In dichte drommen stroomt de bewuste socialistische arbeidersmassa naar Kortrijk om op het Oroeningher- veld de eed van trouw af te leggen aan ons socialistisch ideaal Recht en Vrijheid EEN REISJE DOOR HEEN HET EDEN Ruimte Ruimte Maakt open baan Hierhier met de wereldaan ons In 't rood van de vanen rukken wij aan Naar den das die eens rijst voor ALLE deelnemers aan de groote koncentratie te Kortrijk koopen het KENTEEKEN ..DAUitL EN ADMINlMlvAlIK St-Pietersnieuwstr. 64 Gent A HON N EM EN TSPU1J ZE N Jiiar 2; maanden 1' :i maanden **ostcheek 1 Iet i.lolit (Jent; 5673H WAAST den politieken druk van het nazi-imperialisme in de binnenlandsche politieke aangelegenheden van nabuurstaten en zelfs van overzeesche landen, beschikt het nog over een ander, zeer doeltreffend wapen de ekonomische penetratie. Het it, namelijk langs dien weg dat het Derde Rijk Centraal Europa en een deel van den Balkan voor zijn expansiewagen heeft kunnen spannen. De politieke waarborgen van de Westersche grootniogend- heden en de toezegging van militairen steun zijn in de eerste plaats te laat gekomen. En, wat meer is, die landen moeten ekonomisch kunnen leven. Het is deze levensnoodzaak die dcor Duitschland behendig politiek en ekonomisch is geëxploiteerd geworden. Het systeem zit heel eenvoudig in mekaar. Duitschland is een zeer sterk geïndustrialiseerd land. Daar het tevens veel meer schulden heeft dan goud bezit moet het dan ook zijn nijverheidsprodukten uitvoeren om den invoer van grondstoffen en voedingswaren te kunnen betalen. In Centraal Europa en in den Balkan zijn daar nu landen, vooral landbouwlanden, die ook zwaar door de krisis geteisterd worden, door het feit dat zij hun produkten aan den man niet kunnen brengen. Men weet immers dat mogendheden als Frankrijk en Engeland zedelijk en praktisch gedwongen zi.in de voorraden op te nemen van hun eigen koloniën en dominions. Het beruchte vierjarenplan van Goering voorziet dan ook een systeem van zuiveren ruilhandel dat nagenoeg geen ver plaatsing van goud en deviezen noodzakelijk maakt. Het Derde Reich is dan ook begonnen graanoogsten en andere landbouwprodukten in Centraal en Oöst-Europa op te koopen. Dit wordt «betaald», als men het zoo noemen mag, met geblokkeerde marken. Met deze munt kunnen bedoelde leveranciers van Duitschland zich alleen door bestellingen van Duitsche industrieprodukten betalen. Het is dus werkelijk een ruil tusschen de Duitsche nijverheidsgoederen en de landbouw produkten van Centraal- en Oost-Europa. Beide partners vinden er baat bij. Het nazi-land kan zich bevoorraden en kan ook zijn industrie laten leven; de agraarlanden hebben het middel hun oogsten aan den man te brengen en hun behoeften aan wapens en ander industrieel tuig te bevredigen. Nu zult ge beter begrijpen dat staten zooals Roemenië, Zuid-Slavië en andere, uiteraard afkeerig of bevreesd in den nazi-band te loopen op politiek gebied, niettemin aan zekere eischen van Berlijn moeten toegeven. Boven hun hoofd hangt steeds het chantage-middel Pas op of wij koopen niet meer Dat beteekent de ellende voor groote bevolkingslagen, politieke verdeeldheid en beroering. Het Derde Rijk stapelt zelfs in zooverre zijn aankoopen ven iandbouwvoortbrengselen op dat de betrokken partners moci'e hebben om hun schuldvorderingen door hun aankoopen l ij Duitschland te dekken^ Daarvan profiteeren de nazis om in sommige gevallen alleen produkten van minder dringende behoefte, zooals bvb aspirine, radios, havmonika's, enz. te leveren, terwijl ook de kwaliteit ver van de gewenschte blijkt te zijn. Thans eerst hebben Engeland en Frankrijk ten volle de gevolgen van hun ekonomisch egoïsme en het politiek gevaar van het ekonomisch chantage-middel beseft. Handelsakkoorden en kredieten worden nu hals over kop in de weegschaal ge worpen om Turkije en Roemenië binnen hun politieke invloeds sfeer te houden. Gelukkig is Eelgié's ekonomische positie zoo dat langs die zijde met geen ernstige bedreiging rekening moet gehouden worden. Laat ons tenslotte nog aanstippen dat wanneer Polen te elfder uur krachtdadig tegen het nazi-imperialisme reageeren kan, dit grootelijks. te danken is aan het feit dat dit land totnogtoe aan de ekonomische «omhelzing» van het Derde Rijk is ontsnapt. vuurlinie, dicht bij de zware kanonnen, salons van den meest verfijnden smaak ge zien, Moorsche cafés, kap perssalons, Amerikaansche bars, waar slechts de barman in wit veston ontbreekt! Stel u de Verwondering van den soldaat voor, die in de Loreinsche vlakte ontscheept en die daar, vlak bij de hand, een café-bar, ontdekt, waar dig van Broadivay, een Moorsch café, gelijk men er in Marrakesch vindt, een coiffeurssalon, even weelde rig als op de Champs- Elysées». We zijn er nog niet, en 't is te hopen dat het SBÜt&Sl Si zoover niet JIRï komt, maar de herberg- agfijB strategen en de k o m - fflïËM k,, Sl&M m a n d a n - turhelden zijn toch alreeds in aktie ge komen. Herr Dietrich, chef der Duit sche propaganda, heeft het vuur geopend. Deze spekschieter heeft voor enkele weken een manifest gepu bliceerd, waarin hij de Duitsche moeders en vrouioen de verzeke ring geeft dat hun zonen en echtgenooten niets te vreezen hebben in de fameuze Siegfried- linie. Integendeel! Bij een eventueel bombarde ment zullen zij er hun dagen en nachten in ledigheid kunnen slijten, voorzien van al het moderne komfort. Plezierig, niet? 't Spreekt echter vanzelf, dat de repliek op dien onnoozelen bluf niet kon uitblijven. Een Parijsch journalist is er op uitgetrokken om een bezoek te brengen aan de Maginotlinie En ziehier tot welke bevindingen hij gekomen is. Wrijf uw oogen goed uit en lees: tWie zou kunnen veronder stellen dat in de moderne kazernen, en bijzonderlijk in de Maginot-lijn, het komfort aan de luxe grenst? Ik heb, op enkele stappen van de Prachtig, wonderbaarongeloof lijk! Mogen wij aan den journalist in kwestie nochtans doen opmer ken, dat er slechts iets aan het spektakel ontbreekt? 't Zijn die speciale vermaak gelegenheden wazrvan er her haaldelijk sprake is in «Le Train de 8 h. 47». Wij willen vrij in 't licht der zonne schouwen, Al brandt dit licht ons fiere oogen blind, Wij willen schooner dagen voor ons kind, En 't recht op eerbied voor ons trouwe vrouwe Wij stijgen uit de schaduw van 't verleden, Die nog om ons hangt als een sombre gloed Maar d'oude tijd dat buigend werd geleden Is als een mist voorbij, voorgoed, voorgoed. Wij weten dat nog velen moeten vallen Wees, kameraad, bereid voor iederen stoot Maar willen vallen op de hooge wal'en Van strijd, 't gezicht gekeerd naar 't morgenrood Maar dat komt er misschien nog wel bij. Enfin, wé stellen ons heel ge makkelijk de verwondering voor van den poilu, die in dit Eden aanlandt. En we zijn bovendien, wij, die de eer en het genoegen niet zullen mogen smaken, noch in de Sieg fried-, noch in de Maginot-linie ons groot verlof door te brengen, bovendien zoodanig verwonderd, dat de pen uit ons handen valt en dat we voor deze week, maar liefst de ladder ophalen... PIER MOEIAL Geen zwakheid sluip' nog in ons sterke rangen, Verdoemd de tweedracht die de harten scheidt Aan u de toekomst, daar gij 't Leven zijt, Daarom, weest durvers en verplet de hangen. Zijn zij nog ver of bij, de gouden tijden, De droom vervoert ons tot de laatste daad Wat zijn wij, dan een hoop ellend' en lijden, Als gij niet, Socialisme, vóór ons gaat Doe d'oude wereld in uw licht opleven En bind de harten tot een nieuw verbond, Waarin de mensch aan allen zich kan geven... Komt, broeders, al'en, smeedt het roode front Weest steeds paraat om zingend op te rukken, Ten feilen kamp, ten bloedig-zwaren strijd, Neemt steeds het stuur in handen van den tij d En eens zult gij weer gulden sporen plukken. MARCEL COOLE A. MUSSCHE

Voor Allen | 1939 | | pagina 1