f f r Geeraardsbergen ONKERZELE NINOVE WELLE EREMBODEGEM MEIRE AALST DENDERLEEUW MOERBEKE- ATEMBW ■ik Overboelare Nieuwerkerken Oudenhove Sf- Marias S. M. De Verbroedering Oproep tot alle partij- genooten-sportmannen Moeten de ouderdoms- Leve de schoolbond pensioenen verhoogd worden Ziekenbond Helper en Trooster RADIOHULP S.M. De Verbroedering Belangrijke algemeene vergadering ZITDAG i^ropagandaciub Vrije Tribuun AAN DEN SCHANDPAAL Politiek Praatje Bericht De kommunisten tot bezinning gekomen Moorsel, Baardegem en Meldert Jaarlijksche reis op 20 Augustus Nieuws over het stede lijk overdekt zwembad 7 - Voor Allen - 16 Juli 1939 4 ARRONDISSEMENT AALST Aan onze verbruikers van Geeraardsbergen en Ninove 1) Z EGELBOEKJESElkeen is nu reeds in 't bezit van het blauw zegel boekje en ook reeds van enkele zegels, hepen we? Hebt gij reeds clen inhoud van dit boekje gelezen? Er staan werkelijk nut tige aanduidingen in. Doet zcoals in dit boekje vermeld: Zijt gij niet tevreden over iets komt en zegt het aan ons; en zijt gij het wel zegt het dan aan anderen. Wanneer ge vriend, familielid of kennis kent die zrdk boekje nog niet bezitten, vraagt er een in onzen winkel en wij zijn zeker het zal een kliënt gewonnen zijn, want we mogen het terecht zeggen, zonder natuurlijk te voorbarig te zijn, dat wij merkelijk een verbetering waarnemen in den verkoop sinds het invoeren van het zegel- systeemi met 4 t.h. teruggave. In de eerste dagen werd er verbluffend veel lef over het invoeren van dit nieuw stelsel verteld. Laten we ons allen inspannen om voor- dit tweede gedeelte van 't jaar een «coup de force» te doen en PION alsook BERTHA zoodanig veel werk versohaffen dat we hen helpers moe ten bezorgen. 2) UITWISSELEN OUDE BRIEF JES. Alle oude briefjes zijn dus ingebracht, zcodat de briefjes welke de kliënten nu neg krijtjen tot niets meer dienen, en alleen gegeven worden, op dat de kliënt de prijzen en berekening der waren zou kunnen nagaan. Tusschen de periode van het begin van 't uitkeeren van den winkeldeel en het invoege komen van het zegel systeem, zijn er echter neg kliënten die een briefje hebben ontvanren met een stempel gemerkt. Dezen mogen in onzen winkel onmiddellijk ingegeven worden om te ruilen met zegels, doch wel te verstaan op een basis van 2 t.h. deel. 3) KOLEN. We kunnen van nu reeds zeggen dat we nog deze maand een nieuwe bestelling aan huis der kliënten zullen kunnen brengen. Laat u dus onmiddellijk inschrijven bij Prudens of op het bureel, en vergeet vooral niet dat de deel van deze nieu we bestellingen 4 t.h. zal bedragen in plaats van 2 t.h. vroeger. We hebben nog ongeveer 1600 kgr. grove kolen van de laatste zending in marazijn welke nog ter beschikking staan aan 26,50 fr. de 100 kgr. Vraagt ze aan op het bureel, bij Prudens, in den winkel, of bij onze voerlieden. 4) DBHLBONS. De kliënten die hun deelibons nog niet inbrachten in de winkels wonden hierbij dringend ver zocht zulks oramSddellylk te willen doen, ten einde ons toe te laten deze reke ningen te kunnen afsluiten. 5) GATEAUX «VOORUIT». Nu de kermisfeesten bijna alle kanten zul len gaan aanbreken, nemen we de ge legenheid te baat €r aan te herinneren diat we steeds gatéaux,, enz., kunnen leveren op aanvraag. Het volstaat ons hiervan ten laatste den Donderdag van elike week in te lichten en aan onge looflijk lage prijzen bezorgen we u van het allerfijnste en welverzorgd gebak voor uwe feestaangelegenehden. 6) REKLAAMWEEK «COOP». Kortelings de reedis vroeger aangekon digde reiklaamweek. Leest toekomende week meerdere bijzonderheden hier over. Hst zal waarlijk benevens een reklaamrweek ook een spaarweek bedui den voor onze huismoeders als ze het maar zullen vatten willen. Voor het beheer: HENRI DURANT Gezellinnen, kameraden, gy die tot de groote socialistische familie behoort, gij die er steeds fier op gaat uw plicht tegenover de partij te doen, welnu hebt gij u eens afgevraagd of gij wel uw plicht doet tegenover onze arbei- derssportbeweging? Herstelt deze fout en helpt er aan onze Vredagroep te versterken, om te beletten dat door de sport onze ar beiderszonen naar een tegenstrevende partij overzeilen, waar zij dan de be langen der kapitalisten verdedigen, welke de sport alleen steuntn om hun politieke belangen te verdedigen. Binnen enkele weken vangt het voet bal seizoen 1939-40 aan. Vroeger reeds werd Vreda in onze dagDladen als voorbeeld onzer arbeiderssportbeweging gesteld. We nu, wanneer elkeen dezen oproep beantwoordt, dan zal nog meer over Vreda gesproken worden. Want zie eens rond, moest elke arbeiders zoon-voetballer zich by Vreda aanslui ten, tot wat wij in staat zouden zijn. Wij konden direkt over de ncodige ster ke ploeg beschikken, om Vreda hoo- ger op te drijven en de publieke belang stelling zou er ook niet ontbreken. Zoo zou het moeten zijn. En dit kan met een weinig goeden wil van u allen. Laat ons eens voor goed alle onverschilligheid uit den weg ruimen en a'le vroegere oneenigheid vergeten, en dan zal Vreda een ongekende bloei periode doormaken. Ja, als arbeiders hebben wij voor plicht onze vry heden en werkersbelangen boven de aalmoes van mijnheer te plaatsen. Wij moeten op eigen vleugels leven en zyn niet bijmachte honderden frar.k te beste den om jongens bij ons te trekken. Elkeen moet dit begrypen en dan zal Vreda het hoogste kunnen prestee- ren. Wanneer het knap bestuur op de medewerking onzer partij genooten zal mogen rekenen, dan zal Vreda bin nen korten tyd over alles beschikken waarvan ons bestuur droomt, hëtzy het plaatsen van een muur rondom ons terftin, iets waarvffn vroeger reeds sprake was. Wij hopen met een weinig goeden wil, van a'ltn, dit nog tydens het aan staande seizoen te kunnen doen. Het bestuur heeft ook getracht onze spe lers meer te voldoen en heeft belang- rijke besluiten genomen, welke zullen medegedeeld worden op de groote al- gemeene vergadering van Zondag 30 Juli. Alle arbeiderszonen, voetballisten, moeten op deze vergadering aanwezig zyn. Zij moeten begrijpen dat hun plaats bij ons is, waar men de sport beoefent uit zuiver liefhebberij en niet moet wroeten en ze'fs niemand moet kwetsen, voor het maken van een punt, welke zou enkele frank kunnen meer opbrengen. Neen, wy hebben als doel, de lichamelyke ontwikkeling onzer ar beiderszonen. Arbeiders, begrijpt uw plicht, wordt trouw bezoeker van ons Vredaterrein en stuurt uw jongens tot ons; daar alleen is hun piaats. Dan zal Vreda dit jaar terug triomfeeren. Wordt lid der propagandaclub Ziedaar de vraag die gesteld werd aan de algemeene par tijverg adering, gehouden Dinsdag 11 dezer in het Volkshuis te Geeraardsbergen. Het antwoord op deze vraag wordt gegeven in de hieronderstaande dagorde die met algemeenheid vat stemmen aan genomen werd nadat kam. Max Pat- teet, het voorstel van kam. Jauniaux tot in de minste bijzonderheden toege licht had. Door kam. A. Monnier werd boven dien een korte uiteenzetting gehouden over de toepassing der huidige wet. Kam. G. De Nauw sloot de vergade ring met er op te wijzen dat we slechts aan 't begin waren eener aktie die mis schien maanden lang zal moeten ge voerd worden om onze oude arbeiders voldoening te schenken. Ziehier nu de aangenomen da:orde: De algemeene vergadering der B. W. B.-afdeeling Geeraardsbergen, gehouden in het Volkshuis op 11 Juli 1939' óverwegende dat alle oude arbei ders, zonder onderscheid van beroep, recht hebben op een minimum van menschwaardig bestaan; overwegende dat de huidige alge meene pensioenwet dit minimum niet verzekert vermits het onmogelyk is te voorzien in de aller noodzakelijkste be hoeften van een oud gezin met 3200 fr. per jaar; vraagt de onmiddeliyke stemming van het wetsvoorstel van senator Jau niaux waardoor een verhooging van 1500 fr. toegekend wordt aan de ge huwde oude arbeiders, en een verhoo ging van 1000 fr. voor een alleenstaan de; verklaart zich bereid de door het voorstel vooropgestelde offers te aan vaarden; besluit deze dagorde over te maken aan den heer Voorzitter van het Senaat, den heer Eerste-minister. het Bureau der B. W. P. en de socialis tische dagbladen. Belangrijk bericht voor de kinderen die eene kuur aan zee zullen doen Vertrek der kinderen. Meisjes: Zaterdag 22 Juli, te I u. stipt; terug op 5 Oogst 1939. Jongens. Zaterdag 19 Oogst en terug 2 September. Onderzoek van den geneesheer. Meisjes, op 17 Juli 1939. te 4 u. Jongens, op 24 Juli 1939, te 4 u. Benood.igh.eden. Jongens2 hem den. 1 hjfje, 1 broek, 2 paar kousen, 6 zakdoeken. 2 nachthemden, 1 kos tuum, 1 paar badschcenen met knoo- pen en linten om te vernieuwen, 1 kam, 1 waschhond, 1 stuk zeep. 1 tandibor- stel, 1 buisje tandpasta, 1 zwembroek, 1 echarpe, 1 kiel. Meisjes: 2 hemden, 1 onderiyfje, 2 oniderlkleeden, 2 broeken, 6 paar kou sen, 1 verwisselkleed, 1 paar badschoe- nen met knootpen en linten om te vernieuwen, 1 fyne kam, 1 haarkam, 1 wasdW'r.and, 1 stuk zeep, 1 tandfoor- stel, 1 buisje tandpasta, 1 wollen echar pe, 2 voorschooten, 6 neusdoeken, 1 zrwembroek. Men gelieve alle stukken te teekenen met den naam van het kind. HET BESTUUR In onze cinema Laat niet na deze week ten minste een vertooning bij te wc^-n. Zie de foto's van onze film «Variété-Revue», benevens het orkest von Ambrose zyn er prachtige attratotdes. De groote film «Mlle Docteur» is ook het zien waart, een film met als bezetting: Dita Parlo, Vivian Romance, Pierre Blanchar en Pierre Fresnay, kan niet anders dan een goede film zijn. Zie ook de fotos van ons programma van Donderdag; voor dit programma zyn de kinderen verboden. Gaan en komen Onze kom. Frans De Weerdt verlaat reeds aanstaande maand onze stad. Hierdoor zag hij zich verplicht ontslag te nemen als gemeenteraadslid; zijn plaatsvervanger is kam. Henri De Bodit, setkretaris der tabakbewerkers. Onze oefeningen Onze oefeningen zijn reeds aangevan gen en voor de eerste malen goed bij gewoond. Alles laat voorzien, ondanks dat Vreda dit jaar enkele jongens bij het leger zat hebben, dat zij dezen toch waardig zal kunnen vervangen, want een drietal nieuwe spelers lieten zich opschrijven. Dat onze oproep niet nut teloos weze en dat elkeen zijn plicht be grijpt en Vreda moet terug er bovenop. Spelers, woont allen de oefeningen bij, eiken Woensdag en Vrijdagavond, van 6 tot 8 uur. Nieuwe spelers zyn welkom. Bestuursvergadering eiken Woensdag te 8 uur, in het volkshuis, Wachtzaal. Kostelooze reklaam In «De Vaandrig» van verleden week wordt aan al de lezers van «De Vaan drig» den raad gegeven ons weekblad «Voor Allen» te lezen. «Vaandrig» wijst er op dat onze lezers en kiezers op de hoogte gehouden worden van alle zaken die de stad aanbelangen. «Vaan drig onderlijnt dat Patteet daarvoor aoe^t, terwijl vanwege de katholieke mandatarissen nooit een letter ver- schynt. Wy danken «Vaandrig» voor dit dob bel kompliment en hopen dat cok de katholieke gekozenen eindelyk hun taak eens ernstig zullen opnemen. Algemeene centrale B.A.G.V. Hierby de noodige inlichtingen be treffende de reis, ingericht door de Algemeene Centrale voor haar jeug dige leden. Buiten onvoorziene omstandigheden gaat de reis dcor op Zondag 6 Augus tus met de autobus «De Geeraard». Het vertrek heeft plaats aan 't «Volks huis», te 7.30 u., over Edingen naar Waterloo. Ter Kamerenbo6ch, Tervue- ren. Brussel over Ninove terug naar Geeraardsbergen. Aankomst vóór 10 u. 's avonds op de markt. Al de leden der Algemeene Centrale, minder dan 18 jaar oud, jongens en meisjes, mogen aan de reis deelnemen, mits insohryvingsrecht van vyf frank, te storten bij de inschryving op het bureel van den vakbond, bureel 4 of by de bestuursleden. Laat u onmiddellyk inschrijven! De ouders moren ons in volle ver trouwen hun kinderen sturen want voor de goede orde gaan de bestuurs leden en ook vrouwen mede. JULES BAUWENS, Op Zondag 9 Juli heeft de School bond ons vergast op net G''oot Open luchtfeest der officiccle scholen. Honderden en nogmaals honderden vrienden van het officieel onderwijs woonden dit feest bij en na afloop van het programma moet wel ieder aan wezige lust gevoeld hebben cm de man nen van de schoolbond hartelijk geluk te wenschen. Schepen Mevr. Vander Haegen, deed het in aller naam toen zij kinderen en onderwijzend personeel bedankte voor het feest. Zij deed zelfs meer, zij be loofde dat de stad, nog meer dan in 't verleden alle zorg wyden zou aan het officieel onderwijs. Haar besluit was, voor 't kind kan niet genoeg gedaan worden. Zullen we over het feest zelf iets zeggen? Zul'en wij het wagen wat daar voorgebracht werd te beschrijven? We zouden er niet toe komen. Al de nummers werden cp onberis- pelyke wyze uitgevoerd eo vielen in den smaak. Van by het eerste optreden reeds der meisjes, volledig in 't wit, opgesmukt met blauwe en roode linten, wat een prachtige groep. Maar wat dan te zeggen van het humoristisch nummer der «verkeersagenten»; de Vlaamsche of Hollandsche boerinne tjes; de schaatsenrydsters; van Sneeuwwitje en haar kabouterkes; van de lichaamsoefeningen en de athlètiek? Al'es was opperbest en liep vlot van stapel. De kostumen waren allen onder 't schoonst en getuigden van goeden smaak. De uitvoering van de Woudkantate was boven alle verwachting, 't Handge klap was niet uit de lucht en het is in alle oprechtheid dat we hier zeggen; bravo kinderen, bravo onderwijzeressen en onderwyzers, drie dubbei bravo, b?- stuurder De Bruyn die hart en ziel van dit feest was en die dit ook is van die pachtige instelling die Schoolbond heet. Moge de officieele school de vruch ten p ukken van de welgeslaagde kol- lektieve inspanning. Repareert uw radio by u thuis GUST PE VOS Gentschestr., 37, Geeraardsbergen Verhuring van piek-up voor café Onze zwemkom Ons artikel betreffende de zwemkom werd duchtig besproken en vond alge meene instemming. Ook van hoogerhand werd het opge merkt. Het zou ons niet verwonderen moest de kwestie reeds voorkomen op de aanstaande zitting van de gemeen teraad. Opvallend Wie eens door de stad wandelt zal opmerken, dat buitengewoon veel han delshuizen «te huur» staan. Ook dit bewijst dat het met de krisis nog altyd even erg gesteld is als vóór 2 April. Katholieken en liberalen hadden noch tans wonderen beloofd, of was het dan toch waar dat er maar alleen het probleem van Dr Martens op te lessen was? STUDIE VAN NOTARIS CROISE te Geeraardsbergen. Denderstraat, 17 Gemelde notaris Crolsé, zal namens de «Verbroedering» Samenwerkende Maatschanpij te Geeraardsbergen, open baar verkoopen in bijgevoegde zitdag Maandag 24 Juli 1939 te 14 uur in het Volkshuis te Geeraardsbergen, Groote Plaats: LOT I. Het lokaal «Het Volkshuis» 59. te Onkerzele. in de Neerstraat, groot 5 aren 10 Sektie A, 252. met onmiddel lijk gebruik voor de gebouwen, eu einde September voor den tuin. LOT II. 5 aren 10 ca. tuin daar tegen A 250f, gebruik onmiddellijk. De samenvoeging zal toegestaan wor den. Zie aanplakbrieven(140 Aan onze leden verbruikers van Onkerzele Het beheer houdt er aan u hierbij te laten weten, dat enze voerder Georges Hemou zich niet alleen zla ge lasten u dagelijks ons brcod te be zorgen, maar van nu af alle bestellin gen zal opnemen van alle waren die in onze winkel te Geeraadsbergen te bekomen zijn, zoowel el egoederen als specery artikelen. Het volstaat dus hem te zeggen wat gy verlangt, en 's anderdaags heeft hij alles mee. Vergeet ook niet dat vanaf 1 Juli ons zegelsysteem in gang is, en de deel 4 0/0 in plaats van 2 0/0 zal be dragen. Onze voerder zal dus bij uw aankoo- pen zooveel zegels meebrengen als gij voor franks hebt gedaan. Het beheer twijfelt er niet aan of onze leden van Onkerzele zullen niet alleen goede afnemers van ons brood blijven, maar tevens voorbeeldige kli- enten van onzen winkel. Doet dus van heden af alle bestellin- J gen van winkelwaren aan onzen brood voerder. Het beheer. Op Zaterdag, 15 Juli, te 7 u. 30 stipt, by Ketsman Victor, algemeene vergadering voor alle aangesloten leden, vrouwen als mannen. Aan de dagorde 1) Reis Aalst met autobus; 2) Onze gemeentepolitiek; 3) Kand daten aanduiden voor het kon- gres Denderleeuw; 4) De propaganda voor onze partybladen en de aan werving van nieuwe leden. Gezellinnen en kameraden, gezien de belangrijkheid der dagorde hopen wij, dat geen enkel lid zal nalaten die bespreking bij te wonen. Dus, als één man op post Bestuur. Met deze maken wij nogmaals be kend aan alle inwoners, dat er iederen 3n Zondag der maand een zitdag ge houden wordt, van 10.30 tot 11.30 uur, Een afgevaardigde der federatie zal bereidwillig en zonder de minste kos ten alle inlichtingen verschaffen, met betrekking tot de ouderdomspensioe nen, wet op de verplichte verzekering enz Dus. geachte inwoners, maakt daar gebruik van; niet-aangesloten leden zyn ook welkom. Onze tweede zomerreis Onze tweede groote zomerreis, met bezoek aan de tentoonstelling van Luik gaat door in September. Zoodra de datum van den grooten beroepsxennerskoers alhier is vastge steld, stellen we ook den d turn oneer tweede groote reis vast. 't Is ingaande op den wensch van talryke kameraden, aat we deze twee de groote reis op touw zetten. In volgende nummers meer daar over. Met den A.T.B. naar de Antwerpsche kempen Zondag 16 Juli gaan onze moedige A.T.B.-ers weer op stap en ditmaal naar de mooi gelegen dorpen Rijme- nam en Keerbergen in de Antwerp»cne Kempen. De heerlijke sparrebosschen vormen een tcover-chtig dekor voor deze tot rustoorden uitgegroeide dorpen, waar prachtige villa's naast hotels en kuur oorden ais paddestoelen uit den grond opgerezen zyn. De tooht gaat over Assche, Vilvoor de, Haacht. Cp den terugtocht doen we Hofstade aan. De volksbadplaats, welke daar zoovele duizenden de genoegens v-n een binnenstrand verschaft heeft, is thans heelemaal modern ingericht ge worden. Doch de opening grypt slechts op 18 Juli plaats. Indien we de toela- t.ng krijgen, brengen we er niettemin een bezoek. Daar de tooht nogal lang is, op plat te en g.ede banen echter, vertrekken we 's morgens te 9 uur stipt. ByeenKomsc te kwart voor negen in 't Achiurenhuis. Op Vrydag 21 Juli, te 2 uur 's na middags, f.etstocht naar Meldert. Fanfare «De Werker» Zond g 23 Juli geeft onze fanfare een koncert te Ninove ter gelegenheid der kermis aldaar. Vertrek met den trein van 4.45 uur. Muzikanten, allen op post voor ae herhalingen op Zaterdag 15 en 22 Juli. Boldersprijskamp In strijd met wat we reeds aangekon digd hadden, gaat onze eerstkomende pryskamp op de bollebaan door op Zondag 31 Juli, te 6 uur. 5 hanen vooruit. De wedstryd wordt betwist met gevormde ploegen. K meraden, liefhebbers van 't bol- spel, allen naar uw lokaal op Zondag 30 Juli. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Godelieve Migo, dochter van Clement. O VERLIJ DENSJoseph De Win ter, 86 jaar, wed. van M. N. De Proist. Albine Boschimans, 63 jaar. HUWELIJKSAFKONDIGINGEN Van Mol Desiré en Maria Couck. Cinema «De Redding» Deze week voorziet ons programma een uitstekende f ilm van de Pox- predufctie en een blyspel met Henri Garat en Anmanri Bernard. Donderdag in volksvertooning de veel besproken film «LA GARQONNE» Toekomende week, ter gelegenheid van kermis geen vertooning. Ter gelegenheid van de inhuldiging van den heer burgemeester, is te Welle de witte kiesstrijd ontketend. Twee politieke partyen zijn in het openbaar haarkenpluk aan het spelen. In de manifesten voelt men klaar de oorzaak van het opzet. Op de vier hoeken van het dorp hoort men roe pen; «'t Was een misstap! Wij hebben gefaald!» Wanneer een partij faalt, dan is dat door gebrek aan degelijke inrichting. Men is demokratisch in den vollen zin van het woord als men het is in zyn partijorganisatie; anders loopt men gevaar demagoog te zijn. wat op anders niet uitkomt dan: «Luistert naar myn woorden, maar ziet niet naar mijn daden.» De kreet «alles voor het volk» be hoort alleen aan een goed ingerichte partij. Onze jonge propagandaclub is een realiseering van dien kreet. De club ziet er uitwendig uit als alle an dere, te weten: leden en een bestuur; maar het innerlijke is demokratisch in zijn volle beteekenis. De leden komen samen op algemeene vergaderingen, voorloopig vastgesteld op den eersten Zaterdag van ieder paar maand, te 8 uur. Ieder lid is gelijkberechtigd. Het bestuur bestaat uit vijf leden en de verkozenen. dus de twee schepenen, zyn aan het be stuur van rechtswege toegevoegd met raadgevende stem. Bijgevolg nemen ze deel aan de bespreking, niet aan de stemming. De aanwezige partyleden bepalen hun houding nopens een bepaald vraagstuk. De verkozenen zijn de vertrouwenspersonen in de party, om in den gemeenteraad te vertolken wat de partijraad of propagandaclub in meerderheid besloot. Bij onze tegenstrevers hebben wij in laatsten tijd gezien dat hun leider een bevel-manifest tot bevlagging in de gemeente liet uitdragen. Zijn partijleven hebben geschoktschouderd en den dooveman gespeeld. Dat is tuchtloosheid. onmacht en verlooche ning. de gevolgen van een diktatoriaal bevel. Het kamimando kwam niet uit het volk en het volk heeft niet gehoor zaamd. Een leider zonder volgelingen is een herder zonder schapen, een predikant in de woestyn. Door onze degelijke inrichting kan zulke mistevredenheid by ons, socia listen, niet ontstaan. Onze tucht, ge steund op persoonlyke belangloosheid, baart macht door het verwerpen van alle heethoofdige overheerscher.de per- Iconlijke drukking. Kameraden, sluit aan: vervoegt uw gelid in de propagandaclub; .wordt lid van den socialisUschen partyraad Zoo verdedigt gy uw recht en krijgt ge macht. Nieuwe leden worden alle d-een aanvaard op het sekretariaat, Volks huis. Kameraden, dit is de eerste wek roep; doet mede aan opbouwend werk. Clement Vermeiren. Met genoegen stellen we vast dat M. Van Oudenhove den moed niet heeft gehad, klaar en duidelijk te antwoorden op geen enkele mijner vyf gestelde vragen, uit voorgaand artikel in Voor Allen van 25 Juni 1.1. Dat Kenmerkt de lakschheid en het ver raderlijke van zyn groote pretentie. Ik ben niet gewoon met kromme sprongen om te gaan en nogmaals moet ik hem in volle eerlijkhe-.d van antwoord dienen. Vooraf, M. Van Audenhove, wil ik u doen opmerken, dat er bij my geen sprake is van beleedigde onschuld of gal uitspuwen, zooals ge beweert. Ik spreek duidelyke taal en vóór alles de juiste waarheid. Dat het u pijn doet, dat ik de gele genheid heb, in dit blad, u te bewijzen dat ge mijn geest en mijn vrijheid niet aan banden hebt kunnen leggen, is goed te begrypen. Maar kom... terzake. Voor de 3e maal, M. Van Audenhove, antwoord ik u dat ge geen bevelen te geven hebt aan het bestuur der C. O. O.; ge kunt zulks 100 maal aan den schandpaal spijkeren; en waar ge beweert, dat op onzen e.sch toppositie) u vermeld schrijven is gericht gewor den, daaraan liegt ge opzettelyk. Want ge weet zeker, dat zulks u in gemeen- schappelyk overleg is overhandigd ge worden, de katholieken inbegrepen; en dit onder de uitdrukkelyke bedoe ling kiespropaganda totaal uit te sluiten, zoowel voor u, V.N.V.-ërs, als voor de overige partijen in het alge meen, in den schoot der C O.O. En wat uw woordenkramery betreft over een samen onderhandelen met de afgevaardigden der ziekenboncen, daarop antwoord ik u doodeenvoudig, dat de mandaatdragende personen der C.O.O. voldoende onderricht zyn, om aan alle noodlijdenden, tot welke par tij ze ook behooren, in de mate van 't mogelyke hulp te bieden, naar gelang de nooózakelykheid, buiten iedere po litieke berekening om, maar uitslui tend op persoonlijke aanvraag der behoeftigen in den schoot der kom missie. Juist is het, M. Van Audenhove, waar ge zegt dat ik jaren als V.N.- raadslid Daensist zetelde. Ik meen u eervol te mogen zeggen, dat ik mij daar totaal van mijn plichten heb gekweten; bewijzen ervan kent ge met ae vleet, onze bevolking ten goede. Maar waar ge beweert, dat ik eeen tijd vond om het plaatselyk bestuur kennis te geven van mijn werking, daarvan hebt gij, M. Van Audenhove, niet het minste benul. Vooreerst wil ik u doen opmerken, dat het plaatselyk bestuur waarover ge gewaagt, een DOODE 0 was, enkel bestaande uit kinderen, op 1 uitzon dering na. Al de anderen waren er uitgetrokken, de eenen onder het mom van oen schrik voor hun werk, aan den Staat, uw huidige leider als Dinaso-voorstanderen uw trouwe vriend A. V.D. Steen, van Terjcden, die omwille van het smeer in uw politiek blijft plakken, en er uitmuist telkenmale er verantwoordelykheid te dragen is. Wat u betreft, M. Van Audenhove, die uitblinkt in uw aanklacht, zoudt ge durven ontkennen, aat in al de jaren die ik zetelde, ge één enkele zitting met uw tegenwoordigheid zoudt hebben vereerd Daar, nochtans, ging het om de politiek zonder meer. geen enkele van uw trio heeft ooit één onderwerp naarvoor .gebracht, noch in vergadering, noch aan ons persoonlijk, om ter bespreking te bren gen in den raad. Is dat uw demo- kratie, meneeren? Hadde mijn wer king dusdanig geweest, dan bleef myn peil ook beneden zéro. Ik voel me ge lukkig niet tot die serie te behooren en samen te werken met die menschen, die iets voelen voor het volk. De toekomst zal u leeren, meneeren, dat loon naar werken wordt gegeven, boven al uw gezift en gezaag, rondom al uw onbenullige verdachtmakingen, waarover gij, met uw fameuze eere- raad van het arr. Aalst, zelfs niet openlyk uitkomen durft. Ik blyf immer de spreuk getrouw Doe wel en zie niet om en voel me bereid, mijzelf, in alle loyauteit. tegen over uw aller zienswyze eerliik te verantwoorden. V.R.C., gewezen gemeenteraadslid. De katholieken dealen dus de lakens uit. Hadden ze dat op eigen krachten niet gekunnen, ze mochten toch gerust zijn: in geval van nood zou de Vlaamsch-nationalist wel bijgesprongen hebben. Dat dus onze katholieken de lakens uitdeelen, laat zich wat in alles ge voelen. Wij hoorden klachten van foorkra mers over jiet zeuren nopens de plaatsen; ivij hoorden cafébazen rekla- meeren, die niet op het dorp wonen en anderen die niet van hun kaliber zijn en op het juiste uur moesten sluiten, terwijl het nog bij hun vriend jes vollen bak was. Wij hoorden zoowat van alles. Wij willen het gemeentepersoneel niet beschuldigen van partijdigheid; maar dat men liet met den sterkste hcmdt, is wel een feit. Reglementen en wetten zouden voor iedereen moeten gelijk zijn. Wij mogen van het katholiek be stuur niet veel verwachten. De inzet van zijn bestuursperiode was la mentabel. Geen initiatieven. 1 Nochtans, er is veel te doen. Waarom zou ook onze schoolgaande jeugd met vakantie geen interessante reis mogen doen op de kosten van het gemeentebestuur Dat ware toch niet te veel. Het geld ware goed besteed. Waarom werkt het feestkomiteit enkele maanden vóór de kermis geen bepact'd algemeen programma uit, dat vreemdelingen naar onze gemeente lokt en zooveel mogelijk alle handelaars en cafébazen bevredigt, waar ze ook wonen Waarom Waarom Maar de kiezers hebben zelf hun lot bezegeld. De freer Van Pottelberghe zou eens heelemaal anders werken dan de ouwe kathoheken... maar hij doet nog veel minder. A. V. Onze sportmannen Wij vernemen met genoegen, dat ome vrienden Roger Cammu Zondag 1.1. de eerste was by de juniors te As sche en Albert Vander Spiegel de 2e by de juniors te Denderleeuw. Proficiat! Nieuws uit Terjoden Wij ontvangen een langen brief van Nard. Omdat deze brief te persoon lijk is, hy handelt over een reis van Bollens Staaf naar Gent en over Torken kunnen wij hem beleefd heidshalve niet geven. Het spyt ons. Toch moeten wij eruit verklappen, dat, volgens den brief, Torken als spioen werkt en alles overbrieft aan den sekretaris van de Kommissie van Openbaren Onderstand, over men schen die een schamelen onderstand trekken. In de Kommissie zelf zwijgt Torken als een visch. Volgens het schryven van Nard spionneert hij. Misschien overdryft Nard. Een uur op de Schelde met de booten Flandria Deze schoone reis gaat dus door op Zondag 13 Augustus. Prijs 35 fr., de boottocht inbegrepen. Er zijn slechts 35 plaatsen beschik baar (autobus). Er wordt vertrokken te 8 uur aan het Volkshuis, Brusselsche steenweg. De kameraden van Terjoden kunnen in den autobus stappen te 7 u. 45, aan René De Kerpel. Ze worden daar teruggebracht. Reis langs Dendermonde, St-Niklaas, Antwerpen, Mechelen, enz. Algemeene vergadering «Vooruitziende Vrouw» Ter joden De gezellinnen vn Ter joden worden vriendelijk veraooht de aDemeene ver gadering bij te wonen, die plaats heeft by De Kerpel, op Zondag 16 Juli, te 3 uur. Dagorde 1) K:ndervakantie 2) Laatste inlichtingen omtrent de reis, Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Keppens Adolf, Aalstetraat 22. Vonck Gustaaf. Klei- straat. Van den Niepen Hyppoliet, Binnenstraat 8. Terjcden. OVERLIJDENS. Van Nieuwenho- ve Josef, landbouwer, 88 j.,: Ronce- vaal 4. Bogaert Willy, 1 j., Groen straat 119. Ooppens Frans, land bouwer, 75 j.. Ten Bosch 10. HUWELIJKENMergan Silvain, elektirieker, uit Aalst met Verleysen Irma, breister, van hier. De zitdag is vastgesteld op dm eer sten Zondag der maand, van 1.30 uur tot 2.30 uur, in het café De Schuyte- neer, Brusselstraat. Op Zaterdag, 3 Juli 1939, was er door de kommunisten een meeting aangekondigd in open lucht. Zooals te vooreien was, is deze meeting door de gendarmerie verboden. Naar de schryver in het «Vlaam sche Volk van Zondag 1.1. oordeelt, is het de V.N.V.-burgenz:esie.cue het verbod heeft uitgevaardigd. Wij spannen ons niet voor den wagen om den burgemeester te verdedigen. Zulks is de taak van hemzelf. Maar de kom munisten zouden moeten weten, dat openluchtmeetings aan alle partyen worden verboden. Dat hebben zij ondervonden met den gewezen burgemeester, die een katholiek was, toen zy aan het ge meentehuis een meetvng wilden geven; evenals wij, toen het ons door de gendarmerie aan ons lokalen verboden werd. Wat de kommunisten in bedoeld artikel schryven, raakt ons niet. Maar netgeen ons verheugt is het volgende Als er vroeger op een kommunistische meeting een politieman werd aange troffen (zelfs al was hy in burger- kleedij)dan schalmden zij zich niet hiervoor een speciaal byvoegsel aan het Vlaamsche Volk toe te voegen en de socialisten daarin uit te schel den, als zouden wy de gendarmen op hen hebben afgezonden. Toen lie ten zy Coiffeur doorgaan als een V.N.V.-socialist en polit espion, terwyl één hunner vooraanstaande leden zelf een cirkulaire voor het aankondigen hunner meeting aan den chef der gen darmerie overhandigde. Dit is nu omgekeerd zij trekken hun beschuldigingen tegen Coiffeur in (hetgeen ons groot plezier doet) en kiezen nu den tegenwoordigen bur gemeester. Elk zyn beurt is niet te veel. Meirenaren, wat zegt ge van een groep die naar alle winden zeilt Vindt ge het niet wat kras Een propagandist der B.W.P. De reis waartoe het bestuur dit jaar besloten heeft, overtreft wa rlyk alle voorgaande. Ziehier reis per spoor tot Oostende, daar met prachtige pa ke tboot de zeere.s OostendeAntwer pen, en terugkeeren per spoor uit Ant werpen. Wy komen in den namiddag te Antwerpen aan rond 4 uur en heb ben dus gelegenheid cm daar, elk zoo- als hij het verkiest, zich een paar uur tjes aanuemaam te verm ken. Een be zoek aan den dierentuin bvb, is altyd ae moeite waard. Wy vertrekken naar alle waarsohyn- lykheid in Moorsel met den tre.n te 7.26 uur, dus niet te vroeg en zuien die mogeiykheid ondercoeken in Moor sel terug te keeren met den trein te 21.21 uur. De inschryvingen voor de reis ein digen op 2 Juli, dit om zeker te zyn van een plaats op de bcot. Het is met toegelaten uw koepon over te geven a n leden van uw geain of aan ande ren. De persoon die ingeschreven is, moet dus zelf de reis meedoen. De bode Temmerman neemt de in- schryv.ngen aan en zal alle gewensch- te inlichtingen verstrekken. Dus niet geaarzeld om onmiddellijk in te schryven; na 2 Juli zuilen de koepong reeds gevraagd zyn en zal het dus telaat zyn. Ziehier het bearag dcor de verschil lende kate:orleën te betalen, reis per spoor en boot inbegrepen en te beta len by de inschryving Niet-leden 50 fr.; vakbond 40 fr.; Nat. Syndik at 40 fr.; Propagandaclub 40 fr. Propag. Vakbond. 35 fr.; Bonn Moyson 35 fr.; Soc. Vooruitz. Vruuwen 35 fr., Propag. Bond Moyson 30 fr.; Bond Moyson-Vakbond 30 fr.; Nat. Syndikaat-Bond Moys:n 30 fr.; Soc. Vooruitziende Vrouwen-Band Moyson, 25 fr.; Propag.-Bond Moyson-Vakbond. 25 fr.; Propag.-Bond Moyson-Nat.Synd. 25 frank. Het spreekt vanzelf dat de kas hier een groot bedrag byiegt; aan onze le den, hierv-oi dankbaar gebruik te ma ken HET BESTUUR. DE MEETING der kommunis ten, op Edinvelde, over het nieuw waschhuis mislukt 'zaterdagavond 1.1. hadden de kom munisten, op Edinvelde, een meeting belegd om te spreken °ver het voorstel van den heer Valerie Martens, houden de het oprichten van een nieuw wasch huis cp onze gemeente. De heer Valerie Mertens zelf was er niet. Er waren twee gendarmen, twee toe hoorders en twee sprekers. Later verklaarde de heer Valerie Mertens, dat hij er wel zou geweest zijn, inaien hij ae verzekering had se- kregen, dat de twee sprekers zouden, gesproken he'oben over zijn wet, de wet Valerie Mertens, over de beteuge ling der slechte zeden te Nieuwerker- ken. Op de laatste raadszitting deed de heer Valerie Mertens weer van zich spreken. wij komen daar op terug. Aan alle socialistische aangeslotenen Heden Zondag, 16 Juli, te 10.30 uur voormiddag, worden alle socialist.sche aangeslotenen opgeroepen in het lo kaal bij Leopold Van der Stichelen, om de belangrijke vergadering bij te wo nen. Pgt. Alfons Bergman, arr .sekre taris, z 1 aanwezig z.yn. Kameraden, deze maal tellen geen verontschuldigingen. Elkeen moet op post zyn om de zeer belangryke kwesties te helpen bespre ken en beslissen. Het stedelijk zwembad van Aalst is met overweldigend sukses van wal ge stoken. Het zoo erg beknibbelde «zwembakske», hetwelk zich aan de verbaasde oogen van de Aal,sten. ars toonde als een der modernste en mooi ste zwemibassijns van België, heeft met den slag de sympathie der bevol king veroverd. Na het we-gelukte openingsfeest op 5 Juni 1.1., was van 's anderendaags af de toeloop enorm. Hij was zóó groot zelfs, dat het bestuur er meest toe overgaan het zwemmen tot 35 m.nuten. te beperken, teneinde toch al de zwem- lustigen te kunnen voldoen. Van 6 Juni tot 30 Juni, dus tydens de 25 da gen die nog ove:bleven in die maand, zijn er 11.630 tiketten afgeleverd en 102 maandabonnementen. Ook de ligbaden werden goed be zocht 234. Rekening houdende dat deze vooral 's Zaterdags en ook, maar in mindere mate, 's "Vrijdags gebruikt worden, is er geen reden tot klagen. Tooh dient er gezegd, dat gerekend was op een hooger aantal bezoekers. Immens, wie kan er zich thuis voor de.n kiemen prys van 3 frank wassehen in derelfde voortreffelijke hygiënische voorwaarden als in de mro.e badka mertjes van het zwembad? Wie wil voor zoo 'n kleine som. thuis al die moeite en onkosten doen voor verwar ming van water en zoo meer? Wie even logisch nadenken wil, moet toe geven, dat het eeenvoudiger, prakti scher en goedkoopeer is na t de ligba den van het zwembad te komen. Dsze zyn perfekt ingericht mooie badkuip, warm en koud water naar belleven, veillgheidssignaal, goede verluchting en verlichting en alle ander konfort. Het bestuur van het bad verwacht dan ook, dat in de toekomst steeas een ru.mer gebruik zal gemaakt wor den vun deze instelling. Opgeiet! Van Maandag 17 Juli af worden er wyzlgingen gebracht aan den uurrooster. Van 17 Juli af worden voigenae wyz-glngen gebracht aan den uurrooster 1) Het zwembad sluit alle dagen ta 20 uur. 2) 's Woensdags zal er van 18 tot 20 uur familieb d gegeven worden. Teneinde geen verwarr.ng te stich ten geven we hier nogmaals den volle- aigen uurrooster, mst de laatst aange brachte veranderingen en daarbij ook nogmaals de tarieven. Uurrooster van het stedelijk Overdekte Zwembad, Oapucienenlaan Maandag Van 9 tot 12.30 uur Dames, 2,50 fr. Van 15 tot 20 uur Familieoad, 2,50 frank. Dinsdag Van 9 »ot 10.30 uur Heeren, 2,50 fr. Van 10.30 tot 12.30 uur Dames 2,50 fr. Van 15 tot 17 uur Heeren 2,50 fr. Van 17 tot 19 uur FamJiefcad 5 fr. Van 19 tot 20 uur Familieb d: 2,50 frank. j Woensdag Van 9 toe 12.30 uur: Heeren: 2,50 fr. Van 15 tot 18 uur Damas: 2,50 fr. Van 18 tot 20 u.: Familiebad: 2,50 :r. Donderdag Van 9 tot 12.30 uur: Dames: 2,50 fr. Van 15 tot 20 u.: Familiebad: 2,50 fr. Vrijdag Van 9 tot 12.30 uur: Heeren: 2.50 fr. V n 15 tot 18 uur Dames 2.50 fr. Van 18 tot 20 uur Heerenvoiksbad: 1,50 frank. Zaterdag Van 9 iot 10.30 uur: Heeren: 2,50 fr. Van 10.30 tot 12.30 uur Dames 2,50 frank. i Van 15 tot 18 uur Familiebad 2,50 frank. Van 18 tot 20 uur: Familievolksbad: 1,50 frank. Zondag Van 9 tot 10.30 uur: Familievolksb d: 1,50 frank. Van 10.30 tot 12.30 uur: Familiebad! 2,50 frank. 's Nam.ddags gesloten. Tarieven Alremeen tarief (dames, heeren, fa- m liebad): 2,50 fr. Volksbad: 1.50 fr. Familiebad 's Dinsdagsnamiddag 5 fr nk van 17 tot 19 uur. Schelen 1 fr. per leerling. Ab nnementen; maandabonnementen aan 25 en 35 fr. (voor de jaarabonnementen inlichtin gen aan de kas). Ligbaden 3 fr. Centrale Meisjesschool, Schoolstraat Tentoonstelling van de werken der leerlingen. Open: op Zondag. 16 Juli, van 10 tot 12 uur en van 17 tot 20 uur. Cp Maand g, 17 Juli, van 17 tot 20 o. Toegang vry.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7