Steeds socialistisch ageeren T VOOR WANNEER EEN MINISTER VAN DEN MIDDENSTAND? EEN INSTITUUT 'EMILE VANDERVELDE' POLITIEK PANORAMA NIEUWE VORMEN VAN DEN KLASSENSTRIJD WIELRIJDERS! 1 V Een sehoone taak en een waardig beroep voor jonge meisjes en vrouwen V iiiitfiiiill Vraagstukken van den middenstand wmm m 4. ér- Tien Belgische landverraders trokken naar Berlijn Nietwaar Mr. Delille 350 millioen voor landverraad Minister Marck bij zijn valsche tong geknipt De Vlaamsch-natio- nalisten raaskallen De nieuwe strijdwapens Nog andere vormen van moderne kapitalistische uitbuiting LA PREVOYANCE SOCIALE "3 - Voor Allen - 23 Juli 1939s* Zelfs «de man in de straat» weet d t het niet gaat zooals het zou moeten, met onze regeering. Hoe kan het trouwens anders Zelfs de ministers in funktie verklappen het: het ministerie staat op 't springen, het sukkelt voort op krukken ondanks de volmachten. Elkeen voorziet dan ook dat het jaar 1939 niet zal verloopen zonder regee- ringskris's. En... elkeen maakt reeds pr:ncstieken. Velen denken aan den terugkeer der socialisten in de regeering. Alhoewel we onze persoonlijke mee ning onder stoelen noch banken zullen steken als de kwestie voor onze partij zal gesteld worden denken wij er niet aan dit te doen in deze rubr.ek. Wat wij wel hier willen deen is: vra gen dat bij eventueele onderhandelin gen tusschen de drie partijen onze ver tegenwoordigers niet enkel aan de be langen der arbeiders en kleine boeren zouden denken, doch ook aan de mid denstanders. Wij hebben er reeds genoeg op gewezen hoe noodzakelijk het is vcor onze partij de sympathie te winnen der middenstanders; dat het zelfs een le venskwestie is voor onze partij of al thans voor de toekomst onzer partij. Wij ziuden van nu af aan onze on derhandelaars willen vragen den ge- wettigden eisch der middenstanders te steunen, namelijk: de oprichting van een afzonderlijk ministerie van den middenstand. Partijgenoot P.H. Spaak was er een warme voorstander van toen hij eerste minister was. Wij hopen, dat hij het nu nog zal zijn. Onze partijvoorzitter is een warme verdediger van de middenstanders: ook op hem rekenen wij opdat bij de sa menstelling van de regeering den wensch van het meerendeel der mid denstand groepeeringen zou verwezen lijkt worden. Zoolang dit ministerie niet is opge richt geworden gaan de middenstands vraagstukken steeds hangend blijven, zullen de ministers van Ekonomisohe Zaken geïnterpelleerd worden, zullen de'e sehoone beloften afleggen en zul len bij de volgende verkiezingen de troebelwatervissoheTs gelijk halen bij de middenstanders wanneer zij de vraag zullen stellen wat heeft de regeering gedaan voor U? Wij waren en blijven steeds van mee- nmg dat het aanstellen van konink lijke kommissarissen, oprichting van een middenstandsinetituut weinig nut tig effekt zullen hebben indien de be vindingen v^n kommissaris en instituut niet op muziek gezet worden door een m'nisterie van den middenstand. Trouwens, wat onontbeerlijk schijnt voor den landbouw kan het niet min der jzij^vöor den middenstand. Waarom moet steeds alle aandacht naar de FRODUKTIE en weinig naar de DISTRIBUTIE gaan Telkens een konfhkt uitbreekt (den ken wij aan de melkstaklng) dan komt men tot de bevinding het is een dis- triibutieprobleem Het vraagstuk groote warenhuizen- kleinhandel», het vraagstuk -koöpera'- tie-kleinhandel» zijn eveneens «distri butie-vraagstukken. Waarom in den schoot van het mi nisterie van middenstand en landbouw (beide m.nisoer.es he-been gelijkloo- pende belangenkwesties en ook tegen- overelkanderstaande) geen DISTRI- BUTIERAAD opgericht? Wil de regeering daadwerkelijk de konjonktuur (en) beïnvloeden dan moet het zich niet bepulen bij het nemen ■van koninklijke besluiten die dan later gewijz.gd cf begentesproken worden door anderen. Dat daardoo: eohter aan «planisme» gedaan zal wc. dan? Goed, doc., a «planistne» dan uit den booze in ons land? Of zal het dan toch waar zijn d t de midden standers en de boeren slecht s dan werkelijke bevrediging zullen be komen als de socialisten aan de macht zullen zijn? Daaraan twijfelen wij niet dicch dan mag er in onze middens niet uit het oog verloren worden dat WIJ eerst diensten aan de neringdoenden en boe ren zullen moeten bewijzen voor. leer hun sympathie te winnen. Slechts met geld koopt men de boter en tot nu boe heeft men neg geen vliegen met azijn kunnen vangen. Wie denkt de middenstanders voor het socialisme te winnen omdat het socialisme zoo schoon is zal nog vele tientallen jaren moeten leven om dit schouwspel bij te wionen. De arbeiders zijn tot het socialisme gekomen omdat zij ingezien hebben wat het socialisme voor hen beteeke- nen kon als zij aan socialisme deden. Hetzelfde dient toegepast te worden met de andere standen en dan zal het socialisme in feite zijn wat het reeds lang in wezen is: een humanistische beweging die strijdt voor alle minbe- deelden en verdrukten tot welke stand, ras, geloof of nationaliteit ze ook be lmoren. J. C. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 14-7-'39 in België 10 faillissementen uitgesproken, tegenover 16 over hetzelf de tijdperk van het vorige jaar. UITGESTOKEN FAILLISSEMEN TEN PER BRANCHE GEDURENDE DE WEEK 7-7-'39 TOT 14-7-'39 7 diversen. 1 industrieel 1 aannemer, 1 banketbakker. In totaal werden er v n l-l-'39 tot 14-7-'39, in België 438 faillissementen uitgesproken, tegenover 364 over het zelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van l-l-'39, tot 14-7-'39, werden in België 157 aanvra gen ingediend tot het bekomen van een concordaat, en 92 aanvragen gehomo logeerd tegenover 122 en 68 over het zelfde tijdperk van 1938, PROTESTEN. Over de week ein digende 14-7-'39. weTden in België 2307 protesten geregistreerd tegenover 2286 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van l-l-'39 tot 14-7-'39, werden in België 63.485 protesten geregistreerd tegenover 53.182 over hebielfde tijdperk van het vorige jaar. Na het afsterven van onzen be treurden «Patron, werd door de partij het «Fonds Emile Vandervelde. opge richt, ten einde de herinnering aan die groote verdwenen figuur op waar dige wijze te vereeuwigen. Na een grondige studie van een reeks voorstellen haar voorgelegd, heeft de kommissie haar keus gesceld op de oprichting van een «INSTITUUT EMILE VANDERVELDE». Het komt er op aan een gebouw op te richten .waarin al de opvoedings- en kultureele werken van de B. W. P. en haar ekonomische organismen zullen ondergebracht worden Voor het oogenblik is er gebrek aan samenordening tusschen deze verschil lende organismen, die allen éénzelfde doel, éénzelfde ideaal nastreven. De geleverde krachtinspanning, de uitgegeven gelden zijn niet in overeen stemming met het bereikte resultaat. Door de ondervinding geleerd, moeten wij meer en beter doen dan in het ver leden. Een herinrichting legt zich op. Een goed bestudeerde samenordening, een rationalsatie aangepast aan de noodwendigheden zijn van aard de beste resultaten op te leveren .zonder dat daardoor de last op het oogenblik door de organisaties der B. W. P. en de arbeidersbeweging gedragen, zal ver- hocgen. Het ontwerp omvat ook de oprich ting van een memoriaal in het insti tuut zelf. Het plan is uitgebreid en belang rijk, waardig van den «Patron, en van de partij. Het duidt een cansch nieuw onderzoek aan van de op het oogeniblik in voege zijnde methodes en opvoed in gsmiddelen De regelmatige instanties der partij houden zich thans met dit onderzoek bezig. Alle bh de partij aangesloten organisaties, evenals alle militanten en propagandisten worden opgeroepen Het wordt een echte gemeenschappe lijke verwezenlijking, grootsch en waar dig. Wij zullen nog gelegenheid hebben in bijzonderheden op dit plan terug te komen, inz. op het iinancieel program ma. In afwachting, is het noodzakelijk dat alle krachtinspanningen, alle goe den wil op één punt worden gericht om in de voorziene tijdspanne tot een resultaat te komen. Onze betreurde «Patron, heeft tot op het laatste oogenblik gestreden geleid door het socialistisc-h ideaal, dat hij zonder één enkele afwijking ze- div.nd heeft met een nooit onderbroken wilskracht. Hij heeft meer dan een hal ve eeuw van zijn leven aan de partij, aan de arbeidersklasse geschonken: wij moeten een werk oprichten, hem waar dig. Men weet dat onze arbeidershooee- school te Ukkel haar leerlingen een sociale opleiding bezorgt, die hun in staat stslt de arbeidersbeweging beter te dienen; tevens stelt die sociale oplei ding de leerlingen in staat het officieel diploma van maatschappelijk assistent te verkrijgen. Het komiteit der school besloot, op aandringen van de vrouwenbeweging, dat de aanstaande zittijd een vrouwen- zittijd zal zijn. Voor het schooljaar 19391940 zullen derhalve uitsluitend vrouwelijke leerlingen wcrdln aan vaard. Hierbij berichten we dus de jonge meisjes en vrouwen onzer beweging, die als leerlinge zouden willen in aan merking komen, dat zij, om voorgedra gen te worden, zich moeten wenden tot eien onzer politieke, syndikale, mutualistische of koöperatieve organi saties. Nu onze socialistische vrouwenbewe ging zoo flink voorui.gaat en onze so ciale instellingen (mutualiteiten, raad plegingen, vakantiewerken, enz.) voortdurend uitibreiding nemen, ligt er een dankbaar werkveld open en staat er een sehoone taak te wachten voor jonge socialistisch voelende meis. jes en vrouwen die, met toewijding en kennis van zaken, de beweging willen dienen. Het diploma van maatschappelijk assistent opent evenwel ook meer en meer den weg tot het uitoefenen van een waardig sociaal beroep. In dien geest berichten we tevens de ouders, die bereid zouden zijn hun dochter van minstens 18 jaar oud volle dig op eigen kosten te laten studeeren dat zij de gilegenheid krijgen hun dochter rechtstreeks als leerlinge van de arbeidershoogeschool te laten op nemen, voor zoover er plaatsen be schikbaar blijven. De jonge meisjes en vrouwen, die door een organisatie wenschen voor gedragen te worden of de ouders, die hun dochter rechtstreeks zouden wil len zien inschrijven, kunnen alle ver dere bijzonderheden bekomen bij de direktie der arbeidershoogeschool, Wa- terloosteenweg, 1329, Ukkel-Brussel. i'.*.:/ LEZER. Hebt ge uw gas masker vergeten Jan? En ge bruikt gij nu uw stroohoedje als stormhelm? JAN. Zeg beste lezer, helit gij misschien reeds een gasmasker gekregen? LEZER. Weineen! JANIk ook niet. Dat komt wel, schijnt het, maar men moet kunnen wachten. LEZER. Woont ge dan de luchtmaneuvers bij? JAN. Ja en neen! LEZER. Wat is het dan? JAN. Ik was op bezoek bij mijn zwager te Brussel. LEZER. Tijdens uw verlof? JAN. Juist. Zijn vrouw zaagt hem den ganschen dag om een schuilplaatske te maken in het hofke van hun huis. «Jan», zei mijn zwager, «ik moet toch iets doen, om dat braaf mensch aan 't verstand te brengen dat dat zoo gemakkelijk eri vooral zoo goedkoop niet is.» Kom zee gaan eens naar de tentoonstelling van de luchtbe scherming gaan zien.» LEZER. En ge zijt er ge weest? JAN. Ik geloof u, en beste vriend, ik heb mij nog nooit zoo goddelijk vermaakt als in die expositie. LEZER. Hoe kan dat nu? 't Is toch geen plezierige aan blik? JAN. Luister. We bezochten dus die expositie, en de vrouw van mijn zwager moest zich rekenschap geven, dat men enkele duizenden mag uitgeven, wil men een tamelijke goede schuilplaats hebben. LEZER. Dus niets voor ons, werkmenschen? JANDat kan ik u verzeke ren. En de vraag stelt zich dan ook. Gaat de regeering eindelijk iets doen om onze burgerlijke be volking te beschermen? LEZER. Maar ge spreekt nog niet over 't plezierige van dat bezoek? JAN. Wel, we zagen dat er iets op gang ivas in die tentoon stelling. Mannen in groot uniform, de borst vol met blik, liepen zenuwachtig rond. Er klonken signalen; sirenengefluit schetterde in uw oor en. LEZER. Wat was er aan den gang? JAN. De koning kwam op bezoek. LEZER. Waart ge afgespro ken? JAN. Neen, zoo ver gaan mijn relaties nog niet. LEZER. En wat geschiedde? JAN. Vriend, dat hadt ge moeten zien. Op een zeker moment weerklonken ordewoor den, en zie daar stapten de vrou wen-bataljons binnen. LEZER. De vrouwen van den dienst van luchtbescherming? JAN. Ja. Dat hadt ge moe ten zien. De kommandante, die wel 110 kgr. woog, kon den stap niet houden; ze was een beetje overbelast van 't vet. In de rangen, zag ik grijze grootmama's, die hinkten, en piepjonge dametjes, met papilot- ten die van onder den stormhelm kwamen. De eene duwde de andere voort om op"stap te kunnen blijven. Ze staken in nieuwe unifor men: bruine overall's. Van sommigen waren de broe ken veel te lang en ze hadden ze maar opgebonden met lintjes. 't Sehoone geslacht was zeker niet op zijn beste. Als we daar mee den vijand moeten tegenhouden zal het schoon zijn Enfin ze werden opgesteld, en gedurende ettelijke kwartieren, moest men werken en roepen, om ze een beetje op rang te doen staan en een martiaal air te geven. LEZER. Dat had ik willen zien. JAN. 't Publiek amuseerde zich kostelijk. En wat de gaai afschoot, dat teas het bevel dat steeds weer klonk: «vul de leemten Ik geloof dat dat wel het parool zal zijn van de luchtbescher- mingsbonders. Want moesten er effectief wat bommen vallen, de rangen zou den dun gezaaid staan, en vele leemten zouden moeten aange vuld ivorden. LEZER. Ge hebt meer dan gelijk JAN. Maar iets moet ik er aan toevoegen. Ik dacht terug aan de fratsen van de beroemde garde-civiquede gezwinde hazen. LEZER. Inderdaad. JAN. Maar wanneer die hee- ren van de garde-civiqueeen loopje namen met hun dienst, dan konden ze toch goed mikken op de arbeiders, die voor een stuk brood streden en voor 't zuiver algemeen stemrecht. En daarom moeten we een goed oogske in 't zeil houden, want die oude geest van de «garde- civique» mogen we niet dulden. Die tijden zijn voorbij. Dat moeten die heeren weten. EUROPA is feitelijk al in staat van beleg. Hitier maakt zich gereed tot een aanval op Polen en wil met een een afleidingsmaneuver op den Balkan inzetten. Alle landen, ook België, namen maatregelen tegen dat Hitier aan valt. Intusschen vonden tien Belgische journalisten het oogenblik gepast naar Berlijn te gaan en er met de nazi-bonzen, gelijk de zattekul Dr. Ley, führer van het fascistisch Arbeidsfront, de beenen onder tafel te steken. De tien Judassen werden te Ber lijn schitterend ontvangen maar tot hiertoe hebben zij hun namen ge heim gehouden. In afwachting dat de Belgische Veiligheid zich in beweging zet om iets meer te vernemen over de ver dachte gedragingen van deze «tien geheimzinnige pelgrims» kunnen we reeds melden dat Dr. Ley hen heeft uiteengezet hoe in nazi-Duitsch- land, dank zij het tyranlseerend Arbeidsfront», de arbeiders uitge buit worden. Er zijn genoeg Belgische patroons uitbuiters die de socialistische syn- dikaten naar den duivel wen schen en ook wel zoo'n arbeidsfront zouden in de plaats zien komen. Er is al een Führer voor deze dwangorganisatie. Nietwaar, Mijn heer Leemans, en er is ook al een Vlaamsch-nationalistisch syndikaat, dat bereid is de arbeiders te helpen binden. Die tien pelgrims hadden het toch niet noodig daarvoor naar Berlijn te gaan. WE vinden in Vooruit een artikeltje geteekend M. V. V., dat handelt over de ach terlijke toestanden te Mal- degem, de forteres van den Vlaam- schen raddraaier en Jood (wij vra gen verschooning aan de treffelijke Joden) Delille. Uit deze briefwisseling pikten wij volgende gegevens Jongeren van minder dan 18 jaar worden er tegen de wettelijke voor schriften in, gedwongen tot nacht arbeid. De Belgische wetten schijnen niet van kracht te zijn te Maldegem Aan jongeren van 16 tot 18 jaar worden de formidabele loonen van 5*tot 6 fr. daags betaald. De hovenier van M. Delille zou 20 fr. daags ver dienen... Hadden we geen gelijk toen we schreven, dat deze tien journalisten beter eens bij de Delille's om les zouden gaan. Die steken voorwaar de zattekullen genre Dr. Ley, den loef af. Zeggen, dat demagogen als Delille, het sieraad van de Vlaamsch-natio- nalislische partij, er nog in slagen, de door hen uitgebuitte en onder den knoet gehouden arbeiders (of zijn het slavenzielen voor hen te doen stemmen Heel Vlaanderen moet en zal het weten, hoe Vee-en-Vee-führers te Maldegem hun dierbare volksge- nooten uitbuiten. HITLER, de onkreukbare Sieg- friedheld, schijnt er zeer vul gaire rooverspraktijken op na te houden om handlangers te winnen. Heel de wereld weet nu, dat de Fransche reaktionnaire persplcerten millioenen uit Berlijn ontvingen om in Frankrijk een politiek te voeren, die de overweldigingspolitiek van Hitler in de hand moet werken. Vooraanstaande reaktionnaire po litiekers, zelfs ministers, zouden staatsgeheimen hebben verraden, in ruil voor millioenen. Dat zijn van die propere fascisten, die overal de politiek gingen... zui veren Seigneur Degrelle zou ook herr Abetz. die de 350 millioen heeft ver deeld,' hebben gekend. Volgens de h. Sindic, oud-rexistisch volksvertegenwoordiger, zou Degrelle van Mussolini ook millioenen ont vangen hebben. Het staat vast, dat Berlijn ook de rexistische en Vlaamseh-nationalis- tische bewegingen steunt. Het is kenschetsend, dat de rexis tische en Vee-en-vee'r kletsmajoors nu den bek in hun pluimen houden. Wanneer zal de Belgische Veilig heid zich eens de moeite getroosten daaromtrent iets meer te vernemen? Of is dat opsporingswerk reeds ge daan, en wordt de domper er op ge houden Hallo, mijnheer Devèze, wanneer krijgen we van u een redevoering, die ons daar iets meer over vertelt? In afwachting heeft de Belgische openbare meening het recht te weten wie die tien Judassen zijn, die in deze oogenblikken van oorlogsge vaar naar Berlijn gingen. DE pluimen stuiven in het rond bij de katholieken. Ondanks herhaalde beloften, heeft de liberaal-katholieke regeering toch besloten de 3 t.h. aftrek toe te passen op de loonen van de staats- arbeiders. Het kristen syndikaat van staats bedienden, dat natuurlijk in nauwe schoentjes zit, herinnert bitter aan de nog warme belofte van minister Marck, hun geloofsgenoot, die hun plechtig beloofde geen minister te zullen zijn als de regeering toch tot den aftrek zou besluiten. Dat heeft de regeering nu toch gedaan, maar M. Marck slikt zijn woord in en nam geen ontslag Nietwaar, M. Marck de arbeider heeft weinig vrienden en wordt vaak bedro gen... Dat is toch immers uw liefdesver klaring Twee opschriften mogen aan den gevel van de katholieke partij op gehangen worden, waarvoor we gra tis de teksten léveren Hier kuit men Frederik en Hier scheert men gratis, maar zonder zeep, op voorwaarde dat het schaap niet schreeuwt De katholieke arbeiders, die nog vertrouwen hebben in dergelijke woordverbrekers, zijn diep te bekla gen. DE prachtige socialistische 11 Juli-viering is op de maag blijven liggen van de Vee-en- Veeërs. Voor de zooveelste maal liegen ze, als ze beweren, dat de socialisten nu maar Vlaanderen ontdekt hebben. Dank zij de socialisten hebben de Vlaamsch.3 volksgenooten (stijl van het V.N.V.) stemrecht gekregen, een ordentelijk bestaan veroverd, een redelijk onderwijs tot stand zien ko men Het zijn de socialisten, die door hun strijd de basis hebben gelegd voor een mogelijke kultureele verhef fing van het volk. Er waren al socialistische flamin ganten (zie Huysmans, Anseele, De- swarte, e.a.), als de vee-en-vee-füh- rerkens nog aan de papflesch lagen. Maar we laten ons niet afleiden. Het socialisme zal trots alles, en on danks de vee-en-vee demagogie, de Vlamingen verlossen van de boeien die hen nog kluisteren. Alléén de socialisten zijn de ware opvolgers van de demokratisch-voe- lende Klauwaerts. De Vee-en-Veeërs heulen met de moderne Leliaerts; dat bewijzen hun koncentraties met de katholieke franskiljons van Rex. Typisch is het, vast te stellen, dat de klerikale pers het grootste stil zwijgen bewaart over deze prachtige socialistische en Vlaamsche demon stratie. Hun lezers mogen niet te slim worden l DE geslachtofferde kategorieën van arbeiders verdienen onze groot ste aandacht Alle socialistische groepeerin gen erkennen in hun beginselverkla ringen het bestaan van den klassen strijd en vertinden zich deze te voe ren. Daarmee konstateeren zij een maatschappelijk feit en bepalen den taak te streven naar een klasselooze maatschappij waar geen klassentegen stellingen meer zullen zijn dcor de opheffing van de kapitalistische uit buiting. Van deze grondbeginselen moeten wij ons laten beinvloeden bij het be palen van een nieuwe taktiek. Het is over deze nieuwe taktiek dat wij het hier gaan hebben. Verschillende vragen dringen zich op Is de vijand steeds dezelfde Wat zijn zijn wapens? Staat de vijand tegenover ons nog met dezelfde mentaliteit als zijn voor gangers Feitelijk biedt het kamp der tegen strevers geen al te verschillend beeld met dat van het nabije verleden vcor wat de aanhangers betreft, alhoewel het kapitalisme zich organisatorisch aaneengesloten heeft en haar belangen hoofdzakelijk laat verdedigen door het Centraal Nijverheidskomitee, waarbij zoowel katholieke als liberale patroons zijn aangesloten. Beroepsgewijze vin den zij mekaar in de trusten. kartels en andere patroonsbonden. Vanuit al deze organismen, die soms wel eens tegen mekaar opgaan waar het parti- kularistische belangen betreft, maar die steeds eensgezind zijn om front te maken tegen de arbeiders, die zich jammer genoeg zoo gemakkelijk laten verdeelen, loopen er verbind.ngsdra- den naar de almachtige groot-banken waarvan de Société Générale wel de bijzonderste is. De vijand is dus machtiger gewor den en kan tegenover een verdeeld staande werkende klasse met meer kans op sukses zijn belangen ver dedigen. Wat de samenstelling van het front der tegenstrevers betreft, staan wij met een zeer beperkte groep groot- nijveraars en -financiers, dat is de hyper-kapitalistische kern, die omge ven en beschermd wordt door de klei nere ondernemers, de tusschenperso- nen en heelemaal' aan den rand de middenstand, waarvan elk lid er naar streeft zich persoonlijk op te werken tot in de rangen van de best-bedeel den. De huidige ekonomische ontredde ring, die haar oorsprong vindt in het onzinnig kapitalistische voortbrengst en verdeellngssysteem, en anderzijds de strijd van de georganiseerde arbei dersklasse heeft staatsinmenging mee gebracht. Een nijverheid d e beroep doet op den Staat voor kredietverlening, voor invoerbeperking en voor uitvoermoge- lijkheden moet automatisch, soms tegen eigen wil, inmenging van dsn hulpverleener toelaten. Die staatsin menging is nog maar in haar begin stadium. Ze wordt geremd door het liberaal streven van de bezittende klas se, die wel hulp opeischt, maar liefst haar liberalistisch en wanordelijk re gime instand houdt. Ook voor de sociale kwesties heeft het kapitalisme tenslotte na lang en hardnekkig verzet den weg van de onderhandelingen moeten opgaan. Het is vooral de opdringende macht van de arbeidersorganisaties die Staat en patroons daartoe verplicht heeft. Dat is uitsluitelijk een machtskwes tie. De dag dat de arbeidersmacht ge broken zou SSijn, zou het kapitalisme alleen en oppermachtig beslissen over loon-, werkvoorwaarden en sociale wetgeving. Daaromtrent zou het ge vaarlijk zijn illusies te koesteren of op te gaan in utopische beschouwingen die niets te zien hebben met de naakte brutale werkelijkheid. Hoofdzaak is dus het werkersblok in aantal en in strijdvaardigheid on geschonden te houden en eerder te versterken. Op deze wijze is er ook een scha duwzijde aan de besluiten van pari taire kommissies en het aangaan van kollektieve loon- en werkvoorwaarden. De staking als klassenstrijdmiddel ge raakt daardoor in onbruik en kan dus haar regelende inivlced niet deen gel den. Terwijl daar waar het syndika- lisme nog niet genoegzaam doordron gen is, en hoofdzakelijk waar katho lieke syndikaten het terrein ingeno men hebben, deze kollektieve overeen komsten tot'groote schade van de ar beiders door de patroons op brutale wijze niet worden nageleefd. Vandaar de voortdurende neiging op het platteland fabrieken op te rich ten: daar is immers nog mogelijkheid om de uitbu ting ongehinderd toe te passen als zelfverrijkingsmiddel. Onnoodig te zeggen dat deze ont duikers terzelfdertijd een verderfe lijke invloed uitoefenen op den levens standaard van de arbeiders in de be drijven waar ko ekt.eve overeenkom sten door den band geëerbiedigd wor den. Deze kant van het vraagstuk ver dient onze grootste aandacht. We zijn er van overtuigd dat een breed onderzoek naar de bestaans voorwaarden van ons werkende volk tot opschuddingwekkende vaststellin gen zou voeren. Elke Iconsver meerdering of werk tijdvermindering hebben de patroons, die tenslotte moesten toegeven, beant woord door hot verder opdrijven van het arbeidstempo. Of de arbeiders daarmee vroeger uit- guput zijn. schijnt wel het minste van hun bekommering te zijn. Temeer arbeiders op rijpere leeftijd verdienen meer dan jongeren: De oplossing ligt voor de heeren kapitalisten voor de hand de ouderen vliegen op straat en worden vervangen door jongere, goedkoopere en gemakkelijk uit te bu.ten werkkrachten. Het kapitalisme moet zelfs naar het brutale loclcoutsmiddel niet meer grij pen om de loonen naar omlaag te krijgen Het bestaan van de werkloosheid, die op rekening moet geschreven wor den van het kapitalistische wanorde lijk regime, is een geweldige faktor die zij uitspelen tegenover de nog werken de arbeiders. Het kapitalistisme heeft dus mach tige proeven in de hand die het dan ook uitspeelt tegen de georganiseerde arbeiders. Die strijd wordt gevoerd in paritaire kommissies en in andere arbitrage kolleges. Daar steekt voor de kapitalisten nog een strategisch voor deel in, want de openbare meening kan n el goed volgen wat er gebeurt en heeft er dus ook niet veel aan dacht voor over. We weten zeer g:ed ganech d< t kom- plex probleem niet te hebben uitgeput met deze enkele regelen, en we ont duiken het zelfs niet vooral de scha duwzijden er van te hebben aangeduid omdat die gewoonlijk het minst wor den opgemerkt en toch van een gewel dig grcot belang zijn voer de gemoeds gesteldheid van de arbeidende klasse, die de bijzonderheden wel niet altijd opmerkt, maar er de gevolgen aan den lijve van voelt. Ongetwijfeld is er een ontzaglijke groote verbetering gekomen op eoc aal gebied en de socialistische vakbonden mogen zich tpluimke op den hoed ste ken daar heel alleen voor gevochten te hebben tegnn een niet te onder schatten vijand. Onze nieuwe taktiek moet vooral rekening houden met de misbruiken van het modern kapitalisme en vooral de geslachtofferde kategorieën van ar beiders beschermen tegen de onmen- schelijke vormen van uitbuiting. Verder moet het recht op staken ongeschonden blijven, want dat is de ruggegraat van de syndikale beweging en het eenige verdedigingswapen der arbeiders. Het veroveren van een beteren levensstandaard is een kwestie van macht gebleven. Van deze waarheid dienen wij doordrongen te zijn om onze arbeidersbeweging in al zijn ver takkingen een maximum aan sterkte en «gevechtswaarde» te verzekeren. Tuur de SWEEMER. Een zicht op het groote en mooie Baikal-meerdat in de Sowjet-republiek van Bouriato-Mongolië, en naar welks bezit het Japansche imperialisme dingt. Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERGÉET NIET dat elk oogenblik. aan een gevaarlijken draai, aan een gruisweg, op de baan, u een ongeval kan overkomen voor hetwelk gij verantwoordelijk kunt worden gesteld. DENKT Gl.) aan de geldelijke gevolgen, aan het verlies van dagloon, aan de oneindige bekommeringen die u te wachten staan, moest gij persoonlijk slachtoffer worden van een ongeval LUCHTVAARTSQUARE. 31, BRUSSEL mits een jaarlijksche premie van 55 frank, biedt u een verzekering aan die uw burgerlijke veisntwoorde- lijkheid tegenover derden waarborgt en de ongevallen die u persoonlijk kunnen overkomen dekt, in de volgende voorwaarden BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID Premie van 25 fr. 50.000 fr. voor lichamelijke sc.hade. 10.000 fr. vcor stoffelijke schade. PERSOONLIJKE VERZEKERING Premie van 30 fr. 20.000 fr. bij doodelijk ongeval. 20.000 fr. bij gebrekkelijkheid. 10 fr. per dag bij tijdelijke onbekwaamheid tot werkta. KOOI'T DEZE GERUSTSTELLING Beschermt u tegen de gevaren die u bedreigen en onder schrijft aanstonds een volledige wleliUdersverzekerlng. 28

Voor Allen | 1939 | | pagina 3