DE FOORREIZIGERS IN STAKING! FATA MORGANA NOGMAALS DE KWESTIE DER GEZINSVERGOEDINGEN Afschaffing van de toelagen ten voordeele van de werken betreffende de volksgezondheid Vraagstukken van den middenstand De kustbewoners klagen eveneens Minister Sap orakelt te Hasselt UIT HET ROODE V ALKEN KAMP TE WANDRE '3 - Voor Allen - 20 Oogst 1939 r—er— Steeds socialistisch ageeFers Het prachtige tentendorp van het Internationaal Roode Valken-kamp te Wanare bij Luik, waar meer dan 1200 arbeiderskinderen jongens en meisjes verblijven, is een levende werkelijkheid geworden van wat de socialistische gemeenschapswereld eens worden zal Te Brussel, te Charleroi en nog el ders zijn de foorreizigers in staking gegaan. Waarom Omdat de plaatsgelden te hoog zijn de taksen geheven op de winsten te overdreven. Meer dan eens hebben wij er hier op gewezen dat de foornijverheid door de hoogere machten met minachting behandeld wordt. De foorreizigers hebben goed te pro- testeeren men luistert er niet naar. Daarom hebben zij het aloude wapen der arbeiders gebruikt de staking. Zdl het resultaten opleveren Wij hopen het Zooals de foorreizigers, (in de groo- te centra vooral) behandeld worden is onduldbaar. Men vraagt hun enor me sommen als standplaats; men heft daarenboven taksen die onvoldoende rekening houden van de bedrijfskos ten de amortisatie, enz. Het aantal foorreizigers verhoogt ondanks de krisis. Dit kan niet anders Wat moeten kinderen van foorrei zigers aanvangen eens ze gehuwd zijn? Het leger der werkloozen aandikken; het aantal winkeliers vergrooten Het trekken zit hun in het bloed. Daarom bouwen zij een nieuwe «mé tier» op, trekken van de eene kermis naar de andere en vechten om een plaats. De strijd wordt echter niet geleverd met de tong of de vuist, wel met bank biljetten. Wie bij het aanvangen van het jaar geen duizenden bezit moet er niet aan denken «goede plaatsen» te kunnen huren. Zij moeten zich tevreden stellen met ergens een verloren, donker hoekje in te nemen of de kleine boerenkermis sen af te loopen. Hebben zij op het einde van het seizoen geen geld genoeg gewonnen om den winter door te spartelen dan staat hun de grootste ellende te wach ten want sociale wetten bestaan niet voor hen. In heel vele gevallen ver huurt de kleine foorreiziger zich bij een groote om tijdens den winter her stellingen aan het materiaal te ver richten. Kortom, hij doet alles wat hij kan om toch een paar centen over te hou den om het volgend seizoen aan te vangen. Wat men ook over de foorreizigers zegt en schrijft wij beweren dat deze kategorie middenstanders (die ons le ven wat opvroolijkt) recht heeft op be tere, menschelijkere behandeling Ontstellende berichten verschijnen ln de dagbladen aangaande het sei zoen aan de kust Indien men de uit slagen van het verloopen kwartaal na gaat dan mag van nu af aan verklaard worden dat velen hoteliers, winkeliers en andere handelaars dit jaar groote verliezen zullen lijden die voor vele onoverkomelijk zullen zijn Hier ook moeten de hoogere mach ten tusschenkomen Partijgenoot P. H. Spaak schreef onlangsT «Helpt uzelf en de regeering zal u helpen.» Heel juist Welnu, de foorreizigers en de mid denstanders van de zeekust behooren tot diegenen die steeds bewijzen gele verd hebben «zich door de wereld te slaan». Zij helpen zichzelf zooveel ze kun nen. Aan den Staat hen bij te springen. De heer Sap, minister van den mid denstand, heeft Zondag op het kongres van dg kristen middenstand gespro ken. Wat hij daar zooal vertelde zal men wel vinden in de dagbladpers. Iets willen wij nochtans aanstippen, omdat het niet pleit voor het groot verstand van de minister-ekonomist- socioloog-zakenman-financier (wat is hij nog allemaal Hij begon zijn rede met te zeggen dat Mar,x en zijn volgelingen beloeren dat de middenstand te niet gaat Dat Marx in zijn jeugdperiode dit kon veronderstellen is heel goed mo gelijk. dit is zelfs uit zijn geschriften op te maken later echter kwam hij daarop terug en was zelf een der eer sten om op het ontstaan van een nieuwe middenstand te wijzen. Nu, in 1939. beweren dat de socia listen den ondergang van den midden stand als onvermijdelijk voorspellen is, vooral door een minister, onzinnig en belachelijk Alle socialistische theoretici beweren nu juist het omgekeerde. Of... ten ware dat minister Sap ons niet bedoelde met «Marx en zijn vol gelingen». Hij die zoo graag met woorden jon gleert zou ons misschien willen wijs maken dat wij nu Marx loochenen ter- wille van het smeer. Goed. waarde vriend, doch bij een volgende gelegenheid ons niet verwij ten voor «verstokte» marxisten Doch. alle gekheid op een stokje Minister Sap is zeer ouderwetsch. Hij is daarbij zeer pedant. Indien men geloof hechten zou aan hetgeen hij allemaal vertelde te Hasselt dan is hij voorzeker op weg den eere-titel van «super-minister» weg te kapen. Misschien komen wij volgende week terug op zijn rede uitgesproken te Hasselt. J. C. LEZER: Salaam, sidi Jan JAN: Salamu sano, vriend. LEZER: Zijt gij mahomedaan geworden? JAN: Allah is groot en Maho med is zijn profeet. LEZER: Dat zingen de studen ten ook. JANVriend, ziet gtj dan niets? LEZER: Neen. JAN: Ge hebt slechte oogen. LEZER: Ik kijk toch scherp Wat zou ik moeten ontwaren? JAN Kijk, ginds rijzen toch die groote gebouwen op Die nieuwe fabrieken. En hoort ge niets? LEZER: Ik weet niet wat er met mij is gebeurd. Ik zie het niet, ik hoor niets. JAN: Hoor toch, het s-ampen der machines, het ronken van de draaiende motoren. LEZER: Vriend, ge zijt zeker n beetje overwerkt? Ge zult u moeten uitrusten. JAN: Ik heb me nog nooit zoo goed gevoeld. LEZER: Maar wat gebeurt er dan? JAN: 't Is het fata morgana LEZER: Wat is dat nu voor iets? JAN: In de woestijn is de lucht spiegeling soms zoo erg, dat men denkt steden of oases te ontwa ren, dan wanneer het enkel een weerspiegeling is. LEZER: Slaat dat op onze Bel gische oasis? JAN: Neen, vriend. Maar het fata morgana waarover ik het heb, is die fameuze luchtspiege ling van de nieuwe nijverheid. LEZER: En waarvan we niets tot stand zien komen. JAN: Nu hebt ge het vast. LEZER: Ge moet altijd iemand doen zoeken en nadenken. JAN: 'n Goede oefening voor den geest. Jawel, hoe dikwijls hebben we 't liedje gehoord van de zoo noo- dige nieuwe nijverheid in ons land? LEZER: Maar 't is in 't water gevallen. JAN: Men heeft er niets voor gedaan. Prachtige verslagen, lange rapporten, talrijke kom missies studeerden. LEZER. En het bleef er bij. JAN: Juist. Terwijl het toch het hoofdproblema blijft. LEZER: En hoe komt dat? JAN: Omdat die heer en-kapita listen geen lust hebben hun gel den te beleggen in nieuwe nijver heidsgestichten. LEZER: Wat men dan noemt, de schoone liberale ekonomische vrijheid-». JAN: Zeker. Terwijl het moge lijk is nieuwe fabrieken op te richten en duizenden werk te verschaffen. Maar daarom... LEZER: ...moet er wat gebeu ren. Jan Staatsingrijpen. Er 'S geen andere oplossing. Een staatsorganisme zou moe ten tot stand komen, dat ae nieu we inrichtinge leven geeft en ze helpt de eerste jaren door te maken. LEZER: Is dat geen plan-socia- lisme? JAN: Natuurlijk. En gedurig komen we tot die goede oplossin gen terug. Maar de engheid van geest, het onbegrip van velen, die domweg i azend worden als ze maar het woord socialisme hooren uitspre ken, maakt dat men niet han delt. LEZER: En dat de werkloos- heid niet met bestendige maat regelen bestreden wordt. JAN: Zoo is het. En .k zeg terugkeeren tot de massa en haar onze oplossingen, onze stou te ideeën voorleggen. Een on- weerstaanbaren stroom verwek ken in de publieke opinie, die be grijpen zal dat ze met ons naar de verbetering van den ekono- mischen toestand kan gaan, en dat het nieuwe ook hst goede meebrengt. Gemeenschappelijke feesten en voorstellingen door de jeugdige deelnemers uit verschillende naties met veel zorg opgevoerd, hebben er reeds heel wat toe bijgedragen om de vredesgedachte en de broederschap onder de kinderen der repuoliek dieper in te planten Spel en vermaak worden niet vergeten in de Schotsche af deeling Minister Jaspar meldde onlangs per omzendbrief, dat zijn departement niet meer over genoeg kredieten beschikt om alle werken, welke betrekking heb ben op de hygiëne en de volksgezond heid, te subsidieeren. De beslist onontbeerlijke werken, zooals de watervoorzieningen, de rio- leeringswerken, de zuiveringsstations voor afvalwater, de slachthuizen, de verplegingsinrichtingen en de wonin gen voor bejaarde paartjes zullen nog mogen gesubsidieerd worden, doch de minister verstrekte geen inlichtingen omtrent het bedrag der toelagen. Het departement echter zet dadelijk alle nieuwe tusschenkomsten stop, waar deze betrekking hebben op de installa ties voor het behandelen van vuilnis, op de zwemdokken, op de badinrich tingen, op de speel- en sportpleinen, op de turnzalen en op alle bouwwer- TOEN de wet van 10/6/1937 afge kondigd werd, hebben wij niet na gelaten er op te wijzen dat de toepassing dezer wet aanleiding geven zou tot ontelbare moeilijkheden. De verschijning van het organiek Koninklijk Besluit heeft deze over tuiging gesterkt. Wet en Koninklijk Besluit kregen een begin van toepas sing en de eerste moeilijkheden zjin in aantocht. Om duidelijk te zijn, is het noodig er aan te herinneren dat voor de patroons de wet toegepast wordt met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1933. De eerste verplichting:, aan de pa troons opgelegd, was lid te worden eener Onderlinge Kas voor Kindertoe slagen. Op datum van 31 Juli J.l. had nog niet de helft der patroons aan deze verplichting voldaan. De tweede verplichting was de door de wet opgelegde bijdrage voor 't jaar i933,,te betalen voor 15 Juni 1939. Deze bijdrage beloopt 270 fr. plus 12 fr. voor een Voorzorgsfonds, plus een derde bedrag voor beheerkosten. Het eenige door de wet voorziene voordeel, is het toekennen van Kin dertoeslagen aan de patroons met kin deren teil laste. De datum waarop echter met de uitbetaling der gezins vergoedingen zal begonnen worden, is nog niet gekend. Al de reeds ingeschreven patroons werden verzocht hunne bijdragen voor 1938 te vereffenen. Ontelbaar zijn die genen die aan het betalen hierva.n trachten te ontsnappen. De kleine patroons vooral beproeven te doen aannemen dat ze in het jaar 1938 geen patroon waren. Ons blijft het onverschillig wat 'e doen. Wij vervullen eenvoudig onzen plicht door hen er op te wijzen dat ze zich blootstellen aan tal van plage rijen en boeten. Zij die nog niet ingeschreven zijn, werden door de diensten van het Mi nisterie opgezocht. Zij werden van rechtswege ingeschreven in de Offi- cieele Kas van den Staat en zullen niets verliezen met te wachten hun koppigheid zal hun duur te staan ko men. Diegenen die beweren geen patroon geweest te zijn in 1938, moeten er aan denken dat ze in de meeste gevallen als patroon, bijdragen betaald hebben om hun werklieden te verzekeren te gen arbeidsongevallen, dat ze bijdragen betaald hebben aan een Kompensatie- kas (toepassing der wet van 1930), dat ze afhoudingen deden ingevolge de belastingswetten en ook betaalden voor het pensioen. Indien ze na het vervullen van al deze verplichtingen nog het middel vinden om te doen aannemen dat ze in 1938 geen patroon waren, om te kun nen ontsnappen aan het betalen eener som van 300 fr. of iets meer, dan zul len wij hiervan eenvoudig akte nemen en over iets anders spreken. Maar het niet op tijd betalen heeft voor gevolg dat hunne bijdrage zal verhoogd worden met boeten die gaan tot 80 fr. en meer, en dat op een ge geven oogenblik de verschuldigde som zal opgeëischt worden door den ont vanger der belastingen met al de hier aan verbonden gevolgen indien dan nog niet betaald wordt. Voor de onafhankelijke arbeiders, landbouwers, handelaars en vrije be roepen, zal de wet toegepast worden met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1939. Er werd nog geen aanvang gemaakt met het innen hunner bijdragen, om dat voor het meerendeel onder hen dit slechts kan geschieden na het invul len van een «vragenlijst» waarvan tot op heden de tekst nog niet klaarge- raakte. Zij ook moeten deel maken eener Onderlinge Kas, en ook voor hen meenen wij te mogen verklaren dat nog niet de helft der belanghetbenden aangesloten is. De oorzaken hiervan zi;n menigvul dig; de bijzonderste is wellicht de vol slagen onkunde waarin de belangheb benden verkeeren, en dit trots oproe pen langs den weg van de radio en honderden artikelen en mededeelin- gen in de dagbladen. Onmiddellijk volgt dan het geloof dat mensehen zon der kinderen onmogelijk kunnen on derworpen zijn aan een wet op kinder toeslagen. Weer anderen, die een kleine handelszaak uitbaten waarvan de opbrengst zoo goed als niets is, beelden zich in dat ook zij niet aan de wet onderworpen zijn. Voeg dan hier nog diegenen bij die zich opzet telijk afzijdig houden met de hoop d^t men hen niet vinden zal. Duizenden anderen zijn nog diege nen die reeds onderworpen zijn aan de wet van 1930; bijv. de echtgenooten van loonarbeiders die thuis handel drijven of herberg houden, of een be roep voor eigen rekening uitoefenen; ook nog loontrekkers die voor eigen rekening een beroep uitoefenen als bijverdienste; al deze personen vallen onder toepassing der wet van 10 Juni 1937 en zijn sedert 1 Januari van dit jaar bijdragen verschuldigd. Maar er zijn personen die nog moei lijker te overtuigen zijn. Het zijn de gewezen patroons en de gewezen onafhankelijke arbeiders, ge wezen handelaars, enz. enz. Ook zij zijn aan de wet onderworpen indien zij, in den loop van hun leven, gedurende minstens 10 jaar voor eigen rekening gewerkt of handel gedreven hebben. Deze bepaling geeft aanleiding tot de meest gekke toestanden. Enkele voorbeelden zullen dit duidelijk ma ken. Een oude juffer, vandaag 72 jaar, was naaister van beroep, deed een kleine erfenis en leeft sedertdien op haar renten; zij is aan de wet onder worpen, want zij werkte als naaister voor eigen rekening, langer dan 10 jaar; vóór den oorlog. Een kleine patroon, trok zich terug uit de zaken, acht jaar geleden. Hij liet zijn zaak over aan zijn zoon. doch hij was langer dan 10 jaar patroon, en zal moeten betalen. Een gewezen landbouwer, nu 85 jaar oud, leeft sedert 25 jaar zonder wer ken op de hoeve met zijn gehuwde dochter; hij is aan de wet onderwor pen. Er is zelfs meer, een arbeider is als goede koöperateur lid van den be heerraad van zijn kooperatief; als dus danig is hij ook aan de wet onderwor pen trots het feit dat hij als beheer raadslid zelfs geen zitpenningen krijgt. Waarom de wet, en vooral waarom het Koninklijk Besluit aldus gemaakt werd, ware niet moeilijk om te verkla ren; vandaag wilden wij er ons enkel toe bepalen enkele moeilijkheden op te rakelen, en ook om diegenen die inlichtingen verlangen betreffende deze wet er aan te herinneren dat zij ten allen tijde kunnen schrijven aan de «Onderlinge Kas voor Kindertoe slagen van België, Kernstraat 21 te Brussel». MAX PATTEET, Beheerder-afgevaardigde ken welke verband houden met de lichamelijke opvoeding en de spert, met de jeugdherbergen, de vakantie huizen en de campingterreinen. Zelfs de principieele toezeggingen voor het bouwen, uitbreiden of verbe teren van de inrichtingen, die in deze kategorie thuishooren en waarvoor de aanbesteding niet was goedgekeurd op 7 Juli, zijn ingetrokken. Na deze officieele mededeeling, die uitgaat van een bij uitstek sociaal de partement, kan de regeering niet meer betwisten dat hare politiek de verder felijke deflatie in de hand werkt. Geen rijkstoelagen meer verleenen teteekent dat er voortaan slechts weinig werken van openbaar nut zullen uitgevoerd worden, wat tot rampzalig gevolg heb ben moet dat de werkloosheid wordt opgedreven. W. V. De feesten door de soc.' arbeiderssporters te Luik georganiseerd ter gelegenheid der 35e verjaring der S. S. F. werden besloten met een grootsche, indrukwekkende massabetooging van socialistische turners, jeugdorganisaties en sportmannenen waaraan ook talrijke buitenlandsche groepen deelnamen

Voor Allen | 1939 | | pagina 3