Twee gewichtige resoluties van de B. W. P. POLITIEK PANORAMA De erge gevolgen van hel Russiscfi-Duifsch nieUaanvals-en economisch pakl Uitstel van betaling voor alle handelaars V Een maatregel die zich opdringt ATKUND1GE VEI 58SS 1&^ :sss ^b~^T rstgrm-AHi ViOEsosuAv.E v^:;r" Het bureau van den Algemeenen Raad der B, W. P. heefl vo|gende twee resoluties aangenomen I - De B. W. P. en de politieke toestand II - He! gewetenloos verraad van Moskou J3 - Voor Allen - 3 Sept. 1939' Aan de socialistische vrouwen AAN ALLEN, DIE DIENEN WILLEN... Vraagstukken van den middenstand OVERWEGING FAILLISSEMENTEN LEZER In diep gepeins verzon ken, Jan JAN lk overschouw de kaart van Europa. LEZER Nogal ingewikkeld. JAN Nogal wat grenzen. LEZER En al die ingewikkelde vraagstukken, die de toestanden zoo moeilijk maken. JAN Omdat men het zoo wil. LEZER Kan men dat verande ren JANNatuurlijk. Alles hangt af van het ekonomisch stelsel waarin we leven. Kijk eens naar die fameuze corridor daar tusschen Duitsch- land en Polen. LEZERDat smal strookje grond JAN Polen heeft een uitweg naar de zee noodig. Duitschland wil een verbinding tusschen Oost-Pruisen en het Rijk. LEZEREn daarom gaat men misschien vechten. JANHet gaat niet om dat stukje grond. Maar de Duitsche kapitalisten, als ze den corridor zouden heb ben, kunnen de Poolsche zware industrie bevelen. En de Junckers van Oost- Pruisen zouden hun landerijen De nagedachtenis van priester DAENS bezoedeld Eerbied voor onze demokratische vrijheden en instellingen willen uitbreiden tot in het Poolsch grondgebied. De Poolsche groot-grondbezit ters zouden met geen kwaad oog zien dat ze een beetje van Oost- Pruisen bij hun gronden voegen. Daarbij, Duitschland meester zijnde van den corridor, zou dan ook wel over de Poolsche mijnen, in feite, de baas zijn. LEZER Alles kapitalistische belangen. JAN Zeker, waarachter dan wordt gestoken, de zoogezegde verzuchting van Duitsch-spre- kenden. En waarachter steekt, de oude droom van de pan-germanen, Europa aan hun wil onderwer- pén of een Europa fascistisch be- heerschen. LEZER Terwijl in feite de ge wone menschen niets anders vra gen dan in vrede te mogen leven. JAN Dat is het. De menschen zien het nu wel in. Ze weten wel als het op een bloedbad moet uit- loopen, dat het gaat voor private belangen. Maar als ze de macht hebben, hun stem, hun vereeni- gingsrec^t te gebruiken om tot een ander systeem te komen, dan laten ze zich al te dikwijls ver schalken door de reaktie, en stoppen ze die in de regeeringen. LEZER Ze zien het te laat in. JANToch is het nooit te laat om goed te handelen. We moeten het de menschen doen begrijpen, dat vrede maar kan heerschen als er een recht vaardig ekonomisch stelsel wordt ingesteld, als men socialistisch bestuurt. Trouwens, zooals het nu is, gaat het toch niet meer. De ontreddering in de wereld is al te groot. Er moet iets nieuws opgebouwd worden. Dat nieuwe is het socialisme Over de grenzen heen kunnen de volkeren overeenkomen. Over de grenzen heen kunnen de ekonomieën evenwichtig wer ken. Maar daarvoor moet het ka pitalisme omvormd worden. We moeten komen tot socialistisch landsbeleid. En het is goed in deze bange tijden dat de hoofden op hol worden gebracht, dat de litera tuur van 1914 weer voor den dag komt, eraan te herinneren dat alle volkeren in vrede kunnen samenleven, dat er niet moet gevochten worden om konflikten op te lossen, maar dat daarvoor de menschheid het socialisme moet doen regeer en. Tijdens de Duitsche mobilisatie voordat het Russisch-Duitsch pakt werd afgesloten, was de stemming van den Duitscher zeer slecht en de moraal zeer laag. Het Russisch-Duitsch pakt werd afgesloten tusschen Stalin en von Rib- bentrop, en de Duitschers voelden zich de sterken, de onoverwinbaren. Hun eischen stegen geweldig. Want als de Russische petroleum en de Russische grondstoffen de oor logsindustrieën van Duitschland gaan spijzen, zal Hitier vuur en vlam kun nen spuwen over de wereld,. t MSSfc*£ANt? ezior **««*6 IvXiWO ??**<SOÖ 2W>TSStt5»AJ$» 4*SOOO AU5AWÊ «3**00 fiNS-ASO leorcsoc g#(2:S -«o'eoö. «m, f U-iTLANO (TAKEN KOtf>^|' taosr Aaer*« R O C MCN1É *;*~xV'x -•» k ««BO 4. «ÏNSOO fTALlt srsooo ■rmmëWscNP. jGRffKCI De B.W.P. betuigt haar volledige instemming met den oproep die den Koning der Belgen, sprekende uit den naam van zeven demokra- tische landen ten voordeele van den vrede, heeft gericht tot de open bare meening van de wereld. De B.W.P. doet beroep op al haar leden opdat zy ieder volgens zijn toestand, hun volle medewerking zouden verleenen aan de inspan ningen van de regeering om, èn de vrede, de vrijheden van ons volk, zijn nationale onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van zijn grondgebied te handhaven. Zij vestigt de aandacht der regeering, buiten de militaire verde digingsmaatregelen, op de organisatie van de zedelijke krachten, voorwaarden van de moraal en van den eensgezinden wil van de burgerlijke bevolking. Het is van hoofdzakelijk belang alle mogelijke oorzaken van sociale oneenigheid te verwüderen, door de arbeiders organisaties te betrekken by de oplossing bij de verschillende vraag stukken die gesteld zijn, namelijk voor de bevoorrading, de lucht bescherming en de arbeidsvoorwaarden, alsook voor de regeling, in den zin van het nationaal belang, van het ekonomisch regime der oorlogs industrieën. In verband met het gevaar van het oogenblik oordeelt de B.W.P. dat alle meeningsverschillen betreffende vraagstukken van binnenlandschen aard moeten wyken voor de opperste redding van een eensgezinde natie. Het schaamteloos verraad dat in het pakt van Moskou zijn uit drukking vindt, heeft verontwaardiging verwekt bij alle socialisten en demokraten, by alle vrienden van den vrede en bij alle eerlijke menschen. Het heeft slechts verdedigers gevonden in den schoot der kommunistische partij. Het is van belang dat al onze militanten en aangeslotenen uit dit verraad de noodige lessen putten. Het ontmaskerd volkomen de list van de kommunistische onder- myningskampagnes, ontketend onder het bedriegiyk etiket van een eenheidsfront tot verdediging der demokratie tegen het fascisme. Het bevestigt anderzijds dat de kommunistische partyen slechts te beschouwen zijn als de ïydzame werktuigen van een vreemde diktatuur. Meer dan ooit achten wij de kommunistische party, als vertegen woordigster van een deel der arbeiders-demokratie, onteerd. Zön vorige resoluties bevestigend en versterkend, is het Bureau der B.W.P. van oordeel dat aUe banden en betrekkingen tusschen de socialistische en de kommunistische party en tusschen dezer aange slotenen strydig Is met de eer van het socialisme. Steeds socialistisch ageeven Wij weten niet wat ons morgen te wachten staat. Eén ding weten wil echter wel. namelijk, dat wij ons land dienen willen bi) zijn verdediging van den vrede, de vrijheid en de demokra tie. Het is mogelijk dat het land, zonder den oorlog te voeren, toch verplicht kan zijn, zijn grenren te bewaken, zoodat een bestendige mobilisatie onze kaders, onze bureelen, de nijverheid en de handel van het land ontreddert Wij doen een dringend beroep op al le vrouwen die regelmatig een deel van hun tijd, hetzij enkele uren, een halve dag of een ganschen dag kunnen ter beschikking stellen, om zich te doen inschrijven by een van ome federa ties, waar zij hun naam en adres op geven en tekens het werk aanduiden, waarvoor zy geschikt zyn. Men zal beroep op hen doen naar gelang de noodwendigeheden. Al de vrouwen van dit land, die willen helpen, kunnen zich wenden tot onze gewestelijke fe deraties, of tot onze plaatseiyke groe pen in de socialistische volkshuizen. Nadere bijzonderheden over de be stendige diensten zullen in de pers verschijnen. Wij danken allen die gevolg zullen geven aan onzen oproep. Voor de vooruitziende Vrouwen. De samen werksters, De Socialistische Vrouwen, Claire Baril. Catherine Ancion, Isabelle Blume. Woensdagmiddag, 30 Oogst... Ons wekelijiksch artikel moet ge schreven worden. Waarover anders schrijven dan over den huidigen gespannen toestand Wij beleven zulke omwentelende ge beurtenissen, dat men zich terecht mag afvragen of Zaterdag, bij het verschijnen van ons geliefd blad. de zenuwenoorlog niet plaats gemaakt zal hebben voor den werkelijken Intusschen leven millioenen men schen in spanning en angst. Voor de neringdoenden is de zenu wenoorlog op zichzelf een ramp. Inderdaad, welken neringdoende mag gerust de toekomst inzien, zelfs indien de oorlog vermeden wordt Op enkele uitzonderingen na (handelaars in koloniale waren! verkoopt niemand meer. Op zichzelf is dit reeds erg genoeg, doch het onaangenaamste komt daar na hoe zullen de wissels op 1 en 15 September betaald worden Voor de militairen is een uitzonde ringsmaatregel voorzien. Doch de c gewone of niet-gemobiliseerde han delaars, kunnen niet genieten van dezen maatregel. Bijgevolg mogen wij er ons aan verwachten, dat duizenden handelaars zullen lastig gevallen worden voor het niet-betalen van wissels. We zyn van meening, dat de regee ring een besluit zou moeten nemen, waarbij de banken verzocht worden geen deurwaarders te sturen, zoolang de toestand niet. opgeklaard is. Als deze maatregel getroffen wordt dan kan elkeen die in moeiiykheden verkeert, de wissel weigeren zonder vervolgd te worden. Er kan natuurlijk slechts sprake zijn van uitstel van betaling. Zij, die radikaal zouden weigeren te betalen zouden, evenals vroeger, kun nen vervolgd worden. Uitstel van betaling van wissels voor alle handelaars, zou een rechtvaardige maatregel zijn. Inderdaad, hoevele handelaars zullen hun verplichtingen niet kunnen nakomen, door het feit dat gemobiliseerde handelaars niets konden betalen Hoeveel handelaars zyn er niet, waarvan het werktuig (auto of paard) werd gerekwireerd en daardoor werk loos vielen Om al deze redenen vragen wij, dat er door de regeering zou besloten worden, dat niemand zou vervolgd worden voor niet-betaling van ge accepteerde wissels. Sinds jaren schrijven wij, dat fas cisme en diktatuur oorlog beteekenen. Honderden malen schreven wy. dat vrede en welvaart afhangen van de sterkte der demokratie. Er is een tijd geweest, dat men werkelijk vreezen kon dat onze Bel gische middenstand fascistisch-gezind werd en daar de demokratie in ons land ondermijnd zou worden. De enkele duizenden aanhangers van Degrelle en Staf Declercq zullen nu wel ingezien hebben, dat wat door de socialistische pers geschreven werd en door onze leiders gezegd, juist is. na melijk dat fascisme oorlog beteekentl J. C. Er werden over de week. eindigende op 25/8/'39 in België 7 faillissementen uitgesproken, tegenover 3 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen, per branche, gedurende de week van 18 tot 25 Oogst 1939. 5 diversen, 1 aan nemer. 1 drukker. In totaal werden er van 1 Januari tot 25 Oogst in België 504 faillisse menten uitgesproken, tegenover 409 over hetzelfde tijdperk van 1938 Konkordaten. Van I Januari tot 25 Oogst 1939. werden in België 180 aanvragen ingediend tot het bekomen van een konkordaat, en 115 aanvragen gehomologeerd, tegenover 141 en 82 over hetzelfde tijdperk van 1938 Protesten. Over de week. ein digende on 25 Oogst 1939. werden in België 2045 protesten geregistreerd, tegenover 2030 over hetzelfde tydperk van 1938. Van 1 Januari tot 25 Oogst 1939 werden 78.278 protesten geregistreerd, tegenover 65.043 over hetzelfde tydperk van het vorige jaar. DE MOBILISATIE IN FRANKRIJK In afwachting van hun vertrek naar de strategische stellingen spelen Fransche reservisten rustig een partijtje kaart op de binnenplaats van de kazerne Overal koncentreeren zich de oorlogsvloten. Zoo schijnt het, dat een sterke Engelsche vloot van bewapende trawlers in het Skagerak kruist, om on middellijk met talrijke mijnen den weg naar de Baltische Zee te versperren. LUCHTBESCHERMING TE LONDEN In verband met het oorlogsgevaar is men te Londen druk in de weer de openbare gebouwen met zandzakjes te barrikadeeren jt LLE middelen zijn voor de /I Vlcamsch-nationalisten goed /Jl om hun propagandamolen te doen draaien. i Na de «lijkenschenderij van Diksmuides> gaan zij nu het schoone figuur van Priester Daems misbrui ken voor hun propaganda. De menschen van de jongere ge neratie hebben dezen strijdenden priesterdie opkwam voor de ver drukten en een volbloed demokraat was, niet gekend. De heldengeschie denis van dat schoon figuur be hoort reeds tot het verleden. Het zijn vooral de staatskatholieken niet die zijn geschiedenis levendig zullen houden, want die hebben hem ver volgd en gemarteld tot in het graf. Waarom Omdat priester Daens leefde naar het evangelie van de naastenlief deen van de bescherming der ver drukten een plicht van alle dagen maakte. Daardoor kwam hij in kon- flikt met de hoogere kerkoverheid en met allen die bij de staatskatho- lieken, dank zij hun geld, de plak zwaaiden en nog zwaaien. Priester Daens werfde zijn volge lingen vooral in het Aalstersche. Het is een overschot van zijn menschen dat zich door de Vee-en-Vee-ers liet op sleeptouw nemen en nu door de aanhangers van het barbaarsche fascisme te volgen verraad pleegt tegenover de vrijheidslievende ge dachten van Priester Daens. Is het niet komisch de Vee-en-Vee- ers, die nog zoo lang niet geleden de koncentratieaangingen, met «al wat stinkt naar franskiljonisme en met de lakeien van het groot kapitaal waarvan het krioelt in de katholieke partij, diezelfde Vee-en- Vee-ers nu een man te zien huldi gen die door de klerikale machtheb bers werd vervolgd De menschen die de geschiedenis van priester Daens kennen en nu de onbeschaamde uitbuiting van zijn rechtvaardigheidszin zien monteer en als een tooneelstuk, zullen eens te meer kunnen vaststellen welke «platte volksmisleidersD de Vlaamsch- nationalisten zijn. HET is opvallend dat de huidige katholieke en liberale regee ring in deze tijden van gevaar HET NOG NIET NOODIG UCIND de volksvertegenwoordiging byeen te roepen. Wij kunnen wel begrijpen dat het niet past in deze omstandigheden tyd te verliezen met «gebabbel» maar dat hoeft men nu niet te vreezen van een demokratisch parlement dat dient gekend te worden, omdat het de vertegenwoordiging is van het volk en evenals dat van Engeland, waar Pierlot even les zou mogen gaan nemen, bewust is van zyn ver antwoordelijkheid. Als het is om sabotage van de heeren van het V. N. V., die maar al te vrij de eenheid van het land blyven aantasten, te ontgaan, mee- nen wij dat het land deze «onder- mijners» voor hun verantwoordelyk- heid moet stellen. Wij voor ons part zyn gerust over het oordeel van de openbare meening. Vooral in deze tijden van gevaar moeten onze demokratische vryhe- den geërbiedigd blyven; dan weten onze menschen WAARVOOR zy offers brengen. BIJ DE OORLOGSATMOSFEER AAN DE DUITSCH-POOLSCHE GRENS Een sterk Poolsch leger is paraat om zijn grondgebied tegen eiken aanval te verdedigen 1) Luchtafweerbatterijen; 2) Troepenschouwing; 3) Moderne tanks.

Voor Allen | 1939 | | pagina 3