y i f y Geeraardsberger Ons koöperatief hoekje DENDERLEEUW MOORSEL HEKELGEM EREMBODEGEM HOFSTADE WELLE MEIRE HAELTERT Overboelare I Propag. voor Arb. Opvoeding Van 't gemeentehuis In onze kinema RADIOHULP Ziekenbond Helper en trooster GEERAARDSBERGEN EN NINOVE S. V. V. Onze zomerreis A. T. B. S. V. V. Gemeenteraadszitting Partij genooten, bezoekt uw lokalen met de kermisdagen S. V. V. GEWEST AALST-OUDENAARDE-RONSE Vrije tribuun Aan den schandpaal Een verkeerde opvatting Een kermispraatje 7 - Voor Allen - 25 Juni 1939 t ARRONDISSEMENT AALST i t I Als lid vsn onze Gewestelijke Sociale School, aanzie ik het mij als een plicht, er ook propaganda voor te maken. De schoolverlatende jeugd wordt in de maatschappij opgenomen en moet in het algemeen zelf h ar weg zoeken. Hetgeen niet altijd gemakkelijk gaat. Vele arbeiderskinderen staan zelfs in de kritiekste oogenblikken van hun leven gansch alleen cm besluiten te nemen, wa:rvan somtijds hun gansche toekomst afhangt. Door ondervinding geleerd doe ik een beroep op de volks kinderen, jongens zoowel als meisjes, van alle middelen gebruik te maken om zich zoo veelzijdig mogelijk te ont wikkelen. Voor de arbeiderskinderen hebben wij nog, na het verlaten der school, de bibliotheken en de private lessen. Op maatschappelijk terrein heeft de so-c. studie- en aktiekring een nuttige poging gedaan tot ontwikkeling der arbeiders, door het oprichten der ge westelijke sociale school, welke haar leerlingen kosteloos inwijdt in het poli tieke leven. Deze lessen welke met zorg zijn voorbereid en door verschil lende lesgevers, spec.alisten in hun vak, zijn uitgelegd, zijn vatbair voor ieder een, die er zich met goeden wil op toelegt, onverschillig den ouderdom, of maatschappelijke positie van den leerling. Het zijn niet altijd zij, die als kind in de school dikwijls de eersten waren die het in de wereld het verst brengen. Het is gewoonlijk na daad werkelijke endervinding in het leven, dit er enkelingen zijn, die door zelf ontwikkeling trachten een betere posi tie te verwerven. Maar met hoeveel moeilijkheden heb ben zij niet af te rekenen? Want niets sloopt meer den geest der menschen. dan zenuwstoorend machdenwerk of uitputtende handenarbeid. Wanneer de jongelng tot het inzicht komt, dat de fabriek niet het ideile is van zijn toe komstig streven, dan kan hij er zich slechts door zelfstudie aan onttrekken. Daarom vraag ik aan iedereen eens goed te overwegenwelke voordeelen de sociale school aan haar leerlingen biedt en of het niet nuttig zou zijn zich reeds van nu af aan voor den volgenden jaargang te laten inschrij ven. Dit om de bestuurders van de arbsidersopvoeding te bewijzen dat de sociale school er dringend noodig is tot algémeerie ontwikkeling en tot bet heil onzer partij. M. W. Do gemeenteraad vengaderde op Woensdag 14 Juni. Onnoodlg verslag te geven over al de punten die er be handeld werden daar ze moest allen van bestuurlijken aard waren. Stippen wij slechts aan dat het aan deel der stad in de oprichtingiikoeten van het sanatorium merkelijk verhoogd werd, daar het gebouw ongeveer een millioen en half meer kosten zal dan voorzien was. Over de begrooting der K.O.O. werd ook een woordje gezegy naar aanlei ding van een verlies ondergaan door de K.O.O. d!:or het laattijdig indienen van de aanvraag tot verhooging vur. het ouderdomspensioen voor de in het gasthuis verblijvende ouderlingen. Aan het bestuur der K.O.O. zal hieiover een uitleggende nota gevraagd wor den. Hst cp de vorige zitting gestemde politiereglement inzake het sluiten der duivenhokken tijdens de prijtsvluchten, werd door de Bestendige Deputatie af gekeurd. De kwestie blij.t in onder zoek. voor de zaak der elektriciteit werd beslist een afzonderlijke, niet offieiee- le zitting te houden. Op die zitting zal gesproken worden ever de open bare verlichting en de tarieven opge legd door de maatschappij, over deze bijeenkomst zullen we in ons volgend nummer venslag uitbrengen. Deze week krijgen onze trouwe be zoekers de gelegenheid kennis te ma ken met «La Marseillaise». Deze film werd gemaakt met geldelijke onder steuning der Fransche republiek. De film brengt een episode der Fran sche re-v lutie. meesterlijk vertolkt en hersa men geste ld. Als bijfiim een nieu we film van R.K.O. Van de koöperatief Lees in dit bl3d de strooibrief door de koöperatief uitgegeven in verband met de sedert drie weken aangekon digde verandering van het stelsel van uiükeering van den «deel» op aankoo- pen in de winkel. Schoolfeest Het schoolfeest ingericht door de Soh olbond, gaat dit jaar door op Zondag 9 Juli. Neem uw voorzorgen om dit feest te kunnen bijwonen. Koop .loten ven de tombola ingericht door de Schoolbondin een woord, steun het officieel onderwijs. De zwemkom De zomerwarmte jaagt iederen dag een groot ge-tal zwemmers naar de zwemkom; we zijn ook eens gaan kij ken. Er moet en er zal daar aan ver betering moeten gebracht worden. In ons volgend blad meer hier:ver m m Ziekenbond Helper en Trooster Wij hebben het genoe-gen de ouders te verwittigen dat zij die kinderen heb ben, geboren in de jaren 1926, 1927, 1928. die kinderen mogen laten in schrijven om een kuur aan de zee te doen van 14 dagen. De inschrijving dient gedaan te wor den op de bureelen 5 en 6 van de maatschappij, lid-boek en huwelijksboek dienen medegebracht te w:rden. De inschrij-vingen zullen eindigen op Zaterdag 7 Juli 1939. Wij verwittigen de ouders van nu af dat de vergadering der ouders zal plaats hebben op Zondag 8 Juli, te 3 uur 's namiddags, in de turnzaal van het lokaal. Aan de vrouwen, lid der maatschappij De leden die wensohen als leidster onze kinderen te vergezellen worden hierbij verzocht h-unne kandidatuur in te -sturen ten laatste Vrijdag 6 Juli. vóór 7 uur. Bericht aan de A.T.B.-ërs Zondag 25 Juni, fietstocht naar Te~- fcamerenibosch. Bijeenk mst te 7 uur. op hot Statieplein, aan het achturen- huis; vertrek te 7 u. 15 stipt. Repareert alle radio's van alle merken GUST DE VOS KLOOSTERSTRAAT, 59 Geeraardsbergen Belangrijk bericht voor onze leden Kameraden, de belangen van u en van de maatschappij, ehehen dat wij u deze inlichtingen geven. Het gaat over de nouding van net geneeskundig korps onzer stad, ten einde raad, en met de gewone midde len niet rap genoeg de kas der Mutuau- teit kunnende leegputten, beginnen de dokters z.ch aan te passen aan een nieuwe methode zij worden specialis ten Zooals in ons bl-:d vóór een paar weken verschenen, heeft de heer' ür. De Wandel zich aangesteld als specia list. Het bestuur heeft die heer niet aangenomen en de visieten worden dus aan het lid aan de gewone voorwaar den uitbetaald. Dat de geneesneer zich meer doet beta-len, is zijn recht, en het Ld dat dezen genees' eer raad pleegt weet ^vaar het zich aan te houden heeft; maar er is meer. Gansch het geneeskundig korps is op die ma nier aan 't werk gegaan en bijna allen zijn van nu a-f specialisten geworden. Zij moeten op die manier niet meer -traden voor een gTOOter honorarium; zij maken het zelf zoo groot als zij willen zonder bespreking of overeen komst; de manier om dit te doen is rap ge-vonden water onderzoeken, bloed onderzoeken .speciale onderzoe ken, grondige onderzoeken en dies meer zijn aan de orde van den dag. Kameraden, led-en, de overeenkomst die bestaat tusschsn ons en het ge neeskundig korps bepualt 2 soorten een bezoek ten huize bij de zieken en een bezoe-k in 't kabinet van den zieke bij den dokter. Wij hebben altijd in de -meening verkeerd dat, als een zieke een dokter raadpleegt, het is om gron dig onderzocht te worden hetgeen dus uitsluit dat er kan sprake zijn van grondige of speciale onderzoeken. Wij hebben het recht voor onze zie ken een grondig en degelijk onder zoek te eisohen voor onze leden aan het overeengekomen tarief. Wij zijn de meening toegedaan d -t er voor meer werk dat bulten de onderzoeken valt, een hooger honorarium kan gevraagd worden; maar die gevallen zullen In het vervolg door het bureel der maat schappij geregeld worden, en zullen vooraleer zij plaats hebben eerst aan het bureel aangevraagd worden. Wij verwittigen dus onze leden dat ons bestuur geen rekening meer zal houden van andere gevallen dan ge wone bezoeken bij en van den genees heer waarop een tusrchenkoirast van 3,75 en 7,50 zal gedaan worden. Speciale gevallen, wateronderzoeken, bloedonderzoeken en zoo meer, zullen dus eerst aan het bureel kenbaar gemaakt worden. Kameraden, wij eiscihen voor u een degelijke behandeling aan het overeen gekomen tarief; maar zullen beletten dat wanneer wij, om onzen finan- cieelen toestand te regelen, uw bij dragen moeten vermeerderen, deze direkt opgeslorpt..worden door meer dere uitgaven, die niet gewettigd zijn. Wij zijn niet tegen een degelijk ho norarium voor de geneesheeren; maar wij moeten ook beletten dat onze maatschappijdus pnze leden, alle be staansmogelijkheden ontnomen wor den. Voor het bestuur, De sekretaris, De voorzitter, Durant Henri. De Moyer Alex. Wie gaat er nog mee Voor de reis door de Scc. Studie- en Aktiekring» ingericht, op 2 Juli a.s., gaande naar de Tentoonstelling te Luik, zijn nog enkele plaatsen vrij. Elkeen heeft het recht die reis mede te maken en kan zich laten inschrijven bij de -kameraden A. Monnier, op het bureel der Mutualiteit en A. O ppez. De prijs voor de niet-leerlingen der Sociale School is 40 fr. De inschrijvingen worden aanvaard tot Zondag 25 Juni. Nadien wordt de lijst gesloten. De reis g-aat over Tervuren en Tie nen na-ar Luik. Een bezoek wordt ge bracht aan het f:rt van Loncin. Wie een aangename reis wil meema ken, make van die gelegenheid ge bruik. HET BESTUUR. Hierbij volgt de uurregeling voor de reis naar Luik Vertrek aan het Volkdh-uis, te 5,15 uur, om te kunnen vertrekken te 5,30 uur stipt. Over Ninove, Brursel, gaat men naar Tervuren, waar een half uur halt wordt gehouden. Vervolgens over Leu ven naar Tienen, waar een tweede op onthoud va.n eep half uur gegeven w:rdt. Verder gaat het over St. Trui den na-ar Luik. Bij algemeen akkoord kan een op onthoud gehouden worden te Loncin, om het fort te bezichtigen. Wij arriveeren te Luik rond 10 u. 30, waar per autobus de stad bezichtigd wordt. Daarna middagmaal, -cm rond 1 u. 30 in de tentoonstelling te gaan. De terugkeer wordt aangevangen te 8 uur stipt, lam s denzelfden weg, om rond 12 uur te Geeraardabergen aan te komen. Kameraden, tracht steeds tijdig op de overeengekomen uren en plaatsen aanwezig te zijn, opdat wij zooveel m-gelijk van onzen dag kunnen ge-' nieten. HET BESTUUR. Onze maatschappij heeft het genoe gen ter kennis te brengen van al de verbruikers dat z? besloten heeft de voordeelen welke ze reeds a-:n haar klienteel schenkt, gevoelig te verbete ren. Al de waren welke we in onze win kels te koop stellen zijn van goede hoedanigheid en worden aan den juis- ten prjjs en het juist gewicht veTkocht. Hieraan verandert niets. Onze maatschappij is gesticht d or en voor de verbruikers en elk persoon lijk winstbejag is dus uitgesloten. We tellen reeds honderden leden d-e regelmatig al hun aankoopen in onze winkels doen. Ho? grooter echter het aantal leden da zich bij .ns bevoorraadt, hce beter dat we onze prijzen kunnen stellen en de voordeelen welke we verleenen uit breiden. Daarom kloppen we ook bij u aan. De voordeelen welke we u aanb.eden zullen van 20 Juni a.s. af de volgende zijn 1) Verdubbeling der teruggave welke gebracht wordt op 4 fr. per h- nderd frank op al de aankoopen van krui deniers-waren en ellegoederen 2> Teruggave van 5 fr. per honderd brooden; 3) Terugga-ve van 4 t.h. op den aan- k c-p van kole-n; 4) Aan de leden, welke In regel zijn met de reglementen wordt bij ziekt en werkongeval tot 6 weken gratis brcod geleverd; 5) Bij geboorte wordt gedurende een week gratis -brood bez rgd aan de leden welke in regel zijn met de regie-mun ten. Om lid te word-en volstaat het zich te laten inschrijven te Geeraards-bei- gen: Volkshuis, Grcote Markt; te Ni nove «De Redding», Geeraardsberg- sohe straat. Het nieuwe lid stort een inlage van 10 fr. welke hij kan terug bekomen als hij de maatschappij verlaat. Hiervoor -ontvangt hij een lidboekje en -geniet onmiddellijk van de drie eer ste voordeelen. We ho-pen d-at ge in uwe belang aan onzen oproep een gunstig gevolg zult geven en verwaoht d-at ge u eerstdaags in onze maatschappij ziult laten in schrijven. HET BEHEER. WINKELDEEL Opgelet! Zeer belangrijke mededee- lingen. Invoeren nieuw systeem deel! D? win-keldeel zal te Geeraards-ber gen en te Nn -ve uitgekeerd warder, op de volgende dagen Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Juni 1939. van 9 tot 12 uur en van 2 5 uii- namiddag. Opgelet, verbruikers van Ninove. Op dezelfde dagen en uren moogt gij uwe briefjes afgeven in den winkel of aan den lokaalhouder Ten einde geen vergissingen te hebben is het geraadzaam ze in een brief inslag te steken en er naam en adres op te schrijven. De deeibons zullen in den winkel te bekomen zijn van Zaterdag 1 Juli af. Ook d-e kalendeel voor oe leden van Geera urdsbergen zal od de voormelde dagen uitgekeerd worden. Men wordt dringend verz- cht de briefjes te willen gel ij iri eigen c in geschrevene en deze met h-et machine gemaakt afzonderlijk te willen houder OPGELET! Na dezen de-el zullen de oude briefjes in geen geval nog geldig zijn, gezien van dezen datum af h-et nieuw systeem inveege komt. Uit wat bestaat nu het nieuw sys teem?? In plaats van de briefje? nog te moe ten behouden, zal elkeen een boekje bek men waarin plaats is voor 500 ver te ruikzegels te plaats. Op eiken aan koop van o-m 't even wat bekomt men een zegel per fran-k aankoop. Deze zegels hebben een waarde van 0.04 fr. elk. wanneer zulk boekje zal vol ge plakt zijn mag men het in onze win kels afgeven en kan men hervoor 20 frank waren bekomen, wat betee- kent dat 'nze verbruikers van heden af 4 t.h. deel in plaats van 2 t.h. zul len bekomen. We drukken op het feit dat wij de verbruikszegels op alle aankoopen go vern en niet cp's-ommige uitgezochte artikelen, zooals in sommige andere magazijnen. Ook houden wij er a.an u ten stelligste te verzekeren dat wij hiervoor onze waren geen centime heb ben gewijzigd in prijs of hoedanigheid. Het Be-heeT drukt er c.us nogmaals op. dat na dezen deel alle briefjes, geschreven of met het machine 'ge klopt, ongeldig zull-sn zijn. en ho "pt, ten zeerste dat deze opoffering waarde zal geschat worden door onze verbruikers. Het resultaat van het in voeren van den verbrulkszegel moet onvermijdelijk een merkelijke verh'o- ging van ons zakencijfer daarstellen HET BEHEER Vlaamsche kermis Op Zondag 9 Juli, richten onze ka meraden van Moorsel in akkoord met de federatie en het komiteit der raad pleging voor zuigelingen, een prachtig openlucht feest in. De ruime hovenin-gen onzer raadple ging in het Exterken zullen gelegen heid geven tot allerlei vermakelijkhe den. Zie affiches en strooibriefjes. De opbrengst is ten voordeele der sociale diensten onzer raadplegingen. Vrouwen en mannen, van den om trek maakt u gereed om door uwe aanwezigheid ons werk te steunen. Het Bestuur. De vrouwen die zioh aan onze bewe ging interesseeren, worden vriendelijk uitgenoodigd de .algemeene vergade ring bij te wonen, die plaats heeft op Zondag, 25 Juni, te 3 uur, bij Sonck Langestraat. Dagorde: Verhooging der vergoeding bij hospi- talisa-tie (verblijf in hospitaal, sa natorium, preventorium, enz. De Jaarlij-ksche reis. Laatste aanbevelingen Zond-ai beleven onze reislustige vriendinnen en vrienden weer één der mooiste dagen van 't j-rar de jaar- Hjksche zomerreis. Naar de verrukkelijke vallei van de Ourthe met haar schatten van natuur- pracht haar bsbo.chte heuvels, haar* lachende dulen waartussohen heen ue rivier als een lange zilveren streep trekt. We geven hier nogmaals de uur regeling Uurregeling. Gaan Denderleeuw, 6,42; Liederkerke, 6,46; Ternath, 6.53; Dilbeek, 7,02; Groot-Bijgaarden, 7,07; Berchem 7,11; Schaarbeek, 7,22/24; Leuven, 7,48/5-5; Luik, 9,19/27 Sy, 10,07; Bomal, 10,15. Terug: Bom-ri, 18,50; Sy, 18,55/19,10; Humoir, 19,16/20; Luik, 19,58/20,10; Schaarbeek, 21,40/4-5; Berchem, 21,o8; Groot-Bijgaarden, 22,03; Bilbeek, 22,07 Ternath, 22.16; Liedekerke, 22,24; Den derleeuw, 22.29/38; Erembodege.n, 22.44; Aalst, 22,50. In Denderleeuw hebben de kamera den uit Aalst. Ninove en Geeraards- beugen aansluiting 's morgens en 's avonds. Om iedereen zitgelegenheid te geven, moeten de rijtuigen als volgt ingeno men worden bij heen- en terugreis Eerste rijtuig Liederkerke, Ternat, Dilbeek, Groot-Bijgaarden en Berchem. Tweede rijtuig muzikanten en Gent. Derde, vierde en vijfde Dender leeuw. Zesde, zevenste en achtste Aalst. Iedereen stapt af te Sy waar we ons een eerste maal verfrisschen. Te 11 uur wordt er opgestapt over de heuvelruggen naar de puinen van het kasteel van Logne. Daar wordt ge smuld. Te 2 uur terugtocht langs het dal. In Palogne worden we overgezet en dan gaat de wandeling voort tot Sy waar allerlei ontspanning is te vinden. Wie niet vermoeid is, kan doorwande len tot Hamoir. We geven iedereen den dringenden raad te zorgen voor gemakkelijke klee ding schoenen, alpenstok, zwempak voor de liefhebbers. De muzikanten zullen onderweg zor gen voor meesleepende muziek. Een verplichting voor iedereen een Zond-ags-gezioht opzetten. Te Logne is er eetgelegenheid in hotel aan 12,50 fr. Te Sy is alles te krijgen. Onze A.T.B.-ers hebben verleden Zondag een aan-genamen en nuttigen uitstap gedaan na:r Tervuren waar een bezoek werd gebracht aan het Ko loniaal Museum dat merkwaardige ver zamelingen uit onze Afri-kaansche kolo nie bevat. Op den terugtocht hadden we een driet:l band-breuken te herstellen. Een ketting,breuk van «Leonske. te Essche- ne was niet te herstellen, zoodat we onzen guitigen vriend tot huis toe op sleeotocht moesben nemen. Zijn broer Jan ontpopte zioh hier als een gangmaker eerste klasse Volgende tochten Zondag 17 J-ua naar Rümenam, Keerbergen en Hof- stade. Vrijdag 21 Juli naar den vijver van Meldert. Kermis, Guido Gezellestraat Zaterdag 24 Juni, bezoekt onze fan fare de Guido Gezellestraat w: ar er kermis gehouden wordt. Vertrek aan 't lokaal te 8 u 30 Vanaf 7 u. 30 (ïitdeelin-g van het spaargeld der muzikanten. 9 9 9 Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Verhaevert Her man, Boschstraat. Van Rossen Jea- nine, De Poelstraat. OVERLIJDENS. Aimé Evenepoel, 10 jaar. Melanie Schoonjans, 84 j Bruyneveldstraat. Philemon Van Durme, 7 m. August Janssens. 68 HUWELIJKEN. Adolf Van Dur me en Clementine Van Mol. Remy Mattens en Julie Wynant. In den gemeenteraad Onze lezers hebben in ons Patste nummer versla,g gekregen over de laatste gemeenteraadszitting. Opvallend is dat de nieuwe bestuurs- meerderheid welke met zooveel tam tam van wal is gestoken, al zoo geest driftig niet meer lijkt. Op de dagorde der laatste zitting kwamen belangrijke punten voor ris de werken aan Lichtsnhoekstraat, Van Lierdestraat, Malegem, enz. Waarom heeft de be tuursmeer-ler- heid er niet voor gezorgd dat het tot een besluit kiwaim? Waarom was mijnheer V;n Mol af wezig Beeldt de bestuursmeerderheid zich dan werkelijk in dat de andere raads leden daar slechts zijn om haar grillen goedschiks of kwaadschiks in te vol gen We zijn tijdens de onderhandelingen voor de vorming der bestüursmeerheid op een schandelijke en onhebbelijke manier beih/ndeld geworden en nu de heeren hun zin gehad hebben, nu zé de socialisten uit het schepenenkollege hebben kunnen weren, nu beelden zij zich nog in dat de socialistische raads leden verplicht zijn hun initiatieven te steunen. Algemeene vergadering Wij noodigen u allen vriendelijk uit tot het bijwonen van de algemeene vergadering op Zondag 25 Juni, te 3 uur namiddag, in ons lokaal, bij Cyr. Roelandt, Kattestr.. 4, Haaltert. Lekkere koffie en koeken zullen de aanwezigen aangeboden worden. Gezellin Steenhaut, uit Aalst, zal er spreken over de socialistische vrou wenbeweging. Het Bestuur. VAN 9 JUNI Ds heer Francois, katholiek, in het nauw gedreven door schepen Simoens, bekend dat hij te dom is cm het ambt van voorzitter der C. O. O. waar te nemen. Meer dan honderd aanwezige inwo ners zijn daarvan getuige geweest. Al de leden waren aanwezig. 13 pun ten aan de dagorde. Wü laten hier de bijzonderste pas sages volgen. De heer Van Cieemputte verklaarde, g?z.en zijn ziekte in de onmogelijkheid te zijn als voorzitter op te treden. Het voorzitterschap zal dus waargenomen worden door eerste schepen Simoens Vervolgens geeft de eek-etaris lezing van het verslag der vorige zitting. De heer Francois w;l een opmerking op het verslag maken, maar schepen Simoens zegt aan den h er Francois dat hij moet beter de dagorde iniet. en hij wel kan zien dat dit in net punt 11 in bespreking komt. Lezing werd vervolgens gegeven van een aanvraag tot afschaffing van voet- weg n. 52. Gezien er vanwege ver- schilende inwoners klachten zijn inge diend, wordt voornoemden weg be- houdeh met 5 tegen 4 stemmen (ka tholieken). De heer De Boe, landme.er, wordt aangesteld om den weg n. 15 tusschen den heer Monnier en De Vos uit te palen. Schepen Simoens toont vervolgens aan waarom de gemeente verplicht .s geweest een som van 47.200 fr. met betrekking tot het intercommunaal sa natorium, aan te vragen. Dit bedrag is vastgesteld volgens het aan „al inw-> ners. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens vaststelling van de bouw- lijn langs de rijks-wegen n. 56 en 60. Een land'bouwkommissie wordt samen gesteld. Worden aangesteld: de hee ren Delooy, Malfroid en V. d. Spiegle. Vervolgens het punt met betrekking tot de rekening ly38 der C. O. O. Voor de zooveelste maal zijn het de heeren Meert en Francois daarover niet eens. Na tuaschenkomst van Schepen Si moens die er op wijst dat zij sedert jaren n.et bestuurd heben, zooals het behoort, wordt dit punt door de meer derheid aangenomen. Een aanvraag om een bijzonder kre diet der C. O. O. voor achterstallige betalingen. V. D. Neuoker vraagt uitleg daar over. Simoens zegt dat dit nogmaals een erfdeel is ons door de katholieken over gelaten, zooals wij er al vér-schillende hebben. Ds heer Francois schiet in woede, doch Simoens toon- aan dat die er barmelijke toestand dsr C. O. O. ge schapen is door de katholieke bestuur ders. In het hauw gedreven, verklaart de heer Francois dat hij te dom is om als voorzitter der C. O. O. te fungeeren. Simoens vraagt waarom hij dan nog langer van deze kommissie wil deel ui „maken. Vervolgens beslist ds raad verbe tering te brengen aan weg n. 2, ge legen tussahen Sarlardimge en Over- boulaere ;de kosten zuller. door beide gemesnfcen betaald worden. Lezing wordt gegeven van een schrij ven van den arrondissementskommis- saris, alsook een schrijven van den h. Cock, in dato 16/5/39, waarin hij vraagt, whnneer de gemeente zinnen? is hem de som van meer dan dertig duizend frank, die hij aan openbare werken ui.ge-voerd heeft, te betalen. Simoens vraagt aan den heer Meert, waarom al die aohterstallige schulden niet betaald zijn. Meert zegt: Sedert het einde van het jaar 1938 hebben wij niets meer kunnen doen, gezien wij de meerder heid niet meer hadden. Een ka:holiek lid heeft ons den rug toegekeerd. Simoens doet opmerken wanneer het op om gaat de schuldeischers te betalen, wij dit zouden mede ge stemd hebben; maar van 1932 af zijn er verschillende inwoners, die ontei gend zyn. Dezen zijn ook nog niet be taald, niettegenstaande gij dan wel de meerderheid hadt. Vele schulden zulle wij voor het jaar 1939 trachten uit te betalen. Sp-eker zegt verder: wij hebben voor het oogenblik 21.160.373 fr. in kas. en zoohaast onze begrooting voor 1939 goedgekeurd is, zullen wij over kre diet beschikken en diegenen eers; uit betalen die sedert 8 jaar op hun geld wachten. In alle geval zullen wij trachten in den kortst mogenlijken tijd alle schuldeischers te voldoen. Aanstelling van een tijdelijke bode. De heer De Vos Leon wordt door de meerderheid verkozen. Zoo eindigde nogmaals die belang rijke gem enter - a dszitting met meer dan 100 aanwezigen, die zullen getui ge geweest zijn van de eerlijkheid der meerderheidspartij Heden Zondag, 25 Juni, twt-den Zondag van kermis, in 't Volkshuis. Brusselsche stenweg, jazzband. Bij René De Kerpel, Ter joden, jazz band. De Jazz-band van 't Volkshuis heden Zondag Afgevaardigden aan het kongres der samenwerksters van 17 Juni te Luik Ds Socialistische Vooruitziende Vrou wen van het Gewest Aalst-Oudena r- de-Ron.se zijn in groot getal vertegen woordigd geweest op het Kongres de; Belgische Samenwerksters van 17 Juni te Luik. Met groate aandacht heb ben zij de uiteenzetting der verlagen gevolgd en zullen er onvermijdelijk oe gewensehte lessen uit trekken. S. V. V. Aalst-Oudenaaird'e-Ronse zijn heelemaal bereid de koöperatieve propaganda in hun vrouwengroepen te voeren, omdat ze overtuigd zijn, dat, juist zooals de vakbond het loon en werk voorwaarden verdedigt, de Mu tualiteit de gezondheid beschermt, de koöperatie de demokratie vertegen woordigt op ekonomisoh terrein. De koopkracht waarover de huis vrouw beschikt is in deze lastige tij den meestal onvoldoende om aan hiar gezin het hoogst noodige te schen ken, alleen de Coöperatie geeft de volle waarde aan hare koopkracht. De S. V. V. strijdt mede voor goede en gezonde prödukten, voor juist ge wicht, rechtvaardigen handelsprijs, .n één woord voor alles wat de gezonheid het welzijn en het gezinsbudget gun stig kan beïnvloeden. Ter gelegenheid van de «Internatio nale Koöperatieve Dag. van Juli, zul len al de vooruitziende en socialistische vrouwen hun genegenheid en overtui ging in de koöperatie betuigen. Allen zullen den koöp-zegel N.V.S.. evenals verleden jaar, op hun lidboekje wil len, daardoor kwijten ze zioh van hun zedelijken plicht, d.w.z. ze sluiten aan bij het Nationaal verbond der samen werksters. De haat aan het adres van de demokraten van Erembodegem in het Vlaamsch-nationaal orgaan Strijd uitgespuwd door V. Audenhove, komt steeds beter tot uiting en de verwaan de moddercampagnewaarvan bedoeld heerschap zich bedient, zal zijn partij dan ook stellig dieper en dieper in den grond boren. De tijd van haar herrij zing is voorbij; ze negeert haar elemen ten die vrijheidsminnend zijn en niet stekeblind in haar rangen zich aan bUnde tucht onderwerpen. Als wij ons in den tijd kordaat aan het stuur zetten, dan hadden we ten minste gehoopt, dat ons Vlaanderen herworden zou. dat de begrippen der maatschappelijke en sociale problemen den voorrang zouden krijgen, zooals ten andere door onzen vroegeren voor vechter Priester Daens werd voorge houden. Steeds werkten wij in dien geest en hebben hiervan bewijzen ge noeg. geleverd door onzen onverbidde- lijken strijd voor de lotsverbe'ering van onze gemeenschap. Tal van serieuze menschen geven zich hiervan nog re kening en betuigen hun afkeer tegen hen die zoo blindeling en onbewust den weg naar hooger hebben versperd. Dat groepje schreeuwers volhardt nog steeds in de boosheid. Welnu, wij staan pal, bereid tot elk antwoord, en berus ten in de overtuiging, dat het volk zijn ware verdedigers niet zal vergeten. En waar Af. Van Audenhove den roem- loozen ondergang voorspelt van onder- geleekende, daar zullen de kiezers bij de eerstkomende gelegenheid kunnen beslissen. Wij maken ons geen illusies en waar het volk IN EEN KRITIEK OOGENBLIK VERGAT, gespijsd door het onhebbelijke en hoonspuwend ge klets van enkele arrivisten (dixit Af. VAudenhovedat laat ons koud. Het volk kan in ons vertrouwen, zooals het ten andere ook doet. Wat ik dan ook formeel wil terecht wijzen uit zijn fameus artikel, is de verklaring van M. V. Audenhove als zou ik uitgesloten zijn geworden bij de Vlaamsch-nationalisten Vooraf wil ik doen opmerken, geen verontschuldigingen te maken te heb ben. WAAR IK EEN IDEAAL DIEN DE, DAAR PASSEN GEEN VERONT SCHULDIGINGEN. Enkel kan ik er bij voegen, dat ik een vergissing heb begaan, die in alle andere partijen ge wis als vergeeflijk zou worden aange zien. Bij u, M. V. Audenhovekan dat niet. WAAROM? Enkel omdat mijn gevoelens te demokratisch zijn en ik mij niet wilde onderwerpen aan blin de tucht. En nu ter zake, met bede om ant woord: 1) Is uw volledig bestuur van Ter joden en Erembodegem akkoord met uw verschenen artikel? 2) Is het waar of niet dat ik, uit vrije beweging, jaren geleden, in een vergadering in 't Vlaamscli Huis to Erembodegem mij solidair verklaarde met andere verstooten kameraden en mij niet langer liet aansluiten bij het V.N.V.. waarvan ik 't leiderschap had aanvaard, en er dientengevolge als VRIJ ontslaggever diende te worden beschouwd? 3) Is het waar of nietdat gij me als kandidaat wildet stéllen op uw lijst onder de uitdrukkelijke voorwaar de, dat, moest ik met meerderheid van voorkeurstemmen worden verkozen, ik de plaats zou moeten vrijlaten om u M. V. Audenhove, verraderlijk te la ten zetelen? 4) Is het waar of niet, dat uw kon- sortium, met rexist en anderen mi} kwamen smeken, na orize afgespron gen onderhandelingen, mij niet ver kiesbaar te stellen onder de uitdruk kelijke belofte, mijn dochter te benoe men, wat ik kordaat heb geweigerd onder het motief, dat ik niet om voor deelen in een partij kan staan? 5) Is het waar of niet dat ik, tot na de verkiezinaen. zelfs deel uitmaakte van een V.N.-ziekenbond, waaraan ik insgelijks uit vrije beweging vaarwel heb gezegd? Nogmaals, Af. VAudenhove, wij be grijpen heel goed uw doel. Mijn popu lariteit moet ondermijnd worden. Wij zullen er voor zorgen dat zulks tot de onmogelijkheden behoort en dat uw fameuze bezem naar uzelf zal worden gekeerd bij een terstkomende geleqen- heid. v R. Wie reist er mee Op Zondag 9 Juli reist de vrouwen groep van S. V. V. n„ar Moorsel, naar de Vlaamsche kermis, ingericht door de federatie en het plaatselijk be- Siuüj- van het N. W. V. K. W. Het zal niet aan leute ontbreken. Zie de aanplakbritven er. de verdere berichten in het blad. wy vertrekken 's namiddags om trent 2 uur me. autobus. Men kan zich van heden af laten inschrijven bij Triest Rachel, bij Ch. Vermelren en bij het bestuur. Toeko mende week meer nieuws er over. Kruisplanting Triest Oscar De socialistische partij der gemeente doet een bijzondere oproep tot al de par.ijgenooten, vrienden en kennissen om de kruisplanting van wijlen partij genoot Triest Oscar bij te wonen, op Zondag 25 Juni aanstaande, te 3 uur namiddag. Men ve-gadert stipt te 2.30 uur in het lokaal, bij De Rrucker C., Blekte. D„ plechtigheid zal opgeluisterd wor den door de socialistische fanfare uit Aalst. Wü rekenen op een talrijke op komst. Sommige menschen meenen, dat als ze voor een patroon werken ze ook verplicht zijn voor hem te stem men. Da; is een bekrompen opvatting. Wij hooren zoo iemand zeggen, ver leden week: .Ik heb verscheidene ja ren voor den heer Van Pottelberghs gewerk„. Ik heb ook met de gemeen teverkiezing voor hem gestemd, alhoe wel ik liberaal ben wat kon ik an ders doen? Hij gaf mij toch werk! Maar nu, na de verkiezing, dankte hij me ook af. ondanks dat er veel ar beiders werken van öuiten Erembo degem. Nu is het gedaan: ik stem nooit meer voor hém!. Hoe verkeerd toch! Deze arbeidei' gaf zijn arbeid; de pa roon betaalde er hem voor. Van weerskanten waren er toch geen verplichtingen meer. Moesten nu de werkmenschen van Aalst zo eens g. redeneert! het'ben met da gemeenteverkiezing, de koncentra- tie had gezegevierd. Te Aalst zijn er geen socialistische fabrieken. Al de arbeiders, die nog werken, arbeiden voor ka.holieke, li beral? en Vlaamsch nationalistische patroons. En nochtans behaalden de siocialisten hier een goote zegepaal. Het is waar d'at de arbeiderss uit de steden reeds meer ontvoogd zijn. -i Wij hoorden kritiek. Onze gemeente is zeer uitgestrekt. Niet alle cafébazen kunnen volk heb ben. De koers voor onafhankelijken. ver leden Maandag, op Terjoden, trok een massa volk. D; ar door verplaatst de kermis zich 's Maandags meer naar deze wijk. Wij moeten er ook aan toe voegen, dat het inrich.en van zoo 'n koers 8900 frank prijzen een uiterste krachtinspanning vergt, waar voor hier veel te danken is aan den heer Camiel De Meyer. Nu, op het Dorp het is waar wordt zoo Mies wat gekoncentreerd. Het dorp is natuurlijk het centrum der gemeente en öefent hierdoor meer aantrekkingskracht uit. Sommigen willen hebben, dat het derp bevoor deeld is. Dat zal wel zoo zijn. Dan hebben wij den Brusselschen steenweg. De bazen klagen. En dat begrijpen wij. Op den steenweg staan geen kermis-aantrekkelijkheden. De jaa-lijksche koers voor juniors, die door den heer Albert Arijs georga niseerd wordt en die daarvoor allen lof verdient, trekt veel volk. Maar he; is dan al Donderdag. Het publiek blijft niet. Het vet is er af, zegt men. Den tweeden Zondag van de kermis geeft wel het liberaal muziekkorps een koncert, maar de kon- certen, in 't algemeen, trekken niet veel volk meer. Wij hooren zeggen de bazen van den steenweg organiseeren toch ook niet veel. Er is geen soTdarit-eit. Mis schien zit er waarheid in. En dan hebt ge nog Leuyestraat, Resschebeek. enz. Er bestaat een officieel feestkomi- teit. Wij zijn er niet in vertegenwoor digd. Maar wat doet dat komiteit toch? Waarvoor bestaat het? Burgerlijke Stand GEBOORTEN. De Smedt M3rie, Brusselbaan, 179. Van de Velde Frans, Driesstraat 39, Terjoden. OVICRLIJDEÏNS. Verspeet Judo- cus, 80 j., Keppestraat 9. Meert Jan Baptist, 49 j., spoorwegarbeider, urgstraat 5. Temmerman Jcanna, 75 j.. Van de Madestraat 1. De Schrijver Willy. 6 jaar. Dorp. 61. Vooruitziende vrouwenbeweging Op Zondag 9 Juli gaat onz? S.V.V.- groep op reis, Deze jaarlijktche reis gaat langs Roeselare, Diksmu de, IJzertoren en slagvelden na-ar Oost- end? en terug. Voor de leden is de prijs od 17.50 fr. bepaald; voor met-leder. 35 fr. Men vertrekt aan het Volkshuis, te 6 u. 30. Wat voor onze vrouwen het aan genaamst maakt cp reis te gaan is het feit dat er vroeger geen spraak was van voor een dag losgerukt te zijn ut de dagelijksohe bes! mmeringen die de l'sten van het gezin medebrengen. Er was wel eens gelegenheid voor de mannen; maar voor de vrouwen was zulks no; niet weggelegd. Daarom denken we dat onze aange slotenen er gebruik zullen van maken en, indien er neg plaats over is, vra gen we niet-l'cden de gelegenhe d te baet te nemen om de reis in een prach tige autobus mede te maken. Laat u inschrijven, er is n:g slechts veertien dagen tin over. SCHOON Germaine. De werkloozensteun Van de maand Juni zal toekomen den Zaterdag, te 6 uur namiddag, door Bicqué aan de leden van de textiel- en Isdersyndikaten uitbetaal^ wonden. De leden van deze bonden w rden verzocht toekomenden Zaterdag, te 6 uur, bjj Coiffeur, aanwezig te zijn.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7