/CHOONE Dl TE GENIE Over hef fascisme, hef V.N.V.,de 'Fransmans,, en de vakbeweging INTERNATIONAAL OVERZICHT Wif aden eten U dan kanonnen middelJat vei&fet/tt GEESTELIJKE EN STOFFELIJKE WAARDEN ZIJN VAN BELANG VOOR ONS VOLK SYNDIKALE KRONIEK m POEDERS TABLETTEN CACHETS HET WIT KRUIS is het geschikte pijnstillend middel voor de verlofdagen, want het heeft een dubbele werking het bedaart de pijn, het verdrijft alle vermoeidheid. VERSCHILLENDE VORMEN - DEZELFDE INHOUD R A Let er op! ALLEEN de Wit Kruis Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid De machtsproef der zenuwen Een nieuw offensief in den Balkan De lijdensweg van het verdedigingspakt met Sow jet-Rusland Pauze in het Verre Oosten Zoo spraken de Engelsche socialistenlangs de Engelsche radio, in de Duitsche taal tot het Duitsche volk Waarom elkander uitmoorden was de wekroep. Wij kunnen overeenkomen. De volkeren willen geen oorlog. Maar helaas, in het diktatuur-regime van Hitier dringen deze vrede lievende woorden niet overal door. De censuur is zoo scherp, dat het zeer gevaarlijk is naar vreemde uitzendposten te luisteren. En men houdt het Duitsche volk onwetendom het op te jagen. Toch worden alle pogingen voortgezet. Geheime zenders spreken tot het Duitsche volk. Den vrede moet bewaard blijven. Daarom alle krach ten samengevoegdom voor den vrede te ijveren. Arbeiders sluit aan Met de socialisten op voor den vrede Men moet blind zijn ctn dene koers- rei-andering niet vast te stellen. Dit is geenszins het gevolg van een of anderen magnetischen krachttoer, of van een hypnot:seerende inwerking: maar wel tengevolge de geleidelijke ontvoogding en ontwikkeling van het arbeidersvolk. Na rmate dit volk een stelgende graad van bes Laansverzekering had bereikt, naarmate cok nam de belang stelling voor de geestelijke waarden bij d:t volk toe. Onze sociale en stoffelijke strijd vol trekt zich in een geestelijke en kul- tureele be weg ai g. Men zon kunnen zeg gen, de vervolmaking van ons weten en zijn, van ons maatschappelijk mensch zijn. Was de herdenkingsplechtigheid van den Groen.ngheslag te Kortrijk, Zon dag verleden niet een levend bewijs van deze beteekenisvolle kentering der volksmassa? Men kan het niet anders verklaren; en het doet ons een groot genoegen de vaststelling te kunnen doen dat ons volk ock aan wat anders denken kan d/ Ti aan stoffelijke waarden, dat het stilaan een ruimer gezichtseinder krijgt, en zich rekenschap ervan geeft dat er ook geestelijke waarden zijn welke het niet geringschatten aoch miskennen mag. et feit dut men voor een groot deel in die pogingen reeds geslaagd is, wijst erop dat het volk beseit een geest te bei!..tten die nog voor wat anders vatbaar kan gemaakt worden dan voor de boterham. Maar zooals hooger reeds gezegd werd, was het noodig een eerste voor wal rde te vervullen, aan een eerste vereischte te voldoen; namelijk, dit volk een organisatorische macht te be- zor.en waardoor het een minderwaar- dighe.d van zich kon afschudden en waarmede het een menschwaardig be staan kon afdwingen. Dit gedeelte v. n zijn ontvoogdings- werk in zekere mate bereikt, was het heel natuurlijk dat het dan zijn blik ken zou werpen naar den anderen sek- tor van zijn ontwikkelingsopgang. Die sektcr, is deze van de geestelijke waarden. Het samenbrengen van die volks menigte te Kortrijk louter om een gees telijk verband te smeden tusschen een strijd die in 1302 werd gestreden en een beweging die zich in 1939 nog ver der ontw.kkelt, zegt voldoende genoeg dat het voïk tot het besef der dingen is gekomen w araan het zijn voiste aandacht dient te schenken. Welnu, zocals het gisteren de ver dienste is geweest van de socialistische partij het volk in zijn stoffelijke noo- den bij te staan en te helpen, ja, den weg te wiji:«n en vooraan te gaan; zoo zal het morgen de verdienste blijven van de soci listische partij, het volk zijn geestelijke waarden aan te bren gen en het voer deze zijn belangstelling op te wekken. We zijn over die vaststelling ten zeerste gelukkig en we dragen in ons de overtuiging en de zekerheid dat, door verder deeen weg op te gaan, ons volk geleidelijk de plaats in de samen leving zal innemen hetwelk het toebe hoort. Do:r evenzeer de geestelijke als de stoffelijke waarden in aanmerking te nemen, groeit ons volk uit tot een ware en echte sociale en kuitureele volksgemeenschap, het Vlaamsche volk waardie. J. DE CONINCK. Men schrijft ons van hier en elders i Vanmorgen kreeg plots hevige hoofdpijn, daarom nam ré/nvanUwtabieuenin-.een kwartier later was Ik de ondraaglijke pijn verlost. Ook laat ik geen gelegenheid voorb gaan, om Uw produkt b.j ml n vrienden en bekenden aan te beVt,en~ Brusset Wil zoo goed zijn zoohaast mogelijk WIT KRUIS poeders Te sturen, want ik zou met "r„g zonder zijn. In afwachting mijner goede poeders- East-Mollne (Illinois). Ver. Staten Amerika. «IV ben zeer tevreden over uwpoeders'.ik heb er veel voor deel van in mijn hoofd-» Doloralne (Kanada). Een plotse verandering van de luchtgesteldheid, te veel sport, te veel zon en lucht dit alles kan oorzaak zijn van een of andere hinder» lijke ongesteldheid hoofdpijn, lichte koorts, vermoeidheid... Naar U hoeft hiervoor niet te vreezen. Indien U er aan gedacht hebt een kokertje WIT KRUIS tabletten bij uw reisgoed te voegen. Het volstaat immers, er een van in te nemen en eenige oogenblikken te rusten daarna voelt U zich weer frisch en levenslustig. HET WIT KRUI HOOFDPIJN EN KIESPIJN - ZENUWPIJN - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN DUIZELIGHEID - VERMOEIDHEID - KOORTS EN GRIEP - RHEUMATISCHE PIJNEN. De doos van 24 poeders 11 fr\ De proefdoos van 8 poeders 4 (r. De famflledoos van 48 poeders 20 fr. IN ALLE APOTHEKEN De koker van 24 tabletten De koker van 12 cachets 6 frs De doos v.2 cachets voor handtasch 1.S0 fr. LABORATORIA TUYPENS TE SINT-NIKLAAS-WAAS 2 - Voor Allen - 16 Juli 1939 S Irijd Syn dikttlism e -8 uilcitlciii d 4 HET fascisme is een beweging, waarmee een persoon of een groep de absolute macht wil- veroveren, zonder voor gelijk welk middel terug te schrikken. Mussolini, schepper van het fascis me, zei eens dat hij geen vooropgezet te leer had. Hij wist niet eens waar hij heenging, toen hij met zijn bewe ging uitpakte. Hij had een grenze- looze ambitie, die hij in de Italiaan- sche socialistische partij niet had kunnen voldoen. Hij wilde heerschen. Dat was. in den aanvang, heel zijn programma. Maar hij moest menschen achter zich krijgen, die hem moesten brengen op de heerschersplaats, waar van hij droomde. Hij vond deze menschen onder de oud-strijders van den wereldoorlog, waarvan er velen werkloos waren ge bleven of hun ambitie niet hadden verwezenlijkt. Mussolini buitte de ontevredenheid van deze menschen uit. Bij den aan vang, scheen zijn beweging over te hellen naar het extremistisch socialis me. Zij stuurde aan op de bezetting van de fabrieken. Het was de rumoerige na-oorlogs periode, toen de kommunisten en de extremistische socialisten de maxi malisten vele gemeentebesturen veroverden en overgingen tot stakin gen en fabrieksbezettingen. De reaktionnairen en de groot-in- dustrieelen, die uitstekende psycholo gen waren en hadden doorgrond dat het Mussolini slechts om de vervulling van zijn eigen ambitie was te doen, kregen hem op hun hand. Mussolini, de extremist, werd het werktuig van de reaktie en de vernie tiger van de arbeidersbeweging, waar uit hij stamde. Hij buitte de vader landsliefde en den schrik van de Ita- liaansche burgers en kleinburgers uit, om zijn doel te bereiken. Het fascisme had zijn bijval te dan ken aan de schaamtelooze en onge breidelde wijze, waarop het alle onte vredenheden, verzuchtingen en gevoe lens uitbuit, als dat maar in zijn kraam te pas komt, met andere woor den, als dat maar geschikt is om den grenzeloozen zucht naar macht van zyn leiders in de hand te werken. Het Duitsche fascisme heeft deze meriiode tot een wetenschap uitge werkt. Met een cynisme, dat zijn weerga niet vindt in de geschiedenis, heeft het terzelfdertijd gespekuleerd op het konservatisme van de bezittende klas se, op den schrik van de burgerij voor het socialisme, op den nood van den middenstand, op de ontgoocheling van de intellektueelen, op de moei lijkheden van de boeren, op de onte vredenheid van de werkloozen en van bepaalde groepen arbeiders, op den revanchegeest van de miltairen, op het romantisme en het onbepaald ver langen naar iets beters en den zucht naar heldhaftigheid bij de jeugd, op het nationaal minderwaardigheidsge voel van het Duitsche volk in zijn ge heel en op den rassenhaat van enke len, om den ongebreidelden zucht naar macht van zijn leiders te verwe zenlijken. Göbbels, die werkelijk het genie van de propaganda bezat, legde zich. met den systematischen en methodischen geest, die de Duitschers kenmerkt, toe op de studie van elke reden tot on tevredenheid, die by elke sociale groep bestond, en op eiken eisch, die door een of ander volksdeel naar vo ren werd gebracht. Het doel van de nazi's was niet de redenen tot ontevredenheid weg te nemen en de eischen te verwezenlij ken, maar wel er misbruik van te maken met het oog op den uiteinde lijken machtsgreep van Hitler en Go ring. Zij legden het er zelfs op aan nieuwe redenen tot ontevredenheid te scheppen. Zij voerden de politiek van het bloedend houden der wonden, om op het geschikte oogenblik het maxi mum kansen te hebben in hun machts greep te slagen, dank zij het vertrou wen, dat zij van een groot deel van het Duitsche volk hadden verkregen. De Vlaamsche fascisten van het Vlaamsch Nationaal Verbond volgen precies dezelfde methode. Het groepje nazi's, die Staf Da Clercq omringt, wenscht met alle middelen zijn macht in het Vlaamsche land te vestigen. Zij buiten het ro mantisme van de jeugd uit. Zij spe- kuleeren op het nationalisme van een. aantal Vlaamsche intellektueelen en op den rassenhaat van enkele verblin de kleinhandelaars. Zij spelen de on tevredenheid van de boeren uit. Zij pogen, langs den weg van het Vlaamsch Nationaal Syndikaat, in vloed te krijgen op zekere groepen ar beiders. Zij vonden totnogtoe geen ge hoor bij de arbeiders uit de stredea en bij de industrie-werklieden. Zij hebben zich speciaal toegelegd op het opsporen van groepen arbei ders in de dorpen, waar de socialisten moeilijk doordringen. Zij bewerken namelijk de zoog», naamde Franschmans, met andera woorden, de landarbeiders die zied naar Frankrijk begeven, om er aan den beetenteelt en den oogst te wer ken of om bij de baksteenovens en de suikerfabrieken te arbeiders. Deze werkers gingen steeds, en te recht, door als de typen van de Vlaam sche koelies, die het harde werk ver richten, waarvoor de anderen terug schrikken. Streuvels heeft de aan dacht op hun weinig benijdenswaar dig lot gevestigd in «De Oogst» en «De werkman», die merkwaardige brokken sociale literatuur zijn. De Franschmans zijn geen indu strie-arbeiders. en ook geen boeren in den waren zin van het woord. Zij vor men een zeer bijzondere groep land- bouw-proletariërs, die hun arbeids kracht verkoopen aan vreemde werk gevers. Deze werkgevers zijn Franschen. Dat zal wel de voornaamste reden zijn waarom de Vlaamsche nationalis ten zich om de Franschman hebben bekommerd. Deze voorstanders van de klassen verzoening onder den dwang van den Leider en zijn handlangers, hebben zich ontpopt als de meest demagogi sche ophitsers tot den meest onver- biddelijken strijd tegen de werkgevf\s, omdat dezen Franschen zijn. Indi tl zij Vlamingen of... Duischers waren geweest, zou het Vlaamsch Nationaal Syndikaat zijn strijd zoo scherp nieS hebben gevoerd.- De Franschmans worden misbruikt! voor een nationalistische propaganda, die over de hoofden van de werkge vers heen tegen het Fransche volk en tegen de zoogenaamde Fransche de- kadentie is gericht. Staf De Clercq en zijn trawanten mst:en misbruik van de gastvrijheid van de Franscha demokratie, om hun hits-kampanje tegen Frankrijk op het grondgebied van dit laatste te voeren onder da Franschmans. Deze laatsten moeten gewaarschuwd worden tegen de werkelijke doelein den van het Vlaamsch Nationaal Syn dikaat, die niets gemeens hebben met den bevrijdingsstrijd der arbeiders klasse. Onze kameraden van de Algemeena Centrale van de Gemengde Vakken hebben zich gelast met de voorlich ting van de Franschmans. Hun taak is niet gemakkelijk, daar de betrok ken arbeiders, waarvan velen in afge legen dorpen leven, niet gemakkelijk zijn te bereiken. De oogen van de verdwaalde Franschmans dienen geopend. Zij mo gen zich niet langer op sleeptouw la ten nemen door de nationalistische demagogen. Onze vrienden van ide Algemeene Centrale zullen er voor zorgen dat ook zij leeren inzien dat alleen het socialisme hun redding kan brengen. In tegenstelling met de fascistisch- gezinde bewegingen, zijn het socialis me en de moderne vakbeweging niet gericht op de uitbuiting van de onte vredenheden en de wantoestanden voor rekening van een naar de poli tieke macht strevende persoon ol groep, maar op de uitschakeling van de onrechtvaardigheden en van dq redenen tot ontevredenheid. Het doel van de B.W.P. en van onq vakverbond is de totale bevrijding van alle arbeiders en slachtoffers van dm sociale onrechtvaardigheden. O. D. S. HET ruischt ons nog in de ooren, alsof het verwijt pas gisteren ons werd toegestuurd, dat de socialistische volksbeweging er slechts eene was, en is gebleven, waar bij alleen het materieel belang als oog merk gold. Hoe dikwijls werd er nog ons voor de voeten geworpen dat de socia listen alleen maar oogen en ooren had den voor al wat stoffelijk belong aan ging? Gewis, was het ons niet altijd ge gund fie volle maat aan het geestelijk belang te geven omdat we door de omstandigheden gedreven, genood zaakt waren en dit in het onbetwitbaar belang van ons volksbestaan, eerst en voor 1 om de bete brood den strijd te voeren. Doch dit bevestigt nog geenszins dai wij alle belangstelling voor de gees telijke waarden van ons volk op zijde ha aden geschoven. Het verklaart geheel eenvoudig dat wij een tijdfaioe hebben doorgemaakt waarbij het er op aan kwam het volk uit een neteligen, armoedigen, minder- wa. rdigen toestand te redden en te ver heffen; en dat zoolang d;t niet in ze kere mate werd bereikt, het volk om zeggens geen oor kon leenen noch zijn hart kon voelen kleppen voor anderen, even mensehwaardige als belangstel- lingwekkende problemen. D.t was geen schande van dit in armoede en in onwetendheid gehouden volk; het was veeleer een vloek voor diegenen welke toen als de machtigen der aarde hier regeerden en die zich niet gewa' rdigden tot het volk af te dalen om het uit een modderpoel hoo ger op te werken. En wanneer wij maar naderhand er hebben kunnen toe komen het volk ook beteekenis te doen hechten en be langstelling te doen voelen aan en voor de geestelijke aangelegenheden, dan is dit de schuld van hen die het nood zakelijk hebben gemaakt dat eerst een ontvoo.dingsstrijd op stoffelijk terrein is moeten aangebonden en uitgevoch ten worden, voor leer belang aan de geestelijke waarden kon gehecht wor den. Schuld treft dus niet de socialisten, De mensch leeft niet van brood hebben het volk in een minderwaar digen toestand te moeten houden. Maar van zoohaast een stuk der stoffelijke waarden werd veroverd, heeft men kunnen vaststellen dat in den schoot der social.stische beweging de belangstelling sterker tot uiting kwam v..-n de geestelijke waarden. De mensch leeft niet ven brood alleen is een kenspreuk welke aan on. e aandacht niet is ontgaan. Wat meer is, heeft de socialistische beweging nooit beide waarden uit het oog verloren: alleen de eene meer op den voorgrond gebracht dan de andere, en d.t uit noodzakelijkheid des gebods en des tyds. Want onbetwistba. r waar is het ook, dat een mensch met een ledige maag, zijn hersenen niet kan doen denken aan andere vraagstukken dan deze welke verband houden met zijn licha- melijken honger. Alleen een welgevuld mensch heeft een gezond denkvermogen en kan het zijn geest veroorloven aan wat anders belang te hechten ei1 n aan brood. Is de tegenwoordige evolutie in de socialistische bewering en de toenade ring van het ai^eidende volk met de intellektueele middens, daar niet een sprekend bewijs van? Het kamp van de S. A. V. en de natuurvrienden te Kortrijk. Op Zaterdag greep er een avond-betooging plaats en de manifestanten werden toege sproken door Jef Coole, die de eerste socialistische betooging op 11 Juli 11 Kortrijk op touw zette. Zijn inspanning werd prachtig beloond. De machtsproef waaraan de zenuwen van de Europeesche volken zijn onderworpen, wordt systematisch door de totalitairen voortgezet. De kwestie van Dantzig blijft bestendig als een zwaard van Damocles boven den vrede hangen. En het zijn precies de alternatieven van ontspanning gevolgd door nieuwe bedreigingen die op het gemeenschapsleven in het oude vasteland zoozeer drukken. Ofschoon het onherstelbare nog uitblijft, houdt Hitier onwrikbaar vast aan zijn eisch Dantzig bij het nazi-rijk in te lijven. De reakties in de demo cratische landen zouden hem nochtans deze maal geen illusies moeten laten. Polen blijft vastbesloten zijn uitweg naar de Baltische Zee, dat voor dit land een levensruimte uitmaakt, te allen prijze te verdedigen, terwijl de jongste redevoeringen van Daladier en Chamberlain geen twijfel meer laten omtrent de Britsch-Fransche solidariteit met de houding van Warschau. De twee kampen zijn blijkbaar bezig zich op diplomatiek terrein tot een uiterst ver gedreven duel te wagen. Het is duidelijk, dat Berlijn op een tweede München aanstuurt terwijl de demokratieën deze maal niet geneigd schijnen in de nieuwe chantage-val te willen loopen. Wat in dit verband het gevaarlijkst is voor den vrede, is de gebeurlijkheid van een ernstig incident, dat in de huidige atmosfeer van overspanninghet vuur aan de oorlogslont zou kunnen steken. Intusschen gaan de Duitsche uitdagingen onverminderd hun gang in het Dantziger gebied, waar oologsmateriaal en stormtroepen worden binnen geloodst. Waarschijnlijk in het raam van een afleidingstaktiek heeft Duitschland een nieuw diplomatiek offensief in de richting van de Balkan-eilanden ingezet. Na de aansluiting van Turkije bij het Fransch-Engelsch blok, na de vruchte- looze poging Zuid-Slavië onvoorwaardelijk binnen den totalitairen kring te loodsen, tracht Berlijn de Balkan-entente thans aan te tasten door Bulgarije tot zich over te halen. Het is nochtans duidelijk dat de herwording van de Engelsch-Fransche diplomatieke prestige dit opzet niet zal vergemakkelijken. Dit is te merken aan het feit dat, terwijl de Bulgaarsche regeeringschef te Berlijn onderhandelt, de voorzitter van het Bulgaarsche parlement te Parijs vertoeft en een delegatie van 36 parlementsleden eerlang naar Moskou afreizen zal. Het Engelsch besluit een krediet van 100 millioen pond sterling te verleenen voor de leveranciers van wapens en munitie aan de t gewaarborgde landen in Oost-Europa, zal zeker wel van aard zijn een wig te drijven in de totalitaire bedoelingen in den Balkan en namelijk tegen het nieuw offensief tegen Roe menië waarvan een geschil over de toepassing van het Roemeensch-Duitsch handelsverdragde voorbode schijnt uit te maken. Onrustwekkend kan nog genoemd worden de opmarsch van Duitsche troe pen naar de boorden van de Middellandsche en Adriatische Zeeën. Italië schijnt een willooze speelbal geworden te zijn in handen van de nazi-diplomatieDe kontrole door de nazi's over ekonomie en weermacht wordt er systematisch doorgevoerd, terivijl de uitwijzing van vreemde onderdanen uit Italiaansch Tirol er op urijst, dat naderhand nog andere geheimzinnige initiatieven op het getouw staan. Intusschen is de afsluiting van het onontbeerlijk verdedigingspakt tusschen Engeland, Frankrijk en Sowjet-Rusland nog steeds achterwege gebleven, alhoe wel algemeen wordt aangenomen en zelfs door de publieke opinie wordt geëischt dat een dergelijk verbond er komen MOET. Van iveerszijden wil men inderdaad de doelmatigste waarborgen vastleggen. Zoo eischen b.v.b. Londen en Parijs, dat Moskou ook Nederland en Zwitserland zou garandeeren. Terwijl Rusland een waarborg vraagt voor de Baltische randstaten, die van overwegend strategisch belang zijn voor de Russische veiligheid. De weigering van voornoemde dwerglandende opgedrongen c liefde in ontvangst te nemen is vanzelfsprekend van aard de onderhande lingen nog te bemoeilijken. Een zekere ontgoocheling wordt anderzijds nog verwekt door de houding van de V. S., waar de herziening van de neutraliteitswet op grooten tegenstand blijkt te botsen en waar zich een nieuwe golf van afzijdigheid ten overstaan van den Europeeschen warboel manifesteert. De breedte van den Oceaan schijnt hier voorloopig dus weer een rol te spelen, al werd reeds meer dan eens de onverbreekbare solidariteit van de internationale demokratische belangen bewezen. Middelerwijl is een pauze in het drama van het Verre Oosten inge treden. Weliswaar wordt de blokkade van de Fransche en Engelsche koncessies te Hankow en te Tientsin voortgezetalhoetvel onder minder scherperen vorm. Ook zijn onderhandelingen tusschen Tokio en Londen begonnen om het geschil bij te leggen. De Japansche eischen het stopzetten van den steun aan China zijn echter onaannemelijk voor de blanke mogendheden, die hiermede hun eigen doodsvonnis zouden onderteekenen. De machtsproef in het Verre Oosten maakt tenslotte een onderdeel uit van het totalitair offensief over gansch de wereld, dat planmatig doordacht werd en uitgewerkt wordt. Een overgave van de demokratieën op een der fronten zou dan ook hun moeizaam heroverde positie en prestige terug in het gedrang brengen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 2