DENDERMONDE ST. GILLIS WETTEREN ARRONDISSEMENT GENT-EEKLOO MEIRELBEKE DESTELBERGEN MALDEGEM ZOMERGEM EVERGEM OOSTAKKER MELLE A WAARSCHOOT ZWIJNAARDE Koöperalieve lijdingen BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN Inrichting van een Burgerlijke Wacht Bond der oudleerlingen van de rijksmiddelbare scholen te Dendermonde ROND DE OORLOGSELLENDE Nog de gemeenteraadszitting van 29 Augustus Rood Kruis van België Algemeene vergadering van Bond Moyson 1 BETALINGEN AAN DE LEZERS VAN DE VOLKSBOEKERIJ RAYMOND GOFFAUX Zitting van het komiteit tegen luchtaanvallen Onze medewerking aangeboden Hallo MISBRUIKEN Vrijwilligers voor de passieve luchtbe scherming DOPPERS Wy hebben plichten, maar ook rechten MARMER BLANK HOUDEN Wat moeders weten moeten 7 - Voor Allen - 10 Sept. 1939 UIT HET DENDER M ON DSCHE De Kolleges van Burgemeesters en Schepenen brengen ter kennis der be langhebbenden dat luidens de Konink lijke Besluiten van 20 Mei en 29 Juli 1939 een burgerlijke wacht wordt inge richt gelast met de passieve bescher ming der burgerlijke bevolking tegen luchtaanvallen. De personen die bij mobilisatie geen militaire verplichtingen hebben, kun nen deel uitmaken van de burgerlijke wacht, indien zij aan de zedelijke en lichamelijke vereischten voldoen. De dienstneming bij de burgerlijke wacht stelt vrij van alle opeischingen van personen krachtens de wet van 5 Maart 1935 en het Koninklijk Besluit van 2 Februari 1938 op de burgerlijke opeischingen. Kunnen deel uitmaken van de bur gerlijke wacht 1. De om lichamelijke redenen vrij gestelde miliciens. 2. De wegens reform of pensioen- neering afgedankte miliciens. 3. De vrijwilligers die, uit hoofde van een opgeloopen of verergerde kwaal, wegens reform afgedankt werden. 4. De wegens reform afgedankte ge- recngageerden. 5. De ontslagen of wegens afloop van hun diensttijd afgedankte militairen. 6. De in de werfrcserve ingeschreven miliciens, van meer dan 25 jaar. 7. De vanaf de 16e klasse met onbe paald verlof zijnde miliciens, vrijwilli gers, en gereëngageerden. De vrijwilligers van den «Bond voor Luchtbescherming» zijn ertoe gemach tigd rechtstreeks naar de burgerlijke wacht over te gaan. De personen die wenschen een dienst verbintenis aan te gaan worden ver zocht zich te laten inschrijven in het werfbureel van hun gemeentehuis. Zij gelieven zich te voorzien van hun eën- zelvigheidskaart, eventueel van hun trouwboekje en militaire bewijsstukken. N. B. Wij raden onze kameraden, die deze voorwaarden vervullen, aan zooveel mogelijk dezen oproep te be antwoorden. Ouders van schoolgaande kinderen, misschien is net wel goed dat we u, op het oogenblik dat het nieuwe school jaar gaat beginnen, volgende inlich tingen verstrekken met betrek tot de middelbare scholen te Dendermonde. Deze scholen omvatten eerst en voor al een kindertuin, waar uwe kleine meisjes of jongens vanaf hun derde jaar worden aanvaard. Daarop volgt de eigenlijke middel bare school met vooraf de voorberei dende afdeeling. Deze komt overeen met de gewone lagere school (drie gra den) en past voor uwe kinderen tus- sohen zes en twaalf jaar. Er dient hierop gewezen dat kinderen die mid delbare studiën willen doen, ongelijk hebben den vierden graad te doorloo- pen. Ze doen best onmiddellijk na het 6e studiejaar van de lagere school over te gaan naar de middelbare afdeeling mn de middelbare school. De middelbare afdeeling nu, omvat drie studiejaren. Op het einde hiervan wordt een diploma of getuigschrift van middelbare studiën van den 2n graad afgeleverd. Zonder dit diploma, is het op dit oogenblik onmogelijk een staats examen af te ieiggen om een plaats van beambte van de 3e kategorie te beko men. Dit diploma krijgt dus een groo- tere beteekenis dan vroeger. In de meisjesmiddelbare school is er dan nog een 4e middelbaar handels- jaar, met bijzondere kursussen in Fransch, Engelsch, Duitsch, boekhou den, Steno-dactylo, benevens speciale lessen in huishoudkunde, knippen (coupe) en koken. Meisjes en jongens hebben dan nog toegang tot de Grieksch-Latijnsche af. deeling, die volledig overeenkomt met de drie laagste klassen van dezelfde afdeeling van het Atheneum Deze af deeling levert ook een diploma af van middelbare studiën, 2n graad. De Middelbare School sluit dan on middellijk aan met het Atheneum. Vol ledig middelbaar onderwijs. Diploma van middelbare studiën ln graad, eind diploma noodig voor kandidaat-ambte naars van de 2e kategorie. Met de lagere- en verder de middel bare normaalschool (diploma van on derwijzer en regent). Met de kadettenschooi. voorbereiding tot de militaire school (officier). Met de middelbare en hoogere tech nische scholen, beroepsscholen. Over de degelijkheid van het onder wijs in de middelbare scholen valt niet te praten. Hun goede faam en hun steeds stijgend aantal leerlingen, zijn daarvan het beste bewijs. Trouwens, ook de uitslagen door de oud-leerlingen bekomen, zeggen genoeg. Stippen we terloops aan Hr. Dr. A. Gerlo, van Baasrode, dit jaar als nr 1 geklasseerd in den interuniversitairen wedstrijd, J. Van Miegroet, van Zele. die den pr;s in Wiskunde van het Atheneum van Gent bekwam, deze prijs wordt zeer zelden uitgereikt. Aan de studie van het Fransch wordt een bizondere zorg besteed. Verder heerscht in de school die breede geest van verdraagzaamheid en onderling begrijpen, eigen aan de staatsinrich tingen. De leerlingen van den buiten kunnen in de school zielf him noen maal gebruiken en blijven steeds on der toezicht van de leerkrachten. Een avondstudie is ingericht. Het schoolgeld is zeer gering en in de meeste gevallen genieten de leer lingen kosteloos onderricht. De oud leerlingenbond leent al de schoolboe ken aan allen die er om vragen. Kortom, de Middelbare Scholen moe ten allen kunnen bevredigen. Heropening op Maandag 18 Sept. te 9 uur. Inschrijvingen Heldenplein. Het Bestuur. Verantwoordelijke redaktie VEËRSTRAAT, 43, DENDERMONDE Telefoon 564 Door den Voorzitter onzer Partij, volksvertegenwoordiger Kd. Juul De Pauw, werd aan de heeren burgemees ters der gemeenten, waar onze Partij afdeelingen heeft opgericht, volgend schrijven gestuurd Dendermonde, 2 September 1939 Waarde heer burgemeester, Het is Ued. voorzeker bekend, dat, bij omzendbrief van het ministerie van Ekonomische Zaken, de heeren gouver neurs der provinciën verzocht werden, om er op te waken, dat bij de samen stelling der ravitailleerings- en andere komiteiten, die met betrekking op de mogelijke oorlogsmogelijkheden, dienen gesticht, er rekening zou gehouden worden met een rechtvaardige verte genwoordiging van alle sociale en poli tieke strekkingen. Ik ben er van overtuigd dat Ued., bij de samenstelling dezer komiteiten op uw gemeente rekening zult houden of gehouden hebt met de vertegenwoordi ging onzer sociale en politieke organi saties. Moest Ued. dit evenwel uit het ook verloren hebben, dan bid ik u deze vergetelheid te willen herstellen. Aanvaard, neer burgemeester, de ver zekering mijner bijzondere hoogach ting en dank bij voorbaat. Namens de Sociale en politieke organisaties der B.W.P. Arr. Dendermonde. De Voorzitter, JUUL DE PAUW, Volksvertegenwoordiger Een paar ourgemeesters hebben ons reeds de verzekering gegeven, dat de verschillige op te richten komiteiten aan de gewensehte verplichtingen zul len voldoen. Van andere plaatsen ka rnen ons de berichten toe, dat zoomin met onze Partij als met haar evenredige sterkte wordt rekening gehouden. Al dus bewijzen deze heeren bestuurders, dat hun geestesgesteldheid er sedert 1914 nog is op achteruitgegaan, gezien destijds met onze rechtmatige wen schen werd rekening gehouden. De heeren burgemeesters moesten in de eerste plaats begrijpen dat in deze oogenblikken de meest innige samen werking in al de besturen noodzake lijk is. Wij hopen, dat het nog niet te laat zal zijn om tegenover onze partij een meer rechtvaardige houding aan te nemen en verwachten van onze partij besturen dat ze ons van al de even- tueele wendingen op de hoogte zullen houden. B. W. P. Arr. Federatie. Wie doet ons dat na? In de eerste helft van het jaar heb ben niet minder dan 279 gezinnen genoten van het ziekenfonds. Dat ver tegenwoordigt een gansche som aan uitgaven. Er wordt zoo wel eens af en toe gesproken over zekere inrichtingen die aan haar leden groote procenten uit- keeren. Maar indien men nu de uit gave aan ziekenfonds omzet in procent en voegt bij het deel in de winst dat aan de leden der maatschappij Vooruit wordt uitbetaald, dan zal men een cijfer bereiken dat heel wat voordee- liger klinkt dan hetgeen uitgekeerd wordt door die andere instellingen. Maar hier"is er natuurlijk kwestie van een beetje gezonde beredeneering en moet afstand worden gedaan van een beoordeeling gesteund op een vooroordeel. De tijden zijn gewichtig en groot de bekommernissen van het volk. Het nationaal belang eischt vooral een dracht. Ieders medewerking wordt in geroepen om de nood en de ellende van aen oorlogsgeesel zooveel mogelijk te leenigen. Ongelukkig begrijpen niet alle bestuurders dien heiligen plicnt. Oo.i onze gemeentebestuurders zijn er niet vatbaar voor en gedragen zich als gewone dorp-sfanatiekers, zooniet ais Kortzichtige kleine jongens. Wij heboen er ten anaere nooit meer van verwacht. Maar de soep dient ge- ëten zooals ze is, het volk heeft ze zoo geprepareerd. Bij de besprekingen der dagorde, tijdens de laatste gemeenteraadszit ting gaven onze geel-blauwe gemeen tebestuurders eens te meer bewijs va.i onbegrip. Fanatisme beheerscht nog steeds hun gansch beleid. Van ver antwoordelijkheden hebben ze geen Wij hadden getracht in nationale eendracht een tijdelijke godsvrede te bewerken. Daarom stelden wij ons zeer tegemoetkomend aan, en, wilden wy vermijden al te scherpe kritiek uit te brengen op de polit; J .e mancevers en andere onregelmatigneden in de reke ningen ten koste der belastingbeta lers gepleegd. Onze geel - blauwe kartelbroeders En steeds dringen wij maar overal door In een korte tijdspanne werden de diensten der koöperatie in twee ge meenten van ons arrondissement inge voerd. Eerst in Moorzeke aan de beurt gekomen en daarna volgde Schelle- belle. Er blijven in ons arrondissement waarlijk niet veel plaatsen meer over alwaar de wagen van «Vooruit» niet bolt. En terug hebben wü vastgesteld hoe welkom wij in deze gemeenten waren en hoe elkeen zich met den meesten lof zich uitlaat èn over de manier van werken, èn over de prijzen en hoedanigheid der geleverde waren. Kortom, onze komst was terug een noodzakelijkheid Zoo gaan we maar steeds verder en bewijzen aan de arbeiders en hun gezin de beste diensten. Om een flink waschje te slaan Daartoe heeft men een flink stuk materiaal noodig en wij weten bij on dervinding dat onze huismoeders er sterk op staan aan hun wasch de beste zorgen te besteden. Daartoe hebben zij in de eerste plaats een goede kuip noodig. In de kruidenierswinkels der koöpe- ratieve Vooruit vindt u een gansche stel zinken kuipen van eerste hoeda nigheid en aan prijzen die gerust de ko-nkurrentie kunnen doorstaan. Huismoeders, gij wenscht stellig uw wasch in de beste konditie te doen, koopt dan uw zinken kuipen in de koöperatief. (Zie vervolg onderaan voorg. kol.) zien nog altijd den toestand niet jn waarin ons rand verkeert, en atntten nog altijd aan mets uan aan pohueke klfcingeestigneden. Het is er voor hen maar om ie doen nunne hebzucnt en overneerscmng voorop te stenen. Domme anctatoriaie hanaeangen heDben bij die menscnen steeds en m alle omstandigheden de bovennand. Bij de samenstelling van net nooia- komiteit der ooriogsaisteiiingen, neb ben ze vlaiaf geweigerd met de even redige ver tegen woorcugers der poütieice macnten rekening te nouden. Wij socialisten vermaarden ons be reid onze verantwoordelijkheden op te nemen en eischten in vergelding de evenredige vertegenwoordiging iu te scheppen organismen. De kathoneke noerale meerderheid weigerde dezen rechtvaardigen eisch in te willigen en een hooiakomue.i van 4 personen werd aangesteld, De- staande uit het schepenenkonege ot 1 liberaal en 2 katholieken, met siecnts 1 socialist, aiswanneer de werklieden partij even sterk is als de katholieke party en driemaal sterker dan de Dlauwe partij. Wij eischten dus twee vertegen woordigers, evenals de katholieken. Maar nu, zooals altijd vroeger, wil men de arbeidende klas ten allen pry- ze negeeren en als minderwaardigen aanstellen. De droeve oorlogstoestan den kunnen die menschen er nog al tijd niet toe bewegen alle Inwoners op gelijken voet te stellen. Steeds blijvc-n ze bij de oude princiepen van over- heersching, eigen aan beide burger partijen Wy laten aan onze geel-blauwe meerderheid de volledige verantwoor delijkheid hunner opvattingen en kortzichtige politiek, die onvermijdelijk ten nadeele on: er gemeente en haar bevolking zal uitloopen. Afdeeling St. Gillis-bij-Dendcrmonde Het rood kruis van België, afdeeling St. Gillis-bü-Dendermonde, brengt ter kennis van de bevolking, dat haar wer king is ingezet en doet den volgenden oproep: 1. Ambulanciers en ambulancierstcrs met diploma worden verzocht zich on verwijld aan te geven en te laten in schrijven bij: Mevrouw Bies, Koningin Astridlaan, 18; mevrouw Vandemeulebroecke, Po- tiaulaan. 22. 2. Alle vrijwilligers, zoo vrouwelijke als mannelijke, die wenschen dienstig te kunnen zijn, kunnen zich insgelijks aanmelden aan bovengenoemde adres sen. 3. Leden zoo steunleden als be- schermleden die door bijdragen wil len medehelpen, zullen met dank wor den aanvaard. Gezien de dringende omstandighe den en gezien de onmiskenbare nood zakelijkheid van een organisme, dat enkel voor doel heeft het lenigen der smarten onzer bevolking, rekent het bestuur op een gunstig onthaal en de algemeene belanglooze medewerking der inwoners. Het bestuur: Rood Kruis afd. St. Gillis. Verleden Woensdag had de tweede algemeene vergadering plaats om de overblijvende punten der vorige ver gadering af te handelen. Tjmelyk veel leden waren aanwezig. Kam. De Pauw, voorzitter .opent de vergadering en handelt onmiddellijk over het le punt: «Aanpassing Per bij dragen» In het geldelijk verslag is er opge merkt geworden, dat de kas van ge neeskundigen dienst bestendig met groote cijfers achteruitgaat. Deze toe stand wordt onhoudbaar, en wy voe len ons verplicht .willen wij in de eerste plaats, onze kas in evenwicht houden, en de toelage voor den ge neeskundigen dienst niet verliezen, of wel de vergoedingen te verminderenof wel verhooging van bijdrage te vra gen. Kam. De Pauw haalt enkele voor beelden aan. Enkele leden uit de ver gadering uiten hun meening, waaruit blijkt, dat de leden liever de voordee- len behouden en de bijdrage verhoo- gen. Deze bijdrage bestaat uit een alge meene gezinsbijdrage van 0.50 fr. per week, die met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vervolgens wordt het bestuur her kozen. 4 kameraden komen het be stuur aanvullen. Voor onze leden is het niet van be lang ontbloot de bestuursleden te ken nen. Deze zijn: De Pauw Juul, voorzitter; Van Dam me Jozef, ondervoorzitter ;Van Hecke Emiel, sekretaris; kommissaiissen: Hauterman August, De Mey Kaïel, De Craecker August, Buyle Olivier, De Corte Raymond, Plovie Raymond voor Kalken; Verhaeven Jozef, voor Schel- lebelle ;Blanquart Cesar voor Laarne, V. d. Berghe Serafien voor Massemen Nieuwe bestuursleden: Vlaemnick Cyriel, Overbeke; Crom- been Albert, Kollegebaan; Engelbinck Kamiel, Schoolstraat en Erard Jozef. Zandstraat. Over het pensioenfonds weidt kam. De Pauw uit in alle bijzonderheden. Als in 1928 het {pensioenfonds werd gesticht, heeft niemand gedacht, waar wij daarmede zouden belanden. Het bestaat nu 10 jaar en met schrik zien wij de toekomst tegemoet. In 1928 gaven wy uit aan pensioenen: 2.700.00 fr. 10 jaar nadien geven wij aan het pensioenfonds uit 30.000 fr. Volgens opzoekingen door den se kretaris, gedaan zal het fonds binnen de 10 jaar de 75.000 fr. overschrijden. Zulke toestand is niet houdbaar, ge zien voor dit fonds geen centime bij drage wordt afgezonderd. In rik ge val zal in de toekomst moeten worden rekening gehouden worden van het aantal jaren lidmaatschap, dat niet minder dan 20 jaar zal mogen zyn. Ook zal het pensioen moeten herzien worden. De algemeene vergadering is ak koord tegen begin 1940 een eindbe slissing te nemen. Verder deelt kam. De Pauw nog mede, dat wij door de verandering van de diensten onze bureelen heboen on dergebracht boven de garage. Deze beantwoorden aan de moderne ver eischten en zijn met smaak ingericht. Ook wordt een nieuwe dienst ge schapen, namelijk de utra-vioieue be straling, die in onze bureelen zal wor den ondergebracht, en die kosteloos zal ten dienste gesteld worden voor onze leden. Ook is er bijzonder overeenkomst ge sloten tusschen de federatie van mu- tualteiten van Dendermonde en an dere klinieken. Aldus zullen onze leden in de mo gelijkheid gesteld worden buiten de kliniek van Wetteren, ook naar de Bjj- loke te Gent, de kliniek van Drnder- monde en de kliniek van Aalst te gaan. Onderhandelingen zijn ook aan gang met Bond Moyson Gent. Wy hopen dat onze leden die ver schillende verbeteringen zullen weten te waardeeren en dat zij deze zullen bekend maker, aan hun vrienden en kennissen. Bond Moyson gaat weer een stap vooruit door de uitbreiding en verbe tering van haar diensten Aan u leden en bestuursleden, allen mede te helpen om Bond Moyson te versterken. Belangrijk bericht van Bond Moyson Binnen kort verschijnt het regle ment van Bond Moyson onder vorm van brochure. De tekst zal ongeveer 24 bladzijda druk bevatten. In dit reglement zul len al de rechten en plichten der leden in al hun vormen voorkomen. Ieder gezin is verplicht zich dit re glement aan te schaffen waarvan zij den kostprijs van het drukwerk dienen te betalen. Bewaart het goed om by elke gele genheid Uw reglement te kunne* raadplegen Eiken Woensdag van 5 tot 6 uur 's namiddags voor het uitwisselen van ziekenbriefjes. Eiken Zaterdag, van 2 tot 4 uur. voor uitbetaling van zieke leden. Alsook de weezengelden, den laat- sten Zaterdag der maand. Eiken eersten Dinsdag der maand uitbetaling van het pensioen. Voor alle inlichtingen is het Bureel open alle dagen van 8 tot 9 uur en van 2 tot 3 uur. Den Maandagnamiddag is het Bureel gesloten. Mutualisten, indien U wenscht dat er goed werk op het bureel worda verricht, gedraagt U dan aan boven vermelde datums en uren, om aldus den secretaris toe te laten fijn admi nistratief werk naar behooren te vol- brengen. Een goed mutualist Is lid van Bond Moyson en zet zijn vrienden en kennissen aan het ook te doen. Hij maakt geen misbruik van de diensten en helpt het bestuur deze misbruiken beteugelen. Als een lid het reglement overtreedt, pleegt hij misbruik van vertrouwen tegenover zijn medeleden en put aldus uit de kas op onrechtvaardige wijze, on Wie aldus handelt doet goed voor zijn Bond en tevens voor hem en zijn medeleden. Onze goede kameraad Plet Willems, die met zooveel offervaardigheid de zware taak van bibliothekaris op zich had eenomen, en die om zijn dienst vaardigheid door onze trouwe lezers reeds algemeen geprezen werd, is ook opgeroepen geworden. De diensten die onze vriend aan de volksboekery heeft bewezen zijn on schatbaar in enkele weken tijd heeft hij, met de kleine middelen hem ter hand gesteld, de bibliotheek op het eer ste plan gebracht. Dag en nacht was Piet op de bres om van pnze volksbiblio theek een waardige inrichting voor volksontwikkeling te maken. Het hoeft dus niet gezegd dat zijn afwezigheid, alhoewel maar tijdelijk misschien, ons pionierswerk zwaar komt te treffen. Edoch, zijn afwezigheid mag geen reden worden om te talmen schikkin gen werden dan ook in dien zin getrof fen en de lezers mogen volkomen gerust zijn ome volksboekerij blijft in elk ge val open. Zondag 1.1. hebben we den plaatsver vanger van Piet aan het werk tezien en het mag gezegd de vriend Cyriel zal de moeilijksten onder onze lezers be vredigen een paar kameraden boden zich aan om zoo noodig ook een handje toe te steken ln naam van het bestuur danken we hen hier van harte. Om te sluiten, melden we nog aan onze lezeressen dat een tiental nieuwe en zeer goede Courts Mahler's zijn aan gekomen een gansche reeks nieuwe jeugdboeken, waar de Karei May's over- heerschen, zijn onze verzameling komen verrijken en zullen, zonder twijfel, met geestdrift door onze jonge vrienden be groet worden. Dus. zooals vroeger, allen naar de \polkboekerij Raymond Goffaux Het Bestuur. 'WORD LEZER VAN DE OPENBARE VOLKSBOEKERIJ *RAYMGOEEATJXr open 's Donderdags van 6 tot 8 u. 's Zondags van 9 tot 11 u. Toegang vrij. Vergoedingen voor de familieleden der opgeroepenen Tie vrouwen en ouders der opgeroepe- /nen hebben recht op vergoedingen. In dien ze om de zeven dagen in het bezit willen komen van deze tegemoetkomin- gen, moeten ze zelf daartoe de noodige I staopen doen. Ze dienen zich onverwijld ten ge meentehuize aan te bieden, waar de gemeente ontvanger hun de noodige for mulieren zal doen invullen. Het bureel van den gemeente ontvan ger is open op alle dagen, 's morgens van 9 tot 11,30 uur en 's namiddags van 14 tot 16 uur. De belanghebbenden dienen zich van hun trouwboekje te voorzien. S. P. C. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. De Bruyne Adolf, Poelstraat. 7. Van Helleputte Mar- celline. Baron Verhaegenlaan. 23. Wauters Roger, Gontrode heirweg, 34. HUWELIJKSAFKONDIGINGEN. Omer Veys. Gentbrugge en Martha De Wilde. Waterstraat. Edward De Wil de, Polderwegel. 1 en Duivaert Germai- ne. Poelstraat. 28. Roger Englebert, Melle en Boone Madeleine. Fraterstraat, 61. Maurice De Corte, St. Eloistraat, 26 en Rachel Reybroeck. Gavere steen weg, 301. Oscar Heemans, Gavere steenweg, 92 b en Rachel De Rudder, Gent. Van Wassenhove Raymond. Van Goethemstraat. 6 en Martha Mor- tler. Hendrik Consclencestraat. 66. OVHRLIJKE5NS. De Back ere Emma. 63 J.. wed v. Joannes Van den Broecke, Gavere steenweg, 62. M. Vanden Berghe. Tegen de brand bommen kunt ge allen medewerken. Op uw zolder, bijna ln ieder huis, is er veel te veel rommel, te veel ouden brol. Ver wijdert dat allemaal. Kuischt alles op. Een brandbom van 5 kgr. blijft ge woonlijk op den planken vloer van een goed gebouwd huis. Maar iedere spat ting van zulke brandbom straalt eene warmte uit van 2 a 3000 graden. Om J een gedacht te vormen van de groote hitte die zulke bommen verspreiden, weze het gezegd dat zij los door eene ijzeren plaats van 5 m.m. branden. Om den brand te blusschen gebruikt geen water, maar alleen zand of ammoniak. Leg dus op uw zolder eene zekere hoeveelheid zand. Een laag van 10 centimeter dik op uw plankenvloer verspreid is wenschelijk. Tegen de gasbommen voorziet gij u van een masker. M. Engels (schrijver der Vossen) Er zyn ln België geen maskers genoeg om een derde oer bevolking te voorzien. Onder de maskers uitgedeeld aan onze soldaten heb Ik verscheidene gezien <jje niets waard waren. Er zijn veel slechie. (Wij willen mededeelen dat maskers van een nieuwe type aan de soldaten uitgedeeld worden. Red.) M. Vanden Berghe. Dat weet Ik niet. Er zijn 2 soorten maskers 1) een voor passieve luchtaanvallen en dat be staat uit een filter en een gelaaïsaan- slulter. (Een model wordt getoond en al de gewenschte uitleg gegeven). De gassen die ln de lucht zweven wor den door den filler gezuiverd. Het 2e soort zijn de aktieve maskers. Zij zijn van hetzelfde systeem. De filter hangt op den rug in een zak en is ver bonden met eene slang (tube) ln caout chouc om beter te kunnen werken. Het eerste soort masker dient om stil te blijven liggen. Alle nuttelooze bewe gingen dienen vermeden. Een tweede bescherming is alle ope ningen, vensters, deuren, sleutelgaten goed afsluiten; zorg dat ge werkelijk maar één opening hebt. Als het moge lijk is, brengt een tweede deur aan den ingang, derwijze dat ge een soort sas bekomt, t.t.z. als ge binnen komt. sluit de eerste deur alvorens de tweede te openen en binnen te gaan. Het springen uwer ruiten kunt ge ge deeltelijk beletten met banden in pa pier kruisgewijze er op te plakken. Over het gebruik van het gasmasker Om het versterven der gummi te voor komen, den binnenkant inwrijven met talkpoeder en bewaren op een droogc plaats. Na het gebruik Is het masker nat van binnen Droog het goed af en laat het verluchten, maar niet in fie zon. Ook kunt ge het ontsmetten, met formoldampen. Nu een woord over de algemeene be scherming. Naar gelang den finaneleelen toestand der gemeenten kunnen schuilplaatsen gebouwen worden voor de massa. Ook moet ieder van u als wederzijdsch be toon. zijn ouden rommel op den zolder verwijderen. Om de vijandelijke vliegers geen on vrijwillige signalen te geven, zorgt voor lichtdemping. Dekt uw vensters met blauw of rood papier, waardoor het llcjjt naar buiten niet dringt. Wacht niet. Maakt alles gereed tegen de algemeene mobilisatie. Alles moet normaal met lioht kunnen voortwerken, maar l^»i het licht naar buiten niet door. Er bestaat ten Bond voor luchtbe scherming. Verschillende diensten zijn reeds ingericht. Een voor het verkennen van vliegtuigen, die verwittiging geaft per telefoon. Het leger blijft in verbin ding met de bonden voor luchtbescher ming. By buiten dienststelllng van den telefoon moeten seinen gegeven worden. Dat moet aangeleerd worden. De alarm gever moet kunnen verwittigd worden. Na een luchtaanval moet een groep onmiddellyk daartoe uitgerust het gas opsporen en zelfs stalen nemen van de lucht om de ontleding te doen. Deze per sonen zyn gekleed in gummi, hebben laarzen en handschoenen aan Als Yperitgas gebruikt wordt dadelijk ontsmetten. Kalk en zand plaatsen en omwoelen en de laag onder de aarde steken. Een kostuum met yperit moet niet verbrand, maar gedolven worden. Een geneeskundige afdeeling dient ook gesticht ln iedere wijk, om slacht offers de eersle hulp te verleenen (bij bloedstortingen, breuken, enz.). Spreker besluit van nu af ons gereed te maken, onze voorzorgen te nemen. Het is beter te voorkomen dan te gene zen. Hy doet een beroep op allen om sa men te werken buiten alle politiek. M. Engels (sekretaris der V.O.S.) komt terug op het punt der bommen, haalt een uittreksel aan van M. Couché oxer het gebruik van bommen met mtkro- ben, enz. M. Vanden Berghe weerlegt hem en toont aan dat dit niet zal gebeuren. Hij legt er vooral nadruk op, de kalmte 'te behouden. M. Van Acker, bestuurder van het komiteit, dankt harteiyk den spreker voor zijne nuttige inlichtingen. Wij willen doen opmerken dat ln zake politiek, de stryd voortgaat, want den oorlog wordt Juist daarom gevoerd te gen of voor de politiek van Hitier, mg.ar wat dient vermeden, zijn de partijtwis ten, het fanatisme van sommige dwee- pens en heethoofden. Het party bestuur ln vergadering van 4 dezer heeft besloten aan het College van burgemeester en schepenen meae te deelen dat het de medewerking der Socialistische organisatie aanbiedt met het oog op al ae diensten die ter be scherming, ondersteuning en bevoorra ding onzer bevolking dienen tot stand te komen. Wij hopen dat deze medewerking en dit in het algemeen belang op prys zal worden gesteld. Hierna laten wy ons schryven volgen welke aan het College van burgemeester en schepenen werdt gericht. Maldcgem, 5-9-39 Aan de Heeren burgemeester en schepenen In vergadering van 4 dezer heeft het partybestuur besloten de medewerking der Socialistische organisatie aan te bieden met het oog op al de diensten die ter bescherming, ondersteuning en bevoorrading onzer bevolking tot stand dienen te komen Wij hopen, en dit ln het algemeen belang dat die medewerking op prys zal worden gesteld, en dat alle partyen in deze organisatie zullen vertegenwoor digd zijn. opdat ieder dezer hunner ver antwoordelijkheid zullen te dragen heb ben. Aanvaard, enz... Namens de S.P.C. De Voorzitter, Van Veerdegem M. '-Ot Strijd penning Wekelijks van Emma, 0.50; Zulma, 0.50; André, 0.50; Clara 0.50; Clarisse 0.30; Eveline 0.50; Jules, 0.20; Gabrielle 0.50: Michel, 0.50 fr. Totaal 4.fr. Dank. Motjes-kermis Vandaag is 't dus 't Motjeskermls. De voorziene bollingen van den Zondag en den Maandag zullen waarschynlijk niet doorgaan, 't Geen echter niet zeg gen wil dat de belangstellenden, niet eens tot op 't Motje moet gaan. Inte gendeel 't Zijn daar allen goeie sloe bers en ongetwijfeld zal er gedurende de uren dat er een pintje kan gedron ken worden, gelegenheid zijn om zich eens te ontspannen! Aan de leden van de spaarkas Verleden week berichtten we in ons blad dat, indien de Internationale toe stand niet verbeterd was. we de leden hun reeds gespaarde gelden zouden te rugbetalen, vandaag Zaterdag. De toe stand is sedertdien nog verslecht en daar verscheidene kameraden reeds op geroepen werden, wat groote kosten vergt, zoo hebben we besloten van daag de ontvangen gelden terug te ge ven. Leden, houdt er nota van. mm Bij deze vragen we de lezers van «Voor Allen» zoo regelmatig mogelijk hun blad te betalen. Sommige kamera den verliezen dit werkelijk te veel uit 't oog. en berokkenen aldus bfj de maandelijksche vereffening, den verkoo- per moeilijkheden aan Lezers, denkt daar eens aan, en be taalt regelmatig uw blad. Maatregelen, die noodzakeiyk moesten getroffen worden, leggen sommige men schen een zweren last op. De herber giers lijden onder het gedwongen sluiten der herbergen op bepaalde uren en zy worden streng gekontroleerd Wij moeten evenwel met spijt vaststel len dat als de herbergiers zich aan den opgelegden maatregel moeten houden, daarentegen veel geheime drankgele genheden ontstaan zijn, waar ongestoord getapt wordt. Daaraan moet ten spoe digste een einde gesteld worden, want het zyn de herbergiers die het slacht offer zijn van deze wantoestand. Misbruiken mogen niet langer ge duld worden. De herbergiers, lastenbe- talers, eischen met kracht dat elk mis bruik zou bestraft worden. Hier, zooals elders, zyn soldaten In gekwartierd. Over het algemeen worden zij door de Inwoners goed onthaald en velen, met de gedachte aan hun eigen kinderen, doen hun uiterste best voor de jongens Anderen schynen niets voor de gemoblllseerden te gevoelen en zoo kwam ons ter oore dat een boer wei gert water te verschaffen aan de solda ten, die zich willen wasschen. ESen ander feit. Een vrouw durfde de onbeschaamdheid zoover dry ven, 1,50 fr. te vragen voor een kopje koffie. Dat ls een echte schande. De soldaten beschikken voorzeker niet over ruim zakgeld om dergelijke ongehoorde pry- zen te moeten betalen. Het ls onze plicht de soldaten te hel pen en niet hen af te zetten! Wie dat laatste doet verdient het misprijzen der bevolking. Vorigen Zondag werd ten gemeentehuize overgegaan tot de inschrijving der vrywilligers voor ae passieve luchtbescherming ten behoeve der bevolking. De oproep werd sterk beantwoord, vooral door de oudstryders van N.S.B. Het noodige getal werd be reikt om den dienst der passieve lucht bescherming voorbeeldig te doen wer ken. wy willen hierbij doen opmerken en betreuren dat met alle oud stryders daartoe werden opgeroepen. Al len kunnen nochtans helpen en de over heid heeft voor plicht vooral in deze tijden, geen dienstwilligheid te gering schatten, al kwam die ook van de socia listische oudstryders. In het belang der goede verstandhouding durven wy het wagen haar genomen schikkingen Inzake oprichting, samenstelling en in deeling van komiteiten en groepeerin gen geast met bevoorroding. bescher ming en de veiligheid der bevoltung, in de mate van het mogeiyke tydlg ter kennis te brengen aan de partyen en belanghebbenden, om nutteloos protest te voorkomen en het algemeen vertrou wen te waarborgen. Iedereen zal wel overtuigd zijn dat 1914-1918 in dat op zicht niet vrij is van gegronde kritiek. Het kan, en in Ieders belang, moet het beter. Strüdpenning Wekelijks van een piston 0.50 van Achlel 0.50 van een kleltskop 0,50 van man en vrouw 1.00 overschot weekblad 0,50. Totaal 3 frank. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Jozef De Vilder, Hoekje 25. Fernand De Vilder, Hoek je 2i6. Nellv Vroye, Bosch 5. Da- niella Van Hulle, Leegevoorde. OVERLIJDO0N6Melanie Vande Walle, 81 J,. Schoolstraat, 15. HUWELIJKEN. Albert Bonte en Marie Heyde. Wanneer wy schryven doppers, be doelen wij deze maal niet de ongeluk kig getroffenen der krisls, die aan ons stempellokaal ln weer en wind hun beurt staan af te wachten, maar dan denken wij aan ons gemeentebestuur, dat werkloos schijnt te zijn, alhoewel het niet ln hetzeltde lokaal komt «dop pen» In deze tragische omstandigheden vraagt ledereen zich af Wat gebeurt er in onze gemeente^. Koninklyke beslui oen werden uitge vaardigd. de verschillende ministeries zijn druk aan het werk. gaven onder richtingen aan de openbare besturen, zoo voor de bescherming tegen gebeur- ïyike luchtaanvallen als voor de bevoor rading van de bevolking en nier te Zwijnaarde leeft men als ln een andere wereld. Herhaaldelijk wordt de vraag ge steld Waar moeten wij schuilen? vele hulzen hebben geen kelder, waar een hofje ls, kan moeilijk een put gegraven worden op behooriyke diepte, want daar ls water. Nergens wordt een begin gemaakt voor bescherming der inwoners; iedereen verkeert ln het onzekere. wy vestigen daarop de aandacht van ons gemeentebestuur. Wij dringen aan opdat onze inwoners zouden worden in gelicht over de te nemen voorzorgen. En wanneer de handen uit de mouwen moeten gestoken worden, beloven wij onze onvoorwaajdeiyke hulp. Het ls onloochenbaar, dit als men de week- en dagbladen openslaat, men den indruk heeft dat de toon niet meer deze ls van voor een paar weken. Dan ken den wy niet die buitenlandsclie toestan den die zoo zwaar zyn komen wegen op al wat ln ons land gebeurt. Opvallend is hoe in tal van gemeenten onze vrienden hun eigen het zwijgen op leggen en met het gemeentebestuur alles ln het werk stellen om te helpen waar te helj58h ls. In een woord alle krachten samenbrengen opdat zij op het gepaste en hoogst noodige oogenblik kunnen aangewend worden. Helaas, driemaal helaas, hier kan zulks niet geoeuren. Veel kunnen wij op den achtergrond brengen, maar toch niet alles daar onze gemeentebestuur ders zich nog altijd ln normale tyden wanen. In het belang der bevolking moeten wij durven spreken en de nooden en de klachten naar voor brengen. Dat recht bezitten wy, omdat de arbeiders, de mid denstanders, de landbouwers, in een woord: de bevolking in 't algemeen, haar plicht doet en op de bres staat om het land te dienen. Maar wie plichten heeft, moet ook rechten hebben. Nemen wij in volgorde, de verschil lende zaken ln oogenschouw. DE BEVOORRADENG6- EN DE BUR GERLIJKE HULPKOMITEITEN: Volgens de Koninkiyké Besluiten van Mei en Augustus dit jaar, moeten ae gemeenten overgaan tot het vormen van hoogerstaande komiteiten, ten einde voor het welzyn der bevolking ln oorlogstyd te zongen. Hun wenk omvat dus alles wat daarmede ln verband staat. De ouden van dagen welke in 1914-'18 ln het bezette gebied waren, kennen, alhoewel met slechten naam, deze komi teiten. Vandaag wil men vermyden wat toen gebeurde. Het mag ook niet gebeuren. Daarom wil de regeering, dat van nu al ailes wordt op punt gesteld. In vele gemeenten is die samenstelling achter den rug en wel in dien zin, dat alle politieke partijen, naar hun sterkte, erin vertegenwoordigd zyn. Hier is dat nog het geval niet. Heeft men vergeten dat 1223 inwoners hun vertrouwen ln ons hebben uitge drukt? Is dat niet de 32,5 t. h. der uit gebrachte stemmen? Er zyn 7 leden ln het bevoorradlngs- komiteit. Onze party heeft dus recht op twee leden. Waarnaar wacht men om deze te vra gen wy dienen ons land, wy willen ook waken op de belangen van hen, wier zoons, broeders, hun plicht doen. Wij willen niet weten hoe men hier heeft gehandeld van 1014 tot 1918 om de bevolking te bevoorraden, maar nu moet het er eerlijk aan toe gaan. Voor vandaag genoeg er over. Wit marmer krijgt, wanneer het ouder wordt, dikwijls een gele tint. Om het wederom wit te maken, zal men het marmer wrijven met ci troensap waaronder keukenzout ge mengd is. Het is vaak noodig die bewerking verscheidene malen te herhalen. Om goed na te glimmen, zal men de marmeren voorwerpen wrijven met petrool. Bijeenkomst Op Zondag 10 September, worden da kameraden propagandisten verdocht de vergadering te willen bijwonen, welke zal gehouden worden bij kd. Oscar La- mon, Kloosterstraat, 78, te 5 uur. Op dien dag zullen ook de stortingen §edaan worden van de «Vooruitziende paarders». Dus allen op post. Mellenaars leest de bladen van de werkliedenpartij. Leest «Vooruit» en «Voor Allen» 1 Het zijn die bladen welke u Inlichten over den waren toestand. Ze verdedigen uw belangen en zeggen de vaarheid. Ons weekblad «Voor Allen» moet in het bijzonder gelezen worden om de plaatseiyke toestanden te kennen. Weest niet onverschillig tegenover de gemeentepolitiek en denkt niét, omdat ge een goede kermis hebt gehad, dat de zaak goed gaat. 't Is van nu af ran dat ge regelmatig ons blad moet lezen. Indien ge het nog niet nebt, vraagt het aan den verkooper of aan een ka meraad. die het u zal doen bezorgen. Gij moogt het gerust bestellen aan de vrienden Gustaaf Vermeulen, Vogel- hoek; Julien en Raymond Van Wassen hove, Oscar Lamon en Pol Schelpe, be diende van den «Bond Moyson». SOC. PROPAGANDACLUB. Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Henri Broeckaert, slachter. 30 1.. Landskouter, Dorp. 90 en Helena Raes. z.b., 22 j., ijelle, Schauwegemstraat, 1. Romain Stey- aert. cond. Prov. Techn. Dienst, 29 J., Merelbeke, St. Jozefstraat. 28 en Ar- manda Gyseltnck, beroepsleerares. 25 J., Melle. Statiestraat, 4. Raymond Leys, landbouwer, 19 J., Heusden, Donker straat, 2 en Bertha Willems, landbouw ster, 22 J., Meile, Oude Bruss. Weg, 4. HUWELIJKSAFKONDIGINGEN Roger Engelbert. schaliedekker, Melle, Kloosterstraat. 29 eh Magdaleine Boone, wasscheres, Merelbeke. Roger Van Sassenbrouck, verver-nieuwwasscher. te Gendbrugge en Angela Van Gaveren, winkeljuffer, Melle, Heusdenoaan, 13. Gaston De Feyter, schrijnwerker. Melle, Bruss. steenweg. 172 en Marle Baeten, z.b., Wetteren, Ten Eede. Wanneer ge wegens plaatsgebrek gedwongen zijt het bedje van een uwer kinderen vlak bij een raam of deur te zetten, plaats er dan een scherm omheen, zoodat ze in ieder geval niet op den tocht liggen. Een goed middel om vliegen te verjagen, die het uw kinderen dik wijls lastig maken en die bovendien nog de overbrengers van vele be smettelijke en gevaarlijke ziekten zijn, is het volgende zet op ver scheidene plaatsen schoteltjes neer, gevuld met gelijke deelen melk en formol. Hierin zullen de dieren ver drinken. Zoodra het weer kouder wordt, hebben velen last van verkoudheid. Vooral in het beginstadium gaat dit dikwijls met keelpijn gepaard. Wan neer dit het geval ls, kan men deze pijn gemakkelijk verdrijven door warm water-kompressen op den hals te leggen en den damp van eucalyp tus te inhaleeren.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7