machten-- I POLITIEK PANORAMA 1 DE LEVENSPROBLEMEN VAN HET VOLK DROEVIGE LEKTUUR ZONDAG 24 SEPTEMBER 1339 0,50 Ir, - Nr, 22 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie 9- Onze jongens verlan gen lektuur Stuur VOOR ALLEN aan onze soldaten Uitgave p «KPK' De drie kleine republieken: Lithauen, Estland en Letland, liggen nu tusschen de twee machten, Duitschland en Rusland, die azen op grondgebied. Zullen deze kleine staten hun onafhankelijkheid kunnen bewaren? Reeds hebben ze zich ekonomisch moeten aanpassen, en vraagt die arme boeren- en visschersbevolking zich af, wat hun morgen brengen zal. In deze landen is de nijverheid nog niet sterk uitgebreid. De folk loristische gewoonten zijn nog sterk ingeworteld bij deze bijna uitsluitend boerenbevolking. De standaard van het leven is er laag. Toch wenschen ook deze menschen in vrede te leven. Maar de diktatuur-metho- des prijzen dat niet. En de diktatuur-stelsels doen nu over Europa en in 't bijzonder over dat gedeelte den oorlog heerschen. Vrede kan maar heerschen als enkelen niet meer over de ekonomische macht beschikken. Tusschen alle volkeren kan vrede bestaan, als de grondslag van de maatschappij het socialisme wordt. De kommunistische hyena's Herrie rond het N. I. R. Houdt hen goed in de gaten Waarom den Werk loosheid sdienst los maken van het ministerie van arbeid en sociale voorzorg? Tot een goed einde gebracht Met den verrekijker YC0ÜAUL LDAKT1E EN Al>M IMS'l'KA 1 IE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent I e l e »o n l 5 7 o (4 l()nen) A «O N N E.M L.\ TSi'K IJ ZE N i Jaar 23.00 fr. 6 maanden 12,00 fr. 3 maanrlen 6.30 fr. »*nsteheck liet Ijclit tient; 56733 i GELIJK de hyena, het afstoote- lijk dier der wildernis, heb ben de Russen zich op het zieltogende Polen geworpen... om hun minderheden te beschermen heet het. De walging van ons volk is zoo groot tegenover dat afschuwelijk ver raad, Rusland had immers een «niet- aaruvalsakoord» met het geslach- offerde Polen, dat wij het niet noo- dig vinden veel woorden te verspil len aan deze schurkenstreek. Het volk zal eens te meer hebben kunnen ondervinden wat waarborgen en vriendschapsverklaringengegeven door diktators, waard zijn. Intusschen trachten de knechten van Moskou een strategisch maneu ver uit te voeren door hun aanval len tegenover de sociaal-demokratie te verdubbelen. Natuurlijk Ons werk brengt mee dat wij ook de kommunistische pers moeten vol gen. Het gemoed van den best ge pantserde polemieker komt in op stand tegen het walgelijk proza waarmee de huurlingen van Stalin hun verraad trachten te dekken. Het laatste nummer van het kom- munistisch weekblad heeft nog een artikel waarin het naast de bevolen aanvallen op de socialistische leiders in den titel het opschrift draagt van «Chamberlain, men gelooft niet in uw «anti-nazi,>-oorlog» Dat durven de knechten van Mos kou nog neerpennen, terwijl de Rus sisch! troepen aan de Poolsche grens reeds klaar stonden om de nazi's een handje te helpen bij de algehee- le verwoesting en uitmoording van Polen. Terwijl dat kommunistisch weekblad Zondagmorgen werd uit gedeeld. hebben de Russische legers Polen in den rug aangevallen. Nooit bleek het duidelijker dat om het even welke diktatuur een ramp beteekent voor het volk. WAT te verwachten was, is gebeurd ons Nationaal In stituut voor Radioomroep wordt op dit oogenblik langs alle kanten scherp aangevallen. Eerlijk gezegd de meeste uitzen dingen van het N. I. R., hoe goed bedoeld zij misschien ook kunnen zijn, werken verschrikkelijk op de zenuwen van onze menschen die waarachtig al genoeg Duitsche pro paganda te verwerken kregen. Uit louter taktische overwegingen zetten de Vlaamsch-nationalisten van hun kant ook een aanval in op het «Instituut» en beweren van hun kant dat er te veel Fransch-En- gelseh gezinde propaganda wordt uit gezonden Het Belgisch publiek heeft al lang gekozen en de aanvallers erkend. Vandaar de prikkelbaarheid en af keer voor hetgeen te Berlijn in het propagandaministerie wordt ge brouwd. Moesten de bestuurders van het N. I. R. al de vervloekingen kun nen hooren die de luisteraars, ook de kalmsten uitbrengen aan het adres van hen die plichtsgetrouw de D.N.B.-brouwsels in onzen mikro herhalen, misschien zouden ze zelf reeds veranderingen hebben inge voerd. Een regeling dringt zich op. Een Belgische instelling mag en kan zich de weelde niet veroorloven tegen haar openbare meening in een tak- tiek te volgen die ten slotte kan uit- loopen op ernstige verwikkelingen in eigen land. Dat men niet kome aandraven met het «objektiviteitsargument». Dat bestaat niet in de huidige om standigheden. Dat heeft het N.I.R. nu toch al zelf moeten ondervinden. Onze *N.1 .R.-objektivifeit» valt in elk geval nogal voordeelig uit voor hen die er een specialiteit van ma ken de wereld te vergiftigen met hun duivelsche leugens, die een onbe twistbaar gevaar worden voor eigen binnenlandsche rust en voor de de- mokratie in het bijzonder. DE pers meldt het feit dat een Vlaamsch-nationalist onder een valschen naam aan de grens van Luxemburg heeft vertoefd. De rijkswacht werd verwittigd en de woelmaker moest zijn ware iden- titeit opgeven. Terecht worden de vragen gesteld: Waarom reist Grammens onder een valschen naam Wat had zijn metgezel, 'n Haagsch advokaat, te gaan zoeken zóó dicht bij het slagveld en aan onze grens Wat ging Grammens te Virton doen Houdt de «Veiligheid» de Vlaam- sche nationalisten wel goed in de gaten Ware het oogenblik niet gekomen om al deze kerels, die zóó veel en zulke goede betrekkingen over .onze grenzen hebben, het voorwerp té ma ken van een bijzondere waakzaam heid Of gaat men wachten tot het kwaad diep is ingevreten WE drukken hier de protest dagorde af welke door het Belgisch Vakverbond (socia listisch) werd gestemd en waarin de onbegrijpelijke verminking van de bevoegdheden van het Mi nisterie van Arbeid en Sociale Voor zorg wordt afgekeurd: Het bureau protesteert tegen de overdracht van de diensten van werkloosheid van het ministerie van Arbeid naar het ministerie van be voorrading; stelt vast, dat deze overdracht geen geldige reden heeft, maar gebeurde onder de drukking van een politieke partij; verklaart dat dit gebaar van de re geering een daad van kwade wil is tegenover de socialistische arbeiders beweging; betreurt, dat op dit oogenblik, dat in het hooger belang van 't land en van de bevolking de eenheid noodig is onder allen, politieke invloeden er nog in slagen bij de regeering in gang te vinden.» Deze dagorde zal heel wat oogen doen opengaan en toont nog eens zeer duidelijk hoe fanatiek bekrom pen de klerikalen, zelfs in de hui dige omstandigheden waarin hun mond overloopt van politieken gods vrede, alleen er op uit zijn aan machtspolitiek t.e doen. welke daar bij nog gesteund is op hun traditio- neele socialistenwreterij Of daarmee ministeries worden ontredderd en een administratieve warboel wordt geschapen kan hun niet schelen, als zij hun politieke machtswellust maar kunnen botvie ren. ONZE ministers Balthazar en Spaak hebben zich van bij hun benoeming ernstig inge laten met het droevig lot van onze zwaar getroffen grensarbei ders. Hun pogingen kenden» reeds een gunstigen uitslag: onze grensarbei ders kunnen weer naar Frankrijk en Zuid-Luxemburg gaan arbeiden. Onze ministers werken verder om ook de gevolgen van den nadeeligen wisselkoers, welke zwaar wegen op het budget van de grensarbeiders, te verzachten. Ook daarin hopen zij een bevre digende oplossing te kunnen berei ken. NZE neutraliteit wordt bepaald door twee voorname' problemen. In de eerste plaats komt het er op aan ons buiten het Europeesch geweld te houden. Een ieder zal er wel van overtuigd zijn dat een welslagen V in dit domein veel meer van anderen afhangt dan van onszelf. Maar anderzijds is daar de niet minder dringende en belang rijke noodzaak onze overhoop geworpen ekonomie herop to bouwen of, met andere woorden, ons ekonomisch in de neutra liteit te organiseeren. Niettegenstaande de mobilisatie is de werkloosheid sedert 1 September met ongeveer 60.000 eenheden gestegen. Een ont zettende evolutie, voorwaar, die te wijten is aan verschillende faktoren den plotsen terugkeer van talrijke scharen grens arbeiders, het stilleggen van bedrijfstakken, hetzij bij gebrek aan grondstoffen, hetzij door de oproeping van het bedrijfshoofd, hetzij aan een uiterste voorzichtigheid van patroons die nog geen bepaalde richting hebben ontdekt en die voorloopig bevreesd zijn voor de risico's van produktie en van handel, enz., enz. Die ontreddering, als gevolg van de eerste psychologische terugslagen van den oorlogstoestand in Europa, is dan ook in zekere mate te verklaren en te begrijpen. Maar het zou van een verregaande onverantwoordelijkheid getuigen moesten wij, nu de klop gegeven is, passief blijven toezien en wachten op... mirakels. In dit verband heeft de regeering groote plichten en een zware taak voor den boeg. Het voornaamste probleem waaraan zij het hoofd te bicden heeft is het ingewikkeld vraagstuk der bevoorrading. In de eerste plaats de bevoorrading van onze bedrijven in grondstoffen. Op dit gebied zitten wij gekne'd tusschen de eischen, de voorwaarden en ook wel tusschen de chantage der oorlogsvoerenden. De uitvaardiging van de contrabanda-wetten moeten in ieder geval onze belangen aantasten ofwel door de beperking onzer bevoorrading, ofwel door de beperking van onzen uitvoer, die, zooals men weet, vjior België een levens kwestie uitmaakt. Wij hadden gehoopt dat de neutralen, die toch ook een machtig blok zouden kunnen vormen, zich nauw zouden aan eengesloten hebben en dat zij onder het patroonschap van het machtige Amerika ook hun stem zouden laten hooren hebben tusschen het koor van eischen en bedreigingen. Helaas, ten slotte verkiest elkeen weer voor zichzelf te zorgen en worden afzonderlijke onderhandelingen met de oorlogsvoerende partijen aangeknoopt om nationale belaiigen te vrijwaren. Het is nochtans een feit hoe langer de oorlog duren zal, hoe scherper en onmeedoogender de ekonomische strijd zal worden uitgevochten en hoe meer de belangen der neutralen met de voeten zullen worden getreden. Hoewel in de naaste toekomst geen tastbare resultaten van een dergelijk initiatief moeten verwacht worden, moeten de neutralen, moet België in ieder geval, zich dringend inspannen zijn traditioneele handelsstroomingen te verleggen naar gebieden die buiten de konfliktzone zijn gebleven. Dat vereischt studies, dat vereischt initiatieven en werk. Doch het moet, wil men het land van een verstikking in de neutraliteit vrijwaren. Er is een tweede belangrijke kwestie die in het raam der bevoorrading door de huidige omstandigh~Ten wordt opgeroe pen deze van de bevoorrading der bevc'kinr. Een moeilijk probleem in dit verband is de verzekering van een regelmatigen toevoer van waren en levensmiddelen die wij uit den vreemde moeten invoeren. Wij gelooven niet dat wij met uithongering bedreigd worden. Doch het is niet te loochenen dat het toezicht op het zeeverkeer en ook ons gemis aan vol doende nationale töïïnemaat, den aanvoer van scheepsladingen levensmiddelen zou kunnen vertragen. Daarom is het goed dat de regeering maatregelen treft om de ravitailleering doelmatig te organiseeren. Hierbij komt niet alleen de hoeveelheid te pas maar in de eerste plaats misschien wel de prijzen. Gebeurlijke of tijdelijke schaarschte mag inderdaad geen aanleiding geven tot spekulatie en woeker. In overheidskringen heeft men besloten den handel vrij te laten. Goed, maar dan moeten de handelaars blijk geven van redelijkheid en van nationaal plichtsbesef. De regeering van haar kant moet een buitengewone waak zaamheid aan den dag leggen en met de grootste strengheid ingrijpen waar het moet. Communiquées uitvaardigen om de handelskoorts te kalmeeren is ongetwijfeld prijzenswaardig, maar het geknoei van sommige opkoopers en spekulateurs opsporen en elke neiging tot woeker beteugelen is een veel dringender vereischte. Dit is trouwens een sociale verplichting. De rijken zullen zich steeds de weelde kunnen permitteeren, mits eenig gejammer weliswaar, woekerprijzen te betalen. De groote massa echter de arbeiders met Ioonen die een minimaal levenspeil waarborgen, de werkloozen met hun karigen steun, de vrouwen van de gemobiliseerden met hun beperkt steungeld, aan al die menschen moet door de beteugeling van prijzenmisbruiken een voldoende koopkracht verzekerd worden. Vergeten wij immers niet dat in de huidige omstandigheden nationale solidariteit op elk terrein onontbeerlijk is. Het zon misdadig zijn in deze moeilijke tijden door onduldbare onrecht vaardigheden en tegenstellingen aanleiding te geven tot sociale wrijvingen. Iedereen moet zijn plicht doen de soldaat op zijn post; de arbeiders in de fabriek. Elkeen moet zich offers getroosten waar zij door de om standigheden worden opgedrongen offers ten bate van de natie en van de gemeenschap. Moest het klasse-egoisme de bovenhand krijgen, moest zekere bevolkingskategorie het wagen winsten en rijkdommen op te stapelen ten koste van de algemeene ellende, dan ware de weg geopend naar verscheurdheid en avonturen dan wanneer net lot van het land in de eerste plaats afhangt van hechte solidariteit, van orde en tucht. Aan de regeering te waken en gebeurlijk in te grijpen, dadelijk en met kracht. D. D. M. Nee, waarlijk, het gaat niet om een boek ter hand te nemen, hoe men ook tracht de ruwe, brutale werke lijkheid te ont vluchten en een veilige haven te zoeken in de wereld van droom en fantasie. Het boek blijft onopengesne- den op onze tafel liggen. Dan maar de dagbladen nage gaan... Wat een droevige lektuur Het leed van den vorigen oor log is nog niet uitgewischt... en het kanon is reeds weer aan het woord. Herdenkingsplaten voor de gesneuvelden van 1914-1918 wor den nog ingehuldigd... en nieu we dooden worden reeds ten grave gedragen. In Engeland, waar het een ge woonte is om op den sterfdatum van een geliefden verwant een herdenkingsaankondiging in de krant te plaatsen, doet zich zelfs het feit voor, dat men in som mige bladen bedoelde herden kingen van gesneuvelden uit den vorigen oorlog kan aantreffen naast de namen van de slacht offers van den nieuiven krijg. Ook de Duitsche bladen bren gen thans overlijdensadverten ties van Duitschers, die in Polen sneuvelden. Het Stierf den hel dendood voor 't Vaderland uit den wereldoorlog is nu geworden Stierf den heldendood voor Lei der en Rijk Ook leest men van jonge menschen, die stierven voor Duitschland's vrijheid en eer en in het sterke geloof aan hun Führer Dit is de jongste verbeterde versie, maar of zij de dooden van eenig nut kan zijn mag men be twijfelen. Bij dit alles stelt men zich on willekeurig de vraagZal de wereld dan nooit tot bezinning komen? De vraag stellen is eenvoudig, maar icie zal het antwoord dur ven geven? Ik niet. PIER MOEIAL. j

Voor Allen | 1939 | | pagina 1