mm 15 1 KWAKZALVERIJ OF WETENSCHAP Overzicht der eerste vluchtenreeks ra fel Q BI Ml o wm ül KI 1 Antwerpsch n kliniek m een DE NATIONALE WATERPOLOKOMPETITIE DE WIELERSPORT EISCHTE EEN NIEUW SLACHTOFFER OP BEMESTING VAN GROENTEN EN BLOEMEN Mm mm pi M fel ïry ill Wie haait hetA.Z.C. of C.N.B. Met de onafhankelijker! te Zomer gem X Sanl mÊ fï\5^S2£ K—2 O $0$ ill ill jéi [O tei *èm HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK 't ROOS KRUIS DE VRIJDENKER TEN IANDE 5 - Voor Allen - 25 Juni 1939 V7 rJ&Sir. jvyX/lvT ■irlX'VA} %sMi{ ;••••-?.';:• tëmSpÉft ignj!v-v ff - ii'X'- Koning Leopild bezocht net uiira-mooem sanauintrm voor teringlijders, ppgericht door onze verzekerings maatschappij de «Sociale voorzorg» (Prévoyance sociale). De koning intereseeerde zich buitengewoon aan die prachige realisatie, die moet toelaten aan velen de gezondheid terug te schenken. 8g&fty- »AA» fift* De koning sprak met de zieken die de dagelijksche rustkuur doen. Het nieuwe zendstation, voorzien van de meest moderne apparaten, van Radio-Vlaanderen. Radio Vlaanderen is uw r»>st. Neem de golflengte van Radio-Vlaanderen. In China Oorlogsweezen zitten bijeen en bespreken ae erge toestanden. Z jong en reeds zoo bekommerd om de zware levensvraagstukken. '••rTTT-V-.- i Pl>« Vj/oiwA aTv**»* A*o:V.v '.«wis; :$Ég 'I*ï' «V"; Japan heerscht! De Chineezen worden ppgeëi.scht en moeten zwaren dwangarbeid verrichten. Het Japansch kapitalisme moet de oorlogskosten terugwinnen. Maar duizenden vielen en zullen nog geslachtofferd worden. Tientsin, waar de blokkade van de vreemde concessies, door Japan, werd ingesteld. Japans legerhoofden willen machtsvertoon doen, om de Japansche bevolking te beïnvloeden, die pterk onder den indruk leeft van den niet te winnen oorlog met China. Zooals het goede met omverdeelbare schakeringen in het kwade vervloeit, zoo is er ook geen nette grens te trek ken tusschen wetenschap en kwakzal verij, tusschen het wettelijke en het onwettelijke. Het zijn de sluwste boos doeners, die zich steeds op dit no-mans- land tusschen de misdadigheid en het gerecht bewegen. Dit heeft voor hen vele voordeelen. Onze gerechtsdienaars zijn misschien wel heel moedige en ijverige kerels, maar waar het betreft een verantwoordelijkheid te nemen en er op los te gaan in zekere twijfelach tige geivallen, waarbij nochtans de vrijwaring tegen ernstige misdrijven is gemoeid, zijn ze moeilijk in beweging te brengen. Er zijn betreurenswaardige leemten op velerlei gebied. In de be strijding van de vervalsching der levensmiddelen b.v. wordt veel over gelaten aan het initiatief van stede lijke laboratoria en terwijl deze in een bepaalde streek hardnekkigen strijd voeren tegen charlatans, die gevaar lijke produkten verkoopen, laat het gerecht hen in andere gewesten maar betijen. Geen wonder dan ook, dat zekere organismen zelf een degelijke waak zaamheid tegen allerlei kwakzalvers aan den dag leggen en dadelijk een klacht in regel indienen, waar ze mee- nen, dat het gerecht niet langer lijd zaam mag blijven toezien. Het zijn vooral de geneesheeren, die hun stuik staan tegen de oneerlijke en gevaarlijke konkurrentie. De dokters hebben het daarbij niet onder de markt. Ze hebben eenerzijds af te rekenen met een misleid publiek, dat zich blind staart op een wonder dokter, die er in slaagde een zieke te «genezen», welke reeds dcor de artsen was opgegeven. (Natuurlijk verliest men uit het oog in hoeveel gevallen de kwakzalver geen «genezing» bren gen kon!) Terwijl anderzijds de charlatans op de handigste wijze door de mazen van het wettelijk net weten te sluipen om te ontkomen san het wetsartikel, dat het onbevoegd uitoefenen der genees kunde verbiedt. De wet schrijft voor, dat de verschil lende takiken der geneeskunde worden beoefend door de dokters, de veeartsen, de apothekers, de tandartsen, de vroed vrouwen, de drogisten en de zieken verplegers. Al deze beroepen hebben hun bepaal de bevoegdheden. Niemand anders mag die uitoefenen en de inbreuk op dien regel werd als volgt door het Hof van Verbreking in zijn arrest van 2 Maart 1914 omschreven: «Het onwettelijk beoefenen der ge neeskunde bestaat in het feit dat een persoon, die geen bevoegdheid bezit om eenagerlei tak van de geneeskunde te beoefenen, zich gewoonlijk leent tot daden die deze kunde uitmaken.» De geneedheer wordt slechts als «be voegd» tot prafctiseeren beschouwd, als hij- het diploma bezit voorzien door de wet van 21 Mei 1929, gerechtelijk be krachtigd door een speciale kommissie en geviseerd door de provinciale ge neeskundige kommissie Nochtans worden de wetteksten niet altijd strikt geïnterpreteerd en blijft het vaak aan den rechter over om te oordeelen of de aangeklaagde daden wel deel uitmaken van de «kunst tot genezen». De moeilijkste gevallen, die het ge recht op te lossen krijgt, zijn die waar een gediplomeerd dokter met een kwak zalver samenwerkt. M. D'ARRAS In September 1936 werd in Den Haag een marnetiseur vrijgesproken, mede om reden, dat een der patiënten zich op medisch advies tot den verdachten magnetiseur had -ewen-d De kantonrechter motiveerde de ©enigszins ophefmakende vrijspraak o. m. als volgt: «dat het toch niet in overeenstem ming is met de goede zeden, wanneer men ten opzichte van zulk een patiënt niet zou aannemen de noodzaak, naar iemand anders uit te zien, vooral, nu bij weet, dat langs anderen weg dik wijls beterschap wordt verkregen; dat. Indien iemand, zoodanige noodz'ak voelend, zich wendt tot een magnetiseur, deze, indien hij kan hel pen, de moreele plicht heeft en dan ook genoodzaakt is, te helpen. We weten niet of het openbaar ministerie tegen deze redeneering is in beroep gegaan, maar het vonnis toont in elk geval aan, dat niet alle rechters er dezelfde meening op nahou den, waar het gaat om lieden, die hun gaven en duistere kunsten met semi- wetenschappelijke theorieën weten in te kleeden, zooals magnetiseurs en hypnotiseurs dat kunnen. Thans zal het Belgisch gerecht op zijn beurt een dergelijken knoop moe ten doorhakken. Enkele dagen geleden deed het par ket van Antwerpen, vergezeld van een medische kommissie, een inval in een kliniek der Scheldestad, waar de «chiropraktiek» werd. beoefend. De vraag is nu of de «chiropraktiek», waarvan de propagandist in ons land een zekere heer d'Arras is, als kwak zalverij moet aangezien worden en of er vervolgingen kunnen ingespannen worden tegen den beoefenaar, die zoo voorzichtig was met zijn «chiroprak- tische metbode» slechts een «dokter», n.l. een zekeren dr. Van den Dungen, te assisteeren Ziehier nu een paar bijzonderheden over die zoogenaamde «chiropraktiek», die door wetensohapsmenschen als onverantwoordelijke beunhazerij wordt bestreden, doch die niettemin reeds een 5000-tal patiënten naar de Antwerp- sche kliniek zou hebben gelokt. De oorsprong van de historie begon in 1895 te Davenport in den Ameri ka a nschen staat Iowa. We weten niet of Davenport een bijzonder geschikt oord is voor magne tisme, maar we herinneren ons nog toe de onlangs overleden Benevol veel sukses boekte op het tooneel met zijn «kist van Davenport»... Er bestaat mis schien een verband tusschen deze be naming en de magnetiseerkunst, ver band dat ons ontsnapt. Hoe het ook zij, te Davenport leefde er op het einde der vorige eeuw een man, die magnetiseur was van beroep en Pal mer heette. Hij had een neuerknecht, die reeds 17 jaren doof was en maar niet genezen kon. Toen Palmer op zekeren dag had ontdekt, dat de zwarte een uitsteeksel vertoonde in den nek, begon hij die plaats te masseeren, en den wervel terug in zijn normale posi tie te dringen. Allengs kende deze behandeling resultaten en de neger kreeg zij gehoor terug. Een nieuwe geneesmethode was ont dekt: de «chiropractic» (chiro: hand; praxis: aktie, praktijk) de kunst en- de wetenschap met de hand te werken om iemand te genezen. De zoon van Palmer maakte een «studie» van die ontdekking, volgens dewelke de ziekten hun zetel hebben in de hersenen en de wervelkolom. En om de methode van het bestrijden der ziekteverschijnselen dcor middel van heftige bewegingen, bekloppingen en wervelmassa,e een wetenschappelijk tintje te geven werd de «Palmer School of Ohiropractic» gesticht, een soort van instituut, dat de volgelingen op leidde in die vreemdsoortige genees kunde. Davenport had nu ook een... univer siteit of zoo iets en was er mee in zijn mopjes. De h. d'Arras deed er zijn studiën, werd er in 1923 «gediplomeerd» en kwam zich het jaar daarop te Ant werpen vestigen, waar hij, na het uit- gerven van een boekje over «een nieuwe wetenschap der geneeskunde» aan die praktijken begon, waarover nu een onderzoek is ingesteld In verscheidene steden, o.a. ook in Gent, werd de «chiropraktiek» reeds beoefend, maar degenen die met het stieltje hun brood verdienden, kregen zooveel last, dat ze steeds moesten ver huizen. We zullen hier geen medikaal twist punt traih ten op te lossen in een akadeanisch betoog, maar iedereen zal begrijpen, dat de «chiropraktiek» niet zonder gevaren is, als men in het boek van M. d'Arras (blz. 74) leest, dat bij de behandeling de patiënt «alle voorgaande behandelingen moet sta ken, zelfs bij voorkeur de werking met geneesmiddelen». Hier komt de methode dus recht streeks in botsing met de voorschrif ten der geneesheeren en kan ze fataal zijn vcor iemand, die dringend medi- ka-menten of een heelkundige bewer king behoeft. Kan de beoefenaar van de «chiro praktiek» oordeelen of de patiënt zus of zoo dient te handelen? Daarvoor bezit hij geen enkele wet telijke bevoegdheid zooals we reeds hoo- ger aanstapten. Het is dan ook te verwachten dat in ons land met deze praktijk voor goed wordt opgeruimd. NICK Met ©inde Juni komt het duiven sport in een nieuw tijdperk. De schoone vitessevluohten, de zoo-gezegde vo-pr- ja-arskam-pen met de oude duiven zijn achter den rug en wij komen in de periade der fonddrachten en aan het spel met de jonge duiven. Een over zicht van die vluchtenreeks, met haar wel en wee, aal zeker niet zonder be lang zijn, want velen kunnen er eene nuttige les uit afleiden en leeren, hoe ze best in. 't vervolg zullen te werk gaan. Wat bet weder betreft, in den be ginne kon het wel iets beters zijn, doch benevens den rampdag van 30 April was het nogal bevredigend, t.t.z. wij hadden weder volgens den tijd var. 't jaar, met in Mei meestal Noorder- wind en zon, wat do:r de goede duiven het meest wordt gegeerd. De koude Aprildagen hadden voor gevolg, dat vele duiven maar laat ge reed en in form kwamen; vandaar dat vele gekende duiven en zelfs beroemde koloniën maar zeetr onregelmatig en slecht speelden. Die lage temperatuur was o:rzaak dat de donsrul bij talrijke vogels te lang is uitgebleven en bij sommige zelfs niet normaal geschiedde. Vele sujek- ten stonden op de borst en onder de vleugels nog met fijne oude stoppeltjes en waar deze niet weg zijn, moet er aan geen prijsspelen w.rden gedacht. Zij, die tot heden toe mislukten, zullen dus best doen hun duiven esns naujv keurig te onderzoeken, om, bij geval hun dons nog niet Is vernieuwd, de beestjes ma.ar te laten rusten. Men zal ook ondervinden, dat dergelijke sujek- ten min levendig zijn, dat ze slapper en lichter in het vleesch blijven, kortom dat ze in 't geheel niet zitten z:oals het 'behoort. Wat valt er met zulke vogels te doen' Benevens een volledige rust, hetgeen beteekent nooh reizen, noch kwee ken, zal men ze vooraf eens goed zui veren, waartoe we Oolombine thee van Apatheek St. Elzoi van Genbbrvtgge bijzonder durven aanbevelen, omdat wij hem zelf gebruiken en er de beste uitslagen mede bekomen. Om de veer tien diagen, gedurende twee dagem regelmatig toegediend, worden de dui ven zuiver en licht in 't bloed, ae ko men gezond en de luiving komt als vanaelf. Wil men als voedsel bij de morgen malen een greepje kool- cf lijnzaad voe gen, dat zal er ook toe bijdragen can den donsrui in de hand te werken. Wat de duiven verder betreft, nog steeds hoort men klagen over 't verlies van kostelijke reizigers, die op den ver vloekten rampdag van 30 April langs de baan zijn gebleven. Doen wij dus nog maals een beroep op de eerlijkheid en broederlijkheid onzer melkers, opdat zij, die tot nu toe gevangen duiven weer houden, deze zouden de vrijheid geven. Zien wij nu ook eens hoe 't staat met het spel in het algemeen. Wij moeten bestatigen, dat het dui vensport in het algemeen meer en meer afneemt. Als voornaamste oorzaak hebben wij de voortdurende krisis. Bij vele lieden laten de inkomsten niet meer toe zich nog met duivenspel in te laten; de werkloozen zijn om zoo te zeggen het spel verboden of geven zich de moeite niet meer om enkel voor den verplich ten inleg, waartoe ze toegelaten zijn. nog mede te spelen, en alzoo zijn de rangen zeer gedund. Ock de opkomst van het weduiwstelsel heeft er wel eenige schuld aan, en al hoewel er nog altijd schrijvers zijn, dia beweren, dat weduwschap het ideaal systeem is van den kleinen liefheboer, de ondervinding bewijst het van dag tot dagklaarblijkender, dat alleen de hoog- bevolkte hokken 'bekwaam zijn het stel sel vol te houden. Diensvolgens weer houden de kleine melkers zich meer en meer en niet zonder reden. Wij hebben er met tientallen gekend, die met een gering aantal duiven het weduwschap aandurfden; één of twee jaar slaagden zij, maar daarna was 't afgeJoopen met prijzzn spelen, en dat voor goed. Vele maatschappijen hebben er ook schuld aan, dat de duivenliefhebberij van dag tot dag achteruit boert, daar zij het spel te kostelijk maken. De groote verplichtende inleggen vallen doorgaans bulten 't bereik van vele beurzen en vooral bij de jonge lui, die Zich 's Zon dags willen verzetten, hun potje pakken en aan andere sport doen, kan «bruin tje den last niet trekken!». Ze houden wel voort duiven, maar meest om er jongen uit te kweeken voor de markt. Zoolang sommige maatschappijen er niet toe besluiten goedk.oper en lichter spel in te richten, zoolang zal de dut- yenliefhebbersbende afnemen: de ouden verdwijnen en er komen weinige of geen jonge bij. Waarom lilden RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. le ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllS- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden De doos van 8 poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrliff tn alle Gebruikt ze eens, U zult nooit geen andere meer gebruiken 17 Een derde oorzaak van 't achterblij ven van sommige liefhebbers is het te groote meesterschap van s mmige hok ken. die Zondag op Zondag de vette brokken inslikken, ze worder. zoodanig gevreesd, dat velen het spel verzaken. De eerste vluchtenreeks van 1939 heeft ook doen zien, dat vele gekende hokken maar slecht trekken. In het be» gin van dit artikel hebben wij de voor naamste oorzaak hiervan aangeduid, doch behalve deze hebben we ook nog de te koude lichtgestalte nis voor vele duiven. Eens dat het warmer wordt ko men dergelijke reizigers maar eerst in hun element, want steeds blijft het spreekwoord waar «Ander weder, an dere duiven Met gen egen hebben wij toch ook kunnen bestatigen, dat het groote geld- sp>el stilaan achterwege blijft. Behalve in sommige groote regionale vluchter, zijn poelen va.n 100 50 25 en 20, ja van 10 zelfs, zeer zeldzaam geworden en 't is beter boo. Ons duivensport was na den oorlog ontaard in een echt tuisch- spel en had derwijze veel van zijn aan genaamheid verloren. Er moeten -eri;- aen te verdienen zijn, maar 't mag geen weddingschap worden! Wij weten het. in onze verkeerde wereld verwerven en kel deeen naam en faam, oie steeds met de groote poelen prijken, meer dan zij, die aan den kop sjoelen zonder groot geld, juist als a:uden de duiven van deze laatsten een flauwer prestatie ge leverd hebben, 't Is nochtans gansch tegenovergesteld Als besluit van dit kort overzicht moeten wij er in de eerste plaats op letten nooit duiven te spelen, die in geen form staan. Vele liefhebbers, al tijd dezelfde harddravers, brengen nun vogels reeds in strijdperk van in Mairt of begin April, beestjes, die op verre na nog niet gereed zijn en ze beulen ze totaal af vóór dat de eigenlijke sohoone zomervluchten aanbreken. Wat de maatschappijen betreft, ze moeten in het algemeen meer zorgen voor den kleinen liefhebber, willsn zij 't bestaan hunner vereeniging verder waarborgen. Een bond houdt het leve niet met enkele groote geldspelers maar met de massa, w rdt de grootr- bende der arbeidende klasse door al te groote inleggen belet van mee te spe len. dan moet een inrichting onvevmr- delijk te niet. Carlo. (Verboden nadruk). INDIEN GIJ beseert op (le hoogte zijn der vrijdenkersbeweglng. 'eos wekelUks PER NUMMER 0.60 fr Voor drie maanden R.fr Voor één Jaar 32.'•r VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN. St Laurevsstraat 56, Antwerpen Postcheckrekenlng nr. 430 529 VOOR GENT Richard CLEREBAUT. 35 Schaar) straat. Gent Postcheckrekenlng nr. 470.649. 19 Voor iemand die de nationale waterpolokompetitiewedstrijden volgt, is het wellicht niet ontgaan dat de Brusselsche kranten als een man op de besliss.ng vielen getroffen door de bevoegde kommissie, inzake de inge diende reklamatie door Ghent S. C. tegen de Nage de St. Gilles. Zooals men weet, dienden de Gente naars een klaoht in tegen het feit dat, moest gespeeld worden met een bal die te groote afmetingen had. De Gentenaars maakten den scheiasreeh- er, den h. Blitz, hierop attent tijdens dien wedstrijd, doch deze liet voortspe- len, daar er geen andere bal voorhan den bleek. De kommissie heeft nu het resultaat van dezen wedstrijd verbroken. De Brusselsche pers spuwt nu vuur en vlam omdat een Brusselsche club van 2 punten benadeeld werd. En de Gentenaars dan? Of meenen de Brusselaars dat alleen de reglementen voor hen bestaan? Kan misschien een cluib als van Nage St. Gillis zich de luxe niet permitteeren een paar bal len voorhanden te hebben voor een wedstrijd? De scheidsrechter had trouwens den wedstrijd niet verder mogen laten doorgaan. Maar kom, wie zondigt niet. al is men een Blitz? Hiermede krijgen de Gentenaars van de G.S.C. een gelegenheid weer boven water te geraken en naar nr. 3 te dingen in de kompetitie. Het blijkt nu eenmaal zeker, dat de Antwerpsche Z. C. en de C. N. - Brussel beslag zullen leggen op de eerste en de tweede plaats. Beiae clubs verzamelen Inderdaad keer op keel punten, zoodat de scheidingsmarge aJ grooter en grooter wordt met andere clubs. Op te merken valt, dat het nog steeds de A.Z.C., de C.N.B. en de Ghent S. C. zijn die In de kompetitie de hoogste rol spelen. Dit jaar echtei schijnt de Gentsche zwemvereeniging lofbare pogingen aan te wenden om naar voren te dringen. Hun wedstrij den, steeds sportief betwist, getuigen van beter samenspel en een Van den Bossche is bekwaam genoeg om eerst daags in een nationaal team even op te treden, als de Gentenaars mogen meetellen. Er bestaat precies nog Brussel en de Sinjoorkens hebben nog wel pluimen op hun hoed. Achter de Gentenaars klasseeren zich de andere teams behalve Schaar beek. zich ongeveer gelijk Bij eiker wedstrijd verbeteren de Brusselaars terwijl anderzijds de Walen uit Ver- vlers dit seizoen minder goed prestee ren dan dit vorig jaar het geval bleek Wat er van zij. de kompetitie wint aan interesse door het feit dat nu eer paar teams rivaliseeren voor den titel daar waar vroeger de C.N.B. als walk over was en dat anderzijds de andere teams ongeveer van gelijke sterkt! waren. Laat ons nog een paar weken wach ten en omtrent den kampioenstitel vernemen we wel iets definitiefs^ TANNER Het doodelijk ongeval overkomen aan den 19-jarigen wielrijder Dumont uit Esschen in den juniors-koers te Turn hout. heeft algeimeene ontsteltenis ge bracht in de wielerwereld. Zooals de lezer reeds heeft kunnen vernomen botste Dumont tegen een auto en werd afgrijselijk gewond aan het hoofd opgenomen. Hij had reeds den laatsten adem uitgeblazen. De wielersport heeft een nieuw slachtoffers opgeëischt en Du-mont is de lange lijst komen aanvullen van al de renners, die door een doodelijk ongeluk getroffen werden bij het uit voeren van hun beroep. We helbben reeds koersen gevolgd en we zijn waarlijk verwonderd, dat er zich nog niet meer ongelukken voor doen met noodlotbigen afloop. Het is een uiterst gevaarlijk stieltje dat van wielrenner «en de ongewone harde kamp om het bestaan heeft voor ge volg, dat vaak onvoorzichtigheden be dreven worden, die fataal kunnen wor den. De meeste koersen vereenigen meer dan 50 deelnemers, die vaak op enge en kronkelende fietspaden als echte akrobaten te werk gaan om zich op den voorgrond te werken. In groote koersen hebben we dan nog de plaag der volgers, die er steeds willen daar of omtrent zijn wanneer zich iets mel denswaardigs voordoet en die een heel groot gevaar beteekenen voor de ren ners. Kortom, de wielrijdersstiel is vol van rislcos en gevaren en het tragisch einde van den armen Dumont moe voor de andere beoefenaars een les zijl om steeds in koers de ncodige voor zichtigheid in ao'r.t te nemen om onge lukken te vermijden. Deze week hebben we den wedstrij< voor on afhankelij-ken te Zomergern bij gewoond waaraan het kampicenschaj van Oost-Vlaanderen verbonden was De Antwerpenar Kiewit stond met ko] en schouders boven zijn tegenstrever; en er is stellig niemand te vinden di< zijn overwinning zal of kan betwisten Die Antwerpsche athleet is eet machtmensch in den waren zin vsi het woord en als hij het niet v« brengt in den rennersstiel dan verstaat we er absoluut niets meer van. De Oost--Vlamingen leden een bit tere nederlaag. De eerste vertegenwoordiger, name lijk Kindekens wist slechts op de 5< plaats te besluiten. Daardoor werd de renner kampioen van Oost-Vlaande ren wat niet de minste geestdrift kor uitlokken bij de toeschouwers. Zi zijn nu eenmaal gewoon om alleenlijl den overwinnaar toe te juichen. Daarmede willen we Kindeken, geenszins onderschatten want over he ganech verloop van den koers ha< de crack van Overboelare flink weri geleverd en we mogen ervan verzekert zijn, dat we er in de toekomst no* meer van hooren. Als besluit: die koers te Zomergen werd een sukses in den alzijdigen au van 't woerd. LOUIS Liefhebber of beroepsmensch, ieder een is ervan overtuigd, dat zelfs bloe men en groenten het niet meer kun nen stellen met beir of aal plus stal mest. Natuurlijk wil men scheikundige meststoffen gebruiken. Maar... zoo de beer het reeds moeilijk heeft, zijn teel ten welke allen steeds het zorgenkind waren der onderzoekers, de gepaste meststoffen in de juiste verhoudingen te gebruiken, dan is dit nog veel meer wa r voor groenten en bloemen, waar men rekening te houden heeft met een oneindig grooter getal variëteiten en waar men daarenboven neg moet bijzondere aandacht wijden aan smaak, kleur of uitzicht. Vandaar natuurlijk een gewettigde vrees tegenover het gebruik van schei kundige meststoffen. Welke meststof fen moet men gebruiken? Wanneer? Hoe? V n het antwoord op het «hoe» hangt trouwens zeer veel af, vaak het al of niet lukken. Weet men nu bescheid op al de voorgaande vragen, dan komen nog de anderen aandraven: Hoeveel? In welke verhoudingen? Ja, de verhoudingen tusschen stik- stofmesten, fosfoorzuurmesten en po- taschmesten is een v n die faktoren. waarover we vaak zoo bitter weinig weten, dat we wel kans loopen een grooten flater te begaan. In deze gevallen past het dan ziin toevlucht te nemen tot een volledige of beter samengestelde meststof, welke zooveel mogelijk de verschillende moei lijkheden uitschakelt en toch aan al deze planten geeft w t ze volstrekt noodig hebben. Heel gemakkelijk gaat dit niet en In volstrekten zin aan alles voldoen, is eveneens onmogelijk; toch kan men bi het opstellen eener formule van sa mengestelde meststoffen, trachten zoo veel mogelijk de volmaaktheid te be naderen. We kennen sedert vier jaren Vito géne en meenen dat men hier wel ge lukt is de juiste verhoudingen zoovee mogelijk toe te dienen onder de best vormen. Vitogène is trouwens een pro dukt van eigen land, komt uit een be fa mde groentenstreek, namelijk Me chelen. We meenen geen misbruik t maken als we zeggen dat de heer R Thielemans, Hamerstraat 15, Meche len, gaarne bereid is alle mogelijke in lichtingen over deze meststof te be zorgen. Toch wenschen we even de samen stelling van Vitogène te vermelden 7 t.h. stikstof, 17 t.h. fosfoerzuur, 1- t.h. potasch. Heel terecht heeft men gezorgd voo: een ruime hoeveelheid fosfoorzuur ei potasch, daar groenten, bloemen ei fruitbozmen hieraan grooten nooi hebben. Interessant is het ook te ver melden, d f Vitogène kan gebruik worden of als vloeimest, of als vast» meststof. ■Gok het belangrijk vraagstuk der be waring werd op degelijke wijze opge lost, daar Vitogène zich om zeggen onbeperkt bewaard, zonder hard o vochtig te worden. We hebben proeven kunnen volgei van zeer dichtbij, te Grembergen Deurie, Ron*e, de omstreken van Leu ven en Antwerpen, Brugge en omge vinj en kunnen verzekeren, dat it elke plaats de resultaten buitengewooi prachtig waren, zoo in opbrengst -L in kwaliteit. Het is werkelijk een aan winst van waarde voor onze tuinbouw wereld. ep -,.j MET DE S.A.V. NAAR HET KAMP I Ziethoe flink jongens en meisjes opmarcheeren om gedurende enkele dagen van de vrije natuur te genieten. Zijt gij reeds lid van de S.A.V. Neen V/acht niet langer en kom bij. Jongeren in de rangen van de SAV I

Voor Allen | 1939 | | pagina 5