Strijd Syndikctlismej-Huilcnland DE STRIJDGASSEN EN HUN GEVAREN VERBETEN WOEDE GEEN SOCIALE AFBRAAK DE KOMENDE ZEGE DER DEMOKRATIE DE VROUWEN WERKEN '4 De vollediging van Ruslands verraad en de verdere ontwikkeling van den internationalen strijd DE SCHEIKUNDIGE OORLOG BUITENLANDSCH OVERZICHT SYNDIKALE KRONIEK A, Een zeer merkwaardig en aktueel werkje van Thomas Mann 't ROOS KRUIS f i A ét ■2 - Voor Allen - 24 Sept. 1939- Het groote wereldgebeuren in de voorbijgegane week is de inval van het Roode Leger in Polen. Daarmee is het hoogverraad der Sovjets volledig. Dit heeft tot gevolg dat het demokratische blok nu staat tegenover een dubbele vijand het regime van Hitier en dat van Stalin. Maar daarmee ook zijn de internationale verhoudingen niet duidelijker geworden. Als Rusland beiveert dat het geen andere doeleinden nastreeft dan de verlossing van de Russische broeders in Oekraïne en Wit-Rusland van de verdrukking waarvan zij het slachtoffer zijn der Poolsche aristokratie en groot grondbezitters dan koestert Duitschland van zijn kant weinig vertrouwen in de argumenten van diegenen in wie het nu een opportunistische <bondgenoot> meent te zien. Maar ook Stalin zal van zijn kant maar weinig vertrouwen koesteren tegenover zijn meer dan waarschijnlijk slechts tijdelijken en okkasioneelen partner. Hij schijnt ervan bewust geworden te zijn dat een Duitsche nabuur schap aan Rusland's huidige westergrenzen maar weinig gemakken zou mede brengen. Zich steunende op Hitler's beweringen als zou Duitschland geen ander doel hebben dan van Polen te nemen datgene wat kan doorgaan als een Duitsche minderheidszone, acht Stalin het wellicht voorzichtig Oekraïne en Wit Rusland in te palmen en het Poolsche grondgebied te herleiden tot zijn grenzen van voor een paar eeuwen, zoodat het dan dienen kan als bufferstaat tusschen de twee machtige diktatoriale staten. Misschien is ook Hitier zoo'n plan niet ongenegen. Dit zijn slechts veronderstellingen, en zoolang het woord nog aan de leger bevelhebbers is, zijn verrassingen niet uitgesloten. Er is iets anders, dat van groot belang kan zijn voor de toekomst zoowel voor het Hitlerregime als voor de demokratische naties uit het Westen. Buiten Rusland wordt er misschien wel met recht verondersteld dat het Sovjet-regime een deur wil openslaan langs waar het kommunisme gemakkelijk en op een snelle wijze West-Europa zou kunnen overrompelen. Beweerde Molotof niet, op het oogenblik dat het roode leger Polen binnenviel, dat Rusland niet langer meer kon toezien op den oorlog dien de Westersche kapitalistische landen aan het voeren zijn Voorloopig heeft Hitler, ten overstaan der wapens, tn Stalin een bondgenoot gevonden, die durft verklaren dat hij in het Europeesche kon flikt zijn neutra liteit wil bewaren. Dat Rusland niet slechts denkt aan een eenvoudige bezetting van Oekraïne en Wit-Rusland, wordt bewezen door het feit dat het vier mïllioen man in zijn leger gemobiliseerd houdt in het Westen van het land. Al is er sedert deze drie oorlogsweken steeds in een meer en meer geaccen- tueerden zin sprake van ekonomische aanvallen en verweermiddelen, het blijft tot nu toe een feit dat de strijd tusschen de verschillende partijen van uitsluitend militairen aard is. Geen enkel kamp is op dit oogenblik in dergelijke ekonomische moeilijkheden geraakt dat reeds ergens aan kapitulatie zou gedacht worden. De indruk als zou Duitschland de tusschenkomst van Rusland in Polen gewenscht hebben teneinde, na een veertiendagen lange onmogelijkheid den Poolschen weerstand te breken, eens en voor goed op een snelle wijze gedaan te maken met het leger van Smigly-Ridz, wordt door de meeste internationale waarnemers als gegrond beschouwd. Intusschen heeft het Poolsche leger nog den moed en ziet het nog de kans zich op twee fronten tegen de aanvallers te verdedigen. Wij gelooven niet dat de Polen het nog lang zullen kunnen volhouden. En dan Rusland en Duitsch land zullen hun doel, tenminste datgene dat publiek gekend is door de redevoeringen van Molotof en Hitier, bereikt hebben. In zijn rede die hij te Dantzig Dinsdag l.l. hield, verklaarde de Führer dat Duitschland geen oog merken op het Westen in Europa had, en drukte hij de hoop uit een aanvaardbare oplossing met redelijke middelen te vinden voor Polen. Mag hieruit de konklusie worden getrokken dat hij daarmede een bedekt vredesaanzoek bedoelt Wil hij zijn verworven positie in Polen konsolideeren door een vrede in het Westen Het is echter te betwijfelen dat Frankrijk en Engeland daarvoor zullen te vinden zijn nu Hitler in zijn jongste redevoering zijn pijlen gericht heeft op de Engelsche staatslieden, die hij verantwoordelijk stelt voor het losbreken van den oorlog, en aan de Westersche mogendheden te verstaan gegeven heeft dat Duitschland den strijd niet zal opgeven voor zijn regime. Merkwaardig is het feit dat in dit alles Italië een meer dan gereserveerde houding aanneemt. Denkelijk is hier de Latijnsche rassenverwantschap der Italianen met het Fransche volk niet vreemd aan de terughoudende afwachting van Mussolinideze schijnt op twee paarden tegelijk te wedden, zooals ook Stalin doet in het Oosten. Terwijl Rusland en Duitschland op winst spekuleeren en Engeland en Frankrijk verzadigd zijn, riskeert Italië, indien het verplicht vx>rdt zijn as-overeenkomst uit te voeren, veel te verliezen. Wat beteekenen inderdaad de militaire maatregelen die Frankrijk in Noord-Afrika treft Er zijn nog andere belangrijke faktoren voor de verdere ontwikkeling van den geesel waardoor de wereld getroffen werd. Daar is Turkije, aan wie Engeland kredieten en leeningen toestond; daar is Japan, waarvan de houding zoo duister is als de Oostersche ziel ondoorgrondelijk daar is de problematische instandhouding der neutraliteit der landen in den Balkan en daar is tenslotte ook nog de vraag in welke situaties op ekonomisch gebied de oorlogvoerende machten door de houding der neutrale Westersche staten zullen worden gebracht. Als wij dit alles overwegen, dan kunnen wij niet anders dan te besluiten dat het kon flikt zich over de geheele wereld aan het uitstrekken is en dat moeilijk een duidelijke en bevredigende uitkomst in een afzienbaren tijd zal worden gevonden. G. D. V. DAT Rusland, het bedreigde Polen in den rug heeft aangevallen, is wel het toppunt geweest van alle lafhartigheid. Vooral sinds het afsluiten van het Germaansch-Russisch pakt, mocht men zich aan alles verwachten. Doch zulks neemt niet weg dat in de breede volkslagen van de demokratisch gezin de landen een verbeten woede by de menigte is ontstaan. Het grieft vooral de harten der ar beidersbevolking te zien hoe de Sovjet- Unie welwillend een handje toesteekt aan het Duitsch Hitlerdom. Polen, de Poolsche bevolking, aldus aangerand, gemarteld en afgemaakt, wint daarbij aan achting en waardee ring in onze geesten en harten. Wat Gesteund op de overmacht van het wapengeweld, een land dat zich om zijn bestaan verdedigt, langs twee zijden tegelijk aanvallen, binnenruk ken, overrompelen en vaneenreten, het gaat waarachtig over zijn hout. En dan nog Rusland, dat aldus hulp verleent aan Duitschland Dit gaat alle grenzen van het gezond denkvermogen te buiten. En het is van deze Sovjet-Unie zoo als sommigen het durven zeggen, dat de redding van Europa zou dienen ver wacht te worden. De laatste gebeurtenissen zullen op dit gebied heel zeker de laatste illu sies hebben uitgedoofd. Stalin en Hitier kunnen vandaag arm aan arm een wandeling maken door het laffelijk neergevelde Polen, en de puinen en rampen aanschouwen die zij aldaar hebben aangericht. Het zieltogende Polen is hun ver metel werk. De eerste vrucht van het heimelijk afgesloten pakt. Het resul taat van een duivelsch opzet. Maar of zij daarmede de nog over gebleven demokratische machten en staten hebben gefnuikt en vernietigd, is wel een ander probleem. Het wereldgeweten is gelukkig nog niet heelemaal terechtgekomen onder de hielen van Stalin en Hitier. En er zijn nog landen en volkeren die vast houden aan demokratie en vrijheids geest. Spijtig genoeg dat de overredi /ts- kracht tekort heeft geschoten, en dat het door middel van wapengekletter is dat de eindstrijd dient betwist te wor den. Maar vermits het werd opgedrongen door de totalitaire opvattingen aan de demokratische principes, dan mochten ■wij er ons wel rekenschap van geven dat het niet meer anders zijn kon dan het geweld met het geweld te beant woorden. 't Ts hetgeen Engeland en Frankrijk er hebben toegebracht het op te ne men voor Polen en verder in de stryd- arena af te dalen om Europa van het totalitair-diktatoriaal gevaar te bevrij den. Hoelang dezen strijd zal aanhouden en hoeveel offers er zullen moeten ge bracht worden, kan niemand voorzien. Alleen kunnen we de hoop koesteren dat spoedig het gezond verstand en de demokratische opvattingen het mogen winnen. Want het is verschrikkelijk wanneer men er aan denken gaat, dat zooveel menschenlevens moeten vernietigd worden om de rechtvaardig heid te doen overwinnen. Doch doorheen dit pijnlijk en smar telijk gevoel, zijn we dan toch nog gelukkig te kunnen vaststellen dat in een toenemend aantal landen een af keer tot uiting komt tegen al het bar barisme door het fascisme aan den dag gelegd. Dit wijst erop dat men zich overal rekenschap geeft van het onheilspel lend gevaar dat er van dit regime be stendig uitgaat en dat er maar rust en vrede in de gemoederen en onder de volken kan intreden, dan wanneer dit diktatoriaal stelsel zal vernietigd zijn. Aldus wordt bij ons den indruk ver sterkt dat er tenslotte een zulkdanige machtsontplooiing tegenover dit dikta toriaal geweldregime zal plaats heb ben, dat in werkelijkheid geen andere uitkomst dan de verdelging van het regime zal overblijven. Zulks wordt door allen die niet van dit helsch regime leven, zoo spoedig mogelijk verwacht. Want, de toestand is thans zoo, dat al het onheil daar uit voortvloeit. Zoolang dit verderfelijk regime toon aangevend kan blijven, zoolang zal de wereld onder bedreiging van onheilen gebukt gaan. En juist omdat eenieder aanvoelt dat daar de knoop van gansch de zaak gelegen is, kan men des te minder begrijpen en verteren dat er van uit Sovjet-Rusland hulp en bijstand wordt verleend om de overheersching van het Hitlerisme nog langer in leven te houden. Maar waar de menschen absoluut geen rechten kant meer aan vinden is het feit dat twee totalitaire staten en regimes die tot voordien regelrecht tegenover mekaar in 't harnas ston den, zoo maar in een handomdraai zich aan een ydilische omhelzing over geven. En het grenst aan het ongelooflijke, wanneer men bedenkt dat gedurende gansch het Hitleristisch bestaan van Duitschland, honderden en duizenden aanbidders van de Russische Sovjet- Unie, in koncentratiekampen werden opgesloten, op de vlucht werden ge dreven, in kerkers en gevangenissen werden opgesloten, laffelijk werden vermoord en eenvoudig voor den kop werden geschoten. En zeggen dat menschen met ideo logische doeleinden zich daaraan vast klampten als zijnde de eenige Ad ding voor de menschheid. 't Is wat schoons, die redding. Ze houdt in zich de vernietiging van al wat demokratisch en vrijheidsgezind is. Maar zoover zal het wel nog niet komen. Daar zullen de demokratische landen, die zich genoodzaakt zagen de wapens op te nemen om aan het bru taal geweld weerstand te bieden, voor zorgen. Het laatste woord zal aan de gerech tigheid zijn. Dat het lang kan duren, is mogelijk. Maar dat het zoo zijn zal, daarvan zijn we innig overtuigd. J. DE CONINCK De aanvallen met oorlogsgassen zijn verboden door het Verdrag van Ver sailles van 1919, door dit van Washing ton van 1922, en door het Frotokol van Genève van 1925. Herinneren wij er nog aan dat het gebruik van giftige stoffen als oorlogs wapen reeds streng verboden werd door de konventie van Den Haag van 1899, en dat deze bepaling van het internationaal oorlogsstatuut zonder omzien verkracht werd door de strij dende machten op 22 April 1915, toen op het front Bixschoote-Langemark een grootscheepsche aanval met stik gassen werd uitgevoerd, met het ge volg dat men in enkele uren tijds dui zenden dooden en vergiftigden telde. Welke waarde nog kan worden ge hecht aan plechtig afgesloten inter nationale overeenkomsten, werd ons duidelijk gemaakt door de feiten die zich sedert enkele jaren hebben voor gedaan. Werd de oorlog zelf niet buiten de wet gesteld door het Briand-Kellog Pakt van 1929? Op dit oogenblik, slechts tien jaar later, brandde de oor log los. En wie zou durven zweren dat deze keer de oorlogvoerenden geen gebruis zullen maken van stikgassen? Of dat de burgerlijke bevolking zal worden gespaard zoo van de luchtbombarde menten als van de bewerking met moordende gassen? In alle in oorlog zijnde landen en ook in die welke tot nu toe hunne neu traliteit hebben weten te vrijwaren, ziet de burgerlijke bevolking zich tegen wil en dank verplicht rekening te hou den met de eventualiteit van bombar dementen en gasaanvallen. Strijdgassen werden aangewend in Abessinië, ook in Spanje. Waarom zou dat ook nu in onze gewesten niet ge beuren? Zoo goed als het gaat moeten wij ons dus tegen de gassen weten te verde digen. Daar is nu eenmaal niets aan te doen, nu het toch zoover is gekomen dat de oorlog is losgebroken. Het ligt in onze bedoeling onze lezers in te wijden over de gevaren waaraan de burgerlijke bevolking kan worden blootgesteld en hoe zij zich daartegen op de geschikste manier kan verdedi gen. Eerst en vooral moet iedereen weten wat oorlogsgassen zijn. De lijst der tot nu toe best gekende strijdgassen, met de besohrjjving en de uitwerking er van, heeft een dokumentair karakter. Het Is hier niet de plaats om te spre ken over een groote reeks gifgassen, die door hunne bijzondere eigenschap pen niet dienen kunnen als oorlogswa pen. Anderzijds werd de samenstelling van zekere moderne strijdgassen ge heim gehouden. Het spreekt vanzelf dat ook over deze niets kan worden medegedeeld. Physiologisch (volgens de inwerking op onze levensverrichtingen) kan men de strijdgassen indeelen als volgt 1. Eigenlijke gifgassen, waarvan het cyaanzuur het type is. Zij dringen in het bloed langs de longen met dik wijls een buitengewone snelheid, dank zij het groot gemak waarmede zij zich in de atmosfeer verspreiden; zij tref fen en schenden meer speciaal dit of gene orgaan, en veroorzaken algemee- ne stoornissen (vergiftigingen); met een bliksemsnelle werking veroorzaken zij soms den onmiddelijken dood. 2. Prikkelende gassen onderver deeld In traanverwekkende, nies- en eigenlijke stikgassen, a) traanverwekkende, waarvan ben- zylbromide het type is. Hebben een inwerking op de slijmvliezen der oogen veroorzaken een gevoel van brandende oogleden, overvloedige traanstorting en lichtschuwheid; b) niesgassen, type arsinen (arsenl- kumverbindingen)Werken in op de slijmvliezen der bovenste ademhalings organen; veroorzaken daardoor her haaldelijk niezen, hevigehoofdpijn die zoo erg ondragelijk kunnen worden uat men zekere slachtoffers aange troffen heeft die zich om het leven brachten teneinde ervan verlost te worden. De hoofdpijn vermindert ech ter na enkele uren en verdwijnt na een paar dagen. c) eigenlijke stikgassen, type phos- geen. Tasten de longen aan; verwec ken er oedeem (gezwel) die den dood tot gevolg heeft door trage verstikking, onder gestadig hoesten, dood die des te wreeder is daar het slachtoffer zijn geestesvermogens bewas rt en hope- looze en vruchtelooze krachten inspanf om te kunnen ademhalen. Ook chloor en broom hebben dezelfde werking; ze ziin trouwens krachtige oxydeerende stoffen. Zij werken in op de slijmvlie zen der longen, die doordringbaar worden voor het bloedserum, zoodat in de plaats van lucht, zich vloeistof in de longalveolen (blaasjes) bevindt. Men mag dit beschouwen als een «in- wendige verdrinking», waartegen geen hulpmiddel is gekend. De doodstrijd kan dagen lang duren. 3. Blaastrekkende gassen. Type Yperiet. Veroorzaken blazen op de huid en letsels die gelijken op de brandwon den van den derden graad, maar veel moelijker te genezen. Alle slijmvliezen worden er door aangetast; de letsels aan de oogen doen zich voor als ern stige conjuctivitis (oogvliesontsteking) de letsels aan de longen als broncho- pneumonie (long- en luchtpijpontste king) deze aan de spijsverteringsorga nen als buikloop, braken, en vermage ring. Hier volgen nu enkele technologische beschouwingen over de stikgassen die werden gebruikt tijdens den oorlog 1914-18. 1. Turpiniet. Werd reeds op het einde 1914 door de Franschen aangewend. Daar het niet gemakkelijk te gebruiken was. werd het rap opzij gezet. 2. Chloor. Groen-geel gas, 2 1/2 maal zwaarder dan de lucht; wordt verkregen door de inwerking van zwavelzuur (vitriool) op keukenzout, en dient in de nijver heid voor de bereiding van bleekwater en chloorkalk (ontsmettingsmiddel). Is gebleken weinig geschikt te zijn als oorlogsgas. 3. Phosgeen. Ohloorcarboxyl, gemengd met chloor Keur van bloemaarde; kleurloos gas, 3 1/2 maal zwaarder dan de lucht. Ge bruikt door de Engelschen in Decem ber 1915, daarna door de Duitschers einde 1916. Een der meest gebruikte strijdgassen. Het inademen van dit gas verwekt niet onmiddellijk voelbare stoornissen. Enkele uren nadien echter kan het plotseling den dood verwek ken. 4. Chloropikrien. Trichloornitromethaan. Traanverwek- kend en zeer giftig; vloeibaar, kleur loos produkt met kookpunt 112 gr. C. en dampdichtheid 5, 7; karakteristieke geur. Vijf dagen na een bombarde ment met chloropikrien ontwijken de dampen nog uit den grond indien men dezen bespit. 5. Yperiet of mostergas. Zwavelbichloorethyl. Vloeistof met kookpunt 212 gr. C. en dampdichtheid 5,5. Heeft een geur van mosterd. Ver scheen voor het eerst op het slagveid midden 1917 In den sektor van leper, waardoor het «yperiet»* genoemd werd In dampvormigen toestand is het een gevaarlijk-irriteerende stof, traanver- wekkend en stikkend. In vloeibaren toestand ls het een standvastige, blaas trekkende stof. By droog weder is zyne inwerking gedurende acht dagen te vreezen, by vochtig weder drie dagen. 6.Broombenzyl. Vloeistof met kookpunt 107 gr. C en dampdichtheid 6. Is een licht-stikken- de, traanverwekkende stof. Verscheen voor het eerst in Maart 1915 te Ver dun; veel gebruik heeft men er niet van gemaakt door zyn flauwe aanvals- kracht. Dit produkt wordt tegenwoordig nog aangewend om de proefgaskamers te vullen die door het leger gebruikt worden om de soldaten aan het dra gen van gasmakers te gewennen. 7. Bromal. Broomaldehyde. Kleurlooee vloeistof, met kookpunt 174 gr. C. Geeft stik kende en traanverwekkende dampen. Werd weinig gebruikt. 8. Akrolëien. Kleurlooze vloeistof met kookpunt 52,5 gr. C, die zich in kleine hoeveel heden vormt by de vernieling der vet- ten door de warmte (aangebrand vet). Haar dampen werken sterk-irriteerend op de siymvliezen der ademhalings organen en de oogvliezen. 9.Cyaan- of Blauwzuur. Kleurlooze vloeistof met kookpunt 26 gr. C. en dampdichteid 9,94. Heeft een geur van bittere amandelen. Het is het type der eigenlijke giftstoffen; is noch traanverwekkend noch stik kend, en doet niet niezen; zoodat men geneigd is zich er niet van te mistrou wen. Is zeer onstandvastig (ontbindt zich snel). Daardoor verdwijnt de agressiviteit van het gas zeer snel. Het blauwzuur verwekt draaingen, hoofdpijn, sterke pijnen die te verge lijken zijn met die van het rhuma- tisme, hartkloppingen, bewusteloosheid en eindelijk verstikking. 10. Vincennite. Mengsel van cyaanzuur, chloortln, chloorarseen en chloroform. In Juii 1916 voor het eerst gebruikt door het Fransche leger. Te vluchtig om «doel matig» aangewend te worden. Daarom werd het weinig gebruikt. 11. Arsienen. Vaste stoffen, verbindingen van arsenikum. De ontploffing van het schietpoeder en de groote hitte die daardoor ontstaat, herleiden de arsie- nsn tot zeer verdeelde, elektrischge- laden stofdeeltjes. Verwekken over vloedig niezen. 12. Koolmono-oxyde. Een glas, met densiteit 0,96. Heeft noch reuk, noch smaak, noch kleur; is niet irriteerend, maar zeer giftig. Ontstaat by de onvolledige oxydatie (verbrandingF-der brandstoffen. Wan neer het ingeademd wordt, dringt het langs de longen in het bloed en her leidt dezes oxy-demoglobieën tot kooi- oxy-hemoglobien. Daardoor wordt het de hemogiobieën onmogeiyk gemaakt de ingeademde zuurstof op zich te vestigen en die tot in de weefsels te voeren. Daardoor ontstaat vergiftiging. Het verwekt een gevoel van vermoei- nds, oorgeruisch, hoofdpyn, hartklop pingenbewusteloosheid. Dit gas wordt niet gebruikt als strijdgas, daar het veel te licht is en zijn diffusie (verspreiding) in de lucht- ruimte te groot. Daar het echter ont staat by de losbranding van het schiet poeder is het gevaarlijk voor diegenen die zich in de nabyheid der ontplof fing bevinden. 13. Lewisiet. De Amerikaansche «Doodendauw». De samenstelling ervan wordt geheim gehouden. Naar het schynt zou de uit werking ervan zeer wreed zijn, en te vergeiyken met die van yperiet. (Vervolgt) De bekende Duitsche letterkundige, Thomas Mann, winnaar van den Nobelpry's. die in 1936 van zyn burger rechten in zyn vaderland werd ver vallen verklaard, sprak in het voorjaar van 1938 tot honderd duizenden Ame rikanen over de toekomstige overwin ning der demokratie. De ietwat uitge breide vorm van deze voordracht verscheen eerst in het uitstekende tyd- schryft «Mass und Wert» en werd na dien in Nederlandsche vertaling van prof. dr. Leo Polak uitgegeven door de Arbeiderspers te Amsterdam. Dit boekje, alhoewel reeds een paar maanden verschenen, heeft, naar onze meening, tot op heden niet de belang stelling ontvangen, waarop het krach tens zyn inhoud recht op heeft. Gansch het werkje is de schoone getuigenis van een groot man, 1ie on danks alle dreigingen van het oogen blik, ondanks de door hem aan den lyve gevoelde fascistische machts- waan, blijft gelooven in een komende wereld, waar recht, vrijheid en recht vaardigheid zullen heerschen, die on danks alles blyft gelooven m een wer kelijke volkerengemeenschap, levende in een van sociale gerechtigheid. Reeds van in het begin wijst hy er op dat Amerika geen onderricht noo- dig heeft in zake demokratie van een Europeaan. Maar onderricht is één, zegt schry- ver, en iets anders is zich herinneren, bezinnen, herzien, zich weer bewust maken van een geestelyk en moreel bezit, dat men niet zonder gevaar voor absoluut verzekerd zou kunnen houden en maar stil zou laten rusten. En dit geldt niet alleen voor ds Ame rikanen, maar en vooral nu voor gansch de menschheid. De onbewuste kracht van het fas cisme en van het nationaal-socialisme is het onbewuste eeuwige verlangen van den mensch naar «het andere», naar het niet te bereiken volmaakte. Thomas Mann noemt dit «net eervol maar smartelijke mysterie, dat er voor den mensch op aarde altijd een rest van onvoldaanheid, ontevredenheid en lyden overblyft». Deze drang naar het nieuwe is de tydelyke bekoring van de hedendaag- sche totalitaire stroomingen. Het fas cisme is daarom een teeken des tijds, de demokratie is daarentegen «tydloos menschelijk». «Ik noemde de demokratie zegt Mann tijdeloos-menschelijk en haar tegenwoordig zoo triomfantelijk optre dende tegenstander, het fascisme, een verschijnsel des tijds. Ik vergeet daar- by niet, dat ook dit fascisme diepe en wellicht onuitroeibare wortels in het algemeen-menscheiyke heeft; want zijn wezen ls het Geweld. Aan geweld, aan fysieke en geestelyke overweldiging, gelooft het, geweld past het toe ge weld mint en eert en verheerlykt het, geweld is niet eerst zijn ultima, maar zyn prima ratio en we weten maar al te goed, dat het geweld evenzeer een menschelyk-onsterfelijk principe is, als zyn tegendeel, de idee van het Recht». De strijd tusschen deze beide mach ten is de eeuwige stryd tusschen ge weld en recht, en schrijver gelooft er ten rechte aan, dat de demokratie, het recht en de vrijheid het zullen winnen op het geweld, de terreur en de overweldiging. Demokratie is meer dan alleen een woord met een zuivere politieke klank, zij is een geloofsbelydenis, waarin wij de eeuwige grondslagen van de liefde' leer van Jezus Christus en de zeden leer van Mozes- terug vinden. «De echte demokratie, zooals wy ze begrijpen, is nooit mogelijk zonder een aris^okra- tische inslag het woord «aristokra- tisch niet genomen in den zin van geboorte of welke privileges ook, maar in geestelyken zin. In een demokiatie, die het hoogere leven des geestes niet eert en er niet door bepaald wordt, heeft de demagogie vry spel, en het peil van het nationale leven wordt tot dat des onwetenden en des onbe- schaafden verlaagd, In plaats dat het beginsel der opvoeding heerscht en men zyn best doet om de onderste lagen tot kuituur op te heffen en aan het niveau der beteren de erkende heerschappy te verschaffen». Een de mokratie zonder geestelijke aristokra tie leidt tot een «demokratie» die ons voert naar de kuituurredevoeringen van een «Führer» Hoe juist is het oordeel niet van Thomas Mann als hy zegt dat het nationaal-socialisme verkondigt tegen het bolsjevisme te stryden, doch dat het nat.-soc. leidt naar een bolsjevis me, dat én voor de arbeiders én voor de ondernemers veel gevaarlyker is dan het Russische, welks voorbeeld in zoovele opzichten gevolgd is. «In beslissend, n.l. juist in ekono misch opzicht, is het nationaal-socia lisme niets anders dan bolsjevisme: het zyn vyandige broeders, van wie de jongste van de oudste, de Russi sche, zoo göed als alles geleerd heeft». (Wie denkt by het lezen van dien zin niet aan het verbond tusschen Rus land en Duitschland? «De vijandige broeders, van wie de jongste van de oudste, zoo goed als alles geleerd heeft» hebben zich verbroederd, om dat het gaat tegen de demokratie). Het woord nationaal-socialisme is schyn. Want zyn socialisme ls moreel onecht, leugenachtig en menschen- verachtend. Uitermate belangwekkend zyn de opmerkingen van Thomas Mann over de oorlog en zyn mogelijke gevolgen voor de dlktatuurlanden. «Europa heeft het peil van maat- schappelyke moraal bereikt, dat de oorlog als politiek middel als onmoge- ïyk zou moeten worden beschouwd». Verder wijst hy er op dat een land als Duitschland gedwongen wordt, op drie fronten te vechten, n.l. tegen het buitenland, In de lucht en tegen... het binnenland. Ten slotte roept Thomas Mann de demokratie op tot een mannelijk en strydbaar humanisme dat moet lee- ren zijn vyanden te bezweren. Wil de demokratie blijven bestaan, wil dus de wereld haar bestaansrecht verantwoord achten, dan zal de maat- schappy niet alleen een politieke, maar ook een ekonomische verandering moe ten ondergaan. Wat er moet gedaan worden, zegt Mann heel eenvoudig, maar ook heel duideiyk en ernstig. Dat is een hervorming der vrij heid, die er iets anders van maakt, dan wat ze ten tijde van onze vaders en grootvaders, in het tydperk van het burgerlyk liberalisme, was en mocht wezen, iets anders dan «laissez faire, laissez aller», want daarmee kan zy zich niet handhaven, daarmee komt zy er niet meer. De hervorming, die ik bedoel, moet een sociale hervorming zyn, één in sociale geest; daardoor alleen kan de demokratie aan het fascisme en ook aan het bolsjevisme de wind uit de zeilen nemen, kan zy de voorsprong inhalen, die de diktatuur aan haar slechts tijdeiyke en in hooge mate leugenachtige, maar aan lang voor haar winnende «frischheid der jeugd» ontleent. En dan moet deze sociale hervorming de geestelijke niet minder dan de ekonomische vryheid betreffen. In beide opzichten zyn de tijden van het Manchesterdom en het passieve liberalisme voorby Dit kleine werkje, dat slechts 63 bladzyden telt, leert ons niet alleen veel over het wezen van het fascisme en dit der demokratie, maar leert ons vooral wat wy moeten doen en hoe wy moeten leven om de zuivere demo kratie, die steunt op gerechtigheid en sociale rechtvaardigheid, nieuw ;even te wekken en te overwinnen. Nu vooral, in deze dagen van span ning, maar wy twijfelen er niet aan, ook dagen van omvorming, wenschen wy vurig dat iedereen dit werkje ter hand zou nemen, maar vooral de ge dachten er van, in zijn geest zou prenten. PIETTER LEGON. IN de huidige omstandigheden, is na tionale eendracht geboden. Akkoord. Maar deze nationale eendracht kan maar een door al de klassen en volksgroepen vry aanvaarde werkelijk heid worden, indien zy gepaard gaat met nationale solidariteit. Nu, het blykt dat zekere woordvoer ders van de bezittende klassen van dze solidariteit een opvatting hebben, die niet met de onze strookt. Krachtens deze opvatting, zouden de arbeiders de zwaarste lasten moeten dragen, nu van iedereen offers wor den gevraagd. Als wij protesteeren tegen hun woorden en «hun geschryf, zullen deze heeren ons waarschijnlyk verwyten den klassenstrijd aan te wakkeren, daar zy nu eenmaal uitgaan van het standpunt, dat de nationale eendracht en de sociale vrede slechts het gevolg kunnen zijn van het gelaten aanvaar den door de arbeidersklasse van al de willekeurige maatregelen, die zouden worden getroffen door de werkgevers of de overheden. Al hun geschreeuw en geschrijf zul len de onbevooroordeelde openbare meening van ons vry land niet blind maken voor het feit, dat zij op den klassenstrijd blijven aansturen door hun niet te rechtvaardigen aanvallen op het levenspeil van de arbeidersklas se. Zij vinden het waarschynlijk heel jammer, dat de arbeiders in dit land nog over voldoende vryheid beschik ken, om in te gaan tegen hun inbreu ken op de feitelyke nationale een dracht. Indien ons volk onder de ter reur van een gezagstaat gebukt ging, en niet meer kon reageeren tegen de sociale misbruiken, zouden zy een na tionale eendracht naar hun tand heb ben verwezenlykt, en zouden zij de il lusie kunnen koesteren dat zij den klassenstrijd hebben uitgeschakeld. Want, degenen die den mond vol hebben van klassenverzoening en van hatelykheden tegen de arbeidersklasse, zien den klassenstrijd slechts daar, waar de arbeiders vry voor hun recht op leven en hun waardigheid opko men. Zij weigeren hem natuurlijk te zoeken in de willekeurige houding van de sociaal-bevoorrechten tegenover degenen, die, naar hun klasseopvat ting, ekonomisch van hen afhangen. Bewust of onbewust, zijn zij nog de overtuiging toegedaan, dat de arbei der een minderwaardig wezen is, om dat hij niets bezit dan zijn arbeids kracht. Zoodra hij deze arbeidskracht niet meer kan verkoopen, en werkloos is, doen zij hem aanvoelen dat hy van de gemeenschap afhangt, wat het al een werkloozen arbeider, meenen zy treft. Tegenover een arbeider, en voor al hun opvattingen over menschelijke hun opvattingen over menschelyke waardigheid, menschlievendheid of eenvoudige wellevendheid te mogen verzaken. Naar him oordeel, legt de nationale eendracht, die althans op politiek ge bied werd tot stand gebracht, hun geen verplichtingen op tegenover de arbeiders. Integendeel, zij zijn er diep van overtuigd dat dezen nu maar zon der tegenpruttelen van alles moeten afzien, wat zij door langen, en soma feilen stryd hebben verkregen. Nationale eendracht beteekent too® hen niet nationale solidariteit, maa® sociale afbraak. Indien de arbeiders niet waakzaam moesten zyn, zouden zekere handlan gers van de sociale reaktie korte met« ten maken met de sociale wetgeving, Zy zouden beginnen met de toepas sing van deze laatste te schorsen. Een maal dat zij niet meer toegepast wordt, zou het gemakkely'ker zyn e® definitief mee op te ruimen. Somigen willen beginnen met de af braak van de reglementeering betref fende de werkloosheid. De reaktie be houdt steeds haar eerste slagen aan de werkloozen voor, daar zy weet dat zy den zwaksten weerstand bieden. Dit is weer het geval, nu ze meent dat de omstandigheden geschikt zijn om de arbeiders te berooven van hun veroveringen. In zeker dagblad werd de meening verdedigd, dat men, wat den steun aan de werkloozen betreft, zou n.oeten terugkeeren naar het regima van de jaren 1914-18. De geldelijka steun zou moeten vervangen worden door steun in natura, als, bijvoorbeeld, soep en brood. Een liberaal Kamerlid, de heer Char les Emmanuel Janssen, die verwant is aan een der grootste industrieelen- families, verdedigde in L'Indépen- dance beige» een nog ongeloofiyke® stelling. Deze meneer meent dat de werkloo zen te veel trekken, in de huidige om standigheden. Hy is van oordeel dat zij genoegen zouden moeten nemen met veel minder, nu de natie zich ia staat van mobilisatie bevindt. Zij zou den gelijk welk werk moeten aanvaar den, tegen gelijk welke voorwaarden. En wanneer zy niet moesten aanvaar den, zouden zy moeten gemobiliseerd v/orden, om een reservist te vervan gen, die aan zyn taak werd ontno men. De heer Janssen zou willen terug keeren tot den tyd, toen het lege® slechts uit arme menschen bestond. Hij is, in werkelijkheid, een fantast, Wi,i zouden er ons kunnen by beper ken glimlachend de schouders op to halen bij het lezen van zyn geschrijf, indien het geen diepgewortelde reak- tionnaire klasse-vooroordeelen verried. De h. Janssen en zyn gelyken voe ren een taal, waardoor de nationale endracht niet wordt gediend. Indien zy deze laatste werkelijk wil len dienen, moeten zij bepaald afzien van hun onderduimsche pogingen om met de sociale wetgeving op te rui men. De natie kan slechts sterk zyn, wan neer de arbeidersklasse er als een vol waardig en gelykberechtigd bestand deel van wordt beschouwd, en ala zoodanig wordt behandeld en geëer biedigd. Deze opvatting moet de handhaving voor gevolg hebben van alle vryhe- den en rechten, die de arbeiders heb ben veroverd. O. D. S. Juist zooals we ons hebben ingespan nen om bij iedere gelegenheid de vre desmachten te ontwikkelen, willen we nu werken om aan de miserie te ver helpen welke de oorlog met zich sleept, hetzij dat we er onrechtstreeks in be trokken zyn, hetzy dat we hem onder gaan. Het Nationaal Komiteit der Socia listische Vrouwen heeft in dezen zin aan al zyn federaties onderrichtingen gegeven met het verzoek zich althans aan te passen aan al de toestanden welke zich mochten stellen door byzon- dere omstandigheden voor hun streek. De samenwerksters hebben langs hun kant besloten den oproep van het na tionaal werk«Het Pakket van den Soldaat» te beantwoorden, gebruik makend van de voordeelen welke de koöperatieve beweging in hun bereik stelt Het volstaat van in om het even welke koöperatieve winkel van het land 9,95 fr. te storten (plus 3 fr. voor ver zendingskosten) opdat een coli bevat tende 1 tablet chocolade (8 reepen), een pot konfituur, 1 pak tabak van 100 grammen, 1 boekje cigarettenblaadjes, I stuk toiletzeep, en dit volgens suggesties van het mi nisterie van Nationale Verdediging, zou gestuurd worden aan het aangege ven adres van een soldaat of aan het nationaal werk zelve, dit alles door de zorgen van de Algemeene Koöperatieve Vereeniging. Zooals men ziet gelasten de koöpe- ratieven zich met alle formaliteiten van bestelling en verzending aan den be stemmeling, zoo wordt tijd en geld gespaard. Het verzendingsbewijs wordt naderhand aan den verzender overgs- maakt. We raden de vrouwengroepen aan zóó te werk te gaan. Ze kunnen zich rechtstreeks in verbinding stellen met den plaatseiyken koöperatieven win kel, hetzij voor het opsturen aan be paalde adressen of het verzenden van yerschillende colis aan éénzelfde adres ('b.v. het Nationaal Werk). By kollek- tieve verzendingen zyn de verzendings kosten natuurlijk mindei1. Onnoodig aan te dringen op de hoe danigheid en waarborg der waren, de lage prijs en de spoed welke aan de verzending besteed wordt. De degelijkheid dezer werkmethode legt zich uit door het feit, dat onze koöperatieven slechts één verzuchting hebbenDIENEN. N. V. S. (Nat. Verb, der SamenwerkstersJ Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE, te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos var» 8 poeders 4 frank. I De drledubb. doos 25 poeders 10 fr. Te verkryg ln alle goede apotheken o< vrachtvry tegen postmandaat. Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. f t In Engeland wordt in alle vliegtuigfabrieken met versneld tempo gewerkt. Op gebied van de vhegtuigfabricage is Engeland, met inbegrip van de fabrieken die in de Dominions bestaan, de machtigste voortbrenger van vliegtuigen van allerlei types. Engelands grootste macht op zee, wordt n» ook de grootste macht in de lucht.

Voor Allen | 1939 | | pagina 2