r AALST Bij een herdenking van een tienjarig bestaan Nationale dienst van werkloosheid NINO VE (ooman Edmond is niel meer lil hel Zottegemsche V Een initiatief welke te loven is - Plechtige ontvangst doot het stadsmagistraat REDE UITGESPROKEN DOOR DEN HEER VANDENSTEEN ANTWOORD VAN BURGEMEESTER NICHELS Naar welke school AVONDLEERGANGEN OUDERS S.A.V.-nieuws AVONDLEERGANGEN S. V. V. S. V. V. 7 - Voor Allen - 20 Oogst 1939 ARRONDISSEMENT AALST Zondag j.l. vierde het Steunfonds Schotte Frères zi„n tienjarig bestaan. De ongeveer 300 leden werden in den voormiddag ontvangen op het stad huis. Aanwezig waren als vertegenwoor digers van het stadsbestuur: burge meester Nichels, schepenen Deprez en De Stobeleir, schepen Berghman, door ambtsbezigheden belet, had zich laten verontschuldigen. Zooals het de gewoonte is bij der gelijke gelegenheden werden een paar redevoeringen uitgesproken, eener- zijds door den heer Vandensteen, eerevoorzitter van het steunfonds, an derzijds door den burgemeester, in naam van het stadsbestuur. We laten hier deze toespraken in extenso volgen: Af. OCTAAF VAN DEN STEEN eere-voorzltter van het steunfonds Geachte heer burgemeester en schepenen, Ik voel me oprecnt gelukkig omdat U onze maatscnappij ter gelegenheid van haar jubileum in deze prachtige zaal hebt willen ontvangen, aldus een bewijs gevend van echte demokratie. Inderdaad het Steunfonds Schotle Frères» is geboren onder den drang van weldoen met demokratischen geest en wel onder de leuze De werk man mag noch slaaf noch bedelaar lijn». c is nu 10 jaren geleden, ondanks vooruitgang op sociaal gebied, ondanks de prachtige prestaties van de zieken bonden, toch waren de werklieden niet genoeg verzekerd tegen de ellende die hun ge:in treft als de broodwinnaar op het ziekbed wordt neergesmakr, en toen de nood groot werd, toen het spook der armoede in dat huis was g«.„i»,aen, wartn er goede harten die met aalmoes en omhalingen trachtten verzachting te brengen in dien onge- lukkigen toestand. Doch hoe ont- eerend voor een fieren moedigen werf man, gebedeld voor hem en voor zijn gezin... waarvoor hij eens gezworen had er voor té zorgen door zijn werk. Misschien zou men hem er later een verwijt van maken? en hier voelden wij den prik, dat mocht, dat kon niet langer, en daarom werd het steunfonds gesticht. Eenige verdienstelijke mannen na men de handschoen op, en wat zij in die korte tijdspanne gespresteerd heb ben grenst aan het onmogelijke. Nau welijks 2 maanden gesticht, mild ge steund door onze patroons, die de solidariteit hunner werklieden toe juichten, konden de uitbetalingen be ginnen. Gedaan met bedelen, wat vroeger een aalmoes was werd een recht dat met opgeheven hoofd door elk lid mag ontvahgen worden. In onze vlag staat als symbool een bijenkorf gegrift, waarin de vooruit ziende bietjes het hunne bijbrengen om in slechtere dagen te kunnen hel pen als het past. Hier geldt de stel regel «Allen voor één, één voor allen». Om U een klein gedacht te geven van de werkzaamheid van dit fonds, wil ik u alleenlijk dit zeggen, meer dan 100.000 frank is op die 10 jaar tijds reeds aan steungeld uitbetaald, en dit voor een zeer geringe bijdrage. Doch hiermede was het bestuur nog niet tevreden, zij wilden dichter b.j het doel komen, en zoo werd er in den schoot van het steunfonds een hulppensioenkas gesticht, altijd met den offerwilligen steun van onze hee- ren patroons Mr. Achille en Hippolyte Schotte, waarvoor hier onzen openlij ken dank. Hierdoor kunnen. on<e oudjes met een gerust gemoed hun nen ouden dag zien naderen, en hier mijne heeren, kan ik niet nalaten mijn oprechte hulde en dank te betuigen aan dat bestuur die met zooveel takt, zooveel wijs beleid dit fonds tot dit hoogtepunt heeft gebracht. In de eerste plaats noem ik onzen sympathieken voorzitter Karei Nei- rinckx... van bij het ontstaan heeft hij dien zwaren post waargenomen, en zich met hart en ziel aan deze heilige zaak gewijd. Nooit hebben wij een beroep gedaan op zijn offervaar digheid, altijd was Karei in de bres waar de belangen van zijn steunfonds in het gedrang waren; Jean Van de Velde, Gabriel Merkx, beiden onder voorzitters die van bij de stichting den voorzitter terzijde hebben gestaan om hem met raad en daad bij te staan in deze zware taak; Valery De Gols, penningmeester, die met zoo veel zorg de frankskens heeft ver gaard, en ze met zooveel liefde uitbe taald; Alfons Timmerman, algemeen; sekretaris en schatbewaarder, die met een benijdenswaardige orde ome boeken houdt en de financieele zorgen onder zijn hoede neemt. Mijne Heeren, dit uitgelezen groepje vormt het hoofdbestuur, dat zij het allen goed doen, bewijst de schitterende bloei van ons steunfonds. Maurice Mertens, jef Pollyn, Theofiel De Wolf, Edmond Van Goethem, Pol BoxtaéT, Gust Meu- leman, Stant Van der Borght, Lem- mens, Gust De Petter, Emiel Kiec- kens en Fred Meert, allen leden van het bestuur die het hunne er toe bij dragen tot den vooruitgang onzer ge liefde maatschappij, aan allen onzen oprechten dank, ik eindig met den kreet: «Leve het steunfonds Schotte Frères nogmaals onzen hartelijken dank aan de heeren burgemeester en schepenen voor dit goed onthaal. (.Warme toejui chingen vielen spreker ten deel). Toen het su»«»a»»cotuur gevraagd werd (Jeu. hier lil un.o p«ac»iuge ieestzaai pfecnwg te ontvangen, x«,r Van net tlfcnjuiig nestaau van uw steuiuonus, lieuuexi wij geen Ougenouk gtaamtiU, onze izzoveni-- Unng te ge v cll. uw eeiz-vozinitter, mijnheer Octaai Vanuensteen, zegue ons zoo even, aat uw steunionos is gesticnt onaer ue leuze: «ue werkman mag noen siaar, ïiuui beueiaar zijn:» Eaeie leuze, myiineeren, want een wermnan is een mensen zooais een anaer; een werkman neeft reent op een bestaan, op een aeiug oestaau, met alieen voor nem, maar Voor ganscu zijn gezin. jsen werkman moet gevrijwaard woiuen van enende, moet gmioipen en bijgestaan women, wanneer er nooa areigv; wanneer nij cioor ziekte o« ongeval in armoeue zou dreigen te vti vanen. Uw steunfonds heeft daarin voor zien, en wanneer ge ons zegt, dat er in cue tien vervlogen jaren, meer dan 100.0U0 frank aan uw leden is uitge keerd, dan zegt ons dit, dat er reeds hierdoor, veei armoede en ellende aan uw leden, die in ongelukkigen toestand verkeerden, is gespaard ge bleven. Moet ik u zeggen,mijnheeren, hoe zeer het stadsbestuur er over verheugd is, dat ge dit edel doel hebt begrepen en in werkelijkheid hebt gesteld. Want niets is meer vernederend voor een fieren arbeider, de hand te moeten uitsteken voor een aalmoes, zelfs dan, als hij onbekwaam is te werken en voor zijn gezin het hoogst noodige niet kan winnen. Van ziekte is niemand gevrijwaard, ongelukken kunnen eenieder treffen en net is dan dat uw steunfonds daar is, om het ontbrekende bij te bren gen. Eén voor allen! Allen voor Eén! Ja zoo zou het moeten zijn, dit zou moeten toegrepen worden door allen die met de opbrengst van hun arbeid moeten leven. Gedeeltelijk is zulks waar geweest, want wie het leven van den werkman van vóór den oorlog 1914 heeft gekend, moet en zal erkentelijk zijn, aan al degenen die te dien tijde aan de zijde van het werkende volk hebben ge staan, om zijn ellendig lot van toen zooveel mogelijk te verzachten. Er was alsdan geen steunfonds inge richt, zooals het uwe, in de werkhui zen en fabrieken. Er was alsdan geen hulp en steun aan de zieke en ongelukkige arbei ders, want in dien toestand, wachtte hen de grootste nood. ja nujnneeren, de werkman was alsdan een slaaf en meestal een bede laar! Slaaf, omdat hij een werkdag te tobben had van elf en twaalf uren per dag. Bedelaar, omdat hij er zelf niet in gelukte, voor dien langen werkdag, een loon te verdienen om er mede zijn gezin behoorlijk te voeden, te kleeden en te onderhouden. Weet U mijnheeren, dat we den tijd hebben beleefd, dat kinderen van zeven en acht jaren oud, insgelijcs dien langen dag moesten arbeiden in fabrieken, terwijl zij van alle onder wijs waren beroofd! Bij werkloosheid geen vergoeding; bij ongeval insgelijks geen steun en bij ziekte, was het hospitaal hun tos- vluohtsoord. Welke armoede, welke ellende it er aisuan met gfciedcn. Er waren dan geen patroons, zoo- als de uwe, niijnnteren, cue nun werk lieden aanmoedigden om steuniona- sen op te richten en die fondsen fc voeden met toelagen uit hun eigen tak. En wanneer uw eerevoorzitter, daar straks zijn dank uitsprak voor die edele daad aan de neeren Acmiie en mppoiyie Scnocte, dan ben ik geluk kig als burgemeester der stad, m naam van me stadsbestuur en ik meen wel van de weldenkende bevolking, mij bij die welverdiende hulde te aun- ïicn aansluiten en tevens de noop uitdrukkende, dat hun edete daan zich zal bestendigen en veel navolgers zal vinden bij oe heeren fabrikanten en nijveraars onzer stad. Uw steunionos heeit een tweede doel, zegde uw geachte eerevoorzit ter, namelijk: een hulppensioenkas hebt u gesticht! Heeft een werkman recht op een deftig bestaan, tijdens de jaren dat hij bekwaam is zijn arbeid te verrich ten, voorzeker verliest hij dit recht niet, wanneer hij door ouderdom uit geput is van krachten en op rust moet gaan. En het is jammer, voor onze oud jes; maar eenieder moet het beken nen, hun ouderdomspensioen is te gering, veel te gering om hun laatste dagen zonder kommer en gebrek te kunnen doorbrengen. Ook dit hebt ge begrepen en uwe patroons insgelijks. Dat ge fier zijt op uwe patroons is begrijpelijk, en vele werklieden zui len benijden, dat hun patroons niet met dezelfde gevoelens zijn bezield en ik benijd het met hen. Jegens het stadsbestuur richt ik ins gelijks een woordje tot het bestuur van uw steunfonds. Persoonlijk weet ik bij ondervinding wat tijd en opoffering dit vergt en welke moeilijkheden dit soms ontmoet, bij de toepassing van het reglement. En gij, heeren bestuursleden, zult voorzeker ook reeds die moeilijkheden hebben beleefd, maar in de overtui ging dat een stipte toepassing van het reglement het best het fonds kan dienen, hebt ge u steeds dit voor oogen gehouden voor den goeden gang der zaken. Door uw wijs beleid hebt ge veel diensten bewezen aan uw medeleden en hierom ook is u de innige dank vanwege het stadsbestuur u toegezegd. Ge feest dus, mijnheeren, uw tien jarig bestaan van uw steunfonds dat zooveel goeds voor u allen heeft kun nen doen, ten tijde van nood. Feest mijnheeren, want het is heden een heuglijken dag voor u, en zoowel voor dezen, die er zullen van genoten hebben, omdat dan de zwarte armoe de uit het gezin is verdreven. Wees uw heeren patroons erkente lijk voor hun edele en milde hulp; blijft met hen in goede verstandhou ding leven en benartig steeds hun belangen, zooals gij voor plicht hebt de uwe te behartigen; want vooruit gang voor uwe patroons beteekent ook verbetering van uw eigen lot. En nu mijnheeren, laat ons een glaasje ledigen op de gezondheid en lang leven van uwe patroons en uw bestuur en op den groei en den bloei van uw steunfonds. 's Middags waren de leden van het steunfonds bijna al de werklieden van het huis Schotte vereenigd uij een gezenig noenmaal, terwijl er 's avonds allerhande vermakelijkhe den plaats hadden, welke besloten werden met groot bal in de zaal «Rink». 1 Aan vroolijkheid heeft het er niet ontbroken. Het wellukken der verschillende feestelijkheden zal een aanmoediging zijn om dit werk van onderlingen bij stand in het leven te houden en uit te breiden. Aan de wakkere bestuurders van dit fonds: goed heil! De direktie der betwistbare zaken van den N.D.A.W., heeft den 9n Au gustus, aan de werkloozenkassen het bericht gezonden, waardoor zij haar beslissing Iaat kennen, dat de twee ge stempelde dagen (3 en 4 Juli) niet mogen vergoed worden. Wanneer wij het goed voor hebben, moet dat advies door het direktie- komitee nog aanvaard worden. De se- kretarissen van de verschillende werk loozenkassen hebben in een samen komst besloten, de medehulp te vra gen van hun wederzijdsche landelijke organisaties, opdat het voormeld ad vies van de direktie niet zou toegepast worden. Daarvoor werd door de soc. vakbonden den volgenden brief aan Corn. Mertens, van het Belgisch Vak verbond, gezonden. AALST, 16 Oogst 1939. Aan corn. Mertens Alg. sekretaris van net JtsVV Jos'eph Stevensstraat, 8, Brussel Waarde makker, Van bij de invoering der wet op het betaald verlof, hebben de patroons van Aalst en de Handelskamer besloten, de eerste week van Juli de verlofweek toe te passen, waardoor aan 12.00J werklieden der bedrijven van Aalst de verlofweek wordt verleend. Maar de bevolking van onze stad maakt hier van gemuia om een groot deel of de lanscne week de stad te verlaten, waardoor van de vroegere kermisvie- ring te Aalst nog weinig is te zien. Het stadsbestuur heeit dezen nieu wen toestand ingezien, te meer op dat voor de karnavalfeesten te Aalst reeds een plaatselijke feestdag in aan merking genomen wordt en de ge meenteraad heeft in zitting van 19 Oogst 1238 eenparig besloten, de voor malige kermis m verlofweek te omvor men. Dit besluit werd door het stads bestuur aan den N.D.A.W. overge maakt, met de vraag de volledige werkloozen gedurende ae gansche ver lofweek de kontrole te laten volgen. De sekretarissen van de plaatselijke werkloozenkassen, de socialisten, kr;s- tene, liberale en Ik Dien, hebben in een schrijven van 10/10/1938 dezelfde vraag gericht tot den N.D.A.W. Den h. bestuurder van het G.B. van Aalst antwoordde 30/1/1939, dat het onnoo- dig was zijn dossier desaangaande al te voorbarig aan den N.D.A.W. te Brussel te sturen, en ten gepasten tijde aan de Centrale Administratie te zul len overmaken, wat dan ook gedaan is geworden. Hierdoor heeft de N.D.A.W. een onoer. oek ingesteld bij de patroons te Aalst, en de toezichter heeft de ervaring opgedaan, dat werkelijk ae eerste week van Juli het verlof ie Aalst in het alghmeen teogepast wordt. Na dit onderzoek werd het vol gende bericht aan de werkloozenkas sen gezonden. N.D.A.W. G. B. Aalst AALST, den i9 Juni 1939. Bericht aan de werkloozenkassen De arbeiders die in de kermlsweek aanspraak maken op werkloosheids- Burgerlijke Stand van 9 tot 15 Augustus. GEBOORTEN. Mannelijk 11; Vrou welijk 7. huwelijken. Gustaaf d hae- se, bediende, Nieuwbeekstraat, 25 met Maria Vanden Bossche, z.b., Moor- selbaan, 219/4. Paul Van Malde- ren, borstelmaker, Korte Zoutstraat, nr. 33 met Maria Van Eeckhout, kleer- makster, Molendries, 22. Petrus Van den Steen, pasteibakker, wonende te Erembodegem met Hortensia Mat- thieu, stikster, St. Camielstraat, 29. Richard Van Eesbeek, maïsbewer ker, Botermelkstrata, 58 met Constan- tia Huylebroek, wed. Frans Van de Meerssche, z.b., Botermelkstraat, 12o. Philemon Cleemput, breier, Guido Gezellestraat, 9 met Maria Verpeten, zijdebewerkster, Guido Gezellestraat, nr 5, pieter Lambrecht, soudeer- der, Katoenstraat, 8 met Germana Redant, katoenbewerkster, Felix De Hertstraat, 54. OVERLIJDENS. Petrus Van Nul- fel, echtg. Melania Van Leuven, adj. politiekommissaris, 68 j., Leopoldlaan 1, Jan De Backer, echtg. Maria De Neve, metselaar, 36 j., te Liede- kerke. Franciscus Van Kerckhoven, wed. Maria; Van der Paelt, z.b., 75 j., Denderleeuw. Andreas Fonck, echtg. Maria Van Steenberghe, met selaar, 38 j-, Borsbeek. Maria Her- reman, echtg. Arthur Pêche, z. b., 63 j., Botermelkstraat, 3. vergoedingen voor den 3n en 4n Juli mogen die dagen de kontrole volgen. Over de vergoedbaarheid van beide plaatselijke feestdagen in betwisting zal nadien een beslissing genomen worden. De direkteur, (Get.) G. Van aen Bergne Te Aalst zijn ongeveer 1550 volledige werKioozen en met ae gedeeitefuwe zijn er ge woon lijs 2100 a 2 zoo vei ze kerden, welke ae Maan-, en Dxnsda- gen ae kontrole volgen. Doen in de verlolweek hebben op deze twee aagen gemiddeld löou personen zich op ae Küinroie aangeooaen, t.t.z. 3v per honderd minuer, wat een aanzienlijKe vermindering van uitgaven van aen N.D.A.W. zal vergen. Wij vestigen t»e aandacht op de data, den 19 Juni werd het voor- inoiu bericht van den N.D.A.W. aan de werkloozen bekend gemaakt, doen op het einde der maand Juli nadden de kassen nog geen nieuws van uit Brussel ontvangen; gezien er geen TEGEN bericht gezonden werd, hebben de kassen deze twee gestempelde dagen aan de volledige werkloozen uitbetaald. Echter den 9 Oogst dus na dat de vergoedingen van de maand Juli werden uitbetaald, ontvangen de kassen het volgende bericht van den N.D.A.W. Nationale dienst voor Arbeids bemiddeling en werkloosheid Gewestelijk Bureel te Aalst Nr. 01126/Ds/A K Den 9 Oogst 1933 Nota aan de h.h. sekretarissen der werkloozenkassen. Heer sekretaris, «De N.D.A.W. Direktie; betwist bare zaken. Reglementeering deelt ons mede, «dat bêslist werd dat Maandag en Dinsdag van Julikermis (3 en 4 Juli) dienen blijven aanzien als plaatselijke feestdagen van Aalst wat betreft het vergoeden der werk loozen voor deze dagen.» Vr. den direkteur, met verlof (.uet.j in. coessens.» Dit laatste bericht van den N.D.n. W. xieext ie Aaxsi een gxoote xxnsxevre- üenheid verwekt. Immers; wanneer ae xn.u.a.W. nx juixi aaxx ue werkiuozeu ue toeratxng verieexxue ïxaar ue xon- urole te gaan, moet toen net geaauxx oixuer.oen bewezen heooen aat tr ge gronde redeixen waren en voornemens was ueze twee aagen te iarexx vergue- uexx. iViexx vraagt zren ai wence reuen of onbekend hand aaar tusschen ge komen is, om aat te vernxnaeren. De sekretarissen der werkloozenkas sen heooen in nun samenkomst a.e zaak besproken, klachten werden ge daan over de onverstaanbare manier waarop de N.D.A.W. in deze zaak handelt. Na het voormeld onderzoek nooaigc men ue werkloozen uit tot de kontrole, maar later neemt men het onbegrijpelijk besluit deze twee dagen niet te vergoeden. Daarbij heelt de N.D.A.W. twee maanden nooaig om in deze zaak op zijn beslissing te laten wachten, tot wanneer de datum ver streken is waarop de uitbetalingen ge daan zijn. De werkloozenkassen klagen deze onregelmatige handelwijze en laattij dige besluit aan, en besloten; deze zaak aan hun landelijke wederzijdsche organisaties bekend te maken, met het verzoek opdat hunne vertegen woordigers in de besturende kommis sies van den N.D.A.W. deze ge beurtenis in voormelde besturen ter sprake te brengen. Tevens opdat zou aangedrongen worden, dat deze twee gestempelde dagen aan de werkloozen van Aalst niet zouden ontnomen worden. Het stadsbestuur van Aalst besloo* op zijn beint, een protestbrief te stu ren aan den N.D.A.W. waarin ae stiefmoederlijke behandeling van de werkloozen van onze stad wordt aan geklaagd, ge. ien in vele gemeenten zelf in haar onmiddellijke omgeving, geen kermisdagen in aanmerking ge nomen worden. Makker, wij vragen de medehulp van de vertegenwoordigers van het B.V.V., opdat zij onmiddellijk bij de bevoegde diensten een sterke poging zouden aanwenden, teneinde van deze besturen een gunstige besluit te be komen, waardoor het onrecht en de misdeeiing van de werkloozen onzer stad zou hersteld worden. In die ver wachting bid ik u intusschen onze beste kameraadschappelijke groeten. De schrijver, H. FLIPS. OUDERS, PARTIJGENOOTEN, Het is het gepaste moment nu reeds eraan te denken, naar welke school sturen wij onze kinderen? Wat betreft lager onderwijs moeten wij de spijtige vaststelling maken dat te velen onder orxs er niet net oela.xg aan hechten er door de katholieken aan gehecht. Het staat wel vast, dat dezen beschikkend over duizend en een middel al te dikwijls erin slageix leerlingen aan te werven voor nun scholen wier ouders met klem en ver ontwaardigd zouden protesteeren moest een of ander toespeling worden ge maakt, dat zij katnoliexe party belan gen dienen. Nocntans is het zoo. Meer dan eens werd het vastgesteld, door de wijze van propageeren dezer katholieke per sonages welk overwegend ze eraan hechten kinderen van an dersdenkende ouders voor nun party- scholen te Kunnen ronselen. over die middelen die zij aanwenden weiden wij althans met u»t, aeze zyn gekend, beloften .smeeken, zelfs tra nen en als dit niet helpt dan de grove middelen; bedreigingen en zelfs de laster op de openbare school. Sedert den dag dat de katholieke Denderklox schrijven dierf dat men in de offi- cieeie scholen giftmengsters kweekt la Violette Noziere, is elk overtuigd en kan niemand meer twijfe.sn. Partljgenooten op ons rust de taak te zorgen dat de openbare school groeit en bloeit, niet alleen hebben wij ruime en prachtige schoollokalen, de volstrekte toewijding van het gun stig gekende personeel, maar wij neb ben vooral de blijken der bekomen uit slagen. Wat wij ook hebben is ae mo gelijkheid het lager onderwys zooda nig uit te breiden dat het anes geven kan om met de meeste vruent zijn uitbreiding onder het oog te zien, en dit zoowei voor de jongens- ais ce meisjesschool. Voor wat de meisjesschool betreft, d- laatst aangescnafte middelen geven de gelegenheid de 4e graad hei ui ie richten, op de meest doeltrenende wijze. ivieisjes die gansch de school hebben doorgemaakt, al ae stuaiijai^u en door de verlengde leerplicht ook ver der onderwijs moeten volgen, doordi ze nog geen werkgelegenheid yonaén kunnen met de meeste vrucht "verder de leergangen volgen. De middelen zijn voorhanden, het personeel- vraagi niet beter dan zijn toewijding te ku.i- nen betoonen en het stadsbestuur is bereid de noodige uitbreidixig te geven. Ouders, aan el t dus niet, stuurt uw kinderen naar de lagere gemeente school, ook uw meisjes van 14 jaar, ze zullen er met de grootste kans verder onderwezen worden. De gemeentescholen, staande onder het toezicht van den staat geeft de meeste waarborg op alle gebied. Al'e politiek wordt er geweerd, ieders ovei- tuiging wordt er geëerbiedigd en deze die beweren dat de officieele scholen de godsdienst weren, weten dat ze lie gen, alleen deze welke er de uitslui- telijke vraag voor doen wordeix vr.j- gesteld van 1** volgen der godsdienst lessen. Elkeen kan in het grootste vertrou wen zijn kinderen toevertrouwen aan de openbare school. Ouders, partijgenooten, niet alleen zult gij voor uwe kinderen de voor keur geven aan de gemeentesholen, gij zult ook die school verdedigen, overal waar ze aangevallen wordt. Stedelijke Nijverheidsschool Geeraardsbergschestraa t, Ninove Algemeene vakken Mechaxxiek en elektriciteit, sclvynwerk en douw kun de. HEROPENING: Maandag 18 Sep tember. Inlichtingen en inschrijving bij den bestuurder, Edm. De Deynstraat, 18. Stedelijke beroeps- en huishoudschool voor meisjes, Ninove Lokalen Stedelijke Meisjesschool (Oude Kaai) Ouders, die uwe jonge dochters wil zien opgroeien tot degelijke huisvrou wen,stuurt uwe meisjes naar de sle de 1: ke beroepsschool alhier Leergangen in huishoudkunde en naaieix worden gegeven alle Maanda gen en Donderdagen van 18.30 tot 20.30 uur. Heropening Maandag 18 September. Men late zich inschrijven Zaterdag 16 September, van 13.30 tot 15.30 uur, ter Stedelijke Meisjesschool, Oude Kaai. Voor het muziekkorps Gezongen en rondgehaald door Jules Elaut, bij Frans van Audenhove 15,75 Irank. Bestexx dank. Hebt u er al reeds aai gedacht, wanneer uw kinderen niet meer school plichtig zijn, en aan nep *erk zijn gegaan, dat ook huix plaats is in do socialistische vakbond. Niet alleen om bij gebeurlijke werkloosheid te kun nen genieten van den werkloozen- steun, toch vooral opdat ze door hun aansluiting bij den vakbond de macht van het syndikaat versterkend ook bij iedere geoeurnjkheid ae ndeci- ging zouden vinden waarop ze alleen als gesyndikeerde kunnen rekenen. De bode Jozef Huart, ka.x aiie .n- lichtingen geven die gij verlangt. Ook op het bureel der vakbonden geeft men graag alle gewenschte uit leg. Cinema De Redding Onze trouwe kinemabezoekers krij gen deze week een uitzonderlijk pro gramma. Zondag een film met Errol Flynn, «HET GROENE LICHT» en een prachtig drama: «RAMUNTCHO» Een film over het leven der smokke laars aan de Spaansche grens. Donderdag in volksvertoonmg ook iets bijzonders. Toekomende week: «SNEEUWWITJE» Stedelijke Nijverheidsschool Geeraardsbergschestraat Ninove EDMOND COOMAN medestichter van textiel- en ziekenbond van Aalst Wij vernemen dat deze oude strijd makker na een langdurige ziekte, overleden is. Edmond behoorde tot de oude garde van het socialistisch le ger. Toen in de jaren negentig eemge moedige mannen opstonden om het socialisme ingang te doen vinden bij de werklieden, was hij een der werk zaamste roode apostels, bezielt met een buitengewone strijdgeest. Edmond, heeft zooals menige andere oudstrijders in die zwarte tijden de vervolging en broodroof van de fana tieke tegenstrevers gekend, die wei gerden aan de gekende socialisten in de stad werk te verschaffen. Maar dat heeft hem nooit ontmoedigd, noch zijn strijdgeest doen verliezen. Inte gendeel werkte hij voort om zijn ka meraden te overtuigen van het goed recht waarvoor de werkliedenpartij streed en om de schandelijke uitbui ting en verdrukking van de arbeiden de klasse te schandvlekken. Edmond heeft op die wyze veel bij gedragen om het aanzien en macht van de B. W. P. te vergrooten en de soc. vakbonden in ons gewest te ver sterken, waarvan Edmond in 't jaar 1893 de medestichter is geweest. Wij houden er aan het gewaardeerd werk van onze afgestorven makker in herinnering te brengen, waarvoor de partijgenooten aan Edmond de meeste erkentelijkheid toedragen. Wy vernemen dar. ook met ontroe ring zijn afsterven. Wjj bieden onze op rechte deelneming in de rouw die zijn brave vrouw, achtbare kinderen en familieleden komt te treffen. Moge dit voor hen een troost wezen. Aan al de leden der samen werkende maatschappij Vooruit De uitbetaling van den zesmaande- lijkschen brooaueel zal plaats hebben heden Maandag 21 Augustus van 9 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur, in den ELLEGOEDHRENWINKEL der Molenstraat (binnenkomen door de.x gang nevens den kruidenierswinkels De leden die zelf niet kunnen komen mogen hun broodboekje afge ven in den kruidenierswinkel. Huismoeders, maakt gebruik van deze gelegenheid om iets goeds en nuttig te koopen aan zeer voordeelige prijzen. Onthoudt het: in Vooruit koopen is ter trouw koopen. Onze vankantiewandelingen De kinderen die onzie vakantiewan delingen medemaken ontvangen na iedere wandeling een bon. Aan het einde zal een groote tombola plaats grijpen, waarvan de nuttige prijzen in ieder gezin zullen welkom zijn. Door tusschenkomst van kam. De prez ontvingen we de som van 100 fr. ten voordeele van onzen tombola, een kind die aan onze kindervakantie had deelgenomen gaf 2.50 fr. Wie volgt hun voorbeeld? Prijzen in geld of natura worden In dank aanvaard. BESTE S.A.V.-LEDEN (Pioxiiei-s en Valken) In den scnoot der socialistische par tij leeft onze jeugdgroep. Een groep van jonge menscnen die bij eikaar zijn om net socialisme te dienen. Die jonge wezens zijn bij elkander om het scxioone van de natuur te lee- ren kennen, door wandelingen en kampeertochten. In de groep leeren we mooie spreekkoren en aangename volksdansen. Wekelijks komen we bijeen om dat aiics te ««eifiaxen, om op net einde van het jaar e^n feest in te richten om aan de partijgenooten te doen zien wat we in de loop van het jaar ge- leei'd hebben. Dit feest dient dan als een soort pro paganda voor onze groep, opdat meer de jonge menscnen zich daarbij zouden laten aansluiten. Maar hebt u al eens goed nagedacht dat die mooie naam jeugdgroep niet zou leefbaar zijn, dat er niets in huis kan komen van wandelingen kampeertochten, volksdansen en fees ten, moest de «jeugdgroep» niet ge steund worden door de leden zélf. Hebt u al eens goed nagedacht, wan neer u op één van de bijeenkomsten ontbreekt, u dan meehelpt om onze beweging naar den -dieperik te hel pen. In het kort, onze jeugdgroep kan niet bestaan zonder de medewerking van de leden. Daarom moet gij Pioniers en gij Roo de Valken er voor zorgen dat onze groep wel kan leven. Daarom moet gij er voor zorgen dat SA.V. Aalst één van de beste af dee lingen wordt van Vlaanderen. Daarom moet gij het als uwe plicht aanzien om steeds tegenwoordig te zijn op de bijeenkomsten van de Pio niers of Roode Valken. En daarom reken ik op u omdat van t.k. af ons plaatsje zou te klein zijn door uw talrijke opkomst. De vergaderingen gaan door ieder Woensdag voor de Pioniers (1421 jaar) te 19 uur. Voor de Valken (7—14 jaar) iedere Zaterdag te 18 uur. itll Algemeene vakken Mechaniek en elektriciteit. Schrijnwerk en Bouwkunde HEROPENING: Maandag 18 Septembe' Inlichtingen en inschrijving b(j deu Bestuurder, Edm. De Deynstraat, 18. (119 Bij den terugkeer onzer verlofgangers Zaterdag 12 Augustus keerden onze kinderen van een veertiendaagsche vakantie, in het «Home Emiel Vander- velde» te Oost-Duinkerke doorgebracht, terug. Met door de zon bruingebrande ge zichtjes en schitterende oogen kwa men ze ons tegemoet. De meesten z»u- den nog veel langer hebben willen blij ven. Ze vertelden ons van hun vreugde en vermaak, van het lekkere eten en de groote stapels boterhammen, die ze hadden verorberd. Ze hadden kennis gemaakt met Spaansche en Joodsche kinderen, met meisjes en jongens uit alle deelen van het land en als echte kameraden, als kinderen van één menschheid hebben met elkander ge speeld, gezongen en gesprongen en vriendschap aangeknoopt. Dit moet op onze kleinen een bly- venden indruk maken. Aan ons de taak hun verder te leeren dat op de wereld alle menschen broeders zyn. Dat een verblijf aan zee de krachten der kinderen zeer versterkt, bewijzen de volgende cijfers: Van de 50 kinderen die in Oost-Duin kerke hebben verbleven, zijn er slechts 2 wiens gewioht hetzelfde is gebleven. 2 wonnen 1 kgr. gewicht; 6 1.500 kgr. 8.2 kgr. 4 2.500 kgr. 12 3 kgr. 7 3.500 kgr. 2.4 kgr. 5 4.500 kgr. 2.5 kgr. Ziedaar den uitslag onzer kinderva kanties Moeders zult ge nog langer uw kind dit geluk en stukje gezondheid ontnemen. Sluit aan bij de Socialistische Voor uitziende vrouw. Langs dezen weg danken we allen die hebben mede geholpen aan het wellukken onzer kindervakanties. t^et Bestuur. Het gewest Zottegem was een der achterlijkste plaatsen van het land, waar de bevolking sterk onder de gele en blauwe eigenaars en patroons leef de, die van hun geldmacht misbruik maakten om de neringdoenden, en voornamelijk de werklieden, naar hun zin te behandelen en bevreesd te maken. De katholieken (kristenen) vonden in het Zottegenxsche een gunstig ter rein om de arbeidex-s naar hun bonden te loodsen, daar>i geholpen door geestelijken en invloedrijke personen. Ondanks de drukking die op de werklieden uitgeoefend werd, bleven nog een groot aantal van hen weer- spanning, of ten minste onverschillig ten opzichte der kristene bonden. Daarbij gebeurden er dingen in de katholieke bonden, die wrevel en aan stoot verwekten onder de arbeiders, in zooverre dat de voornaamste dien sten van de kristen vakbonden buiten Zottegem verplaatst werden. Deze gebeurtenis gaf een teeken van zwakte en gebrek aan bestuurskennis, die slechte gevolgen had voor de kris tene organisaties en het wantrouwen der werkers aanvuurde, waardoor de aantrekkingskracht dezer bonden ten zeerste belemmerd is geworden. De liberale bond is te Zottegem zeer zwak en zonder levenskracht; het is de moeite niet waard daarover uit te weiden. Hetzelfde geldt voor de V.N.V.-ërs. Deze leeuwkens zetten nu en dan wel een grooten mond, maar in feite heb ben de fronters op gebied van organi satie weinig of niets, en de werklieden spreken zelf niet eens over hun be staan. Zulks pleit voor het gezond verstand van de Zottegemsche arbei ders. De socialisten hebben na den oorlog met taai geduld gewerkt, om de werk lieden bewust te maken van het nut der syndikaten, met medehulp van de propagandisten der Socialistische Landelijke Centralen, hebben onze kameraden van Zottegem met moed gekampt tegen de schuchterheid en vooroordeelen. die onder de werk lieden heerschen. Met een klein groep- ken IJverden zy om hun werkmakkers te overtuigen, dat hun plaats in de rangen van de socialistische bonden was. Deze groeiden dan ook langzaam aan. in zulke mate dat eindelijk de... eerste vriie man, makker L. Lefev-e. aangeduid werd om de leiding van onze organisaties on zich te nemen. Deze maatregel stalde onze vrienden in de gelegenheid de propaganda en aanwervingsaktie met meer regelma tigheid en vaster hand door te zetten. Het werk van pgt. Lefevre gaf de werkers (-sters) groote voldoening, waardoor het vertrouwen in de soc. bonden toenam en de arbeiders zinh meer aangetrokken voelden om zich bij onze organisaties aan te sluilen. Immers, de goede uitslag liet niet lang op zich wachten. De werkers (-sters), die reeds aangesloten waren, voelden zich nauwer verbonden aan onze vereenigingen. Geen week ging voorbij, of nieuwe leden werden inge schreven en dat in zulke mate. dat men weldra verplicht was een tweede vrije man makker Fr. Mangeleer, aan te stellen. Daarbij was men ver plicht meer ruimte te zoeken en nieu we bureelen op te richten, tot groot genoegen van de aangesloten leden. Dat sterkte onze Zottegemsche vri 1 :den, om hun werk met ijver voort te zetten, wiens inspanningen met nieuwe uitslagen bekroond wer den en voor gevolg hadden dat bene vens de twee voormelde makkers, nog een bediende moest bijgevoegd wor den voor het bureelwerk en vervolgens nog twee bestendige boden, om de bijdragen regelmatig bij de leden af te halen. Waarachtig, de Zottegemsche ka meraden hebben een schoonen uitslag weten te bekomen, waarvoor wij hen van harte gelukwenschen. Het bewijst dat met taaien wil en volharding goe de uitslagen verkregen worden, en men de grootste zelfvoldoening geniet van het geleverde werk. Dat moet een aansporing zijn voor al de leden om verder mede te werken aan dé versterking van de socialisti sche vak- en ziekenbond. Kameraden, zie rond in uw eigen familie; daar zult ge nog mannen en vrouwen, jongens en meisjes vinden, die n;et vereenigd zijn. Spreekt met hen, opdat zij lid zouden worden van de soc. bonden. Overtuigt uw werk makkers, die nog in katholieke en andere bonden verdwaald zijn. Wijst hen op het werk en het nut van de socialistische bonden, die gij met eigen krachten hebt tot siand gebracht ten bate van al de werklieden. Kameraden, niet gerust, maar voort- gewerkt, met aanhoudendheid zult ge in uw pogingen slagen om al de man nen en vrouwen van het Zottegemsche te overtuigen, dat het welbegrepen belang der arbeiders best gediend wordt door zich aan te slu!ten bij de socialistische vak- en ziekenbond, welks rangen openstaan voor al de werkers -sters, die willen meehelpen een beter en menschwaardiger bestaan te veroveren. FL. De gezellinnen en vrienden welke zich hebben laten inschrijven voor onze reis naar Blankenberge, worden verzocht te 7.45 uur (kwart voor acht uur) in het Volkshuis, Nieuwstraat, nr. 13, te Zottegem, te fijn om hun reisbiljet in ontvangst te nemen. Ieder deelnemer wordt verzocht zich te voorzien van een handdoek en een veiligheidsspeld toespeld Wij vetrekken uit het Volkshuis ixi groep te 8.20 uur naar het station. Dat dus ieder op tijd weze. Aan al de leden der Algemeene Centrale V/aarde medeleden. Wij hebben het genoegen u allen uit te noodigen tot het bijwonen der algemeene vergadering, welke plaat,s heeft op ZATERDAG 26 Oogst e.k., te 19 uur in het Volkshuis, bij Bea- rens, Nieuwstraat, 13, te Z getn. Dagorde: 1. Het zedelijk en geldelijk verslag; 2. De propaganda. Bodedienst De Federatie van socialistische vak bonden en ziekenbond, maakt aan zyn leden bekent dat de bodens in de ker- misweek (van 21 tot en met 26 Oogst) niet zullen rond gaan daar zij in ver lof zyn.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7