ROODE PIJLTJES de Tentoonstelling van Luik Vergeet niet tevens het wondere Tillf, de parel der Ardennen, te bezoeken Al wie kan moet eens naar Hef 40e weezenkongres kende een prachtig sukses fe Aaist De werkloozenvergoeding in de verlofweek 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 DOM FANATISME 'T WAS IETS NIEUWS WAT BATEN KAARS EN BRIL... WE ZIJN ER GAARNE BIJ EN GIJ, MÓEDERKE S. V. V. REDE VAN NICHELS Onze jeugd te Kortrijk Voor de schoen en pantoffelmakers- (sters) De katholieken en de liberalen laten de regeering toe het staatspersoneel op nieuw af te houden DE KRISTEN-DEMOKRATEN NOG STEEDS HET WERK TUIG DER REAKTION- NAIREN Nog over de herdenking van den slag der Gui- densporen te Kortrijk door onze partij 6 - Voor Allen - 16 Juli 1939 Verantwoordelijke redaJctie: Geen mensch in de stad, zelfs de meest verstrikte dwazerik, of hij spreekt met lof over de speeltuigen voor de kinderen in het stadspark ter beschikking gesteld. Elkeen zegt dat het huidige stads bestuur hiermede een uitstekende daad heeft gesteld. Wie daar nochtans anders over oor deelt zijn de eerwaarde zusters uit de St. Gud'ulaschool, want er zijn er die aa.n de aldaar ter school gaande kin deren hebben gezegd, dat ze naar het stadspark niet m gen gaan. omdat het daar van de socialisten is en er niets dan slechte praat wordt verteld Om dood te vallen De klerikalen hebben jaar aan dag de baas geweest op het stadhuis. Nooit hebben ze er aan gedacht dat onze werkerskinderen recht hadden a.an wat ontspanninj en speelgelegen- heid. Enkele maanden geleden zwierde de meerderheid der bevolking hen van de bestuurstafel en... een der noodzake lijkste en dringendste beh.eften speeltuigen voor onze kinderen, wor den geplaatst. Honderden kinderen komen er eiken dag hm amusement en deitig vermaak zoeken. Niemand spreekt daar over socialis- tei of iemand anders. Alleen kinderlijke vreugde en jolijt is er te bespeuren en toch meenen de zusters uit de St. Gudulaschoi hun dom klerikaal fanatisme te moeten bot vieren, met er de kinderen te willen weg houden. Wij hopen dat de vele ouders dier kinderen zoo bekrompen met zullen denken en integendeel hun kinderen eiken dag naar het puike speelplein van het stadspark zullen zenden. We houden er aan drie nieuwe din gen te citeeren, welke cp het Aalst- kermis-prcgramnia voorkwamen en die in den smaak vielen van al de goede Aalstenaars. We schrijven opzettelijk goede Aal stenaars. Waarom? Omdat w. duitenklievers. azijnpis sers en zwartkijkers hebben voor wie er niets goeds kan gedaan worden. Welnu, wij beweren heel oprecht dat de ingerichte turnfeesten, algemeen enomen. het puike dans- en ballet- feest en de akkordeonwedstrijd, cp het Statieplein, drie uitstekende program mapunten waren die te herhalen zijn. We geven dan ook een pluimken aan bet stedelijk feestkemiteit. Slechts een bemerking: In 1940 zou den we graag willen zien dat er met de feestelijkheden van Aalst-Keismis eens aan de werkerswijken gedacht wordt, zooals: Heilige Hartwijk, Mijl beek, Blok Borreman. Varkensmarkt, enz. In «Strijd» blijft de onncozele brood schrijver steeds zagen en lammentafoe- len over het tekort der laatste berroo- ting van de stad Aalst. Dat er 990.090 fr. minder inkomsten zijn geweest door de efconomisohe kri- sis; dat er enorme uitgaven zijn geweest voo-r allerhande voorname werken, enz., dat verzwijgt de snul in de hoop dat er dwazerikken zullen zijn om hem te gelooven. We gaan naar 't failliet, roept hij uit. 't Zal 'n slag geven! Maar waarom al dat lawaai? Waarom niet eens de wandaden van het nieuwe stadsbestuur aangeklaagd? Geen woorden, maar feiten dienen ge citeerd. Al 't ander is zeever in pakskens. Wie? Wel de volledige werkloozen, om dat ze vanaf deze week kans krijgen, kosteloos te gaan zwemmen in het stedelijk zwembad, op de Capuclenen- laan. Het stadsbestuur stelde hiermede te rug een daad van «goed doen». Om te onthouden! Zij.; gij met uw kinderen al eens naar r.et stadspark geweest? Hebt gij daar uw geliefde kleuters al eens hun perten laten spelen aan de zeer mooie en aangename tuigen? Eiken dag gaan er tientallen moe ders met hun kinderen naartoe. Wie er nog niet is geweest, raden we aan het eens te doen. Waarde gezellin, Wij noodigen u vriendelijk uit, tot het bijwonen der algemeene vergade ring op Zondag, 16 Juli, te 3 uur. na middag (stipt), in het Volkshuis, Zaal 6. Dagorde: 1) Laatste schikkingen voor de reis naar Meenen. 2) De vakantiewandelingen. 3) Laatste inlichtingen vcor de kin- dervakanties. 4) Allerlei. Gezellinnen, allen op post. We reke nen op uwe tegenwoordigheid. N. B. De leden die kinderen heb ben laten inschrijven voor een verblijf aan zee. worden dringend verzocht de kinderen naar het onderzoek van den dokter te sturen op Dinsdag 18 Juli. ie 17 uur, in het Volkshuis. Zonder voor afgaandelijk onderzoek, kunnen de kin deren van geen kostelooze vakantie ge nieten. Wilt ge leeren. Wilt ge genieten van het natuurschoon. Wilt ge de parel der Ardennen kennen Wilt ge het wonder der techniek; de schoonheid van de elektrische verlichting aanschouwen, Doet dan de reis naar LUIK. 1) In de tentoonstelling de verlichte fonteinen; 2) Zicht op het open zwembad; 3) Verlichting der elektrische revier; 4) Ferme de limoge te Tilff. waar u uitstekende eetmalen en aangenaam verblijf wordt geboden. 5) De monumentale ingang bi) avond: 6) Zicht op Tilff; 7) De eetzaal. Zondag 1.1. had het 40ste weezenkon gres te Aalst plaats. Op 't stadhuis was er een geiegen- hsidspdechtriiheid. Onder de genoodigden bemerkten we de h.h. Lahaey. inspekteur bij 't Mi nisterie van Volksgezondheid burge meester Nichels. schepen Berghman; De Stobeleir; raadsleden K. Amant, Blanck ert, Rimtoaut, Baron Moeyer- soen, Mr. Georges De Biisck, eere voorzitter der weezsn, volksvertegen- wcordiger Van Schuylenberg, senator D'haese en andere vooraanstaande ge meenteoverheden 't Was de h. Hallaert die de gebrui kelijke voorstelling deed. A. Nicheis, burgemeester, verwel komde hen in de goede Viaamsche stede. Vervolgens hield de hr. Devriendt een gelegenheidsrede, waar.n hij de historiek van de landelijke federatie uiteenzette en het stadsbestuur d nkte cm den verleenden steun. Hij bracht huid aan de stichters en besloot met Aaist, het bestuur en zijn bevolking te danken om het gulle onthaal dan hun te beurt viel. Na hem kwam de burgemeester aan het woord en liet zich als volgt uit Mevrouwen, Mijnheer de Voorzitter, Mijne Heeren, Op mijn beurt wil ik u dank zeggen in naam van het stadsbestuur, niet alleen voor uw vleiende woorden, daar zooeven uitgesproken, maar ook omdat gij het goede gedacht hebt opgevat, hier in onze stad uw 40e Nationaal Weezenkongres te houden. Dat reeeds is een bewijs, dat Aalst een van die steden is, die door uw be stuur en leden erkend wordt als een dezer, die voor hare weeskinderen doet wat menschelijk mogelijk is. Moet ik u ook zeggen, heer voorzit ter, hoe graag ik mij aansluit bij de hulde die gij daar straks heit gebracht aan twee Aalstenaars, twee oud-wee- zen. de heeren Hallaert en Muylaert. voor hun uitstekende werking en toe wijding aan uw federatie en de belan gen van de weezen in het algemeen? Ook in naam van het stadsbestuur zeg ik onze stadsgenooten hiervoor on zen innvgen dank en druk tevens den wensch uit, dat zij nog vele jaren met denzelfden ijver en toewijding hunne gewaardeerde werking zouden mogen voortzetten, in een volledige^ gezond heidstoestand, ten bate van die onge- lukkigen, die jammer genoeg niet al tijd den steun en de hulp genieten die zij zoo dikwijls nocdig hebben. Vrienden Hallaert en Muylaert, doet zoo voort wij, stadsbestuurders, zijn fier op u! (toejuichingen)). Aan het bestuur uwer federatie en zijn trouwe medewerkers wensch ik geluk voor hun opgevatte ideaal, voor hun gedurig streven en hun onbaat zuchtige werking, tot verbetering van het lot dergenen, die het ongeluk heb ben gehad vader of moeder te verlie zen. Vleeskinderen De zorgen moeten missen van hen die ze ter wereld brachten, van hen door wien ze ver troeteld werden en ze liefhadden, aan wien ze hun leed konden mededeelen en van wien ze hunne raadgevingen mochten ontvangen... Het is een allereerste en duurzaam ste plicht van een stadsbestuur, indien zulks mogelijk ware, de plaats in te nemen van vader of moeder, die het kind heeft verloren of beter gezegd, den rol van den verloren opvoeder op zich te nemen. Velen, de meeste stadsbestuurders, hebben dit begrepen en doen al het mogelijke om dien moeilijken rol zoo getrouw mogelijk te vervullen. Eere zij hun! Maar er zijn ongelukkig nog ande ren. Er zijn er die gevoelloos zijn, welis waar het kleinste getal, en er zijn er 1. Onze Aalstersche weezenmeisjes in hun feestpakje, die veel bezieais hadden en door de sympathieke bevolking geestdriftig werden toegejuicht. 2. Hier is Gent 3. Het keurige en flink muziekkorps der weezen uit Gent die het goed meenen met de ongeluk kige weesjes en deze is den groot sten hoop en ongelukkig niet over de noodige gelden beschikken om hun rol behoorlijk en deftig te vervullen tegenover degenen die geen tehuis meer hebben en op de liefdadigheid zijn aangewezen. Is het aan te nemen dat een kind, hetwelk wees ivordt in een gemeente waar geldmiddelen ontbreken, slechter wordt behandeld en opgevoed dan het andere, dat zijn ouders verliest in een meer bemiddelde gemeente? En tengevolge van de bekrompen geldmiddelen worden dan die ongeluk- kigen soms uitbesteed bij partikulieren bij hen die minsteischend zijn, maar sjrns nevenbedoelingen hebben en in plaats van opvoeder, uitbuiter der weesjes worden'. Op dit gebied hebben wij vroeger vele, erge, pijnlijke gevallen gekend en ik hoop dat dit wellicht tot het verle den behoort. Maar daarin dient toch te ivorden voorzien. De openbare machten, bvb. de pro vinciale besturen, zouden moeten over gaan tot het stichten van provinciale weezenhuizen om de weeskinderen van niet genoegzaam bemiddelde gemeen ten op te nemen en een opvoeding te bezorgen, ivaaraig van onze werkers- bevolking. Ik vermeen dat het streven van uw federatie daarop gericht is en het spreekt vanzelf, aat ik niet beter wensch, d'Jn dat gij op dit gebied zou- det mogen slagen. Voor hetgeen Aalst betreft, mag ik u verzekeren, mijne heeren, dat wij al het mogelijke doen om het onze wees jes zoo goed en aangenaam mogelijk te maken. Wij zorgen voor een goede opvoeding; wij hebben afgebroken met den ouden slenter, die ongelukkig genoeg, maar al te lang heeft geduurd en ae bevol king in het algemeen is er ons zeer dankbaar voor. Hier bestait er samenwerking tus- schen het stadsbestuur en het bestuur van den openbaren onderstand en bei de organismen zijn bezield met een en denzelfden geest hulp en bijstand verleenen aan de noodlijdenden, de on gelukkig en en de misdeelden en daar gaan wij dan ook fier op, omdat wij aldus bewijzen onzen plicht te begrij pen, hetgeen helaas bij zooveel ande ren niet altijd het geval is. Heer voorzitter en bestuursleden, in naam der weesjes iviens verdediging gij hebt opgenomen, zeg ik u ook dank, met den innigsten wensch uw pogen te zien slagen. Tevens druk ik den wensch uit, dat uw kongres vruchtdragend zal wezen, dat er goed, werk zal worden geleverd, degelijke besluiten genomen, ten bate van de ouderlooze kinderen. Ik ivil verhopen, dat uw verblijf in Aalst u aangenaam moge wezen en dat gij van dit verblijf een goede herinne ring zult bewaren. Én nu, mijne heeren, vraag ik u te drinken op het wellukken van uw kon gres, van uw ingerichte feestelijkhe den, op de gezondheid van u allen en voornamelijk op deze van onze reeds twee genoemde stadsgenooten, de hee ren Hallaert en Muylaert, wiens wer king en offervaardigheid door ons al len is gekend en gewaardeerd en ivaar- aan de weesjes reeds zooveel hebben te danken. Heil aan allen, die zich om het lot der ongelukkigen bekommeren, heil den heer voorzitter en uw federatie (geweldige toejuichingen). Na deze rede sprak onze vriend een korte rede in de Pransche taal uit we geven ze hier weer Aan de Waalsohe afgevaardigden verontschuldig ik mij, niet gansoh mij ne rede te vertalen. Ik houd er noch tans aan, hen van harte welkom te heeten in onze stad. Met groote vol doening stel ik vast, aldus de woord voeder, dat gij, Walen, verbroedert met uw Viaamsche vrienden, voor het welzijn der weezen. Vlamingen en Wa len, ik wil u zeggen dat we die be toonde eenheid nocdig hebben, alle Beigen m:eten verbroederen. Bij ons, zooals bij u, zijn er men- schen die zoeken ons 6e verdeelen. Lpistert niet naar die slechte profe ten. want er zijn nog heel wat andere' vraagstukken, die onze volledige een- he d vergen. Blijft Itijd vereenigd, opdat ons klein landeken zich steeds zou kunnen verdedigen tegen hen die ons willen berouven van onze vrijheid, die ons zoo duurbaar is en vbor dewelke we bereid zijn ons leven te geven als het moet. Vrienden Walen, vermaakt u goed. En nogmaals, blijft éénsgezind met ons, Vlamingen, opdat onze macht ter vended, ging van ons vaderland en van onze vrijheid zoo sterk mogelijk zou zijn. Roep met mij Levé het één en on- verdeeib'ar België! (Ovatie). Alleen de V.N.V.-ers en een paar aanwez.ge kathoheken verroeren geen vin. Mr. Lahay, overhandigde vervolgens den h.h. Schepers en Weireld in naam van den Koning de dekoratie der Z 1- veren Medaille in de Kroonorde, voor de bewezen diensten. Hij hield vervol gens een goede rede en feliciteerde die noeste werkers. 's Namiddags en 's avonds hadden turnoefeningen en dansen piaats, die een geweldig sukses kenden. De bevolking br cht dan ook een ver diende ovatie aan de uitvoerders. Aan de inriohters van het 40ste kon gres zeggen we «Uw werk was prachtig; het verdient alle hulde Br. N. Wat ons verheugd, was de tegemvaor- digheid van onze jeugd te Kprtrijk. 27 jongeren waren op de t.porenfeesten. Reeds verleden jaar was er een af vaardiging. Zij waren den Zaterdag vertrokken en hebben deelgenomen aan al de fees ten aldaar. Prachtig Alhoewel ze met vele moeilijkheden te kampen hebben, houdt deze groep voet bij stek. Zij wacht op gelukkiger omstandig heden om zich krachtiger te ontplooien. Wij gelooven, dat zuiks komen zal komen moet. Wij zijn er van overtuigd, dat ze allen van Kortrijk gel t men zijn het hart en den geest versterkt, en met den vasten wil hun ideaal, het socialisme, nog meer te dienen. Versterkt onze jengd Wij vestigen de aandacht der leden op den volgenden brief die aan de pa troons gezonden werd Da heeren Leder- en Pantoffelfabri- kanten van Aalst en Omliggende, Mijnheeren, Gezien de stijging van het Index- cij er v:or de maand Juni j.l. tot 103,2 moeten, ingevolge de overeen komst voor onze nijverheid, de loonen verhoogsn met 0,12 fr. voir de man nen en 0,08 fT. voor de vrouwen, en dit bij de eerstkomende betaling. In de overtuiging dat- een gunstig gevolg aan onze vraag zal worden ge geven, gelieve te aanvaarden de ver- ekeiing onzer gev.elens van hoogach ting. Voor de afdeeling Aalst der Leder en Vellenbewerkers De schrijver, EUG. DE PREZ. Wanneer de leden van onzen vak bond deze loonsvermeerd-ering niet uit betaald wonden, verzoeken wij hen dit onmiddellijk op het bureel van den vakbond bekend te maken. De sekre- taris zal in dit geval bij den betrokken patroon de voetstappen aanwenden, opdat de loonsovereenkomst zou eer biedig d worden. H. W. Toen er sprake was dat dc regeering de staatsarbeiders 3 0/0 zou afhouden gingen onze vrienden Pr. Debrun, D:u- trepont en Uyteroever, in naam van de soc. inter-syndikale krachtig pro test aantekesnen bij den Ferste-Mini- ster. Onze vriend Debruyne noemde den voorgenomen maatregelen een diefstal zonder méér in de Kamer. Al de syndikaten, zonder onderscheid van kleur, belegden protestvergaderin gen en stuurden protestdagorders naar de regeering en de parlementairen. Ook het kristen syndikaat der Open bare Dimst-en deed zulks. Hun leiders deelden op hun bijeenkomsten mee, dat de parlementairen van hun partij de regeering in geen geval zouden ge steund hebben. Er zou geen 3 0/0 af gehouden worden, was het slagwoord der kristenen. De socialisten bleven niet bij de pakken zitten en kame raad Doutrepont interpelleerde de re geering over de onrechtvaardige maat. regel. Hij bewees aan de hand van cij fers dat het verslag van den kon. kom- missaris Francois berustte op vervalsch- te gegevens. Ook na de tusschenkomst van den minister van financiën, stond het vast dat onze vriend Doutrepont gelijk had. Mr. Gutt was er niet in geslaagd de beweringen van den soc. senator te weerleggen. Tot zelfs de heer Vignsron (rex> die steeds de ar beiders in de openbare diensten met alle mogelijke middelen bJkampt. gaf toe dat Doutrepont gelijk hsd. De stemming kwam en ie kristenen, die te voren bij hoog en bij laag ge zegd hadden dat het een s-hande was de arbeiders uit de openbare diensten nieuwe afhoudingen te doen, stemde het vertrouwen in de regeering tegen het voorstel Doutrepont. Ze gaven dus de regeering gelijk en lieten haar toe de voorgenomen afhouding te doen Weer eens hebben de kristenen hun kiezers verraden, weer eens hun aan geslotenen in den rug geschoten en bedot. Arbeiders uit de openbar? dien sten, sluit in massa aan bij de soc. intersyndikale zij alleen, en geen en- ke'e andere, verdedigt uw oelanger. Sluit aan, vrienden, verdedigt uw brood! 't Is uw plicht. Br Nichels. Wij hebben destijds in ons blad la ten kennen de menigvuldigs pogingen d or de vakbonden aangewend en de medehulp die wij bekomen hadden van het stadsbestuur, o<m de werklcozen gedurende de verlofw?ek de werkloo- zenkontrole te laten volgen om de 6 dagen steun te kinnen genieten. Daarvoi-r werdein herhaalde voet stappen aangewend bij den N.D.A.W. te Brussel, die eindelijk mededeelde dat Maandag 3 en Dinsdag 4 Juli de werkloozen tot de kontrole zouden toe gelaten worden, met dit voorbehoud te zullen beslissen ;ver de vergoedbaar heid der twee voormelde dagen. Wanneer wij goed ingelicht zijn wil de N.D.A.W. zich verzekeren of de eerste week van Juli het verlof te Aalst volledig toegepast wordt en het ver goeden der twee dagen grootere uit gaven zou vergen van den N.D.A.W.. in vergelijk met d-e andere weken. Welnu, de feiten zullen aan den N.D.A.W. de verzekering geven, dat de verl fweek te Aalst algemeen tos- gepast wordt en met het vergoeden van de Maandag en Dinsdag in de verlofweek, de uitgaven neg merkelijk lager zullen zijn dan in de andere weken Om dat te bewijzen geven wij als voorbeeld het getal wirkloozen welke de laatste week van Juni, en de eerste week van Juli op Maandag en Dinsdag de kontrole volgden. Maandag Dinsdag De laatste week van Juli 2224 2052 De eerst» week van Juli 1473 1541 Verschil 751 511 Deze cij-'ers zijn sprekend. En wan neer men rekening houdt van het ge middeld getal van 1550 volledige werk loozen, wordt hierdoor het bewijs ge geven dat den Maandag en Dinsdag van de verlofweek merkelijk minder werkloozen de kontrole v lgden dan in de andere weken, waardoor de N.D. A.W. een aanzienlijke besparing zal doen op de uitgaven der werkloozen te Aalst. Daardcm koesteren wij de hoop dat de N.D.A.W. weldra een gunstig besluit zal nemen ten bate der werkloozen. De kindervergoeding der werkloozen Door een nieuw koninklijk besluit van 10 Juni 1939 wordt aan art. 43 van het koninklijk besluit van 31 Mei 1933 een belangrijke wijziging gebracht, waardoor aan den werkloozen vader de kindervergosding van den N.D.A. W. t egekend wordt, voor een kind van meer dan 15 jaar welke door een leerkontrakt verbonden is, in zoover echter dit kontrakt niet tusschen bloed verwanten of aanverwanten tot en met den 2e graad werd afgesloten. Wij vestigen de aandacht van de werkio.ze vaders op dit nieuw konink lijk besluit, wier kinderen door een leerkontrakt een stiel aanleeren en die voor hunne kinderen de gezinsver goeding niet genieten. De leden van de S-oc. vakbonden welke in dat geval verkeeren, worden verzocht zich aan te bieden op het bureel van hun vak- bind, waar de noodige formulieren zullen opgesteld en de vraag aan den N.D.A.W. zal overgemaakt worden, om voor hunne kinderen de gezinsver goeding te bekomen. Soc. oudstrijders Woensdag 19n dezer, te 19.30 uur, hoeden we een bijzondere aigemeene vergadering. Verschillende punten staan aan de d gorde. We rekenen cp een talrijke opkomst. HET BESTUUR. Wij zijn er geweest en beklagen het ons niet. Maar bij hen die Zondag te Kortrijk waren vervalt alle argumentatie. De grootsche indruk van het herdenkings feest vaagde alle tegenstelling weg. Neen, lang genoeg hebben de Vlaam- Deze maal is deze herdenking tot iets grootsch uitgewerkt. De opuomst van het socialistische Vlaanderen was buitengewoon. De ensceneering van dit jeest over trof alles ze is in knappe handen geweest. Het is waar, dat onze partijgenoo,en hier te Aalst voor deze herdenking niet enthoesiast waren. Vele argumenten werden hier voor aangehaald en niet zender redenen sclie Nationalisten de gelegenheid ge had deze geschiedkundige gebeurtenis alléén uit te buiten, terwijl de sociali stische demokratie, daar meer recht toe had. En was de Aalstersche delegatie dit jaar niet groot, volgend jaar moet er alles opgezet worden uvt ons volk naar Kortrijk te doen gaan Er is daar veel ie genieten van geestdrift, kunst, geloof en strijd. Kortrijk wordt een lichtbaken in onze beweging en zal dynamische kracht bijbrengen. A. VIJVERMAN. De schepen van openbare werken, kam. Deprez, intereseert zich ter plaatse aan de uit te voeren werken in de Breedestraat

Voor Allen | 1939 | | pagina 6