De kwestie der motorbrandstoffen in verband met het kolenvraagstuk en de landsverdediging WIELRIJDERS! BUITENLANDSCH OVERZICHT De oorlogslont is aangestoken ZELFSTANDIGHEID - NEUTRALITEIT SYMPATHIEËN VOOR WANNEER DE EEUW VAN DEN SOCIALEN OPBOUW i KOLONIALE LOTERIJ S.V.V. Wesf-Vlaanderen Belangrijk provinciaal kongres Y v V a I l Zie uwe biljetten na! Zijn lot nu toe niet opgevraagd geworden SYNDIKALE KRONIEK -2 - Voor Allen - 10 Sept. 1939- M» II- fc= 't ROOS KRUIS LA PREVOYANCE SOCIALE - ear De laatste pogingen om den vrede te redden De houding van Italië SéSüti rins OOST- A, t j m A_t,, /ito w y OOSTZEE - SLOWAKUE De krijgsverrichtingen in Polen De operaties in het Westen UTAUEN "V J 3 PARUS venbuH- o MAGf- ^fé^ZwiTSER- LARD 156 loten van 10 0 fr. eindcijfer 19 1 3 1 1 500 fr. 1.000 fr. 2.500 fr. 10.000 fr. 25.000 fr. 08 278 091 1356 15201 N.B. De negende schijf 1939, volgens het plan der groote loten, is te koop. Slvijd" Synd.tkalismef'&uilcnltmd. Geslaagde proeven werden in Italië gedaan met gas, dat door laag- distillatie van steenkolen wordt verkregen, in vervanging van essentie als motorbrandstof. Boven op de hierafgebeelde auto bevinden zich twee cylinders, waarvan de gasinhoud voldoende is om 160 km. af ie leggen. VERLEDEN week vestigde par tijgenoot Delattre in Le Peu- ple(28 Oogst) de aandacht van het publiek op dit zoo belangrijk gn aktueel vraagstuk, naar aanleiding van een in wording zijnde groepeering voor de bevorde ring van de produktie en de aan wending van motorbrandstoffen. Als wij hier over dit artikel van Delattre willen spreken, dan is het omdat onze lezers reeds herhaaldelijk in deze rubriek in de gelegenheid werden gesteld kennis te maken met het problema der vloeibare en vaste brandstoffen voor motoren. Alvorens over bedoeld artikel verder te gaan, is het wellicht niet ongepast met enkele woorden mede te deelen wat onder den naam van motorbrand stoffen wordt verstaan en hoe deze worden aangewend. Doorgaans is petroleumessentie, gewoonweg es sentie genoemd, de meest gebruik te vloeibare brandstof, teawijl ma- zoet, die een overblijfsel van petro leumessentie is, tegenwoordig in groote mate aangewend wordt als brandstof in scheeps- en andere zware motoren, b.v. in de Diesel motoren. Ook synthetische zware oliën, houtskool, alkoholmengsels, enz. worden nu meer en meer toege past. De reden hiervan is, dat voor de landen waar geen aardolie wordt voortgebracht of waar de invoer van petroleum in tijd van oorlog sterk be moeilijkt wordt, genoemde orandstof- fen moéten dienen als vervangmid- delen, en dat daarbij het gebruik er van een groot ekonomisch voordeel oplevert. In de meeste landen van Europa houdt men zich met het probleem der motorbrandstoffen sedert gerui- men tijd bezig. Ook in ons land be staat er een groote belangstelling daarvoor. Reeds hebben enkele fir- mas, op eigen initiatief proefnemin gen met speciale, niet-petroleumach- tige oliën gedaan. Belangstelling van wege openbare machten heeft steeds ontbroken, en die kwestie heeft om zoo te zeggen nooit de aandacht op zich doen vestigen vanwege de indus trie in haar geheel. Nu schijnt in dat domein een stap vooruit te zijn gedaan. Zooals reeds bij het begin gezegd is een groepeering in forma tie, die zich met de zaak zal bezig houden, en Delattre hoopt dat deze keer de zaken goed zullen gaan, en dat de regeering zich niet meer zal desinteresseeren. Maar de nieuwe groepeering is nog Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE te ST-NIKLAAS-WAAS. U oogenbllk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden De dooa van 8 poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg. In alle goede apotheken ct vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. niet met haar werkzaamheden be gonnen, of daar schijnen reeds moeilijkheden te ontstaan, veroor zaakt door zekere geldmachten, die een geheime en onrechtstreeksche oppositie in het werk stellen voor een degelijke oplossing van het vraag stuk. Dit blijkt uit een studie ver schenen in den «Vétéran Beige.. Dit deed onzen vriend Delattre schrijven In dit reaktionnair kon- cert, waarin de partikuliere belan gen de overhand hebben, doet na tuurlijk de Libre Belgique mede, en, zooals naar gewoonte bekijkt zij de zaak door haar politieken bril. Zij heeft haar kampanje begonnen met een artikel dat getiteld was De gedachten van Mijnheer Delattre». Zij weet niets af van de talrijke werken en proefnemingen waaraan personaliteiten, zooals de professo ren Erculisse, Mertens en Gillet ge werkt hebben, en waarvan de re sultaten enkele Jaren geleden in de Nation Beige medegedeeld wer den. Zij heeft nooit hooren spreken van de procédés Bergius, Fischer, Hardi, Prodov (hierover verscheen reeds vroeger een en ander in .Voor Allen.), procédés die op industrieele wijze worden toegepast. Zij weet niet dat er in Frankrijk fabrieken allerlei motorbrandstoffen voortbren gen, en dat dergelijke fabrieken in Engeland al de door de koninklijke marine gebruikte stookolie leveren. Zij weet niets van het bestaan van het procédé Zuyderhoudt-Holcobanir. dat te Droogenbosch wordt toege past.» Het problema is belangrijk genoeg om van al die dingen niet onwe tend te zijn. En wij kunnen waar achtig niet gelooven dat de opstel lers van het archi-reaktionnair kleri kaal blad, de inspanningen die in alle landen van Europa gedaan wer den en nu nog worden, om het vraag stuk van de motorbrandstoffen op te lossen, niet zouden kennen. Er is dus kwacje wil in het spel, en er is alle reden om aan te nemen dat en kele machtige financieschuimers reeds de hoofden bij elkander heb ben gestoken om het werk der nieu we groepeering op de baan der par tikuliere uitbuiting te misleiden. Men staat verwonderd, zegt De lattre, vast te stellen dat het pro blema nog aanleiding geven kan tot een perstwist, en het is met reden dat het nieuwe weekblad L'Ordre Nouveau de opmerking deed dat het niet gaat om een idee van M. Delattre. Wij bevinden ons hier in het geval van een nieuw te stichten industrie, die de mogelijkheid zou scheppen om onze verlaten steenko len te revaloriseeren, en aan onze steenkolenn ij verheid de aktiviteit, welke zij nu bezig is te verliezen, te rug te schenken. Het gaat om de recuperatie van rijkdommen, welke den vorm hebben van verwezen afval en produkten zonder waarde. Het gaat om het land rijker te maken door het de motor brandstoffen te leveren welke het nu in den vreemde koopt en die het zich in tijd van oorlog moeilijk zou kunnen aanschaffen. Zonder twijfel zouden zekere be langen daardoor kunnen geschaad worden, en zekere situaties, die op dit oogenblik goed in het zadel zit ten, kunnen zich wel ongerust ma ken maar die belangen en situa ties, hoe eerbiedwaardig zij ook mo gen wezen, moeten zij niet den voor rang geven aan het algemeen belang dat hier op het spel staat Dergelijke zienswijze is volkomen juist. Wij hebben er niets anders aan toe te voegen, indien »r in ons land vanwege de openbare machten werkelijk maatregelen voor een eko- nomische rekonstruktie te verwach ten zijn, dan dat van meet af aan de misdadige ondermijning van het algemeen belang door zekere finan- cieele geheime machten, van hooger hand onmogelijk moet worden ge maakt. tl 11111111111111111111111II1111111111111111IIIII1111111111111111111111II11III VERGEET NIET dat elk oogenblik. aan een gfvaarlijken draai, aan een kruisweg, op ds baan, u een ongeval kan overkomen voor hetwelk gij verantwooraeiyk kunt worden gesteld. DENKT GIJ aan de geldelijke gevolgen, aan het verlies van dagloon, aan de oneindige bekommeringen die u te wachten staan, moest gij persoonlijk slachtoffer worden van een ongeval LUCHTVAARTSQUARE. 31, BRUSSEL mits een JaarllJksche premie van 55 frank, biedt u een verzekering aan die uw burgerlijke vei a ntwoorde- lljkheid tegenover derden waarborgt en de ongevallen die u persoonlijk kunnen overkomen dekt, ln de volgende voorwaarden BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID Premie van 25 fr. 50.000 fr. voor lichamelijke schade. 10.000 fr. voor stoffelijke schade. PERSOONLIJKE VERZEKERING Premie van 30 tr. 20.000 fr. by doodeiyk ongeval. 20.000 fr. bij gebrekkelijkheid. 10 fr. per dag bij tydelijke onbekwaamheid tot werktn. KOOPT DEZE GERUSTSTELLING Beschermt u tegen de gevaren die n bedreigen en enden echryft aanstonds een volledige wleliUdersverzekerlng. Sedert wij ons vorig overzicht neerschreven heeft de wereld momenten van ontroering en spanning doorge maakt, die op zichzelf reeds de stof voor een tragedie leveren. Vrijdag, 1 September, is het kanon aan het woord gekomen en werd het failliet van diplomatieke bemoeiin gen bezegeld. Dien dag rukten de Duitsche troepen over de Poolsche grens en bombardeerde de Duitsche lucht macht Poolsche dorpen en steden, zonder dat voorafgaan delijk een officieele oorlogsverklaring werd afgekondigd. Wat zouden Engeland en Frankrijk doen, die Polens zelfstandigheid en onaantastbaarheid hadden gewaar borgd Twee dagen lang nog, tot Zondag 3 September, heb ben Londen en Parijs alles in het werk gesteld om langs diplomatieken weg Hitier tot inkeer te brengen en den aanval te doen stopzetten. Twee verschrikkelijke dagen voor de menschheid die verscheurd was tustchen een laatste hoop op vrede en de stijgende vrees voor het onvermijdelijke. De teerlingen zijn thans gevallen. De oorlogsramp heeft zich uitgebreid tot Frankrijk, Engeland en dezes imperium. Eenieder weet hoe en wanneer het konflikt begon hoe het zich verder ontwikkelen zal, blijft echter een angstwekkend, vraagteeken. Laat ons hopen dat België deze maal van de weeën van den verschrikkelijlcen gruwel waarmede het in 1914 kennis heeft gemaakt, zal gespaard blijven. Tijdens de debatten in het Lagerhuis en in het Fransche parlement, evenals tijdens de redevoeringen en oproepen van Chamberlain en Daladier, werd er de nadruk op gelegd dat de strijd die aan hun land werd opgedron gen, niet gaat om Dantzig of den Corridor maar wel tegen het klaarblijkelijk opzet gansch Europa en de wereld onder het nazi-juk te brenqen. Wij strijden niet tegen het Duitsche volk, heeft de Engelsche premier verkondigd, doch wel tegen een regime dat het leven en den vrede in Europa onmogelijk maakt. Zaterdag en Zondag werd nog aangedrongen te Berlijn om een Europeesch bloedbad te vermijden. Als reaktie kwam alleen een weigering, een potsierlijke uit vlucht of een hooghartig stilzwijgen. Over de verantwoordelijkheden kan Aan ook niet de minste twijfel meer bestaan. Laat ons even de reakties overschouwen die het uit breken van den oorlog in de wereld heeft verwekt. Op diplomatiek terrein is het een koor van neutraliteitsver- klaringen geworden, in de eerste plaats natuurlijk van de zoogezegde dwerglanden wier geografische positie hun de vrees inboezemt tusschen de groote blokken verpletterd te worden. België. Nederland. Rusland, Spanje, Japan. Roemenië, Portugal, de V. S. hebben plechtig hun onzijdigheid ver kondigd. Terwijl anderzijds de meeste Britsche dominions en ook Egypte zich beslist aan de zijde van het Engelsche moederland of protector hebben geschaard. Wat evenwel op het eerste zicht zonderling blijkt is de neutrale positie waarin Italië, de as-genoot van het Derde Rijk zich heeft teruggetrokken. Verschillende gissingen, van zeer uiteenloopende strekking, worden in dit verband vooruitgezet. Is Mossolini dan werkelijk besloten Duitschland alleen zijn gang te laten gaan in zijn oorlogsavontuur Hoopt het dat deze houding door Engeland en Frankrijk zal gewaardeerd en beloond worden, door inwilliging van zekere aanspraken die Rome sinds lang gelden doet Of houdt die houding innig verband met een voorop gezet gemeenschappelijk Duitsch-Italiaansch strijdplan Van zekere zijde uxirdt inderdaad beweerd dat de Italiaan- t WARSCHAU] Santin*. r..: 1 sche neutraliteit op dit oogenblik precies een steun uit maakt voor het oorlogvoerende Duitschland. Een der zwakke punten waar de totalitaire as het meest kwets baar schijnt, is precies Italië. Moest dit land van nu af aan in het konflikt betrokken zijn dan zou de Duitsche legeroverheid troepen aan zijn asgenoot ter beschikking moeten stellen om een offensief van Frankrijk-Eng eland op het Italiaansche front in bedwang te houden of in te dijken. Dit zou voor het Derde Rijk een militaire verzwak king beteekenen op de andere fronten, in de eerste plaats op het Poolsche, waar de Duitschers blijkbaar van plan zijn een spoedige beslissing af te dwingen. Sommigen zijn dan ook de meening toegedaan dat Italië pas zal tusschenkomen wanneer met Polen is afge rekend en wanneer Duitschland zich naar het Westen keeren zal. Afgezien van de heftige luchtbombardementen die vooral voor doel hebben de moraal van de Poolsche bur gerbevolking aan te tasten, ontwikkelt het Duitsch offen sief zich over verschillende fronten. De grootste druk wordt uitgeoefend in Silezië waar het de Duitschers erom te doen is zoo spoedig mogelijk het Poolsche nijverheids bekken in handen te krijgen alsook in het Noorden, van Oost-Pruisen in de richting van de Russische grens.' Men begrijpt waarom Duitschland zoo snel mogelijk de ver binding met het Sovjet-gebied verzekeren wildat zal toelaten de bevoorrading uit Rusland, voorzien in het jongst afgesloten pakt Berlijn-Moskou, praktisch te ver wezenlijken. De Polen geven toe dat zij in verschillende sektors wijken moeten voor een overwicht van gemotoriseerd materiaal. Deze terugtocht kan overigens voorzien zijn in de strategische plannen van den Poolschen legerstaf. Het beoogde doel kan immers zijn de frontlinie te verkleinen door het opgeven van moeilijk te verdedigen gewesten, om zoodoende met betrekkelijk geringe Poolsche weer macht tegen den sterkeren vijand stand te houden. Sedert Zondag 3 September zijn ook de krijgsver richtingen in het Westen ingezet. De communiquees zijn veeleer sober wat het nieuws betreft. Op den keeper beschouwd kan er natuurlijk geen kwestie zijn van een bewegingsoorlog waar twee machtige verdedigingslinies als de Maginot- en de Siegfried-gordels elkaar affrontee ren. De operaties beperkten zich dan ook tot dusver tot verkenningsvluchten over Duitsche centra, waarbij de Engelschen zich vooral hebben onderscheiden door hun bombardementen met... propagandaschriften. De Engelsche luchtmacht schijnt het echter ernstiger te meenen met de Duitsche vlootbasissen. Cuxhaven, Wilheimshaven en Hamburg werden fel van uit de lucht bestookt en tal van oorlogsbodems zouden hierbij erg beschadigd zijn. Dit schijnt erop te wijzen dat de Engelschen zullen trachten van meet af aan de Duitsche vloot onschadelijk te maken. Wat meer bewegingsvrijheid zou verzekeren aan hun handelsvloot. Intusschen is de oorlog ter zee reeds volop aan gang. Het Engelsch passagiersschip Athenia met 1400 passa giers, waarvan talrijke Amerikanen aan boord, werd door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Terwijl Duitsche schepen anderzijds door de Engelschen opge bracht of getorpedeerd werden. Tenslotte heeft zich de kwestie der neutraliteit in de lucht reeds bij verschillende gelegenheden gesteld. Vlieg tuigen. waarvan de nationaliteit niet met zekerheid kon bepaald worden, hebben het Nederlandsche grondgebied herhaaldelijk overvlogen. Deze incidenten zuilen een der voornaamste gevaren opleveren voor de landen die zich in een loyale onzijdigheid hebben teruggetrokken. - .yC f -.V assftss. *h'Mul. i ft mitr/l XXXX HOOFDSTELLINGEN OER POOLSCHE VERDEDHHNG De kaart van Polen met de aanduiding van de frontlinies zooals deze zich afteekenden vóór de inneming van Krakav. i REtins O L mlE WA'ATSeb* fr te® urne -s-"h Een kaart van het Fransch-Duitsch grensgebied. De zwarte lijn duidt de Maginotlinie aan; de gestreepte lijn den Siegfriedgordel. HE7TOENE waarvoor wij allen het meest gevreesd hebben, is thans gebeurd. Dat het op een losbarsting zou uitloopen, werd door eenieder aan gevoeld. lederen dag werd de vijs na der toegedreven, zoodat het omzeggens niet anders kon dat, op een snel nade rend tijdstip, de bron zou springen. En tooh werden buitengewone pogin gen aangewend om den fatalen datum zoover mogelijk te verdagen met de hoop nog een kans op uitweg te kun nen vinden. 't Is dat de vredelievende en demo- kratisch gezinde menschen wilden ge looven dat het gezond verstand luider spreken zou dan het brutaal geweld. Dienaangaande is alle hoop vandaag in het niet verzwonden, en bevinden wij ons eens te meer voor het bar- baarsch wapengeweld. Thans staat gansch het demokra- tlsch wereldgeweten versteld en ver stomd tegenover zulke voorbedachte brutale daad. Opnieuw dus zal onschuldig bloed vloeien; zullen mannen, vrouwen en kinderen als wild worden opgejaagd en neergeschoten. De goede inzichten van de demokra- tische landen om de furie van het wil de beest te temperen en tot de gezonde rede te brengen hebben niet gebaat. Zelfs welkdanige inschikkelijkheid die niet aan lafheid en onderwerping grenst, zou niet meer bij machte zijn geweest het geweld tegen te houden. Jammer dat zooveel menschen om het leven zullen gebracht worden. Engeland en Frankrijk, die zooveel geduld aan den dag hebben gelegd, en bewijs van zooveel toegevendheid heb ben geleverd, zijn ten slotte genood zaakt geworden tot het alleruiterste middel h-un toevlucht te nemen. De eerste week van september is de inzet geworden van een wereldbrand waarbij de groote mogendheden van Europa betrokken zijn. En hoe smartelijk en pijnlijk het eenieder het harte prangt dat pas na een kwart eeuws een nieuwe wereldoor log wordt losgeketend dan toch moet men met gedrukt gemoed vaststellen dat er omzeggens geen andere oplossing nog over bleef. En dit juist omdat de strijd tusschen twee staatsbegrippen geen anderen uitweg nog open liet. Alhoewel de lont ls aangestoken, toch drukken we de vurige hoop uit dat het internationaal gevaar spoedig uit de wereld moge gebannen worden. Want de offers, die een dergelijke beslechting met de wapens zal vergen is onbeschrijfelijk. Maar het is dan toch ook niet moge lijk een wereld in stand te houden die gestadig als een vulkaan aan het spu wen gaat en alles vernield. En zoo ls het dat men er toe ge bracht wordt zelfs den zondvloed te aanroepen, want liever dan gedurig en gestadig in angst en vrees van het ergste te moeten leven, verkiest men ten slotte dat er eens en voor goed een einde aan zulk een toestand worde gesteld. Zelfs de landen die niet onmiddellijk en rechtstreeksch bij de losbranding betrokken zijn, kunnen geen ander ge voelen laten spreken dan dit. Want vroeg of laat, zouden alen als een lok aas voor den arendklauw beschouwd worden. Diensvolgens ls het maar beter dat er een einde wordt aangesteld voor aleer het te laat zou zijn geworden. Alhoewel wfj vandaag door een po litiek van zelfstandigheid zijn gedekt, die toelaat te hopen dat wij dan toch, zij het niet volledig en bestendig dan toch gedeeltelijk en tijdelijk bui ten het gedrang van dit geweld zullen kunnen blijven of gelaten worden, spreekt in ons een gevoel van sympa thie voor diegenen onder de demokra- tische grootmogendheden welke het hebben aangedurfd, ertoe gedwon gen werden het wilde en razende beest bij de hoorens te grijpen. Want zonder deraen heldenmoed mochten wij het ons voor gezegd hou den dat we vast en zeker op een goe den dag het verschil van de rekening zouden uitgemaakt hebben. Die zelfstandigheid gaat ons thans de gelegenheid van een zekere neutrali teit, waarvan wij heden het voordeel genieten. Maar zal het zioo verder, gedurende gansch den duur van de verwikkelin gen, kunnen blijven duren? Dit zijn we vandaag nog niet wijs, en we zijn te zeer op een kruispunt gelegen om nu reeds te kunnen voor zeggen, dat wij van alle gevaren be vrijd zullen blijven. Nochtans hebben wij een harte- wensch: t is dat spoedig een onzin nige wereldbeschouwing uit onre we reld mag gebannen worden, en dit ten koste van zoo weinig offers mogelijk. We wenschen, en dit is wel de wensch van alle menschen, in vrede te mogen leven. Wij hebben voor vandaag geen an dere houding aan te nemen dan goed toe te zien, kalm van geest te blijven, en ertoe bij te dragen om in alles een normalen gang van zaken te bewaren. Doch dit sluit niet uit dat wij krach tig onze stem verheffen tegen al wat neigt naar wereldontwrichting en menschonteering, tegen al wat ruikt naar brutaliteit en bestialiteit, tegen alle elementen van ekonomische ver nietiging en menschelijke vernieling. Deden we dit niet, dan zouden we te kort komen aan onze plicht van maat schappelijk wezen en van mensch. J. DE OONINCK. BELGIë neemt bij het huldig in ternationaal geschil een streng neutrale houding aan. Maar de wereldbrand woedt aan zijn grenzen, zoodat het verplicht is steeds in alarmtoestand te verkeeren. Honderdduizenden jonge mannen werden gemobiliseerd en naar onze grenzen gezonden, om het land ge beurlijk tegen een aanval te bescher men. Hun gezinnen zijn, in veel ge vallen, zonder voldoende bestaansmid delen achtergebleven. Ons bedrijfsleven werd lamgelegd. Er wordt niet meer gekoent Er wordt niet meer gebouwd. Honderd duizenden werklooze arbeiders en met ondergang bedreigde middenstanders zullen moeten geholpen worden. Levensproblemen, als de voedsel voorziening en de bescherming van de bevolking tegen de luchtaanvallen, die tot de mogelijkheden behooren, vergen groote inspanningen en be moeiingen van vele zijden. Om het hoofd te bieden aan al de moeilijkheden, die pas zijn begonnen, hebben alle Belgen een politieken wapenstilstand gesloten, voor alle krin gen der bevolking, voor alle partijen, voor alle klassen, voor Vlamingen en Walen, bestaat er, op dit oogenblik, slechts één groote gemeenschappelijke taak: het bestaan van heel de natie verzekeren en de zelfstandigheid van het land vrijwaren. Er moet worden voor gezorgd dat geen enkele Belg honger lijdt, zoolang er in het land voldoende bestaansmid delen aanwezig zijn voor iedereen. Wij zijn in een periode getreden, waarin de meest volledige solidariteit, in den ruimsten zin van het woord, een voorwaarde van het bestaan zelf van de Belgische natie wordt. Onze vakvereenigingen, die zich on middellijk en zonder aarzelen, ter be schikking van het land en van de openbare besturen hebben gesteld zul len een groot aandeel hebben te ne men in de moeilijke taak waarvoor heel het land staat. Zij vertegenwoordigen immers de groote massa der beproefden, die den steun van de natie dringend noodig hebben om in deze tijden van beproe ving te kunnen bestaan. Zonder aan agitatie en aan propa ganda te doen, zullen zij de verdedi ging moeten blijven nemen van het bestaansrecht van de arbeiders. Vele hebben daartoe trouwens reeds de noodige organen en instanties opge richt. Zonder zich over te leveren aan een aktie, die schadelijk zou zijn voor den politieken en socialen vrede, die bin nen het raam. van de natie, geboden is, kunnen zij ook hun opvoedende taak voortzetten. Nu de volken verarmd zijn ooor de wapeningen, waarmee honderdduizen den zonen van het oude Europa wor den neergeveld, is het goed, met het oog op de toekomst, na te gaso wat mogelijk zou zijn geweest, indien een deel van de menschheid niet met blind heid was geslagen door den nationa- listischen waanzin en door den haat. Het geluk van millioenen had kunnen veeekerd worden en de kuituur zou tot ongekende hoogte opgedreven zijn geworden, indien men de sommen, welke aan de wapeningen werden be steed, had gebruikt voor werken wel ke de menschheid zouden hebben ver rijkt. Sedert den wereldoorlog van 1914— 18, werden 2880 milliard frank aan de bewapening uitgegeven door alle -beschaafde» volken. Met deze reusachtige som, zou men: 1. Voor 100 millioen gezinnen een huisje met tuin hebben kunnen bou wen; 2) 200 hoogescholen hebben «unnen oprichten; 3 400 moderne bibliotheken hebben kunnen tot stand brengen 4) 800 groote ziekenhuizen nebben kunnen inrichten; 5) een aantal groote werken heb ben kunnen uitvoeren, die meer dan voldoende zouden zijn geweest om alle werkloozen arbeid te geven; 6) een andere bestaansmogelijkheid hebben kunnen scheppen voor hen, die nu voor den oorlog werken. Ter vollediging, dient hieraan toe gevoegd, dat, in de reusachtige som, waarmee dit alles mogelijk zou zijn geweest, de milliarden niet zijn begre pen en die zijn talrijk! welke sedert 1938 werden uitgegeven voor bewapening, mobilisatie, e. d. Inder daad, de hierboven aangehaalde gege vens werden overgenomen uit den vredeskalender voor 1938. Wat ons ,die aanspraak meenen te mogen maken op de hoedanigheid van beschaafden, bij dit alles treft, is de bereidheid, waarmee de bezittende klassen, zonder tegenpruttelen de offers brengen, die de bewapening en de oorlog vergen .terwijl het zoo moei lijk is haar te bewegen tot het bren gen van veel kleiner offers voor den socialen opbouw. Indien zij, doorheen het onmetelijke leed, dat wij tegemoet gaan, tot be zinning moesten komen, zou een ieu- we beschavingsperiode mogelijk wor den. Wij zouden misschien de eeuw van den socialen opbouw kunnen kennen, die zou volgen op den somberen tijd van de kollektieve zinsverbijstering, waarvan wij nu de gevolgen beleven. Als het maar niet te laat is... O. D. S. Op 25 September 1939 rallen de biljetten der 3e SCHIJF 1939 (groene biljetten blauwe ciff ers) vervallen. lot van loten van lot van 3> 14 Zondag laatst kwamen de Socialis tische Vooruitziende Vrouwen van West-Vlaanderen in een buitengewoon kongres bijeen, in het Feestpaleis te Roeselare. Niettegenstaande de tragische oogen- bldkken die zich toen juist zoo scherp afteekenden, waren 42 vrouwelijke af gevaardigden opgekomen. Gezellin Is. Blume, nationale sekretares en de kameraden Adiel Dierkens, Jos. Coole, Henri Dewaele en Robert Bultinck woonden eveneens het kongres bij. Gezellin MARIE DHSMET die voor zat, verontschuldigde onze provinciale voorzitster, Maria Dekeyzer, die het leven geschonken heeft aan een doch tertje. Zjj bedankte de aanwezigen voor hun talrijke opkomst waaruit blijkt dat ook in de moeilijkste omstan digheden op de groepsleidsters van West-Vlaanderen mag gerekend worden en zij kondigde aan dat slechts één punt zou behandeld worden, n.l. *Onze taak als S.V.V. in oorlogstijd SIRENE BLIBCK, provinciale sekre tares. geeft enkele woorden uitleg over de besprekingen die vroeger in ver schillende zittingen van ons nationaal komiteit hebben plaats gehad in ver band met de passieve verdediging der burgerlijke bevolking in oorlogstijd. Het is tengevolge een beslissing dus vroeger genomen dat onze nationale sekretares de medewerking onzer vrou wenbeweging aan de regeering heeft aangeboden. Voor onze provincie is eveneens reeds een schrijven aan den heer goeverneur van West-Vlaanderen gericht. Hetzelf de moet nu ook plaatselijk gedaan worden. Het spreekt vanzelf dat men dan onmiddellijk in iedere groep zou moe ten uitzien naar de noodige vrouwen die bereid zijn haar medewerking te verleenen. Formulieren voor het in schrijven ervan worden ter beschik king van de groepen gesteld, ook voor het inschrijven van wouwen, die ge beurlijk een bezoldigd werk kunnen verrichten in vervanging van de gemo biliseerde mannen. Onze organisatie zelf moet blijven voortwerken. De raadplegingen voor zuigelingen blijven geopend. Men zal de noodige maatregelen treffen om do dokters die onder de wapens zijn, to vervangen. Gezellin ISABELLE BLUME spreekt dan de vrouwen toe. Zij onderlijnt het tragische van den toestand en schets de taak die zich voor de vrouwen stelt, zelfs als België in dien gruwelijken oorlog niet betrokken wordt, n.l. do bescherming der kinderen, de verzor ging der gekwetsten en de bevoor rading der burgerlijke bevolking. Zij is ervan overtuigd dat op de vrouwen van West-Vlaanderen zal mogen gere kend worden voor al het mogelijke werk dat van haar zal verlangd wor den. Spreekster stelt nog voor om in do lokalen van het Kinderwelzijn inlich- tingsbureelen op te richten om de vrou wen met raad en daad bij te staan. Zij drukt den wensch uit dat de leid sters onzer vrouwenbeweging ondanks alle moeilijkheden bestendig kontakt met elkaar zouden houden om zoo doende het beste voor de vrouwen en kinderen te kunnen doen en eindigt in de hoop dat deze oorlog het rechtvaar digheidsbegrip zal doen zegevieren. De noodige dokumenten worden hierop aan de aanwezigen overhan digd en men komt overeen in de af- deelingen een dringende vergadering bijeen te roepen, eerstens om onze aangeslotenen in kennis te stellen met wat van ons verwacht wordt en ten tweede, om ze de noodige onderrich tingen te verstrekken in verband met de passieve verdediging tegen lucht aanvallen. Een syllabus, zeer praktisch opgevat, is hiervoor ter beschikking van de groepen. Na een kort dankwoord van de voorzitster, wordt dit belangrijk kon gres in een waardige stemming gehe ven.

Voor Allen | 1939 | | pagina 2