AALST Waarschuwing aan de huisarbeiders PSTKORTRt-M Roode Pijltjes NINO VE DENDERLEEUW ZEER BELANGRI/K Interview over den schooltoestand in Aalst Hoila, hier Kabouter, SnuSken is hier ook Nederboelare VOORUITZICHTEN VerantwoordeVJlce redaktte: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 ZONDAG 9 JULI NAAR K O R T R I J K Het betaald verlof Algemeene centrale van bouw, hout, ameu blement en gemengde vakken Stedelijke muziek- akademie De Oostvlaamsche gouw van den kon. Belg. turnbond door het Aalstersche stads bestuur ontvangen GOED NIEUWS VOOR DE WERKLOOZEN Wie reist er naar de tentoonstelling van Luik? Maandelijksche zitdag Socialistische Vrouwenbond en S. V. Vrouwen DANK DE GULDENSPORENSLAG 6 - Voor Allen - 9 Juli 1939 NIEUWS UIT HET Wij moeten de Guldensporenhcrdenking helpen groot maken. Deze geschiedkundige gebeurtenis werd al te lang uitgebuit door de vrijheidhatende Vlaamsche Nationalisten. Al de socialisten die eenigszins kunnen moeten op 9 Juli naar Kortrijk om den Guldensporenslag in z;jn ware beteekenis te herdenken: in het teeken der vrijheid en der demokratie. Prijs koepon sociétaire 20,50 (rank. Vertrek uit Aalst met den trein te 10.04 uur; veranderen van trein te Denderleeuw; men neemt aldaar den trein van 10,28 u. Aankomst te Kortrijk te 12 uur, alwaar de optocht gehouden wordt te 14 uur. Terug uit Kortrijk met den trein van 19.23 uur. Te Dender leeuw overstappen alwaar men seffens aansluiting heeft voor Aalst. Men is rond half tien thuis, al naar gelang den trein welke men te Denderl'-"i<w "™en wil. D» deelnemers van ons a cndicoement verzamelen in de Albert- straat, te 2 uur stipt. Kameraad E. Deprez, schepen van openbare werken te Aalst, werd door het blad Naar een bevrijde school een interview afgenomen, dat we hier ten rerieve van onze lezers laten vol gen: Welke was de toestand op gebied van onderwijs vóór de verkiesingen? Op deze vraag zou ik met één woord kunnen antwoorden ellendig, ten minste wat de o<pembare scholen aan gaat. Het openbaar onderwijs is wer kelijk in een vernederende positie te ruggedrongen: het beschikt over twee lagere meisjesscholen tegenover zeven voor het vrije (katholieke) onderwijs; drie lagere jongensscholen tegenover vijf vrfje, en twee openbare bewaar scholen met 5 klassen tegenover tien vrije bewaarscholen met 41 klassen. En cm neg een juister kijk te hebben, zie hier neg een paar cijfers: We hebben in het lager gemeentelijk onderwijs 32 klassen tegenover 58 klassen van de la;ere aangenomen jongensscholen; van het gemeentelijk lager onderwijs voor meisjes hebben we 10 klassen, terwijl het aangenomen vrij onderwijs er 44 heeft. Teekenende cijfers, zoo het me toe schijnt. Deze toestand is een erflater van de vroegere gemeentebesturen, die over wegend katholiek waren en laten we ook niet vergeten, dat Aalst vroeger kon bogenop den titel van Woeste- nest! Wie voerde de verdediging van de openbare school? Tot vóór eenigen tijd waren het de socialisten en de liberalen. Maar tot een werkelijke doordrijvende propagan da kwam het enkel bij de stichting y n BCV.S .-afdeeling Aalst. De stichting was het werk van enkele kameraden, die den toestand niet langer konden aanzien. Er moest verandering kernen, maar goede wil alleen volstaat niet, men komt tegenover allerlei moeilijk heden te staan. Maar kom, dat is weer iets anders. Welke aktie ivordt er gevoerd voor de uitbreiding van het officieel onder wijs, gevolg van de wet Missiaen, die u misschien veel hoop liet? Ach ja. de wet Missiaen... dat was een gelegenheid welke het bestuur van het B.C.V.S. niet wou laten voorbij gaan. Er werden verschillende wijk vergaderingen belegd. We voelden dat de arbeiders onze vraag voor openbaar onderwijs eenegen waren. Zij onder steunden ons. We petitioneerden in een afgelegen wijk: Kerbroek De vraag werd overgemaakt aan het stadsbestuur en het ministerie van cpenbaar onder wijs. In den gemeenteraad werd het verzoekschrift warm verdedigd door de socialistische afgevaardigden. Met te genzin deed het gemeentebestuur een toegeving: er werd een openbare be waarschool beloofd. Daarenboven ver kregen we een principieele akkoord verklaring voor gebeurlijke latere uit breiding. Pas dit resultaat bekomen, werd een nieuwe petitie ingediend. Ditmaal voor een openbare meisjessschool op den ree': teroever van den Dender. Een tal rijke bevolking aldaar en zeer vrijzin nig. In zeer korten tijd hadden we een petitie van 125 gezinshoofden verte genwoordigend 150 schoolplichtige meis jes (die allen het vrij onderwijs volg den). Ze vroegen een openbare onder wijsinstelling, en... Maar uw aktie, ivaarvan we ge lezen hebben, is gelooven we fel gesa boteerd geweest. Welke middelen heb ben de klerikalen verzonnen om het openbaar onderwijs te saboteeren? Dat wilde ik daarnet vertellen. Met de tweede vraag vcor officieel onder wijs ^zat het gemeentebestuur gewron gen. Eerst trachtte de katholieke sche pen van onderwijs de zaak te doof potten, doch de socialistische manda tarissen zorgden er tot zijn verveling voor, dat het verzoekschrift niet ver geten werd. Dan tad hij er iets anders op gevonden. Onze arbeiders, het is een gekend feit. houden niet van brief- schrijverij. Daar rekende de schepen op. Hij verzocht alle onderteekenaars van het verzoekschrift, hem schrifte lijk te bevestigen dat hun kinderen des gevallend de lagere school zouden be zoeken bij gebeurlijke oprichting van een school. Doch de redeneering van den schepen liep falikant uit. Tot zijn verwondering waren er binnen de 48 uren reeds meer dan 100 bevestigende anbwocrden binnengekomen. Dat was werkelijk een goede zet van het B. C. V. S.-Aalst. Heeft het schoolvraagstuk een aekere rol gespeeld in de kiesperiode? Ongetwijfeld! Wel was de predomi- nante vraa wie wordt burgemeester, dg kandidait der socialisten of de kan didaat der koncentratie? Maar daar aan was toch onmiddellijk de kwestie van het cpenbaar onderwijs verbonden. Het was algemeen bekend dst de kon. centratie van V.N.V. en Rex met de katholieken, bij een gebeurlijke ever- winning niets zcu ondernemen om het openbaar onderwijs te verbeteren. Ging de overwinning echtei naar de socialisten, dan was zeker iets te ver wachten. Daarom werd op de verschil lende wijtkmeetings de aandacht ge vestigd cp de brandende kwestie der operlbare scholen. Er weiden zelfs twee speciale manifesten uitgegeven, uit- tend ewijd aan dit onderwerp. Heeft uw propaganda voor de officieele school u sympathie bezorgd en geholpen bij de overwinning die ge behaald hebt bij de verkiezingen? Moeilijke vraag. Alhoewel het niet gemakkelijk is te zeggen welke fek- toren allen bijdroeren tot de socia- listdsdhe overwinning bij de laatste verkiezingen, durven we toch beweren dat de propaganda voor het openbaar onderwijs daar voor een goed stuk tus- schen is. En welke meerderheid zal voor de komende jaren gevormd worden? Ge wist dit nog niet? D? houding der koncentratie zelf heeft ons aangewezen op een samen werking met de liberalen. We zijn met hen scheep ge aan en we hopen op recht dit in het welbegrepen be lang van het openbaar onderwijs dat dit scheepgaan voor de zes ko mende jaren zal zijn. In :l*et be stuursakkoord dat wij met hen getrof fen hebben, is er duidelijk omschre ven dat alle krachten zullen worden aangewend tot het veroveren van een plaats die het openbaar onderwijs waardig is. Dit zal geschieden door verbetering van de bestaande instel lingen en door oprichting van nieuwe scholen. Onze aandacht zal ook gaan naar de degelijke inrichting van een tech nisch avond- en zondagonderwijs. Terloops zouden wij er nog willen op wijzen, dat we in den loop van het jaar 1940 zullen mogen overgaan tot het inhuldigen van een spiksplinter nieuw atheneum. Alhoewel dit niet rechtstreeks het werk is van de stad Aalst, hebben de socialistische ge meenteraadsleden samen met de libe ralen hun beste krachten aar., ewend om dit grootsch werk gedaan te krij gen. Als ik er nog aan toevoeg dat de huidige schepen van onderwijs, de heer Comelis, een groot vriend is van de openbare school, dan kan ik u ook wel verzekeren dat bij ons groote ver wachtingen gekoesterd worden voor de openbare sc'ool. Persoonlijk heb ik de overtuiging, dat we in onze verwachtingen niet bedrogen zullen uitkomen. We hebben kd. Deprez dan aan zijn bezigheden gelaten. We zijn de over tuiging toegedaan, dat onze vrienden in den gemeenteraad hun beste krach ten zullen aanwenden om aan het openbaar onderwijs de plaats te ge- 1 ven die het verdient. Wij willen nogmaals de aandacht van onze aangesloten huisarbeiders vestigen op volgend schrijven, met verzoek dit te willen indachtig zijn. Alle verantwoordelijkheid verwerpen wij, indien in de toekomst de ver- eischte voorwaarden om steun te genieten, niet volbracht zijn. Vergoeding der thu.swerkers De N.D.A.W., Brussel, schrijft ons, d.d. 1 Juni 1939, als volgt Ik stel vast dat sommige Gewes- telijke Bureelen vergoeding toestaan aan verzekerde thuiswerkers, die hun niet te gepasten tijde hebben laten weten, dat zij gebezigd wor- den door andere werkgevers, dan die, vermeld op de verointenis, die zij hebben onderteekend. De reglementeering voorziet dat, om lid te kunnen blijven van een aangenomen werkloozenkas, de thuiswerkers zich, onder meer, er toe moeten verbinden geen werk te aanvaarden en niet te werken voor werkgevers andere dan die, wier namen voorkomen op de verbinte- nis, zonder daarvan het Gewestelijk Bureel van hun woonplaats te ver- wittigen binnen de 24 uren. Zij, die na die verbintenis te hebben onderteekend deze laatste niet zouden naleven, worden definitief of tijdelfjk door den Algemeenen Raad van den N.D.A.W. het recht ontzegd deel uit te maken van een aangenomen werkloozenkas In geen s. geval zal de duur van die ontzeg- ging minder bedragen dan één jaar. Uit het voorafgaande blijkt dat een huiswerker, die werkloos wordt. slechts kan vergoed worden, wan- neer de naam van den onderteeke- naar van het formulier 8, dat hij heeft ingediend, reeds op de verbin- tenis voorkomt Wij verzoeken de heeren sekreta- rissen op de strenge toepassing van deze onderrichtingen te willen waken. Hoogachtend, enz... Over de toepassing der verlofvergoe dingen worden ons ditmaal slechts en kele klachten overgemaakt, die wij aan de betrokken patroons lieten cewordsn. Dezen deelden ons mede, dat de ver gissing zou hersteld worden door de vergoeding uit te betalen. Dit bewijst dot het betaald verlof te Aalst volledig burgerrecht leeft ver kregen. Wij stellen met genoegen vast dat er gced,e wil is bij de patroons. Met uitzondering van enkel» bedrijven waar het niet gaat zes achtereenvolgende da gen het werk stil te leggen zonder be langrijke schade te berokkenen, wordt in al de fabrieken en werkhuizen een gansohe week verlof verleend. De werklieden zullen nu meer dan ocit gevoelen welke schoone verbetering voor hen bekomen werd. Velen onder hen verkl:arden ons: wie zcu durven denken hebben, dat wij van die sociale rechten neg zouden fenieten? Inder daad, de arbeiders sters)die voorheen als minderwaardigen behandeld wer den. hebben dank aan let werk der vakbonden een nieuw stuk menschen- recht. het betaald verlof, veroverd. Wij moeten nochtans de aandacht der werklieden er op vestigen, dat de arbeiders steeds moeten waken dat die -ociale verbetering niet verloren gaat. De ervaring heeft ons geleerd, dat vele schcone hervormingen door de onver schilligheid zijn vernietigd. Daarenbo ven moet voort gewerkt worden om de bestaande sociale wetten uit te breiden. Wij moeten voort ijveren om voor de verlof week de zes dagen loon als ver goeding te bekomen. D.'ar voer en om nog andere verbete ringen te bekomen, versterkt de soc. vakbonden, die onverpoosd werken om aan de werkersfamilies een beter en menschwaardiger bestaan te verzeke ren. De Ioonen van 1 Juli 1939 af in'het bouwbedrijf Wij trekken er de aandacht onzer leden op, dat vcor de maanden Juli, Augustus en September 1939 de volgen de loonen moeten betaald worden: Te Brussel en omgeving: geschoolden 6,31 fr. per uur, gecefenden 5,68 fr., niet geschoolden 5,10 fr. Te Gent en omgeving geschoolden 5.66 fr., geoefenden 5,09, niet ge schoolden 4,52 fr. Te Aalst en omgeving geschoolden 5,56 fr., geoefenden 5 fr., niet ge schoolden 4,45 fr. Op kleine gemeenten: 5.10 fr., geoefen den 4.59 fr., niet geschoolden 4.10 fr. Nadere inlichtingen voor andere plaat sen kunnen altijd bekomen worden op ons bureel. De sekretaris: Jan Bomon. (Schooljaar 19381939) OPENBARE PRIJSKAMPEN Donderdag 22 Juni Leeraars de heer bestuurder, mevr. Haesart, de h. Lonque. Jury de heer bestuurder, voorzit ter de h.h. Paul Gilson, Brussel Martlnus de Jong, Antwerpen Joris Triamont, Brussel. KLAVIER Middelbare afdeeling le studiejaar Nieuwlandt Abandine, 2de prijs met onderscheiding. Van Gysegem Maria, 2de prijs. Bayens René, 1ste prijs. Carlier René, accessiet. Meert Yvonne, 1ste prijs. Boone Octaaf, 1ste prijs met onder scheiding. Hoogere afdeeling le studiejaar (Zilvere eeremetaal) Van den Berghe Maria-'Therese, 2e prijs. Van Daele Lucia, 2de prijs met on derscheiding. De Smet Willy, 1ste prijs met onder scheiding. De Raes Germaine, 1ste prijs met groote onderscheiding. VIOOL Jury de heer bestuurder, voorzit ter Mej. D'Gilis, Gentbrugge de h.h. G. Lonque, Ronse J. Van Pop- pel, Antwerpen Jos. Van der Smis sen, Merksem. Leeraars de h.h. Lenssens, Lam- brechts Van der Meirsch. Middelbare afdeeling le studiejaar De Winne Louis, 2e prijs met on derscheiding. Vermoesen Elisabeth, le prijs met onderscheiding. Middelbare afdeel'ng 2e studiejaar Weymeis Armand. 2e prijs. Van Ghijseghem Elisabeth, le prijs. Hoogere afdeelmg (Gulden eeremetaal) De Bruyne Antoon, 2e prijs met on derscheiding. Vau Wanseele Denise, le prijs met onderscheiding. ALLEENZANG Leerares Mevr. N. Arnouts. Jury de heer bestuurder Mej. Jacqueline De Kesel. Brussel Mevr. Godenne—Loots de h.h. K. Bogaerts, Brussel Lambrechts, Aalst. Lagare graad le studiejaar Franscine Madquelier le prijs. Middelbare graad 2e studiejaar (Zilvere eeremetaal) S'mone Bal, 2e prijs. Paula Van Hoefs, 2e prijs met on derscheiding. Maria Van Styvendaele, le prijs met onderscheiding. Hoogere graad 3e studiejaar Marie-José Van Neck, 2e prijs. Fernanda Stuyck, 2de prijs met on derscheiding. Middelbare graad T ~*raar Edmond Borgers. Alfred Van den Eynde, accessiet. Renaat Van Daele, le prijs. Jozef Scheerlinck, le prijs met on derscheiding. Hoogere graad (gouden eeremetaal) Pieter Verhegge, le prijs met groote onderscheid hi?. PRIJSKAMP VOOR LYRISCHE KUNST (Regeeringsmedalie Leerares Mevr. N. Arnouts. Mevr. Mariette Vrancken, le prijs met onderscheiding. Ter gelegenheid van Aalst-kermis had er verleden Zondag in onze goede oude Vlaamsche stede een prachtige turn- demonstr: tie plaats, op touw gezet door de Oostfïlaamsohe gcuw van den Kon. Belg. Turnbond, onder de bescherming en met de medewerking van het stads bestuur. Die feesten kenden een prachtig suk- ses en vielen bijzonder in den smaak van onze sportieve bevolking. De Aalstenaars dachten met wee moed terug aan die glorieperiode der Aalstersche turnbonden. Nadat de talrijke deelnemers een optocht door de stad hadden gehouden werden ze door het stadsbestuur ont vangen. De entvangst greep plaats in de groote feestzaal van het stadhuis. Bur gemeester Alf. Niohels, de vrienden Berglhman en Deprez, schepenen, en de h. De Stobbeleir, eveneens schepen, waren tegenwoordig. Verder bemerkten we den vriend C. Guns, lid van het stedelijk feestcomité, evenals talrijke andere leden van dit organisme. Het was de heer Storme, voorzitter van de gouw, die het nationaal bestuur voorstelde aan de stadsoverheden. Burgemeester Nichels heette hen wel kom te Aalst. Heer Storme sprak vervolgens een rede uit waarin "rij het stedelijk bestuur feliciteerde cm het reeds gepresteerde werk. Hij wees onder meer op de nood zakelijkheid, de jeugd te doen turnen en dankte het magistraat om den ver leenden steun. Vervol; ens sprak de burgemeester een rede uit, waarvan we hier den tekst laten volgen: Mijnheer en, Heer Voorzitter, eHel gevoelig aan uw rede voor de vleiende woorden, uitgesproken tegen over het stadsbestuur, haast ik mij U in naam van dit bestuur hartelijk dank te zeggen. Ik zeg U ook dank omdat ge onze stad hebt uitgekozen cm uw leerlingen- gouwfeest te vieren en ik ben de over tuiging toegedaan, dat, wanneer ge U als doel hebt gesteld de Aalstenaars hierdoor op te wekken tot inrichting van turngro-epen, gij daarin zeer waar schijnlijk zult slagen. Immers, hier in onze stad hebben wij ook den tijd gekend, dat prachtige turngroepen bestonden, zóó van man nen als van vrouwen en kinderen, en bij het zien van uw oefeningen is het zoo goed als zeker, dat de zucht zal ontstaan opnieuw turngroepen in te richten. Het stadsbestuur is er op gesteld, in de mate van het mogelijke mede te hel pen aan alle groepen en inrichtingen, die aan gezonde sport doen en daaron der is voorzeker, zooniet in de eerste plaats, begrepen: het turnen. Wij willen een gezond volk, een kloek volk, en dit moet in de eerste plaats de bezorgdheid zijn van alle gemeente besturen. Dit hebben uhj hier te Aalst begrepen. En dat wij het niet bij woorden la ten, vindt ge in het feit dat het stads bestuur V dezen prachtigen beker aan biedt cm hem te laten betwisten onder de groepen die heden hun oefeningen hier voor ons volk zullen demonstree ren, benevens een twintigtal brelokken. om er de verdienstelijkste turners mee te vereeren. Heer Voorzitter en bestuursleden, in naam van het stadsbestuur wensch ik U veel sukses met uw feesten, om daar na het genoegen te mogen smaken, menigvuldige turngroepen te zien op richten. En nu, Mijnheeren, laat ons een glaasje ledigen en drinken op Uw ge- zoTidheid, op het wellukken Uwer fees ten en op den grasi en den bloei der bestaande en toekomstige turngroepen. De woordvoerder werd zeer warm tce- re juicht Br. N. Het stadsbestuur, bewust van de so ciale plichten die het te vervullen heeft, wil het scho-one werk van volks gezondheid, verwezenlijkt door het op richten van een overdekt zwembad, volled'gen en heeft das rover een plan opgevat dat voorzeker door de werk- loozen met veel genoegen zal worden onthaald. Het stadsbestuur wil- de volledige werkloozen (roode stempelkaart) de kans geven gratis te komen baden en zwemmen in het stedelijk zwembad der Capucienenlaan. Daar natuurlijk in het duister getast wordt nopens het aantal werkloozen, die van deze buitenkans zullen gebruik maken en om de goede regeling van den dienst te verzekeren, werd besloten een bijeenkomst te houden voor de vol ledige werkloozen op Donderdag 13 Juli te 10 uur, op den koer van het stadhuis. De zaak zal aldaar door den schepen van volksgezondhiedA. Berghman, uitgelegd worden en de namen van die genen die van deze gunst willen ge bruik maken zal worden opgenomen. Heel typisch «De Volksstem», Aalstersche Moni- teur, rekordhoudster der te late nieuws berichten, lijfblad van M. Moyersoen, geeft een zeer goed verslag over het puike turnfeest, dat verleden Zondag in de stad heeft plaste gehad. Ze melden hierbij, dat het stadsbe stuur een... prachtbeker heeft geschon ken, maar... dat er ter gelegenheid van deze feestelijkheden een officieele ont vangst ten stadhuize plaats had, dat weten ze in «De Volksstem» niet. Kommeeren beweren, dat ze dit heb ben verzwegen omdat de. koncentratie- mannen er schitterden door hun afwe zigheid. En als we l:et al moeten gelooven werd er uitgebazuind, dat Alfons Bas- tiaens, eenige aanwezige van de fa meuze koncentratie, er was omdat er een glaasje te ledigen viel!... 't Zijn helden Volgens de snullen uit «Strijd» schrij ven we te weinig over ons beleid in het stadsbestuur. «Vcor Allen» gaf weèk aan week be richten over de opening van het ste delijk zwembad, idem over de sukses- volle inhuldigingsfeesten, ook over het prachtige speelmateriaal in het stads park. Ook over onze mooie daad ten op zichte der werkloozen. In «Strijd» vinden ze voor dat alles geen plaats. Nu gelooven ze, dat hun volgelingen van dat alles niets weten of zien, om dat zij er niet over schrijven. Daarom zeggen ze, dat wij over ons beleid niet durven schrijven. Slechts één zinnetje: Nu en in de toekomst zult ge ons steeds bereid vinden, ens werk met dat van de ver tegenwoordigers van V.N.V. op 't stad huis te vergelijken. Wij zijn gerust omtrent het oordeel der bevolking. Wij en ook het volk zyn 16 Oktober 1938 neg niet vergeten. Het oogenblik is aangebroken om eens aan een Eén-dagreisje te den ken. Geen beter doelpunt dit jaar, dan naar de prachtige watertentoonstel ling van Luik. Voor dezen die de gedachte koeste ren hier heen te reizen, willen we hen wat behulpzaam zijn, teneinde de reis zoo aangenaam mogelijk te maken. Wie met den trein reist in groep, geven we voor raad de reis ie doen, van uit Aalst bekeken, over Brussel, Schaarbeek, Ott'gnies, Gembloers, Namen, over Hoei. Luik, naar Tilff, om daar in het overheerlijke, schitte rende Tilff een kort oponthoud te ne men. We geven den goeden raad aan elkeen om, eens in Tilff, de wande ling te deen naar Ferme de Limo ges opgaande langs de steenweg en na. een lekkere verfrissching genomen te hebben en het prachtige panorama gezien dat er te aanschouwen is, langs de ruwe rotsenwegen terug re keeren. Het weze gezegd dat men niet vroe ger dan 4 uur 's nanvddags in de ten toonstelling van Luik moet zijn, want dan kan men er zich nog genoeg ver moeien. Maar hoofdzaak, dan zyt ge zeker er te kunnen blijven om de wonder lijke en betooverende verlichting te zien. Wie per autocar de reis doet, gaat over Brussel, langs de Senn=. zijkant van Tervuren, naar Audergem, Overijsche, om de druivenkwrekerijen te aanschouwen, zoo langs Tombeek, alwaar men het zeer mooie en grootsch sanatorium Lemaire kan zien, dan over Waner, Gembloers, Namen, de wonderlijke stad Hoei en zoo op Luik. Terugkeeren over Borgworm, St. Tru'den. Hasselt Albert-kanaal, Triest, Leuven Brussel, Aalst. In het stedelijk park Onze moeders willen we lanrs dezen weg verwit:igen, dat van" heden a.f het geplaatste spelmateriaal voor hun geliefde kinderen prachtig is ge schilderd en volledig in erde gemaakt zoodat er alle dagen gebruik van kan worden gemaakt. Moeders, brengt dagelijks een bezoek aan ons mooie park en geeft uw gelief de kleinen de gelegenheid er aangena me uren docr te brengen en zich te vermaken. Een gelukkige gedachte vanwege de partij mogen wij wel noemen, het in richten van maandelijksche zitdagen op de buitengemeenten, door de sekre- t:rissen van vakbonden, mutualiteit, enz. Wat hiermee beoord wordt, is in korte woorden te zeggen. Wanneer een arbeider een cf andere inlichting of bijstand nccdig heeft, dan loopt hij gewoonlijk bij een of anderen «Mijr.lheer», die den naam heeft «een langen arm» te hebben. Dit gebeurt vooral op den buiten en zelfs door socialistische kiezers en aangeslotenen. Het staat vost, dat die «Mijnheer», die meest altijd een klerikaal en soms een liberaal ls, van de kleinste inlichting gebruik, of liever misbruik maakt om kiesiproparanda te voeren. De socialistische partij wil dat wapen san de tegenstrevers ontnemen en ter- zelfdertijd de arbeiders van den buiten dienstig zijn. Onze mandatarissen en sekretarissen kunnen, evengoed als die «mijnheer», alle gewenschte inlichtingen of bijstand verleenen voor om het even welke zaak. Zij zullen die zaak met des te meer ijver ter hand nemen, daar zijzelf ook arbeiders zijn en dus de nooden v:n den arbeider beter kennen dan welke «mijheer» ook. Voor Nederboelare zal kameraad De Moyer Alexander, sc' epen van Gee- raard^bergen, dien zitdag houden eiken laatsten Donderdag der maand, in ons lokaal, bij A. Michel. Hiermee zal aangevangen worden on Donderdag 27 Juli, van 7 uur 's avonds Alle inlichtingen zullen welwillend door den kameraad worden gegeven, nopens de syndikele of sociale zaken, die een arbeider wenscht te kennen. Vragen cm bijstand in een of andere zaak zullen gedienstig in ontvangst ge. nemen en onderzocht worden. Met de grootste bereidwilligheid zal de kame raad de noodive voetstappen doen. Kameraden, voor alle kiachten of inlichtingen, loopt niet naer den tegen- strevenden «mijnheer», maar wendt u tot uw eigen mandatarissen of sekre tarissen, die graag het mogelijke zul len doen om. u dienstig te zijn. Na een 14-daagsche rustkuur in het Fransche, is Kabouter, dokter in het alweten, hier terug. De man kondigt zich aan in een lang epistel san het adres van Snufken, verradend dat e- ne waarover hij z'.ch beklaagt aange zien te worden voor Kabouter. Uit zijn geschrijf straalt de diploma- wijsheid dik door, en hoffelijkheids- hislve, ock om uit de gewoonte niet te gaan, geeft de man na een heele boe', liefelijkheden aan het adres der rocd- jes; een kostelocze les aan den scholier Snufken, wie hij het niet vergeven kan zich niet te laten overrijden door zyn kar; doch er flink opspringt, zelfs al leidt de weg aiover bet kuipken. Kom. Kabouter, wij zijn niet van zco'n kwaid humeur, waarom dan ook zoo aanstellerig doen. En 't is toch den eersten keer niet dat gij eens meerijdt op andermans karre, zelfs de vrienden uit uw ei;en omgeving we ten er alles van. Dat meerijden en het papuiteten van den Leuvenscheu professor rangschikte u bij de 42-ers en dat is een ander niet te versmaden bijpostje, die zelfs reisjes t-oela't op de kosten der prinses. Dat, Kabouter, weten wij van uw zegsman; deze d:e zoo goed de maat kent van de vetbol len uit de Vooruit. Zie, Kabouter, zoo'n lesje, op echt professoralen toon gegeven, draagt al tijd zijn vruchten; ge ziet Snufken, de schooljongen, schrijft al heel wat vlot ter zijn devoir. Gij weet dus met wie gij te doen hebt, maar d:t is mij zeer aangenaam hoor! Snufken weet nu met zekerheid dat Kabouter nevens dien potjeswinkel woont, in dat prach tig heereri'.'Uis, met een zeer zware bel aan de poort; hij weet ook dat voor Kabouter er tweemaal moet gebeld worden; hij komt d-n voor als het hem past. Snufken belde schreef tweemaal, en de echte kabouter is daar. In de bovenkamer kijken van kabou ter is overbodig werk. Elkeen weet dat er in Ninove maar een NAPOLEON is en dat is hij. Dat legt ook uit waar bij het kwam dat de 1 ratste gemeente verkiezingen voor de katoouterkens een Wa-terlco zijn geworden. Nu, Kabouterfcen, waarom altijd gaan spartelen In dat kuipken. Het baat er toeh niet bij. Elkeen weet dat het niet de roodjes zijn die daar moe ten trachten witte voetjes te gaan wasschen. Dat die operatie vele dui ten heeft gekost aan de stad, dat het Kabouter was die de bewerker was, en trots zijn buitengewone bestuursrave, er experts bij roepen moest die dat stellig niet voor niets hebben gedaan: d:t weet ook elkeen. Klaar als pomp water is die toestand. Kabouter weet wel beter, maar zou liever laten zeg gen door de roodjes, wat ZIJN vrien den er over denken; maar ziet ge daar doen wij nu eens niet aan mee. Kabouter stel een paar vraagjes in dit verband. Wfj antwoorden dat er geen euvel aan verbonden is, als de roede schepenen vandaag de ontwerpen door den kabouter-schepenen van gis teren uitvebroed, ter uitvcer legt. Of waren die 55.000 fr. een luxe-uitgave en de kabouters ontwerpen alleen fan- taisie. uitgebroed cm de oliebollen vrienden aangenaam te zyn? Over experts zult gy maar liever hebben geowegen Iwordt. Va.n goed weten kunnen wij verzekeren dat de roode schepenen hun beste kracht in spannen om die van het stadhuis weg te houden; maar de vroegere ijzeren armen zijn meer dan eens omgeplooid. Neeim het de roode schapenen dan niet ten euvel, dat ze er vandaag flanellen windels rond doen cm het hooge bla zoen hunner voorgangers, ook het uwe, kabouter, niet te veel te schaden. Op professoralen toon het werk der roode schepenen schooljongens reeds in de weegschaal werpen, is vast en zeker veel gewaagd. Kabouter WACHT EN ZIEis een spreekwoord, da,t gij best onthou den zoudt. Lessen die Kabouter geeft, zouden wij graag volgen; doch in het vorige bestuur zijn de voorbeelden door de kabouterkens gesteld van dien aard en zoo professoraal, dat de roode sche penen die niet willen volgen. Vragen stellen om verplichte ant woorden te ontwijken, dat zijn fdvoka- tenstreken d:e in elk pleidooi zelfs voor de meest gewaagde zaken wor den aangewend, cm te trachten te redden wat gered kan worden. Kabou ters pogingen zijn de retuigenis van den gewaagden aard der zaak. Pnmelstraat, enz., in verband met het Plan van den Arbeid, en de stede lijke straatibelasting, ingevoerd door de 'katholieken, aan de leidende pos ten en de financiën te brengen, is weeral een professorale zet van Ka bouter. Financiën zijn niet de zwakke kant van den rooden schepene, zegt Ka bouter. Hm... Hm... narigheid, zegf Snufken. Wacht en zie. Kabouterken. Over bevoegdheid zeggen wij alleen dat het bewezen is dat met alle schooldiploma's 'bewijzen zijn van kom- petencie. En cm uit het 'kapelleken te klappen, is het wellicht nog wat vroeg, nietwaar, Kabouterken? In verband d: armee willen wij toch zeggen dat zooigeizetgde bijpost.jes, die de roede schepenen ronddeelen zou, steunen op werkprestatie en verantwoordelijk heidsgevoel van bediendenpersonesl' die het recht heeft er aanspraak op te maken, tegen anderen voor wie waar lijk een ijzeren arm ontbroken heeft. Die anderen cok hun vroegere ba zen hebben alle redenen bezad'gd te zijn. Natuurlijk verwachten wij ons van uwentwege aan alles. De gaven van uw alles overheersohend talent zijn er borg voor, dat niets onrechtvaard''gs gebeurt, dan buiten de rangen der ka bouterkens. Het is daarvoor toch cok dat zij alleen 'n ijzeren arm hebben. Gelukkig dat de roode schepenen kun nen verdragen dat er flanelle ge bezigd wordt. Na de 14 dagen rust zweet Kabou terken toch no;. Nu, dat koelt wel zonder blazen. Maar laat ons toch zeggen, dat een keer gced zweeten ge zond is en Kabouterfcen h:d het noo- dig. Wij gunnen hem wel bet drinken van een goed bokske, ja gunnen het hem van harte en zonder spijt of nijd. SNUFKEN. De leden-aangeslotenen worden vrien delijk verzocht den intern 3 tionalen kcöperatieven dag te vieren, welke zal gehouden worden op Woensdag, 12 Ju li, te 7 1/2 uur 's avonds zeer stipt in het lokaal «De Redding». Gezellin Leona Hantson, federale se- kretaresse, zal spreken over de betee kenis van den internationalen kcöpe ratieven dag. D:arna kosteloos feest, zang en dans door de S.A.V. Het koöperatief bloempje zal tijdens het feest aangeboden worden. Huismoeders en gezellinnen, komt in rroot aantal op naar het feest, maakt u vcor een paar uurtjes vrij van uw huishoudelijke beslommeringen en viert met ons den kcöperatieven dag. KINDERVAKANTIE. De groep der S.V.V. vertrekt voor een kostelocze kuur van 14 d'gen naar zee, te Oost- Duinkerke. Zate"dag 5 Augustus. De tweede groep op Zaterdag 12 Augustus. Samen terug op 19 Au> ustus. REIS VROUWENBOND EN S.V.V. Diegenen die de reis medemaken, worden vriendelijk verzocht zich te la ten inschrijf?n tot en met 23 Juli. Na dien is de lijst gesloten. Bertha. Het Spaa.nsehe avondfeest van j.l. Zondag, gereven in de Feestzaal De Redding» kende een sukses over gansoh de ly'n. Bomvolle zaal. Het optreden der puikste artisten, verbon den a n de best gekende schouwburgen van Brussel. De Spaansche danseres sen en kunsfzangeressenDe vrienden van de Soc. Tconeelkring van Ander- leoht allen die belanglcoze mede werking verleenden. Michel en de ka- meraad Henri die niet het minst terug geroepen werden door het begeesteren de puibliek en vooral de kleine There- sita van Madrid. Spsansche wees en vluohtelingje. Wat een bijval, en ver diend Makker Van Trimpont, partysc'" rij ver, hield bij het opgaan der gordijn een korte toespraak, waarin hij han delde ever de Spaansche tregedie, er op wees dat noodzakerlijker wijze onze solidariteitsaktie onverminderd moet worden voortgezet om de ongelukkige Spaansche weesjes die niet terug kun nen 'keeren naar hun land, waar va der en moeder en broeders hun leven lieten, verder zouden kunnen itehclpen en gesteund worden. Het kemiteit dat vanwege de koö- peratie gezien den aard van het werk, vrij gebruik verkreeg der feestzaal, dankt het Nincofsche publiek dat steeds zoo mild heeft gesteund; dankt de Ninoofsohe kameraden die steeds ten dienste hebben gestaan; dankt de Kcöperatie en rekent erop ook in de toekomst bij elk beroep te mogen reke nen op die prachtige solidariteit die tot eere strekt van Ninove. Cinema De Redding Wilt ge deze week een renceglijken avond doorbrengen, ga dan naar kine- ma De Redding Het programma komt zoo pas te Geeraandsbergen een voor dit seizoen ongekenden bijval te f enieten. De eerste film is «7de Distrikt», een politiedrama met Pat O'Brien. De tweede film is splinternieuw en heet «De Blauwe Java». Hij speelt in de apachenmiddens te Parys. Voor 't programma van aanstaande week, zie rubriek Geeraardstoergen. Wij vragen u vooral ock uw aandacht te verleenen aan het programma der volkavertooning van Donderdag 13 Ju li. Zondag 9 Juli herdenkt het socialis tisch Vlaanderen te Kortrijk den s;ag der Gulden Sporen. Deze herdenking staat, zooals het past, in het teeken der vrijheid en der demokratie. Immers, de Klauwaerts van 1302 waren het kleine volk nat tegen hemeltergende voorrechten schandelijke uitbuiting van de toen malige rijken, de Leliaerts, opswam. Op den Groeninghe-kouter vermeng de zich het bloed van de VI amsche gemeentenaren, met dat van Waa.scne strijders voor de vrijheid. Zoo zien en herdenken wij 1302, ;n strijd met degenen die, onder het mom van Vlaamsche fierheid, aan vreemde naapery doen en de geschiedenis ge weid aandoen. Kameraden, houders van dienstvrij- k- arten, als ge vrij zijt, naar Kortrijk Zondag aanstaande Naar Moorsel Door de socialistische inrichtingen van Moorsel, waar onze kamera ien kloek hun man sta3n, wordt Zondag 9 Juli een Vlaamsche kermis op tou.ï- gezet. Onze fanfare verleent er haar me dewerking. Uur van vertrek zal Zater dag medegedeeld worden. Prijskamp op de bollebaan Zondag. 16 Juli, te 6 uur, groote prijskamp op de bollebaan. In het volgend nummer meer daar over. Kameraden, liefhebbers van het bollespel, gedenkt uw lokaal Kermis Sas Volgens jaarlijksche gewoonte brengt onze fanfare Zaterdag 8 Juli een be zoek aan de inwoners van 't Sas, die hun kermis vieren. Vertrek aan het lokai.T te 8.30 uur. Muzikanten op post Reizen De zomer is lang nog niet uit, en op aanvraag van vele vriendinnen en vrienden denken wij er aan in Sep tember nog een groote reis in te rich ten. Onze groote reis op 25 Juni, die, naar veler getuigenis onze mooiste nad moeten zyn, is jammerlijk verbrod geworden door het doorslecht weder. Geen wonder d t onze rei'lustlgen zich thans nog niet verzadigd achten en naar een nieuwe reis uitzien. Binnen kort meer daarover. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Aan Mulders Ju lia. dochter, van Oscar. OVERLIJDENS. Leona De Troy- er, 10 maanden, dochter van Albert. Eugenie Chrispeels, 6 maanden, d. van Leopold. Adolf Barbier, 65 jaar, •echtg. Van Ginderdeuren L. HUWELIJKSAFKONDIGINGEN. Joseph Van den Brande en Anna Maes- schalck. Marcel Hytersprot en Leon- tine Rossi gnol.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6