Slvijd* Styiiclikmlismm&^liuiieiilcmd INTERNATIONAAL OVERZICHT Het nieuwe van de deflatiepolitiek De strijd van de vereenigde arbeider is een strijd voor de waardigheid JCHENoe HEENHEU EN DEN TERUS/ff^ ONAANGENAAM/ Bezorgdheid en belangstelling voor het officieel onderwijs V fpedaaXt dejufn UURROOSTER VAN RADIO'VLAANDEREN -WfiCHT U HEEL WAT ut™ I V De krachtproef duurt voort Afleiding Nederland, let op uw zaak SYNDIKALE KRONIEK Teleurstellende houding der V. S. MINISTER TRAWSeCRTWEZ&N Kristen arbeider tot kruier Het doet mij genoegen, dat uw baas zyn woord houdt en aan 't verhuizen is, want minister Marck zei toch «3 t.h. vermindering en ik trek eruit als minister Kruier Mis vriend. Ik breng een nieuw meubel binnen... Minister Marck vestigt zich nog steviger. Wat vertelden de kristen-demokraten tijdens de verkiezingen Staatsagenten en loontrekkenden uit de nijverheid, aan uw inkomen zal niet geraakt worden... Dit was het kristen parool En zie, de staatsagenten moeten reeds 3 t. h. afdokken, de werk loosheid stijgt meer en meer, want de liberaal-katholieke regeering berust zacht in de diepe ekonomische inzinking van het land. Zeg dat eens aan degenen, die stemden vooi" liberalen en katholie ken, voor hun eigen loonsaftrek. IS HET GESCHIKTE PIJNSTILLEND MIDDEL VOOR DE VERLOFDAGEN. WANT HET HEEFT EEN DUBBELE_WERKING Let er op MKT ALLEEN de Wit Krui» Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid De speld ■2 - Voor Allen 23 Juli 1939- Alhoewel geen nieuwe sensaties de internationale spanning in de afge- loopen dagen hebben verhoogd, wordt de diplomatieke krachtsproef tusschen de demokratieën en de totalitairen in Europa onverminderd voortgezet. Het Dantzigsche vraagstuk schijnt op een dood punt te zijn gekomen. Berlijn blijft zijn stellingen en zijn eischen handhaven en beklemtoont deze door nog verderen toevoer van materiaal en manschappen in de vrijstad. De kontakten tusschen de militaire bevoegdheden van Engeland en Polen moeten nochtans aan den führer deze maal overtuigd hebben dat de jongste ivaarschuwing van Chamberlain ernstig dient opgevat te worden. Dit verklaart wellicht de Duitsche aarzeling tot een brutale aktie over te gaan en ook de bemiddelingspogingen van Mussolini wiens bluf in den jongsten tijd fel gekortwiekt blijkt te zijn. In dien sektor bepaalt de nazi-aktiviteit zich dan ook tot een verscherpte hetze tegen Engeland, dat verantwoordelijk wordt gesteld voor de halsstarige positie van Polen. De Duitsche propaganda-machine en de nazi-censuurdie tot dusver konden verhinderen dat het volk den werkelijken toestand beseffen en beoor- deelen kon, heeft thans een konkurrent gekregen die de woede Van de nazi- bonzen ten top voert. Het geldt hier namelijk het initiatief van een Engelschman. King Hall, die er herhaaldelijk in geslaagd is met een vloed van persoonlijke brieven de openbare meening in het Derde Rijk te bereiken en te beroeren. In deze boodschappen wordt den Duitschen bestemmeling verkon digd dat: 1. de publieke opinie in het Derde Rijk omvetend wordt gehouden nopens de vredelievendheid van Engeland; 2. dat de Engelsche militaire macht zoo sterk is dat het Duitsche volk zeer duur gebeurlijke onvoorzich tigheden van zijn leiders zou betalen; 3. dat de wereld niet geneigd is eeuwig de atmosfeer van spanning en onrust te dulden die door de totalitaire staten wordt verwekt. Na den oorlog langs de radio die reeds sinds jaren wordt gevoerd is dit polemiek duel wel merkwaardig te noemen in het raam van de moderne strijdmathodes. Het wordt intusschen steeds duidelijker, dat Hitier zijn misrekening in verband met een spoedig sukses inzake Dantzig herstellen wil door een nieuwe aktie in den Balkan. Zooals wij reeds verleden week deden opmerken, wordt Roemenië weer het vooriverp van een nazi-offensiefHongarije en Bulgarije worden namelijk door Berlijn aangespoord hun territoriale eischen ten overstaan van het land van koning Carol te stellen. Anderzijds heeft de Italiaansche vazaal in het Fransch-Turksche akkoord inzake het Sandjak van Alexandrette een aanleiding gevonden tot een nieuwe kampagne tegen Frankrijk. De tijd blijkt echter verstreken dat Parijs zich nog langer zou laten beïnvloeden door dit en dergelijke maneuvers. Men schijnt er begrepen te hebben dat het internationaal prestige alleen nog op een sterke weermacht berusten kan. Het indrukwekkend militair vertoon van 14 Juli, waaraan als manifestatie van solidariteit, Engelsche troepen en vliegtuigeskaders hebben deelgenomen, is daar een overtuigend bewijs van. Voor enkelen tijd is in cVoor Allem een bijdrage verschenen waarin de methodes werden ontleed door de nazi's aangewend, om hun politieke overheersching over nabuurvolken te vestigen. Daarin werd o.m. aangetoond dat het ekonomisch wapen een zeer belangrijke rol vervult. Een bijzondere aandacht verdient in dit verband het bezoek dat Dr. Funk, Reichsminister voor Ekonomische Zaken, onlangs te Den Haag aflegde, als ook de kommentaar die de nazipers eraan wijdde. In de mate dat deze be oordeelingen juist kunnen zijnzouden de handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland gevoelig uitgebreid worden. Indien Nederland zich inderdaad er toe leenen moest zijn ekonomisch leven voornamelijk in te stellen op den Duitschen klant, dan zou zijn politieke zelfstandigheid naderhand ontwricht worden. Anderzijds is het duidelijk dat het Derde Rijk, ondanks zijn autarkistische kunsttoeren, zich inspant om van nu af aan den bevoorrading uit omliggende staten te verzekeren, in het vooruitzicht van een eventueel konflikt met de Westersche grootmogendheden. Het is inderdaad in dien zin dat Hitier de neutraliteitvan de dwergstaten opvat. Het spreekt vanzelf dat dergelijke neutraliteit zondigt tegen het begrip die de tegenstanders van Duitschland erop nahouden. Het komt inderdaad neer op een verkapt handlang er schap met de totalitairen, een houding die ongetwijfeld de kansen van betrokken landen uit een konflikt te blijven volkomen zou vernietigen. Wij achten overigens onze Noorderburen voldoende praktisch aangelegd opdat zij dit gevaar uit het oog verliezen zouden. Wij hebben er reeds herhaaldelijk op gewezen dat de V. S. er in groote mate kunnen toe bijdragen den vrede in Europa en in de wereld te redden. Een ondubbelzinnige houding van solidariteit met de Westersche demokra- tiën zou immers van aard zijn, de totalitairen tot voorzichtigheid aan te manen. Wij moeten dan ook betreuren dat Roosevelt er niet in geslaagd is het Amerikaansche kongres te overtuigen van een dringende herziening der neu- traliteitswet die, in haar huidigen vorm, aanvaller en slachtoffer op de zelfde lijn plaatst. De bespreking van Roosevelt's ontwerp is verdaagd tot den volgenden par lementairen zittijd die aanvangt in Januari 1940. Dit besluit en het aansleepen van de Engelsch-Russische onderhandelin gen tot het vormen van een sterk vredesblok zijn dan ook. twee zwakke ele menten uit het demokratisch kamp. VAM De Centrale van mijnwerkers heeft jo 24 Juni haar vijftigste verjari"1? gevierd te Luik. Dvze vieiii.g was voor Hend.ik De Mar., voorzitter van de B. W. P., aai- lc'ding om een merkwaardige speech l'tv te spreken. Man wees op het recht van vu jiijnwerkers om aanspraak te mak-u, op eenieders eerbied, gezien hun zwa re taak ver van het zonlioht Hij herinnerde aan het bezoek dat toning Leopold III voor een p a- jaren bracht aan een door een ramp geteisterde mijn. De koning wenschte een mijnwerker, die deelgenomen had aan de reddingswerken geluk. En hij kreeg als antwoord Ja, Sire. maar men eerbiedigt ons niet genoeg. De Man deed daarbij opmerken «Deze woorden zeggen beter dan ik het heb gepoogd te doen in drie dikke boeken, dat het socialime meer een kwestie van waardigheid is dan een maagkwestie.. Wij kunnen niet genoeg herhalen dat de arbeidersbeweging een strijd voert voor de menschelijke waardig heid van den arbeider. Onze tegenstrevers, en in de eet sfe plaats zij die zich op den godsdienst beroepen, beweren inderdaad, d3t on ze inspanningen slechts gericht zijn op het bekomen van stoffelijke voor- deelen. Heel de geschiedenis is een logen straffing van deze verkeerde voorstel ling van het socialisme. Door den strijd voor het algemeen stemrecht wilden de arbeiders hun recht op menschelijke gelijkwaardig heid veroveren. De vakbeweging, die voor lotsver betering en fociale wetten ijvert, moet niet worden herleid tot een strijd voor beter loonen en voor biefstukken zon der meer. Wij hoeven daarbij slechts te herin neren aan den jarenlangen strijd voor den achturendag, die heel de syndi- kale aktie heeft beheersct, tot na den wereldoorlog. Door de verkorting van den arbeidsduur wilde de arbeider vollediger mensch worden. Hij wilde niet langer meer beschouwd worden als een minderwaardig wezen, d3t geen aanspraak mocht maken op net vrjj genieten van vreugden, die boven de dierlijke genietingen waren ver heven. Het verdient Vermelding dat alle syndikale leiders uit de beginperiode vain de moderne arbeidersbeweging, waarvan velen ongeletterden waren, hun zeldzame vrije uren en hun nach ten met studie doorbrachten. Al nun inspanningen waren er op gericht vol lediger menschen te worden en hun kameraden op te wekken tot het ver werven van meer kennis. De groote ambitie van eiken hand arbeider was steeds zijn kinderen te- dienden en intellektueelen te laten worden. Hij ging da: rbij minder uit van de overweging dat de bediendejg en intellektueeien meer verdienden, dan van de vaststelling dat dezen van meer aanzien genoten. De halsboord en de das werden als de uiterlijke teekenen van een hooger maatschappelijk aanzien beschouwd. De vakantie, deze belangrijkste her vorming van de jongste jaren, is ook een verovering van het waardigheids- gevoel van den arbeider, die naar -een hooger leven streeft. Op alle kongressen v: n de mijn werkers, die wij in de jongste tien jaren hebben bijgewoond, werden wij getroffen door de passie waarmee de sprekers protesteerden tegen de bru taliteiten van zekere ploegbaen en ingenieurs. Hun prote ten minstens evenveel weerklank als ae looneischen. Een groot aantal mijn stakingen worden veroorzaakt door de brutaliteit en mishandelingen, waar van zekere mijnbazen zich schuldig maken. De mijnarbeiders solidarisee- ren zich instinktmatig met hun kame raden, die ruw behandeld of belee- digd worden. Het gekrenkt waardigheidsgevoel speelt dus wel een groote rol bij den strijd van de arbeidersklasse. Toen ,in Juni 1936. de eerste stakin gen uitbraken, wisten de arbeiders niet precies welke eischen zij moes ten stellen. Zij hadden spontaan de fabrieken, de mijnen en de werkos- verlaten, omdat zij den indruk had den dat zij de kinderen van de rese- ning bleven by het ekonomreh her stel. Zy lieten aan de instantie van de vakbeweging de zorg over den vorm va-n tastb-re eischen te geven aan hun onbepaald gevoel van gekrenkte waar digheid. De haat, die tegen de onderkruip'rs wordt gekoesterd, is minder gericht tegen de, trouwens meestal niet te vreezen. konkurrenten, dan tegen het onwaardig gedrag van deze ellende lingen. De arbeider, die zijn machine op poetst voor hij in staking gaat, han delt ook weer onder den drang van zijn waardigheidsgevoel. Wij hebben meer dan eens opgemerkt dat niets den staker zoozeer grieft, dan het verwijt dat hij zijn machine heeft gesaboteerd, voor hy het werk he af t neergelegd. Zoo zouden wij bij de meeste sta kingen en akties van de arbeiders kunnen vaststellen dat het waardig heidsgevoel een groote, en vaak be slissende, rol speelt. O. D. B. DAGEN Golflengte 267,4 m. Golflengte 201,07 m. Morgen uitzending Namiddag uitzending Avond uitzending Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrydag Zaterdag 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07.00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 13,00 - 20,00 13,00 - 17,00 14,00 - 20,00 13,30 - 18,00 14,00 - 20,00 13,00 - 21,00 14,00 - 17,00 geen 20,00 - 24,00 geen 20,00 - 24,00 geen geen 21,30 - 24,00 740 Ver van alle hulp. temidden van de velden, kan het gebeuren dat een plotse hoofdpijn U hindert, dat een aanval van koorts of van vermoeidheid U terneer- drukt. Indien U er evenwel aan gedacht hebt eenlge WITTE KRUISJES mede te némen, hoeft U zich daarover niet ongerust te maken^ Het volstaat immers, er één van in te nemen en een oogenblikje te rusten; daarnf kunt U weer Uw wandeling voortzetten, die zoo vroolijk begonnen wav WIT. KRUI/ Men schrijft om elders HWJIS KRUIS aicstot HOOFD- EN TANDPIJN - ZENUWPIJN - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN - DUIZELIGHEID VERMOEIDHEID - KOORTS - GRIEP - RHEUMATISCHE PIJNEN. POEDERS TABLETTEN CACHETS VERSCHILLENDE VORMEN - DEZELFDE INHOUD O* 4oo* -va* 24 fiiiJwi De proef dooi IM po*4«n II IR 4 IK Oe koker im 24 tabletten. Di bmfltedooi tan 48 poeder!20 fr. IN ALLE APOTHEKEN Oe koker van 12 cachets A fa. Oe doos 2 cacTicn voor TonétasA. |J0 fr. LABORATORIA TUYPENS TE SINT-NIKLAAS-WAAS GeeNr.RitV.L. 16 Het schoolverlof plaatst eens te meer het vraagstuk van het onderwys op het voorplan. Dat wy be dezer omstandigheid hier voor het officieel onderwijs opkomen zullen vele lezers natuurlijk vinden. Maar er zullen daar ook wel andere onder zyn, want alle by onze organi saties aangesloten leden zyn daarom nog niet allen doordrongen en over tuigd van de noodzakelyke bezorgdheid en belangstelling voor het officieel onderwys. Menigeen staat tegenover dit vraag stuk onverschillig. Er zyn van ons men schen die het belang daarvan onder schatten of volledig ontkennen. Dit is geen ergernis geven, maar al leen de feiten aanstippen zooals ze zyn. Moest het andersom zym, we zouden niet langer dit probleem hebben te be pleiten, en de openbare school zou overal in eere en aanzien worden ge houden. Ja, de openbare school zou overal op een buitengewone bevolking van schoolkinderen kunnen bogen, en in alle dorpen en steden 20U er ten minste de openbare school in een bloeiende toestand aan te treffen zijn. Wanneer zulks niet het geval is. moeten wy de reien er van durven aangeven, en geen verkeerde verkla ringen trachten af te leggen om het vraagstuk te verbloemen. Daar zyn veel menschen, die anders tegen een toestand zouden in verzet komen, welke geen argwaan er in vin den dat zij hun kinderen niet kunnen laten genieten van het officieel onder wys. Daar zyn er zelfs veel die er zich vol strekt niet om bekommeren naar welke school hun kinderen gaan. We kunnen dit feit betreuren, maar vermogen het niet weg te cyferen. Op dit gebied is er somwijlen een schuldige onverschilligheid aan te stippen, dat wy het soms niet begry- pen kunnen vanwege de ouders. Men heeft tegen onrecht gestreden, om zijn overtuiging geleden, een sociale strydfaze doorgemaakt, politieke hel dentijdperken beleefd, zich los gemaakt en vry gevochten van overleveringen en vooroordeelen, en ondanks die lovens waardige inspanningen en prijzens waardige overwinningen op de samen leving en de maatschappelijke toestan den, stelt nien vast dat inzake oplei ding en opvoeding van de kinderen niet te verklaren noch te verschoon en te kortkomingen zich voordoen. Het is zeker niet al te bemoedigend zulke vaststellingen te moeten aanstip pen; doch, gezien zy een feit zyn, kun. nen wy ze niet zydelings laten. We moeten er bygevolg wel van spreken, al ware het maar om te be proeven om aan dezen geestestoestand van velen onzer menschen verandering te brengen. Heel zeker zyn er tal van ouders die geen enkel verrechtvaardigend argu ment kunnen voorbrengen om te ver klaren of uit te leggen waarom zy ai- dus te werk ga3n. Velen doen het om uit de gewoonte niet te treden. Dat zijn er, die met de traditie niet willen of durven breken. Anderen hebben een gemakkelyke verklaring in het feit dat er geen open bare school voorhanden is en bijge volg indien zy het nog verlangden hun kinderen niet van het officieel onderwys ter plaats zouden kunnen genieten. En dan zyn er degenen die het totaal onverschillig voorbijgaan, waar ook de kinderen onderwezen worden. We vinden het maar spy'tig dat tal van menschen niet wat meer bezorgd heid betoonen en belangstelling koesbe ren voor het officieel onderwys. Niet, om zoo maar een strijd in het leven te roepen om en rond de school; maar wel om het toekomstbelang dat er aan verbonden is voor al diegenen welke zich als vrije burger een weg in de maatsohappy willen banen, en dan toch aan de omvorming van een sa menleving willen medewerken, in een zin en in een geest, zooals het door vrijheidslievende menschen dient be grepen te worden. Kind en sohool, beteekenen dan toch toekomst. En wanneer men een jaren lange inspanning heeft gekend en ge daan om ietwat in betere opvatting te veranderen, dan is dit toch niet om het naderhand en voor het komende geslacht te laten verloren gaan. De spelden waren in de eerste jaren der XVe eeuw in Frankryk bekend, zooals biykt uit een veroordeeling in 1416 van Johannes Perktn, koopman in spelden, wegens een misdaad tegen den Staat. Catharina Howard, vrouw van Hen drik VIII, bracht in 1543 de spelden in Engeland. Vroeger gebruikte men alleen h tuten of ivoren pinnen en ook wel eens doornen. Welnu, het komt ons voor dat juist vele ouders niet genoegzame aandacht verleenen aan de verzekering van d« toekomst, zooniet zouden zy anders te werk gaan, en zouden zy heel zeker al hun aandacht besteden' aan de wyze waarop hun kinderen geestelijk en ver. standelyk worden onderlegd en opge- bracht. Zeer zeker, het is niet altyd gemak kelijk om aan zyn verlangens te vol doen of zekere zyner inzichten uit te werken. Maar meer andere zaken zyn ook niet steeds gemakkelijk kunnen uitge werkt worden. Zij hebben ook inspan ningen en opofferingen gevergd, zy hebben het soms ook noodig gemaakt dat een hardnekkige en koppige strijd er voor is moe .en aangebonden wor- den. Welnu, wanneer voor zaken, wel eens van minder belang, groote inspannin gen werden gedaan; waarom dan zou men thans minder te bewegen zijn om juist voor datgene waarop de toekomst dient gebouwd, een byzondere kracht inspanning te doen? Neen, men kan het niet goedpra ten dat vele ouders juist onder dit opzicht in gebreke blijven. Daaraan beproeven verandering te brengen, moet onze betrachting zyn. De ouders die in deze hun plicht be- grypen en volbrengen, mogen zich daarbij niet bepalen. Zij moeten verder nog meer doen, en verder doordrijven. Zij moeten de andere ouders er insge- lyks trachten van te doordringen en te overtuigen dat zij ook mede voor de toekomst hebben te zorgen, en dat zij ook hun kinderen dienen te laten ge nieten van het officieel onderwys. En waag dit onderwijs niet voorhan den is, moet het tot een gezamenlyke werking en beweging groeien om ook daar de openbare sohool tot stand te doen komen. Ofschoon dit alles gemakkelijker wordt gezegd dan uitgewerkt, dan tóch mag dit geen reden zijn om niet een poging in deze richting aan te wen den. Het is maar door gemeensöhappelyke kraohtinspanningen dat wij de kans gegund worden in deze vooropgezette betrachtingen te slagen. En het verzekeren en waarborgen van de toekomst is dit waard. Bygevolg vragen we van eenieder bijzondere bezorgdheid en buitenge wone belangstelling voor het officieel onderwys. J. DE CONINCK. T

Voor Allen | 1939 | | pagina 2