V Geeraards berg en Op 't stadhuis DENDERLEEUW EREMBODEGEM Aan «Ie buitengemeenten ZOTTEGEM N.D.A.W, Gewestelijk bureel Aalst HOFSTADE Aan de Gemeenteraad mijnwerkers Nog over de laakt gehouden raadszitting NINO VE Alola aan Je werkloozenkassen LEDE Inlichtingen voor de seizoenarbeiders MEIRE WELLE Herzele Bericht aan de werkloozenkassen PLAATSELIJKE FEESTDAGEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii» Bescherming tegen luchtaanvallen Hoekje der vriendjes van Moeder Sarov In onze cinema RADIOHULP Gemeentelijk officieel steunfonds GUST DE BACKER IS NIET MEER IN HET ONDERWIJS Over de Koöperatie Aan alle socialistische propagandisten en leden van de propagandaclub Cinema «De Redding» Leest en verspreidt VOOR ALLEN Sommige gemeentebesturen hebben van den uitzonderlijken toestand gebruik gemaakt, om op de plaatselijke feestdagen de afstempeling der kontrolekaarten te verrichten omdat de feestelijkheden afgelast werden. Gelief er rekening van te houden dat geen enkele feestdag afgeschaft is en alle reglemen taire voorschriften desaangaande van toepassing blijven. De direkteur G. VAN DEN BERGHE. De Nationale Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid deelt mede Tewerkstelling van werkloozen aan dringenden landarbeid Algemeene Centrale BERICHT AAN DE SEIZOENARBEIDERS Wij blijven rondom onze vaan geschaard Schande EEN KLAAR EN DUIDELIJK WOORD Beschouwingen 5 - Voor Allen - 1 Oct. 1939 ARRONDISSEMENT AALST l De gemeenteraad vergaderde in openbare zitting op Woensdag 20 Sep tember. Vooraf werd aan den heer De Boe Armand, hoofdklerk, het bur gerlijk eereteeken 1ste klas, overhan digd. Burgemeester Dehauw wist op passende wijze de be teekenis dezer on derscheiding toe te lichten. De dagorde begint met de aanstel ling van den heer Frans D'Haese in vervanging van Mr. V. Willekens die ontslag nam ingevolge de koncentra- tieovereenkomst. 't Volgende punt voorziet het af staan van grond op 't kerkhof aan de familiën Van Houdenhove, Cosyns- Vanden Bulten en Rogier. Dan volgen een paar te vervullen formaliteiten inzake het tusschenge- meentelijk sanatorium en de verande- ringswerken aan de school op de Kaai. Door het niet inrichten van de ker mis werd het daarvoor bestemde geld niet aangewend. Er zal 20.000 fr. ge bruikt worden voor wat men noemt «Civiel Alarm.. De K. O. O. vraagt te mogen be schikken over het geld voorzien voor het aanleggen der Centrale verwar ming, toegestaan. Er wordt ook gevraagd het geld voorzien voor de school Buizemont- straat te mogen gebruiken, ook toege staan. De stadsrekening voor 1938 wordt met algemeenheid van stemmen goed gekeurd. Mr. earlier verklaart dat zijn groep goedkeuring verleent omdat zij er in de gegeven omstandigheden van afziet aan politiek te doen. Volgen de begrootingen voor Nij verheidsschool muziekschool pompiers korps; eenparig goedgekeurd. In geheime, zitting wordt beslist aan het opgeroepen gemeentepersoneel voor September en Oktober de gewone wedde uit te betalen. Zij mogen en kunnen alsdan geen aanspraak maken op de vergoeding betaald door 't Mi nisterie van landsverdediging. Er wordt ook kennis gegeven van het antwoord van den ontvanger van belastingen betreffende de kwestie der niet tijdig aangevraagde verhooging der ouderdomspensioenen voor de door de K. O. O. verpleegde ouderlingen. Dit antwoord is van dien aard dat de gemeenteraad betreurt dat door het niet naleven der wetsbepalingen de K. O. O. aan de stad ongeveer 80.000 frank doet verliezen. Na een laatste punt van administra tieven aard wordt de zitting geheven. Naar we vernamen zal eerstdaags overgegaan worden tot het aanleggen van schuilplaatsen voor onze burger bevolking. Over de doelmatigheid van die schuilplaatsen hebben we onze persoonlijke meening. We willen ech ter niet redetwisten. We vragen alleen maar dat men de kiosk op de Markt niet zou inrichten als schuilplaats. Dit ware midden op de markt iets aan leggen dat ten eerste een ware hinder nis zijn zou en tevens de gedachte doen ontstaan dat de kiosk veiligheid zou bieden, terwijl dit niet het geval zijn zou. Daarenboven bevindt de kiosk zich op enkele meters van 't stadhuis en de kerk: welnu, voor bom bardementen zijn stadhuis en kerk mikpunten. Men denkt er ook aan op het Sta tieplein een loopgraaf te maken, wij vragen ook dat men dit niet doen zou. De statie is een strategisch punt; de statieplaats zou dus bestendig onder vuur genomen worden. De bewoners van statieplein en omgeving zullen veel beter doen naar de weiden te loo- pen, dan zich te verschuilen in een loopgraaf, midden op het Statieplein. Wanneer menschen uit eigen wil schuilplaatsen inrichten doen ze dit onder eigen verantwoordelijkheid. Wanneer een openbaar bestuur een schuilplaats inricht dan is dat open baar bestuur in zekeren zin verantr woordelijk voor de veiligheid der bur gers die er een onderkomen in zoe ken. Een openbaar bestuur moet dus dub bel voorzichtig wezen. Max. Makkers, 't schooljaar is begonnen, onze aktie herbegint ook. In dezen harden tijd moeten we optimist blij ven en vooral het hoofd niet laten hangen. Wij zijn jong, en dat is fijn! We loopen met een idee in 't hoofd om een groote verrassing te brengen aan de Geerardsbergenaars. Waarin die verrassing zal bestaan, dat ver neemt ge Zondag 1 Oktober, te 10.30 uur voormiddag in 't Volkshuis. Clubleden, weest allen op post. Snij dit berichtje uit en laat het op school lezen door uw vriendjes-club leden, die er misschien niet aan ge dacht hebben onze rubriek te lezen. Dus tot Zondag. Het moet een ala;- meene mobilisatie zijn van onze club! Een clublid. Deze week veroorlooven wij ons in 't bijzonder aan te dringen opdat u een bezoek zoudt brengen aan onze kinema. Het programma dat we deze week aanbieden is werkelijk buiten gewoon. In twee hoofdfilmen treden niet min der dan vijf vedetten op, te weten Erool Flynn, Kay Francis, Games Ste wart, Myrna Loy en William Powell. De filmen zijn «La Tornade» en «Nick Gentlemen Detective.. Gnze ver tooningen beginnen deze week van 7 uur af. Donderdag a.s. weer iets extra. Boekerij Volkshuis Wy hebben hierbij het genoegen on ze leesgierigen te berichten, dat de boekerij weer als vroeger zal open zijn van Zondag 1 Oktober af, en zulks van 10 tot 11 1/2 uur voormiddag. Het bestuur. Geeraardsbergen telt een verbazend groot aantal mijnwerkers. In de omlig gende gemeenten zijn ze eveneens zeer talrijk. We zouden aan die kameraden den raad willen geven, nu meer dan ooit te denken aan hun vakbond en we zouden hun willen vragen, de on- gesyndikeerden geen oogenblik met rust te laten. Er is een groot tekort aan mijnwer kers; er zal steeds meer steenkool moe ten worden voortgebracht. Men zal van u meer uren arbeid vragen; ge zult ze niet kunnen weigeren; de kolenbarons maken hooge winsten, ze zullen er nog meer maken. Zoo ge verstandig optreedt zult ge uw deel bekomen in de winst. De tijden zullen voor u gunstig worden. Echter is de vereischte: sterk vereenigd zi.in! Daarom moet ge van heden af als parool uitgeven: eenieder in den vak bond, in uw vakhond. Kameraden mijnwerkers, weet de omstandigheden te gebruiken. Nieuws van de duivenlief hebbers Met het inzicht, in de mate van het mogelijke bij te dragen om verzachting 16 brengen voor onze soldaten, heeft het Geeraardsbergsche Verbond beslo ten een monsterprijskamp te spelen uit Quiévrain, op Zondag 1 Oktober. De globale winst zal toekomen aan een goed werk, ingericht voor de sol daten. Alle bewerkingen zullen gratis wor den gedaan. Gezien de bijzondere intentie dur ven wij hopen dat alle duivenliefheb- bers zonder onderscheid zullen mede werken aan het wellukken van onzên prijskamp. Dank bij voorbaat. Inkorving in het Volkshuis, Zaterdag 30 September. Het bestuur. Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Geene. GEBOORTEN. Gilberte Chevalier, Overboelaere. Monique De Roeck, Buizemont. Jacques De Pryck, Bui- zemontstraat. Karei Meerpoel, Goe- ferdinge. Jean Delvlngt, Lessen. Eliane Noterman, Overboelaere jacque de Vlaminck, Nederboelaere OVERLIJDENS Charles De Wet ter, 79 j, wed Cornelia Bogie, Hospitaal. GEBOORTEN. Christiaan Re- dant, Oudenaardschepoort. Yvette Kindekens, Boelaerstr. Armand Co- syns, Deftinge. Cyriel Vanden Dries- sche, Steenstr. Nestor Carion, Visch- straat. OVBRUJDENSChristiaan Re- dant, 1 dag. Oudenaardschepoort. Ferdinand De Clereq, 62 j., wed. Jean- nette De Nauw, Hospitaal. Idalia De Beek. 82 j., echtg. Petrus Franceus, Duivenstraat. Repareert uw radio bil u thuis GUST DE VO S Gentsehestr., 37, Geeraardsbergen Verhuring van pick-up voor café Wij hebben den indruk dat de heer Van Pottelberg wel feitelijk de katho lieke groep kommandeert Hoe anders te verklaren dat de ka tholieken zoo gemakkelijk «volte face» maken. Op een andere zitting waren zij het allen eens, dat het hospitaal sanatorium te Geeraardsbergen moest gesteund worden. De heer Van Pot telberg zelf was er een ernstige ver dediger van. Doch opeens verandert hij van gedacht, de katholieke groep raadsleden houdt een vergadering juist vóór de raadszitting en het roer is omgeworpen. De heer Van Pottel- bergh doet zyn plompen aanval tegen Vijverman. De andere katholieke raadsleden zullen wel gevoeld hebben het dwaze, het onzinnige van de ar gumenten van hun leider. Waarom worden de plans van open bare gebouwen aan een officieele tech nische kommissie onderworpen? Wel doodeenvoudig, omdat in 't al gemeen gemeenteraadsleden, bestuurs leden van andere openbare instellin gen, enz., geen techniekers zijn en ze willen de zekerheid hebben, dat het plan voldoet aan alle moderne behoef ten. Hetzelfde is gebeurd met het hospi taai-sanatorium Het eerste plan werd afgekeurd. :n tweede werd. opgemaakt en Verleden Dinsdag vergaderde de ge meenteraad. Vooraleer de bespreking der dagorde aan te vangen deed de heer burgemeester beroep op bondig heid en inschikkelijkheid bij de bespre kingen, gezien de huidige erge gebeur tenissen. Volgende dagorde werd afgehan deld Punt 1. Procesverbaal a) ge meentekas, b) Kas K. O. O. 3e kwar taal 1939. Goedgekeurd. Punt 2. Hernieuwing reglement lijken vervoer. Na toelichting wordt de herniewing van het reglement met ingang van 1 Januari a. s. als volgt aangenomen 3e klasbezrafenis (van 8 tot 9 uur) 60 fr.; 2e klasbegrafenis (van 9 tot 10 uur) 150 fr. of 25 fr. meer dan nu; le klasbegrafenis (na 10 uur) 300 fr, of 50 fr. meer dan nu. 'sNamiddags van 10 tot 2 uur 60 fr.; van 2 tot 3 uur 150 fr.; na 3 uur 300 fr. De verhooging moet dienen om de 1000 fr. in te winnen welke de gemeen te er thans insteekt door het tewerk stellen van gemeentewerkkrachten. Met algemeene stemmen aangenomen. Punt 3. Hernieuwing reglement wegenistaks. Eenige wijziging is deze de voorziene straatbreedte van 10 meter wordt op 12 meter gebracht. Aangenomen. Punt 4. Goedkeuring gemeente rekening 1938. Met algemeene stem men aangenomen. Uit de verstrekte gegevens blijkt dat het jaar 1938 sluit met een batig saldo van meer dan 200.000 fr. Het vroeger gemeentebe stuur had dus een zeer goeden toe stand nagelaten. Punt 6. Toelage gemeentelijk offi cieel steunfonds. Het geldt hier het komiteit dat tot stand werd gebracht om de voor legerdienst opgeroepen jongens onzer gemeente wat te bezor gen en om behoeftige gezinnen te steunen. Een eerste toelage van 1000 frank wordt met algemeen stemmen goedgekeurd. Punt 7. Inrichting avondschool. Aangenomen. Punt 8. Inrichting openbare boe kerij. Aangenomen. Punt 9. Vraag De Clcyn en meae- onderteekenaars Hospitaal-sanato rium Geeraardsbergen. Aan te ganc leening. Beslissing. Kameraad De Cleym licht de vraag toe welke hij met andere raadsleden tot het schepenenkollege heeft gericht opdat de gemeente het noodige zou doen om de voorziene toelage aan het te Geeraardsbergen in aanbouw zijn de hospitaal-sanatorium te kunnen uit- keeren. Hij wijst op de noodzakelijk heid en het menschlievend karakter van dit werk dat door opneming van teringlijders onrechtstreeks onze ge meente, en meer speciaal de kommis sie van openbaren onderstand, ontlas ten kan, te meer daar in andere in richtingen dra geen plaatsruimte voor teringlijders meer zal voorhanden zijn. Schepen TRIEST verstrekt toelich tingen over het werk aantal aange sloten gemeenten, voorzien kapitaal, kapitaalsverhoogingen, gevoerde brief wisseling en beweert dat brieven onbe antwoord bleven. Hij stelt voor de zaak niet af te wijzen en aan Geeraardsber gen nadere toelichtingen te vragen. De heer DE BRUYN LOUIS spreekt in denzelfden zin als De Cleyn, dringt aan op spoedige oplossing. Hij krijgt opdracht de noodige inlichtingen te bevoegder plaats in te winnen. Besloten wordt dan in afwachting dezer inlichtingen de beslissing tot de ■volgende raadszitting te verdagen. In geheime zitting worden vervol gens nog twee puntep afgehandeld 1) Goedkeuring staat 'oninbare posten straatbelasting; 2) jaarlijksche wedde- verhooging gemeentebedienden. Namens het schepenenkollege en het bestuur van het gemeentelijk officieel steunfonds is verleden week volgende oproep tot de bevolking verspreid ge worden Aan de bevolking van Denderleeuw Geachte medeburgers, Op aanvraag van de Regeering is onder de benaming van «Gemeentelijk officieel steunfonds» een komiteit in de gemeente opgericht, met de afge vaardigden van de verschillende party- groepeeringen, bijgestaan door het schepenenkollege De zetel van het fonds is gevestigd ten gemeentehuize. Dit werk streeft het doel na «Het pakje van den soldaat», «Den vrijen tijd van den soldaat» en andere in de toekomst op te richten ondersteunings- werken, te behartigen (winterhulp, steun aan de families met soldaten, enz.) Alleen de officieele afgevaardigden van dit komiteit mogen desgevallend omhalingen doen. Feestelijkheden en vermakelijkhe den, ten bate van dit werk ingericht, mogen alleen ingericht worden na aanvraag aan het voornoemd komiteit en het schepenenkollege. De opbrengst van die feesten moet opgedragen wor den aan dat komiteit. Daar het hier een officieel ingericht werk betreft, onder de kontrole van het schepenenkollege en de afgevaar digden van alle partygroepeeringen, mogen de inwoners die gelden stor ten. verzekerd zijn dat de bedeeling niet eenzijdig zal gebeuren. We hopen op uwe milde gilften en danken u hartelijk bij voorbaat. Namens de katholieke Vlaamsche Volkspartij Mevrouw Rollier L.; Afge vaardigde Mevrouw Asscherlckx F. Namens Jong en Oud Mevrouw Boriau A. Namens de Belgische Werklieden partij Mevrouw De Bruyn Prosper. Namens de Vlaamsche Nationalisten: Mevrouw De Bruyn Karel-Lodewijk. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Vander Haegen Idor Vander Haegen Frans Cocque- riaux Frans Van Waegenbergh Jac queline Ledegem Antoine. OVERLIJDENS. Snel Frans, 65 jaar, echtg. Heirremwns Josephine Van Cauter Joanna Cath., 68 jaar, wed. Lanckmans Petrus. HUWELIJKSAFKONDIGINGEN.— Lievens Albert en Carolina Feierstone. Bij het ter pers gaan vernemen wij, dat pgt. Gust De Backer, na een kort stondige ziekte, overleden is. Het Zwartje», zooals hij bij de ka meraden familiair genoemd werd, was bestuurslid van de vakbonden en is al tijd een strijder geweest voor de volks zaak. Hij had een minzaam karakter. Wij bieden zijn vrouw en familie onze oprechte deelneming aan in den I rouw die hen treft. goedgekeurd. Vandaar een tweede vraag naar geld. Dat is toch logisch. En daar het voor een edel doel is het helpen van teringlijders zoo heeft de heer Van Pottelbergh een slechte daad gesteld met zich hier tegen te verzetten en het geld te doen weigeren. Naar wij uit bevoegde bron verne men wordt het officieel onderwijs hier onderduims tegengewerkt en nogal heftig. Wij weten, dat wij van katholieken kant niet veel goeds te verwachten hebben in deze zaak. Maar dat er ook onderwijzend per soneel zou zijn om daaraan mede te helpen, dat is wat anders. Verdraagzaamheid is een deugd die maar al te dikwijls niet wordt toege past. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Verdoodt Lucie, Brusselbaan, 181. OVERLIJDENS. Arijs Pieter, 67 jaar, Hooggeweg. Robijns Jan, 65 jaar, handelaar, Dorp. Schollaert Gustaaf, landbouwer, 52 jaar, Leuve- straat, 186. Nogmaals richt ik mij tot de huis vrouwen van het Zottegemsche en om liggende, die nog immer onverschillig blijven tegenover de koöperatie Voor uit. Nu wij moeilijke tijden te doorstaan hebben en de huisvrouwen in de eer ste plaats bekommerd zijn om het lot hunner huisgenooten inzake de voe ding en andere huishoudelijke benoo- digdheden, is het oogenblik gekomen zioh aan te sluiten bij de koöperatie Vooruit. Waarom? 1) Omdat de koöperatie Vooruit het initiatief heeft genomen, ieder aan gesloten lid te voorzien van hetgeen noodig is voor zijn verder bestaan. 2) Omdat Vooruit tracht, zooveel mogelijk de prijzen te handhaven om den woeker te beletten, die zich reeds in sommige gevallen laat gevoelen; de koöperatie voert onrechtstreeks strijd tegen de handeldrij venden, die pogen de menschen uit te buiten door de prij zen op te jagen, om alzoo groote win sten te bemachtigen. 3) Omdat de aangesloten leden nog op alle aankoopen 4 t.h. terug krijgen in deel en nog verscheidene andere voordeelen bekomen. Huisvrouwen van Zottegem, wacht niet langer meer u aan te gewen in de koöperatieve Vooruit. Leert deze ken nen, doet er uw aankoopen. Gij zult er bediend worden op behoorlijke wijze, goede en zuivere waren bekomen aan juist gewicht en aan voordeeligen prijs. Huisvrouwen, sluit u aan in het be lang van uw huisgezin. Men kan zich aangeven in het Volks huis, Nieuwstraat 13, Zottegem, of bij de boden. Lleske. We beleven ernstige tijden. Tal van onze goede kameraden zijn onder de wapens geroepen en ze laten een leemte in onze rangen, waardoor de regelmaat onzer werking is verzwakt. Als militanten van het socialistisch strijdleger rust op ons de verantwoor delijkheid om de aktiviteit zoo op te drijven, dat ten spoedigste die leemte wordt aangevuld door aanwinst van nieuwe leden. We achten het gunstig oogenblik gekomen om eens de koppen bij mal kander te steken, teneinde onze strijd plannen en werking, getootst aan den nieuwen toestand, te bespreken. We doen dan ook een krachtdadi- gen oproep tot onze leden om op Zon dag 8 Oktober, te 10 uur voormiddag, in het Volkshuis, Nieuwstraat, de zeer belangrijke algemeene vergadering bij te wonen. DAGORDE 1. Doel en werking van de propa gandaclub 2. Mededeelingen. De kameraden DE BRUYN Prosper en BERGHMAN Alfons zullen er aan wezig zijn. Deze maal mogen geen verontschul digingen of onverschilligheid gelden. Elk moet op post. Het bestuur. Het programma dat wij deze week in «De Redding» vertoonen, kende ver leden week te Geeraardsbergen een enormen bijval. Wie de vertoonde filmen kent, zal niet verwonderd zijn. Een film met den zingenden cowboy Gene Autry valt in ieders smaak. De hoofdfilm «Een dag op de koersen» met de Marx Brothers is gewoonweg prachtig. Niet alleen is deze film zeer leutig, het is tevens een muzikale film met een pui ke mise-en-scène. Ook in Cinema De Redding zal het deze week stroomen. Zie rubriek Geeraardsbergen in dit blad voor inlichtingen aangaande het programma voor aanstaande week. Voor de volksvertooningen van Don derdag is het geraadzaam, bijtijds te komen. Aldus is men zeker nog egn plaats te bemachtigen. Mijn omzendbrief T/210 van 30 Aug. 1939 bepaalt, dat in geval een verzeker de werklooze, opgeroepen om bij de uitvoering van dringenden landarbeid behulpzaam te zijn, het hoofd der ex ploitatie ofwel een familielid in rechte lijn moet vervangen, hij, overeenkom stig de bestaande reglementeering, de werkloosheidsvergoedingen en -toela gen zal blijven genieten. In afwijking van de principes der re glementeering zal de vergoeding dezer verzekerden niet aan de afstempeling hunner kontrolekaarten onderworpen zijn. Niettemin, ten einde den ve I i- katiedienst in staat te stellen een aan gepaste kontrole op de uitbetaling der werkloosheidsvergoedingen en -toela gen te kunnen uitoefenen, verzoek ik u de hiernavolgende onderrichtingen in acht te nemen en aan de bij uw bureel aangesloten werkloozenkassen ter kennis te brengen. I. Indien de verzekerde werd opge- eischt en in bezit van een formulier 37 werd gesteld, zal het Gewestelijk Bureel aan de werkloozenkas, bij de welke bedoelde verzekerd is aangeslq- ten, en dat voor elke maand werkloos heid gedurende dewelke de opeisching nlaats heeft, een duplikaat van voo.r- noemd formulier laten geworden. De werkloozenkas zal bedoeld dupli kaat aan de kontrolekaart der loopen- de maand-werkloosheid aanhechten. Het opeischingsformulier voorziet da; de direkteur van het G. B. den aard der werken zal aanduiden voor welker uitvoering de verzekerde werklooze wordt opgeëischt. Ik verzoek u, in voorkomend geval deze aanduiding aan te vullen door de vermelding «in ver vanging van het hoofd der exploitatie» of «in vervanging van een familielid in rechte lijn van het hoofd der ex ploitatie». 2. Indien de verzekerde vrijwillig aanvaard heeft den door omzendbrief T/210 beoogden dringenden landarbeid uit te voeren, zal de direkteur van het G. B. een verklaring volgens het hier- bijgevoegde model in dubbel exemplaar opmaken. Een exemplaar dezer verklaring zal op het G. B. bewaard blijven; het an der zal aan de werkloozenkas, bij de welke de verzekerde aangesloten is, worden toegezonden ten einde aan dr kontrolekaart der maandwerkloosheid gedurende dewelke de opeisching ge schiedde, te worden aangehecht. Indien het werk gedurende de daar opvolgende maand-werkloosheid wordt voortgezet, zal het G. B. een dupli kaat dezer verklaring aan de werkloo zenkas doorzenden met dezelfde be doeling zooals hierboven vermeld. De direkteur van het G. B. zal in lichtingen nemen op welken datum de arbeidsprestatie van den verzekerde zal eindigen en zal dit op het door hem aan de werkloozenkas te overhandigen duplikaat van het formulier 37 of van de vrijwillige arbeidsverklaring vermel den. In verband met den huidigen toe stand, worden er veel tegenstrijdige berichten verteld over de mogelijkheid naar Frankrijk te gaan arbeiden. Onze sekretaris der Algemeene Cen trale heeft zich bij de bevoegde over heid begeven om de juistheid daarvan te vernemen. Het is wel mogelijk naar Frankrijk te gaan. doch om veel moeite en kosten te sparen, neemt eerst inlichtingen op onze bureelen en hulpbureelen van de Algemeene Centrale. Zeker, de groote politieke bedrijvig heid ligt voor het moment stil. De grootste aandacht van ons allen is op andere problemen gericht. Deze troe bele tijd vergt aanpassing. En daar voor is er wat tijd noodig. Voor ons breken de moeilijkste dagen aan wel ke richting zal de oorlog nemen, nu Polen verslagen is. In andere woor den wat zal Duitschland met zijn geweldige militaire macht nu begin nen? Zal het uitbreiding zoeken van het gevechtsfront in het Westen en trachten een militaire beslissing te behalen Ziedaar de moeilijke te beantwoor den vragen voor 't oogenblik. Wat er ook van zij, ondertusschen blijven wij vast aaneengesloten. Onze organisaties werken normaal. Wij bewaren onze strijdvaardigheid en onze kracht. Dat zal onze partygenooten zich rondom onze vaan geschaard houden. Wellicht hebben wij in 't kort toch eens de gelegenheid een algemeene vergadering te houden om den toe stand. nader te onderzoeken. Ik heb de eer, u hieronder kennis te geven van de schikkingen, die ge troffen werden tusschen de Belgische en Fransche overheden betreffende den toegang tot Frankrijk van de Belgische seizoenarbeiders; 1. Er zullen geen afzonderlijke Bel gische seizoenarbeiders worden toege laten. Zij mogen slechts in ploegen ko men. Een ploeg mag gebeurlijk ui; twee arbeiders, waarvan één ploeglei der, samengesteld zijn. De landbou wers bijgevolg, die afzonderlijke arbei ders willen doen overkomen, dienen zich te groepeeren om een ploeg voor hetzelfde dorp te doen samenstellen. 2. Om Frankrijk te kunnen binnen komen zal een Belgische eenzelvig- heidskaart volstaan (het paspoort zal niet vereischt worden). 3. De ploegleider zal de lijst van zijn ploegmaten opstellen. Bedoelde lijst zal de namen, voornamen, het adres, plaats en datum van geboorte van den arbeider behelzen. Die gegevens zullen zooveel mogelijk de getrouwe weergave uitmaken van de gegevens, die op de eenzelvigheidskaart voorkomen. Onaf hankelijk van deze lijst zal elk arbei der in bezit moeten zijn van 6 portret ten, van ter zijde genomen, die hy bii het binnenkomen in Frankrijk te Tourcoing zal moeten afgeven. 4. D? ploegleider zal zich tot den dichtstbijgelegen konsul van Frankrijk begeven (Gent, Oostende), die de ge zamenlijke lijst der ploeg zal viseeren. De consuls van Frankrijk hebben des- aangaande de onderrichtingen reeds ontvangen. 5. Van Maandag 25 September af, zal de kontrole in het station van Tour coing de onderrichtingen ontvangen hebben om de Belgische arbeidersploe- gen in Frankrijk binnen te laten. 6. Het vanaf de grens tot op de plaats van het werk geldig zijnde vrij geleide, zal te Tourcoing aan de sei zoenarbeiders afgeleverd worden. Do belanghebbenden moeten hun werkge ver verzoeken de gendarmerie te ver wittigen, die zich het dichtst nabij de plaats hunner bestemming bevindt. De arbeiders moeten onmiddellijk op de mairie der gemeente hun arbeidsont- vangstbewijs aanvragen. 7. Gelet op de pas voorgekomen waardevermindering van den Fran- schen frank werd de zekerheid voor zien voor de seizoenarbeiders, een verhooging te verkrijgen van het loon dat in hun vroeger arbeidskontrakt bedongen werd. Er werd eveneens voor zien dat hun een bedrag zal worden uitgekeerd, berekend op grond van den wisselkoers op den datum van 25 Sep tember. De seizoenarbeiders die zullen gebe zigd worden door landbouwers, die bij de «Fédération des employeurs agrico- les de main-d'oeuvre» en de «Associa tion centrale des employeurs agricoles, 32, rue Las-Cases, te Parijs» zijn aan gesloten, moeten automatisch van het huidige gunstregime genieten. De seizoenarbeiders wier werkgevers niet bij de hoogervermelde syndikale organisaties zijn aangesloten, zijn al dus inzake hun recht ingelicht. Het komt hun toe, hetzy vóór hun vertrek verzekering te ontvangen, hetzij deze bij hun doortocht langs het kontrole- bureel te Tourcoing op te eischen. De Direkteur-Generaal Grignard. Door zekere personen werden wij ver wittigd, dat men hier op onze kleine gemeente Hofstade ook af te rekenen heeft met menschen, die gebruikma ken van den toestand om zekere wa ren af te leveren aan woekerprijzen. Erger nog: terwijl op de zak vermpjd staat dat er 1 kgr. in steekt, bedraagt het gewicht maar 800 gram. Ziehier de feiten: Door een winkelierster van de Blekt" wordt een bestelling zout gedaan bij een grossist alhier. Een persoon van onze gemeente komt bij bedoelde win- kelierste- »n vraagt 1 kgr. zout, maai niet ver t. De winkelierster zegt enkel zou\ ,'n pakken te hebben, maar bedoelde ivsoon weigert het aldus t° koopen. Als reden gaf ze op: Ik ben reeds in een winkel hier op de gemeente geweest om zout te koo pen. Men gaf my een pak zout van een kilogram, maar na weging bleek het, dat er slechts 750 gram was. Juist komt er een man van de binnen en de winkelierster zegt: Wel, Iik heb dezen morgen juist 5 kgr. bir nengekregen; wij zullen eens zien of zij wel hun gewicht hebben. Wat was de uitslag? Inplaats van 5 kgr. was er maar 4.2 kgr., of 800 gr. minder. En de winkelierster had be taald voor 5 kgr. Ik ben dan op inlichtingen uit ge gaan en ziehier wat ik vaststelde: Ik deed een pak met als opschrift «ruim 1 kgr.» wegen en het bevatte slechts 300 gram. Is dat geen schande? En zeggen dat deze grossist met de ge meenteverkiezing een gezicht kan trek ken als ware hij de braafheid, zacht heid en wat weet ik al in persoon. Laten we hopen dat de kontrole te Hofstade spoedig gedaan wordt. Als hii zulks doet met het zout, wie weet waf er dan gebeurt met zijn andere waren? Het zal een vingerwijzing zijn voor al de winkeliers van onze gemeente, want er zijn er nog die misbruik ma ken van den troebelen toestand. N. B. Wij verwittigen iedereen, 'tzij grossist of winkelier, dat wij nie mand zullen sparen en in voorkomend geval de feiten zullen overmaken aan de hoogere overheid. Dat al diegenen die meer moeten betalen dan voorzien is door de wet, ons inlichten. Wij zullen de noodige maatregelen treffen. Het weze gezegd. R. J. In deze troebele tyden is de sterkte onzer organisaties een zekere waar borg voor onze leden. Onze leden van ziekenbond en vak bond mogen tevreden zyn: ze zijn tegen veel wisselvalligheden van het lot gevrijwaard. Saamhoorigheid en ver kleefdheid aan de organisatie is op dit oogenblik geboden. De tyd komt terug, dat wij zullen vergaderingen houden. Voor het oogen- biik volgen wij den loop der gebeurte nissen. Als ons land neutraal kan o.ijven en wij gespaard worden voor de groote ramp van den oorlog, zullen wij wel onze aktie gauw aanpassen. Nieuwe leden worden opgeschreven voor al onze organisaties. IJveren wij in stilte en breiden wy onze instellin gen nog uit. Verleden Maandag hield dokter De Cock uit Aalst een voordracht over lucntbescherming in de Gilde-eai. De heer De Cock sprak er klare taal en heeft den aanwezigen uiteengezet welke gevaren de burgerbevolking van uit de lucht bedreigen. Hy verlicntte de taak van het gemeentebestuur door de menschen er attent op te maken, zich voor te bereiden. Voor wat de voordracht aangaat, dank ik den heer De Cock om zyn be reidwillige offervaardigheid. Nu wat de inrichting betreft heDben wij in onze gemeente nog altyd met van die menschen te doen, die als hun partij of zy zelve aan het oewind zyn, doen wat zij willen; maar wanneer ze in de minderheid zyn, dit nog altyd. willen voortzetten en byzonder van achter de schermen. Wij weten dat deie voordracht ge organiseerd was door een oud-strijders- bond, maar dat het bestuur van den bond er niets van weet. Mag men den Vossenbond misbruiken om achter- baksciie bedoelingen klaar te spelen? Of zullen ze toelaten dat er met hen den zot gehouden wordt? Wanneer de eene of de andere or ganisatie een voordracht of iets der- g-eiyks op touw zet, waarom dan niet op de strooibriefjes den naam er van vermeld? Dat is met open kaarten spe len. Maar niet zooals verleden zonoag strooibriefjes uitdeelen zonder naam van herkomst of organisatie. En waar om de aanvraag niet, gestuurd naar net gemeentebestuur? Dan kon deze voor dracht ingericht worden voor gansch de bevolking, bijvoorbeeld in de scho len, maar niet in een poiitiek lokaal. Of ging het maar om den verkoop van eenige pinten? En is de zoogezegde va derlandsliefde van die heeren maar een ydel woord? Wy kennen de vuile praktijken der katholieken. Wie van hen ging er naar Gent om de burgerwacht in onze gemente te kei deren? Wie schreef er naar Gent om de be noeming te doen verbreken van den gemeentewerkman? Wie heelt er kwade inlichten in het oog inzake het inrichten voordracht luchtbescherming? Vraag het eens aan meester Wies, was hy het niet, voorzeker stond ny er dichtby. Wij zeggen ronduit: den tijgersprong naar ons leven moeten ze goed bestu- deeren en berekenen, want moesten ze missen dan staan we er niet voor in wat er dan cal gebeuren. Meer dan ooit stan wy schouder aan schouder en de vuile onderduimsche werking der katholieken geven we prijs aan de verachting van gansch de be volking. Het spreekwoord schoenma ker blyf by uw leest» is hier best van toepassing. Ieder zijn werk en dan met vereeniï- de kracmen vooruit om in alles het volk te dienen. Richard Willemacrk. Het is ook een reden Het is reeds verschillende weken dat we in Strydweekblad van het V.N.V., zoeken of Jefken of zyn vrien den, nog niet schrijven over de gestelde vragen der seizoenarbeiders, toch te vergeefs. Nu eerst zyn we te weet gekomen, dat Jefken in de onmogelykheid was te antwoorden, daar de tekst voor dag- of weekblad met inkt moet geschreven worden en Jefken zijn vulpen heeft verloren en er zich geen andere kan koopen, daar hy geruïneerd is door... de demokratie. Dat is tenminste een reden I Oktober-kermis afgelast Er wordt verteld, dat de kermis af gelast is, gezien den huidigen toestand. Als dat waar is, dan dienen er door ons gemeentebestuur voetstappen ge daan te worden om dan ook die twee karentiedagen voor de werkloozen te doen verdwijnen. Want de werkloozen mogen niet dop pen op Maandag 2n kermisda- en ook niet den Woensdag jaarmar*.») Als er dus niet gekermist wordt, zal het werk zyn gewonen gang gaan cn er zyn dus ook geen redenen om niet te mogen gaan stempelen. In verband daarmede zal onderge- teekende bij den heer burgemeester voetstappen doen. om het gemeente bestuur te verzoeken by minister Del- fosse. onder wiens bevoegdheid het is, aan te dringen opdat deze twee dagen zouden mogen vergoed worden. Moerenhout.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5