VERKEERDE OPVATTING Waf militairen en vrouwen van terug onder de wapens geroepen moeten weten ALST I De demokratie moet zichzelf beschermen! 4 Integendeel is vlug ingrijpen geboden ONZE STADSPOLITIEK Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg I Belg. Cenlr. van personeel in openbare diensten h Verantwoordelijke redaktU: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 4 - Voor Allen - 24 Sept. 1939 DRINGENDE VRAAGSTUKKEN Beschouwingen over luchtbescherming, schuil plaatsen en gasmaskers. Geen parademan nen, maar bekwamen op de kommando-posten Bevoegde kommissies moeten het probleem naar een goed olpossing brengen. Ons tech nisch avond-onderwijs. Dat onze arbeiders zich ontwikkelen. Voor de leden der vakbonden die opgeroepen zijn als soldaat AAN AL DE LEDEN MISERIE 2 September 1939. Koninklijk besluit be treffende herscholing van de werkloozen in de steenkoolindustrie Voor de vrouweh der soldaten N I )N S y i t Een lezer schrijft ons om te zeggen, dat hij van oordeel is dat de invoering van de bevoorrading moet leiden naar dure waren, want met de bevoorrading worden ze schaarsch, betoogt hij, dus duur. De wet die deze lezer vaststelt, is juist. Maar hij vergeet, dat zy slechts van toepassing is op de vrije markt. Hij vergeet ook, dat wij geen voldoende stocks hebben om kommerloos te kunnen leven. Hij blijkt aldus ook uit het oog te verliezen dat, wanneer de voorraden schaarsch zijn, de partikuliere handel een rantsoeneering oplegt, die niet zoozeer beoogt een normale bevoorrading te waarborgen, maar slechts het verwezenlyken van een zoo hoog mogelijke winst nastreeft. Voor menschen met veel middelen kan dat van weinig belang zyn. Maar voor den gewonen arbeider, voor den werklooze, voor het gezin van den gemobiliseerde is dat van geweldige beteekenis. Wij blijven er bij dat de rantsoeneering van zekere waren zich opdringt. Ten eerste, omdat de beschikbare voorraden zulks opleggen. Men moet aan morgen denken en leeren spaarzaam om te gaan met het beschikbare. Ten tweede moet er kontrole zijn op dat beschikbare. Niet alleen om het verbruik er van na te gaan, maar ook om de prijzen stabiel te houden. Het zou onverdedigbaar zijn, de huidige stocks aan hoogere prijzen te verkoopen dan deze welke ze gisteren waard waren. Ten derde is dit het eenige middel om het beschikbare voor te behouden aan de bevolking, die over beperkte middelen beschikt en tegen prijzen die verdedigbaar zyn. We zouden een bittere ontgoocheling te gemoet loopen moesten we niets regelen en denken dat alles wel vanzelf zal in orde komen in ons neutrale land. Voorzichtigheid is geboden en daarom hopen wy, dat de regeering zoo spoedig mogelyk een bevoorradingspolitiek zal voeren en dat men de voor bereidende werkzaamheden zal bespoedigen. Maar al te lang lanterfant het ministerie, onder wiens bevoegdheid de bevoorrading van de bevolking staat. Overal leest men dat er niet mag opgeslagen worden, alhoewel ledereen ziet dat dagelyks alles in de hoogte gaat. Men doet oproepen om diegenen by de politie aan te klagen, die hun waren zouden opslaan. Burgemeesters verplichten de winkeliers, hun waren te teekenen, opdat ledereen de prijzen zou kunnen nagaan en bij gebeurlijke vaststelling van opslag klacht zou kunnen neerleggen. En dan? Ja, en dan? Niets, zeggen we, want zoolang de maximumprijzen voor elke waar niet zullen bepaald zijn, is er kans voor opslag, dus willekeur en begin van uitbuiting. Alleen doeltreffend ingrijpen zal ons volk, eerst en vooral het arme volk, van de uitbuiting vrywaren. Daarom eischen wy vlugge invoering der bevoorradingskaartenoprich ting van provinciale, interkommunale, maar ook en vooral plaatselijke komi- teiten, die de eenige praktisch mogelijke organismen zullen zyn om willekeur, bedrog en uitbuiting te keer te gaan. Heer minister Delfosse, dit werk ligt in uw bevoegdheid. Wy vragen u in gemoede, minder schoorvoetend te zyn en vlugger van wal te steken. Niet zoeken naar een vriendjespolitieken boel! Komiteiten oprichten om eeriyk en onbaatzuchtig ons volk te dienen. VRAAG. Mijn man is onder de wapens. Ik heb geen andere middelen van bestaan dan de militievergoeding Moet ik mijn huishuur betalen ANTWOORD. Er is geen reden waarom gij uw huishuur niet zoudt moeten betalen, aangezien er tot dus ver geen moratorium is ingesteld. Maar indien gij volstrekt onvermogend zyt, en uw eigenaar niettemin eischt, dat gy uw huishuur betaalt, kunt gy al- tyd uw geval voorleggen aan den vre derechter die dan een beslissing kan treffen. VRAAG. Mag een fiets op straat worden opgeëischt Moet degene die opeischt een speciaal opeischingsbevel vertoonen ANTWOORD. In zekere gevallen mag een fiets op straat worden opge- eischt. Degene die opeischt moet altyd kunnen bewijzen dat hy tot een kom missie voor opeisching behoort en most steeds voorzien zijn van de desbetref fende dokumenten. In geval van be twisting, kan men zich te zamen tot het naastby gelegen politiebureel wen den. VRAAG. Kan in dezen tijd uitstel van belastingen bekomen worden voor degenen die onder de wapens zijn? ANTWOORD. Ja. Hiervoor wen de men zich tot de kontroleur der be lastingen of voor degenen die in een groote stad wonen, tot den gewest. lyken bestuurder d:r belastingen. Ter loops kunnen wij er op wyzen dat geen vervolgingen kunnen ingespannen wor den tegen iemand die onder de wapens is geroepen. VRAAG. Is het aan familieleden toegelaten wederopgeroepenen een be zoek te brengen? ANTWODFD. Aan de familieleden der wederopgeroepenen wordt aange raden zich niet meer te verplaatsen om wederopgeroepenen een bezoek te brengen, daar zy voortaan toch geen toelating meer zullen verkrygen om dergelijk bezoek af te leggen. Binnen zeer kort zullen aan de wederopgeroe penen permissies en verloven worden verleend, die hun zullen toelaten zelf hun familieleden te gaan bezoeken. VRAAG. Op welk adres moeten vrij de brieven sturen met het doel militairen terug te krijgen (voor enke le dagen of poor onbepaalden tijd) met het oog op het normaal voortzetten van mijnen handel of het in stand houden van mijn bedrijf? ANTWOORD. Het gevraagd adres luidt: Algemeene Legerstaf, Korteu- berglaan 115, Brussel. VRAAG. Kunnen ongehuwde sol daten ook 8 fr. laten ontvangen door Vader of Moeder? Maandag laatstle den werden wij opgeroepen voor teen instruktie periodeis daarin verschil met de vroeger opgeroepenen, dat die b.v. wel 8 fr. zouden trekken en in mijn geval niet? (altijd als ongehuwde) ANTWOORD. Er wordt slechts militievergoeding toegekend aan de echtgenoot® en aan de kinderen (ten laste) van de wederopgeroepenen. VRAAG. Zijn de landweermannen nu vrij voor kroostrijk gezin van gelijk welken militairen dienst ont slagen? of burgerlijken dienst? ANTWOORD. In den huidigen toestand zijn zy ontslagen van alle militaire dienstverplichtingen, echter niet van eventueelen burgerlijken dienst. Bovendien kan niemand voorzien of er geen oogenblik zal komen dat al de huidige beschikkingen overhoop zullen worden geworpen. VRAAG. Kunnen de wederopge roepenen vrijgesteld worden van de bijgevoegde belastingen van 10 fr. op de rijwielen. ANTWOORD. Alle belastingen blijven van kracht. Het staat evenwel iedereen vrij uitstel van betaling van belasting te vragen en wy hebben er reeds op gewezen dat geen vervolgin gen kunnen ingespannen worden tegen wederopgeroepenen. VRAAG. Een man heeft de ech telijke woning verlaten, over geruimen tijd, om terug intrek te nemen bij zijn ouders. De man is opgeroepen. Heeft de vrouw recht op militaire vergoeding? Er is geen echtscheidingEr zijn geen kinderen. Er bestaat geen enkel vonnis of beslissing zelfs om levensonderhoud der echtgenoote. ANTWOORD. Bedoelde vrouw heeft wel degelijk recht op de mili tievergoeding van 8 fr. per dag. Daar voor wende zy zich tot het bureel der militie van haar gemeentebestuur. VRAAG. Op hoeveel dagen verlof heeft een gemobiliseerde recht in geval van bevalling zijner vrouw? ANTWOORD. Een feitelijk recht heeft hy niet. Misschien zouden hem wel drie achtereenvolgende dagen ver lof toegestaan worden. Het is zelfs mogelijk dat hy voor dit byzonder ge val nog eenig veriof bykrijgt. Dit zyn van die gevallen die door den kora ns andant van de eenheid moeten op gelost worden. VRAAG. Mogen de gemóbiliseer- den dag- of weekbladen met de post ontvangen? Kunnen die portvrij wor den opgestuurd ANTWOORD. Op beide vragen luidt het antwoord bevestigend. VRAAG. Is de bijkomende rijwiel belasting van 10 fr. ook verschuldigd voor de opgeëischte fietsen, althans zoolang ze niet terug in bezit zijn van den eigenaar? ANTWOORD. Alle belastingen blijven van kracht. Het spreekt ech ter vanzelf dat in het vervolg geen nieuwe betaling van de bijzondere ry- wielbelasting kan gevorderd worden voor een fiets die vroeger al is opge ëischt en nog niet teruggeschonken is aan den eigenaar. VRAAG. Is het waar dat de brie ven van en naar de militairen te Brus sel worden geopend en gelezen? ANTWOORD. Neen, dit is niet waar. Tot dusver is er geen censuur ingevoerd. Dringende problemen, die op dit moment op den voorgrond treden en ons aller aandacht moeten gaande maken, zijn: a) de hulp aan de behoeftige soldatenvrouwen; b) het pakje van den soldaat. Ons dunkens zijn die dringende kwesties niet doeltreffend te regelen door afzonderlijke komiteiten. Over heel het land zouden het de gemeentebesturen moeten zijn, die dit edel en noodzakelijk werk op zich nemen. Het zou niet mogen zijn, dat zekere organismen er politieke munt willen uit slaan of er een «vriendjeswinkel» van maken. Het pakje van den soldaat dient voor ALLE gemobiliseerden ingericht, en de noodige steun aan ALLE behoeftige soldatenvrouwen verleend. Dat is onze meening en de eenige goede Het is ons reeds meerdere muien ge beurd dat we door inwoners onzer stad werden aangeklampt, om bij ons te informeeren naar de meest afdoende voorzorgsmaatregelen, die bij gebeur lijke luchtaanvallen kunnen genomen worden. Daarbij is het ons opgevallen hoe velen van deze raadzoekenden niet eens de onderrichtingen, door het stadsbe stuur verstrekt, hebben gelezen. Het stadsbestuur deed nog wat meer: de stad liet, onder de kundige leiding van den heer Peynsaert, leger-kommandant, op bijna alle openbare pleinen, model- loopgrachtjes aanleggen: ga) demon straties aan de bevolking, ten einde haar te onderrichten wat er te doen is bij geval van brand, ontstaan door brandbommen. Welnu, we kunnen den indruk niet van ons afwerpen, maar we gelooven dat velen onzer stadsgs- nooten denken dat de model-loop grachtjes er geplaatst zijn om de kin deren speelgelegenheid te verschaffen. Dat is totaal verkeerd! Zie maar eens: moest eenieder van onze ingezetenen nu maar weten waar zich te gaan bergen, bij geval van luchtbescherming, de zaak der lucht bescherming ware voor het grootste deel in orde. We weten het wel dat er goeie zielen genoeg onder ons zijn, die vermeenen dat voor hen de zaak opgelost is, om dat ze in een of anderen hoek in hun woning een gasmasker weggeborgen weten. Hoe zouden die menschen te leurgesteld zijn, moest het eens werke lijk tot een echt alarm komen, zooals meerdere malen langs de radio gezegd werd. Moest ge deze menschen gaan vragen of het volstaat een fiets te be zitten om te kunnen per velo rijden in veel gevallen zouden ze het u kwalijk nemen. En nochtans ze doen precies hetzelfde; ze bezitten een gasmasker, maar kunnen het niet gebruiken. In alle landen zijn de instrukties eens luidend: teen masker moet men leeren dragen!» Bij ons schijnt het te vol staan er een aan te koopen... In Enge- geland b.v. heeft ieder burger gelegen heid gehad zijn masker te gaan be proeven in een gaskamer. Bij ons moogt ge er de stop maar afdoen bij echt alarm... Hoe dan trainen? Met de stop op het masker gaat dit niet, want dan kan men niet ademen! Er wordt ook wel eens aangeraden op den zolder een laag zand te leggen van 10 cm. dik... Maar dit is niet te doen! Réken maar eens uit: voor een zolder van 4 of 5 meters vergt dit ongeveer 2000 liters zand. De dicht heid van het zand is gelijk aan omtrent twee, d.w.z. dat één liter zand zoo wat 2 kgr. weegt, zoodat de 10 cm. zandlaag niet minder dan 4000 kgr. zou bedragen. In veel gevallen zal het wel blijken dat er niet eens 'n bom op het huis moet vallen om heel het boel tje te zien ineenstuiken. We meenen dat in dit opzicht, nog alles te doen is. De bevolking zou hier dienen voorgelicht te worden. Maar niet palaberen aanpakken We hétjben met genoegen vernomen, dat de werving voor de territoriale wacht, bij onze bevolking een verdiende belangstelling geniet. In de gemeenten rondom ons schijnt dit niet het geval. Men is onder de notabelen van g.n. plaatsjes nog altijd aan het maneuvreeren om elkander van de kommando-posten te verdrin gen. Reeds heele dossiers met aanbe velingen om deze oj gene benoeming te doen bekrachtigen of te doen door drijven, werden naar de hoogere instanties gestuurd. De technische vaardigheid wordt m deze gevallen absoluut als van onder geschikt belang gezien. Technische kennis, ja dat is goed voor technie- kers, aldus schijnen velen te redenee ren. Van sommige menschen eischt men en terecht! een examen om in de territoriale wacht ingelijfd te worden, maar voor de kommandoposten op den buiten volstaan een dik dossier aanbevelingsbrieven van den heer bur gemeester of een of ander volksver tegenwoordiger, en van die en van die... Er is nog wat meer: wie zal gebeur lijk al de vrijwillige - degelijk oplei den? Wanneer een gewoon militiaan een kogel in zijn geweer kan plaatsen en den haan kan overhalen, dan heet hij daarom nog niet een soldaat te zijn. Bevoegdheden zijn van oordeel dat het meer dan een jaar duurt voor men een gewoon burgermenschje heeft omge vormd tot een soldaat. De luchtbescherming ook werpt heel wat technische problevien op, die men zoo maar niet in een handomdraaien oplossen kan. Wij gelooven dat men voor de studie van dit alles technische kommissies zou moeten aanstellen, uxiar men de zaak met vakkennis zou dienen te be handelen. Nopens deze aangelegenheid zei me iemand en ik geloof dat velen het met hem eens zullen zijn een hulppost inrichten zonder dokter; een gasverkennings - laboratorium zonder scheikundige; een schuilplaats oprich ten zonder bouwkundige, dit alles moe ten fouten zijn die tot het verleden behooren. Ieder zou het zijne moeten bijbrengen voor het algemeen welzijn. Het is plicht van de vooraanstaanden in de maatschappij hun kennis ten dienste te stellen om het leven der medeburgers te helpen redden. Elke inwoner heeft tehuis een circu laire besteld gekregen, waarin mede- deeling gedaan werd van het technisch onderwijs dat door de stad wordt inge richt. We herinneren er aan dat het vakonderwijs zal bestaan uit een af- deéling spin- en weefkunde; verf- en apprêteerkunde: afdeeling electrici- teits- en m—~ '■■igkunde; afdeeling voedingnijverheid. In de iaa*s.~ afdeeling zal gehan deld worden over de eigenschappen der verschillende graansoorten en deriva ten, zetmeelstoffen en suikers. Over technologie: studie der bijzonderste apparaten, gebruikt in brouwerijen, mouterijen, gistfabrieken, stijfsel- en glucose fabrieken Onze arbeiders zouden de gelegenheid om zich technisch te bekwamen niet mogen laten vërloren gaan. In 't belang onzer nijverheid, in het belang onzer klasse, is het absoluut noodzakelijk dat we over een technisch geschoold keurkorps van arbeiders be schikken. Iedereen late zich inschrijven op het stadssekretariaat. EUG. DEPREZ. Door de vakbonden werd het besluit genomen, dat de leden die opgeroepen uijn voor de veiligheid van het land, van de maand September af slechts een bijdrage van 0,50 fr. per maand moeten betalen. Wij verzoeken de vrouwen en ouders van de soldaten, hiervan reke ning te houden. Door het betalen van 0,50 fr. per maand behouden de soldaten al de voordeelen, voorzien door de reglementen van de vakbonden. ■■■■t .NJ Vorige Zondag had in het stadspark een demonstratie plaats van het luchtafweer korps. Ziehier drie zichten Aan de onder de wapens teruggeroepen kameraden in 't byzonder WAARDE KAMERADEN, De militaire mobilisatie heeft som migen onder onze kameraden van hun gezin of familie verwijderd, met dit gevolg dat ze moeilykheden en na- deelen kennen die bespaard blyven aan hen die door de militaire mobili satie niet getroffen worden. Met het doel aan deze kameraden en aan hun familie het behoud hun ner inkomsten te waarborgen, heeft onze centrale zich onmiddellijk aan 't werk gesteld. Ze zag haar bemoei ingen met de volgende resultaten be kroond;' 1. Voor het Rykspersoneel, behoud van het volledig loon of de volledige wedde; 2. Voor het personeel der gemeente, provincies en ondergeschikte besturen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken al deze openbare besturen er op gewezen dat ze voor plicht hebben tegenover haar personeel te handelen zooals de Staat het doet. U kent reeds het resultaat van dit optreden van den Minister. Voor zoo ver we weten is er tot heden geen en kele gemeente, provincie of onderge schikt bestuur die aan de onder de wapens teruggeroepen benoemde le den van hun personee' niet het volle loon of de volle wedde verzekert. 3. In de koncessiehoudende gas- en elektriciteitsmaatschappijen worden er, dank zij onze bemoeiingen, verschil lende oplossingen onder 't oog gezien en we mogen reeds zeggen dat de resultaten, die tusschen dit en enkele dagen zullen gekend zyn, bevrediging zullen geven. 4. In de zelfstandige cokesfabrieken zetten we onze aktie voort om te be komen dat de onder de wapens terug geroepen leden minstens zouden be handeld worden zooals dit het geval zal zyn voor die van de gas- en elek triciteitsuitbatingen. Dit zal u ook onmiddellijk doen in zien dat. indien de organisatie deze eerste en belangrijke resultaten heeft kunnen bereiken, ze ook verder, juist zooals gansch de vakbeweging, met ver dubbelde krachten zal moeten optre den om de belangen van al de ar beiders in 't algemeen te vrijwaren. Onze organisatie moet dus haar nor maal bestaan verder kunnen verze keren. De hoofdvereischte daartoe is. dat al onze leden haar getrouw blyven en we richten dan ook een dringenden op roep tot uw aller plichtbesef op de hiernavolgende regeling stipt na te le ven: AANBETALING DER BIJDRAGEN VAN 1 OKTOBER AF 1, Al de on der de wapens teruggeroepen leden zyn vrijgesteld van de bydrage aan de werkloozenkas voor gansch den duur hunner aanwezigheid onder de wapens. 2. De onder de wapens teruggeroe pen leden die hun volle loon of wedde ontvangen betalen verder de volledige syndikale bijdrage, verminderd met de werkloosheidsbijdrage voor hen die bij de werkloosheidsverzekering aangeslo ten zijn. 3. De onder de wapens teruggeroepen leden die half loon of geen loon of wedde ontvangen betalen volgende ver minderde bijdragen. Ziehier de duidelijke regeling: Voor het gemobiliseerd Rijksperso neel A) volledig loon of wedde 8 fr. p. m. B) half loon of wedde: 4 fr. p. maand C) geen loon of wedde: 2 fr. p. m. Voor het gemobiliseerd Gemeenteper- soneel en gelijkgestelden: A) volledig loon of wedde 2,75 fr per week (met pensioenfonds) en 3.50 fr. per week (met ziektefonds daarbij!. B) half loon of wedde 1,75 fr. per w. (met pensioenfonds), 2,50 fr. per w. (met ziektefonds daarbij). C) geen loon of wedde 0.50 fr. per week. Voor de niet onder de wapens ge roepen leden blijven onze gewone by- dragen van toepassing voor het Rijkspersoneel 8 fr. of 11 fr. per maand; Voor het gemeentepersoneel en ge lijkgestelden 2,75 fr.; 3.25 fr.; 4.00 fr en 4.25 fr. per week. We hebben de stellige overtuiging dat onze leden zich in hun eigen be lang naar de bovenstaande bepalingen zullen willen gedragen en in die voor waarden zijn we verzekerd dat onze Centrale van het Personeel in Open bare Diensten nog veel goeds zal kun nen verwezenlijken. De Alg. sekretaris, De gew. sekretaris L. Uytroever A. De Keuleneir De plaatselijke sekretaris, Roman Jan. De werkloosheid is vergroot. De strijd om het bestaan wordt scherper. Zal onze nijverheid zich aanpassen Moeilijk te beantivoorden vraag. Het is niet dezel/de toestand als deze in 191418; vergelijking is on mogelijk. Voor den invoer van zeer vele grond stoffen zijn wij aangewezen op de kontrole van oorlogsvoerende landen. Hoe scherp zullen de neutraliteitswet- ten of liever neutraliteitseischen ge steld worden Naarmate de oorlog langer duurt, zullen deze niet losser worden. Integendeel. De toekomst ziet er niet rooskleurig uit. Als wij er maar van tusschen ge raken zonder te moeten vechten. hoort men zeggen. En feitelijk is dit het voornaamste. Wat miserie, dat gaat als wij de groote miserie niet kennen van den oorlog in eigen land. De Aalstenaars hebben nog zooveel sombere herinneringen van den tijd der bezetting. Toen werkten het be- voorradingskomiteit onder de ijzeren vuist van den vijand. Klachten waren niet te doen... of... Droevige beelden zijn er ons bijge bleven. De tijd heeft nochtans veel uitge- wischt alles persoonlijke tekort komingen, onrecht, valschheid, be drog, uitbuiting en zoo meer. De tijd heelt veel wonden, helpt veel vergeten. En vergeten en vergeven zijn dat niet groote menschelijke deug den, eigen aan goede karakters Wij gaan dus weer een onbekenden tijd te gemoet. Laat ons hopen, dat wij deze maal niet moeten werken onder het geweld-bestuur van een be zetter; doch dat wij onze eigene zaken zullen mogen redderen, dit ten goede onzer bevolking. Het wordt meer dan tijd dat er een eind gemaakt wordt aan de vlaamsch-nationalistiéche en kommunistische drijve rijen. Wie Strijd leest, Volk en Staat en de kommu nistische bladen kan een walging niet onderdrukken. De kommunisten hebben dezen oorlog mogelijk ge maakt. Het kommunistisch Rusland had nu de gelegenheid een daad te stellen voor de geheele menschheid, die men nooit vergeten zou het kon den vrede redden en het Hitler- isme een gevoeligen knak toebrengen. In plaats van de handelwijze van Rusland te schand vlekken, keuren onze Aalstersche kommunisten deze goed. De kommunistische partijgangers moeten geweldig dom zijn als ze nu hun leiding nog volgen. Een groote verantwoordelijkheid dragen de vlaamsch- nationalisten uit de Molenstraat. Met een ongehoord cvnisme, met een jezuietische taktiek, zonder weerva, trachten zij aan ons volk vreemde en te^en zijn aard strijdende hatelijke dikta*mir ingan" te doen vinden. Zich openlijk tegen de demokratie verklaren durven ze niet. Maar dadelijks geven hun bladen bloempjes aan de Europeesche diktatoren, hemelen alles op wat naar dikta- tuur ruikt en donderen op de joden, het parlement en de demokratie. Aangaande den Russ'schen inval geeft het vlaamsch- natiooalistisch da ablad Vo'k en Staat in zyn nummer van Maandag 18 Sentemher, den volgenden titel aan het daarop betrekking hebbend artikel Zondagochtend, te vier uur. rukten de Soviet-Riis- sische troeoen Polen binnen BESCHERMING VAN WIT- RUSSEN EN OEKRAJIENERS INGEROEPEN Wat in andere woorden den schijn geeft, dat bewoners van Polen de Russen ter hulp rienen en deze laatsten een menschlievende daad stelden met het Poolsche leger m en rug aan te vallen. Men ziet, de vlaamsch-nationalisten komen de kommu nisten ter hulp. Wat belet er nog dat beide party en ook tot een verbond overgaan LEOPOLD III, koning der Belgen Aan allen, tegenwoordigen en toe komenden, Heil. Herzien ons besluit van 25 Mei 1936 houdende inrichting van de openbare en kostelooze arbeidsbemiddeling voor werknemers Herzien ons besluit van 16 Januari 1939 betreffende de verplichte herscho ling van de werkloozen Overwegende dat het effektief van in de steenkolenmijnen werkzame vreemde arbeiders buitengewoon is toe genomen en er maatregelen dienen ge troffen om een grooter aantal Belgi sche arbeiders in de steenkolenindu- strie terug te werk te stellen Gelet op het advies van het hoofd bestuur van den Nationalen Dienst voor arbeidsbemiddeling en werkloos heid Op de voordracht van onzen minis ter van Arbeid en Sociale Voorzorg, Wy hebben besloten en wy beslui ten Artikel 1. Het bestuurskomiteit van den Nationalen Dienst voor ar beidsbemiddeling en werkloosheid mag binnen de perken en onder de voor waarden, die het onder de goedkeu ring van den minister van Arbeid en Sociale Voorzorg en van den minister van Financies vaststelt, een gepelte van het krediet, dat tot het uit -en van de werkloozenvergoedingen en te gemoetkomingen bestemd is, aanwen den om aan de wcrkgev.ers van de steenkolenindustrie, die ondersteunde volledig-werkloozen, met het ook op hun herscholing in vermelde industrie, in dienst nemen, subsidies te verlee- nen. Art. 2. De op de subsidies gerech tigde werkgevers zijn er toe gehouden aan de werkloozen, onder de bij dit besluit voorziene voorwaarden in dienst genomen, een normale bezoldiging te verleenen, die minstens gelijk is aan het minimum salaris betaald aan de arbeiders die tot dezelfde beroepska- tegorie behooren. Art. 3. De subsidies zullen voor ieder in dienst genomen werklooze won den verleend, onder voorbehoud vaxi hetgeen by artikel 4 van dit besluit wordt bepaald. Zij zullen per volbrachten werkdag worden toegestaan en het gemiddeld bedrag van de dagelyksche werkloozen- vergoeding niet mogen overschrijden noch tydens meer dan zes en dertig volbrachte werkdagen worden toege- k6Art. 4. Om met de subsidies te0' kunnen worden begunstigd moet de werkgever minstens vyf werkloozen der de bij dit besluit voorziene voor waarden in dienst nemen en er zich ten opzichte van den Nationalen Dienst voor arbeidsbemiddeling en werkloos heid toe verbinden de in dienst geno men werkloozen tydens minstens twee en zeventig achtereenvolgende dagen te werk te stellen. Afwijkingen van dit artikel zullen in het door het bestuurskomiteit van den Nationalen Dienst voor arbeidersbe- middeling en werkloosheid op te ma ken reglement, overeenkomstig artikel 1, kunnen voorzien worden. Art. 5. De te herscholen werkloo zen zullen, overeenkomstig de bepalin gen van ons bovenvermeld besluit van 16 Januari 1939, worden aangeduid. De bij artikel 3 van hetzelfde besluit voor ziene straffen kunnen in voorkomend geval op hen worden toegepast. Art. 6. Onze minister van Arbeid en Sociale Voorzorg is belast met de uitvoering van dit besluit. Gegeven te Brussel den 2n Septem ber 1939. LEOPOLD Van koningswege De minister van Arbeid en Sociale Voorzorg ANTOINE DELFOSSE De minister van Financies GUTT Wij hebben verleden week den brief afgekondigd van den heer bestuurder van den N.D.A.W., met de voorwaar de waarin de vereenigde vrouwen den werkloozensteun kunnen genieten, als hun mannen onder de wapens zyn ge roepen. Wij denken dat het van belang is, den inhoud van dezen brief met enkele vragen en antwoorden aan de vrou welyke leden duidelyker te maken. Ie vraag Welke vrouwelyke leden kunnen bij de kasdagen ook den steun van het krisisfonds blyven genieten? Antwoord; Al de gedeeltelyke werk loozen, die geen 30 achtereenvolgende dagen verletten en op voorwaarde dat haar inkomsten het plafond van het krisisfonds niet overtreffen. De volledig werklooze vrouwelijke leden, wier echtgenooten den gewonen militairen dienst vervullen, dus alleen lij die geen soldatengeld ontvangen. 2e vraag Welke vrouwelijke leden kunnen de 30 kasdagen per 6 maanden genieten? AntwoordDe volledig werklooze leden en zij die 30 achtereenvolgende dagen verletten, dus de vrouwen die voor zich 8 fr. en voor haar kinderen 3,50 fr. per dag soldatengeld ontvan gen. 3e vraag: De volledig werklooze vrou wen die soldatengeld ontvangen en voor de maand September nog een kon- trolekaart bezitten, moeten zy nog de werklooeenkontrole volgen? Antwoord Neen, wanneer zy van Mei tot heden 30 kasdagen genoten of reeds 30 dagen de kontrole volgden. De volledig werklooze vrouwelyke leden, die van 1 November 1938 tot einde Oktober 1939 ten minste 60 da gen werkten, zullen van de eerste week van November af weer tot de werkloozenkontrole worden toegelaten, voor de kasdagenvergoeding. Wanneer aan bovenvermelde maat regelen veranderingen moesten worden gebracht, zullen wij de vrouwen der soldaten bij middel van ons weekblad «Voor Allen» daarvan verwittigen. De werkloozensteun Voor de maand September zal toeko mende week door de verschillende vak bonden en op de gewone dagen in het Volkshuis, Molendries, uitbetaald wor den. Heropening van de Geweste lijke sociale school Aalst. Schooljaar «Jean Jaurès» 1939-1940 Zondag 24 September 1939 te 10 uur DAGORDE 1. Verslag schooljaar 1938/1939. 2. Toespraak van den direkteur der school. 3. Mededeelingen. Namens den administratieven raad, De direkteur, Marcel De Coninck. Textielbond Gezien de toenemende werkloosheid zal by de uitbetaling van toekomende week de toeloop grooter zyn dan de vorige maanden. Voor de leden die wenschen spoediger bediend te worden, werd volgende maatregel genomen: De gedeeltelyk werkloozen zullen ook den werkloozensteun uitbetaald krijgen Dinsdag 3 en Woensdag 4 september, telkens van 4 tot 6 uur namiddag. Wy raden vooral de vrouwelijke le den, die slechts enkele dagen werk loozensteun moeten ontvangen, aan, Dinsdag of Woensdag hun vergoeding te komen ontvangen. Partij genooten Ge moet uw kinderen en vrouwen, die werken, doen inschryven by de vakbonden, die steun verleenen aan hun leden bij staking, werkloosheid en andere noodgevallen. Vergeet niet, dat de vakbonden steeds moeten waken op de loonen en werkvoorwaarden van de arbeiders. Ouders, de jonge lieden tusschen 14 en 15 jaar oud, krygen by hun toetre ding tot den vakbond gunstvoordeelen. Die jongelieden bekomen na hoogstens 3 maanden lidmaatschap en bij on- vrywillige werkloosheid, de kasdagen vergoeding door het reglement van den bond voorzien. In uw belang, laat onmiddellyk uw kinderen inschrijven als lid van de socialistische vakbonden. Nieuwe leden worden aanvaard op de bureelen van de vakbonden in 't Volkshuis en by de boden. t t

Voor Allen | 1939 | | pagina 4