Geeraardsbergen EREMBODEGEM NINOVE werker ker LEDE MOORSEL - Aan een vriend Ons sporthoekje BIJ VREDA Wij zijn vertrokken BALS Onze kinderen terug van zee IN ONZE CINEMA S.V.V. kindervakantie Petrus Meganck overleden RADIOHULP Nog den mislukten syndikalen optocht der katholieken Gemeenteraadszitting S. V. V. Onze vrouwtjes op reis Bij de verminkten van arbeid en vrede ZIEKENBOND Achterstallige bijdragen AVONDLEERGANGEN VOOR DE ARBEIDERS VAN AALST, LEDE EN DENDERLEEUW f 7 - Voor Allen - 13 Oogst 1939 ARRONDISSEMENT AALST Het moest zijn dat mijn vriend over- laatst met het verkeerde been uit het bed is opgestaan, dat hij zoo prikkelbaar was, of was misschien de fout aan Gust gelegen In alle geval, teen ik Zaterdagmor gen te zynent binnenkwam, scheen het of hij wachtte op mijn komst. Hij, mijn vriend, kon net over zijn gemoed niet krijgen, dat onze burge meester, kameraad De Nauw, samen met de gemeenteraadsleden, waaron der ook Mevr. Van Der Hatgen, naar het Te Deum zijn geweest, op 21 Juli, onze nationale feestdag. Wat hem ook verbolg was het feit, dat enkele Luiksche Kameraden aan het partijbestuur van Luik ge vraagd hadden, nevens de roode vlag ook onze nationale driekleur te doen wapper n op het Vokshuis, met het oog op de opening van de Internatio nale Watertentoonstelling Dit is hun toegestaan door gansch het partij bestuur van Luik, min één stem. Als kameraad De Nauw en Mevr. Van Der Haegen naar het Te Deum zijn geweest, was dat hun volle recht. Het valt meer voor dat men men- schen moet ontvangen die men liefst naar den duivel zou wenschen; want mijd u voor de zwaargewichten er zit meer lood dan goud in hun schoe nen. Enkele weken geleden veischeen van de hand van Kamiel Huysmans 40 interessante spreuken, bestemd voor een jongen socialist spreuken die ons deden denken aan die groote meesters die zoo talrijk waren in de 18e eeuw. Kamiel zei dat al'e meeningen in den loop des tjjds moeten veranderd wor den. En niets is meer waar dan dat. Hoe dikwijls verbrandt men iets. waar men later om bidt. Het is zoo wel toepasselijk op maatschapoehjk als op staatskundig gebied. Alles, alles ver andert door den loop des tijds. Ik weet niet van waar die stelling komt, dat wij zoo afzijdig worden ge houden van de natie, die al'es omvat. Hbben wij niet toegelaten, en ter- zeifdertijd medegejuicht, ajs socialis tische ministers, waar wij terecht fier op mogen zijn, zegden Dat zü mini sters waren van alle Belgen Wie niet voor de natie is, ;s er tegen. Met onze laatste Kamerverkiezing hebben wij toch ook uitgeschreeuwd" dat wij het cement waren van de een heid van België. Onze noorderburen. Zweden en Noor wegen, hebben al jaren met die on zinnige overlevering gebroken. En zie zij zijn er niet slechter bij gevaren Daar steekt by officieele feesten de nationale vlag nevens, die der Inter nationale, op het Vo'kshuis Maar wij moeten zooverre niet gaan. Met de jS kamerY„er1cie?inÉ? in Frankrijk vrjrf-dheri n aïle eVculatres van de kommunisten met de nationale kleu- ren omzoomd. toS ^rhueom,ij n°g 10 Jaren geled«i toen ik by t leger was, dat ik een °ntvine van mijn luite- voor al óe soldaten. op d? eersta Page een citaat aantrof van den grooten doodgescho ten socialist Jean Jaurès. 1 Het begrip natie omvat ten huidige dage voor ons alles; want ai onze vrij- .gel?eeI, ?nze socia'e wetgeving, ligt er m besloten. t t A. Mandens. RITSERVELDT GEHULDIGD Maandagavond werd in onze stad Al- bert Ritserveldt gehuldigd voor zijn prachtig presteeren, in de Pransche ronde. Ondanks het ongunstig weder was de volkstoeloop overweldigend. Op zijn toer rond de stad, bracht onze spor tieve bevolking hem een verdiende hulde. En het aantal ruikers schatten die hem aangeboden werden is moeilijk daar zij talrijk waren. Op het statieplein werden redevoe ringen uitgesproken door den heer V Nieuwenhove en en R. pierart voor een drie duizendkoppige massa. En de wensch van elkeen was Ritserveldt he den Zondag te Luik kampioen van Bel gië zien worden. Mocht dit waarheid zijn, dan ware het terug feest TOCH BEROEPSRENNERSKOERS TE GEERA A ROSBERGENGezien het prachtig presteeren van Ritser veldt, zijn enkele personen bereidwil lig geweest, om te trachten toch een beroepsrennerskoers te geven. Zij zijn er in geslaagd de gelden bij elkaar te krijgen en deze zal plaats hebben op kermis Maandag. Sportliefhebbers, steunt dit werk, zoodoende steunt gij ook de nering. r Zondag 1.1. heeft een algemeene ver- -gadering plaats gehad. Dit is het ver trekpunt geweest, voor ons toekomend seizoen en wy kunnen zeggen, dat Vreda er sterk zal voorstaan. Zondag 20n Oogst spelen wij onze eerste vrien- denmatsch heel waarschijnlijk tegen Aalst. Op 3 September gaan wij een vrienmatch spelen te Vilvoorde, om op 10 September het kampioenschap aan te vangen. Ais er voetballisten zijn, welke gaar ne by vreda zouden aansluiten, moe ten zij dit doen voor Woensdag 16 Oogst. Wij verzoeken ook al de spelers de training bij te wonen eiken Woens dag en Vrijdag van 6 tot 8 uur 's avonds. Op Zaterdag 26n Oogst geeft Vreda een nachtbal, dit tergelegenheid van kermis, begin te 8 uur met prachtig or kest. 3 frank toegang. Ook den Mandag,' 28 Oogst, van 9.30 uur 's morgens af. Ingang 1 fr. en 's avonds vanaf 6.30 u. na den koers dus; 2.50 fr. ingang. Al deze bals zijn ingericht door Vreda in de ruime bal zaal van het Volkshuis. Steunt de arbeiderssport. Geeraardsbergsche renners in dé Roode Ronde van Belpië Verschillende onzer renners nemen dit jaar deel aan de Roode Ronde van België. Dit vergt veel uitgaven. Daar om hebben wij, ten voordeele van deze renners, in alle sportcafé's en bij par- tijgenooten steunlijsten voor deze jon gens uitgehangen. Wij hopen dat onze partijgenooten deze zullen indachtig zijn en by elke gelegenheid er hun steun zullen aan geven. Ook doen wü een beroep op alle par ty- en sportgroepen, een subsidie te stemmen voor dit werk. Men kan die bezorgen aan kd. Daneels Aug. Al de lysten en subsides zullen* in Voor Allen» verschijnen. De renners welke gaarne naar de Ronde gaan en in onze streek woon- s achtig zyn, gelieven zich te wenden tot kd. Daneels Augustin, Gaffelstraat 35. D A. Verleden Zaterdag zijn onze 79 meis jes terug naar huis gekomen na een verblijf van 14 dagen in het Home Em. Vandervelde te Oostduinkerke. Acht der meisjes deden de reis per trein. Zij kwamen toe te 18.50 uur. Bij hun buitentreden werden zij reeds op gewacht door de fanfare «De Verbroe- aering. Enkele minuten na hen kwamen ook de twee autocars toe, waarin de andere 71 meisjes hadden plaatsgeno men. Wie zou de aankomst kunnen beschrijven? Met honderden staan de familieleden op hun kinderen en klein kinderen te wachten, wat een vreugde en wat een ontroering ligt er ver borgen in de begroeting! Menige traan wordt in stilte weggepinkt. Rugzakken en va-ie.cn worden door de volwassenen overgenomen en daar gaat het op weg naar 't Volkshuis. De Kinderen achter de fanfare, de ouders en bloedverwanten op de voetpaden. De fanfare laat haar besté deuntjes hooren en onweerstaanbaar worden groot en klein in den dans getrokken door de kinderen. De toeschouwers kijken verbaasd toe, wuiven een groet en beamen de moe ders die het uitjubelen dat hun kin deren er toch zoo goed uitzien. Een laatste Internationale brengt de kinderen in 't Volkshuis, waar ze af scheid nemen der begeleidsters na nog- eens gezamenlijk de liederen te hebben gezongen die zij tydens hun verblijf aan zee aanleerden. Het blyft een der schoonste momen ten die men in de party beieven kan; de mutualiteit van Geeraardsbergen mag fier zijn op dit schoone werk. De inrichters en leidsters verdienen den dank van gansch de party. P. S. Met genoegen ste.den wy vast dat het vaandel van onze vrouwen groep ook aan de statie aanwezig was. Wy hopen dat andere groepen dit voor beeld zullen volgen en dat AL de par- tygenooten een volgende maal ook zul len aanwezig zijn om de terugkeerende Kinderen te begroeten. S.M. «De Verbroedering» Wie zal de verrassingspremie einde 1939 winnen? Wie is de beste samenwerker: voor den winkel, voor den broodaankoop? Voor den winkel kunnen we reeds diegenen anduiden die de eerste match hebben gewonnen. Twee zegelboekjes zyn reeds vernieuwd; deze der gezel linnen Van de Parre-Paquet en Caey- man-Van Lierde. Ze zyn dus goed aan gang, maar we hopen dat er nog ande re zyn die ze zullen kleppen. De koöperatieve week is een goede gelegenheid voor onze huismoeders om die twee sprinters in te halen. De hoo- gergenoemde gezellinnen zullen zich evenwel niet gemakkelyk laten vervoe gen, want wy kennen ze reeds van vroeger als koöperatieurs van eerste gehalte. Ze zyn koöperateurs 100 per cent. Met zulke kampers maken we de koöperatief groot. Dus, huismoeders, alles ingespannen om die twee koploo- pers in te halen. Voor den broodaankoop zijn er weer anderen die op kop lcopen. Daar zal de stryd nog heviger zyn, daar we ge lukkig meer mededingers hebben die volledig in vorm zijn en de broodkar stap voor stap volgen zonder te lossen. Hoe meer strijders, hoe beter de over winning en des te schooner de verras sing. Huismoeders, getracht den titel van «beste koöperaieur, waardig te zyn. Na Nieuwjaar huldigen wy die huismoeders. Kolen Huismoeders, voorziet u van kolen, laat u by Prudens ipschryven. Regel matig moeten we onze kolen kunnen bestellen. Onze leus moet zyn: «Alles voor de koöperatief!». Tydens de week van half-Oogst ge ven we drie programma's. Zaterdag, Zondag en Maandag, de gunstig gekende film «Leve de Vreug de», met Ray Ventura en zyn orkest. Als 2de film een produktie van R. K. «in vollen storm». Voor het Dinsdag- en Donderdagpro gramma, zie onze strooibrieven en vooral de foto's. Nu wy het toch over programma's hebben, zouden wij graag het oordeel inwinnen onzer lezers-kinemaliefheb- bers over de volgende vraag; Geeft ge de voorkeur aan Ameri- kaansche Franschgesproken filmen of aan origineele Fransche filmen Het antwoord op die vraag moet, on der gesloten omslag, afgegeven worden aan de kas. Voor het best omschreven antwoord wordt een verrassing voorbe houden. De antwoorden mogen inge bracht worden tot einde Augustus. Nu onze meisjes thuis zijn, zullen de jongens reeds de dagen aftellen die ons nog van hun vertrek scheiden. üp een andere plaats in dit blad zal men het verslag vinden van de aan komst der meisjes. Er is daar echter nog iets aan toe te voegen. De statistiek van het gewicht onzer kinderen, na 14 dagen verblyf in het Home Em. Vandervelde, getuigt van het nuttige van dit werk. 3 kinderen behielden hun gewicht. 1 kind verzwaarde met 1/2 kgr. 18 kinderen verzwaarden met 1 kgr. 9 kinderen vérzwaarden met 1 1/2 kgr. 32 kinderen verzwaarden met 2 kgr. 5 kinderen verzwaarden met 2 1/2 kgr. 10 kinderen verzwaarden met 3 kgr. En Pilaeten Antoinette haalde het rekord met 3 1/2 kgr. Dit is het beste bewijs, dat het slech te weder, regen, wind, enz. niet inge werkt hebben op den goeden eetlust van de meisjes. Nu zijn we maar benieuwd wie de finaal gaat winnen: de jongens of de meisjes? Zooals reeds medegedeeld vertrekken de jongens op Zaterdag 19 Oogst, om terug te komen op 2 September. Maria Patteet. Groote tentoonstelling van bloemen, fruit en groenten op 13, 14 en 15 Augustus 1939, ter ge legenheid van het tienjarig bestaan der Tuinbouwmaatschappijopen van 9 tot 18 uur. M.M. Andries, bloemisten van Gent, Wetteren en Moorsel en tal van lief hebbers. zullen minstens 10 klasloka len der 'Gemeenteschool (Kaai) gebrui ken. Elke liefhebber zal er aan houden deze groote tuinbouwmanifestatie, de Geeraardbergsche Floralieën, te be zoeken. Vreemdelingen kunnen tezelf dertijd het mooi gelegen stadje met zijn prachtige vergezichten van op den Oudenberg bezichtigen. Het toegangsbiljet van 2 fr. neemt tevens deel aan de tombola die plaats heeft den 15 Augustus te 18 uur. Vereenigingen en scholen in groep genieten 50 t.h. vermindering. Strijd penning Voor de Propagandaclub: Gezongen bij Frans Adriaens, te Ninove, door Geerts Richard, van Geeraardsbergen, rondgehaald door De Moyer Eugenie, 11 fr. Boekerij De lezers worden vriendelyk doch dringend verzocht, hun boeken binnen te brengen Zondag, 13 Oogst, van 10.30 tot 11.30 uur, daar de boekerij voor en kele weken gesloten wordt ten einde tot de vernieuwing te kunnen over gaan. Durant Henrl. Tombola schoolbond Er blyven nog enkele pryzen af te b" en Nogeens goed de nummers na zien is dus het ordewoord. Misschien .o nog by de gelukkige win ners. L>e pryzen kunnen afgehaald worden tot 15 Oogst bij Georges Mortier, Groo testraat, hoek Wegvoeringstr. Nog I et ontslag van M. Willeken; De liberalen hebben bij middel van een strooibrief hun meenmg doen ken nen over het ontslag van M. Willekens. Aan 't adres van de koncentratieman- nen enkele ruimverdiende .verwyten Voor M. Fr. D'Haese een paar zinnen, die hem voorzeker aan 't droomen brachten. De koncentratie was niets anders dan bedrog en komedie over ganscn ue iyn. Het Variétéfeest van onze turners Het is te laat om over dit feest, dat gegeven werd dinsdagavond, een uit- geureid verslag te geven. Toch past het, reeds nu aan te stippen dat al de aan wezigen ten zeerste tevreden waren over het voorgebrachte programma. Het is moeilijk te zeggen wie het meest byval bekwam. Was het A. Mus met zijn jonge muzikanten? Was het de akK-ordeomst? Waren het de komie ken Fik en Robert? Waren het de tur ners? Een zaak is zeker: alle nummers werden luidruchtig toegejuicht en on- getwyfeld is gansch het feest een eer ste kias propaganda geweest voor den turnkring. Alle inrichters en medewerkers, zoo kleinen als grooten, verdienen lof en aanmoediging. «Rust-Roest» moet groeien! Repareert uw radio by u thuis GUST DE VOS Gentsehestr., 37, Geeraardsbergen Verhuring van piek-up voor eafé Feesten der P.C. Op Zondag 24 September geeft de propagandaclub een prachtig bal. Op 26 September, groot variétéfeest met de vaste deelneming van Pharaon. de Belgische Maurice Chevalier, en jon- ne Loë, de Belgische Bobby Breen, amper 9 jaar oud, kan steppen ais Shirley Temple en zingen als Bobby Breen. Dit zal iets prachtigs worden. Beide artisten zyn uit Dampremy. A.T.B.-nieuws KAMERADEN, Op 19 en 20 Augustus wordt er te Denderleeuw een kampeerterrein inge huldigd van A.T.B. De Natuurvrien den. ieder lid zal er voorzeker heel dikwyls gebruik van maken. Daarom mogen wy niet nalaten, tegenwoordig te zijn als het terrein wordt ingehul digd. Er is een heel mooi programma opgesteld voor 's Zaterdags en 's Zon dags. Ondermeer: 's Zaterdags kamp vuur en kampliederen, 's Zondags: 's morgensvroeg een heerlijke wandeling in de omgeving; 's namiddags volks spelen op het terrein, entf. Kameraden, zorgt er voor dat wij zoo talryk mogelyk kunnen vertrekken op Zaterdag 19 Augustus. Het uur van vertrek zal nog aangekondigd worden. Wij vernemen het plotselinge over lijden van onzen partij-genoot Petrus Meganck. Meganck werd geboren te Aalst op 10 April 1908. Hij was dus pas 31 jaar oud. Hij was lid der socialistische or ganisaties. Petrus verdwynt in den bloei van het leven. Wij bieden aan de achtbare familie van onzen verkleefden partygenoot, onze innige deelneming aan in den rouw. Burgerlijke Stand HUWELIJKENIsidoor De Moor, BuLemontstraat en Maria Dauwer, Wijngaardstraat. Marcel Ghilain, Meerschstraat en Yvonne Dupont, Hun- neghemstraat. Georges De Bodt, Ouden steenweg en Maria Maes, Wa rande. Frans Hanskens, Buizemont en Germaine Vanden Holen, Goefer- dinge. GEBOORTEN. Godelieve Steen- houdt, Grimmingen. OVERLIJDENS. Jules D'hamers, 38 j., wed. Aiphonsine Flamant, Colle- gestraat. Een gesyndikeerde schrijft ons: Ik heb de stoutmoedigheid genomen u wat mee te deelen over de schoone feesten die de katholieke partij hier op Erembodegem heeft gehouden en over hun minister Marck. Deze laatste zou komen om een toespraak te hou den voor hun 550 gesyndikeerden. Maar minister Marck kwam niet. En hier over hadden ze de menschen van hier nu al twee maanden gesproken... Ze zouden hem nu eens gehoord hebben En ze wisten al te vertellen hoe schoon dat hun stoet zou geweest zyn. Natuurlijk, dat kwam zoo van de slip dragers. Maar de menschen van Erem bodegem konden hun oogen niet geloo- ven als zij den optocht zagen. Het was er ellendig mee gesteld. Geen volk. Van Erembodegem wat kinderen. Geen 30 groote menschen van de gemeente zelf. In het geheel, muzikanten, vreemdelingen, kinde ren en alles inbegrepen misschien 300 man. Ik zag daar twee «geelva- gers» opstappen met een doek zoo groot als een huis. Zij willen geen de flatie, schreven ze. Maar heel zeker is minister Marck niet durven komen, want de staatsagenten hebben die me neer liever verloren dan gevonden, hij die hun loon en pensioen verhoogt. Er waren maar weinig betoogers die hun herkenningsteeksn dorsten op steken. De verarming in hun rangen was opvallend Die katholieke mynheeren houden zich te veel bezig met dwang, om na- m»t de sukkelaars te spotten. Waar waren nu hun vele gesyndi keerden van de omliggende steden en dorpen? Het handsvol werkmenschen dat in den stoet was. had dan nog het schaamterood op de wangen. De menschen van Erembodegem weten nu wat de katholieke syndikale macht be teekent. Een socialistisch gesyndikeerde. Onze rei.» Tedereen is te 8 uur op post in het Volkshuis. De kameraden van Terjo den vertrekken aan René De Kerpel. Burgerlijke Stanrl HUWELIJKEN. Mollacrt Petrus houthandelaar, met Mattihys Germai ne, beiden van hier. GEBOORTEN. Van Mol Emiel Leuvenstraat, 42. De Wis Jacqueli ne. Leuvestraat 170. OVERLIJDENS. Meert Delphine, byna 15 jaar, scholierster, Leuvestraat Verleysen Frans. 1 jaar, Kapellen Meert Daniel, 77 jaar. Marlaanstr Meganck Petrus, 31 jaar, schoen maker, Burghstraat 20. van Vrijdag 4 Augustus Aan de weduwe August Verleysen cn Marcel Verleysen werd toegestaan grond aan te koopen op het kerk hof. Het proces-verbal nopens het na zicht der gemeentekas, 2e kwartaal 1939, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting van de kerk op het dorp sloot met een overschot van 6,72 frank en deze van de kerk op Terjo den met een boni van 184,16 frank De begrootingen worden goedgekeurd. Vijverman onthoudt zich over deze kwestie. Het tusschengemeentelijk sanatorium van Geeraardsbergen vragat opnieuw 130.100 frank. Zonder deze nieuwe stortingen van de gemeenten kan het sanatorium niet voleindigd worden. Deze vraag wordt gesteund door den goeverneur. Vijverman, die afgevaardigde is van de gemeente bij het sanatorium, steunt ook deze vraag. Hij zegt de laatste vergadering niet hebben kunnen bij wonen en weet dus niet om welke redenen deze som gevraagd wordt. Maar het feit dat wij in principe akkoord waren deze inrichting te steu nen en ook dat wij een eerste stor ting deden, zegt hij, moeten wy op dien weg voortgaan. Het doel is edel. Het sanatorium zal 100 kamers be vatten; dus plaats voor 100 zieken. De heeren Van den Bergh en Van Pottelberg steunen deze zienswijze. Nochtans geeft het beheer van het sa natorium geen voldoenden uitleg om trent de noodzakelijkheid dezer twee de storting. Men zal deze 130.100 frank stemmen, doch zal eerst meer uitleg vragen. De plans en bestek der klas op Ter joden en van de school op de Klei- straat worden goedgekeurd, mits een kleine wijziging aan dit laatste. De klas op Terjoden zal 59.537^5 frank kosten; de school op de Kleistraat 144.273,53 frank. Aldus krijgt het so cialistisch voorstel, de school op de Kleistraat, vaste vormen. De heer earlier heeft het te verdu ren van den heer Gyssens Adelaar, liberaal, wegens de opgeëischten. De heer Gyssens herinnert de burgemees ter aan het indienen der lysten aan de Duitsche overheid. Deze diskussie is zeer scherp. De burgemeester is zeer zenuwach tig, ondanks het feit dat er buiten een malsohe regen valt. Tenslotte is men akkoord om aan de Aalststraat de naam «weggevoerden straat» te geven. De heer earlier stemt er tegen; de heer Van Pottelberg stemt er voor, evenals de liberalen en de socialisten. Alzoo krijgen de opgeëischten een straat, wat een kleine erkentelijkheid is voor hun onnoemlijk lijden. Men zal aan het Aalstersche sche penenkollege vragen op den tweeden Zondag van kermis-Erembodegem geen feestelijheden meer te organiseeren in het park. Aan de heer Arthur Van Nieuwen hove wordt 2.879 frank toegekend voor het verlies van cynspacht, die hij nog had op het stuk grond in de Kleistraat, toebehoorende aan de C. O. O. stuk grond dat dienen moet voor de nieuwe sohool. Zijn recht op de cynspacht ging nog tot 1945 De heer Van den Berghe, liberaal, meent dat er eenzijdig opgetreden wordt door de politie nopens het slui ten van café's op kermis. Hij stelt voor tot 2 uur te laten spelen. Vijverman meent ook dat er met kermis zoo nauw niet mag gezien wor den en dat het gemeentebestuur moet breed zijn. Hij vraagt ook om tot 2 uur te mogen spelen met kermis. Ten slotte geraakt men akkoord om tot 1 uur te laten spelen en dat de politie eerst moet verwittigen vooraleer ze iemand een proces-verbaal maakt. Het plaatsgeld der foorkramers geeft aanleiding tot heftige diskussie. Men zal op de toekomende zitting, wat vooral ook verdedigd wordt door Vijverman, tot het benoemen eener feestkommissie overgaan, waarin alle partijen zullen vertegenwoordigd zijn. De benoeming van een onderwijzer, in vervanging van den heer P. Van den Noortgate, ontslaggever, geeft als uit slag: de heer Josef Van Geern bekomt drie stemmen; de heer Van Nieuwen hove Frans zeven; de heer 't Kint Albert een stem. Men is akkoord dat de heer gemeen teontvanger op 30-jarigen dienst zijn maximum-wedde mag bereiken. De liberale partij zonder toekomst Julios is een brave jongen, die 100 percent liberaal is. En wij zien niet gaarne dat jonge, krachtige elementen zoo'n kracht verspillen aan iets dat gedoemd is te verdwijnen. Iedereen is er nu van overtuigd, dat de liberale partij op ome gemeente geen toekomst heeft. Wij zeggen, dat nu niet uit leedvermaak. Maar wij bestatigen het feit. Een kat mag een kat genoemd worden. Julios doet een krachtinspanning, een betere zaak waardig. 't Is spijtig. Wij vragen aan Julios niet om socia list te worden, neen. Maar wij zeggen tegen hem: bekijk uw zaak; studeer ze in en denkt aan de geweldige krachts verspilling een betere zaak waardig. Algemeene vergadering voor degenen die op reis gaan Deze vergadering heeft plaats Zon dag 13 Augustus te 9 uur voormiddag, in het Volkshuis. Iedereen is welkom. Een volgende vergadering zal ge houden worden by een herbergier, op een andere wijk, die lid zal zijn van de club. Een bestuur zal op deze ver gadering gekozen worden. Kameraden, brengt allen een mak ker mee en onze reizigersclub wordt groot en machtig Tot Zondag Meer dan 60 vrouwen namen deel aan onze reis. Reeds van bij het vertrex werd in beide autobussen een. vroolyk liedje ingezet. Toen wy Waterloo bereikten waren allen in topvorm. Een kopje kof fie gedronken en een hapje eten ver orberd en allen waren vol enthousias me, bereid de 276 trappen die ons naar den leeuw van Waterloo voerden te bestygen. Die krachtsprestatie werd door ieder een met zwier volbracht. zelf door onze dikkertjes. Maar het panorama was werkelijk deze inspanning waard. Van Waterloo naar Tervueren door kruisten wij het prachtige Zoniënwoud. De duizend en één kaarsrechte boom stammen met him frisch loover, die een rustig vredig gevoel opwekken, werden spijtig genoeg, enkel door de autobus ruiten bewonderd. Een kort verblijf in Tervueren liet ons toe het Congomuseum te bezoeken, dat met het omliggende park de ver bazing en bewondering onzer gezellin nen opwekte. In den namiddag voerden de autobus sen ons langs de mooie, breede lanen van Terkamerenbosch. Op een mooi plekje werd halt gehouden. Onze vrou wen waren zoo onder den indruk van de omgeving dat ze, na de eerste oogen- blikken van stille verrukking, zich voelden als jonge kalveren die voor het eerst in de weide losgelaten wor den. Het werd dan ook een stoeipar tij van belang, waar jong en oud aan meededen. Vandaar naar Moeder Lambik. Hier oogstte een stokoud muzikantje veel bijval. Allen waren zoo op zyn char mes gesteld, dat wy voo'zeker een tweegevecht zouden beleefd hebben, waren wy niet gauw vertrokken naar het Volkshuis van Brussel. Langs het indrukwekkend justitie paleis, vanwaar wy het panorama van Brussel overschouwden, daalden wij af naar de volkswijken der hoofdstad. Hier krgen wij de gelegenheid onze beenen eens uit te slaan. Of er ge danst, gezongen en gelachen werd... De agenten die het gaanpad voor de dancing moesten vrij maken weten er alles van. Ons Meetje was zoodanig in haar nopjes over al dat eukses, dat ze al de aanwezigen een snuifje pre senteerde. En dan begon de weg terug Na een korte wyl op de foor vertoefd te hebben, reed de chauffeur zonder zich om de protesten te bekommeren, in één rit door naar Erembodegem. De man was van oordeel dat een goede vrouw te 10 uur thuis moet zijn. Maar of onze vrouwtjes hiermede akkoord gingen...? Wij hebben van onze reis genoten en dien dag al onze beslommeringen van een gansch jaar op zy gezet. We zijn teruggekomen met het vast voornemen ons opnieuw aan 't werk te zetten om nieuwe leden aan te win nen en om den geest van kameraad schap die ons soclalistiscne vrouwen bindt, nog te versterken. Zondag j.l. was het feest voor den plaatselijken bond der Verminkten van Arbeid en Vrede, die hun vaandel in huldigden. Vele delegaties van zuster- afdeehngen uit het Vlaamsche land hadden er aan gehouden aanwezig te zyn. Ook de socialistische laniare en het 'kantonnaal verbond der oud-stry- ders en invalieden waren aanwezig. Het was te 2 uur dat de ontvangst ten stadhuize plaats had en schepen Omer Van Trimpont namens het stads bestuur in volgende bewoordingen den welkomstgroet bracht Mijnheeren, Namens het stadsbestuur van Nino ve, den neer Burgemeester door bij zondere omstandigneden oelet zijnde, heet ik u nartelyk welkom op ons stadhuis. Het stadsbestuur acht zien gelukaig bij de gelegenheid der vlaginnuldiging uwer organisatie, uiting te kunnen geven aan het algemeen gevoelen van sympathie door bestuur en bevolking toebedacht aan de verminKten van den Arbeid en den Vrede. Diep begaan met het lot dezer on- gelukkigen, persoonlijk bij ervaring we tende hoe ongenadig het lot soms drukken kan op de levensmogelijkheden der verminkten, is het ons een aan gename taak steeds met raad en daad een helpende hand te kunnen reiken. Het was in dien gedachtengang dat de Ninoofsche gemeenteraad zich een parig aansloot bij het subsidieeren van uw vlaggefeest. Ook het lot der verminkten staat binnen onze bekommeringen. In vroe ger dagen overgelaten aan hun lot en aangewezen op de openbare uefdadig- heid, hebben dezen door organisatie vandaag reeds merkbare verbeteringen ten hunne behoeve tot stand z'en bren gen. Hoewel het Fonds der verminkten reeds voor een zeker deel verzachting bracht aan de bittere levensmogelijk heid der verminkten, toch is het een feit dat de geboden hulp ontoereikend is bewijs dat al degenen welke ge roepen zijn zich bezig te lio iden met de sociale vraagstukken, door de orga nisatie der verminkten zelf en door de omstandigheden gedwongen worden tot nauwere aandacht aan i et vraag stuk der verminkten van Arbeid en Vrede. Als wy voor zekere provincies in ons land de gestichten kennen waar aan opleiding en heropleiding dezer on- gelukkigen. blinden, doofstommen °n andere gebrekkelijken wordt gewerkt, en met zekere voldoening op de beko men uitslagen mogen wyzen ,toch dient vastgesteld dat er nog zeer veel te doen blijft. In de lange periode van geldnood die de opnbare besturen kennen, vinden wy in zekere mate de oorzaak van inkrim ping der genomen initiatieven. Toch staat het vast dat in een zter nabije toekomst het vraagstuk opnieuw ter studie moet worden gelegd cn dat uwe organisatie groepen is om haar deel van voorbereidend wérk op te eischen en meer in het bijzonder aan te stu wen tot verwezenlijking. De taak van uw verbond is een zeer schoone taak. het is er eene van men- schelyke plicht en solidariteit. Alleenstaande zijn de verminkten niets, het is de reden waarom alle ver minkten zich moeten schoren onder uw vlag. Eendracht maakt Macht, leuze aller Belgen. Gij moet, Verminkten van Arbeid en Vrede, door de macht uwer organisa tie de middelen vinden en ook de kracht om uw taak tot goed einde te brnegen. Niet uitsluitend voor de vermeerdering van de door net fonds uitgekeerde rente gaat uw stryd, het gaat en het moet er om gaan tot de oprichting te kunnen komen van deze instellingen waar door het aanwenden der wetenschap en techniei, van hen cue vandaag ais onbeholpen wrakken nun bestaan moeten leiuea, te kun nen maken menscnen die in de verste mate mogelys kunnen voorzien, in eigen behoeften zonder af ie moeten hangen van onderstand of liefdadig heid. Wij zyn gelukkig te mogen onder lijnen dat ae algemeenheid onzer be volking, en de leidende organismen der onderscheiden politieke groapeeringen stilaan maar zeker tot deze zienswijze Jcomen, dank zij uw organisatie en werk. Wy zijn meer geluakig in het bijzonder namens het Ninoofsche stads bestuur, uiting te kunnen geven aan het gevoelen van sympathie u toeue- cfaciue er aan toevoegende, dat wy in de mate onzer middelen en kracht u ter zyde zullen staan. Heeren voorzitter en leden van net hooger bestuur van het Verbond der Verminkten van Arbeid en Vrede, heer voorzitter van den plaatseiyaen bond, namens het stadsbestuur neb ik de eer u de vlag te overhandigen. Ik kan niet anders dari er den wel- gemeenden wensch aan toe voegen dat deze wezen mag een symbool van veree- niging welke voldoende aantrekkings kracht uitstralen zal om al uw lotge- nooten te vereenigen, begrijpende dat het er om gaat te trachten een beetje meer zonneschijn te brengert in hun bestaan. Heffen wij bij deze gelegenheid een glaasje omhoog op het welslagen van het werk uwer organisatie. Het stads bestuur van Ninove wensciit u van harte goed heil De h. Sertin voor den plaatselijken bond en de heer voor itter der Vlaam sche Federatie danken. Een korte optocht volgde Waarna in het lokaal der verminkten een al gemeen kongres gehouden werd. De leden die ten achter staan met hun bydragen, worden verzocht zich tegen 15 September a.s. m regel ce stellen, zooniet zullen zy on irddellyk worden geschrapt. Om hun zaak te regelen moeten zy op het bureel komen, voorzien van hun boekje, want de bode zal niet meer ten huize komen. De aandacht wordt tevens gevestigd op het feit dat er ten bu-^ele geen uitbetalingen mer zullen worden ge daan, dan op vertoon van het lid boekje, behoorlijk in regel. Stedelijke Nijverheidsschool Geeraardsbergschestraat Ninove J AVONDLEERGANGEN Algemeene vakken Mechaniek en elektriciteit, Schrynwerk en Bouwkun de. HEROPENING Maandag 18 Sep tember. Inlichtingen en inschryvina bij den Bestuurder, Edm. De Deynstraat, 18. Stedelijke beroeps- en huis houdschool voor meisjes, Ninove Lokalen Stedelijke Meisjesschool (Oude Kaai) Ouders, die uwe jonge dochters wil zien opgroeien tot degelijke huisvrou wen. stuurt uwe meisjes naar de ste delijke beroepsschool alhier. Leergangen in huishoudkunde en naaien worden gegeven alle Maanda gen en Donderdagen van 6 u. 30 tot 8 u. 30 's avonds. Heropening Maandag 18 September. Men late zich inschryven Zaterdag 16 September, van 1 u. 30 tot 3 u. 30 namiddag, ter Stedelijke Meisjesschool, Oude Kaai. Namens het Koil»ae van Burgemeester en Schepenen De SChen°n v»n Ond'-adis, Omer VAN TRIMPONT. Cinema «DE REDDING» Leest ge in Vooruit den strijd tegen den gangsterhoofdman «Lepke»? Welnu, ge krijgt deze week in onze kinema een film dat u den strijd tegen de gangsters zal doen begrijpen, want we vertonnen -Oorlog aan de misdaad» met E. G. Robinson. Als tweede film Mon père et mon papa» met den guitigen Gustave Li- beau van Brussel. Voor 't programma van a s. week zie Geeraardsbergen. Zie eveneens de vraag over Fransche of Ameiikaansche films Ninove mag ook deelnemen aan deze prijsvraag. Antwoorden afgeven bij Jmes Elout. Stedelijke Nijverheidsschool Geeraardsbergschestraat Ninove Algemeene vakken Mechaniek en elektriciteit. Schrijnwerk en Bouwkunde HEROPENING: Maandag 18 September Inlichtingen en inschrijving by deu Bestuurder, Edm. De Demstraat, 18. (119 Propagandaclub Zondag 13 Oogst, buitengewone ver gadering te 10 uur. Dagorde lichting spaarkas met uit- keering van het reeds gespaard geld. Onze reis De prachtige reis is dus definitief vastgesteld op 20 dezer; de plaatsbewij zen zijn reeds afgegeven en zullen aan de ingeschreven leden overhandigd worden in het station van vertrek te Moorsel, aan den trein van 7 u. 25. Wij zullen terugkeeren te Moorsel 's avonds te 21 u. 21. De dragers van dienstvrijkaarten worden hierbij ver wittigd dat zij dus een vrijkaart moe ten aanvragen voor de spoorreis Moor- sel-Oostende en Antwerpen-Moorsel. Treinregeling Ingevolge voetstappen aangewend door kameraad Vermoesen Theophiel, kunnen wy ten gerieve van de werk lieden die in het Brusselsche werken, melden dat van 8 Oktober af. de aan sluiting te Opwyk zal tot stand ge bracht worden tusschen de treinen 115 Aalst vertrek te 5 u. 49 met aan komst te Opwijk te 6 u. 17 en trein 3440 vertrekkende uit Opwyk te 6 u. 15 Trein 115 zal van 8 Oktober af eenige minuten vervroegd worden en te Op wijk aankomen te 6 u. 11, inplaats van te 6 u. 17. Ziekenbond De leden gelieven nota te nemen dat kameraad Léon Buyl, bode, in verlof gaat van 12 tot en met 18 dezer. Het bestuur. Volksvertegenwoordiger De Bruyn heeft, na tusschenkomst, volgend ant woord ontvangen Mijnheer de volksvertegenwoordiger, Als gevolg aan uw brief van 7 Juni hebben wy de eer u mede te deelen dat de trein 2984 Curegem V. 15.8, Zotte- gem A. 16.23, van 8 Oktober aanstaan de af wegens volstrekt onvoldoende be nuttiging zal afgeschaft zijn. Een nieuwe trein zal nochtans van denzelf den datum af ingelegd worden onder de navermelde uurregeling T. 1739 Brussel (Noord) 15.21 Den derleeuw A. 15.43 V. 15.44 Erembode gem 15.48 Aalst A. 15.52 V. 15.53 Le de 15.58 Schellebelle 16.4 Wetteren 16.7 Gent (St. Pieters) 16.18. De trein zal ongetwyfeld voldoening geven. Aanvaard, enz... Namens de Maatschappy, (g) Demaret. ue groep socialistische Vooruitziende Vrouwen van Erembodegem, klaar voor de reis.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5