling HET KOST U NIETS ft V ■Si Verklaring van de beelden 8 - Voor Allen - 18 Juni 1939 VG. 156 -1251 BFL. SAVONNERIES LEVER FRÈRES. BRUXELLES De wekelijksche schoonmaak is voor talrijke huisvrouwen nog steeds een noodzakelijk kwaad. En Juist door het regelmatig terugkeeren van dit huishoudelijk refrein, zijn ze geneigd er niet zooveel aandacht aan te be steden als wel wenschelijk zou zijn. Indien we eens trouw gewetensonder zoek moesten doen zot} menige huis vrouw wellicht moeten toegeven dat er één punt is in het schoonmaak- programma dat ze nogal eens stief moederlijk behandelt n.l. het regel matig reinigen van het poetsgerei. En nochtans is dit een kwestie van groot belang. Met goed resultaat schoon maken kunnen wij toch alleen wan neer onze onderhoudswerpen volko men rein zijn. Dit geldt zoowel voor vaatdoek en kwast, zeemleer en spon sen, als voor emmers, afwaschkonv- men, dweilen, borstels, enz. Maar, laat ons methodisch te werk gaan. Emmers en kommen worden met heet Vigor-sop uitgewasschen, en daar na goen nagespoeld. De nare. vettige rand. die soms in afwaschkom of em mers achterblijft, zal oogenblikkelijk verdwijnen. Vaatdoek, kwast, dweilen ln warm Vigor-sop afkoken en goed spoelen in helder water -laten drogen. Stofdoeken krijgen op waschdag een beurt na het linnen: indien ze heel vuil zijn, schoonmaken als boven vermeld. Sponsen ln een lauw sopje ult- wasschen. flink naspoelen en bulten te drogen leggen; nooit bij de kachel of centrale verwarming. Zijn de spon sen glibberig geworden dan laten wc ze gedurende een poosje in water, waaraan een beetje azijn of citriensap toegevoegd wordt, staanDaarna goed spoelen In geen geval afkoken cf bijtende middelen gebruiken. De sponsen ook niet opbeuren in doozen of trommels, daan gaan ze muf ruiken. Zeemen worden regeljpatig ln een lauw sopje uitgewasschen: is het zeem hard geworden_, dan voegt men aan het spoelwater een paar druppels gly- oerine toe. Borstels stelen en houtwerk afwas- schen met een warm sopje, goed spoe len en afdrogen. De haren weeken ln lauw sop, snoeien en goed laten uit druipen. Buiten ophangen en laten drogen. Deze behandeling geldt na tuurlijk alléén voor grove schoon- maakborstels. 5400-4 Over den oorsprong van de para chute is al veel getwist. Gewoonlijk neeint men de eerste proefnemingen als «geboorte-datum ven een uit vinding. In dit geval zou de para chute van 1817 dagteekenen. In dat jaar gebruikte Garnerin een soort groote parapluie, die Zich in de lucht uitspreidde, om den val van een in het luchtruim geworpen voorwerp te vertragen. Toch vindt men al in 1617, dus 200 jaar vroeger, de eerste elemen ten v-n een valscherm beschreven in een bundel van Fauste Veranzio, uitgegeven in Venetië. Eenige jaren later, in 1670, ver meldde Lana eveneens de mogelijk heid van een parachute, terwijl Le- normand te Parijs in 1783 eveneens een ontwerp beschreef. De parachute wordt op dit oogen- blik tamelijk algemeen gebruikt. Men onderscheidt «zit»- en «rugpa rachutes». De zitpar-ohutes zijn het meest praktisch gebleken, vooral doordat deze de passagiers in de burgerlijke luchtvaart niet zoo ver ontrusten. Het ideaal zou zijn om het heele vliegtuig per parachute te laten daleri. Dat is echter tot op heden nog niet mogen gelukken, hoewel men geregeld naar een be vredigende oplossing zoekt. INDIEN GI.J begeert op de hoogte te zt j n der vrjjdenkersbewegliig, lees wekelijks PER NUMMER 0,60 fr. Voor drie maanden 8.fr Voor één jaar 32.Ir VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat. 56, Antwerpen. Postcheckrekening nr. 430.529. VOOR GENT Richard CLEREBAUT, 35, Schaap straat, Gent. Postcheckrekening nr. 470,649. ER werd ons gevraagd wat er dient gedaan te worden ten einde een hooger bedrag voor het ouder domspensioen te kunnen beko men. Zij die ons die vraag stellen, hebben eindelijk begrepen dat het ouderdoms pensioen bestaat uit drie deelen. te weten de ouderdomsrente, de rijks bijdrage en de ouderdomsrentetoeslag. Zij onthouden vooral, dat de ouder domsrentetoeslag voor diegenen, gebo ren na 1897, van weinig of geen betee- kenis is en dat het bedrag van de ouderdomsrente afhangt van den leef tijd waarop met de stortingen wordt aangevangen, van het bedrag van de stortingen en van de regelmatigheid waarmede de stortingen worden ver richt. Wij zijn ovrtuigd dat de wet op het ouderdomspensioen heel wat sym pathieker zal voorkomen zoodra alle werkersfami ies ook eens eindelijk zul len gesnapt hebben, dat voor al diege nen geboren na 1884 de rijksbijdrage berekend wordt op 50 t.h. van de ouderdomsrente, ingaande op 65 jaar, dat het maximum van die rijksbijdra ge 1.200 fr. per jaar kan bereiken en dat deze rijksbijdrage toegekend wordt zonder onderzoek naar de inkomsten aan al diegenen, verplichte zoowel als vrijwillig verzekerden, die regelmatig stortingen hebben gedaan. (Voor de vrijwillig verzekerden bedragen deze stortingen minstens 120 fr. per jaar voor de mannen en 60 fr. voor de vrouwen.) Wij kunnen niet genoeg herhalen dat voor de personen van jongeren leeftijd het belang van het pensioen niet ligt bij den ouderdomsrentetoe slag maar wel bij de rente en de bij dragen. En vermits die ouderdomsrente af hangt van de stortingen die moeten gedaan worden, onderzoeken wij dan hoe wij een hooger pensioen kunnen bereiken. Wij weten dus dat de afhoudingen die moeten gedaan worden voor de verplicht verzekerden ingedeeld wer den in acht k'assen. Voor de hoogste katgorie wordt er voorzien, dat de maandelijksche storting 25 fr. be draagt (300 fr, per jaar), waarvan 12,50 fr. ten laste van den werknemer en 12,50 fr. ten las to van den werk gever. Deze maandelijksche storting van 25 fr. moet verricht worden voor al diegenen welke meer dan 200 fr. per week, 280 fr. per tien dagen, 400 fr. per veertien dagen aan loon ontvan gen. Al de werklieden die een loon boven de 200 fr. ontvangen, of dit loon 240 fr., 300 fr., 400 fr. of 500 fr. per week bedraagt, zijn maar verplicht dezelfde storting van 150 fr. per .iaar te doen (daarbij te voegen 150 fr. van den werkgever) Welnu, een storting van 300 fr. per jaar, waarmede aangevangen wordt op 18 jaar, zal op 65 jaar een rente op brengen voor een mannelijke verzeker de van 2.677 fr. Deze rente wordt verhoogd met he' maximum van de rijksbijdrage, t.t.z. 1.200 fr. Zoodat het totaal ouderdoms pensioen 3.877 fr. bedraagt. Wordt met deze storting van 300 fr. per jaar eerst aangevangen op 21 jaar. dan bedraagt de ouderdomsrente ook op 65 jaar, 2.418 fr. en de rijksbijdrage nog het maximum 1.200 fr. of het to taal pensioen 3.618 fr. Doch gezien het niet zoo dikwijls ge beurt dat een arbeider ononderbroken aan het werk b'ijft werkloosheid en ziekte bedreigen ieder werkersbestaan zoo gebeurt het dus meermaals dat de stortingen worden verminderd of onderbroken. Ook zal men niet altijd van zijn 18de jaar af bedragen van 300 fr. per jaar kunnen storten. Zoo gebeurt het dat de ouderdoms- "AKKERTJ "AKKERTJES" zijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hart, de maag en de nieren. Een goede raad: Neem een "AKKERTJE", óók bij griep, kou, influenza, lumbago, lendenpijn, nare dagen, rheumaiiek, zenuwpijn, enz. enz. Hel helpt I Let op dit AKKER"-merk. >er doos van 12 stuks Ir. 9 50. Per doos van 6 stuks fr. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers rente en dan ook de rijksbijdragen aan verminderingen zijn blootgesteld. Daarom reeds zouden de arbeiders er moeten op waken, meer belangrijke stortingen te doen indien het hun eenigszms mogelijk is. En ook zij die een hooger pensioen willen bereiken, moeten meer storten. Maar hoe dan wel? Is de werkgever en ook de werk nemer maar verplicht, ieder een maxi mum van 12,o0 fr. per maand te stor ten, de wetgever heeft ook de moge lijkheid voorzien het pensioen te ver- hoogen door toe te laten dat de ver plicht verzskerden aanvullende stor tingenverrichten. De aanvullende stortingen komen dus de verplichte stortingen aanvulen en zullen dienen om tot dezelfde be stemmingen als deze laatste te wor den aangewend. Niet alleen de loontrekkende ver plicht verzekerden, maar ook de werk gevers mogen deze stortingen doen ten voordeele van hun werknemers. Zoo zal de arbeider die een tijd ziek of werkloos was en zijn stortingen moest verminderen of zelfs onderbre ken, de opgelpopen schade eenigszins herstellen door zoodra mogelijk aan vullende stortingen te doen. En ook zij wier loon meer dan 200 frank per week beloopt en die wen- schen hun ouden dag beter te verze keren kunnen van deze aanvullende stortingen gebruik maken. Het bedrag van de aanvullende stor tingen wordt vrijelijk bepaald door diegenen welke de stortingen wenscht te doen. Zij kunnen 60 fr., 12Q fr.^ 180 fr., 240 fr., 300 fr., 420 fr., enz. per jaar bedragen. Zoodanig dat iemand, die op 65 jaar zijn pensioen wil zien stij gen tot 4000. 5000, 6000 en 7200 fr. per .iaar, het bedrag der aanvullende stor- ling kan doen vaststellen om dit pen sioen te bereiken. Inderdaad, wanneer de verplichte storting en de aanvullende storting (300 plus 420) dus 720 fr. per jaar be draagt en deze storting ononderbroken van 21 jaar af tot 65 jaar door een mannelijke verzekerde wordt verricht, zoo zal de ouderdomsrente en de rijks bijdrage op 65 jaar voor dien verzeker, de bedragen: 5.805 plus 1.200, maakt 7.005 frank. Is een verzekerde van 21 jaar af slechts begonnen, 300 fr. per jaar te storten en wil hij van zijn 30e jaar af zijn storting verhoogen tot 720 fr. per jaar, dan zal ouderdomsrente en rijks bijdrage samen op 65 jaar 6.041 frank bedragen. Wend er van 21 jaar af 300 fr. ge stort en van 40 jaar af 600 fr., dan worden ouderdomsrente en rijksbijdra ge 4.680 frank. Kan men eerst beginnen storten van 30 jaar af met 300 fr. per jaar en ver hoogt men van 40 jaar af tot 720 fr., dan wordt het pensioen op 65 jaar 5.481 frank. Deze enkele voorbeelden moeten het onze lezers duidelijk maken hoe het mogelijk is, door allerlei verhoogingen hunner stortingen ook hun pensioen te verhoogen. Drukken wij er dan nog op dat in de gezinnen waar de man aanvullende stortingen doet om zijn pensioen te doen stijgen, op 65 jaar het inkomen van het gezin nog kan verhoogen in dien er op gewaakt wordt dat de echt- genoote, zoodra zij huishoudster is geworden, ook voor haar pensioen stort. Want ook de vrouw moet storten, als verplicht verzekerde, indien zij loontrekkende arbeidster is, maar als vrijwillig verzekerde indien zij winke- liester, herbergiester, huishoudster is. Ja, ook de vrouw kan aanspraak ma ken, zelfs als vrijwillig verzekerde, op de rijksbijdrage en deze lijksbijdrage kan voor haar ook 1.200 fr bereiken, zelfs indien haar man nog werkt, of ze f pensioen heeft, zonder onderzoek naar de inkomsten. En indien ook hier de vrouw weet, dat, met van 21 jaar af ononderbroken 60 fr. per jaar te storten, zi] op 65 jaar 1.620 fr. pensioen (ouderdomsrente plus rijksbijdrage) zal" ontvangen, maar dat dit bedrag zal verdubbelen tot 3.241 fr. indien zij 120 fr. per Jaar stort, of haar pensioen 3 690 fr. kan worden indien zij 180 fr. per jaar stort van haar 26e jaar af, of 3 713 fr. in dien zij 240 fr. stort van haar 31e jaar af, of 3.678 fr. indien zij 500 fr. stort van haar 35e jaar af, dan zal zulk gezin wel kunnen uitrekenen dat, wanneer man en vrouw den leeftijd van 65 jaar zullen hebben, het inko men van het gezin kan schommelen tusschen de 6000 a 10.000 fr per jaar, alleen dank zij het pensioen waarvoor man en vrouw hebben gestort. En wil het noodlot, dat de man over lijdt vóór hij de 65 jaar bereikt heeft, dan zal de weduwerente en ook de rijksbijdrage die aan de weduwe zal worden toegekend, ook oelangrjjker zijn, dank zij de hoogere stortingen, g.-daan door den man. En is het noodig dat de vrouw, die moei ijk op 55- of 60-jarigen leeftijd nog in haar eigen onderhoud kan voorzien, vóór haar 65e jaar het pen sioen aanvraagt, dan za! zij zich niet met enkele frank moeten tevreden stellen dank zij haar belangrijke stor tingen. En hoe kan ik nu die aanvullende stortingen doen», hoor ik reeds vra gen. De werkgever moet die aanvullende stortingen aanvaarden indien de werk man die aldaar wenscht de overhan digen. Maar, vermits onze lezers meestal onze organisaties kennen, is het maar bést dat zij die aanvullende stortingen overmaken aan hun lijfrentemutuali- teit of pensioenkas, waar ook best de stortingen voor de vrijwillig verzeker den worden gedaan. Het is heel goed mogelijk, dat een loontrekkend arbei der of arbeidster de verplichte storting (25 fr. per maand voor de hoogste klasse) doet bij den patroon en de aanvullende storting bij een pensioen kas. De beide stortingen komen op het einde van het verzekeringsjaar toch op een en dezelfde lijfrenterekening terecht, die de verzekerde op zijn naam bij de Algemeene Spaar- en Lijf- rentekas bezit. «Dat is allemaal goed en wel, hoo- ren wij ook mompelen, maar niet alle arbeiders kunnen zich zulke belang rijke stortingen getroosten. Zeer juist, beste kameraad. Maar werklieden stelden ons de vraag en wij oordeelden ze belangrijk genoeg om ze in een artikel te behandelen opdat wie het aanbelangt er het meeste voordeel zou kunnen uit halen. En wie meer preciese inlichtingen verlangt voor zijn persoonlijk geval, die wende zich tot zijn pensioenkas of schrijve ons: Kernstraat 21, te Brus sel. J. VERBERT. P. S. Wij herinneren er aan dat ptg. A. Jauniaux zoo pas een wets voorstel op het bureel van den Senaat heeft ingediend, waarbij o.a. is voor zien, dat een grooter aants loon-kate- gorieën kan worden ingesteld. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal er van rechtswege meer wor den gestort door de loontrekkende ar beiders wier weekloon meer dan 225 fr. bedraagt. In afwachting zal men te werk kun nen gaan zooals hierboven werd uit eengezet. Probleem nr. 257 door Dr. W. STOSS (Illustrierte Zeitung) WIT Kg6. Dd5, Td4, Lal en g8, p.h7 (6 st.). ZWART Kh8, Dhl, Th3, Pg3, p.d3, d6, d7 en h5 Mat in twee zetten. Oplossing nr. 255 SleutelzetTf3. ZWART 1. Pé8g7, 2. Pé8d6, 3. Pé7— 4. Ké4, WIT Té3 mat. DxPé7-f mat. Df5+mat. Df4+mat.enz. Dertien goede en acht slechte op lossingen. Dit probleem bracht ons een ver rassing. Hoe eenvoudig het ons ook toescheen, kregen we onder de zes eerste antwoorden vijf slechte Tot zelfs de kampioen der eerste reeks heeft er zich in vergist. Weerlegging op Dc4 speelt Pé8 d6, en de matzet is verijdeld; op Df8 volgt Ké6, en weerom is er geen mat. ERRATUM. De stand van ver leden week was hierin foutief dat de zetduivel van 16 punten er 10 'had ge maakt. (Dat zal ieder voor zichzell wel opgemerkt hebben). AAN M. REYNAERT, Geluveld. Welkom in onze groep. ALLES wat deze rubriek betreft, zenden aan K. De Rijcke, Grondwet laan, 56, St-Amandsberg. De matrozen van de Engelsche oorlogsvloot ontvingen eertijds, wan neer zij op zee wa.en, dagelyks een hoeveelheid rum. Vaak echter vroe gen zij te veel en op zekeren dag vaardigde admiraal Vernon het bevel uit, dat v:ortaan de rum voor twee derde gedeelte met water aangelengd moest worden. Zooals men begrijpen zal, viel deze maatregel allesbehalve in goede aarde en de matrozen waren over den ad miraal dan ook lang niet te spreken. Nu had admiraal Vernon de ge woonte om by slecht weer op de kommandobrug van zijn vaartuig te gaan staan in een waterdichte jas, die gemaakt was van een stof, welke de Engelschen «gTOgancoate» noe men. Om zich ta wreken over het water, dat by hun rum gedaan werd. noemden de matrozen den admiraa. voortaan nooit meer anders dan «de ouwe grog», en het volksgel of wil nu, dat aan deze geschiedenis het, thans over vrijwel de geheele wereld bekende woord «grog» zijn ontstaan te danken heeft. Of het waar is kun nen wfj niet verzekeren. Verantwoordelijke uitgever ti. Vercammen. St Pletersnieuwstr. 84 GENT a b cdefeh De partijen uit de twee voorgaande nummers waren kort, maar daarom nog niet de kortste. Het herdersmat is korter. De meeste schakers kunnen het; voor dezen die er nog niet het slachtoffer zijn van geweest laten wij het volgen 1. e2—e4 e7e5; 2. LflC4, Lf8C5; 3. Ddl—f3, Pb8C6; 4. Df3xf7 mat. Een variant op het 'herdersmat X. e2e4, e7e5; 2. f2—f4, Pb8C6; 3. Lfl—C4, Lf8C5; 4. Ddl—h5, Pg8—f6; 5. Dh5xf7+mat. Een tweede variant met dezelfde strekking 1. é2~é4. d7d5; 2. Ddlh5, d5xé4; 3. Lfl—C4, Lc8e6; 4. Lc4xe6, Pg8—f6; 5. Dh5xf7-fmat. Naast het herdersmat zijn evenwel nog kortere partijen: 1. f2—f4, e7e6; 2. C2C4, f7—f5; 3. G2G4, Dd8—h4+mat. Een nog kortere partij 1. e2e4 f7—f6; 2. Ddl—g4, h7—h5; 3. Dg4g6 mat. Maar de allerkortste partij, met alle stukken op hun oorspronkelijke plaats is wel deze 1. f2—f4, e7e6; 2. g2g4, Dd8h4+mat. Onoodig te zeggen dat om de aller kortste partijen te spelen, een van beide spelers de allerslechtste zetten moet doen. Wij hebben echter ge dacht dat het ook zijn nut heeft de minder gevorderden deze slechte zet ten kenbaar te maken. Wij sluiten deze artikelenreeks in de overtuiging, dat zij, die er zich in oefenen vaardige schakers zullen worden, in staat hun tegenstrever mis schien te overwinnen, in elk geval het hem lastig te maken. BRIEVENBUS. T. D. Gij hebt gelijk, maar wij kunnen niet alles te gelijk geven. Nu wij aan het einde zijn der openingen, zullen we nu en dan een mooi brokje eindspel laten verschijnen. V. G. Aan uw verzoek wordt vol daan. Mevrouw Victorine PL.VISIBrDE KEV- genezing werkelijk mogelijk is. U wordt SER, Nieuwstraat 2. Beerst België, :s.9 jaar oud, leed gedurende een jaar aan gewrichtsrheumatiek in de voeten, heu pen, schouder en nek, waarna zij be sloot er een einde aan te mijten door mijn DUO-FORMULA behandeling toe te passen. Na mijn geneesmiddelen gedurende een maand te hebben ge bruikt, schrijft zij Ik kom u te melden dat ik geheel ontslagen hen van de ziekte die mij se dert een jaar zoo kwelde en kan u niet genoeg danken voor de hul-p die u mij gezonden hebt. Ik zal uw «DUO-FOR MULA» behandeling eenieder aanbe- velerp. Mijn absolute waarborg Thans, in de kolommen van dit blad garandeer ik absolute genezing. Inder daad, indien U de gratis coupon onmid- delijk inzendt, zal ik U een 10-daag- sche behandeling gratis toe/enden om mijn bewering te staven. Mijn Duo- Formula is de eenig volkomen eb duui* nme genezing. Zij heeft nog nim mer gefaald I>it is de reden dat ik wensch dat U een proef neen t. zelfs dan wanneer U reeds all^ hoop heeft opgegeven Ik weet dat het zeer moeilijk ts te gelooven, dat een wanhopig en neerslachtig, wat geen won der is bij die voortdurende en ellendige pijnen, die uw leven steeds vergallen. heeft mijn aanbod gelezen; voegt thans de daad bii het woord. Het ls geen valstrik of handigheid om L üw naam en adres te doen zenden. Ik goof U mijn eerewoord, dat de 10-daagsche behande ling U niets zal kosten. Ik heb duizenden genezen Waarom U niet Misschien zult beter beseffen, waar* om mijn «Duo-Formula» nimmer faalt, wanneer ik U vertel, dat zij een dubbele uitwerking heeft. Een deel verwijdert al het urinezuur vit het bloed, terwijl het andere deel zwellingen doet verminde ren, ontstoken plekken verzacht, de pijnlijke verdikkingen ln gewrichten en spieren verwijdert en Uw ledematen spoedig de veerkracht hergeeft. Schrijft nog heden. Leg dit blad niet weg voordat U de coupon heeft uitge knipt 90 Aan Mr. ARTHUR RICHARDS Kamer 186. Aldwyeh House LONDON W.C. 2 (England) Gelieve mij Uw 10-daagsche gratis behandeling te zenden als aangebod en in Voor Allen, Gent. Naam Adres Porto Engeland: brieven 1.75, briefkaarten 1 fr. DAGEN Golflengte 267,4 m. Golflengte 201,07 m. Morgen uitzending Namiddag uitzending Avond- uitzending Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 07,00 - 10,00 07,00 - 10.00 07.00 - 10,00 07,00 - 10.00 07,00 - 10,00 07,00 - 10.00 07,00 - 10,00 13.00 - 20,00 13,00 - 17,00 14.00 - 20.00 13,30 - 18,00 14,00 - 20.00 13,00 - 21,00 14,00 - 17,00 geen 20,00 - 24,00 geen 20,00 - 24,00 geen geen 21,30 - 24,00 Vroeger, en dat is nog niet zoo heel lang geleden, dat het eenige en ware doel van het turnen de verster king was van het lichaam, heeft men ongelukkig bij deze methode te vaak over het het hoofd gezien, dat het menschelyk licha «m niet een afgemaakt voorwerp is, maar iets levendigs, dat zich voortdurend in den een of anderen zin ontwikkelt. Het biologisch turnen houdt ten zeerste rekening met dit feit en be komt aldus, dat alles wat voor het lichaam niet noodig of zelfs schade lijk is, wordt afgescheiden, waardoor we niet alleen frisch, ma r ock go- zond blijven. De beelden, dien we hier weerge ven, toonen een zicht van verschil lende oefeningssroepsn. wie echter wat fantasie bezit en absoluut heeft begrepen waarom het in de biologi sche gymnastiek gaat, zal bij ieder beeld zelf een passende oefening vinden en zich op die manier een individueel en biolog'sch turnstelsel scheppen, dat door zijn lichaam het gemakkelijkst kan worden gedra gen. BEELD 1. De beenen wijd uit- eenspreiden, de armen omhoog ste ken en afwisselend rechts en links wippend en veerend in de heupen buigen. Het bovenlichaam moet daarbij heel slap zijn, maar de knieën mogen niet bewegen. BEELD 2. Stelt u rug aan rug en bu'gt het bovenlichaam zoover mogelijk achteruit. Daar ge niet moogt omvallen, mcogt ge elka r aan de handen houden, zooals ons beeld aantoont. Geen ledemaat mag bij deze oefening verkrimpen of stijf zijn. Alles moet wippen en veeren. BEELD 3. Een zware oefening, die niet licht lukken zal. Een sprong met opwaarts geworpen arm naar voren of achterwaarts gezwaaide beenen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 8