INTERNATIONAAL OVERZICHT Gesprek met een pessimist l WIELRIJDERS! ^JCHEN D£ HEENHE\f EN OtN TERl/G/f^ REGEERINGSPRESTATIES 1 EEN BELANGRIJK BERICHT VOOR DE OUDERS 9. ONPANGENflRM/ m 7 4edaaXt defti/n,Tteï veAmweidfieid «tUKtlAAR ..WACHT U HEEL WAT m SYNDIKALE KRONIEK CICHOREI ju I De diktatoren aan den voet van den muur Het mysterie van Salzburg Een offensief in een andere richting ...Of een vredesmaneuver LA PREVOYANCE SOCIALE IS HET GESCHIKTE PIJNSTILLEND MIDDEL VOOR DE VERLOFDAGEN, WANT HET HEEFT EEN DUBBELE WERKING ov"~r" Let er op I ALLEEN de Wit Kruis Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid -.tock *tcrg it/aut unoten*!? ïMm -2 - Voor Allen - 20 Oogst 1939- Strijd." Sywtdik€tlisme~1i€iii&i*l€£ïi€l. Wij kunnen het slechts herhalen: niemand is op dit oogenblik in staat te voorspellen of de huidige spanning in Europa fa dan niet tot een geweld dadig konflikt zal leiden. Maar iets is in elk geval zeker: de krachtdadigheid en de beslistheid van de demokratische mogendheden hebben op de totaliiairen indruk gemaakt, die blijkbaar aarzelen een ooilogsrisiko op te loopen. Zij waren gewoon geraakt aan het gemakkelijk sukses van hun afdreigings- taktiek. De verovering van Oostenrijkdie is toch slechts mogelijk geweest dank zij de volkomen afzijdigheid van de Westersche mogendheden. De roof van het Sudetenland? Die bood toch niet het minste gevaar waar de officieele Engelsche politiek veeleer een aanmoediging voor Hitier beteekende. De bezet ting van Moravië en Bohemen? Een internationale machtsgreep zonder risiko's. waar de demokratieën nog in volle ontreddering verkeerden. De overweldiging van Abessinië? Die werd veeleer bevorderd door de onverant woordelijke politiek van Frankrijk. De inmenging van het Europeesch fascisme in Spanje? Deze kon zich ongehinderd voltrekken dank zij de reaktionnaire opvattingen van de regeering Chamberlain. Kortom, de totalitairen hadden tot dusver een groot deel van hun veroveringsprogramma weten uit te voeren zonder slag of stoot, precies omdat zij het onbetwist overwicht hadden op de vredelievende mogendheden die zich geestelijk noch militair voldoende gewapend en georganiseerd hadden om aan de aanranders het hoofd te bieden. Met de kwestie van Dantzig zijn Duitschland en Italië eindelijk voor een muur komen te staan, n.l. voor het vredesblok dat te elfderuur in Europa werd opgeworpen. De diktatoren schijnen er zich rekenschap van te geven, dat zij om Dantzig zullen moeten vechten. Dat is dan ook de reden, waarom na de tallooze eischen en dreigementen, na maandenlange diplomatieke spanning, na chantage en intimidatiepogingen zonder weerga, Dantzig nog steeds is wat het was. Het is opmerkelijk hoe Hitler, die nochtans de gewoonte had de wereld met zijn redevoeringen te verrassen, thans den bek in de pluimen houdt. Hij laat het aan gouwleider Förster overaan Europa te verkondigen dat Dantzig weldra in den schoot van Gross-Deutscliland zal terugkeeren. Klaar blijkelijk een voorzorg om het prestige van den führer-god te vrijwaren voor het geval dat de nazi-diplom at ie in deze kwestie het onderspit zou delven. Anderzijds schijnt de Italiaansche as-genoot ook niet bijster geestdriftig in een Europeesch konflikt te worden medegesleurd ter wille van een vraagstuk waarbij weerom Duitschland alleen belang heeft. Ondanks allen officieelen bluf kan het overigens niet worden geloochend, dat het niet schitterend gaat in het land van Mussolini. Ekonomisch en financieel is het fascistische rijk de uitputting nabij, terwijl de geestesgesteld heid van de bevolking allesbehalve voldoende betrouwbaar is om er een oorlog mede in te gaan. Het is dan ook meer dan waarschijnlijk, dat er te Salzburg en te Berchtesgaden, waar Ciano zijn vrienden von Ribbentrop en Hitier heeft ontmoet, over heel wat anders werd gesproken dan over het vastleggen van een militair aktieplan. Er hebben immers reeds genoeg kontakten tusschen beide landen plaatsgehad om thans nog op het nippertje en op het oogenblik dat de beslissing vallen moet plannenmakerij noodzakelijk te maken. Met zekerheid zeggen wat de draagwijdte der besprekingen waren, is vanzelfsprekend uitgesloten. Te oordeelen nochtans naar den voorzichtigen toon door de totalitaire pers aangeslagen, is het best mogelijk dat Rome voor de oorlogsrisiko's aan het terugdeinzen is en dat het aan Berlijn zijn wensch heeft te kennen gegeven, niet in een konflikt om Dantzig te worden mede- gesleurd. Het spreekt vanzelf, dat het voor Hitler en Mussolini, wier gezag gevestigd ts op den broozen grond van sukses en prestige, niet zoo gemakkelijk zou zijn een diplomatieke nederlaag, inzake Dantzig b.v., te erkennen. Er is dan ook sprake, dat Berlijn voorloopig de aandacht van het Duitsch- Poolsch geschil zou kunnen afleiden door een nieuw offensief in de richting van Zuid-Oost-Europa. Daar liggen inderdaad nog troee slachtoffers voor het grijpen, n.l. Hongarije en Zuid-Slavië, die politiek en vooral ekonomisch reeds geruimen tijd in de Duitsche vuist aan het spartelen zijn. Een dergelijke aktie vanwege het Derde Rijk zou des te gemakkelijker uit te voeren zijn, daar de twee bedoelde landen uitgesloten zijn van de waarborgverbintenissen die Engeland vóór enkele maanden op het vasteland heeft aangenomen. Zij zou overigens de totalitairen in staat stellen de posities aan te tasten die de Westersche demokratieën in dezen Europeeschen sektor hebben weten op te werpen, n.l. de pakten met Roemenië, Turkije en Griekenland. Edoch, een gebeurlijk afleidingsoffensief in die richting is ook niet zonder bezwaren. Het valt in de eerste plaats wel te betwijfelen, of Italië er voor te vinden is, daar het van aard is den laatsten Italiaanschen invloed in deze gebieden ten bate van het Derde Rijk te verdringen. Tenslotte blijken bedoelde slachtoffers in den laatsten tijd steeds minder geneigd in het totalitair gareel te loopen, precies sedert de vorming van een sterk vredesblok het overwicht en de kansen van de diktatoren deerlijk heeft aangetast. Ofwel zullen de totalitairen hun prestige trachten te dekken door een behendig opgezet vredesmaneuver. Is het in dit verband niet zonderling met welken nadruk het aanstaande nazi-kongres van Nuremberg in het teeken van den vrede wordt geplaatst? Is het voor deze gelegenheid, dat Hitier zijn argumenten en zijn speeksel zoo spaarzaam voorbehoudt? Het is immers nwt uitgesloten, dat hij daar uitpakt met voorstellen tot onderhandelingen Dat de demokratieën zich dan maar hoeden voor de wolven in schapen vacht; dat zij geen oogenblik hun waakzaamheid en hun beslistheid laten ontmantelen; dat zij zich vooral niet laten maneuvreeren tot het stopzetten van de kontakten met Rusland. Anders loopen zij gevaar in een tweede Miinchenval te worden gelokt. Er bestaat natuurlijk geen ander alternatief om de onhoudbare spanning in Europa op te lossen: ofwel onderhandelen, ofwel oorlog. Maar in het eerste geval komt het er op aan, degelijke waarborgen en tastbare blijken van goeden wil te eischen van de heeren die reeds te dikwijls hebben bewezen hoe cynisch en eerloos zij internationale verbintenissen met voeten treden. Het is thans aan Duitschland en aan Italië, te beginnen met de demobili satie van de millioenen die zij onder de wapens hebben geroepen, ook met de demobilisatie van de geesten die door een systematische propaganda voor oor log worden opgeleid. Waakzaamheid en macht van de demokratieën zijn de eenige argumenten gebleken, die op de aanranders indruk hebben gemaakt. Elke verzwakking zou het grootste gevaar beteekenen voor een vrede, die reeds zoo moeilijk te redden is. K was in een zeer diepzinnig ge sprek gewikkeld met den pessimist. Deze gaf min of meer wijsgeerige beschouwingen ten beste over de kwalen van onzen tijd en hun oorza ken. De weelde steekt, zei hij, zich een spreekwoord herinnerend, dat hij had ontleend aan de goedkoope wijs heid van zijn grootvader zaliger. De sociale hervormingen en het stoffe lijk welzijn maken de menschen niet gelukkig. Hoe meer hun geschonken wordt, hoe meer zij hun leven vergal len, want hun afgunst en hun onte vredenheid nemen toe in rechtstreek- sche verhouding tot de mogelijkheden, waarover zij beschikken om hun stof felijke behoeften te voldoen. De arbeiders, bijvoorbeeld, zijn in onzen tijd niet gelukkiger dan een eeuw geleden, toen zij uitgebuit wer den in de kapitalistische galeien. Zij zijn, wat het stoffelijk konfort be treft, rijker dan een koning uit de middeleeuwen, die zich met toortsen en olie moest verlichten, zich met hout moest verwarmen, slechts het paard als vervoermiddel kende, zich met weinig linnen moest tevreden stellen, uit zijn handen moest eten, over geen waterleiding beschikte, zich lichamelijk niet behoorlijk kon ver zorgen, een heele reeks voedingsstof fen moest derven, die nu tot den da- gelijkschen kost behooren van den ne- derigsten arbeider... Ik zou met deze opsomming kun nen voortgaan. Ik wensch u slechts duidelijk te maken dat een arm man in onzen tijd rijker is dan de vorsten van een half dozijn eeuwen geleden. Ik herhaal het stoffelijk althans. En toch voelen onze tijdgenooten zich niet gelukkiger. Zij voelen zich niet eens veiliger. Vroeger had men de pest en andere epidemiën, die ge regeld heele gebieden onveilig maak ten. Maar de oorlogen maakten niet zooveel slachtoffers. Er waren betrek kelijk meer oorlogen, maar zjj zouden onschuldig kinderspel schijnen bij den modernen krijg, waardoor heele vol ken op de meest verfijnde wijze, en in een minimumtijd worden uitge roeid. Niets bewijst beter dan het besten dig oorlogsgevaar waaraan wij bloot staan. dat de menschen niet geluk kig zijn. Zij kunnen geen genoegen nemen met het alledaagsche. Zij ge hoorzamen aan den eeuwigen en on- weerstaanbaren drang naar het avon tuur, het heldhaftige en het onbeken de. Zij willen gevaarlijk leven. Ik ken vooral de Engelsche toestan- Illllllllllllllllllimillimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERGEET NIET dat elk oogenblik. aan een gevaarlijken draal, aan een kruisweg, op de baan, u een ongeval kan overkomen voor hetwelk gij verantwoordelijk kun: worden gesteld. DENKT GIJ aan de geldelijke gevolgen, aan het verlies van dagloon, aan de oneindige bekommeringen die tl te wachten staan, moest gij persoonlijk 'slachtoffer worden van een ongeval LUCHTVAARTSQUARE. 31, BRUSSEL mits een Jaarlijksche premie van 55 frank, biedt u een verzekering aan die uw burgerlijke veiantwoorde- lijkheid tegenover derden waarborgt en de ongevallen die u persoonlijk kunnen overkomen dekt, in de volgende voorwaarden BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID Premie van 25 fr. 50.000 fr. voor lichamelijke schade. 10.000 fr. voor stoffelijke schade. PERSOONLIJKE VERZEKERING Premie van 30 fr. 20.000 fr. bij doodelijk ongeval. 20.000 fr. bij gebrekkelijkheid. 10 fr. per dag bij tijdelijke onbekwaamheid tot werktn KOOPT DEZE GERUSTSTELLING Beschermt u tegen de gevaren die n bedreigen en onder schrijft aanstonds een volledige wlelrijdersverzekering. (26 De stad Gent heeft uitstekende officieele scholen. Benevens de gekende lagere ge meentescholen heeft de stad Gent een handelsschool voor jongelingen; een handelsschool voor meisjes een beroepsschool voor meisjes, waar bijgevoegd is een sektie voor leerares in technisch onderwijs een huishoudkundige school voor meisjes een beroepsschool voor jongens, met de afdeelitigenmetaalnijver heid, gieterijwezcn, electro-techniek, bouwwezen, schilderen, houtbewer king, baltkerijbedrijf, boekdrukkunst, enz.; een akademie voor schoone kun sten met de wettelijke afdeeiing voor architekt. Van uit de provincie Oost-Vlaan- deren zijn de verbindingen zoo in gericht, dat de leerlingen eiken dag naar huis kunnen gaan. Dit geldt ook voor sommige plaatsen van West- Vlaanderen. Trouwens de stad Gent beschikt over een uitstekende kostschool voor meisjes (Guinardstraat, Gent), en de bond van de middelbare school heeft een zeer goede kostschool voor jongens (Holstraat, Gent). Ouders, maakt gebruik van die moderne, uitstekend ingerichte han dels- en beroepsscholen der stad. Het onderwijs dat er gegeven wordt staat overal hoog aangeschreven. Voor alle inlichtingen kunt gij u wenden tot het bureel van onderwijs der stad Gent, Nederpolder nr 2, Gent. Ver van alle hulp, temidden van de velden, kan het gebeuren dat een plotse hoofdpijn U hindert, dat een aanval van koorts of van vermoeidheid U terneer» drukt. Indien U er evenwel aan gedacht hebt eenige WITTE KRUISJES mede te nemen, hoeft U zich daarover niet ongerust te makerij Het volstaat immers, er één van in te nemen en een oogenblikje te rusten; daarna kunt U weer Uw wandeling voortzetten, die zoo vroolijk begonnen was. 'V i WIT. KRUiy HOOFD- EN TANDPIJN - ZENUWPIJN - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN - DUIZELIGHEID VERMOEIDHEID - KOORTS - GRIEP - RHEUMATISCHE PIJNEN. Me„ .chrijfton. van M» «n d<le« Ik to" er kMiftH'*- o»tsln~ v .oUo." e» POEDERS TABLETTEN CACHETS O* dooi -van 24 po«den II ft De proef dooi van 8 poeder* 4 fr. De CamHiedoot van 48 poeder*. 20 fr. IN ALLE APOTHEKEN VERSCHILLENDE VORMEN - De koker ran 24 tabletten. DEZELFDE INHOUD De koker van 12 cachet* éfa Oc doos van 2 caChtD voor fanftaseh. 1.50 fr. LABORATORIA TUYPENS TE SINT-NIKLAAS-WAAS ■BET' 16 den. In mijn jeugd, heb ik door de Londensche arbeiderswijken de beruchte slums gedwaald. Ik hui ver nog als ik terugdenk aan de stof felijke en zedelijke ellende, die daar was tentoongespreid. Hij, die deze ellende eenmaal had aanschouwd, moest ongevoelig blijven voor Dante's «Hel». Er Is geen eigenlijke ellende meer in Engeland. De gemeenschap zorgt voor haar leden, die werkloos worden. Zelfs in de zoogenaamde verwoeste gewesten, waar de meeste inwoners sedert jaren reeds werkloos zijn, heeft men niet den indruk dat de ellende zoo groot is. Te Londen worden de slums ge sloopt en vervangen door ruime ar beiderswijken. Ik heb er nochtans den indruk niet opgedaan dat de menschen er zich gelukkig voelen. En in België Het bedrag van de werkloozenvergoedingen is betrekke lijk hooger dan het bedrag van de loonen der fabriekarbeiders vóór den oorlog. En toch ontsnappen de werk- loozen niet aan de algemeene neiging de beteekenis van den socialen voor uitgang te negeeren. De arbeiders we ten niet meer van waar zij zijn geko men. Geloof mij. De onzekerheid van onzen tijd en dat onbepaald verlan gen naar iets nieuws, dat meestal het fascisme voor gevolg heeft, heeft als diepere oorzaak de onmogelijkheid voor de menschen zich gelukkig te voelen met stoffelijke voordeelen... De pessimist zweeg, zonk diep ln zijn zetel en keek somber voor zich uit. Hij had mij niet overtuigd. Ik geef toe, antwoordde Ik, dat vele arbeiders de sociale hervormingen van de jongste twintig jaren niet naar hun volle waarde hebben geschat. Zij hebben deze hervormingen niet pro- duktief gemaakt. Zij hebben er niet alles uit gehaald wat er kan in ge vonden worden voor de wijziging van hun' levensgewoonten. Maar het is niet hun schuld. Het is ook niet de schuld van den ondank baren en steeds onbevredigden mensch dien "gij in hen meent te zien. Ik heb den indruk dat de sociale hervormingen elkaar in een te snel tempo hebben opgevolgd. De arbei ders hadden niet steeds den tijd er hun leven bij aan te passen. Azynbrouwers die zich vermomden in vurige woord-revolutionnairen, hebben er, van hun kant, voor ge zorgd dat een deel van de arbeiders klasse wantrouwig zou blijven tegen over de nieuwe levensvoorwaarden, en dat het niet vatbaar zou worden voor de revolutionnaire beteekenis van de sociale hervormingen, die duidelijk wordt doorheen de gewijzigde levens gewoonten. En toch, O pessimist, deel Ik uw sömberen kijk op het leven niet. Ik zonder mij niet af, als gij. In de stilte van mijn sombere en kille ka mer, waar ik het gerucht van de men schen niet gewaar wordt. Als gij onder de menschen komt, draagt gij nog het pantser van uw vooropgezette levens beschouwing. Ik meng mij onder de menschen, pessimist. Gisteren, ben ik op mijn fiets gesprongen en ben ik langs vele wegen gereden. Toen ik huiswaarts keerde laat in den avond, floot ik Mozart ik fluit altijd Mozart, als ik erg blij ben en jubelde alles om mij en in mij. Ik had drommen jonge menschen zingend zien voorbijtrekken. Ik had tientallen gezinnen langs de wegen zien zitten. Heele zwermen toe risten op de fiets hadden mij voorbij- gerend. Het waren allen arbeiders, pessimist, en zij hadden allen gezichten, die van geluk straalden. Ik geloof, onverbeterlijke zwartkij ker. dat onze arbeiders volop bezig zijn hun levensgewoonten te wijzigen. En gjj zoudt lang mogen zoeken, voor gij er in zoudt slagen er onder hen één te vinden, die zijn nieuw geluk zou willen ruilen voor het avontuur en het onbekende, waarover gij het zooeven had. Hoed u voor wijsgeerige algemeen heden, pessimist. De drang naar het avontuur had totnogtoe slechts vat op de vertwijfelde volken, die verarmd werden door inflatie, krisis en werk loosheid. Maar ik wensch uw dwaling niet te begaan. Ik zal niet veralgemeenen. Ik meen nochtans te moeten vaststellen dat de volken van de Noorderlanden erin geslaagd zijn, dank zij hun stre ven naar welvaart, den indruk te ge ven van gelukkige volken. Gij zoudt eens ln de gelegenheid moeten gesteld worden de arbeiders van Oslo of van Stockholm na te gaan, als zij, ln dezen zomertijd, hun werk plaatsen hebben verlaten, en zich in de mooie omgeving van hun stad over leveren aan de vreugden van het leven in de vrije lucht. De vrije lucht... Kent gij het lied van den leeuwerik, van Guido Gezelle, pessimist Liever vrij dan alle goed... De vrijheid moet er eerst zijn, en dan kan de gemeenschap alle banden wegnemen, die het geluk van den mensch in den weg staan, en waarop zij vat heeft. Zeker, daarna zullen er nog jongens en meisjes gevonden worden, die lief- deverdriet hebben menschen die lij den om hun ziekte of om de ziekte van een verwant mannen en vrou wen, die door den zucht naar het absolute getergd worden. Maar dat zijn partikuliere aangele genheden, pessimist. Daar heeft de gemeenschap geen vat op. Laten wij voort werken, opdat de gemeenschap de stoffelijke hinderpa len zou wegnemen, die het beetje ge luk ln den weg staan, waarop elke mensch op deze aarde aanspraak moet kunnen maken. Gij vindt, o, pessimist, niet steeds vroolijke gezichten onder uw tijdge nooten Maar de oorzaak van de zorgen, die hun geluk verhindert, is niet te zoe ken ln hen. maar wel buiten hen, bij de uitbuiters van het gekrenkte natio nalisme men zegt ook nog het na tionaal minderwaardigheidsgevoel en van de stoffelijke ellende van een paar volken. Met wijsbegeerte alleen geraakt men er niet, pessimist. Er is een werkelijkheid, die soms aan de bouwers van wijsgeerige syste men ontsnapt, en die men slechts be nadert met een tikje gezond verstand. Denk aan den «leeuwerik» van Ge zelle. En vraag u af waar de menschen zich het gelukkigst moeten voelen. Mischien komt gij nog tot een opti mistische levensopvatting. Zonder dergelijke levensopvatting is trouwens de daad niet mogelijk. En onze arbeidersbeweging is slechts door de daad te rechtvaardigen. O. D. S. OM zonder tijdverlies handelend te kunnen optreden, oordeelde de tegenwoordige regeering het als noodzakelijk over vol machten te moeten beschikken. Zonder veel geestdrift kon zij van haar parlementaire meerderheid be komen dat aan haar verzoek werd voldaan. En eerst einde het jaar zou zij een verrechtvaardigend verslag voorbren gen. -Dit volmachtrecht was vooral be doeld om tijdens het parlementair verlof dringend werk te verrichten, en alle noodige maatregelen te tref fen die van aard konden zijn, het ekonomisch aanzien van ons land te verbeteren en den financieelen toe stand gezond te houden. Ofschoon dit volmachtrecht al een tijdlang werd toegekend en dit reeds geruimen tijd vooraleer de parlemen taire zittijd ten einde liep, heeft men, niet zonder reden er kunnen op wijzen dat op een onverklaarbare manier werd gelanterfand om van dit recht, ten goede van het land, gebruik te maken. Maar nu er, sindsdien, zooveel tijd is verstreken zonder dat er daadwer kelijk werd ingegrepen, heeft men nog veel meer het recht op te merken dat de regeering nog niets heeft gepres teerd van al hetgene waarop er tijdens deze verloopen weken en maanden had moeten kunnen gerekend worden. Besluiteloosheid schijnt wel het grootste kwaad te zijn welke men deze regeering ten laste leggen kan. Tijd, veel tijd vliedt heen zonder dat er iets gedaan wordt. Men zou haast kunnen zeggen dat deze regee ring zit te wachten, zooals destijds zuster Anna, op het wonder dat moet gebeuren en zich maar niet voordoet. Het was waarachtig dan niet noo- dig zich een volmachtrecht te doen' toekennen, wanneer men toch de over tuiging in zich droeg er omzeggens geen gebruik van te maken. De eerste-minister Pierlot, oeeft. tot nog toe, niemand en niets verbaasd of verwonderd met zijn regeeringswerk. Er is nog niets verschenen noch ge beurd dat werkelijk het beschikken over volmachtrecht verrechtvaardigd. Of zouden de besluiten, die men ge neigd zou zijn te willen nemen, dan van zulk allpoi zijn. dat men ervan terugschrikt ze te nemen, uit vrees dat de algemeene ontstemming tegen de tegenwoordige regeering erdoor nog scherper op den voorgrond zou tre den? Wat het ook zij, niemand zal het kunnen of willen goedpraten dat een regeering met' volmachtrecht begif tigd, hoegenaamd niets weet te pres- teeren dat waardig is de naam van regeeringswerk te dragen. Het kan niet anders, of zulk een aarzelend-sukkelende regeering moet bij gansch de bevolking in diskrediet geraken. De heer Pierlot moet daarvan al reeds een en ander ondervonden hebben. En het zou ons geen zier verwonderen dat hij er inner lijk spijt van heeft met een regeering van wal te gijn gestoken waarbij de socialisten niét betrokken waren. Maar zooiets hangt van zijn per soonlijken wil alleen niet af; daar zijn andere faktoren waarmede dient af gerekend te worden en waarvan de wilsbeschikking elders ligt dan bij een persoonlijk verlangen. Nu, men weet ook, hoe men het de socialisten zoo walgelijk als maar eenigszins mogelijk heeft gemaakt, om langer nog met een bende kiesdravers van het gemeenste soort samen het regeeringsbeleid te deelen. Indien er tegenwoordig ergens spijt wordt uitgedrukt, dan weet men waar men zulks te zoeken heeft. En het kan ons weinig ergeren dat sommigen nu de gevolgen hebben te ondergaan van wat zijzelf heben gezocht. Wie zijn zitvlak verbrandt, wordt er gezegd, moet op de blaren zitten. Meer dan oo.t, is zulks hier het geval. En wij hopen maar dat het zal kunnen bijdragen om menigeen de oogen te openen, en te doen inzien hoe verkeerd en ihisplaatst het was zich in een bepaalde richting op sleep touw te laten nemen. Het eenige nadeel in gansch deze historie is, dat de goede het met de slechte moeten bekoopen; en dat het nog niet mogelijk is geweest een maat regel te vinden waarbij alleen de kwaden het gelag van het oerokkend nadeel betalen. Doch het zal misschien dit goede als gevolg hebben; 't is dat men geen tweede maal de roede kussen zal waar mede men thans gegeeseid wordt. De regeeringslooze regeering Pierlot is het zeker niet waard de regeerings- teugels in handen te hebben. Trou wens, niemand schrijft haar eenig goed toe. Zelfs de meerderheidsfrak- ties op wien deze regeering steunt, dragen haar niet ln het hart. In dergelijke voorwaarde is het om zeggens niet te begrijpen dat,zulk een regeering feitelijk nog haar bestaan rekken kan. Maar het is waar, niemand heeft haar tot nog toe op ernstige wijze naar de keel gegrepen. Men heeft haar het leven gelaten, om haar toe te laten hare onmacht ten toon te spreiden. Zooiets kan natuurlijk een tijdje duren, maar langer dan noodig is geweest om het misbaksel zijn uitwer king te geven, kan zulks niet. Het is dan ook te voorzien dat de afrekening spoedig, van bij de herope ning van den parlementairen zittiid *al volgen; en dat men niet wachten zal tot wanneer het jaar is versteken om met deze regeering af te rekenen. Aan deze algemeene aftakeling verwacht zich iedereen; niet alleen da oppositiegroepeeringen, maar zelfs de regeeringspartijen. Gezien de weinige waardevolle re- geeringsprestaties, verwacht men zich heel zeker aan een knock-out van da regeering Pierlot; tenware dat da eerste-minister het strijdarena vree- zende, voordien op de viucht gaat, en het bijltje erbij neerlegt. Wa.it fier op hetgeen werd gepresteerd, zal hij zeker niet hoeven te zijn. Maken wij ons gereed om ten ge- pasten tijde ons stuk te kunnen staan en zelfs duchtig toe te slaan; want ons wacht een zoete wraak. I. DE CONINCK. 79J 9'1i y- Het gemeentebestuur van Zelzate onder leiding van onzen partijgenoot, burgemeester CHALMET, zorgt voor zijn inwoners. Onder groote belang- stelling, en in aanwezigheid van minister Vander Poorten en goeverneur Van den Bogaerde, werden Dinsdag l.l. het moderne stadhuis en de j prachtige zwemkom ingewijd. Inzet: burgemeester Chalmet r i j

Voor Allen | 1939 | | pagina 2