tm (kast&ace medeiaetkei is ons outaaCCen^ LfTIEK PANORAMA DE LEVENSPROBLEMEN VOOR VOLK EN NATIE WEES SPAARZAAM 0,50 Ir. - Nr. 23 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie ZONDAG 1 OKTOBER 1939 i NA VOOR ALLEN GELEZEN TE HEB BEN STUUR HEM OP AAN EEN GEMOBI LISEERDE Uitgave jiii 1^ %s v*. Frits Van den Berghede schilder met een Europeesche beroemdheidis de eeuwigheid ingetreden. Zijn naam zal voor altijd verbonden blijven aan de geschiedenis van de moderne kunst in Vlaanderen. Hij was niet alleen een uitzonderlijk begaafd kunstenaarmaar tevens een overtuigd marxist, die gansch zijn groot talent in dienst stelde van de arbeidersbewegingEen talrijke schare trouwe vrienden en bewonderaars hebben hem, met den rouw in het hart, naar zijn laatste rustplaats vergezeld. De vele afscheidsredevoeringen getuigden van de algeheele vereering en de diepe genegenheid welke hij genoot in alle vrijzinnige en vooruitstrevende middens van het'land. «Voor Allenverliest in hem een mede werker die niet te vervangen is. De B.W.P. zal steeds zijn nagedachtenis dankbaar gedenken en het werk van den strijdenden kunstenaar in eere houden. Een eeresaluut aan den verdwenen makker «VOOR ALLEN». Geen te verregaande duldzaamheid Een ultimatum Geen verwarring Een stortbad voor de al te bronstige raddraaiers Met den verrekijker .iDAKTIE EN A1J.M1MSTKATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent 'telefoon 157. *«0 (4 lijnen) ABONNEMENTSPRIJZEN l Jaar 23,00 tr. 6 maanden 12.00 fr. 3 maanden 6.30 fr r*nstrlieck Het Llelit Gent:, 56733 -- xs o Verschillende binnenlandsche ge beurtenissen wijzen erop, dat wij er goed aan doen zeer waak zaam te blijven. De liberale pers voert een hevige kampagne tegen de aanwezigheid in ons land van een bovenmate sterke schaar nazi-« journalisten Daar onder zijn er verschillende die eerst agitator en in laatste instantie jour nalist zijn. Dat korps zou in de laat ste dagen aangegroeid zijn tot een 40-tal man Duitsche journalisten die te Parijs en Londen werkten, zijn niet terug gekeerd naar hun land. maar heb ben hun tenten in België opgesla gen Ook de Duitsche diplomaten die te Parijs hun post moesten verlaten, hebben zich naast de reeds bestaan de Duitsche ambassade gevestigd Onder deze elementen zijn er te vinden die onder den dekmantel van kultureele samenwerking tal van relaties hebben met Vlaamsch-natio- nalistische leiders. Zonder aan een bepaalde agitatie te willen helpen, meenen we toch ook dat aan Berlijn heel taktvol, maar energiek, moet diets gemaakt worden dat overdaad schaadt en België wenscht de sterkte van de diplomatieke en persvertegenwoor diging te zien terugbrengen naar haar sterkte van vóór een maand. In het belang van onze neutra liteit dienen wij onze hand niet te laten forceeren door toe te geven aan een al te sterk kompromitteerende en opdringerige belangstelling van wege Berlijn. Wij kunnen de betrokken middens verzekeren, dat die feiten gevolgd worden door een belangrijk deel van de openbare meening. die geen krachtpatserij maar een taktvolle op lossing verwacht. A eerst «de kat uit den boom Nte hebben gekeken» komt er stilaan wat roering onder de Vlaamsch-nationalisten. Hun anti-Fransche en -Engelsche hetze vergroot het gewettigd wantrouwen tegenover de Vlaamsch-nationalisti- sche Neurembergsche «pelgrims». Er moet dus iets anders en doeltreffen- ders gevonden worden om het door de gebeurtenissen overvleugelde V. N. V. wat wind in de zeilen te geven. Daarom hebben «Volk en Staat» en ook «De Standaard», het lijfblad van minister Sap. den grieventrom- mel van den zolder gehaald. Voor «De Standaard» is dat een verande ring van taktiek, want telkens zijn baas Sap in het ministerie geraakte werd de Vlaamsche grieventrommel opgeborgen voor later gebruik bij po li tieken tegenslag. Romséeviaamsch-nationahstlsch kamerlid vond het oogenblik gepast om het land een «ultimatum» toe te zenden waarin hij de voorwaarden opsomt waarin de Vlaamsch-nationa listen willen helpen het land te ver dedigen. Alsof zij de wet te stellen hebben Dit maneuver, dat tot mislukking gedoemd is omdat de pretentie van die heeren grooter is dan hun wer- kelijken invloed, geeft aanleiding tot het' maken van twee veronderstellin gen ten eerste meenen de Vlaamsch-na tionalisten «hun historisch uur» ge komen en willen dus van de huidige moeilijke oogenblikken misbruik ma ken om een «slag» te slaan ten tweede eischen zij posten op in het bestuur van het land om van daar uit hun ondermijningsaktie met meer kans op sukses te voeren. Dat is een vraag die wij vooral richten tot de katholieke provincie bestuurders uit Oost-Vlaanderen. Het «ultimatum» van de Vlaamsch- nationalisten werd reeds met klank afgewezen door de socialistische pers. Kwestie van de Vlaamsch-nationa listen te laten stikken in hun onbe haaglijke positie die zij, als aanhan gers van de diktatuur, zelf hebben gezocht en hen in elk geval onscha delijk te maken. Er is meer de Luiksche socialis ten, die met de kommunisten hun provincie bestuurden, hebben zich losgemaakt van de Stalinistische «automaten». We stellen eens te meer de vraag aan de staatskatholieken wanneer zij zich zullen ontdoen van hun Vlaamsch-nationalistisch e koncentra- tiegenooten, waarmee zij in provin cies en gemeenten politieke over eenkomsten afsloten Kan een partij, die zich staatspar tij noemt, samenwerken met onver beterlijke Vlaamsch-nationalistische separatisten, die de traditie der ak- tivisten willen voortzetten DE socialistische syndikale en po litieke beweging waakt op de belangen van allen die getrof fen zijn door de huidige om standigheden. Vooral de verdediging van de so ciale wetten en de belangen van de gemobiliseerden en hun gezinnen vinden in onze partij- en syndikale organisaties krachtige verdedigers. Van hun kant spannen de socia listische ministers zich in de belan gen van hun mandaatgevers te be hartigen en die te verzoenen met de algemeene belangen van de Belgi sche gemeenschap iets dat in de huidige omstandigheden veel door zicht, vertrouwen en krachtdadigheid vergt. Met dat al dienen wij onze aan dacht niet te laten afwenden van de nieuw geschapen politieke toe standen, die van hun kant heel wat probleemen opwerpen. De regeering en de drie traditio- neele partijen waken op de strikte toepassing van de neutraliteitspoli tiek. Daar twijfelt geen enkel oprecht mensch aan. Daarom vinden we het stichten van een «Bond ter Verdediging van de Neutraliteit» een ongepast gebeu ren, temeer daar wij in dien tot mis lukken gedoemden bond mannen als prof. Daels aantreffen, die politiek al te aangebrand is om waarborgen van zijn «neutraliteit» te kunnen ge ven. We zijn niet vergeten dat dat heer schap een tijdland lid was van het Waakzaamheids-Komitee van Anti- Fascistische Intellektueelen om na dien in de armen te vallen van de Vlaamsche fascisten, die te Diksmui- de alle jaren de gesneuvelden gaan misbruiken voor hun misselijke, ja walgelijke separatistische maneuvers. Prof. Daels is hun woordvoerder. De socialistische pers heeft haar oordeel gegeven over dit initiatief laat dat een vingerwijzing zijn voor hen die zich zouden laten vangen aan dat dubbelzinnig maneuver. Het staat immers toch «als een paal bo ven water» dat dit een zeer ge- wenscht aktie-middel voor een her nieuwde separatistische aktie zou kunnen vormen. ALS op bevel hebben bladen als «Pourri Réel», «Strijd», «Hier Dinaso», «Volk en Staat» e.a. een hetzkampagne ingezet te gen Frankrijk en Engeland. Niet Hitier, maar vermelde landen en het internationaal jodendom heb ben scheld aan den huidigen oorlog, zeggen deze weinig betrouwbare en te blijkbaar gesynchroniseerde persorganen. Elk dezer bladen her haalt dat voorgefloten deuntje en past het aan bij hun hoorders. We gaan ons niet bezighouden het valsche van hun geschrijf aan te toonen. De feiten spreken veel dui delijker en betrouwbaarder dan ver melde aangeschakelde luidsprekers. Maar we wenschen toch de aan dacht te trekken op hun hetze, om dat zij de openbare meening al te sterk tot verzet prikkelt en wel eens oorzaak van scherpe verdeeldheid zou kunnen worden. Daarenboven kan een «neutraal» land als het onze dergelijke taal niet toelaten, op gevaar af heel terecht op de vingers getikt te worden door de aangevallenen. We eischen dus een spoedig en krachtig stortbad voor de al te bron stige herrieschoppers. Tevens trekken wij de aandacht op het geschrijf van Hier Dinaso», de vaatdoek van Joris Van Severen. Gij weet dat dit blad ook in Holland verschijnt en openlijk ijvert voor «Groot-Dietschland De mislukte diktator van St. Michiels heeft zijn verloochend ideaal weerom eens op gedolven en opgepoetst. Het Burgon- disch ideaal heeft hij nog eens opzij gezet. Maar het is dat niet wat wij wenschen te doen opmerken. In «Hier Dinaso» staat een artikel geteekend Wigesma en waarin stel ler tracht te doen aannemen dat de kleine landen meer te winnen hebben bij een overwinning van Duitschland en zeker aanleuning bij het nazidom niet te vreezen hebben. Zelfs hun onafhankelijkheid heeft er niets bij te duchten, beweert hijMijnheer schijnt te lijden aan geheugenver lies, een reisje in Oostenrijk, Tsje- cho-slovakije en... Polen zou hem wat wijzer maken, tenware hij al te slim wil zijn en zijn lezers voor uilen aanziet. Met dat al is dat toch zeer ge vaarlijk proza. Zijn de huiszoekingen in de «Di- nasolokalen» daarmee in verband te brengen In elk geval houden wij die kerels goed in de gaten en zullen hun drij verijen den voet dwars zetten. Gaat de censuur, al werkt die ook maar achteraf volgens onze wetge vers, al deze voor de eenheid van het land zeer gevaarlijke drijverijen niet kortwieken IEK weken scheiden ons reeds van den dag waarop eenieder met een beklemmend gevoel van angst en ontzetting langs de radio of langs de pers kennis nam van het uitbreken van den oorlogsgruwel in Europa. Op dit uur van onzekerheid en gevaar manifesteerde zich in geest en hart van gansch de bevolking een opwelling van solidariteit. Een gevoel dat overigens steeds zijn verschijning maakt ter gelegenheid van rampen die de natie en de gemeenschap teisteren of bedreigen. Laat het ons maar erkennen die mentaliteit is sedertdien stilaan gaan afbrokkelen. Gezeur en de lust tot kritiek dingen stilaan weer naar de bovenhand van zekere zijde waagt men zich zelfs aan een onverantwoordelijk politiek spelletje waarvan de socialisten het mikpunt zijn. Bewijs de bitsige aanvallen tegen het departement van Nationale Voorlichting de onwelwillende houding tegenover de initiatieven van minister de Man in verband met «den vrijen tijd van den soldaat». Is het gevaar dan geweken Neen. De mcnschcn zijn er alleen aan gaan wennen. Is de kritiek die ten overstaan van de regeering werd uitge bracht heelemaal ongegrond Andermaal neen. Het sluitingsuur van de koffiehuizen, het laattijdig ingrijpen tegen hamsteraars en woekeraars en wellicht nog andere maatregelen zijn onge twijfeld als fouten aan te rekenen. Wat trouwens bewijst dat, waar de mobilisatie op militair gebied over het algemeen een pluimpje verdient, de voorbereiding van het civiele leven integendeel onvoldoende is geweest. Dat men nu maar ook niet te lichtzinnig oordeele over de taak die aan de regeering is weggelegd. De problemen door de uitzonderlijke omstandigheden geschapen zijn immers buiten gewoon talrijk, veelzijdig en ingewikkeld. Naar ons oordeel bestaat die taak uit twee voorname deelen eenerzijds het treffen van dringende noodmaatregelen en korrek- tieven anderzijds het definitief werk, dit der aanpassing aan een toestand die jaren duren kan. Onder de eerste kategorie kunnen gerangschikt worden de vereischte initiatieven om het lot van de gemobiliseerden en van hun familie draaglijker te maken. Is een soldij van 0,30 fr. daags voor den soldaat dezelfde tarief van 1914 thans nog te verrechtvaardigen Wie zal durven beweren dat de gezinnen der gemobiliseerden kunnen leven met een steungeld van 8 fr. daags voor de vrouw en 3,50 fr. per kind Vooral in omstandigheden waar tal van uitgaven licht, huishuur, verwarming, enz. van stabielcn aard zijn en de levensmiddelen van eerste noodzakelijkheid geweldig in prijs stijgen. Dan heeft men nog de belangen van de gemobiliseerde mutualisten die dienen gevrijwaard te worden en de kwestie der ouderdomspensioenen die moet geregeld worden. Een maatregel van gebiedenden aard is eindelijk een doel matige strijd tegen den woeker, die een gevaar uitmaakt voor de koopkracht en het levensbestaan van den kleinen man, voor de werkloozen, voor de ouderdomsgepensionneerden, voer de soldatengezinnen en andere ongelukkigen. Gelukkig laten verschillende echo's hopen dat de regeering zich aan het werk heeft gezet om aan tal van deze problemen een spoedige oplossing te geven. Dat alles stelt natuurlijk een zeer ernstig financi°el vraag stuk. Dat men echter niet vergete dat wij uitzonderlijke tijden doormaken. En waar niemand de uitgaven beknibbelt voor ons militair weerstandsapparaat daar mag evenmin gezeurd worden om den civielen nood en ontreddering te keer te gaan. Waar het geld halen Men gewaagt over nieuwe fiskale taksen, over een mogelijke leening. In de eerste plaats moet men echter offers vergen van diegenen die buitengewone winsten verwezenlijken dank zij de huidige omstandigheden. Maar tenslotte zijn dit alles maar initiatieven van voorloo- pige draagwijdte. De uitzonderingstoestand kan geen verontschuldiging zijn om niets te ondernemen om het zwaar geslagen ekonomisch leven herop te beuren. Integendeel. Het is precies door het tewerkstellen van onze werkloozen, door het prikkelen van onze industrieele bedrijvig heid, door het heraanpassen van onze ekonomie aan ons neutraliteitsregime, dat de regeering 's lands financieel weer standsvermogen organiseeren moet. Wij weten het wel die bewuste kwestie van ekonomische heraanpassing is reeds lang gesteld. Laat ons hopen dat zij thans onder den druk eener tragedie eindelijk tot prakische verwezen lijkingen leiden zal. Het leven en de toekomst der natie staan op het spel. Aan de soldaten, aan de massa wordt met aandrang tucht gevraagd. Ook de industrieele en zakenmilieu's moeten zich aan deze vereischte onderwerpen. Het oogenblik is eigenlijk gekomen dat alle vooroordeelen moeten wijken voor de belangen van de gemeenschap. Aan de regeering de taak spoedig met een degelijk programma voor den dag te komen. Aan iedereen de plicht haar in een geest van tucht en solidariteit terzijde te staan. Verspil 't brood niet Deze slogan wordt u dage lijks in de bla den, in de aan- plakbrieven, in de cinema voor gehouden. Als gediscipli neerd soldaat wil ik thans ook mijn verant woordelijkheid nemen in de spaarzaamheidskampanje. Het is natuurlijk heel goed uw eetlust een beetje te breidelen, (al was het maar voor de slanke lijn), maar dat neemt toch niet weg, dat een mensch af en toe van een lekkernijtje blijft hou den. Ziehier dan het recept van een uitstekende taart, waarvan de be reiding u niet veel moeite en geld zal kosten. Ik schrijf u het recept over uit het werk van den Duitschen ge leerde Dr. Hanisch Ziehier dan RECEPT VOOR ZAAGMEELTAART Deze taart wordt gemaakt met zaagmeel, gedroogde druiven en arabische gom. Goed mengen en een brei vormen, die men ongeveer tiointig minuten in den oven plaatst. Deze taart is niet alleen voedzaam, maar tevens zeer gezond. Wanneer men vooraf de zagelingen, het gekapt stroo of het gedroogd gras laat koken, smaakt men niet eens wat het is. Zaagmeel is trouwens een van de beste remedies om de darmen te kuischen; het geneest de chronische verstopping Wanneer men zaagmeel van hard hout gebruikt, zoo als eik b.v., is het niet eens noodig vooraf te koken. Zachte houtsoorten, den b.v., bevatten veel terebenthine en dit produkt is zeer nuttig bij het bestrijden van rhu- matisme. Deze taart is zeer smake lijk, voedzaam en goedkoop, zoodat men zich zelfs in tij den van ontbering een des sert kan permitteeren. Ge denkt wellicht dat ik hier de vijf minuten wil houden met u Pardon, beste lezer, het staat er, zwart op wit. Vivan het zaagmeel, dat uw ge leidingen schaurt en kuischt en van de terebenthine, die alle schadelijke parasieten uit uw bloed verwijdert Beproef de taart van keuken meester Dr. Hanisch Met dien verstande evenwel, dat ik geen verantwoordelijkheid neem voor de mogelijke gevol gen li PIER MOEIAL.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1