mmrn. NOG OVER DE BASTILLE EN DE POLITIEDOSSIERS VAN HET OUDE REGIME HEDEN IK, MORGEN GIJ I DE RONDE VAN FRANKRIJK INGEZET DE SPORT BEHEERSCHT TEGENWOORDIG HET DENKEN EN VOELEN VAN DE JEUGD OVER HAKKEN... EN WATER 01 lil Cêi BI UURROOSTER VAN RADIO*VLAANDEREN O lüf WÈ& pi t22! mm pi M HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK Sport en handelsgeest Overdrevenheid schaadtmaar blijven we logisch TEN IANDE O? Si eH I-Mi isö ïsm tai a. ïémï T P5&S ■étm - §§1 W 't ROOS KRUIS 5 - Voor Allen - 16 Juli 1939 SaSE* jVAY.if - k i&LvA fKSisSg '."é.Trtl Donderdag werd een nieuw kinderspeclplcin, op den Heyscl, te Brussel, in gewijd. In alle steden en gemeenten wordt het hoog tijd dat dergelijke speelterreinen worden opgericht. Maar de liberale-katholieke regeering wil berparen en de gemeenten verkrijgen bijna niets meer. é-aÊii Ik-ail-*- VAv) Deze foto toont het reusachtige van de Albertkanaalwerken. En de nieuwbakken minister van Openbare Werken zou het willen dpen leeg pompen. Ledige vaten geven niet veel. Een der muziekzaaltjes van het nieuwe super-conservatorium dat in de Brusselsche omgeving werd opgericht. Een verschrikkelijke tornade verwoeste de Zuid-Westkusten van de Vereenigde Staten van Amerika. v;; esjpS SS®# B&Kjg SÏSSk MS»*!!! Hw^wg De Vereenigde Staten houden een waakzaam oog op de zai-prppaganda, in Zuid-Amerika. De braziliaansche gene raal Monteiio op bezoek in het Noorden. i$. Een nieuwe zeereus. Het Engelsch schip Mauretania doet 'A de eerste zeereis naar Amerika. We hebben verleden week in het teeken der 14 Juli-herdenking in Frankrijk een en ander verteld over de Bastille van Parijs en de politie dossiers uit den tijd vóór de revolu tie. We hadden het daarbij speciaal over de vervolgingen tegen V-ltaire (1694-1778)den grooten Franschen schrijver wiens letterkundigen en so cialen invloed op zijn tijdgenooten enorm is geweest en die ook met de Bactillegevangenis moest kennis ma ken. Zooals we in ons vorig artikel betoogden werd deze verlichte geest, die opkwam voor meer menschelijk- heid, voor de afschaffing der folte ring, v:or maatregelen van openbare hygiene en een groot aantal maat schappelijke hervormingen, in 't bij zonder door de jezuieten achtervolgd, die zich niet ontzagen hem in brieven van zedenbederf verdacht te maken. We haalden hier staaltjes aan van de aanklacht tegen hem bij de politie neergelegd door den jezuietenregent, die zelfs insinueerde dat Voltaire in 1725 thuis ziek lag met een kwaal, opgedaan door een ontuchtig leven. Nooit hebben de dokters ons inge licht over den aard der naweeën, die den schrijver van zijn pokken hield, maar men kan gerust verzekeren, dat, indien hij door een venus-ziekte ware aangetast geweest, zijn tallooze vij anden het over de daken zouden heb ben uitgeschreeuwd in plaats van het in een politiedossier aan de geheim houding toe te vertrouwen. De pogin gen der jezuieten om den be kamper Y2n hun fanatisme te disikrediteeren in de oogen van den politielultenant Ombreval en zijn opvolger Hérault, waren dan ook eerder geniepig, be- - dekt, achterbaks, als schaamden zij zich over den laster die ze wilden ver spreiden. De lijkschouwing van Voltaire, die 84 jaar ou<j werd en dien men dacht vergiftigd te zijn, wees op niets, dat zou hebben kunnen laten veronderstel len, dat hij van zijn jeugd af een ava- rij tengevolge van een bandeloos leven had opgeloopen. De grrote en kleine hersenen waren daarenboven nog in een zeer goeden staat. Onze lezers kennen reeds de aanlei ding tot den lagen aanval der jezuie ten op Voltaire hij was in de bres gesprongen om den aangehouden abbé Desfmtaines te doen bevrijden en daar deze laatste nogal van bespro ken gedrag was, trachtte men zijn ver dediger met hem over een zelfden fcaim te scheren. Toen de zaak in 1726 eenvoudig ge klasseerd werd, gavein de jezuieten echter hun pogingen niet op. Ze dre ven het zoover, dat zich in 1730 een nieuw en ditmaal ernstig feit voor deed. De politieluitenant Hérault zend aan minister Fleury een verslag, waarin hij Voltaire zoo eerloos als de abbé noemde. Hoe kon Hérault, die doorging voer een eerlijk man, er toe gebracht zijn zóó-iets tegen den grooten schrijver uit te halen? Hij was een groot vriend der jezuïe ten en immer bereid hen op alle pun ten te steunen. Het viel hem dan o k licht zich een kleine dubbelzinnigheid tegenover Vol taire te permitteeren. Ziehier dewelke. Men had bij den abbé Desfontaines zedelooze prenten en boeken aange slagen. In het rapport tegen Voltaire kwam dan voor Voltaire eischte b-eken op van den abbé». Er werd echter niet bepaald dewelke. En Hé rault wist wel wat hij deed, toen hij dien zin in het verslag plaatste. In derdaad, Voltaire eischte een diktion- nair van Bayle en een exemplaar van zijn epos de «Henriade» op. Voltaire liet dan ook niet na direkt per brief tegen deze praktijken te pro testeeren en dit merwaardig stuk is in het politie-archief bewaard gebleven. De eer van de geleerde, die thans in het Pantheon rust, voor zoover men zijn gebeente niet met dat van een ander verwisseld heeft, naar de legen de beweert, is dus onaangetast geble ven. Men is er niet in geslaagd hem in de Bastille te doen opsluiten tot het einde zijner dagen. Wat de poiitie-fiches betreft, ze heb ben ook op dit hoofdstuk hun v-lledige onbetrouwbaarheid bewezen. Voltaire, die zich met krimineele zaken bezig hield en soms als verde diger der onschuld optrad in beruchte affaires, bleef dus steeds een gelegen- heidsadvokaat van rechtvaardige za ken. De laster kon hem niet op fatale wijze treffen. Andere verging het met zijn tijdge noot, den kunstschilder Jean-Baafist Nattier, broeder van den beroemden portretschilder Jean-Marc Nattier. Vergeefs hebben de vijanden van Voltaire getracht deze laatste te be trekken in de zedelooze kringen, waar van de beruchte Descbauffours het middenpunt vormde. We herinnerden er hier verleden week aan hoe dezien handelaar in on tucht, die zijn rijke en hooggeplaatste klanten steeds van «primeurs» en zelfs van gestolen kinderen wist te voor zien, werd ter dood veroordeeld en in Mei 1726 te Parijs levend werd ver brand. Nattier werd echter wèl verdacht in relaties te zijn geweest met Deschau..'- fours en net als zooveel anderen in de Bastille geworpen. De kunstschilder, die op 31 December 1725 werd gear resteerd, was eerder een z ndebok, een ongeluksvogel dan een schuldige. Wel had men op de keerzijde van zijn fiche zaak Deschauffours ge schreven, maar de politie kon niéts bepaald tegen hem aanvoeren. Had hü homosexueele daden gepleegd met jonge modellen Het gerucht deed de ronde maar een jongeling, die als zijn medeplichtige werd verdacht, werd onschuldig verklaard en vrijgelaten. Alles wees er op, dat men Nattier dan ook na enkele maanden zou vrijlaten, vermits alles op laster kon gebaseerd zijn. Doch de kunstenaar was meer dan moedeloos. Zijn fijngevoelig hart was door de schande bijzender geraakt, geweest. Hij walgde op den duur van al zijn tegenslagen. Het leven in de Bostille maakte hem nog somberder en pessimistischer. Geschiedschrijvers gelyk Funck- Brentane zijn wel vol lof over de in stallatie dezer gevangenis, maar man nen als V ltaire, die er in 1726 heb ben vertoefd, weten wel beter dan doe hedendiaagsche verdediger, van het oud regime. Voltaire kon er niet sla pen wegen het ongedierte en de mug gen der omgevende wallen. Het eten was er koud en de drank warm... bekloeg hij zich. Nattier had een gezel gekregen, die hem in het celleven trachtte op te beuren. Doch vruchteloos. De Kunste naar wilde zijn triestig avontuur niet overleven en op een nacht pleegde hij zelfmoord. Hij legde daarbij een bui tengewonen moed aan den dag om toch maar geen kreet te slaken, die zijn metgezel had kunnen wekken en waardoor zijn wanhoopsdaad had kun nen mislukken. Op zijn tanden bijtend sneed hij zich met een kleinen stompen papiersny- der den hals af. 's Ochtends vond men hem lever loos en geheel uitgebloed in zijn bed. De Bastille was een tragedie rijker' Nog meer dan zestig jaren zou ze de onschuldige slachtoffers dier poiitie- fiches naast enkele ware moordenaars en schurken tot verblijfplaats dienen. Tot deze burcht van het despotisme op 14 Juli, 150 jaar geleden, door het verbitterde en moegetergde volk van Parys werd bestormd, ingenomen en met den grond gelijk gemaakt. Het was gedaan met de kerkers, waarin eens hadden gezucht vechters als de graaf van d'Armagr.ac, die in de XVe eeuw Frankrijk verscheurde, diploma ten als de maarschalk van Bassom- pierre, die door Richelieu twaalf jaren wrrd gevangen gezet, mysterie-men- schen al de man met het ijzeren mas ker, beruchte gifbmangsters als de markiezin de Brinvilliers, hertogen als die van Orleans, geleerden als Voltaire, onschuldig terdoodverdeelden wpr eenige misdaad was geweest een veld slag te verliezen zo.als het verging met den befaamden baron Lally-Tol- lendal en tenslotte avonturiers als Latude, die legendarisch weiden we gens hun «mémoires». Het was ge daan met het dekorum van duizenden folteringen en gruwelen. Het zinnebeeld van de willekeurige alleenheerschappij was neergehaald. Is het dan ook niet natuurlijk, dat in deze tijden, waarin opnieuw een paar diktators .ever millioenen men- schenlevens naar goeddunken beschik ken en met hun vervolgingen en kon- centratiekampen duizenden onschuldi- gen treffen, de inneming der Bastille bijzonder wordt herdacht? Deze herdenking geschiedt thans nirt allen op uitzonderlijke wijze om dat het juist anderhalve eeuw geleden is, dat het historische feit zich voor deed, maar ook om de reden, dat, zoo Voltaire en konsoorten uit hun graf konden opstaan, ze er ens zouden op wijzen, dat hun striid voor vrijheid en recht nog lang niet is uitgestreden. NICK. Alles ter wereld bestaat in een ge durig gaan en komen Dagen en maanden volgen elkander op, om jaar lijks in dezelfde volgorde terug 'te keeren. Geslachten gaan en nieuwe worden geboren. En zóó is alles. Kampioenen in duivensport van voor vijftig en meer jaren kennen wij nog bij naam, maar anderen hebben hun plaats ingenomen, doch ook maar voor een min of meer langen tijd, waarna ze plaats zullen te maken heb ben voor nieuwelingen. Toch valt het op te merken, dat de roem van sommige kampioenen veel langer stand houdt dan bij an dere, hetgeen zeker niet toevallig is, maar afhangt van verschillende om standigheden. Vooral in de laatste jaren hebben wij talrijke befaamde spelers den berg zien af bollen zij schijnen verrast te zijn en onzeker van zichzelf, in één woord, vroeger waren bij de bazen en nu moeten zij het afleggen tegen nieu welingen en kleine liefhebbers. On- noodig hier voorbeelden of namen op te sommeneenieder van ons kent lieden die voor enkele jaren nog de mannen van den dag waren, en die nu verdrongen worden door een groep andere spelers die, laat het ons maar ronduit zeggen, veel slimmer geworden zijn in de liefhebberij, terwijl de kam pioenen geslapen hebben. Hoe dikwijls zien wij niet dat mel kers, die in vollen roem en faam le ven, in hun overmoed en hoovaardij zich onovertrefbaar wanen Zij voeren overal den toogen toon, zij bezitten het monopool van kennis en bekwaamheid, zij denken dat ér aan hun zegetocht geen einde komen kan, en zie, soms door een nietige oor zaak, waar ze meestal zelf schuld aan hebben door zorgeloosheid en onoplet tendheid, komen verval en nederlaag hen verpletteren, zonder dat ze zich uit den afgrond kunnen weder ophel pen. Waar is nu hun grootdoenerij Waar blijft thans al hun vakkennis en ondervinding Waar staat nu hun gedroomde meesterschap Waarom lijden RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE, te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbltk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrfjden. De doos van 8 poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg ln alle goede apotheken c4 vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens, U zult nooit geen andere meer gebruiken. 17 Nog anderen hebben zich onklop- baar gewaand door hun bijzondere spelwyze en onder dezen hebben wij vooral de allereerste beoefenaars van het weduwstelsei. Eenieder stond met ons verbaasd over de wonderbare uit slagen van sommige melkers Deze schenen schier ongenaakbaar. Zij be oefenden het weduwschap eer het stel sel door anderen bekend en toegepast werd. Maar nu, dat nagenoeg alleman het systeem kent, nu zijn ze de on- klopbare bazen niet meer; nu moeten ze zoo hoog niet meer oploopen met hun puik ras en sterke duiven, maar nederig den bek in de pluimen hou den, want velen zijn boven hun hoofd gegroeid, omdat ze betere duiven be zitten. Nog anderen hebben hun roem zien lneenstuiken, omdat ze met den tijd en den vooruitgang niet zijn meege gaan. Nieuwe stelsel en trukjes werden uitgevonden om de snelheid der dui ven te verhoogen en zij, die zé het eerst gebruikten, hebben er de beste vruchten van geplukt. Onder andere, zooals wy. hooger zegden, de eerste we- duwspelers. Sommigen zijn ook ten achter ge bleven in de wyze van hun duiven te verzorgen. Vroeger was het duiven- spel kinderspel en met goede duiven won men altijd geld; maar nu moet men ze in supervorm hebben om nog iets te kunnen verdienen, en dat kan men door een slechte verzorging der vogels moeilijk bekomen. Anderen, met minder goede duiven, doch beter in vorm kloppen gewoonlijk de eerst genoemd en. Een kleinigheid in de verzorging, een kleine fout aan het hok is soms voldoende om het prysvliegen te ver hinderen .- Ook de toegevendheid bij de uitzif- ting was dikwijls oorzaak, dat de roem van sommige koloniën maar tijdelijk was. Niets dat verderfelijker is voor een hok, dan de overbevolking, die er onvermijdelijk komen moet, waar de liefhebbers er niet wilskrachtig toe be sluiten kan alle? te verwijderen wat geen volledige voldoening schenkt. Oude duiven, die geen prijzen vliegen of maar altijd aan 't staartje komen mogen op een welbestuurd hok nooit geduld worden, hiervoor passen noch uitvluchten, noch verschooning. Jongen, die niet uitgegroeid zijn acoafe het toehoort, al kwaenen ze voort uit gouden kweekers, moeten op tyd weg. Doet men het niet en die halvelingen komen goed op in de vluchten met de jongen, dan is men geneigd ze voort te houden, er later uit te kweeken en op die wijze komt het verval, zonder dat de liefhebber het beseft. Miskweeken en het lukken van on passende croisementen, hebben ook vele beroemde koloniën- ten onder ge bracht. 't Is immers niet voldoende twee goede duiven of een koppel beste rasvogels samen te brengen, om er deugdelijker! kweek uit te bekomen, de latere ondervinding kan dit alleen be wijzen, maar zoo men het tegenover gestelde gewaar wordt, dan mag er met die mislukte afstammelingen geen medelijden getoond worden. Wij ken nen een liefhebber, die over enkele jaren een beroemd duivenras had hij ging croisementen aan met vogels van even beroemde soorten, doch wier jongen wel prijzen vlogen in de jeugd, maar later, als oude duiven, geen uit blinkers waren. De liefhebber, altijd in de meening dat hun naprodukten beter zouden zijn, kweekte er immer voort uit en het gevolg Al de ken- teekenen van zij-n c-ud ras verdwenen en hij zit thans met een kollektie vo gels, die maar hun geslacht vleescji waard zijn. Wanneer men een goede duiven- soort bezit hoeft men uiterst voorzich tig te zijn bij het bewerken van krui singen, want negen maal op tien loopt men mislukkingen op, zoo men niet goed uit de oogen ziet. Eindelijk geraken nog vele liefheb bers uit de goede soort, omdat ze hun duiven al te veel afbeulen in de vluch ten, ze diensvolgens vroegtijdig op- slijten, bij zoover dat ze op een- tot tweejarigen leef tyd reeds totaal op zijn, zoowel voor den kweek als voor de vlucht. Gij, vooreerst, weduwschapspelers, wil niet te veel eischen van uw reizi gers een achttal vluchten voor vites- seduiven en drie of vier fondvluchten volstaan, wilt gij ze niet al te vroeg tijdig afbeulen. Denkt er niet aan, uit dergelijke afgevlogen beestjes nog voort te willen kweeken of 't zal uw verval tot gevolg hebben. Er zijn voor beelden met de vleet om dit te bewij zen. Spelers op nest, beult uw reizi gers niet af door overmatigen kweek tijdens het vluchtseizoen, want vlie gen en kweeken gaan moeilijk samen. Kortom, elk gedenke de spreuk «Heden ik, morgen gij Hebt gij het goede ras, tracht het met alle voorzichtigheid te behande len en te bewaren Bezit ge 't ware bloed nog niet, tracht eraan te ko men, teneinde u in de toekomst ook eens tot kampioen te kunnen opwer ken. CARLO (Nadruk verboden) DAGEN Golflengte 267,4 m. Golflengte 201,07 m. Morgen uitzending Namiddag uitzending Avond uitzending Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrydag Zaterdag 07,00 - 10,00 07,00 10.00 07,00 - 10,00 07,00 - 10.00 07.00 - 10,00 07,00 - 10,00 07.00 - 10,00 13,00 - 20,00 13,00 - 17,00 14,00 - 20,00 13,30 - 18,00 14,00 - 20,00 13,00 - 21,00 14,00 - 17,00 geen 20,00 - 24,00 geen 20,00 - 24,00 geen geen 21,30 - 24,00 De fameuze Tour de France is inge zet... Er blijkt dit jaar heel wat minder belangstelling voor deze openbare fop perij dan vorige jaren. Dit komt voor eerst door het feit dat de Italiaansche fascio haar renners niet liet insche pen, misschien omdat het mediterrane ras zuiver zou blijven van besmetting. Secundo omdat de Franschen geen renners van gehalte in lijn brengen en tertio omdat in België iedereen ervan overtuigd is dat onze jongens op hun één been den slag moeten winnen. Indien wij sommige sportreporters moeten gelooven, dan is de koers al geëindigd Vissers wint den Tour; ae Belgen winnen het interlanden klas sement, de Belgische B ploeg klas seerde zich tweede, Meulenberg won bijna alle spurten bij groepaansom.-it en al het geld stroomt naar Schelde en Maas. Een prachtige Tour voorwaar En welke emoties hebben renners en pu bliek niet beleefd. Zoo een Tour is nooit verreden geweest. Sensaties in alle étapes. Als wij echter een andere klok aanspreken luidt deze anders. De Belgische technische bestuurder Fernand Adant. die natuurlijk pro deo den Tour zal meemaken en de rest in zijn giletzak zal laten steken, heelt echter journalisten, publiek en Bel gische renners gewaarschuwd. Men mag het vel van den beer niet verkoopen vooraleer hij gevangen is, oordeelde de h. Adant en ziedaar een nieuwe reklame te meer voor zijn stal renners. Ook de h. Baudot, voorzitter van hst sportkomiteit van den B.W.B. was van dezelfde meening. V/at ging men zich nu eigenlijk in beelden Nooit weet men op voorha id wie een Tour de France winnen zal. Trouwens wij zijn er allemaal gerust in. Wij weten nu al jaren dat al die coureurs stoergebouwde Flandriens, Italiaansche hazewinden, Franscne pijlen, Hollandsche lokomotieven. rij den om een stuiverke. En wij jonnen het hen. Men werkt voor zijn brood hoe men ook kan. Eu het werk kan niet voor allen gelijk zijn. Stel u voor dat men zyn hart en zijn longen kan afrijden in zoo een rit tegen uur en zon en wind. Neen, de winnaar van den zooveel- sten Tour de France is nog niet ge kend. Vissers zelf weet er nog niers van. Wij ook niet. Maar dat heeft geen belang. Het komt er alleen op aan dat de massa met deze zoogenaamde sport gebeurtenis uit het bovenste scliof meeleeft en meevoelt en dat de kran ten verkocht worden en dat de mer ken van fietsen en banden aan den man geraken, kortom dat de com merce fleurt. ,Wat is sport nu precies anders ge worden op enkele uitzonderingen na, dan een groteske kommercieele zaak. En leve dan de Tour de France mes zijn nieuwe formules en nieuwe fop perij. En leve de commerce. TANNER. 740 Aan sport doen is noodzakelijk Daarmede moet iedereen akkoord gaan omdat de sportbeoefening uw lichaam sterkt en u in staat stelt beter te kunnen reageeren tegen ziekte en moedeloosheid. Een jongeling, die nooit de behoefte gevoelt of gevoeld heeft om eens een bijzondere krachtinspanning te doen of om eens wild uit te vliegen om het zoo beeldend te zeggen kan vcor mij niet gezond en krachtig zijn. Tusschen sport en sport is er na tuurlijk verschil. Maken wij er uitslui tend een financieele zaak van dan be antwoordt ze natuurlijk niet aan het vooropgestelde doel. Dan doet de be oefenaar inspanningen, die vaak scha dend zijn voor de gezondheid. Het is een feit, dat de sport tegen woordig het denken en voelen van de jeugd beheerscht en dat is gladweg verkeerd te noemen. We behooren niet tot die kategcrie menschen, die met hevige minachting neer zien op alles wat sport is en sport beteekent. Verre van daar zelfs! Maar dat een kerel van 14-15 jaar oud al zijn streven richt om eens wie lerkampioen of voetbalvedette te wor den ,zie dat vinden we weinig pas send. Er moet een grens zijn en we moeten logisch blijven met ons zelf. We mogen nooit vergeten, dat in het leven buiten de sport, nog iets beters, nog iets edelere bestaat, waarop we onze gedachten kunnen vestigen. Laat ons nochtans toe hier enkele be denkingen te maken. We weten, dat de sport in de oogen van sommege lui absoluut niets be teekent. Men haalt b. v. de schouders met minachting op, dat een voetbal wedstrijd 20.000 menschen kan lok ken, terwijl een voord"acht, waarin gehandeld wordt over menschelijke el lende, slechts een honderdtal aanhoor ders trekt. Men vindt het recht schandalig, wraakroepend zelfs, dat kereltjes van twaalf jaar oud de namen kennen van de spelers, die in de nationale ploeg evolueeren terwijl ze nog niet eens we ten door wie hun gemeente bestuurd wordt. En de onverschilligheid van de groote massa by het afsterven van den geleerde X heeft alleen diegenen getroffen, de absoluut niets met de sport te maken hebben. Wanneer men ons voor de nuchtere feiten stelde, ons zeggend «Ziet i.e nu waarheen uw moderne begrippen u leiden, dan hebben we even nagedacht en er stond ons maar één zaak te dosn: ons treurig voelen met de an deren. Waarlijk spijtig is het te noe men, niet dat er 20.000 toeschouwers op een voetbalmatch zijn ,maar wel dat er niet evenveel zijn daar waar het een menschlievend werk betreft. Spijtig is het ook, dat men niet meer aandacht schenkt aan geleerde X, die misschien zyn gansche leven geofferd heeft ten bate van de mensch- heid. Men moet de man nemen zooals hij is. Hy is middelmatig en hecht slechts gewoon belang aan alles wat verheven is. Wanneer een vaststelling als een algemeen verschijnsel moet be groet worden dan heeft men het recht niet het met het woordje ongehoord te bestempelen. Zoo de sport de massa mesr onledig houdt dan de verschrik kelijke kwellingen van de menschheid, dan mag men nochtans niet zeggen, dat de sport een meer verheven z ak is dan de wetenschap b. v.; waar men heeft ook het recht niet haar radikaal af te breken. We zouden dit alles nog nader kunnen uitliepen, maar We zou den te ver loopen en misschien doen we dat later wel eens. LOUIS. Een oud normandisch spreekwoord luidt als volgt: .Neemt de hak en gaat uw veld besproeien». Dit kan op het eerste zicht wel zon derling blijken, nochtans is niets meer redely k. In den loop van den zomer regent het meestal niet te veel en de regens zouden niet kunnen voorzien in de eischen aan water van de nlanten moesten dezen niet kunnen leven van de watervoorraden uit den ondergrond, voorraden welke te hunner beschik king komen door de diepe wortels. Dit waetr komt ook in de bouwlaag waar zich de talrijke kleine worteltjes heb ben gevormd. Door het rollen heeft de grond slechts kleine deeltjes langs vaar het water omhoog stijgt zooals petro leum doet in de wiek eener lamp en dit dank zij het verschijnsel dat men haarbuiskracht noemt. Worden deze kanaaltjes te breed dan is het opstij gen van water onderbroke.n By mooie zomerdagen zal al het wa ter dat aan de oppervlakte komt ver dampen zonder eenig nut. Deze ver damping is bijzonder intens op oloote gronden dit is bijvoorbeld het geval wanneer bieten nog niet de tijd gehad hebben om voldoende bladeren te ont wikkelen om geheel de oppervlakte te overschaduwen. Hoe zal men dan de planten aan water bevoorraden en tevens elk ver lies vermijden? Het is voldoende de bovenste korst, uitslag van opeenvolgende zonnedagen en regen, te breken door het hakken, welke groote leegten veroorzaakt tus schen grondpartikulen, welke tevens het omhoog stijgen van water ioor haarbuiskracht breekt. De aldus ge maakte besparing aan water is een be sproeiing waard of anders gezegd liak- kenbesproeien. Bij de teelt van suikerbieten bijzon der, welke veel water eischen, zal men vaak hakken vanaf het uitkomen en zoolang de grond kan gehakt worden zonder te groote nadeelen voor de plant. Het is niet overdreven te beweren dat de suiker in de biet gestampt wordt door hakslagen. Ziehier trou wens de uitslagen eener proef waarbij suikergehalte en opbrengst per liekt- aar stegen naarmate men meer genikt had. Kg. 1 i suiker 24.700 15.5 27.000 15.7 28.500 15.9 31.700 16.1 32.600 16,1 suikerbieten welke Aantal malen dat gehakt werd 1 2 3 4 5 Een hektaar 50.003 kg. wortels, bladeren en kop pen voortbrengst zal in den loop van een seizoen ongeveer 10.000 kgr droge stof maken. Elke kilo eischt de ver damping van minstens 300 kgr. wa ter, zoadat gansch de oogst de formi dabele hoeveelheid eischt van drie millioen liter water. De werkelijk heid is trouwens nog beter sprekend en men kan ze slechts uitleggen door een intense en aanhoudend sty jen van onderaardsch water. Water zal gemakkelijk stijgen in vas te en fyne gronden dan wanneer net in grove gronden, met groote tusschen- ruimten moeilijk, ja bijna niet zal sty- gen. Door het hakken brengen we t us- schenruirnten voort en verbieden aan het water de toegang tot de opper vlakte Door het vernietigen van onkruiden beschikken de planten over licht en door het doelmatig gebruik van de waterreoerven zal het vormen van droge stoffen en koolhydraten, hoofd- bestanddeelen onzer planten, op zyn hoogste gevoerd worden. Telkenmale als de hak over den grond gaat krijgt de lucht toegang -„ot den grond. Wat nu de diepte betreft betaamt het de messen slechts ge.ei- delijk dieper te laten gaan daar in den beginne de worteltjes nog niet zeer talrijk zijn en meestal oppervlakkig zijn. Moest hij dan diep hakken zoudt u zeker vele wortels vernietigen. La'.er gaan de wortels de diepte in en u zult ze kunnen volgen tot 9 a 10 cm. diepte in de breede tusschenrjjen v n 40 cm. Zijn de rijen dichter dan moet u voor zichtiger zijn. Zoo zult ge aan uwe planoen een gezond en sterk wortelgestel bezorgen omdat ge hen de noodige lucht bezorgd voor de ademhaling welke het nlantsn- leven volstrekt noodig heeft en welke tevens de hoogste opbrengsten waar borgt.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5