AALST ONZE STADSPOLITIEK Stedelijke Nijverheidsschool Een edel en menschwaardig initiatief Gemeentelijke direkfie voor luchtbescherming Soldatengeld De werkleoiensleun Krabbels van Pierken Sportkring De kommunisten zeilen hun hopelooze zaak voort Wat zijt gij Stedelijke avondschool voor meisjes Verantwoordelijke redaktie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 4 Voor Allen - 1 Oct. 1939 Een en ander over het stedelijk zwembassin. Het meer gebruikmaken van deze gemeenschapsin stelling is een kwestie van opvoeding. De aan besteding van de elektriciteitsverlichting en van de kleine drijfkracht. Rond de verspreiding van een manifest der K.P. Het Aalstersch stadsbestuur neemt doeltref fende maatregelen om zijn noodlijdend volk een helpende hand toe te steken BEKNOPT PROGRAMMA Verslag aangaande de praktische oefeningen van luchtbescherminggehouden in het stads park, op 17 September 1939 GEWESTELIJKE SOCIALE SCHOOL AA LST De kommunisten zijn kwaad Hip Hip Hoera Het indexcijfer licht gestegen Aan de bezoekers der Polykliniek Stedelijke Muziek-akadercie HERNEMING DER LEERGANGEN NIEUWS UIT H Het is niet onze bedoeling hier in deze rubriek te handelen over de uitba ting van de stedelijke zwemkom. We komen daar alleen op terug, omdat we destijds deze zwemkom hebben be stempeld als zijnde een luxe-inrichting die de budgetaire mogelijkheden van de stad te boven ging. De feiten komen dit ri% klaar en duidelijk te bewijzen. Bij een vorige gelegenheid hebben we met genoegen vermeld, dat bij de 40 eerste dagen uitbating, precies 40 duizend frank werd ontvangen aan toe gangskaarten, aan badenverhuring enz. Maar we hebben ons geen illusies gemaakt we waren ervan overtuigd, dat met het dalen van de temperatuur ook de baders in minder aantal zouden hebben gebruik gemaakt van het zwembassin. Dit is volkomen juist gebleken Er is trouwens nog wat anders aan vankelijk zou het optrekken en inrich ten van de zwemkom 1 millioen 750 duizend frank kosten. Voor ons ligt echter de staat van de ingediende reke ningen en deze bedragen reeds 2 mil lioen 443 duizend frank. En alles is daarmee nog niet gezegd! Rekeningen zullen nog ivel achter wege zijn. evenals de eereloonen van den bouwkundige. Het zou ons niet verwonderen, dat, wanneer alles zal geregeld zijn, de aanvankelijke vooruit zichten met ruim 1 millioen worden overschreden. Wat zullen de uitbatingskosten niet bedragen Vandaag is dit zelfs bij benade ring moeilijk te zeggen. Maar we zullen niet overdrijven, wanneer we u vertellen dat de stad jaarlijks meer dan 100.000 fr. zal hebben uit te geven voor loonen van het personeel, dat ge bezigd wordt in de zwemkom. Maar dat is de zwaartepost niet: de kosten voor brandstof, amortisatie, in tresten en delging van de leening zul len wel de zwaarste problemen worden. Dat men ons niet verkeerd begrijpe we aanzien een badgelegenheid en een zweminrichting voor onze bevolking als een onontbeerlijke maatschappelijke instelling. Instellingen die nuttig zijn aan de maatschappij mogen ook kosten aan de gemeenschap. Maar alles moet in de verhouding blijven. Dat bedoelen we zoo, dat aan derge lijke instellingen niet het luxueuse ka rakter moet gegeven worden zooals dit met onze zwemkom nu het geval is. Dit heeft trouwens dan nog voor ge volg, dat een deel onzer bevolking vooral onder de handarbeiders wordt zoo geredeneerd - denken gaat dat dergelijke instellingen niet voor hen ingericht zijn en die er dan ook niet het gewenschte gebruik van maken. Dat deze redeneering verkeerd is, hoeft zeker geen betoogzij, de arbeiders, die in hun veelal te enge woongelegen- heden. van elke badinstallatie versto ken blijven, zij vooral moesten derge lijke gemeenschapsinstellingen in ge bruik nemen. Dit alles is ongetwijfeld ook de be kommering geweest van kd. Berghman want hei was vanwege hem een uit stekend initiatief om op sommige da gen zeer minieme toegangsprijzen vast te stellen, zoodat deze zonder twijfel in het bereik vallen van elke beurs, zoowel van deze der gewone arbeiders als van deze der kleine middenstan ders. Niettegenstaande deze voordeelige toegangsprijzen wordt van deze nuttige instelling te weinig gebruik gemaakt. We vermeenen dat hieraan een kwes tie van opvoeding verbonden is onze menschen moeten nog het nut van dergelijke gemeenschapsinstellingen leeren inzien. Op Dinsdag 19 September j.l. heeft de aanbesteding voor de elektrische verlichting en de kleine drijfkracht plaats gehad. Er was slechts één aanbesteder, n.l. de S. A. d'Electricité du Nord de la Belgique. Het is ons niet mogelijk nu reeds alle voordeelen mede te deelen, die deze aanbesteding voor de stad en haar ingezetenen zal brengen. Derhal ve komen wij ten gepasten tijde op die zaak terug. De kommunisten hébben een derde manifest verspreid teneinde het bloed- akkoord Hitler-Stalin goed te pra ten. Het is onze bedoeling niet dit mani fest in al zijn bijzonderheden te spreken. We willen alleen stilhouden bij het slot van dit schrift, dat een bloempje van ongeëvenaard cynisme is. De kommunisten schrijven letter lijk Ja, de Sovjet-Unie was bereid Polen bij te staan in geval van aanval. Ja, het is de regeering van War schau die deze hulp geweigerd heelt. Deze waarheden, die men voor de massa verbergen wil, moeten zonder ophouden verspreid wor den. Men moet ze herhalen voor de arbeiders, bedrogen door de schandelijke anti-sovjetkampagne, die geen ander doel heeft dan de werkelijke verantwoordelijken van het huidig drama te verbergen. Zoo staat het er. zivart op wit Omdat de Poolsche regeering de hulp geweigerd heeft van Stalin, heeft deze laatste gemeend Hitier te moeten bijspringen... Verraderlijk hebben de troepen van Stalin het Poolsche volk in den rug aangevallen. Een millioen-volkdat leefde in de meest volkomen vrijheid; een millioenen-volk. dat door zijn arbeid bezig was zijn land tot een der schoonste staten van Europa om te vormen; een millioenen-volk dat zonder kon- centratiekampen leefde en werkte; dit millioenen-volk ligt nu te zielto gen onder den hiel der twee grootste roofstaten van de beschaafde wereld. i En onze kommunisten moeten dit alles goed praten op bevel van Mos kou Hoe Stalin en Hitier den buit van hun rooftocht zullen verdeelen zal eerstdaags worden uitgemaakt. Of alles echter zal verloopen naar het plan dat door de roovers vóór het be gin van den rooftocht werd opgemaakt blijft vooralsnog een open vraag. EUG. DEPREZ. De gruwelijk ontketende oorlog on der de groote landen tusschen wier grenzen ons klein Belgenland geprangd ligt, is van zoo'n gevaarlijken aard. dat de regeering en militaire overheid het zeer noodzakelijk heeft gevonden haar leger op versterkten oorlogsvoet Ie or- ganiseeren. Talrijk zijn degenen, uit alle plaatsen van het land, die uit hun huiskriug zijn onttrokken, vrouw en kroost achterla tende. Onwillekeurig gaan onze gedachten naar de vele opgeroepen werkloozen, wier vrouw totaal in de onmogelijkheid verkeerde iets al was het maar een arme frank hun dierbaar echi zenoot mede te geven. We denken met weemoed in 't harte aan de vele arbeiders die door de op roeping aan hun werk zyn onttrokken en adus het karig loontje verhezen, waardoor heel spoedig honger- en el- Jendespook in het huisgezin opdaagt. We denken ook aan de vele kleine handelaars, winkeliers en herbergiers, wier handel ten gevolge hunner mobi- satie, totaal stilligt, en aldus on noemlijke schade lijden, ofwel het fail- let nabijkomen. Wie weet welke droeve miserie er zich afspeelt binnen de muren dier ge zinnen. En hoe eraan verhelpen? t Moet zijn dat ook ons stadsbestuur die menschelijke overweging heeft ge maakt. want, bekommerd om den er- barmelijken toestand van de ve'e ge troffen gezinnen en haar roeping: Wel doen, voor het volk, getrouw, t.amen ze het Uitstekend initiatief a. de kunst-, vermaak- en andere groepen van de stad samen te brengen om een hulpkomiteit op te richten "om te trachten gelden, ja, veel gelden In te zamelen om te kunnen steunen daar waar de nood aan den man is. Het weze gezegd, ter eere van al de Aalstersche bestaande groepeeringen, dat er geen enkele was die zich op' deze bijeenkomst niet liet vertegenwoordi gen. Burgemeester Nichels, die deze sa menkomst voorzat, alsmede schepen Berghman, lichtten het doel toe, en er was algemeen enthoesiastisch bijtre den. Het schepenenkollege werd gemach tigd de medehulp te verzekeren van de noodige elementen die dan samen een werkprogramma zullen vastleg gen. Werkprogramma dat voorzeker veel zijdig zal opgevat worden, want de gelegenheid is er ruimschoots voorhan den. We denken aan tooneelopvosringen, kunstkoncerten, kabaretavonden; ook zeker wel revue-opvoeringen, krllek- ten met passende en aanlokkende din gen, enz. In één woord, er zal vruchtdragend en ede werk geleverd worden. En nu er nog juist de tijd overschiet om alles tot in de puntjes voor t.e be reiden en aan den vooravond er dan daadwerkelijk van wal te steken, v wachten wij er het beste van. Mocht dit initiatief, door het stads bestuur genomen, reeds van nu af een riem onder het hart zijn, ja een greintje hoop in de vele treurig en zoo hard getroffen gezinnen doen ont staan, we zouden er zeer tevreden om zijn. En nu, heeren van het stadscestuur er ongenadig op los! Wjj van onzen kant en met ons voorzeker al de behoeftigen der stad verhopen de beste uitslagen. Verleden Dinsdag reeds duidde het schepenenkollege de noodige technie- kers aan om een veelzijdig en belang rijk programma op te stellen en uit te werken. Men zal zich niet bij de pakken neer zetten want reeds heden Vrijdag, 25 September, greep een eerste samen komst plaats. Men vermoedt een zeer vlugge wer king en den besten uitslag. Wij hebben het genoegen het Aal stersche bevolking mede te deelen dat ingevolge besluit van den gemeente raad, op datum 23 Juni 1939, de stad vakonderwijs inricht van het school jaar 193940 af. Het DOEL van deze leergangen is, aan gelijk welke belangstellende, de gelegenheid te verschaffen, zich voor te bereiden tot het uitoefenen van eén beroep en tevens zijn algemeene en technische opleiding te volledigen. De lessen zullen 's avonds worden gegeven iederen Maandag, Woensdag en Vrijdag van 6,30 af in de lokalen van het Koninklijk Atheneum. De kursussen zijn ingedeeld in twee reeksen 1) Een voorbereidend jaar toegan kelijk voor diegenen die met vrucht lager onderwijs, vierden graad, heb ben gevolgd. Wie hiervan geen be wijzen kan leveren moet zich aan een ingangsexamen onderwerpen; 2) Twee leergangen van een jaar vakonderwijs, toegankelijk voor de leerlingen welke met vrucht het voor bereidend jaar gevolgd hebben, en voor dezen welke in bezit zijn van het einddiploma middelbare studiën, lagere graad, of welke aan een in gangsexamen voldoen. 1) Voorbereidend jaar Nederlandsch het onontbeerlijke van spraakkunst; lezen en uitleggen van vakkundige bijdragen; verslagen, opstellen. Rekenen herhaling van breuken, regel van drie en metriekstelsel, mach ten en worteltrekking; verhoudingen; menging en legeering; begrippen van stelkunde. Natuurkunde toestanden en eigen schappen der stof; krachten; hefboo- men; vloeistoffen; eigenschappen; evenwicht en toepassingen; gassen; warmte; licht; geluid. Scheikunde kennis van verschil lende scheikundige stoffen en hun eigenschappen; wetten; proeven en toepassingen. Teekenen teekenen van alle meet kundige figuren; lijnen, hoeken, cir kels, regelmatige en onregelmatige veelhoeken, raaklijnen en boogverbin- dingen. Toepassing op het traceeren der werkstukken. 2) 1ste jaar vakonderwijs A) Afdeeling spin- en weefkunde Werktuigkunde over de beweging- overbrengen en wijzigen der beweging hefboom-riem en kabelschijven-wrij vingen en tandwielen-overbrenging door kammen-toepassingen. Elektriciteit magnetisme en electro magnetisme. Strekstroom-, inductie-, de dynamo-, gelijkstroom-, wissel stroom-motoren Teekenen projectie van punt, lijn, vlak, rotatie, ware grootte, studie der enkelvoudige en samengestelde licha men; doorboringen, ontvouwingen en toepassingen. Textielvezels beschouwing over dierlijke vezels wol, zijde, enz.; be schouwing over plantaardige vezels katoen, vlas, hennep, enz.; beschou wingen over kunstmatige vezels vi- cose-, acetaat- en koperrayonne; de vezel in het microscoop, herkennen en conditionneeren van vezels. Spin- en weefkunde voorspinnen van katoen; kaarden; uittrekken: kam men; spilbank. Voorbereidende be- werking der ketting; doorhaling; krui singen; lijnwaad- en sergekruising; satijnkruising; afgeleide kruisingen. B) Verf- en appreteerkunde Werktuigkunde zie zelfde kursus afdeeling spin- en weefkunst. Elekrticitcit idem. Textielvezels idem. Scheikunde a( anorganische schei kunde studie der metalioiden, meta len, zuren, basen, zouten. Herkennen van samenstellingen; bi organische scheikunde groote indeeling der or ganische stofien; speciale studie over koudwaterstoffen; alkoholen; ethers; organische zuren; aldehyden; ketonen. Verf- en appreteerkunde de na tuurlijke kleurstoffen; uitz.cht, karak ter en chemisch onderzoek. Kunstma tige klem-stoffen basische, zure. di- rekte, zwavelkleurstoffen. Hun toepas sing. Bleeken van katoen, vlas, zijde en wol. Appretuur. C) Afdeeling elektriciteit en werktuigkunde. Teekenen zie afdeeling spin- en weefkunde. Elektriciteit magnetisme en elek tromagnetisme; elektrische eenheden; wetten; gelijkstroom wisselstroom; meerfazige wisselstroom; wattmeters; frekwentie; weerstanden; schakeling en meting; motoren; generatoren, transformatoren. Werktuigkunde studie der bewe ging; overbrengen en wijzigen der be wegingen; toepassingen. Krachten; samenstelling en ontbinding; even wicht en arbeid der krachten; toepas singen aan eenige enkelvoudige werk tuigen. Grondstoffenleer ertsen koper-, ijzer-, lood- en zinkerts; bereiding van gietijzer; smeedijzer; staal en vloei- staal; koper en brons. Stoomketels brandstoffen; eigen schappen van stoom; de haarden en hun onderdeelen; kunstmatige trek: overhitte stoom en overhitters. Ke telsoorten en eigenschappen. Veilig heids- en voedingstoestellen. Stoomlei- dingen en afsluiters. Toezicht en onderhoud. D) Afdeeling voedingsnijverheid Electriciteit zie afdeeling spin- en weefkunde. Werktuigkunde idem. Scheikunde 2 uren met de afdeeling verf- en appreteerkunde. 1 uur spe ciaal aangepast voor voedingsnijver heid. Grondstoffenleer eigenschappen der verschillende graansoorten en de rivaten, gistfabrieken, stijfsel en glu- cosefabrieken, enz. Dit beknopt overzicht van het pro gramma van het voorbereidend jaar en het eerste jaar vakonderwijs zullen de inwoners overtuigen dat voor velen deze leergangen van het grootste nut zijn. Wie zich wil volmaken in de studie der techniek, krijgt hier dus een ge schikte gelegenheid. Wjj zijn overtuigd dat onze bevol king onze poging naar waarde zal weten te schatten en dat een zeer groot aantal inwoners deze leergangen zullen volgen. Voor alle inlichtingen en inschrij vingen wende men zich tot het stads- sekretariaat, tusschen 9 en 12 uur. Schoolgeld 10 frank voor inwoners der stad; 20 frank voor leerlingen van den buiten. De leerkrachten zijn ingenieurs, in bezit van een officieel erkend diploma. kursisten worden er vriendelijk om verzocht nota ervan te willen nemen dat, wegens het verbouwen der bureelen k ,e va«bonden' voorloopig ondergebracht in het schoollokaal de administratieve raad besloten heeft, de herneming der kursussen te verdagen tot op Zondag, 5 November aanstaande. De direkteur MARCEL DE CONINCK. De politiek is de kunst der moge lijkheden voila een korte, klare be paling voor dezen métier, zeggen som migen. De kunst der mogelijkheden... Zóó ook hadden katholieken, Vlaamsch Nationalisten en Rexisten gedacht toen ze zich vereenigden om de socialisten en de liberalen in 't zand te doen bijten, met de laatste gemeen teverkiezing. De heer Schelfhout stond zeer scep tisch tegenover dit fameus plan. In een korten veel beduidenden schater lach laat hij nu nog zijn afkeur blijken voor deze ongelukkige kombinatie. Omwille van Victor Bocqué wilde men later het Rexistisch raadslid bui ten kwispelen; maar deze laatste vroeg zich heel verwonderd af: waarom ik? En Victor had het zitten. En de oude, grijze heer Moeyersoen, de politieke vos liet maar begaan: hij zou wel een oog houden op heel dat spel. En eens Nichels weg, zouden de Vlaamsche Nationalisten nog wel van hem hooren. Hij was ook kontent met Pedro. Het kon nu niet anders: om wille der noodzakelijkheid. En al deze menschen die zich voor de gemeenschap in tweeën zouden laten ikappen» zijn zeer droevig gestemd omdat ze nu aan anderen moeten over laten wat ze zelf zoo graag zouden ge daan hébben. Maar ze willen toch cfairzijn. Zoodra men hoorde van bevoorra- dinskomiteiten, waren ze daar terug om hun sociale diensten aan te bie den». Het was 'n Van den Bergh, bij de gratie gods député, 'n Moeyersoen en anderen. Dezen hadden veel kan didaten op zak om in deze komiteiten te zetelen. Ge ziet: altijd die sociale menschen... Men vindt ze altijd terug in veel vuldige omstandigheden, men zal ze blijven vinden. Als er een holletje is pogen zij er reeds hun hoofd door te dringen. Men moet ze in 't oog houden, deze mannen: achter het sociaal vernis dat op hun wezen plakt zit er wat anders. Want de politiek is de kunst der mo gelijkheden. Hun doel is: alle verhoudingen, alle omstandigheden politiek trachten uit te buiten. Het zijn politieke janus sen. Het kollege van burgemeester en schepenen brengt ter kennis van het geacht publiek dat voortaan het sol- datengeld in de hiernavolgende alpha- betische orde zal uitbetaald worden ten stadhuize, op naam van den sol daat die onder de wapens geroepen of onder de wapens gehouden wordttel kens van 8 3/4 tot 11 1/2 uur 's mor gens. Eiken Maandag van de letter A tot en met C; den Dinsdag van de letter D tot en met P; den Woensdag van de letter E tot en met N den Donderdag van de letter O tot en met U; den Vrijdag van de letter V tot en met Z. Aalst, den 23n September 1939. De reden: de schandelijke samen werking der Russische kommunisten met Hitier heeft de bevolking zoodanig verontwaardigd, dat zij de kommunis ten schuwt als de pest. Deze chefs gevoelen, dat zij door hun verblinde volgelingen verlaten worden; die straf maakt de groote muilen zoo kwaad, dat zij van alles verzinnen om de slechte daden van hun meester uit Moskou schoon te praten. Maar dat gaat niet. De gebeurtenissen bewijzen ten overvloede, dat hun geschreeuw volksbedrog is, waardoor de menschen zich niet meer laten misleiden. De chefs der kommunisten gevoelen dat hun boeltje gansch om zeep gaat; daarom zoeken zij afleiding. Dat be wijst hun laatste vlugschriftje, waarin zij over allerhande zaken schrijven om de aandacht der bevolking af te leiden van hun schandelijk verraad tegen over de demokratie. De brave, deugdzame chefs der kom munisten gebruiken daarvoor hun ge wone vuile manieren. Zij trachten de menschen te doen zwijgen over 'tgeen hun op dit oogenblik het meest ter har- te ligt: hun echtgenooten en zonen die weggerukt zijn door de schuld van den Duitschen rustverstoorder. Daar moe ten de menschen niet aan denken. In tegendeel spreken en schrijven zij om hun tegenstrevers te kunnen bezwad- ceren en als gemeene lafaards maken zij onderduimsche toespelingen om de sekretarissen der vakbonden hatelijk te maken. De chefs der kommunisten zouden beter doen, aan de vrijwilligers van Spanje te antwoorden op hun vraa° waar hun steungelden zijn naartoe ge° vlucht, waarom zij blanco kwijtingen moesten af teekenen, enz. Maar dat alles verandert niets aan de samenwerking van de kommunisten met de benden van Hitler, die in Mos kou en Berlijn plannen smeden om de vrijheid en de demokratie te vernieti gen en het volk onder de roede te leg gen van de Duitsche en Russische dik - taturen, waardoor de kommunisten met misprijzen door het volk geschuwd worden. Ie oefening: Te 15 uur wordt het alarm gegeven door middel van een mobiele sireen en de politie ontruimt het speelplein, dat verondersteld wordt een stadswi;k te zyn. Eenige wandelaars blijven nog steeds op het terrein en worden vlug- verwijderd naar kollektieve schuilplaat sen. Piktieve vliegtuigen komen uit de richting van Brussel en hebben het kwartier met bommen bestookt. Op dit oogenblik begint de heer De Bisschop een demonstratie met ont vlambare stoffen en brandbommen, lc proefnemingen met phosphoor: Phosphoor is een scheikundige stof welke automatisch aan de lucht ont vlamt. Dit werd bewezen door de vol gende proefnemingen: Een weinig phosphoor wordt onder water gesmolten en dan onder druk gebracht, waardoor het verplicht word' door een kleine opening te spuiten Onmiddellijk ontvlamt het phosphoor met een gele vlam en voortbrenging van dikke witte wolken. Eigenlijk is phosphoor nog niet zoo'n gevaarlijke brandstof, aangezien de volgende proefneming bewees dat het niet in staat was een houten'plank te doen ontvlammen. Nochtans heeft het een zeker effekt op licht brandbare stoffen zooals op stroo, hooi, vodden, wol, enz., die het zeker zal aansteken. Wanneer het phosphoor daarbij nog gemengd is met ontploffingsstoffen, wordt het des te gevaarlijker, wat be wezen werd door het werpen van een phosphoorgranaat, welke bij het ont ploffen honderden deeltjes brandphos- phoor in de ronde wierp. 2e proefneming met thermietbom- men: Deze werden ontstoken boven een vat met water; het thermiet brandde het deksel door en bleef onder het wa ter voortbranden. Een thermiefcbom werd op een tafel gelegd en ontstoken. Als de bom goed brandde werd ze bedekt met zand. On danks het zand brandde de bom door de tafel heen. Dus is het zand niet in staat de bom te dooven, maar het zand kan wel de brandende stof isoleeren. Hadde men een laag zand ook onder de bom gebracht, dan ware de tafel gespaard gebleven. 3e proefneming met electronbommen- De meest gevaarlijke bom is de elec tronbom. Electron is een wit metaal, dat op hooge temperatuur ontvlamt Bij een brandbom is het omhulsel in electron en het vulsel uit thermiet. Dit maakt dat alles brandbaar is voor zoo'n bom. Een electronbom werd gelegd op een plaat ijzer van 3 mm. dikte, met het gevolg dat deze plaat werd doorge brand. 4e proefneming op hout, bestreken met speciale verf: Een zeer interessante proefneming wordt gedaan met een speciale verf «Anti-vuurverf S.P.». Onder een lat werk, bestreken met deze brandweren de verf, werd een electronbom ontsto ken, midden zaagmeel en stroo, welke met petroleum waren begoten. Nadat alles uitgebrand was werd vastgesteld dat het hout, bestreken met anti- vuurverf S.P., ongeschonden was ge bleven. Dit bewijst, dat een laag verf gemakkelijk de zandlaag kan vervan gen. 5e proefneming met een zandlaag: Op een tafel werd een laag zand ge legd van 3 a 4 cm. dikte en midden in het zand werd een brandbom ge plaatst; nadat de bom was uitgebrand kon men vaststellen, dat het hout on der de zandlaag volledig beschut was. 6e proefneming: Tenslotte werd een houten barakske in brand gestoken door middel van een phosphoorgranaat. Het brandde in enkele minuten volledig af. BESLUIT: Brandbommen zijn zeer gevaarlijk, doch gelukkig is de bescher ming gemakkelijk, ofwel een zandlaag op uw zolder, ofwel al wat brandbaar is onder een laag verf bedekken welke het kan beschutten, namelijk de spe ciale «Anti-vuurverf S.P.» Hierna werden de oefeningen voort gezet onder de leiding van den heer J. Bal, bevelhebber der burgerlijke wacht voor luchtbescherming, door de sekties van deze wacht, de scouts en met medewerking van 't Roode Kruis. Ie oefening: De gasverkenners en opspoorders, dragers van maskers, gaan aan het werk, doorzoeken het terrein en vin den een man met gebroken beenen. De scouts, die als seiners optreden verwittigen de bestendige diensten (de groepsoverste)die de tusschenkomst van het Roode Kruis inroept, dat zien verhaast dadelijk zorgen toe te dienen 2e oefening: Er zijn gasbommen gevallen. De gas verkenners zetten hun ronde voort en ontdekken een geyperiteerde plaats waar zij een slachtoffer vinden. On middellijk zetten zij hun maskers on en verwittigen door middel van estafetten en overseiners de bestendige dienster, om de tusschenkomst van ontsmetters te vragen. Inmiddels werd het Roode Kruis ver wittigd door middel van estafetten en overseiners. Op de plaats gekomen wordt de geyperiteerde uit de gevaar lijke zone verwijderd en met de noodige zorgen weggebracht. De gasverkenners hebben de plaats afgebakend met pi ketten en draad en een opschrift «ge vaar». De ontsmetters, gehuld in zware klee deren, spreiden hun chloorkalk uit en bedekken de geyperiteerde plaats met de ontsmettingsstofdie zij met bezems openspreiden. Na hun werk gedaan te hebben verlaten zij de plaats en kee- ren terug naar de groepspost,heel lang zaam, omdat ze door het dragen van het masker en de kleederen hun adem haling moeten regelen en zich onthou den van vlugge bewegingen. 3e oefening: De verkenners zetten hun tocht voort en ontdekken een verstikte. Dadelijk wordt het Roode Kruis verwittigd, dat ter plaatse komt. Op het slachtoffer wordt de kunstmatige ademhaling toe gepast, en zoodra de geestesvermogens zijn opgewekt, de zuurstofbehander.ng Nadien draagt men het slachtoffer naar den post van het Roode Kruis voor verdere verpleging. 4e oefening: De opspoorders vinden verder een bewustelooze. Hij wordt onmiddellijk onderzocht en bijgestaan; er wordt vastgesteld dat hij aan het hoofd ge kwetst is en niet door gassen getrof fen. Het Roode Kruis verzorgt den ge wonde en brengt hem verder naar zijn hulppost. Alweer een dag van glorie en vreug de voorbij voor onzen sportkring. Vori- gen Zondag zijn onze kleppers de man nen van GeeraardsbergenVreda in eigen nest gaan bekampen en hebben nogmaals getoond wat Roode Sport kring kan en zal presteeren tijdens de komende kampioenschappen. Nu heb ben ze getoond welken moed ze bezit ten. Niettegenstaande Vreda leidde met 21 heoben onze jongens full-speed gegeven en hebben hun moeite be loond gezien met een verdienstelijke overwinning (52). Onze roode ploeg staat straf aan het begin van een moeilijke ladder. Doch met jonge kleppers ais we nu hebben, is er niets te vreezen. Kijk maar eens naar onze prestaties die we reeds ge leverd hebben en overtuig u zelf ze hebbn nog geen enkele maal verloren in al de gespeelde matches. Met mannen als onze in wording zijnde internationaal de Centro-War, is het onmogelijk dat we ver van de leidersplaats zuilen komen. Helaas, ik spreek reeds van hetgeen nog moet komen de kampioenscnap- pen. Wanneer zullen deze een aan vang nemen Laat ons hopen dat alles wel, ver loopen mag en we zoo gauw mogelijk onze Roode Football-Boys op het groe ne veld mogen bewondeien en applaur diseeren. Sportmannen heden Zondag komt GeeraardsbergenVreda wraak nemen op onze Roode sportkringers. Ze zullen er alles op zetten om de overwinning te behalen. Kom onze jongens in groot getal toejuichen en zet hen aan tot de overwinning. Als één man naar het terrein van Roode Sportkring, Berge- meerschstraat. Begin te 3 uur stipt. Volgende ploeg werd samengesteld Roelandt Roger Ghijssens en De Groot F.; Luycks F., Bruys W. en De Saedeleer K.; Van Molf, Meert J., Vinck H. en Troch F. Na deze praktische oefenin»-^ de heer direkteur Peynshaert de brevet ten uit aan de leden van den oona aie het examen hebben afgelegd. Al deze demonstraties werden aap het publiek duidelijk gemaakt door middel van luidsprekers, om iedereen in staat te stellen deze oefening ge makkelijk te volgen en het belang er van te waardeeren. De Gemeentelijke Direkteur, W. Peynshaert. De Burgemeester, A. Nichels. 103.9 voor de maand September tegen 103.3 voor de maand Augustus Het index-cijfer, dat op 15 Septem ber werd vastgesteld, is voor het Rijk eenigszins gestegen in vergelijking met vorige maand, namelijk 0.6 punt. Het Rijk Antwerpen Brussel Gent Luik Provincies: Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen Wij hebben het genoegen, hierbij aan de patiënten te kunnen mededee len, dat de verschillende gespeciali seerde diensten normaal verzekerd zijn Ten titel van inlichting laten wij hieronder het uurrooster der raadple gingen volgen. Oogziekten: Dr. Smessaert, Woens dag en Zaterdag, van 4 tot 5 u. 30. Long- en hartziekten: Dr. Thiry, ge neesheer aan het burgerlijk hospitaal te Gent, Dinsdag en Donderdag, van 5 tot 7 uur. Oor-, neus- en keelziekten Dr. Leestmans, Woensdag, van 9 tot 11 u en Vrijdag van 5 tot 7 uur. Huid- en venerische ziekten Dr. Cuigniez. dienstoverste aan de kliniek «Bond Moyson» te Gent, Dinsdag van u. 15 tot 5 u. 15 en Zaterdag van u. 15 tot 5 u. 15. Vrouwenziekten: Dr. Vander Heyden assistent aan de Hoogeschool van Gent Maandag van 2 u. 30 tot 4 u. 30. Beyer, gew. dienstoverste aan het bur gerlijk hospitaal te Gent, Maandag, van 5 tot 7 uur. Ziekten der spijsverteringorganen Dr. Cuigniez, dienstoverste Bond Moy son te Gent, Dinsdag en Zaterdag van 5 u. 15 tot 6 u. 30. Kinderziekten: Dr. Van der Schue- ren. Maandag van 3 tot 5 uur. Speciale biologische onderzoeken Prof. Dr. N. Vlayen, hoogleeraar té Gent, geneeskundig bestuurder van de kliniek Bond Moyson en dienstoverste aan het burgerlijk hospitaal te Gent Dinsdag van 5 u. 30 tot 7 uur. Algemeen onderzoek Dr. Gevers Maandag, Vrijdag, Zaterdag, van 9.30 tot 11 uur; Dinsdag van 4 tot 6 uur- Woensdag en Donderdag, van 2.30 tot 4 uur. Polyklinische heelkunde: Dr. Sevens Dinsdag van 5 tot 7 uur. Het kommunistisch plaatselijk blad- je is terug verschenen. Dat wil zeg gen, dat zij nog altijd van «poer. we ten en hun toelagen met den oorlogs toestand nog niet afgesneden zijn. Hun grove verdediging doet eerder mede lijdend aan. Nu is Rusland al een dam gewor den tegen het Hitlerisme terwijl Stalin en Hitier samen hun roovers- buit, Polen, verdeelen. Terwijl Hitleriaansche generalen en Sovjet-Russische legeroversten samen «soirées. doorbrengen om nader ken nis met mekaar te maken. Dat het met de kommunisiische zaak hopeloos is gesteld, staat vast. Het blijft voor den man-uit-de- straat een eeuwig raadsel, dat twee aartsvijanden nu akkoord komen om samen Polen te verdeeen nj voor al, dat Sovjet-Rusland kon de hoogste humanitaire daad stellen: den oorlog beletten. Want Duitschland had geen oorlog gevoerd indien Rusland gedreird had de wapens op te nemen tegenover dit land. De desertie is dan ook algemeen in de kommunistische rangen. Het schijnt dat er van heel de kom munistische kern nog 7 overoiyven Al minder dus dan het ongeluksgetal 15 Sept. 15 Aug. 103.9 103.3 103.7 102.5 103.2 102.6 105.6 104.2 103.2 103.6 103.6 102.7 103.5 102.9 103.8 102.8 104.1 103.2 104.6 104.2 103.9 103.7 105.3 104.6 102.6 102.8 103.7 103.4 Maandag 2 Oktober e.k. herbeginnen de leergangen der stedelijke muziek- akademie in het gebouw van de Brus- selsche straat. Volgende kursussen blijven ingericht- Notenleer (lagere, middelbare, hoo- gere leergangen, klas voor volwasse nen); klavier; viool, altviool, cello, basviool; houten en metalen blaasin strumenten; zang (alleenzang voor mannen- en vrouwenstemmen, samen zang) harmonie en muziekgeschiede nis; voordrachtkunst (deklamatie). De leerlingen moeten minstens 8 jaar oud zijn. De inschrijvingsgelden zijn de vol gende: notenleer 15 fr., klavier 50 fr., de andere leergangen 30 fr. De leerlin gen vreemd aan de stad betalen het dubbele. Zijt gij pro-Duitsch? Neen. Zijt gij pro-Fransch Neen. Pro Engelsch Neen. Maar wat zijt gij dan? Proletariër Algemeene ontwikkeling. Sociale opvoeding. Praktische lessen in het koken, was- schen, strijken, ontvlekken, knippen, naaien, hoedenmaken. Inschrijving en klasse-indeeling op Dinsdag 3 Oktober 1939. te 19 uur in de centrale Meisjesschool, Vredeplein. P. Cornells. Voor de mand September zal door de vakbonden op de gewone dagen uit betaald worden in het Volkshuis, Mo lendries. TEXTIELBOND. Gezien de groo te werkloosheid zal de toeloop vermeer deren. Daarom zal de werkloozensteun ook Dinsdag en Woensdag, van 4 tol 6 uur namiddag, worden uitbetaald. Wij verzoeken de leden, vooral de vrouwen en meisjes die slechts eenige dagen verletten en wenschen spoedi ger bediend te worden, Dinsdag of Woensdag hun werkloozenvergoeding te komen ontvangen. VOOR DE BUITENGEMEENTEN. De werkloozensteun voor de maand September zal uitbetaald worden in. de gewone lokalen, aan de leden van tex tiel-, leder- en tabakbewerkers. Nieuwerkerken; Zaterdag, te 7.30 u. Hofstade; Zondag, te 8.30 u. Kerksken: Zondag, te 8 uur. Lede: Zondag, te 9.30 uur. Erpe: Zondag, te 8 uur. Meire: Zondag, te 9 uur. Erembodegem: Dinsdag, te 10.30 u. De leden worden verzocht, hun kon- trolekaarten volledig in te vullen en by de uitbetalingen hun lidboe'^ss mede te brengen. Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Polldoor De Meyer, bediende, wonende te Haaltert met Adriana Dacus, z.b. Arbeidstraat 60. Joris Klink, bediende, Dender- str. 4 met Maria Hallaert, bediende, St. Jobstraat 124. OVERLIJDENS. Remy Buvle, werkman, 77 jHopmarkt, 14, ongeh. Franciscus Snel, echt. Josephina Heiremans, z.b. 65 j., won. te Dender leeuw. Frederikus Van den Eede, echtgenoot Maria Bruylandt, z.b. 86 j., won. te Herdersem. Elza De Smet, scholierster. 18 j., Geeraardschestwg. 195. Adela De Neef, wed. Frans Neetens. z.b. 67 j., Erpestr. 50. Leo- poldus Roelandt, priester, 67 j., Eik- str. 37. Emilia Heyndrickx, z.b. echt. Jan Neirinckx, 61 j., E 'en Bo- steelsstr. 37. Joanna Scnollaert, herbergierster, echt. Louis Coessens, 33 jVarkensmarkt 11. Franciscus De Meersman, echt. Elisa ,Van der Eist, katoenbew. 44 j., Ouden Dender- mondschen steenweg 12. Rosalia Van der Kelen, wed. Carolus Van Es- sche, z.b. 72 j., Dompelstr. 42. Re- migius Redant. echt. Gudula Berlege, z.b. 75 j., Bolleweg 13. Maurice Spa- noghe. beenhouwer, 29 jBrusselsche- straat 5. Franciscus Caudron, wed. Anna Goossens, z.b. 72 j., Moorselbaan 225. Desire Huyghe, wed. Theresia Couture, echt. Joana Librecht, gep. kondukteur van bruggen en wegen, 84 j., Schoolstr. 18. GEBOORTEN. vrouwelijk 7. Mannelijk 10, HUWELIJKEN. Frans Van San- de, wever, Moorselbaan 238 met Rosa lia Schollaert, katoenbew., Lindenstr. 11. Jozef Van den Steene, schoen maker, Langestr. 73 met Antonia Van Eygem, breister, Groenstr. 81. Pros per Meersman, haarkapper, Volksver- heffingstr. 76 met Maria Gystoreeht, kleermaakster, Gentschenstw. 118. Leon Van de Velde mekanieker, Ber- gemeerschenstr. 47 met Elza Tollenae- re, breister, Onderwijsstr. 12. OVERLIJDENS. Franciscus Cau dron, wed. Anna Goossens, z. b., 72 j., Moorselbaan 225. Désiré Huyghe, wed. Theresia Couture, echtg. Joanna Librecht, rustend kondukteur van bruggen en wegen, 85 j., Schoolstr. 18. Franciscus Bonner, wed. Virginia. Van Nieuwenbergh, z. b., 71 j., Schen- delbekehofstr. 27. Clement Coppe- jans, echtg. Maria Gabriels, lader aan spoorweg. 41 j., Leeuwergem. Ma ria Van Holen, echtg. Franciscus Vjm Mulders, z. b., 67 j.. Molenstr. 14. Maria Heireman, wed. Henricus Vinck, z. b., 80 j., Groenstr. 197. Adolf Ver- beiren, echtg. Camilla De Sadeleer, kuiper, 56 j., Volksverheffingstr. 41. Engelbertus Buys, echtg. Jeanne Spaens, rustend aangestelde aan den spoorweg, 48 j., Kattestr. 29. Maria Schellekens. echtg. Josephus De Coo- man, z,b„ 55 j., Kerkhofl. 19. ivo Staels, wed. Catharina Vanderperre, landbouwer, 65 j., Okegem. Jose phina Wellekens. echtg Alfons Van Goethem, z.b., 48 j., Ouden Dender- mondschen stw. 329. Sidonie Ver beek, wed. Franciscus Latour, z.b., 79 j., Koolstr. 80. 2 kinderen onder de 7 jaar. I

Voor Allen | 1939 | | pagina 4