AALST Onze stadspolitiek Onze kommunisfen en Sudeten-Duitschers nil Molenstraat komen goed overeen de de De kommunisdsche partij verraadt den vrede en de demokratie Oudenhove r Sfe-Maria- Verantwoordelijke redaktie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 Inhuldiging Van nieuwe klaslokalen. - Stedelijk technisch avondonderwijs. - Naar de open bare school. - Nieuwe bestratingen reeds aan gevangen. - Ontslag van den heer Kelders als f eestbestuurder Aan de Vlaamsche kampeercentrale Wij kennen de liefde en de bewondering van onze Sudeten- Duitschers, de Vlaamsch-Nationalisten uit de Molenstraat, voor Hitier en zijn regime. Zij komen er openlijk voor uit en zijn dus nog eenigszins rechtzinnig. Maar iedereen die den optocht der kommunisten gezien heeft, vóór hun landdag, heeft vastgesteld dat deze kommunistische betooging in het teeken stond van het anti-nazisme en ook gericht was tegen de VI.-Nationalisten en hun politiek. In Spanje streden Belgische socialisten en kom munisten tegen Italiaansche fascisten en Duitsche hitlerianen. De kommunisten willen sinds maanden de grootste verdedigers zijn van de demokratie en den vrede. En nu sluit het kommunistisch Rusland een niet-aanvalspakt af met Hitier, d;n aartsvijand van de demokratie en vroeger ook van het kommunisme. De kommunisten VERRADEN den vrede en de demokratie Kommunistische arbeiders, gaan uw oogen nu nog niet open Naar Pamel AAN ONZE VELORIJDERS PUIKEN VELO-RIT Werklieden, opgepast! Leest en verspreidt VOOR ALLEN Een paar minuten met den voorzitter van den Rooden Sportkring Nieuws uit het stedelijk zwembad BERICHT Socialistische Arbeidersjeugd Rond de laatst gehouden vergadering NIEUWS T 6 - Voor Allen - 27 Oogst 1939 HET Reeds meerdere malen hebben we gewezen op den grooten achterstand van het officieel onderwijs te Aalst, tegenover dit opgericht door de ka tholieke partij-instanties. Het ligt in de bedoeling van het huidig kollege der stad daar verande ring in te brengen. Alle vrienden van hei. officieel onderwijs zijn het daar mee eens. Het zal hen derhalve zeer aangenaam zijn te vernemen, dat over enkele dageen zal worden overgegaan tot de inhuldigingniet alleen van 4 bewaarklassen gehecht aan de be staande stadsmeisjesschool, maar ook van een prachtige projektie- en turn zaal. Zonaer van de bibliotheek te ge wagen. De plannen van dit gansche kom- plex werden reeds door het vroegere kollege aangenomen en werden ge maakt door den stadsarchitekt, den heer Triphon De Smet. We hopen dat honderden belangstel lenden zullen aanwezig zijn bij de in huldiging van de nieuwe lokalen. En enkele dagen daarna is het dan waarschijnlijk de beurt aan den nieu wen kindertuin in de Pontstraat en aan de vernieuwde klaslokalen van den Arend. Doch dit slechts terloops. AL het kabaal door het V.N.V. en de voltallige koncentratie gemaakt rond het verminderen van de toelage der stad aan het vrije technisch on derwijs, heeft de tegenwoordige be- siuursmeerderheid niet uit haar lood geslagen noch haar ontmoedigd. Het stadsbestuur zal zelfs reageeren en wel door het inrichten van stede lijk technisch avondonderwijs. Uit be voegde bron mochten we vernemen, dat alles kant en klaar is om van wal te steken. Over een paar dagen zullen waarschijnlijk de plakbrieven en de omzendbrieven met een volledige uit eenzetting verschijnen. Het onderwijzend personeel voor deze avondkursussen zal tot het aller beste behooren. De lessen zullen na melijk gegeven worden door universi taire ingenieurs ofwel door technische ingenieurs met een wettelijk diploma van de officieele hoogere nijverheids scholen. Er werden enkele moeilijkheden ont moet toen de plaats moest bepaald worden waar het stedelijk technisch ujcndonaerwijs zou worden gegeven. Aanvankelijk had men gerekend op de lokalen van het nieuw koninklijk ikjngeiuickig echter zullen deze niet klaar zijn tegen 15 Septem ber, althans niet de nieuwe vleugel die uitgeeft op de Vaartstraat. Men had genoopt daar minstens 8 klassen te kunnen onderbrengen. Het gaat niet. Dan maar een andere oplossing gezocht en gevonden de 8 klassen sullen geïnstalleerd worden in de staatsmiddelbare meisjesschool in de Pontstraat en in het oud huis Boyé. Na de vele moeilijkheden die te over winnen waren, is dan het wachten op de leerlingen. We hopen en zijn bijna zeker, dat dit wachten niet tevergeefs zijn zal. Dit pogen moet met een vol slagen sukses bekroond worden. De Aalstenaars zullen zich de gelegenheid die hen geboden wordt om zich tech nisch te bekwamen onder bevoegde leiding, niet laten ontsnappen. Nu we het daar pas toch hadden over het onderwijs al was het dan ook technisch en avondonderwijs willen we toch nog eens de aandacht onzer geachte lezers vestigen op een zaak waar we bij meerdere gelegenne- den reeds over spraken. De vakanties hebben hun meesten adem reeds verspeeld. Het wordt dan ook tijd dat de ouders er beginnen a n ie dennen waarheen, naar welke school ze hun kinderen zullen it, c._.,s (<,e vakantie goed en wel achter den rug. Indien ze hei aan ons kwamen vra gen, zouden we hen vrank en vrij aan raden hun lieve kleinen naar de offi cieele school te sturen. Waarom? Hebben we eenig belang in deze scholen? Absoluut niet. We zouden dezen raad, geven eenvoudig omdat we het heil van de kinderen op het oog hébben, omdat we voor hen het beste willen, omdat we hun jonge geesten niet willen laten verslompen door louter dogmatisme. We wenscnen dat de kinderen een opvoeding krij gen waarbij hun geesteseigenschappen zooveel mogelijk geëerbiedigd en ge- kultiveerd worden. En daarenboven moet bij de kinderen een geest van verdraagzaamheid en van zooveel mo gelijk begrijpen en waardeeren van ui itrmans meening aangekweekt wor den. tjjc'i de godsdienstige lessen, hoo- ren we iemand schuchter tegenwer pen... Onze repliek is daar onmiddel lijk worden even degelijk gegeven in ae officieele als in de zoogezegde vrije scholen, door even bevoegde leerkrach ten. Voor alle menschen die hun kinde ren graag weten opgroeien in een zuivere atmosfeer, 't is te zeggen in een atmosfeer waarin andersdenken den niet worden afgekamd noch voor gesteld als «spoken», is er slechts één uitweg hun kleinen naar de officieele schoot zenden. In de vrije onderwijs instellingen in alle worden ze opgevoed niet ten dienste van het le ven en van de gansche menschheid, maar in dienst van een groep uit de menschheid, in dienst van een partij. Dat niemand zich door allerlei voor gespiegelde profijtjes late beïnvloeden. Alle kinderen naar de officieele school 1 Op 14 Oogst 1939 werd overgegaan tot het openen der aanbiedingen. De aanbesteding werd toegekend aan den heer De Jonghe, van Assclie, die de werken zal uitvoeren voor een som van 530.000 fr(ronde cijfers). De schepen van openbare werken heeft niet lang gewacht met de uit vaardiging van het dienstbevel en de bewoners van de Dr. Demoorstraat zullen voorzeker met genoegen vast gesteld hebben, dat de werken aldaar reeds werden aangevangen. De nieuwe bestrating zal gelegd worden in kleine phlaster, gemeen lijk mozaïek genoemd. Aldus gaan we langzaam, maar toch zeker, naar de verbetering van onze bestratingen. In de laatste zitting van het feest- komiteit heeft de heer Fred Kelders zijn ontslag ingediend als feestbe- stuurder. Dit zal ongetwijfeld door alle recht zinnige Aalstenaars worden betreurd. De heer Kelders was de persoon die zich belangloos heeft gegeven om ne ring en tering in onze stad te bren gen. Niemand zal dit durven betwis ten. Het is de heer Kelders die door zijn vele ervaringen en door zijn vele - werken wist te beiverken, dat het Aalstersche karnaval uitgroeide tot het beroemdste, en meest bezochte wellicht, van gansch België. Door ons ambt van schepen waren we in de gelegenheid persoonlijk ken nis te maken met den heer Kelders. Steeds zagen we hem vol ijver, waar het er te doen was de belangen der stad te behartigen. Daarenboven ver scheen hij ons als een openhartig en sympathiek man, waarmede we altijd goed over de baan konden. Zooals iedereen trouwens. We koesteren de hoop, dat de heer Kelders op zijn besluit zal terugko men en opnieuw zijn plaats van feest- bestuurder zal innemen. Dat is niet alleen onze persoonlijke hoop, maar ook die van allen die den heer Kelders aan het werk zagen. EUG. DEPREZ. Wij krijgen terug een langen brief. Voorzeker wil de Vlaamsche Kam peercentrale van ons een klaar woord. Onze indruk, na het lezen van dien langen brief, is wel dat de Vlaam sche Kampeercentrale het goed meent wanneer zij zegt, dat in haar midden alle politiek geweerd ivordt; want dat zulks haar terrein niet is. Maar de Vlaamsche Kampeercentra le moet dus ook heel voorzichtig zijn om haar faam van onpartijdig orga nisme bij het publiek hoog te houden. En dat kan zij alleen door al die obscure, elementen, die arrivisten wel ke zich alleen laten aansluiten met het doel er iets te kunnen uit putten voor hun politiek kraam, buiten te sluiten. Zoo'n element is de heer De Ridder, die geen begrip heeft van de elemen taire hoffelijkheid, om niet meer te moeten zeggen. Natuurlijk, had er verantwoordelijk heidszin in dien vent gestoken, hij had zelf zijn ontslag aangeboden. Maar dat is van zulke mannen niet te verwachtenEr moet dus tegen op getreden worden. Wij moeien ons verder niet in de huishoudelijke kwesties van de VI. Kampeercentrale. Wij hebben er be trouwen in, dat ze dus op haar waar terrein zal blijven, de oproermakers en de verdachte elementen zal buiten zetten en naar een hoogere kuituur streven zal voor ons vc langs den weg van het kampeeren. Wij wenschen met haar de beste be trekkingen te onderho: n. «VOOR ALLEN». In het blad Vooruitwerd melding gemaakt van de aanbesteding van een drietal straten, werkelijk in erbarme- lijken toestand, die moesten ver nieuwd worden. We noemden de Dr. Demoorstraatde Nestor de Thiêre- straat en de St. Camielstraat. Zondag 10 September wordt de vlag ingehuldigd van de afdeeüng Algemee- ne Centrale, inhuldiging die gepaard gaat met allerhande ïeesielijkheaen en een betooging, die opgeluisterd wordt door de socialistiscne muziekkorpsen van Aalst, Denderleeuw en Tolembeek De moedige kameraden van Pamei hebben door hun onvermoeibare wer king in hun verachterde streek, in een kor een tijd een sterke groep weten tot stand te brengen, wier ledental een der grootste is van de gemeenten, aan gesloten bij de federatie van Aalst. Voor dezen prachtigen uitslag ver dienen onze strijdvaardige kameraden van Pamel den lof van alle socialisten. Te meer, omdat zij zooveel leden aan geworven hebben in het Payottenland, de forteres van den Vlaamschen fuh- rer De Clerck, die steeds verkondigt de socialisten te zullen verjagen en neer te slaan. Doch ondanks het geschreeuw van den chem der V.N.V.-ers, zijn de socia listen in de vesting van De Clerck bin nengedrongen. Te Pamel hebben zich meer dan 250 werklieden bij de socia listische vakbonden aangesloten. Daar werd een sterke propagandaclub tot stand ge-bracht, waarvan de leden on verpoosd ijveren om deze over gansch het Payottenland uit te breiden. Om deze heuglijke gebeurtenis te vieren, om onze strijdvaardige kamera den aan te moedigen, zullen voorzeker alle strijdende socialisten en vakbon- ders er aan houden, Zondag 10 Sep tember, te 3 uur, te Pamel aanwezig te zijn, om deel te nemen aan de be tooging en andere feestelijkheden. Wij doen een bijzonderen oproep tot al de leden der vakbonden van Aalst en omliggende gemeenten, om in groot getal aan dit feest deel te nemen. Het ordewoord moet zijn: Zondag, 10 September, allen naar Pamel De federatie van vakbonden. UllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIll KAMERADEN, Neemt met honderder» deel aan den naar PAMEL, op Zondag 10 September, ter gelegenheid van de vlaginhuldiging der Algemeene Centrale der Bouw arbeiders. De fanfare «Hand in Hand» maakt den optocht mede. Vertrek in 't Volkshuis, Molendries, te 8 uur 30. Ge moet de circulaire lezen, die ge van den bode ontvangt, waarmede herinnerd wordt aan de gunstvoo-'aee- len der vakbonden, die aan de ionge- lieden van 14 tot 15 jaar verleend worden. De jongens en meisjes, die gaan wer ken en bij de vakbonden ingeschreven worden, zullen in geval van werkloos heid na hoogstens drie maand lidmaat schap reeds 15 dagen en dan na ieder 6 maand telkens 30 dagen werklozen steun ran den vakbond genieten. Wan neer die jonge leden 16 jaar oud or den. genieten zij bij onvrijwillige werk loosheid. den gewonen steun van het krisisfonds. De meisjes en jongens, die 15 jaar oud geworden zijn en dan lid wcicun van de vakbonden, moeten volgens het reglement van het krisisfonds één jaar de bijdragen aanbetalen, om den werkloozensteun te kunnen bekomen op voorwaarde, dat dezen van minder dan 18 jaar oud 15 dagen en dezen van boven de 18 jaar oud 300 dagen in de nijverheid of handel werkzaam waien. Dus vallen de werklieden die na hun 15 jaar in den vakbond treden, on.'ler toepassing van het gewoon reglement. Er zijn nog vele werklieden, vooral vrouwen en jonge lieden, niet ver- eenigd. De ongesyndikeerden begaan een grove fout. Door hun onverscnil- ligheid helpen zij de schraapzuchtige patroons, die de onvereenigde werkers- sters naar willekeur behandelen, er, in veel gevallen de arbeiders-sters in slechts voorwaarden en aan te kleine loonen doen werken. Zoo worden die werklieden door hun eigen schuld ge straft, nog meer: door hun onverschil ligheid moeten hun werkmakkers ook de slechte gevolgen dragen. Daar moet een einde aan gesteld worden- Tevens zijn nog een aantal werkers- sters bij de tegenstrevers aangesloten. Dat is vanwege die mannen en .'rou wen een grove dwaling. Zij verdoelen de werklieden en versterken de pa troons, een daad die niet te verschoo- nen is. Immers, het is niet voldoende vereenigd te zijn; men moet in de vak bonden de macht kunnen putten cm de loonen te vrijwaren en zoo noodig den strijd te voeren. Welnu invloed noch macht zijn te bereiken in de on benullige en zwakke bondekens. Het is voor de werklieden een dwaze kracht- verspilling deel uit te maken van aie karamellenbondekens, waarmee de pa troons niet de minste rekening hou den noch iets van te vreezen heboen. De werklieden moeten allen een drachtig in een sterken bond veiee- nigd zijn. Zoo bekomt men het nr-, di- ge gezag en de macht om de misblui ken, de slechte behandelingen en te kleine loonen te doen verdwijnen. Door sterke vakbonden wordt de eensgezindheid onder de werklieden verzekerd, die onmisbaar is om met goed gevolg te ijveren voor een beter en menschwaardig bestaan. De leuze van al de werklieden moet zijn: allen vereenigd in EEN BCND bij de socialisten. Iedereen op zijn plaats bij den vakbond van het werk of den stiel die men uitoefent; der wijze verzekeren de werklieden zich tegen de noodgevallen die men 'n het leven ontmoet en wordt bij onvrij willige werkloosheid en staking steun verleend, welke de werkersfamilies van den bedelzak redt. Zoo helpt men een sterke werkersmacht vormen, waardoor de arbeiders zich kunnen verzetten tegen de slechte wersvoor- waarden, en als het moet den snijd voeren voor behoorlijke loonen. Ouders, laat uw kinderen onmiddel lijk inschrijven bij de soc. vakbonden, stuurt hen naar onze bureelen om zich te verzekeren opdat zij betaald «or der. volgens de loonsovereenkomsten. Mannen en vrouwen, voor uw wel zijn en i|v eigen belang, sluit u aan bij de socialistische vakbonden. In onze rangen is plaats voor al de werk lieden van goeden wil, voor hen r ie het met ons wel meenen en samen met de socialistische vakbonden willen medewerken voor de welvaart van het werkende volk. Toen vóór een paar jaar de rexis- tenlbond en daarna de karamellen- bond van de Denderstraat opgericht werd, waarvan het bestaan in sommige werkhuizen en fabrieken is aangekon digdhebben wij de werklieden ge waarschuwd, zich in die rattenval len niet te laten vangen. De verstan dige werklieden begrepen dat zulke borfden niet gesticht zijn uit liefde voor de werklieden; dat is de reden waardoor die bonden aan bloedarmoe de lijden. Wij hebben toen geschreven dat zul ke bonden het vertrouwen der werk lieden niet waardig zijn. Immers, het spreekt vanzelf dat de patroons geen bond zullen steunen, noch hun wVk- lieden er toe aanzetten, daar lid van te worden, wanneer die heeren niet zeker zijn dat zij van die bonden nuts te vreezen hebben. Dat volstaat om de werklieden te doen begrijpen we'ken misstap zij begaan met lid te worden van zulke bonden. Doch er is meer: die karamelenbon den worden bestuurd door heeren. die weinig of nooit met de werkmensc'nen in aanraking komen en gevoelen dus ook niets van de zaken waarvoor de menschen tot hen komen. Dan ook moeten die arbeiders tot hun ontstel tenis vaststellen, dat tusschen hen en de heeren door wie zij ontvangen worden, een afstand bestaat. Daarenboven veranderen die bonden zoo gemakkelijk van bedienden, wat sterk den indruk geeft dat de zaakjes in die bonden niet gesmeerd loopen, waardoor zekere moeilijkheden ont staan, zijn met sommige hunner )od»n. Zoo werd ons een geval medegedeeld welke de werklieden ter overweging gegeven wordt. Wij hebben op onze tafel het bewijs liggen van den ge naamde D. M.; deze vrouw oetaali sinds twee jaar de bijdragen in den bond van Bex; doch in Juli 1938 werd slechts deze inschrijving aan hef. G B. van den N. D. A. W. overgemaakt, waardoor zij gedurende een gansch jaar geen aanspraak kon maken op do werkloozenvergoeding van het krsis fonds. Wanneer de werklieden zulke verlie zen ondergaan, spreekt het vanzelf, dat die personen niet best gezind zijn en als het te laat is gevoelen ze dat zij dwaas handelden met zich aan te sluiten bp die karamellenbonden. Te vens is het een les voor het klein aan tal dutsen, die van die bonden ceel uitmaken. Indien zij vroeg of laat geen ontgoocheling willen oploopen. zuilen zij verstandiger moeten handelen door den rug te keeren aan de heeren van de karamellenbonden. We hadden Zondag 1.1. aen wed strijd R. S. Aalst—Ninova, schitte rend door Aalst met 91 gewonnen, oijgewoond, en troffen er kameraad V. Rodevijn aan. Dat we van de gelegenheid gebruik maakten om den sympathieken voor zitter van de volksciuo te polsen, hooit zeker geen betoog. Hoe zit het, vriend Podevün? vroegen we. Gelukkig om het mooi resultaat. We halen eer van ons werk. Ons elf tal bestaat grootendeels uit jeugdige spelers, die onder leiding van Piet breys flink hebben getraind en er- heel wat lust op hebben om zich dit seizoen eens ernstig te doen geiden. In die hoop volgden ze me; den bes ten wil bezield al de leenrgheidsoefe- ningen, de technische en praktische lessen van onzen bekwamen trainer 't Was een plezier om zien hoe ze te werk gingen, vervolgde onze vriend. We necben de jeugd in onze ran gen en met enkele oude worden we dit jaar een gevaarlijke outsi der aldus Podevijn. Hoe ziet er uwe samenstelling uit Luister, nog niet heel bepaald ze ker, wat ik u noemen ga, maar in ieder geval toch bijna zoo. In ons goal Roger Roelandt, e°n knaap die talent heeft om een der besten keepers te worden. Achter Walter Breys, den knappen sluwen achterspeler, met kapitein De Groot en mogelijk De Smet. In de halflinie, Luyckx een be loftevol element met de spil De Bruy- cker, die een paar jaar terug nog regel matig op den Heisel trainde met de nat. juniorsploeg van den Union Bei ge, naast hen C. Desaedelesr de Aal stersche internationaal. Vooraan twee vlugge hoekspelers Van Mol met De Troch. Daar tus schen een middentrio dat kan schie ten het bevat Vincke Hemi (Baasken zijn zoon), Jef Meert en Paul Si- moens. Met zoo'n attaque door boren we de sterkste verdedigingen Maar wat vooral opvallend is, dat de kameraadschap die onder spelers en bestuur heerscht. Ge kunt u maar geen idee vormen hoe we allen aan mekaar hangen. We verstaan ons wonderwel en laten niets onverlet voor het belang van onze c'ub al dus de vooratter. En wat verwacht ge Ons flink doen gelden en thuis het Waterloo worden der kopman nen. Daar zorgen onze spelers voor. Het bestuur, aldus de woordvoerder kent geen rusten. Een Willsman een Debruyn, een V. d. Veken, een P Breys, een H. Steenhout of een Dolf Vergeylen, dat zijn werkers die hun stuk staan. Met harte en zieje ijveren ze voor hun club. We willen een belangrijke rol ver vullen en dat zal zoo zijn. besloot hij. En meteen dronk hij n en flinken teug van zijn export, alsof hij wiidc zeggen, betaal er eentje. Ik wilde het juist doen, maar Baas ken had het al gedaan hij was van sortie iets wat maar alle >ren eens voorvalt. En toen kwam er nog eenen en nog eenen tot we om Baasken ple zier te doen, hij vroeg het toch zoo schoon, met zijnen auto n'en toerken gaan doen zijn tot laat. tamelijk laat in den... morgen geloof ik. En waar we allemaal geweest zijn? Allemaal al vergeten, nietwaar .Julle en Richard R.D.B.». Gij ook In ieder geval goed geamuseerd. Er. dat was 't voornaamste, zei Baasken Brik Nichels. Waarschijnlijk zal menig Aalstenaar het wel interessant vinden iets te ver nemen over de exploitatie van het nieuwe overdekte zwembad zijner stad. Op 6 Juni 1.1. geopend was van in den beginne de toeloop geweldig en ondanks het feit dat het veder alles behalve meeviel bleef het sukses voort duren tot nu toe. Wanneer we de .si tuatie opmaakten op 15 Augstus dus na 10 weken of 71 dagen uitba ting zagen we volgende resultaten 28.147 toegangsticketten waren af geleverd en ook 194 maandabonne menten. We mogen gerust aannemen dat ieder abonnent minstens 15 keer per maand naar het zwembad komt, zoo dat de abonnementen ons een mini mum gegeven hebben van 2910 bezoe ken. Zoo hebben we dus eer. totaal van 31.057 bezoekers op we herha len het 71 dagen, waaronder 15 halve (Zon-, feest- en kermisdagen). Wat een gemiddelde geeft van 437 bezoekers per dag. Deze cijfers zeggen ons beter dan welke ronkende zinnen ook net kolos sale sukses van ons zwembad en zijn tevens een overtuigend bewijs hoe noodzakelijk een zwembad was voor een stad als Aalst. Dit laatste zal no? meer blijken als de zomermaanden zullen voorbij zijn en er niet meer in open water zal kunnen gezwommen worden. Dan eerst zal men ten vo'le begrijpen welk enorm voordeel epn overdekt zwembad biedt, vooral als het zoo modern toegerust en zoo mooi verwezenlijkt is als dit van Aalst. Niets is inderdaad zoo aangenaam zoo nuttig en zoo gezond als men in het hartje van den winter juist als in den vollen zomer eens raar har telust kan plonzen en spartelen en men dit in een kristalhelder en heer lijk verwarmd water doen kan. We zijn er dan ook van overtuigd dat de Aalstenaars ook 's winters flink gebruik van hun schoon zwembad zullen maken, hun gezondheid ...(en de stadsfinancies) ten bate. Aldus hopen we vurig dat de kie zers, de zwartgalligen, ja, de afbre- kers, die liever een slechte en slor dige exploitatie zouden zien, dan de bestaande, er aan zijn voor hun moeite. Ook onze weesmeisjes en weesjongens kunnen gratis komen zwemmen Het stadsbestuur, na de werklooz»n een gratis zwemuur bezorgd te heb ben, wil ook de stads weesjes kosteloos laten genieten van de mooie instelling der Capucienenlaan. Voorstellen in dien zin werden dan ook overgemaakt zoowel aan het jongensweezenhuis als aan dit der meisjes. De praktische uitvoering van dezen zoo nuttigen maatregel hangt af van de toestem ming van de Kommissie van Open baren Onderstand. Groot zwemfeest Op Zondag 3 September e.k., te 7 uur 's avonds, in het stedelijk zwem bad, gaat een groot zwemfeest door. Op 't programma staan als bijzon derste nummers kampioenschap van België in schoon-duiken. Waterpolo Gentsche Z V. tegen C. N. Brussel, Belgisch kampioen talrijke snelheidsproeven. De verluchtingsapparaten ;ijn thané volledig in orde, zoodat warmte to taal uitgesloten is. Kaarten tegen 5 en 3 fr. Werkloo- zen, 1 fr. Sportmannen, komt talrijk. Helpt de zwemsport propageeren Het stadsbestuur wordt door den hr. provinciegoeverneur verzocht, onder staand besluit van den heer minister van landbouw, onmiddellijk te doen afkondigen en er voor te zorgen dat het stipt nageleefd wordt. Het kollege verzoekt dan ook drin gend de belanghebbenden zich naar deze onderrichtingen te gedragen. De minister van landbouw, Gezien het ministerieel besluit van 26 Juli 1938, nopens de maatregelen om het verspreiden van den coloradokever te vermijden; Overwegende dat er bijzondere maat regelen dienen getroffen, om het ver spreiden van den coloradokever te ver mijden in de streken waar tuinbouw- gewassen voor den uitvoer verbouwd worden: Besluit Art. 1. Alle aardappelteelten, ge legen binnen den straal van 10 km. der bedrijven, waarin tuinbouwgewas- sen geteeld worden voor den uitvoer naar den vreemde, moeten minstens tweemaal 's jaars degelijk worden be handeld met lood- of kalkarsenaat, en minstens met contactgiften, zooals ro- tenonehoudende stoffen. Brussel, den lln Augustus 1939. (get.) Cte. d'Aspremont-Lynden. Koningin Astridherdenking Het stadsbestuur in samenwerking met het komiteit «In Mémoriam. rcht de herdenking in van het gruwelijk afsterven van wijlen onze diepbetreur- de koningin Ast.rid. De bevolking wordt beleefd verzocht aan de volgende plechtigheden deel te nemen: 1. Bijeenkomst op het stadhuis te 9.15 uur. Vorming van den stoet (De stoet van den bond der oudgedienden van het leger, vervoegt op het stad huis). 2 .Heilige mis. 3. Ootocht naar het monument Astrid. 4. Te rug naar het stadhuis. Ontbinding van den stoet. Het stadsbestuur en het komiteit «In Mémoriam». De V.N.V.-ers en ons zwembad Strijd het orgaan van de partij der tucht of van de mannen die dui- vels-kwaad worden als men ze beti teld als Hitleragenten -m fascis ten, publiceert sedert enkele weken artikeltjes over 't zwembad, en tel kens zitten ze op den nes van den bestuurder. Weet ge waarom Wel omdat cie sympathieke heer V. d. Bossche, die door iedereen die iet of wat kennis bezit van de zwemsport als een ras echte kampioen betiteld wordt, door hen niet genoemd is. 't Is geen Aalstenaar, zeggen de heeren uit de Molenstraat. Wel dat madam Diplom, die heeft tijd genoeg, naar 't stadhuis trekt en uit tijdverdrijf de geboorten eens na ziet ze zal vaststellen dat de groot vader van den heer V. d. Bossche 'n Aalst geboren werd en er woonde. En 't zijn nu juist de V.N V.-ers die over vreemdelingen moeten spreken Rasschaert is in Oekranié geboren Madame Diplom, in Zele Marcel De Ridder, Merkpijpken D'Haese en al die anderen uit de Molenstraat komen allen van buiten Aalst. Zouden de V.N.V.-ers niet beter hun mondje dicht houden John V. d. Bossche is en blijft be stuurder van 't zwembad, met of te gen de goesting van de airijzers -. En als 't hun niet aanstaat wel dat staat het hun af. Punt andere lijn. Verstaan Pedro wil groot doen. Sukkelaar! Pedroken begint met zoowat de groote mijnheer uit te hangen. Hij spreekt over de aktueele vraagstuk- ken of stadszaken en zoo meer. Telkens er in een of ander café van die dingen te berde komen, zegt Pe dro Ik zal dat eens onderzoeken. En dan neemt hij met een aire van een magistraat zijn potlood en een vuil verrompeld boekje uit zijn net vestje en teekent aan. «Geef me nog n'en export», zegt het gebuisd arrondissementskommissaris- ken, en 't boekje gaat weer in zijn vestje om er denkelijk nooit niet meer uit te komen. Maar kom, Pedro zit In den ge meenteraad. hij die destijds zijn broek aan de politiek veegde, hein Pé'' Drinkt nog eenen, jongen, terwijl vertelt ge ten minsten geen stommi teiten zei er eens n'en goeie vriend van Pé tegen hem En dat was toch wel de waarheid Aan de ouders, Toen we vóór enkele jaren van ons kongres kwamen, konden we aan de partijgenooten melden, dat de vroegere jeugdgroep S. J. W. veranderd was in S. A. V., d.w.z. socialistische arbei dersjeugd Vlaanderen. Datgene waar de moeders het eerst om bekommerd zijn als hun kinderen beginnen groot te worden, is wel dat ze een goede opvoeding krijgen. Daar over niet langer bekommerd, moeders: laat uw kinderen lid worden van de socialistische jeugdgroep. Daar wijdt men vele zorgen aan de kinderen, om hen een goede opvoeding te geven. Daar leeren ze namelijk orde en zelf tucht. In den zomer richten we wan del-, fiets- en kampeertochten in. Ge ziet. moeders, er wordt er ook aan gedacht uw kinderen vermaak en ple zier te bezorgen. De S. A. V. te Adlst bestaat uit twee groepen, de eerste uit kinderen van 7 tot 14 jaar, die genoemd worden «De Roode Valken., en de tweede, van 14 tot 21 jaar, die de «Pioniers, zijn. Moeders, wier kinders graag muziek aanleeren (maar ze moeten tevens lid zijn van de S.A.V.) kunnen dit even eens doen op een repetitie, die ge houden wordt alle Dinsdagen, te 6 uur stipt. Voor de vergaderingen staat het zoo: voor de Roode Valken, 's Zater dags te 6 uur, en voor de Pioniers, 's Woensdags te 7 uur. Moeders, laat dus uw kinderen on middellijk lid worden der S. A. V. Ge zult het u niet beklagen, want daar al leen wordt voor uw kinderen gezorgd dat zij een goede opvoeding krijgen. VRIENDSCHAP REM IE. A.T.B. «De Natuurvrienden» Zondag aanstaande, 27 Oogst lietst- tocht naar Ruien Natuurvrienden.iuis Wandelingen in de omgeving van Ron- se. Bezoek aan 't museum te Oudenaar de. Bijeenkomst aan het Volkshuis te 7 uur. Vertrek te 7 1/4 uur. Allen op post; nlet-leden zijn ook welkcm. BERG /RIJ Aanbesteding Het kollege van burgemeester en schepenen brengt ter kenis van de be langhebbenden. dat op Dinsdag 5 Sep tember 1939, te 11 uur voormiddag, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding betreffende de levering van brandstoffen voor de stedelijke diensten en de rijksmiddelbare scho len gedurende den winter 1939-1940. Het lastenboek is van heden af ver krijgbaar ten stadhuize, bureel 14 Aan de leden van den ziekenbond Gelieve te noteeren dat tijdens de week van 28 Oogst tot 2 September pgt. Cornand met verlof is en dus geen bijdrage zal afgehaald worden op zijn ronde. Verleden Zondag vergaderden an dermaal de propagandisten met pgt. Berghman, om de toekomstige wer king op onze gemeente te bespreken. De aiskussie die er plaats had, ge tuigde nogmaals van de dringende noodzakelijkheid om intensiever op te treden. Eerstens om onze aangeslotenen be ter op de hoogte te stellen van de re gelmatige werxing die er geschiedt en tweedens, om de mogelijkied te schep pen on te gelederen vlugger te verster ken. Een goed afgelijnd plan van werken voor de komende maanden werd dan ook vastgelegd, waarvan, van zoodra we ermede zullen van wal steken, onze leden heel zeker er de goede uitslagen zullen van vaststellen. We mogen dus gerust zeggen, dat we in onze gemeente een nieuw ver trekpunt in ome politieke werken zul len kennen, zoodat weldra, benevens nieuwe leven, ook de aanwinst van nieuwe leden zal vast te stellen zijn, want onze kameraden-propagandisten verlangen slechts steeds te mogen werken voor hun ideaal. Kameraden, fier den kop omhoog en aan 't werk. De tijd van stilstand moet nu de baan ruimen voor een uitstekende en onverdroten werking tot meerderen groei en bloei onzer groepeeringen. St. Maria-Audenhove is een bij uit stek arbeidersgemeente. Vooral de mijnwerkers zijn er zeer talrijk. Al deze uitgebuitenen en ver drukten moeten aan het verstand ge bracht worden, dat hun ongeluxklge toestand slechts te verbeteren is door mede te strijden in onze langen. Gaan we er dus op af. Spreken we met al deze kameraden en overtuigen wij hen om aan te sluiten in de socia listische rangen. Ziedaar het drin jende werk dat door onze propagandisten aan te vat ten is.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6