mwm. p 13 O te fcf Waschgoednummer 273 De Belg Hosted vraagt aandacht in de afhlefiekwereid Laten wij niets aan het toeval over! H M O mi nn te B m Hoe het mysterie van Nederlands a koffer* moordtin één dag werd opgehelderd NA HET WEGKAMPIOEN SCHAP VAN BELGIE §11 O n O O H BÊi Üi pl|l Q *Qf È$l H %il§ mM RÉ HET HOEKJE VAN DEN OETEKTIEF en het e.ïc. wereldkampioenschap DUIVENRUBRIEK ffii'jfei ras-sa vJ - i#ü ÉÜ:j N&P '5 3?$§ O? p*s si' M 0M 'mM e. Hoogdagen voor de arbeiderssporters te Luik ■5—HB 5 - Voor Allen 20 Oogst 1939 V£ï£*ZMi Xixfc ^VA-r-v; t - KvrM- ;%ïb- 'C.-v-w: PS;.?is Év'aSv"' NSS&l 13, 14 en 15 Augustus te I-uik, waren hoogdagen voor de Internationale socialistische Arbeiderssport. I)e sterke Belgische voetbalploeg (boven) won van de Zwitsersclie ploeg (midden) met 30. •i,VvSr'ffi AsVti Het tennissen oiyrt niet langer een ourgerssport. Dat bewezen ons de talrijke afgevaardigden der socialistische tennisclubs uit Engeland, Nederland en België, die te Luik aan de matches deelnamen. m Een kiekje van de prachtige kusten van Yoego-Slavië, het land dat met de andere Balkanstaten ook moeilijkheden kent door den gespannen internationalen toestand. tÊSfiSv èHbbs# pj_$ mjm ï&Swjtë - ïwirtzf Vl Vakannegenoegens ln de prachtige natuur. Een gruwelijke misdaad heeft onze Noorderburen dooreengeschud. Door hun ontwikkelingspeil en hun zeden, door hun geaardheid en door de ge schiedenis hunner krimineele affaires, dachten ze, dat alleen in het Zuiden, waar het bloed driftiger en onstuimi ger schijnt, zulke ontzettende schur kenstreek mogelijk was. En ze schre ven dan ook in hun pers «Het is een afschuwelijke zaak, zooals in Nederland vrijwel nog nim mer is voorgekomen. De eerste be richten over het vinden van een lijk in een koffer deden de menschen ont stellen, te meer toen zij hoorden, dat het een danig verminkt vrouwenli chaam was. Men vroeg zich af, welk schrikbarend drama aan deze lugu bere vondst ten grondslag lag. Men dacht aan een buitenlandschen moord, omdat Nederland van dit soort mis daden nog verstoken is gebleven.» Helaas voor het prestige en de bur gerdeugd van over den Moerdijk, geen land, geen ras geniet het voordeel a priori beveiligd te zijn tegen de ergste vormen der misdadigheid. Er valt niets aan de feiten te veranderen en die luiden als volgt De 35-jarige hofmeester van het schip «Johan de Witt», P. L. Korens, wonende boven een winkel aan de Pijnackerstraat te Amsterdam, heeft daar omstreeks den 23n Ju zijn 34- jarige vrouw, waarmee hij reeds 4 jaar gehuwd was, vermoord. Hij stopte den romp van het lijk in een hut koffer en verborg vermoedelijk de andere lichaamsdeelen hoofd en ledematen in twee andere koffers, die hij gezamenlijk voor dit doel kocht op 24 Juni in een winkel voor zee mansuitrustingen in de havenbuurt. Korens wierp vervolgens de koffers met hun griezeligen inhoud weg. ver voerde er zelfs een van per auto'naar Terschuur en wierp daar den aldus verpakten romp in een sloot. De kof fer werd er bij toeval ontdekt op 10 Augustus 1.1. Wie was het slachtoffer, wiens li chaam niet meer te vereenzelvigen viel De politie stond voor een zeer moei lijke taak. Een heel ongewoon myste rie. Een bijna... «buitenlandschen moord Maar toch zou men spoedig tot de oplossing komen. Men stond niet voor een feillooze misdaad, geen «perfect crime». Neen, één van de verzuimen, die de misdadigers bijna altijd om niet te zeggen onvermijdelijk ma ken, zou een heel kleine, maar zeer belangrijke aanwijzing vormen voor het gerecht Inderdaad, op een der kleedingstukken, die zich in den kof fer met den romp bevonden, ontdekte men, het goed verborgen waschmerk, waar de dader geen acht aan geschon ken had. Een nummer Drie cijfertjes 273... En dat was al. Dat was het eeni*e, dat de speurders leiden moest. «Waschgoednummer 273». Niets meer, niets minder. Doch het was voldoende, want het duurde geen 24 uren na deze vast stelling of het slachtoffer was al ver eenzelvigd en de schuldige reeds ver dacht. De politie, van zoodra ze al hare hoop op «273» had gezet, verspreidde de historie van dit getal-mysterie naar wijd en zijd, door de pers en per radio. Wie kende een vrouw met waschgoed- merk 273 Verscheidene personen meldden zich te Amsterdam direkt aan en onder hen was er een vrouw, die beweerde eens van haar sedert enkele maanden vermiste zuster een schort te hebben gekregen met hetzelfde nummer. Een verdwenen vrouw en een waschgoed nummer, dat klopte Maar dat was een hoopgevend houvast Er zaten in den koffer ook vrou wenkousen. De persoon, die den poli- tie-oproep had beantwoord wegens het waschgoednummer 273 kreeg nu ook deze kousen te zien. Ze herkende ze onmiddellijk aan de stoppen. Er was geen twijfel meer mogelijk de ver moorde was wel hare zuster, echtge- noote Korens uit de Pijnackerstraat Haar man was met de boot «Johan de Witt» naar Indië. Hij had er over geklaagd, dat zijn vrouw er vandoor gegaan was met een ander. Dat geloofde de familie der vrouw niet. Vrouw Korens was een brave, sobere echtgenoote, die hard werkte, terwijl haar man vrij veel geld ver teerde. ue in Juni vermoorde vrouw Korens, wier romp werd ontdekt in een koffer te Terschuur Eens het slachtoffer vereenzelvigd, zou de rest als vanzelf volgen, want de dader had er te zeer op gerekend dat, indien men ooit den koffer vond te Terschuur, het lijk reeds zóó ont bonden zou zijn, dat er niet van her kenning meer sprake kon zijn. Het waschgoednummer werkte ech ter fataal. Het was de sleutel van het geheim. Want toen men het leeg staand huis der Pijnackerstraat voor het onderzoek ontsloot, ontdekte men al het bezwarendst materiaal, dat men maar wenschen kon. Korens had zijn meubels verkocht alsook de kleeren der vrouw. Men vond die stukken terug en aan som mige kleefde er bloed In de keuken vond men in den goot steen sporen van geronnen bloed, evenals in de zijkamer. In den goot steen lag een borstel waarmede bloed sporen waren weggewischt. Stille ge tuigen van het tafereel, dat zich in dit stille, leege huis heeft afgespeeld. De politie kwam verder in aanraking met een sigarenwinkelier uit de buurt, die, zonder iets kwaads te vermoe den, meegeholpen had om den zwaren koffer, waarin het Hjk was verpakt, in de auto te dragen. Het slachtoffer had geruimen tijd haar rijwiel in zijn winkel geplaatst, maar toen het dezen getuige was opgevallen, dat zijn kliën- te ineens was weggebleven, had haar man voor uitleg gegeven «Mijn vrouw is al een heelen tijd niet thuis gekomen. Zij is ineens weggebleven en heeft zeker de beenen genomen. Nu geef ik er den brui aan en ga den heelen boel opbreken.» Het getuigenis van den man, die de koffers aan Korens verkocht, was daarenboven doorslaggevend. Geen twijfel meerde hofmeester had zijn vrouw vermoord en zich op een af schuwelijke wijze van het lijk ont maakt. Een bevel naar Indië en enkele uren later werd de verdachte te Se- marang aan boord van de «Johan de Witt» aangehouden. De geschiedenis van dezen Neder- landschen koffermoord herinnert ons onwillekeurig aan een daarop sterk gelijkende misdaad van ten onzent de gruwelijke affaire van Rekkem. Ook Van Tourhoudt meende, dat men zijn in stukken gesneden vrouw niet meer zou hebben herkend. Hij vervoer de insgelijks de deelen van het lijk 's nachts per auto en wilde daarna ook doen gelooven dat de ongelukkige uit eigen beweging vertrokken was. Hij dacht zelfs dat ze te Roubaix was Ook Korens vond zoo iets uit. Zeke ren nacht, na den moord, kreeg een der familieleden, die steeds naar de «weggeloopen» vrouw informeerde, een telegram waarin Korens mededeelde •Marie gezien, komt Zandag terug-. Later vertelde de cynische schurk zijn vrouw in Amersfoort met een anderen man te hebben gezien... Dit alles her innert ons wonderwel aan onzen Westvlaamschen vrouwenslachter Van Tourhoudt kreeg immers een brief uit Roubaix, waarbij zijn vrouw, na dat ze vermoord was. hem haar af scheid maakte, (de brief verdween, zoodra V. T. hem aan de politie moest bezorgen) Maar er zijn nog andere punten van overeenkomst Net als vrouw Van Tourhoudt, werd vrouw Korens in haar keuken ver moord en in het zijvertrek in stuk ken gesneden. In beide zaken deden de moordenaars het hoofd waarop vermoedelijk de slagen werden toege bracht verdwijnende eene ver brandde het wellicht, de andere wierp het misschien in zee. Wie weet zijn de motieven ook niet gelijkaardig Het zou in elk geval interessant zijn, na te gaan of Korens nooit iets over de zaak Van Tourhoudt heeft verno men. Hij heeft er in elk geval een tweede editie van geleverd, doch een minderwaardige. Van Tourhoudt legde het immers zóó aan boord, dat hij «zelfmoord van het slachtoffer» en «krankzinnige ra deloosheid van den beschuldigde» zal doen pleiten, daar waar Korens nog steeds loochenen moet om tijd te win nen teneinde nieuwe leugens te kun nen fantazeeren. Behalve de rol van de jeugdige Yvonne Deprez, gespeeld in het dra ma van Rekkem. verschillen de twee gruweldaden enkel door de wijze waar op de lichaamsdeelen werden verpaxt en hun identifikatie. Een hand van vrouw Van Tourhoudt werd herkend aan een lidteeken. In de laatste honderd jaar werden ongeveer een 200-tal «koffermoorden in de rechterlijke annalen genoteerd. De meest typische aanwijzingen voor de ontmaskering der daders waren daarbij de volgende vroegtijdig ont dekken der in het water drijvende koffers met gemakkelijke vereenzelvi ging van hun luguberen inhoud uitdruipend bloed of lijkgeur die de koffers direkt verdacht deden voor komen de vereenzelviging van de koffers, waar deze van de slachtoffers eerst te moeilijk bleek het getuigenis van personen die bij het transport hielpen kenteekens op de kleedingstukken of aanduidingen in de zakken, de voe ring, de bijkomende verpakking. Toen in 1840 te Parijs de 41-jari- gen wisselagent Cottentin vermoord werd aangetroffen in een aan de rue des Moulins achtergelaten mand, her kende men hem aan zijn hoed waarin zijn naamletters waren gemerkt. De jongste koffermoord in de Licht stad was die op den 26-jarigen loop jongen Juguet. Den 27n Januari 1.1. werd hij van kant gemaakt door zijn vriend, die het lijk in een koffer achterliet in het hotel Marengo. Doordat men in de zakken een rekeningetje vond, betref fende geleverde broodjes, konden de fijne speurders de identiteit van het slachtoffer binnen de 48 uren bepa len. Niet altijd was de politie zoo geluk kig. In 1843 voor een dergelijk geval te Fergersheim (bij Mulhouse) bezat men het afgesneden hoofd van het slachtoffer, een 40-jarige vrouw. Men bewaarde het twintig jaren lang in een bokaal alkohol. maar nooit werd iemand gevonden, die de ongelukkige kon herkennen. Tweemaal bracht men den beschuldigde voor het assisenhof, doch tweemaal sprak men nem vrij. Het mysterie geraakte nooit opgelost. Maar dat gebeurde bijna een eeuw geleden. Middelerwijl zijn de toestel len, de uitvindingen, de wetenschap pelijke methodes die ten dienste staan van de opsporing enorm vooruitge gaan. De techniek heeft alles veran derd. Maar de mensch is dezelfde ge bleven zijn zenuwen kan hij niet mechanisch beheerschen, hij heeft nog steeds dezelfde emoties en reakties, hij begaat nog steeds vergissingen. Hij kan nog altijd iets vergeten daar waar de rekenmachine nu feilloos alles optelt. Hij kan nog altijd in zijn zenuw achtigheid iets over het hoofd zien. Al is het een onnoozel waschgoednum- mertje. En dan... dan stort alles ineen, de., vernuftig gekombineerde overval, de* genomen voorzorgen, de misleidende schijnbare kalmte achteraf, enz. Alles komt uit. de gevolgen zijn onafwendbaar en men wordt getroffen door de onverbiddelijke, snelle logika de arrestatie, al moest het op 't einde van de wereld zijn, daar ergens in Semarang. NICK De Belg Mostert boekt tegenwoordig de eene zege na de andere en heeft waarlijk het hoogste punt van zijn forme bereikt. Vóór een paar dagen wist de sterk ste athleet, die België wellicht ooit heeft voortgebracht, het rekord van België der 800 meter, dat reeds op zijn naam stond, te kloppen. Het is nu definitief uitgemaakt, dat Mostert nog sterker is op de 800 me ter dan op de 1500. Dat komt hij op afdoende manier te bewijzen te Straatsburg, waar hij waarhjk ophef maakte. Hij klopte niemand minder dan den Franschen kampioen Han- sennen en den beruchten Amerikaan Beetham. Velen droomen ervan Mostert in strijd te zien tegen het fenomeen den Duitschen Harbig. Trots het verscnj] tusschen die twee athleten niet bijs ter groot moet zijn, toch achten we onzen landgenoot niet bij machte om den uitzonderlijken Harbig ie kloppen. In die athletiekmeeting te Straats burg, gaven de Amerikanen weer eens den toon aan. Op de 18 Droeven, wis ten zij er niet minder dan 14 te ver overen. Van een sprekende meesterschap gesproken Jeffrev (Amerikaan) liep de 100 me ter in 10" 4/10 en diezelfde Jeffrev had voor de 200 meter slechts 21" 4'10 noodig. In de 1500 meter zegevierde de Ame rikaan Rideout vóór den Fmischm-in Messner. Die Rideout was in de mijl der eeuw de oorzaak van het incident Wooderson. maar heeft te Straatsburg bewezen dat hij ontegensprekelijk klas heeft. Binnen enkele dagen zullen de be ruchte Amerikanen hun kansen verde digen te Parijs, waar ze onder massale belangstelling fenomenale prestaties zullen leveren. Zondag en Maandag hadden we te Luik hoogdagen voor onze arbeiders sporters. Zwemmers, athleten en voet ballers streden er om de suprematie onder flinke belangstelling. De Vrije Zwemmers hadden traaie suksessen op Frankrijk en Duitsch- land maar in waterpolo werden onze landgenooten gekortwiekt door Frank rijk. Dit land won trouwens het wa- terpolotornooi vóór België A, Zwitser land en België B. De athletiekwedstrijden stelden en kele krachten op den voorgrond, die stellig hun voet mogen zetten naast de aller besten uit de burgersport. Zoo sprong de Fin Lethonen 6 m 80 ver, om de speer 68 m. 01 ver te wer- Pen- In België hebben we geen enkel athleet voorhanden die in spieswerpen de 60 meter kan overschrijden. De Engelschman Thomas .iep de 100 meter in 10" 8/10, wat voorzeker een voornamen tijd is. Saelen.;, de beste Belg, en zelfs een van de voornaamste Europeesche krachten, had te Brus sel tusschen de athletiekmeeting Bel giëFrankrijk, voor juniors 10" 9/10 van noode voor de 100 meter vlak. We gaan nu niet beweren dat Sae- lens het niet halen kan van Thomas, maar we mogen aannemen dat het verschil tusschen die twee loopers miniem zou zijn. Wat vooral eens te meer gebleken is te Luik, is wel dat België bij de ath- letiekers nog veel te leeren heeft. De arbeiderssport heeft hier nog heel wat weg af te leggen alvorens het peil van andere landen bereikt wordt. In den voetbalwedstrijd België— Zwitserland toonden onze landgenoo ten zich langs hun beste zijde en won nen ruimschoots verdiend met 30. Geen enkele Vlaming was van de partij, daar de twee aangeduide spe lers Arens (Eendracht Gent) en Lin- gier (Oostende) weerhouden waren. De Belgische voetballers pratikeer- den een aangenaam spel en stonden een trapje hooger dan hun moedige tegenstrevers. De feesten te Luik kenden veel bij val en dat moet voor onze arbeiders- sporters een stimulant zijn om op den ingeslagen weg voort te ijveren. SENOR. Nadat Kint reeds vorig jaar den titel van wereldkampioen veroverd had, kamt hij nu ook het kampioenschap van België, dat te Luik verreden werd, in de wacht te slepen. Meteen valt die hooge onderscheiding te beurt aan een renner, die een kampioen is in den waren zin van het woord Kint is een tweede Ronsse, even veel zijdig en meer berekend. De manier waarop hij het kampioenschap, dat buitengewoon lastig was won, toont netjes aan, dat Kint niet alleen op de pedalen kan duwen maar dat hij ook over een helder koersdoorzicht be schikt. Hij sloeg zijn slag op het gepaste moment en geen enkele van de noch tans buitengewoon knappe tegenstre vers, die op dien zoo plotsen als on- verwachten aanval kon reageeren. Pro gressief kon Kint zijn voorsprong aan dikken om als groot triomfator te be sluiten. Hij had zijn tegenstrevers murw geslagen, hij had bewezen de meester te zijn. De titel berust in ste vige handen en Kint zal ons nog meer dan eens op aangename wijze verras sen. Het wereldkampioenschap, dat te Varèse in Italië verreden wordt, staat nog voor de deur en onze kampioen zal er het onmogelijke beproeven om zijn faam eer aan te doen. Het kan dan ook best. dat hij zon der ongelukken de chauvinistische Ita lianen op eigen bodem van het leer geeft. Na afloop van de Belgische kam pioenschappen werden ook onze an dere vertegenwoordigers voor Varèse aangeduid. De keus viel op Disseaux, Van Overberghe en Ritserveldt of de renners, die mede met Kint een hoofd rol speelden in den strijd om den Bel gischen titel. Mogelijks zal de keus door sommige beknibbeld worden omdat misschien een lokale favoriet ontbreekt. Eerlijk heidshalve moeten we nochtans toe geven, dat het viertal buitengewoon sterk is en bij machte is om onze faam op wielergebied hoog te houden. Dat Vissers en S. Maes er niet bij zijn, hebben ze slechts aan zichzelf te wij ten. Ze teekenden een kontrakt om op denzelfden dag van de Belgische Hst reusachtig viermotorig watervliegtuig ,,'ondig nagezien, voor dc regelmatige dienst welke tot stand werd gebracht tusschen Southampton (Engeland) en New-York. Cabot werd transatlantische Het duivenspel hangt veel af van de chance en het gelukBij den een slaagt alles, wijl een andere mets dan onkans tegenkomt! Ziedaar woorden, die wij meestal hooren spreken door liefheb bers, die'in ons sport maar moeilijk lukken, diensvolgens en weinig ont moedigd zijn en alzoo dikwijls den meer bevoorrechten speelgenoot benij den. Wij zullen niet beweren, dat sommi ge personen hier op de wereld niet meer door de goede prinses worden be voorrecht en dat andere integendeel niet al te overdreven door het noodlot worden vervolgd. Bij den een gaat al les mee, wijl een andere, wanneer er een steen uit de lucht valt, dezen op het hoofd krijgt. Zoo kan men in duivenliefhebberü ook weieens mee- of tegenslag beleven, dooh dat de uitslagen in de vluchten het meest van het toeval of het geluk afhangen, dat vinden wij wat ver ge zocht. Is het niet aardig te moeten besta- tigen, dat die zoogezegde kans meest altijd naar denzelfden kant overhelt en dat het doorgaans dezelfde liefheb bers, de bedreveriste spelers zijn, die de schoonste uitslagen maken? Neen, duivenspel is geen chance- spel verre van daar! Het is integen deel een sportbedrijf, dat kennis en overleg vergt, en alleen hij, wie zijn vogels verstandig weet uit te kiezen, te onderhouden en te drillen, komt tot noemenswaardige resultaten. Men ontmoet weieens een melker, die toevallig komt opduiken en die, spijts onkunde en gebrek aan onder vinding ineens van zich doet spreken, maar meestal is dezes roem slechts kortstondig en na enkele jaren behoort hij tot het verleden. Nu de voornaamste prijsvluchten ach ter den rug zijn en het grootste ge deelte onzer duiven beginnen te rui ven, moet er vooral gezorgd worden, dat deze levensverrichting een nor maal verloop heeft, en hierbij mag men weeral niets aan het toeval over laten. Meer dan een sporbgenoot, eens het spel afgeloopen, laat zoo maar zijn duiven grootendeels aan hun lot over; in der haast wordt nog wel een hand greep eten uitgestrooid, doch verder wordt er naar de beestjes maar weinig meer omgezien; zij hebben maar hun plan te trekken, 't zij goedschiks of kwaadschiks! Dat is alles goed, zoo het wel ver loopt! Wij ook zijn partijganger onzer reizigers gedurende de ruiperiode zoo maar hun eigen vry leventje te laten leiden, ze zelfs te verplichten alleen in hun onderhoud te voorzien door ze te velde te doen vliegen, maar zulks op konditie, dat ze wel werkelijk in rust leven en wij ze van kweeken kun nen weerhouden. Maar handelen allen wel werkelijk zóó? Laten ze hun vo gels niet aan hun lot over, dit op een stinkend vuil hok, zonder water in den drinkpot en met in alle hoeken en kanten jongens of eiers in de besmeur de nesten? Wie zal mij dan durven zeggendat zulke duiven in blakende gezondheid kunnen verkeeren en dat ze zullen ruiven zooals het behoort? Onze gevleugelde reizigers aan hun lot overlaten en in het wilde laten vliegen is vast en zeker eene goede doenwijze en misschien wel het ibeste tijdens de ruiperiode, op uitsluitende voorwaarde, dat ze niet kweeken. On gelukkig zijn zeer weinig liefheb bers zoodanig ingericht, dat ze zulks kunnen beletten. Wij, en duizenden met ons, beschikken slechte over een hok, waar de woonplaatsen niet kun nen weggenomen worden en diensvol gens kolt 'het ons groote moeite, om onze koppels van den kweek te weer houden. Daarom moeten wij steeds een oogje in 't zeil houden om, al hebben wij eieren in de nesten, wij op tijd en stond bij de hand zouden zijn om deze te klotsen. Ongelukkig is deze wijze van onvruchtbaar maken zeer gewaagd want meer dan eens hebben we het weten gebeuren, dat dergelijk maneu ver mislukten en dat er koppels aan het azen waren zonder het weten van den liefhebbers. Daarom moet iedere melker een zeker aantal kunstmatige eieren bezitten; daarmee kan men on mogelijk bedrogen vallen en dergelijk steenen legsel is ook eene waarborg tegen het breken, waardoor de duiven zich anders bevuilen en besmeuren. Nog een goed middel om het kwee ken te voorkomen, is de duiven bij da ge naar buiten te drijven en het hok toe te leggen. Zóó kennen wij een lief hebber, die 's morgens aan zijn been tjes een weinig eten geeft. Eens de granen binnengespeeld moet de ggn- scbe bende buiten. Hij plaats den drinkpot op de valplank van den kij ker en de ingang van het hok gaat toe tot met valavond. Zelden gebeurt het, dat zijn vogels bij dage te zien kampioenschappen te Arcachon te rij den en dat de selektieheeren beide •renners over het hoofd gezien hebben voor Varèse vinden we maar juist. Ze werden immers aangeduid om mede te dingen voor den Belgischen titel maar verkozen het zekere, t.t.z. een kontrakt op velodroom waaraan een paar duizenden frank verbonden zijn, boven het onzekere, dat een wegkam- pioenschap biedt. We gaan niet uitmaken of S. Maes en Vissers gelijk of ongelijk hebben. Het zijn nu eenmaal beroepsrenners en ze moeten maar best weten wat hun te doen en te laten staat. In ieder geval vinden we het jam mer van sportief oogpunt uit be schouwd, dat beide groote kampioe nen niet te Luik waren om er door hun macht en kunde hun selektie voor de wereldkampioenschappen af te dwingen. Ze moeten er maar de ge volgen van dragen. Jammer kan het genoemd worden, dat Somers slechts reserve is omdat de Antwerpenaar toch zoo 'n sterke kerel is, die naar alle waarschijnlijk heid op dit golvend terrein van Varèse uitstekend werk zou geleverd hebben. Men mocht echter maar vier begun stigden aanduiden en dat is te weinig vooral voor een land als België, dat over tal van renners beschikt met gevestigde reputatie. Het gaat b.v. niet op, dat een Hon garije, een Amerika, een Zweden enz. waar de wielersport nog maar in een beginstadium is, evenveel renners mag afvaardigen als België, Frankrijk en Italië. Zooveel renners, die dit jaar groote klassiekers wonnen en die te Varèse bepaald niet kansloos zouden staan, zullen we nu moeten missen. Jammer is het te noemen maar een reglement is nu eenmaal een r ele ment en we kunnen dan ook slechte hopen, dat toekomend jaar landen waar de wielersport fel ingeburgerd is, een grooter aantal renners naar de wereldkampioenschappen zullen mogen afvaardigen, dan andere waar die sportvertakking nog maar in een be ginstadium is. LOUIS. zijn; (hun verblijf is op het veld; doch bij zonsondergang komen ze afgesto ken met een dikgevulden krop en elk gaat naar binnen, om den nacht door te brengen. Nooit moet de man om zien, zoo er hier of daar geen koppels nestelen, zijn hok ligt zuiver en dat zijn stelsel goed is dat getuigen best zijne prachtige uitslagen in de vluch ten, want telkenjare speelt deze lief hebber heerlijke prijzen, vooral in de etapen boven Parijs. Toch zijn er ook veel melkers, di verlangen voort hun duiven bij zich te houden, ten einde er nog steeds aan de vluchten te kunnen mede deelne men. Welnu, deze moeten vooral op hunne hoede zijn. Met hun oude duiven, die reeds den ganschen Zomer gevlogen hebben, kun nen zij het van nu af maar moeilijk meer halen en deze hebben ten andere ook wel recht op eene welverdiende rust. Eens de ruitijd daar, moet het onvoorwaardelijk gedaan zijn voor die vogels, welke reeds van in April of begin Mei in het harnas stonden. Best nemen ze dan hiervoor enkele jaarlin gen ofwel jonge duiven. Maar hier moe ten wij hun nogmaals toeroepen Weest op uwe hoede en past op, want ge speelt met vuur, op gevaar af van u deerlijk te verbranden! Het spel gedurende de maanden Augustus en September is van zoo luttele beteekenis, dat het geenszins de moeite loont om er eene goede duif, hetzij oude of jonge, voor te gebrui ken. Wil men toch spelen, dan neme men hiervoor enkele jonge duivinne- tjes, welke men op den hoop heeft en die men later toch van zin is te ver wijderen. Men late deze dan maar kweeken naar goeddunken, ten einde hunne drift naar huis aan te vuren en op zijn hoogst te brengen. Doch nooit gebruike men hiervoor vogels, die voor de toekomst beschikt zijn; 't is eene roekeloosheid, die nooit ongestraft wordt 'begaan. Houden wij dus vooral het oog ge richt op eene goede verpluiming onzer reizigers; zorgen wij in alles voor hun ne gezondheid, laten wij niets aan het toeval over, want allen hij, die met wijs beleid eene kolonie weet te bestu ren, oogst rijke vruchten van zijnen arbeid. CARLO. (Nadruk verboden.) De socialistische arbeiderssport organiseerde grootsche feesten te Luik ter gelegenheid van de 35e verjaring der S. S. F. Talrijke internationale wedstrijden werden er met groot sukses gehouden. 1. Internationale zwemwedstrijd, start 100 m. 2. Belgische en Fransche ■ploegen die een waterpolowedstrijd betwistten, die eindigde met een Fransche overwinning

Voor Allen | 1939 | | pagina 5