SOCIALE STELSELS A%C De Britsche kroonkolonie in China BELGISCHE PHARMACEUTISCHE PRODUKTEN DE STEM HENDRIK DE MAN Boekhandel DE VLAM romans VIER EN TWINTIGSTE LES Een na te volgen voorbeeld CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming BIBLIOGRAFIE VRAGEN 6 fr. pe r deel Juninummer BOEKBESPREKING 4 - Voor Allen - 25 Juni 1939' Voer 3/ïen's VoZfesniiiversiieii j ONZE partijvoorzitter staat zoo dicht bij ons dat zijn levens beschrijving wel overbodig zal zijn. Het komt er veeleer op aan een zoo duidelijk mogelijk over zicht te geven van zijn zienswijze ten overstaan van het hedendaagsch so cialisme, zienswijzen die hem een niet gering te schotten plaats onder de socialistische denkers nebben doen innemen. Om niet buiten het kader van dezen kursus met algemeen karakter te gaan, beperken wij ons tot De Man's drie groote werken: De Psy chologie van het Socialisme (1926) (in het Fransch Au dela du Marxis me), Opbouwend Socialisme (1931) en De Socialistische Idee (1933). Over De Man als pianist spraken wij in de la te te les van onze kursus «Grondbeginselen van het socialis me», die vorig jaar in «Voor Al len» verscheen. Daarop hoeven wü dus niet terug te keeren. Men mag zeggen dat de levenson dervindingen van De Man dezes zienswijze in de socialistische leer stelling hebben bepaald. Zoo deden hem ten slotte de gebeurtenissen in Duitschland, waar hij verbleef van 1922 tot 1926, en wa r hij vroeger zijn marxistische overtuiging was gaan putten, een heel anderen weg inslaan: het kwam hem voor dat het marxisme niet meer in stat is de een heid onder de arbeiders tq herstellen, en dat het niet meer bij de massa's den afschuw voor den oorlog en het werkelijk internationalisme, dat meer dan ooit noodzakelijk wordt, kan in boezemen. De Man komt dan tot de konklusie dat het socialisme een diepe krisis ondergaat, en dat deze krisis van doctrinalen aard is. Zoo verklaarde hij in een te Brussel in 1927 gehou den voordracht: De socialistische beweging, door aan uitgestrektheid te winnen, heeft veel van haar diepte verloren. Men zou ook kunnen zeg gen: h ar gewicht nam toe, maar haar gloed nam af. En verder: «De remedie, die bestaat in den terug keer tot de romantische formules van vroeger, is al te oppervlakkig, en daardoor gevaarlijk.» Er kan hier geen sprake zijn van z.g. «verwate ring»; dat het ma-tschappelijk en, in het onderhavig geval het socialis tisch denken zich is gaan wijzige.n berust op psychologische en physio- logische (in verband met de levens verrichtingen) gronden, die daarbij in een nauw verband staan met de maatschappelijke ontwikkeling. Dat wordt door De Man zeer duidelijk a ngetoond. En terecht-voegt hij er bij, dat men zonder overdrijven spre ken kan van een verburgerlijking der socialistische mentaliteit onder al haar vormen. Daar waar anderen in het gebrek aan overeenstemming tusschen de so cialistische theorie en de praktijk een verloochening der doctrine zien, ontdekt De Man het onvermijdelijk gevolg van de doctrine zelf. Dit is zijne oorspronkelijkheid. De verbur gerlijking der m esa's is niet toe te schrijven aan wat men beweert een «reformistisch verraad» te zijn; zij ontstond uit de strekkingen waar van de kiem te vinden is in de grondstof der marxistische leerstel ling. Dat het marxisme, in zijn op pervlakkig gangbaren vorm, moet verworpen worden, heeft een dubbele reden: ten eerste, omdat het niet overeenstemt met de werkelijke prak tijk van de arbeidersbeweging; ten tweede, omdat het, niettegenst ande zijn uitzicht, het opportunisme en de verburgerlijking in» de hand werkt. Dat wil nu niet zeggen, dat het werk van Marx in zijn geheel moet verloochend worden. Maar de waarde van van het werk van een man die aan een bewe;.ing een doctrine ge schonken heeft, wordt gemeten naar het effekt dezer doctrine op die be weging. Ik noem marxisme, zegt De Man in het voorwoord v n zijn Psycholo gie van het socialisme, datgene wat van Marx *in de arbeidersbeweging blijft voortleven: de gevoelswaarden, de maatschappelijke symbolen, de aktiemethodes, de grondbeginselen en het programma, die op de werking zijner leerstelling berusten. Niet de doode Marx maar het levend soc_a- lisma is v m belang. P:t is vruchtelocs de mooiste theo rieën op te bouwen indien daarmee geen praktische resultaten kunnen worden bereikt. Dit deed De Man op het einde van zijn Psychologie van het Socialisme zeggen Een water leiding in een arbeiderswijk en een bloementuil in een arbeiderswoning zijn mij meer waard dsn een nieuwe atuurvrienden hebben allen wel eens aan het strand der zee gestaan. Zij zagen de oneindigheid van hemel en water en waren stil en eerbiedig, aan gegrepen door de eeuwige bewe ging en wisseling in de eeuwige uitgestrektheid Of wel zij stonden hoog boven op de trotsch? bergen en zagen diep, heel diep beneden zich in het dal de kleine, heel kleine steden en dorpen, de ak kertjes, de kerkjes en torentjes. Dan voelden ze zich zelf onbe- teekenend en nietig tegenover de reusachtige bergkolossen om hen heen. En met hetzelfde heilig gevoel van ontzag stonden ze ook tegen over het grootsche menschenge- beuren, dat klassen in de ge schiedenis doet verrijzen en ver dwijnen en dat in dit tijdsge wricht de grootste worsteling te zien geeft van den opgang der loonarbeiders tot volwaardige menschen. Zij, die zoo voelen, zullen tevens behooren tot de ak- tiefsten en strijdbaarsten, waar 't geldt hun werk en hun plicht te doen in den strijd onzer dagen. Het is het idealisme der strijd baren, dat het geheim is van den groei der moderne arbeiders beweging, het is het idealisme der strijdbaren, dat het geheim is ook van onzen groei! P. V. theorie van den klassenstrijd. De Man ontkent dezen strijd niet, maar hij w arschuwt tegen een al te sim plistische verklaring daarvan. De klassenstrijd, onder zijn zuiver eko- nomisch uitzicht beschouwd als een belangenkonflikt, kan op zich-zelf het socialisme niet bepalen. Het bewijs hiervan ligt in het feit dat hjj zoo wel leiden kan tot de verheerlijking en de opslorping van de arbeiders klasse door het kapitalistisch kultu- reel midden. (De krisis van het So cialisme). De strijd van het proleta riaat kon slechts voordeel trekken uit zijn superioriteit op de bourgeoi sie, voor zoover het zich niet zal la ten misleiden door leuter belangen- drijfveeren. Niet de klassenstrijd is het die een zin aan het socialisme geeft maar wel het socialisme geeft een zin aan den klassenstrijd. Dit brengt De Man ertoe de vraag na r den inhoud van het Marxisme langs den weg der psychologie op te lossen. Zijn tegenstrevers betwisten deze mogelijkheid, daar volgens hen wereld-historische ideeën nooit kun nen worden nagespeurd met behulp van de zielkunde .die in laatste in stantie slechts individuen kent. (Dr. W. Van Ravensteyn: Het socialisme aan den vooravond van den wereld oorlog», vervolg op De Socialisten» van Quack). Deze Patste stelling strookt niet met ae resultaten der hcdendaagsche wetenschappen, n.l. met die van de psychologie en biolo gie. Men moet aannemen dat het so cialisme niet uitsluitend ingegeven wordt door een ekonomische noodza kelijkheid; het kan ook verklaard worden door moreele beweegredenen. Deze verklaring is slechts mogelijk door de zielkundige ontleding van de dTijfveeren van den klassenstrijd Het is door de theorieën van Freud op de sociologie dat De Man denkt de diepste beweegrdenen van de arbei dersbeweging te kunnen ontdekken. In het licht van de theorie van het onderbewuste wordt het klas- segevoel bij de arbeiders door twee elementaire gevoelens bepaald door het gevoelen der uitbuiting en door dat der verdrukking. Het marxisme kent slechts het eer ste (Theorie der meerwaarde). Indien het proletariaat over de uitbuiting door den kapitalist zege viert, dan beteekent dit nog niet dat het een eigen kuituur en moraal in de plaats zou stellen van de kapita listische waarden; het zou deze laat ste overnenun. Het losrukken uit de banden der verdrukking kan integendeel aan het proletariaat een eigen socialistische kuituur en moraal bezorgen. Het ka pitalisme scheidde den voortbrenger van de voortbrengstmiddelen; het scheidde hem ook van de mogelijk heid zijn persoonlijkheid in zijn werk te leggen, door alle arbeidsvreugde te vernietigen, of ten minste de ont boezeming hiervan onmogelijk te maken. Daarom stelt De Man het vraag stuk van het beheer beven dat van het bezit. Wat de diktatuur van het prole tariaat betreft. De Man beschouwt deze als een verzinsel, een mythe. Er is geen diktatuur zonden dikta- tors, die hun heerschappij trach/:n te bestendigen. Zij kunnen niet meer weg uit het stelsel dat ze geschapen hebben. En een demokraie, die uit een diktatuur geboren wordt, is erfe lijk besmet met de kwalen die eigen zijn aan de diktatuur. En de revolu tie is geen kwestie van macht, ma r wel van mentaliteit. Daarom spelen de intelelktueelen een eerste plan- rol in de socialistische beweging. De geschiedenis van het hedendaagsch socialisme levert daarvan het be wijs. H. De Man: Psychologie van het so cialisme. De socialistische idee. Opbouwend socialisme. De krisis van het socia lisme. Arbeidsvreugde. Men leze ook het laatste boek van Edg. Delvo: Demokratisch Socialisme, waarin men heel wat stof zal vinden in verband met den inhoud dezer les. I. Wat moet, volgens uw oordeel, de rol zijn der intellektueelen in de arbeidersbeweging? 2. Welke ls de voornaamste be weegreden der arbeidersomwente ling: de verdrukking of de uitbui ting? Waarom? Antwoorden, vergezeld van een post zegel van 0.75 fr., sturen aan O. De Vos, Zwijnaardsche steenweg, 78, Gent. St-Pietersnieuvvstraat 64, GENT Postclieckn. A Engels 43.45.62 DE NIEUWE DE KLEINE PARADE door Henriëtte VAN EYX OPROER DER KINDEREN door ARNOLD ULITZ JODEN ZONDER GELD door MICHAEL GOLD DE GROOTE SCHULD door VICKY BADM EN EEN VROUW VERDWIJNT door E. D. BIGGERS DE BEWAARSCHOOL (herdruk) door LEON FRAPIE Elk 288 pag. druks, ln welverzorgde uitvoering met smaakvol gekleurd omslag. TOT de zeldzame Belgische nij verheden waarin een ernstige paging werd geda n nieuwe pro- dukten te vervaardigen en op die manier onze nationale ekonomie gezonder te maken, behoort die der gemanufaktureerde geneesmiddelen. Als wij hier vandaag over die pro- diukten willen spreken, dan is het naar aanleiding van den een paar weken geleden ingewijden stand der pharmaceutische produkten «Meurice» op de tentoonstelling te Luik. Albert Meurice, stichter van het scheikundig instituut dat zijn naam draagt en een privaatonderne ming is, in 1915 inziende dat er in ons land door de Duitsche bezetting gebrek was aan speciale geneesmidde len, vatte het idee op die in genoemd instituut te maken ozo goe-i het ging. Dat was de oorsprong v n de belang rijk geworden zaak Produits Phar- maceutiques Meurice, d.e in 1929 in de machtige groep Union Chimique Beige werd opgenomen. Door deze integreering werden aan de firma mo gelijkheden voor uitbreiding en bloei gegeven, die .ij wellicht anders niet zicu hebben gekend. Zoo beschikt onze nationale nijver heid op dit oogenblik over een zeer gespecialiseerd bedrijf, dat ons in een zekere mate onafhankelijk maakt van het buitenland, en, wat meer is, ons toelaat in voordeelige voor waarden naar het buitenland uit te voeren. Terwijl het in den beginne alleen mogelijk was eenvoudige en we.nig oorspronkelijke geneesmiddelen te fa- briceeren, slaagde de iirma van 1929 af erin zeer speciale synthetische en andere produkten te verv ardi- gen, die een belangrijke plaats heb ben ingenomen in de moderne ge neeskunde. Het is voornamelijk op het gebied der remedies tegen de venerische ziekten dat «Meurice» een speciali teit gevonden heeft. Deze geneesmid delen vinden heden ten dage in ons land een veel geringere toepassing dan dit voor enkele jaren nog het geval was, en wel door het eenigszins voorkomen der geslachtsTekten, al zijn deze, hela.s! ver van uitgeroeid. Het is dan ook bühi uitsluitend voor den uitvoer dat genoemde produkten bestemd zijn, en wel speciaal voor onze en andere kolonies. Op dat ge bied is de Union Chimique een der grootste voortbrengers ter wereld. Naast de remedies tegen de vene rische ziekten heeft «Meurice» nog vele andere degelijke specialiteiten, n.l.v. geneesmiddelen voor de long tering, met goud als basis, en een andere ,de benzéthanol, een derivaat van benzol, produkt'dat te danken is a n de opzoekingen van den heer Pot tier, technisch bestuurder van het be drijf, en dat wordt toegepast bij de behandeling van tuberkulose en be smetting der ademhalingsorganen. Ook de extrakten van dierlijke klie ren, hormonen, geneesmiddelen voor hartkwalen en vergiftigingen, en nog vele andere pharmaceutische pro dukten worden in de fabriek te St. Gilles (Brussel) vervaardigd. Het valt niet moeilijk diegenen, die weten hoe de technische en we tenschappelijke dienst van de Union Chimique Beige ingericht zijn, te overtuigen van den ernst waarmede de Meur.ceprodukten worden bestu deerd, gefabr:ceerd en beproefd. Het zal dan ook niemand verwonderen dat die produkten van een zich steeds uitbreidende faam genieten. De meeste dezer produkten, omdat zij van synthetischen aard zijn of tot de reeks der extrakten behooren, eischen zeer speciale en soms inge wikkelde toestellen, en daarenboven knappe tooranten, scheikundigen en technici. Voor een goede tien jaar was in ons land de toestand zoo, dat noch de eene noch de ander© voorhanden waren. Dat wil zeggen dat in de pharmaceutische afdeeling van de Union Chimique een gews dige inspanning gedaan werd om tot het resultaat te komen d t tot heden werd bereikt. Wat wel bewijst dat, waar een wil is een weg is. Waarom kunnen andere industriee- len, in zooveel andere domeinen, niet hetzelfde doen om onze nijver heid op nieuwe helizame wegen ie sturen? Hoeveel keertr, hebben «d? niet feeds herhaald dat wij voldoen de knappe technici bezitten, die met ongeduld de gelegenheid afwachten het bewijs te leveren van hun kennis sen. en dat er geld genoeg is om iets nieuws te durven a-ingaan. Kcnser- vatieve denkbeelden in de politiek zijn nocdlottig voor de samenleving: in de ekonomie zijn zij een ramp. Wie zal ons konservatief patronaat aan het verstand brengen dat het een misdaad begaat door in zijn kop pigheid te blijven volharden? Wacht het op «sta 'tstusschen- komst», d.w.z. op het geld der ge meenschap? Dergelijke steun zou het gretig aanvaarden, terwijl het staats bemoeiing in zijn beheer hardnekkig blijft afwijzen. Zoo kan het niet gaan. Waarom dan niet gedacht aan str atsmonopolies voor nieuwe pro dukten, die het voorwerp niet kunnen worden van den aanval door de be staande trusts die zich bezig houden met de produktie van aan binnen- landsche konkurrentie onderhevige verbruiksmiddelen? Ja, het voorbeeld der Produits Fharmaceutiques Meurice dient ook in andere domeinen nagevolgd, al was het van staatswege. M'.ar moest het navolging vinden, dan zal het ernstig moeten zijn, en geen half werk. 20e eeuw Eeuw der beschaving1000 Joodsche menschen werden uit Duitschland gestooten. Landsgrenzen gingen dicht. Terug naar de Duitsche hel Meer dan 250 ervan hadden besloten den dood te verkiezen boven de koncentratie/campenEindelijk kwam het goede nieuws. België, Enge land, Holland. Frankrijk namen die ongélukkigen op. Eere aan de mensche- lijke demokratische handelwijze. Men ziet hier de ontscheping van die menschen, die eindelijk vrij ademen kunnen. WIJ hoeven hier niet den roem te maken van dat uitste kend en zeer volledig Hol- landsch tijdschrift, dat al lang zijn plaats heeft veroverd en stellig in de handen komt van DIE Vlaamsche demokratische intellek- tueelen, die werkelijk meeleven met het huidig politiek en artistiek ge beuren. Ook in onze volksboekerijen zou «De Stem» op de leestafel niet mo gen ontbreken. Het Juninummer van «De Stem» moet in niets onderdoen voor voor gaande bijdragen. De inhoudstafel en de opsomming van de gekende en zeer bevoegde medewerkers is daar op zichzelf reeds een bewijs van INHOUD Redaktie Op de Bres. Norbert Loeser Wagner en Verdl. W. E. G. LouwVerzen Willem Van BeekJohannes Ver meer, zjjn persoonlijkheid en zijn werk Dirk CosterKlein journaal. Anthonie DonkerDe jongste ge neratie en de werkelijkheid. Dr. W. van Ravenstein De inter nationale spanningen van het oogenblik. Van Oldenburg ErmkeDe revolu tie van Modeste Petrovl sch. Dr. M. van Blankenstein In staat van beleg. Daarop volgt een rijk voorziene en zeer belangwekkende serie boekbe sprekingen. die ons op de hoogte houden van het beste dat op dit oogenblik wordt uitgegeven. TUUR D. S. Een Chineesche straat. Hun eenig tehuis een roeibootje Het vervaardigen van zeilen en jonken in de oude Chineesche haven. De vruchtenverkooper. heelemaal niet onaangenaam. Maar toch boekte het sterfteaantal in 1861 onder de blanke bevolking, vijf en zestig ten honderd in een jaar tijds. Nu is dat cijfer tot tien ten honderd gedaald. Hongtkong heeft een zeer vochtig, koortsverwekkend klimaat en met de hulp van luchtregelingstoestellen, heeft men in de woningen der Euro peanen zoogoed dis in de bioskoopen en de schouwburgen, de lucht kun nen droogkrijgen. Voor de rest ge bruiken de Europeanen in Hongkong Chineesche werklieden, daar waar het maar eenigszins kan. Evenwel wordt er steeds dooT den loondruk tegenover de arme bevolking roof bouw gepleegd. Maar Hongkong ls niet alleen een handelshaven. Hongkong is tevens een belangrijke basis van het Engelsch verded-'gingsstelsel in het Verre Oosten. Oorlogsschepen van allerlei aard en van allerlei tonnen- maat vanaf de onderzeeboot tot aan het vliegtuigimoederschip kan men zien liggen langs de waden eilanden van de Britsche werven. De politieke kielpaats wordt be stuurd door een Britsche staf amb tenaren en, tot over enkelen tijd, gebruikte men er drieduizend Chi neesche werklieden. Heden zijn er hoogst waarschijnlijk meer. Onlangs werd ook een groot vliegterrein inge richt, op een veld dat men eerst moest droogleggen. Dit vliegterrein wordt in hooge mate gebezigd door de veikeers- en door de legervlieg tuigen. Troepensdhepen komen en gaan. Er wordt veel uitgewisseld. De bezetting bestond tot hiertoe uit drie bataljons Engelsche soldaten, blan ke soldaten naast de aanvullingsfor maties: artillerie, pioniers, zwaar geschut, tanks, enz. Verder liggen er nog twee Indische regimenten gekazerneerd. In de laatste maan den heeft men er versterkingen bij gebracht waarvan den omvang niet gekend is. De Engelsche Algemeene Staf van het opperkommando in Ohina, bevindt zich eveneens ln Hongkong, dat tevens de zetel is van de groote ondernemingen in China, die met Engelsch kapitaal werken. Om een voorbeeld aan te halen: de «Hongkong en Shanghai Bank Cor poration Ltd.* Ongeveer een halve eeuw geleden had men te Hongkong ook een hoogere school ingericht om er de studie van de imedecijnen aan te leeren. En het is treffend, dat de eerste student, die deze lessen ein digde na een suksesvol examen, Dr. Sun-Yat-Sen is geweest, de groote staatsman van de latere Chineesche republiek. De Engelschen in Hongkong zeg gen, dat «de scheepvaart de ziel is van de kroon-kolonie Daarom hangt zooveel af van de ■«ziel* van deze belangrijke haven, van zoodra, langs die zijde, de En gelsche scheepvaart in het Verre Oosten wordt bedreigd! van de intresten van de Hongkong- haven zijn tenslotte de Engelschen er even goed bij gevaren als de Chi- neezen! Hongkong is een vrij-haven, een van de werkelijke vrij-havens op de wereld, die er in diezen tijd van be lastingsbepalingen en tariefoorlogen nog zijn. Er besta,an enkel ma&r ver- bruikstar oven op aitocibol en tabak. Maar er zijn er geen die den handel benadeeligen. De beteekenis van Hongkong als haven en als middenpunt van de Engelsche belangen in het Verre Oosten is met den aangroei van den Ohineeschen handel mechanisch en snel gestegen. De inkomsten van de Hongkingregeering beliepen in 1910 ongeveer zeven mililoen Hongkong- dollars. In 1932 bereikten ze over de twee-en-dertig millioen. Als we ze vergelijken met de gëheele haven- tonnenmaat over ae wereld is er Hongkong een van de grootste van! Zijn geheele tormenmaat overtreft dezen van Southampton, Marseille, Calcutta en van om het even welke Zuid-Amerikaansche haven! Reeds voor 1841 hadden Engel sche schepen meer dan eens het anker geworpen in de haven van Hongkong. De ligging zelf ervan noodigde hen daartoe uit. Heden is deze technisch georganiseerde haven een van de meest perfekte die bestaan. De havenzone bevat een ge bied van dertig vierkante kilometer. Het eigenlijke eiland Hongkong is slechts door een zeer eng kanaal gescheiden van het vasteland en slechts drie en tachtig vierkante kilometer groot! Maar tot de kroon kolonie behooren nog verder twee- hondeTddertig vierkante kilometer land op den Aziataschen bodem. De levensverhoudingen in dit Zuid- Ohineesch gebied zjjn den Europeeër EEN eeuw geleden was Hongkong een uitgesproken zeeroovers- nest. Toen de Engelschen er zich meester van maakten na den vermaarden Opium-oorlog tegen China (dit gebeurde in 1841) was het niet meer dan dat! In het Verre Oostende bestaat er volgend zeer gebezigd spreekwoord, dat luidt: China heeft aan Engeland een HEUVEL graniet afgestaan en er een BERGKETEN goud voor be komen*. Maar bij de goudverdeeling Wachtend op een klant.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4