'n Ander mensch dank iwoefi Leestf en verspreide «VOOSS ALLEN» hei deqelijksi Vlaamsch weekblad Gij kunt geen verschil ontdekken tusschen een nieuw en een met Soleil gewasschen kleed. DE APEN WILLEN GEEN BAAS MEER. oud-strijders en gelijkgestelden EIWITGEHALTE - VETGEHALTE in 5 minuten! Een héél drukke dag - barslende hoofdpijn.... geen eet lust.... en een gezellig avondje, gedoemd om in 't water ie vallen. Ja, inderdaad, 5 minuten geleden zag het er zoo naar uit. Maar gelukkig heeft vrouwlief altijd "AKKERTJES" in huis. 't Gezellige avondje gaat dus door, EEN VERHAAL VOOR ONZE KINDEREN De zachte werking van Soleil is uitstekend voor teere weefsels. Soleil, speciaal samengesteld uit zuivere zeep en zuurstof, heeft een bijzonder omzichtige, maar ook buitengewoon doelmatige werking. Zelfs in koud water geeft Soleil een krachtig sop, dat alle vuil ver wijdert zonder wrijven. Soleil gaat bovendien zoo vlug te werk, dat de voorwerpen niet in 't water hoeven te blijven. Wilt ge zijde, wol en fijne kraagjes steeds mooi en frisch houden: wasch ze regelmatig met Soleil. Eén enkele proef zal u overtuigen. TEN LANDE DE APPEL DE VRIJDENKER Waarom een spinneweb kleverig is MKERTJ Een goede raadt Neem ook een "AKKERTJE" bij griep, kou, influ enza, zenuwpijn, Lumbago, spier pijn, rheumatiek, lendenpijn, nare dagen? kiespijn, enz. Het heipl I w AKKERTJESzijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hart, de maag en de nieren. Let op dff AKKER"-merk Per doos ren 18 sluks Fr. 9.50. - Per doos van 6 stuks Fr. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers. W 8 - Voor Allen - 20 Oogst 1939 IIIIIIIIIIIItllllllllllllBIIIIIIIIIlllllIlllllllllllBIICllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII i 11111111111111111111111111111! 11111111 i 11111111111111 111111111111111 1111111111111111111 11111111II111 It 1111111111111111111111111111111111111111111 i 11111111111 (163.41 RAFFINERIES DU CONGO BELGE, BRUXELLES Ons nieuw technisch programma In ons laatste Nationaal Kongres te Luik, gehouden op 27 en 28 Mei 1.1., was er een raadgevende kommissie aangesteld om een nieuw programma van stoffelijke eischen samen te stel len. welke reeds haar werk heeft vol bracht, en waarvan de nationale sekretaris, J. Willam, de voornaamste en dringendste punten heeft samen gesteld en in een verslag omgewerkt, welke wij hier laten volgen Onmiddellijk te verwezen lijken punten Heden, na haar jaarlijksch kongres van Mei 1930, om het recht op het leven van al de burgers te verdedi gen, heeft zij besloten een groote aktie op touw te zetten, ten voordeele van de oud-strijders, de politieke gevan genen en gedeporteerden, die niets konden ontvangen, en voor de gewe zen militaimi, waaronder er inge volge het motoriseeren van het leger meer en meer invaliden zijn. Om te gelukken richt de vereeniging van S.O.S. een oproep tot allen. Zij noodigt haar leden uit het programma van onmiddellijk te verwezenlijken punten bekend te maken, welke de volgende zijn 1. DIENSTRENTE. Al de ge- demobiliseerden, van 29 Juli 1914 tot 11 November 1918, hebben dezelfde rechten mits zij ook dezelfde plichten te vervullen hadden, daar waar zij geplaatst werden; daarom ook moeten zij van de voordeelen behoorende tot deze verdiensten en deze plichten ge nieten. Bijgevolg, voor de gemobiliseerd en die slechts van een verminderde deta- tierente genieten (50 fr. per maand in plaats van 75 fr.) tenzij omdat zij gevangen waren, in een neutraal land geïnterneerd, tegenwoordig in een eenheid achter het front, verblijf in een hospitaal enz., eischen wij een dienstrente Deze rente zou betaalbaar zijn zoo dra de rechthebbende den ouderdom van 45 jaar zou bereiken; zij zou vast gesteld worden op 22 fr. per maand aanwezigheid onder de wapens tus schen 1 Augustus 1914 en 31 December 1918. De achterstallige rente zou ver schuldigd zijn voor de maanden die thans geen recht geven op de front streeprente en voor dewelke een maan- delijksche dotatie van 50 fr. toegekend werd. 2. VRIJSTELLING der pensioenen, renten en militaire vergoedingen in het berekenen der inkomsten. Wij ej^chen volledige vrijstelling voor de pensioenen, de renten en de militaire vergoedingen, zoowel wat betreft het bepalen der vergoedingen voor werk loosheid, als wat betreft het toeken nen van het ouderdomspensioen. Ge zien deze pensioenen, renten en ver goedingen van gansch bijzonderen aard zijn, en om het nadeel te ver goeden dat onder buitengewone om standigheden, van 1914 tot 1918 aan een minderheid van gemobiliseerde Belgen berokkend werd. 3. PENSIOENWET verbeteringen. Ontroerd door de rampzalige ge volgen van de toepassing der schik kingen van de wet van 2 November 1938, vragen wij dat het percentage van 75 procent dat voor de zieken ge- eischt wordt, tot op 30 procent zotr teruggebracht worden, zooals dit door de wet van 1927 voorzien is. en dat buitendien alinea 2 van artikel één zou geweizigd worden, en dat het woord aandoening zou vervangen worden door de aandoeningen Tot daar de onmiddellijke eischen voor de oud-strijders, waaraan wij ook toevoegen, de volledige amnestie voor de oud-strijders van tijdens den oor log, met de teruggave van al hun rechten aan de -weduwen, indien een gestrafte na den oorlog is overleden na het uitboeten van zijn opgeloopen straf. Ook voor de 75 procent aan al de geöemobiliseerden vermindering op de spoor- en buurtwegen, alsok voor hun niet-hertrouwde weduwen, als de terugbetaling van de 10 procent op de frontstreeprente, welke afgehouden wordt volgens de wet van 12 Maart 1932. In het nationaal verslag komen ook voorname punten van eischen voor de gedeporteerden en politieke gevan genen, alsook voor de gewezen mili tairen van na den oorlog, waarvan reeds door de motorisatie van het leger in 1936 5.522 gewonden waren; voor 1937 7.171 en voor 1938 7.636, waarvoor in ons nieuw programma van eischen voor deze katesrorie nieu we oorlogsslachtoffers verhoogingen van pensioenen worden gevraagd. 3 September 1939 de inzet van een nieuw offensief te Gent Langs dezen weg willen wij alle be langhebbenden oproepen naar de belangrijke, openbare vergaderingop Zondag 3 September 1939. te 10 uur 's morgens, in het Feestlokaal Voor uit, St. Pietersnieuwstraat, waar het bovengenoemd programma zal voorge legd en besproken worden. Naast dit programma, zal er ook uitleg gegeven worden over het be staande Nationaal Werk, Invaliditeit, enz... Op 10 September te Deinze Op 10 September, te 10 uur 's mor gens, zal in het Volkshuis, Statie straat te Deinze, ook het boven aan gehaalde programma in een openbare vergadering voorgelegd en besproken worden. Dat alle belanghebbenden van deze gelegenheid gebruik maken, om op deze vergaderingen met een groot aan tal aanwezig te zijn, als bewijs dat zij aanspraak willen maken op hun rechtmatige eischen. Leden, tracht ook de onvereenigden en onverschilligen mede te brengen naar deze vergaderingen. Welke van onze S.O.S.-afdeelingen gaan dit voor beeld volgen Verwittigt ons ten spoedigste voor uw vergaderingen. Wekelijksche zitdag Eiken vrijdagmorgen, van 9 tot 10 uur, is de provinciale sekretaris ten dienste van onze aangesloten le den, in het Feestlokaal Vooruit, St. Pietersnieuwstraat, Gent. Zij, welke willen geholpen worden voor hun zaken, moeten voorzien zijn van hun militaire en burgerlijke papieren. De provinciale sekretaris, Gust. BRAECKMAN. Chineesche moeder met haar talrijk kroost op de vlucht voor de Japansche indringers. Reusachtig groot is de ellende door die oorlogszuchtig en in China verspreid. - i Al wie mengelingen maakt voor groot of kleinvee is natuurlijk bekommerd om het gehalte brutto veteerbaar eiwit en vet daar deze beide gegevens, voor wie verkoopt, door de wet geëischt worden. Onze jarenlange omgang met hande laars, met landbouwers en kweekers noopt er ons toe te dier zase enkele gedachten in het midden te brengen. 1. EIWIT EN VET ZIJN NIET ALLES Men mag niet denken, omdat een gebrekkige wetgeving dit eischt, dat daarmee uw mengeling beslist heele maal in orde is en in de praktijk on vermijdelijke degelijke uitslagen moet geven. Naast deze bestanddeelen hebt ge nog af te rekenen met koolhydra ten. celstof, mineralen, enz 2. DE GULDEN MIDDENWEG moet men ock blijven behandelen bij het fabriceeren van mengelingen Het is natuurlijk onbegonnen werk mengelingen met zeer lage gehalten op de markt te brengen. Dat helpt niemand vooruit. Even gek is het zeer nooge gehal ten te willen bereiken. We weten wei dat sommige verbruikers hier zelf schuld aan hebben door steeds meer eiwit of meer vet te eischen. Toch mag men niet toegeven. Inzake voeding, meer dan op elk ander gebied, moet men zich houden aan gemiddelde cijfers, aan dat wat de veevoeding zelf ons aanwijst... en niet aan de veranderlijke kuren van een persoon. Te veel eiwit veroor zaakt vaak huidziekten en dan komen natuurlijk de klachten weer eens bin nen. 3. ALLE EIWIT IS NIET HETZELFDE Thans weet iedereen dat eiwit geen enkelvoudig lichaam is, dat het sa mengesteld is uit verschillende be standdeelen. Heel het proDleem is trouwens nog niet totaal uitgediept, maar vast staat het dat ee.i degelijke mengeling eiwit van verschillende oor sprong, ja zelfs verschillende soorten, moet bevatten. Dit is een waarborg van degelijkheid. 4. VOEDING DER MELKKOEIEN Wat betreft de voeding der melk koeien, bijzonder met het o ,g op het vetgehalte der melk, moet men niet denken dat het gehalte vet van het rantsoen het voornaamste is; koolhy draten spelen hier een zeer groote rol welke men te vaak verwaarloosd. 5. ALS GE EEN GOED FORMULE bezit, dan moet ge ook steeds de gele genheid hebben en bijzonder de ken nis verazmelen om, waar ekonomische veranderingen het eischen, er wijzi gingen aan te brengen zonder daarom in geenendeele de hoedanigheid te schaden. A. O Luister eiken Woensdag te 20 u. op Radio-Luxemburg naar L'HEURE SOLEIL» SE. 157 -079 BFL, Bij de apen is het altijd zoo geweest, dat de oudsten en de wijsten van het apen volk samen bedisselen, wat er wel, en wat er niet gedaan moet' worden. En het is altiid best gegaan op die manier. Alle apen waren tevreden en niemand beklaagde zich. Maar wat er nu, een paar maan den geleden, gebeurd is... dat moet ik u vertellen. Kijk, die apen wonen in een groot 'bosch, ergens in Cen- traal-Afrika. Zoo'n bosch in Afrika heet jungle en het ziet er daar heel anders uit, dan bij ons. Daar, in Afrika, groeien allerlei klimplanten en struiken wild door elkaar. Als menschen door zoo'n bosch willen wandelen, moeten ze eerst een weggetje of een paadje maken met een kapmes. Anders komen ze er niet door. Goed; dus in zoo'n bosch woonde dat apen volk, het volk der rondneu zen. En een heel eind verder woonde nog een apen volk. Dat was het volk der platneuzen. Onze apen waren niet erg op plat neuzen gesteld, maar bepaald het land hadden ze ook niet aan het andere volk. Och nee, ze hadden er ook niets mee te maken. De twee vol ken bemoeiden zich niet met elkaar. En elke avond als de dag voorbij was, kwamen de oudsten en wijsten van het apenvolik b(j elkaar en dan spraken ze over alles en nog wat. Zoo was dat bij de rondneuzen al jaren gegaan en ze dachten, dat het altijd zoo zou blyven. Maar er was er een bij de rondneuzen, die heette Kro, en hem beviel het zoo heelemaal niet. Kro was nog tamelijk jong, hij had een breede borst en men zei van hem, dat hy wel de sterkste aap van alle maal moest zyn. Zéker wisten de rondneuzen dat niet, omdat er bij de stam haast nooit gevochten werd. Een vechtpartij kwam maar heel zelden voor en den kunt ge ook niet weten, wie de sterkste is van allen. Kro was geen kwade aap, maar wel lui, hy hield van goed eten en goed drinken, en het speet hem altijd weer, als hy er voor zichzelf op uit moest, om eten te gaan zoeken. Want dan kon Kro niet luieren. Nu zyn luie menschen en luie die ren bijna altyd erg vindingrijk, als het er om gaat, om maniertjes te be denken, om een lui leventje te voe ren. Zoo kwam Kro op een idee. Hij zat erbij, toen de oude, wijze apen er over spraken, dat er een nieuw nest moeten zyn, als de regentijd begon gebouwd moest worden, dat klaar zou en tja... zooals dat gaat... de bespre king duurde lang. Terwyi op de akkers de gouden hal men tot hooge schelven opgehoopt staan, buigen in de boomgaarden ue takken der pruimelaars onder hun purperen last en tusschen het groen der appelaars hangen ontelbare roode vruchten te pronken. Het zijn de appels, waarover we vandaag even eemge woordjes willen zeggen. Deze vruchten, die van den kweeker bijna geen zorgen eischen, die lang bewaren, die glimmende gelei, heerlijk moes en lekkere taar ten geven, verdienen waarlijk een woordje van lof, om de hulp die ze aan de huisvrouw verleenen en om de weldoende rol die ze In de voeding spelen. Ze kunnen op ontelbare ma nleren toebereid worden, en we laten enkele recepten van eenvoudige en smakelijke nagerechten volgen. 1) PUDDING MET APPELMOES Smeer een effen puddingvorm met Solo in. Bekleed de wanden met be schuitjes, die eerst in gesmolten Solo en dan in bruine suiker gedraaid wor den. Vul het midden met appelmoes, redelijk droog bereid. Eindig met een laag beschuitjes. Zet in een zachten oven en laat ongeveer 3, 4 uur bakken. Laat afkoelen en doe uit den vorm. 2) APPELS OP TOAST Spoel 6 mooie appels en haal het klokhuis uit; vul de openingen met Solo en suiker. Leg ze op sneetjes toast of beschuit waarop rijkelijk Solo ge smeerd ls. Zet in lauw-warmeren oven gedurende 15 a 20 minuten. Dien warm of koud op naar willekeur. 3) APPELS MET KONFITUUR Schil reinette appels en haal liet klokhuis uit. Snijd eiken appel in 6 8 partjes en dompel ze in water. Laat 75 gr. Solo in een pan smelten. Werp er de afgedroogde partjes in (oppassen dat ze niet bruin worden). Als de appels bijna gaar zijn, leg ze op den bodem van een vuurvast scho teltje dat vooraf met Solo ingesmeerd werd. Bestrooi met suiker en bedek met een laagje abrikozen- of pruimen- konfituur. Leg er een tweede laag appels over en bestrooi met suiker. Klop 2 eiwitten tot sneeuw met een weinig suiker. Giet in het schoteltje en laat in matigen oven gedurende 15 minuten hakken. So 27. INDIEN GIJ begeert op de hoogte t< zijn der vrijdenkersbeweging, lees wekeiyks PER NUMMER 0,60 Ti Voor drie maanden 8.fr Voor één Jaar 32.'t VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraa; 56, Antwerpen. Postcheckrekenlng nr. 430.529 wfc. milirilln. 19 Verantwoord uitgever: R Vercammen Gent - Redaktte en administratie St. Pietersnieuwstraat. Gent. De een wilde het nieuwe nest in deze boom maken, een ander vond, dat het nest in die boom moest komen, weer een ander wilde het h«el laag bouwen en een vierde meende, dat het juist tamelijk hóóg moest worden. Het praten duurde een paar uren en toen zei Kro Vrienden, we zyn eigenlijk dom ooren. We moesten een baas hebben, die zulke dingen voor ons in orde maakt. Dan zouden we ook geen uren lang hoeven te praten. Dan zou alles veel beter en vlugger gaan. Dan zou er niet zooveel tijd verloren gaan met praten en nog eens praten. Wat ik u zeg we moeten een baas hebben. Zeg het nu zelf heb ik niet gelyk De oudste aap antwoordde «Zooals het nu is, is het altijd geweest. Het is altijd goed gegaan. Laat het dus zoo blijven. Dat is dwaasheid, zei Kro. «Om dat iets altyd zoo geweest is, is het nog niet goed. Iets nieuws kan ook iets beters zyn. De jongeren gaven Kro gelijk en nu zaten ze weer uren te praten over het nieuwe plan van Kro. «Ziet ge nu wel», zei Kro eindelijk. «We zitten allemaal te gapen van de slaap. We moesten noodig naar bed. Maar we gaan niet, omdat er zooveel te praten is. Nu ziet ge zelf, dat we onze tijd verdoen met leuteren en zanikken. Laten we daar toch mee ophouden. Een baas Dat is het beste. Die kan dan voor ons allen zorgen. Die kan alle zorgen op zich nemen. En de anderen kunnen doen, wat ze willen. En omdat ik het goede idee heb gehad, zal ik de baas wor den. Ge zult eens zien, hoe goed alles gaat. Toen legde Kro de apen uit, hoe heerlijk alles zou worden. Ze zouden net zooveel kunnen luieren, als ze zelf wilden. Ze zouden op him gemak eten kunnen zoeken en alles zou voor hen gedaan worden. Ja, zei Kro, ik krijg het natuurlyk wel erg druk, maar dat kan me heele maal niet schelen. Dat heb ik best voor u over. Dat wil ik graag voor u doen. En zoo lieten de apen zich bepra ten en Kro werd hun baas. Nu, in het begin ging alles goed. Drie dagen lang varen allen tevreden. Maar toen be gon het gemor. Want Kro deed pre cies, wat hij zelf wilde. Hij luisterde naar niemands raad. Het kon hem heelemaal niet schelen, of een van de andere apen iets graag wilde. Als Kro er geen zin in had, gebeurde het niet. En Kro deed nu niets meer. Hij zei wel, hoe alles gebeuren moest, maar hij zei ook, dat hij het nu zoo erg druk had. Veel te druk, om voor zich zelf te zorgen. Nu moesten de andere apen eten voor hem gaan zoeken. Zij moesten zijn nest herstellen, als er iets aan stuk was. Zij moesten water voor hem ha len. Alles moesten ze voor hem doen. Dat vonden de apen heelemaal niet leuk, maar ze deden het toch, want ze konden er weinig tegen inbrengen. Maar... op een dag zwierf Kro door het bosoh en zoo kwam hij ook in de buurt van het grondgebied der plat neuzen. Enkele apen van dit volk za ten in de kruin van een boom bana nen te eten, toen Kro voorbijkwam. En daarbij liet een der platneuzen een bananenschil vallen op het hoofd van rondneuzen-baas Kro. Kro was woedend. Hij rende door de boomen terug naar huis, toen riep hij alle mannen-apen van zijn stam bij elkaar en hy zei: «Apen, uw baas is beleedigd. De platneuzen hebben mij met bananenschillen gegooid. Dat is heel erg en we zullen die platneuzen eens leeren dat ze dat moeten laten. Ga mee, er zal een vechtpartij zijn. Gij moet de eer van uw baas verde digen.» De meeste apen begrepen niet eens wat dit beteekende en het komt er ook weinig op aan. En niemand had zin, om voor zoo'n kleinigheid te gaan vechten met de platneuzen. Maar Baas Kro zei het dus... moest het gebeuren. Kro ging met zijn rondneuzen door het bosch naar het gebied der plat neuzen. Daar nam hy plaats in de top van een boom en beval: «Sla er maar flink op.» Nu, er werd gevochten. Heel even maar'. En toen was het uit. Want de platneuzen, die niets van deze aanval begrepen, sloegen de rondneuzen met cocosnoten zoo hard op hun hoofd, dat de rondneuzen al gauw op de vlucht sloegen. En toen ze thuiskwa men, zeiden ze Nee, dat doen we nóóit meer. En dit is helemaal de schuld van Kro. Daarom willen we geen baas meer hebben. Nu niet en nooit meer. Ga maar naar huis, Kro, we kunnen u niet meer gebruiken. Nu hoeft niemand het meer te pro- beeren, om de baas te worden van het apenvolk, want die apen hebben er schoon genoeg van. Een baas willen ze niet meer hebben. En all°s is nu weer zooals het vroeger altyd geweest is. Gelijk hebben ze De draden die den binnensten cirkel van een spinenwek v:rmen. zijn buitengewoon elastisch en dicht met uiterst kleine propjes bezet, die zóó kleverig zyn, dat elke vlieg, die ermee in aanraking komt. vastgehou den wordt. Men neemt aan, dat een gewoon spinneweb meer dan 87.000 zulke propjes bevat. Een groot net, met een doorsnede van 28 bij 35 centimeter, bevat er 120.000 Voor zulk een kunstwerk heeft de spin veertig minuten noodig.

Voor Allen | 1939 | | pagina 8