herbergiers in nood dank mti DE VROUW OP DEN ACHTERGROND Duivenmelkers, steunt de liefdadige werken TECHNISCHE ZWEMPRESTATIES SCHAAKRUBRIEK VOETBALWEDSTRIJDEN WEKTEN BELANGSTELLING En tócli kon Mf gaan kesrelen De kameraad: Suzanne Daal i De prachtprestalie van Saelens en de verrassende zege van Galento ARBEIDERSSPOR7 WAAROM VERSCHIJNT MIJN PROBLEEM NIET? DE VRIJDENKER Vraagstukken van den middenstand Met die venijnige hoofdpijn? Neen, die hij liet thuis. Zoo hij eens overspannen is, of hoofd pijn heeft of niet in zijn schik is, dan neemt hij een "AKKERTJE". Moderne menschen laten hun leven niet vergallen door zulke kleine ongemakken, DE FOORREIZIGERS KRIJGEN EEN GROOTEN SLAG OP DE MARKTEN KREDIET EN MORATORIUM FAILLISSEMENTEN IN BELGIë DUIVENRUBRIEK WRIGLFÏS ■o m s N E 6 - Voor Allen - 24 Sept. 1939 Probleem nr. 270 Door G. Heathcote (Hampstead Express) WIT: Kg3, Dh7, Tel en è7, La2 en b2, Pa4 en b7, pion C3 en g7 (10 st.) ZWART: Kd5, Dhl, Ta5 en h.5, Ldl en gl, Fd4, pion a6, a7, è3 en h2 (11 st.) Dit probleem staat buiten wedstrijd. Oplossing nr. 268 Sleutelzet Tel c7! Mat in twee zetten. Sleutelzet: Td6 h6. Tem po. ZWART WIT 1. KxL, Dè5+mat 2. K05, Ta5+mat 3. b$—b5, Dd6+mat Toekomende week meer bijzonderheden. Van links en rechts worden ons pro blemen toegestuurd van liefhebbers die zeker tijd noch moeite gespaard heb ben om hun kreatie klaar te krijgen. Een tijd nadien wordt ons dan ge vraagd: «Waarom verschijnt mijn pro bleem niet?» en wij antwoorden om dat het te veel afwijkt van de regels der problematiek. Ten bate van hen die er op gesteld zijn een degelijk probleem te kompo- neeren, laten wij hier de regels vol gen waaraan het moet voldoen om waarde te bezitten. 1) Een probleem mag niet neven oplosbaar zijn; dat wil zeggen: het mag geen ander sleutelzet hebben dan deze door den auteur bedoeld. 2) Een probleem mag geen schaak sleutel hebben: de eerste zet van Wit mag dus geen schaak bieden. Dit ge brek wordt nochtans geduld als zulk een sleutel aanleiding geeft tot pikan te zetten, of door een ander merit wordt vergoed. 3) Een probleem mag geen ongepa- reerde zetten noch duels hebben. (De 44 INDIEN GIJ begeert op de hoogte te zijn der vrijdenkersbeweging, lees wekelijks PER NUMMER 0.60 fr. Voor drie maanden 8,fr. Voor één jaar 32.fr VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSENSt. Laureysstraat 56 te Antwerpen. Postcheck nr. 430.529 (19 lezer heeft 14 dagen geleden kunnen lezen wat hiermede beduid wordt)On- gepareerde zetten van een paard kun nen over het hoofd gezien worden, hoewel ze daarom niet ontsnappen aan meester Kritikus. 4) Een probleem moet een mogelijke positie hebben. Dat beteekent niet een waarschijnlijke» positie, want alle problemen hebben en gemaakte of ge zochte, en daarom onwaarschijnlijke stelling; maar dezulke als twee da mes, drie torens, enz., moeten ver meden, tenzij deze bekomen worden na den eersten zet van Wit door pro motie van een pion. 5) Een probleem mag niet meer stukken hebben dan strikt noodzake lijk om een thema uit te werken. G) De sleutel van een probleem moet zoo goed mogelijk verdoezeld zfjn. Bij den eersten zet van Wit een stuk slaan is af te keuren, hoewel het getolereerd wordt als men daardoor een zwaarder stuk van de tegenpartij ontpent. 7) Gepende stukken die daar staan( als onbruikbaar, in den echten zin van 't woord als «houten beelden» zijn eveneens af te keuren; zij moeten óf in den aanval óf in de verdediging kunnen ontpend worden. 8) Het offeren van een stuk. moet, om thematisch te zijn, aanleiding ge ven tot een aparte matzet. Het dient tot niets stukken te offeren die geen effekt hebben op het variantenspel. 9) Als sleutelzet is een «en-passant» toegelaten als de stand der stukken uitwijst dat de laatste zet van Zwart een «en-passant-zet» was. 10) Aangaande het rocheeren wordt aangenomen dat het onmogelijk is een thema op te bouwen waarin men moet bewijzen dat er nog niet ge- rocheerd werd; daarom wordt zulks ook niet vereischt. Anderzijds en dit spreekt vanzelf is het verbo den te rocheeren èn in den aanval, èn in de verdediging, als de stand der stukken aantoont dat de te rocheeren stukken reeds van hun oorspronkelijke plaats zijn af geweest. Tenslotte is het een gebruik de pro blemen die men ter inzage stuurt te voorzien van een volledige analyse. Het prolbleem dat vandaag ver schijnt, en waarvan wij den sleutel ge ven, is eer\ model van vakkunde. Het is een van dezen waarbij de oplosser aanvoelt dat er iets buitengewoons achter schuilt: de hand van een mees- ter. Hier is het geen brutaal dreigen of ongenadig slaan van stukken, maar en zachte figurenwending die u, zon der het te venmoeden, een heele boel matzetten aanbrengt. Het is van zul ke problemen dat de oplossers ons ge tuigen Wat is het mooi!» Zij sma ken de kunst meestal zonder het «waarom» te kunnen opgeven. De kunst ligt hier verborgen in het af wezige: het afwezige van alle gebre ken. K. D. R. Zondag hebben we verschillende vriendenwedstrijden gehad waarvan sommige een goede belangstelling op wekten. Dat bewijst, dat de massa in de huidige triestige omstandigheden nog te vinden is voor alles wat sport is en sport beteekent. Naar alle waarschijnlijkheid op het oogenblik dat die regelen verschij nen is reeds een definitieve beslissing genomen zullen we toch een kom petitie van Eere-afdeeling krijgen. We hopen van harte, dat de voetbal liefhebbers hun gewoon Zondagsver- maak zullen krijgen en we zijn er van overtuigd, dat het voor de clubs aller minst een slecht zaakje wordt. Laat ons nu echter enkele woorden zeggen over de wedstrijden, die Zon dag betwist werden en stippen we in de eerste plaats aan, dat heel wat vereenigingen de meesten van hun gewone spelers konden in lijn brengen. Aan hun zijde stonden zooveel jonge ren bij wie het niet mangelde aan kwaliteiten en waarvan enkelen geroe pen zfjn om in de toekomst een voor name rol te spelen in de voetbalwe reld. Wat vooral opviel was die ver pletterende 10—4 overwinning van White Star tegenover Standard Luik. De Brusselsche voorlijn bestaande uit Vaillant, Degreef, Collet, Plenne- veaux en Demulder, maakte ophef en in het bijzonder de jeugdige rechter vleugel Vaillant-Degreef. Ook de ex- internat'ionaal Demulder toonde zich langs zijn beste zijde en stond aan de basis van de meeste doelpunten voor zfjn club. De Luiksche voorhoede bestond uit Dalem, Wilmotte, Capelle, P. Ledent en Jacobs of buiten Wilmotte zooveel elementen, die reeds den vuur doop doorstonden In hoogste klasse. Ze woog nochtans niet op tegen de stevige en besluitvaardige White Star voorhoede. E. Aalst stelde zich op Anderlecht kranig te weer wat de 22 uitslag trouwens bewijst. In dien wedstrijd is heel in het bijzonder de goede kon- ditie van Voogt opgevallen. Van dien kerel hooren we dit jaar stellig meer. De kamp GantoiseR. C. Gent stond volledig in het teeken van een sprekende meerderheid van Gantoise wat de 51 score genoegzaam aan toont. Racing verdiende nochtans om haar moedig volhouden een doeltje meer. Bij Gantoise kwam een jongere namelijk Wulpaert sterk op den voorgrond. De Brugsche athleet Saelens doet eens te meer van zich spreken en die kranige kerel heeft vast en zeker nog niet opgehouden met ons op aange name wijze te verrassen. Tijdens de athletiekmeeting te Brussel haalde hij niet minder dan twee Belgische re- kords neer en evenaarde een derde. In de 50 meter vlak evenaarde hij het rekord. op naam van Broekart door een tijd te realiseeren van 5" 8/10. In de 150 en 300 meter vergruizelde hij de bestaande Belgische rekords. De 150 meter liep Saelens af in 16" 2/10 en onttroonde aldus den Gen tenaar Cocquyt, die er reeds sedert tal van jaren bezitter van is. In de 300 meter moest het rekord van Brouwers er aan gelooven en de Bruggeling deed het bijna een sekond beter dan zijn beroemden voorganger. Hartelijk proficiat Saelens en zoo voortgedaan. Mostert-Saelens, twee namen die de Belgische athletieksport tot eer strek ken. In de bokswereld kreeg men een ver rassenden uitslag voor het gevecht tusschen de twee «big Boys» Tony Galento en Lou Nova. «Bierton» Galento, die een tijdje ge leden zoo zwaar afgetroefd werd door wereldkampioen Joe Louis, wist zijn jeugdigen tegenstrever Lou Nova k.o. te 'slaan in de 14e ronde. Daarmede toonde de zwaarlijvige Galento op doorslaande wijze aan dat hij over een punch beschikt, die de besten kan fataal worden. Door die nederlaag heeft Lou Nova alle kans verbeurd op een wedstrijd tegen Joe Louis om het wereldkam pioenschap. Het behoort vast en zeker niet tot de onmogelijkheden, dat het tot een herkansing komt tusschen Joe Louis en Galento. De boksmanager Mike Jacobs zal wel voor de noodige publiciteit zorgen met het oog op het wellukken van die revanche. nOder degenen die erg getroffen wor den door de huidige mobilisatie en haar gevolgen behooren ongetwijfeld de uitbaters van drankgelegenheden. Men schat het aantal getroffen fa milies op 100.000. Inderdaad niet enkel de herberg en hotelhouders zien door de regee- ringsmaatregel hun inkomsten gewel dig verminderd, doch ook de dieners en diensters; de brouwersgasten en al- wie min of meer leeft van de drank- slijterijen. Het is daarbij opvallend hoe ook de andere neringdoenden dit gevoelen. Men merkt het goed op eens de herbergen gesloten ('s avonds) sluiten' één na één de winkels hun deuren. Sommigen doen dit reeds vóór 9 u. en gaan naar de kinema Door de pers weten onze lezers dat 5HKERTJ "AKKERTJES" kunt Ge elk v» oogenblik noodig hebben. Heb dus een doosje in huis. Een goede raad: Neem een "AKKERTJE", óók bij griep, kou, influenza, verschot in den rug, lendenpijn, nare dag, spierpijn, rheumatiek, zenuwpijn, enz. Het helpt I Let op dit 'AKKER"-merlL Per doos van 12 stuks fr. 9.50. Per doos van 6 stuks fr. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers. 147 door de belanghebbenden herhaalde lijk en luid werd geprotesteerd. De regeering blijft echter volhouden; na 21,30 u. moet alles potdicht. Wij vinden dit verkeerd niet alleen- omdat het de belangen schaadt van een belangrijke kategorie midden standers (waarvan velen zeil gemobili seerd zijn doch ook omdat het de geheime drankgelegenheden ten goede kemt. Wat men ook beweren mag de ge nomen maatregel is onpraktisch en on- vaderlandsch Het mag niet dat een kategorie mid denstanders erger getroffen wordt dan de anderen. De maanden September en October zijn de maanden waarop de belastingen op de inkomsten van het vorig jaar dienen betaald. Elkeen weet dat weinige midden standers wekelijks een sommetje ter zijde leggen om den ontvanger der belastingen te voldoen. Het geld wordt geput uit de ont vangsten der laatste maanden. Men moet dan ook geen sterrelezer zijn om te voorzien dat duizenden her bergiers In moeilijkheden zullen ver- keeren. Om al deze redenen dient de regee ring het sluitingsuur te verlaten. Wij zijn dan ook zoo vrij voor te stellen de volgende regeling toe te passen Sluitingsuur voor gemeenten met min dan 5.000 inwoners en niet be- hoorende text agglomeraties van een groote stad 10,30 u. Voor gemeenten met meeT dan 5 000 Inwoners (buiten de agglomeraties) 11 uur. Voor de groote steden en him agglo meratie 12 u. Wat de militairen betreft kan als algemeene regel gelden na 10 uur mag geen enkel militair zich nog In een drankgelegenheid bevinden. Uitzondering dient echter gemaakt voor gemobiliseerden- en beroepsoffi cieren gevestigd in de stad of logee- rend In het drankhuis waar zij aan getroffen worden. Elkeen weet dat de maarden Oogst en September de kermismaanden bij uitstek zijn en dat deze maanden dik wijls het slechte seizoen go?dmaken. Doch. wie heeft er lust kermis te vieren Vele gemeenten hebben trouwens er van afgezien; de kermissen afgelast. De marktkramers zijn ook erg te be klagen. Buiten de alleronmiddeliykste levensmiddelen wordt bijna niets ver kocht. Het fruit is te koopen voor... een appel en een el en toch blijft het in de manden der fruithandelaars liggen. Vele frultkweekers laten eenvoudig het fruit op de boomgaarden. Het schijnt dat de regeering van oor deel is dat er van moratorium geen sprake kan zijn, nu toch echter nog niet. Wij hopen dat deze maatregel niet zal toegepast worden als het te laat is. J. C. Er werden over de wéék eindigende op 15 September 19S9, in België 4 fail lissementen uitgesproken, tegenover 7 over hetzelfde tijdperk van het vorjg jaar. Uitgesproken faillissementen per branche, gedurende de week van S/9/39 tot 15/9/39: 3 diversen; 1 kapper. In totaal werden er vaft 1/1/39 tot 15/9/39, in België 531 faillissementen uitgesproken, tegenover 432 over het zelfde tijdperk van 1938. KONKORDATEN. Van 1/1/39 tot 15/9/39 werden in België 187 aan vragen ingediend tot het bekomen van een konkordaat, en 121 aanvragen ge homologeerd, tegenover 147 en 88 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende op 15/9/39, werden in België 1471 protesten geregisteerd, tegenover 1783 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1/1/39 tot 15/9/39 werden m België 84.299 protesten geregisteerd te genover 70.225 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Toen Hendrik Ibsen Suzanna in het huis van haar vader leerde ken nen, was zij negentien en hij acht- en-twintig jaar oud. Hij had toen pas de eerste bewijzen van zijn let terkundige werkzaamheden geleverd, maar van waardeering, sukses of wereldberoemdheid was hij nog ver af. De diepe indruk, dien het meisje op hem maakte en het kontakt, dat terstond tusschen hen tot stand kwam. was van zuiver spiritueelen en zielkundigen aard. Hij sprak met haar over zijn tooneelwerken en over zijn houding tegenover de gedroom de en de werkelijke wereld. Zij gaf hem zoo verstandige en ongekunstel de repliques, die zooveel oorspronke lijke en persoonlijke meeningen ver tolkten, dat reeds dit eerste samen zijn hem een indrukvol begrip van haar wezen bijbracht. Ook zfj, die in alle levenskwesties de neiging had duidelijk positie te kiezen, had graag van het eerste oogenblik af geweten hoe ze tegen over haar nieuw leven stond, want heelemaal eens. In 1857 waren ze weldra waren de beide verliefden het officieel verloofd en in 1858 stapten ze te Bergen in het huwelijksbootje. Aardsche goederen had Suzanna niet gehuwd, de jongelieden hadden integendeel met harde ontberingen te kampen, ze hadden schulden die op hen drukten en moesten langen tijd woekerintresten betalen die een saneering hunner betrekkingen heelemaal onmogelijk deed blijken! Maar Ibsen ging heelemaal in zijn werk op, in zijn binnensten drang om waarheid en klaarte te zoeken en Suzanna was zoo een solied mensch, dat zfj zich door den alle- daagschen afgunst niet liet ontmoe digen of ondermijnen. Ibsen schreef eens over haar aan een vriend: '4...Groot is haar denkvermogen en bijna grenzeloos haar haat tegen alle kleinzielige over weging en. Aldus was ze voor een strijder pre cies de gepaste levensgezellin. Suzan- na's optreden was vastberaden, ja zelfs mannelijk. Haar gansche wezen ademde kracht, haar inborst was edel. voornaam en oprecht. De moei lijkheden van iederen dag droeg ze bepaald' met heldhaftige waardig heid. de vele wisselvalligheden van het lot met bijna vroolijken moed. Op Ibsen stormde met geweld alles af, wat den weg van een beteeke- nisvol man vaak, helaas, de gewoon te heeft te begeleiden: materieele zorgen, moeilijkheden om zijn werk aan den man te brengen, intriges, protest, haat allerwegen, politieke vijandelijkheden, afval van vrien den en daarbij nog het scheppend gistingsproces in zijn binnenste. Dit laatste ergerde hem soms zoozeer, maakte hem zoo ontstemd, dat het voor zijn echtgenoote niet altijd ge makkelijk was den vrede in huis te bewaren. Na zulke stormachtige dagen waarin hij zich ongebreideld aan zijn pessimisme, aan zijn ver achting voor de wereld en voor de menschen had overgegeven, en aan zij.n bitterheid om zijn eigen zwak heid en passie zoowel als om den wrevel over dezen wanklank, kwam er dan zooiets als een heiligenver- eering over hem en dankte hij haar voor de standvastigheid, de onwrik baarheid en de kracht waarmee ze hem over zulke klippen had helpen heenstappen. Bij haar kon hij steeds weer nieuwe krachten putten, zoo wel na de zware ziekte die hem ln 1864 overviel en waarin hij weken lang tusschen leven en dood zweefde, als na de ziware. moeilijke krises. die hem in hetzelfde jaar naar waanzin en zelfmoord dreven. Dit gebeurde in den tijd dat bij aan zijn «Bran^* werkte, een werk dat hem inwendig hevig uitputte, uit den slaap opschudde en omwoel de; zijn vrouw was ervan bewust, dat ze naast hem blijven moest en hem steunen, omdat hij zonder haar misschien wel slecht had kunnen eindigen. Ibsen vergat ook nimmer of nom't wat deze vrouw voor hem was. U- vroolijke oogenblikken gaf hij haa" -en vermakelijken vleinaam; hij noemde haar «mijn kat!», in het Noorsch eveneens kat, en hij schreef veel gedichten voor haar die ziin vrouw Kattengedichtennoemde. Later, toen hij zijn lyrisch werk bun delde en het boek afgewerkt voor hem lag, vroeg ze hem. of hij er ook een van zijn kattengedichten in had opgenomen. «Kijk maar na!» zei hli daarop, geheimzinnig glim lachend. «Ge zult een kattenaedicht vinden als ge den titel van dit boek omgekeerd leest.» En hij wees op een gedicht dat hij aan haar had opgedragen, en waarop de titel Tak preikte, dat in het Nederlandsch «dank!» beteekent. Ja, naast al de andere gevoelens van liefde en van neiging, die een man voor zijn vrouw en de moeder van zijn kinderen koestert, was het dankbaarheid d.e Suzanna in Ibsens hart verwekte. Maar daar was zfj tenauwernood van bewust; zij vond ai wat ze deed vanzelfsprekend licht om doen en ze hulde hem in de har monie van haar vreedzaam-sterke ziel, die hem dan ook omsloot als in een beschermenden, wannen man tel. Ook den uitersten nood wist zij op doeltreffende wijze ver van hem te houden, en hoe karig ook soms ae middelen waren, gelukte het haren praktischen zin en haar ver nuftige indeeling, hem ver te hou den van deze miserie, zoodat hij in zijn eigen wereld ongestoord «den ken en dichten» kon. Was het dage- lijksch leven vaak hard en rijk aan ontberingen, toch scheen altijd de zon in zij.n binnenste. Suzanna was ook altijd bereid met haar man over zijn werk te spreken. En ook daarin waren haar helder oordeel, haar vast karakter, haar liefdevolle maar onwrikbare kritiek, die zij met allen eerbied voor ziin genialen geest maar zonder vrees wist te laten hooren, haar lof (die niet oppervlakkig gevlei was) en haar aansporingen van eindelooze waa'-d». Ook hierin was ze onont beerlijk. Dit huwelijk was werkelijk harmo nisch. Gesteund op wederzijdse!^ achtmg en liefde, heerschten tus schen hen steeds vederzijdsch be grip en vertrouwen. Haar hoofdprin cipe was Vrijheid naar buiten vit, trouw naar binnenZoo beleefden ze toen reeds een idylle, die eerst veel later zou bevochten en veroverd worden, want in dien tijd b°zat da vrouw heelemaal geen rechten en was zij het eigendom van haar man. En zoo is het geen toeval, maar per slot van rekening Suzanna's ver dienste. dat precies Ibsen ln zijn Popvenhuiseen voorvechter werd van de rechten van de vrouw. Ge weldige vijandschappen, zelfs verma- ledijding heeft zich de dichter juist raid dit tooneelwerk op den hals ge haald. want de leugenachtigheid van de burgerlijke moraal aan te toonen was destiids een heldhaftige daad! Maar Ibsen heeft steeds voor zijn overtuiging gestreden en Suzanna. stond aan zijn zijde als de echte kameraad En zii was het ook. die den geliefden levensgenoot in haar armen hield, toen hij op 23 Mei 1906 z'in oo^ren vn^r pt*ii-rrr\f* Al is ons land neutraal in de be staande oorlogstoestanden, toch werd hier, zooals in nagenoeg al de naburi ge staten van de twistvoerende mo gendheden, de algemeene mobilisatie uitgeroepen. Onze soldaten staan pa raat om onze onzijdigheid te doen eer biedigen! Duizenden onzer jongelin gen en mannen hebben wij hun haard stede zien verlaten, om de hun aange wezen stellingen te bezetten. Wanneer de oorlog zal eindigen is een raadsel. Zal hij maanden, zal hij jaren duren? Mysterie! Wat wij weten is, dat de grensbezetting door onze troepen niet zal eindigen vooraleer de strijdende partijen tot een overeenkomst en tot den vrede zijn gekomen. Laten we ho pen. dat die blijde dag niet lang zal uitblijven! Velen onzer lezers moeten met ons in hun dagblad gezien hebben, dat door de hoogere besturen het zoo edele werk werd aanbevolen van «Het Pakje van den soldaat!» Waarin bestaat dit werk? Door sommige liefdadige en bereid willige personen worden gelden en al lerhande andere giften ingezameld, waarmede dan pakken bereid worden, welke aan de opgeroepen soldaten van hun stad of hun gewest worden afge stuurd. Die pakjes bevatten alles wat de soldaten nuttig en dienstig kan zijn: sigaretten, tabak, eetwaren, lek kernijen, zeep, enz. Verbeelden wij ons hoe Innig tevre den onze jongens zijn, als een dusdanig pakket aan hun adres wordt besteld, te meer daar het komt van stads- of dorpsgenooten, van vrienden en kennis sen, die hen tijdens hun afwezigheid steeds gedenken. In sommige steden en gemeenten ls deze liefdadige instelling reeds ten vol le in werking, en waarom zou zulks niet overal kunnen worden ingesteld? Dat wij, duivenliefliebbersdaaraan ook gemakkelijk kunnen medehelpen, makkers ons een treffend voorbeeld, daarvan geven onze Brusselsche sport- Zoo ls er een vereenlging gesticht door talrijke maatschappijen van de hoofdstad, om nog in den loop van September een groote liefdadigheids- vlucht in te richten uit Aarlen, waar van de gansche opbrengst zal besteed worden aan «Het Pakje van den Sol daat»! waarom, als men dit te Brus sel kan, zou zulks in andere steden en zelfs in kleinere centra niet kunnen geschieden? Dit zou vooreerst een heilzame af wisseling brengen in de bewogen gees ten onzer duivenmelkers, hun zwarte gedachten doen we/ruimen door een aangenaam en liefdadig sportverzet, dat voorzeker eenieders goedkeuring en steun zou mededragen. Altijd en overal hebben onze duiven- liefhebbers op de bres gestaan om hun bijdragen en hun penning te gunnen daar waar er goed te doen was en er smarten te lenigen vielen. Dat bewij zen de honderden liefdadigheidsvluch- ten, de talrijke kampioenendag, welke jaarlijks te allen kante op touw wor den gezet en waarvan de opbrengst ten goede komt aan allerlei liefdadigheids werken. Welnu, wederom kunnen wij steunen en opbeuren, door onze sport- makkers, onze binnengeroepen vrien den en kennissen te toonen, dat wij hen indachtig zijn en dat wij hun, ten teeken van onze vriendschap en kame raadschap, een pak toesturen met iets dat hun aangenaam en nuttig zal zijn. Dergelijke verzending zullen wij vooral doen aan diegenen, wier maatschappe- lijken stand niet toelaat, zich bijzon dere uitgaven te gunnen voor zaken, die aangenaam maar niet onmisbaar Zijn. Verbeelden wij ons, achtbare ka meraden, hoe dergelijk vriendschaps bewijs onze behoeftige soldaten moet trefien en verblijden. Wie zou het ten kwade durven dui den, dat hier of daar een duivenvlucht met dergelijk liefdadig doel wordt op touw gezet? Zien wij sommige velodrooms niet met dit doel hun poorten openen? Zul len niet eerstdaags te Brussel de paar- denkorsen weer worden ingericht ten bate van «'t Pakje van den Soldaat?» Wie zou het ons dan ten kwade duiden, dat met hetzelfde doel een of meer duivenvluchten worden gegeven? Benevens dat hebben wij aan nog de tentoonstellingen, de kampioendagen, bijzondere inzamelingen op vergaderin gen, die alle het hunne kunnen bij brengen tot steun van genoemde lief dadige instelling en ons menig afwis selend en aangenaam uurtje kunnen bezorgen. Welaan dan, gij liefhebbers, en voor- ai gij, maatschappij besturen: de harv den uit de mouwen! Liever dan gatv sche dagen te klagen en te zagen over den heerschenden toestand, zooveel mogelijk tot het normale leven terug gekeerd! De koning en het hoogere landsbestuur wenscnen niets oever geven wij dan gevolg aan hun verlan gen; beoeienen wij dus vredig voort on ze geliefde duivensport, doch niet meer uit drift of winstbejag, maar vooral met een liefdadig doeleinde en om dienst te bewijzen aan het algemeene vaderland en '4jn verdedigers. Velen zullen misschien zeggen: «Waarom nu nog met duiven spe len? Het vluchtseizoen is uit! En ia Frankrijk mogen geen vreemde reis duiven meer binnen!» Dat het spel voor vele duiven, die het gansche seizoen gevlogen hebben en thans ten volle in nun ruien zijn, wel feitelijk uit is, akkoord. Maar za gen we de vorige jaren niet steeds doorspelen tot in Oktober? Neen! Waar een wil is, is en weg, en daarvan geeft men ons te Brussel het bewijs! Het is enkel kwestie, de zaak aan te vatten, het doel te doen kennen, en wij twijfelen er niet aan of de bijval is verzekerd. Dat men in Frankrijk niet lossen kan is ook niet meer noodig. Voor de Westerlijn heeft men Moeskroen en voor de middenlijn Quiévrain. Voor onze noordelijk gelegen liefhebbers zijn die afstanden meer dan voldoende, en wat onze sportmakkers in 't Zuiden betreft, die kunnen gemakkelijk tot op een voldoende aantal kilometer gaan in Oostelijke richting. Allo! Waar hooren wij in de Vlaan ders van de eerste najaarsvlucht ten bate van «'t Pakje van den Soldaat»?. CARLO. JUkalm dat bat d« ipijavartarinf «avord-rt, ia WRIGLEVS uit.teUml voar de tanaam hat maakt aa blank, iterk am paond. Wrigtay1» wordt daarom aanbevolan daaa doktorcaa aa UodirtHa Tot* tmmtm SpMn»)at «PK. m f»Wel>en mo^L Koopt vao<iii| imof «nkaU p«kjm* aa bmidt cr »te*d» eeo fu Wj d« h-od. 14 cotL pp*kj«. iA 106 Hebben wij in een vorig nummer de belangrijkste athletiekprestaties mede gedeeld en besproken, thans komen aan de beurt de onderscheiden zwem- prestaties die aan de hand van de hierbijgaande tabel ons een overzicht geven van de hoogte, waarop de ar- beiderszwemsport in de verschillende landen staat. In verhouding tot de S.A.S.I.-landen maakt België lang geen slecht figuur en wij kunnen gerust zeggen, dat onze onderscheiden technische prestaties bepaald aanmoedigend zijn. In het bij zonder deze der kategorie vrouwen ge tuigen van een zeer ernstige opstan ding. Er schuilen stellig nog ontzaggelijk veel toekomstmogelijkheden in die ka tegorie, die er op aanstuwt een belang rijke plaats te zullen innemen in het internationaal domein. Over het algemeen mogen wij met de grootste tevredenheid onderlijnen dat in deze sportvertakking onze Vrije Zwemmers er technisch zeer sterk voorstaan en reeds fraaie suksessen wisten te boeken in de verschillende internationale zwemwedstrijden. Ten andere, onderstaande tabel ia sprekend genoeg: a CJ •a <U a ■O a c d 60 CO 1 O d? "C jd m d O 4-> w M O d 2 9, 1/5 O O M Hts O O MANNEN 100 m. borstawemmen 200 m. Idem 400 m. Idem 100 m. rugslag 200 m. idem 100 m. crawl 200 m. idem 400 m. idem 1500 m. vrije slag 4 x 100 m. brasse afloss. 4 x 100 m. vrije slag af! 3 x 100 m. 3 zwemw. af! 1.32.4 1.21 3.05.6 2.59.3 6.55.4 1.21.6 1.17.2 3.10.4 3.11.2 1.06.1 1.04.8 2.35.6 2.33.5 5.44 4.43.6 25.22 27.30.8 6.03.7 5.41 4.54.8 4.54.8 4.13 4.12.8 1.22.8 3.16 1.23 3.06.4 1.14.2 1 2. 6. 1. 3 1. 2 5.44.5 5 26.34 23 6.14.9 5 5.15 4. 4.25.8 3 16 49 21.1 18.3 .02.7 07.4 3.04.8 1.18.4 2.58 6.37.5 1.22.8 1.21.8 3.01.6 1.07.8 1.05.1 35.8 2.34.4 2.33.8 31.2 5.49.9 5.43 .11.1 24.8.8 23.46 40.4 5.26 51.9 4.42.4 4.32.4 .55.2 3.54 3.56 1.27 3.09 6.50.2 1.22.4 2.59.8 1.05.7 1.16.7 ?.53.4 6.17 1.17 2.59.6 1.05.a 2.21.2 2.32,2 5.01.2 5.43.7 22.58.6 6.09.8 5 26.7 4.45.8 4.35.3 4.10 3.39.3 VROUWEN 100 m. borstzwemmen 200 m. idem 100 m. rugslag 100 m. crawl 200 m. crawl 4 x 100 m. borstzw. af! t.37 1.37.2 1.40 1.29.3 1.24.; 3.38.2 3.27.3 3.57.2 3.20 3.17 1.31 1.35.4 1.30.2 1.34.! 1.23 1.22.4 1.29 1.20.6 1.21.1 3.53.6 3.05 3.01.1 6.48 6.49 7.05.2 1.41.4 1.43 t.35.6 3.47.8 4.03 3.18.4 1.31.4 1.33.6 1.19.8 1.25 1.25.3 3.03.2 6.49.8 6.27 4.58.1 4.42 4.47 Verantwoordelijke uitgever: R. Ver- cammen, Gent Red. en Admln. Sint Pletersnleuwstraat, 64, Gent 3 x 100 m. 3 zwemw. af! 4.39.3 4.40.4 5. 0.8 4.40.8 4.27.1 4.58.1 4.42 N. B. In het eerstvolgend nummer Olympiaden, die respektievelijk plaats geven wij de tabel der onderscheiden grepen te Frankfort a/Main, Weenen zwemprestaties bij de le, 2de en 3de l en Antwerpen. P. D. L—

Voor Allen | 1939 | | pagina 6