I UIT DEN VOORTIJD w U kunt er van af dank w SCHAAKRUBRIEK De verschillende olympische zwempreslaties DE VROUW OP DEN ACHTERGROND Wordt het bewaren van fruit beïnvloed door de behandeling welke de boomen ondergaan! VROUWELIJKE KAMERADEN VAN GROOTE MANNEN h i Stand ONZE WEDSTRIJD EEN EINDKAMP Verrassende uitslagen werden tijdens den eersten kompetrfiedag verwezenlijkt A. BILLIET DOET VAN ZICH SPREKEN A RBEIDERSSPOR T Waar gingen de titels heen III. - De martelares Sonja Baers DUIVENRUBRIEK f h v r él i I ijl W' TEN LANDE f. van die folterende, rheumalische pijnen - met "AKKERTJES"! Neem de proef op de som, dat is de beste manier, om U te overtuigen. Een "AKKERTJE" kost den kop niet (fr. 1.— per stuk) en levert U spoedig het bewijs, dat rheumalische-, zenuw- en spierpijnen verdwijnen, 6 - Voor Allen - 1 Oct. 1939 Probleem nr. 271 Door N. Schalit cn Maendl WIT Ka4, Dc6, Te3, Lh8. Pfl en h4 (6 stukken). ZWART Kh6, Dg2, Lf8 en g6, Pc7 en gl, pion d4, d5, f2, g4 en h5 en h7 (12 stukken). Mat in twee zetten. Oplossing nr. 269 Sleutelzet Lh6 Zwart Wit 1. Ld2, Dgl -t-mat 2 Ld6, Dg7 -fmat 3. Tc4, Tf4 +mat 4. Df5. DxL+mat Schijnsleutel Ld2, wordt weerlegd door Tc4. P. Baert, L. De Backer, Biikschen, P. Peeters, Fr. Eeeckman, A. Van As, G. Van Heuverbeke en R. De Neve, ieder 20 punten. R. Eeckhout14 punten. Ch. Broeckx, A. De Baetselier, T. Verloot, O. Van Imschoot, L. De Vuyst en E. Maes ieder 9 punten. Vantomme, M. Cnudde en E. Dobbelaere ieder 4 punten. Naarmate het Europeesch bloedig schaakspel vorderde, slonk het aantal deelnemers van ons vreedzaam ver maak naar acht! Geen wonder, in ons land werd bijna iedere familie ont wricht, en de gelegenheid om zich in schaakproblemen te verdiepen zeer be moeilijkt. De tijd is niet langer geschik om een wedstrijd op langen termijn levendig en sportief te houden. Boven dien, trouwe deelnemers van het eerste uur als een Vantomme, Broeckx, Cnudde en anderen, kunnen niet meer met gelijke kansen hunne gunstige po sitie ophouden ten opzichte der vol- hardingsprijzen, en voorzeker zou geen enkele onzer schaakkameraden voor deel willen halen uit de gedwongen afwezigheid van hun soldaat geworden makkers. Om al die redenen schorsen wij dan ook den reeksen-wedstrijd, en ver vangen hem door Om alle schakers een laatste kans te geven hun krachten te meten, richten wij een korten eindkamp in die zal gaan over slechts drie regelmatige e:i twee onregelmatige tweezetten. Wie er het meeste punten uithaalt wint een eenigen prijs ter waarde van twintig frank. SCHAKERS! PROBLEMISTEN! Dit is een laatste kans. Wie springt by Slechts vijf problemen Slechts een korte tijdspanne Twee punten per goede sleutelzet. Een punt per variant. Wie neemt het op met ons moedig derde-reeks-korps Het probleem van heden telt als nr. 1. Oplossing te zenden ten laatste den Vrydag te 12 uur, na publikatie. aan K. De Rijcke, Grondwetlaan 56, St. Amandsberg. Dubbelzinnigheden Zoudt gij mij het verschil wiilen zeggen tusschen Mat en Pat? Zeker, het eene wordt geschreven met een M en het andere met een P. Wilt gij mij ook zeggen wat «remise» is Als gij u een schaakspel koopt, en gij betaalt het onmiddellijk, dan kunt gij een prijsvermindering of «remise» bekomen. Vroeger reed ik per elektrieke train naar mijn club. nu per fiets. Het kost mij minder en ik ben er vlugger. Men zegt nogthans dat de elek- triek reist met een snelheid van 300.000 km. per sekonde. Zondag hebben dus de provinciale kampioenschappen aanvang genomen en was er hier en daar groote belang stelling, dan hadden we nochtans niet die massale interesse zooals zulks het geval is bij een gewone kompetitie. Men is echter ingescheept en men moet varen... Zooals te verwachten was, hadden we talrijke onvoorziene uitslagen en dat een Beerschot het slechts tot ge lijk spel kon brengen tegenover het minder gekwoteerde Turnhout had vast en zeker geen enkel voetballiefhebber voorspeld. De kampioenen stelden nochtans een sterk elftal in lijn en van de elf spe lers waren er zeven, die gewoonlijk in de eerste ploeg evolueeren. Zoo moe ten we Vanden Bosch, Seys, Van Al phen, Gommers, Ceuleers, Braine en Bauwens vernoemen. De jongens van Turnhout overtroffen zich echter en dwongen de algemeene bewondering af. Het behaalde half sukses is dan ook de vrucht van hun moedig aan klampen en hun intensief streven. Daarmede is het bewijs geleverd, dat het allerminst een «walk-over» zal wor den voor Beerschot. Tubantia ging met 34 winnen op het veld van F. C. Mechelen, wat voor de overwinnaars oprecht een schitte rend resultaat is. In West-Vlaanderen werd de verras sing gebracht door V. G. Oostende, dat F C. Brugge in bedwang hield. De 2-^-2 uitslag moet voor de kunstjongens een stimulant zijn om op den ingesla gen weg voort te ijveren. De wedstrijd C. S. Brugge—Knokke stond volkomen in het teeken van de suprematie der Bruggelingen. Deschep- per was hier in zijn .élan» en reali seerde niet minder dan vier doelpun ten. terwijl Vanden Abeele en Poel voorde voor de andere zorgden. S. K. Roeselare deed de zaken best door Kortryk Sport zoo maar met 7-3 te verpletteren. Ook Meenen gaf Stade Moeskroen geen schijn van kans. In Oost-Vlaanderen hadden we geen kompetitie en werden slechts een paar vriendenwedstrijden betwist. De meest belangrijke bracht Eendracht Aalst tegenover Gantoise en de .Ajuinen» wisten gepast met 32 te winnen. Aan de rust leidde Aalst reeds met 30. De doelpunten werden verwezenlijkt door Voogt en Cornells (2). In de 2de helft speelden de Gentenaars heel wat beter en langs Dol zouden ze twee goals lukken, zoodat de eindstand 3-2 werd. In Brabant speelde White Star en Union een gelijkopgaanden wedstrijd die met een 11 resultaat werd beslo ten, terwïjl Anderlecht aan C. S. Halle geen schijn van kans gaf. Bij de over winnaars stelde een zekere Jacobs zich heel speciaal in vedette door de vijf doelpunten voor zyn ploeg te scoren. De beroepsrenners betwistten Zon dag te Woluwe bij Brussel het krite- rium der kampioenen, dat door Albert Billiet op prachtige wijze gewonnen werd. De crack van Laarne toonde hier nogmaals, en dit tegenover uitsteken de tegenstrevers, dat hij nog .rijden» kan. Hij heeft zijn zege vast en zeker niet gestolen en tot het laatste oogenblik was ze erg onzeker. Een Georges Claes, een Dedonder, een Seyen en andere Seynaeve stelden zich geweldig te weer en leverden waarlijk schitte rend werk. Ze haalden dan ook loon naar verdienste door het bezetten van schitterende eereplaatsen. Om te eindigen moeten we nog na druk leggen op de zege, door Schotte te Mechelen behaald. Die sterke ren ner van Waregem heeft ongetwijfeld nog niet opgehouden, van zich te doen spreken. LOUIS. De tabel die wij hier laten volgen, geeft u onderscheidenlijk de technische prestaties van drie Olympiaden, namelijk deze van Franckfort a/Main, deze van Weenen en deze van Antwerpen, die stellig een dokumentatiewaarde uit maken voor onze «Vrije Zwemmers» en liefhebbers van de zeer nuttige zwem- sport. Zijn de verwezenlijkte tijden, in de verschillende specialiteiten van kapitaal belang, deze die intusschen in de respektiévelijke landen aangesloten bij de S. A. S. I. op den voorgrond werden geplaatst dienen in 't bijzonder onze aandacht gaande te houden, gezien zij over gansch de lijn bepaald aanmoe digend zijn. Méér nog. men mag zonder overdrijving de overtuiging toegedaan zijn, dat Finland, plaats waar de 4e arbeidersolympiade doorgaat, een uiting zal bewerkstelligen van waardige en te onderlijnen technische prestaties die zullen kunnen wedijveren in het kader van de internationale tijden die de algemeene aandacht op hoogspanning houden, en gesteld zijn naar onze bepaalde richtlijnen der lichamelijke opvoeding. Franckfort Weenen Antwerpen VROUWEN 100 m. borstzwemmen 200 m. borstzwemmen 100 m. rugslag 200 m. rugslag 100 m. crawl 200 m. crawl 4 x 100 m. aflossing borstzwemmen 3 x 100 m. aflossing 3 zwemwijzen) 4 x 100 m. aflossing snelzwemmen MANNEN 100 m. borstzwemmen 200 m. borstzwemmen 400 m. borstzwemmen 100 m. rugslag 200 m. rugslag 100 m. crawl 200 m. crawl 400 m. crawl 1500 m. crawl 4 x 100 m. borstzwemmen, aflossing 4 x 100 m. vrije slag, aflossing 3 x 100 m. 3 zwemwijzen, aflossing a/Main 1925 1931 1937 1.39 1.37.2 1.31.9 3.29 3.27.6 3.17 1.35 1.33 1.30.8 1.32 1.23.4 1.20.6 3.19 3.11 3.05 6.54 6.47.4 6.48.2 4.42.4 4.39.5 4.27.1 5.59.2 5.53.4 5.42.9 3.58.2 3.50 3.52.5 1.19 1.20.4 1.20 3.11.2 2.57.8 2.57.1 6.28.4 6.21.4 6.21.1 1.21 1.18.1 1.17.6 3.02.4 2.55.8 2.51.8 1.06.4 1.06 1.05.8 2.37.3 2.33.8 2.33.5 5.59 5.52.9 5.31.2 25.42 24.31.6 23.11.1 5.40.4 5.39.4 5.37.2 4.42.1 4.35.4 4.32.4 RANGSCHIKKING DER 3e OLYMPIADE 1 II III IV V VI VII 6 8 Finland Tsjecho-Slovakije D. T. J België Tsjecho-Slovakije A. T. U. S Frankrijk Spanje Holland Zwitserland Palestina Noorwegen ALGEMEEN KLASSEMENT 6 5 1 2 4 1 3 2 1 1 1 4 2 1 1 3 3 1 3 1 3 2 1. Finland 2. Noorwegen 3. België 4. Frankrijk 5. Spanje 34 p. 87 p. 6. Holland 83 p. 7. Tsjecho-Slovakije ATUS 14.p. 46 p. 8. Zwitserland 7 p. 42 p. 9. Tsjecho-Slovakije DTJ 6 p. 40 p. 10. Palestina 1 p. TOLSTOJ met zijn vrouw Gravin Tolstoj. De klasseering verkrijgt men door toekenning aan den le6 punten 4 p. 3e 3 p.4e 3 p.5e 1 p.6e 0 p. P. D. M. Als dochter van den Russi- schen hofarts, Dr. Baers, geboren, groeide de kleine Sonia onder goede bescherming en in uitstekende voor waarden op. Zij ontving in Moskou een verzorgde opvoeding, studeerde muziek en letterkunde, en bewoog zich onbekommerd en levenslustig tusschen de jonge lieden, die gere geld het vaderlijk huis bezochten en met haar en haar zusters vriend schap sloten. Onder de jonge mannen was het vooral Polianow, die zich heel in het bijzonder voor haar interesseerde, voor wien ook haar jong hart snel ler klopte en die ook reeds vast op haar jawoord rekende, toen plotse ling de briljante, adellijke officier en daarenboven toen reeds vermaar de schrijver Leo Tolstoï zijn oogen op haar wierp. Hij was een zestien tal jaren ouder dan het meisje, dat er achttien telde, verkeerde reeds sinds langen tijd aan huis en had tot hiertoe den indruk verwekt alsof hij belang stelde in haar oudere zus ter Lise, toen hij nu allen en niet het minst Sonia door zijn huwe lijksaanzoek met verbazing sloeg. Na een korte aarzeling tusschen haar jeugdliefde en deze van het noodlot, die zich nu aanbood, ging ze op zyn huwelijksaanzoek met vreugde in en schonk den interessan ten en hartstochtelijken schrijver haar hand. Maar dit besluit zou he laas voor haar veel leed, meer nog, een armzalig, vertroebeld leven be- tekeenen. Terwijl ze nog in de zoet ste huwelijksdroomen zweefde, die voor een meisje uit deze jaren een opvolging beteekenden van kleine flirts, van lief desgeschiedenis j es en vrijages met dezen of genen, alvo rens in het huwelijksbootje te stap pen; een tijd, waarin niet zooals heden een jong mensch reeds op grond van eigen ervaringen mocht kiezen, wikken en wegen, in deze dweepzieke periode vol verwachtin gen zou ze van haar bruidegom een daad van onbegrip en brutaliteit be leven, die aan haar jonge ziel een zwaren slag zou toebrengen Leo Tolstoï gaf haar, deels om haar lief de op de proef te stellen, of mis schien wel om haar onbezoedelde reinheid te kwetsen, zijn dagboeken te lezen, waarin heel zijn losbandig, onbeteugeld liefdeleven van Russisch officier was tentoongespreid. Was dus Sonia's verlovingstijd al niet zonder pijnlijke ervaringen, haar huwelijksleven zou echter, hoe lan ger het duurde, een echt martelaar schap worden. En toch bleef die vrouw als een reine engel aan de zijde van dien excentrieken, zich zelf kwellenden, sektairen en aan onveranderlijke ideeën verslaafden man, van dit genie; zij maakte zijn leven tot het hare, vergaf hem steeds weer zijn brutaliteiten, zijn beschimpingen, de vernederingen die zij moest doorstaan; zij verzorgde hem toen hij ziek was, hield de ka mer in orde wanneer hij werkte, schreef zijn handschriften af en hield zelf de briefwisseling met zyn uitgevers. Ze schonlk hem niet min der dan zestien kinderen, waarvan er in feite maar acht in leven ble ven; zij verzorgde ze en voedde ze op; ze was wat men een liefderijke, zachte en offervolle moeder noemt en ook hierin zou ze de smart moe tan beleven dat haar dochter Sascha in den strijd tusschen haar ouders heelemaal partij koos voor haar va der en hem ook versterkte in zijn opvattingen van het tEchte kristen- domDeze zienswijze van Tolstoï, waarbij hij zijn boozen geest Tsjerkow, betrok, maakte tenslotte van geheel zijn echtelijk en familie leven een ware grap. Tolstoï gaf zijn have en goed weg, trok een zeer weinig grafelijk boerenpak aan en ging met naakte voeten wandelen. Hij wilde arm zijn en niemands ar beidskracht opeischen. Hij maakte zijn schoenen zelf en kastijdde zich zelf voortdurend. Met zyn jongere kinderen bewoonde hij een ellendig gemeenschappelijk huis en toen hij tenslotte door het slechte eten, door gebrek aan lichamelijke verzorging, ziek werd, dan was het zijn vrouw die hem ging terughalen, die hem in het grafelijk bed toedekte, en hem met allerhande artsenyen en voed zame spijzen weer gezond maakte en het kwaad wegwerkte dat hij zich zelf had aangedaan. Als geloovige. kristen vrouw, die regelmatig ter kerke ging, was het buiten al het andere vooral zeer pijnlijk, dat haar man, door zijn sektebedrijvigheid en door de «betui ging van zijn beter kristendom» zijn eigen excommunicatie veroorzaakte. Daarenboven was hij tegenover haar alleen slechts de dwingeland hij zonderde haar van de wereld af, be waakte jaloersch al haar doen en laten, en verbood haar de muziek stukken te spelen waar ze het meest van hield. Sonja, die zich het leven aan de zyde van een zoo beteekenis- vollen man ongetwijfeld anders had voorgesteld, vol van eerbiedbetuigin- gen en van belangwekkende gebeur tenissen, omgeven van aanhangers en van bewonderaars, gevuld met suksessen en triomfen, moest het be leven, dat het genie van een man, met wien ze bijna een halve eeuw zijde aan zyde leefde, voor haar slechts een tragedie was. Ze kende nooit de vreugde van een dag glans; en van zijn genialiteit, van zijn dichterlijk prestatievermogen, van zijn filosofische wijsheid, bleven haar alleen maar bitterheid, ontgoo cheling en mishandeling over. Ze droeg dit alles als een martelares, omdat zij instinktief voelde, dat de misdadiger soms nog meer lijdt dan het slachtoffer en dit haar nog de grootheid schonk van de vergiffenis. De geschillen in dit ongelukkig hu welijk bereikten soms zoo een hoogte punt, dat Tolstoï besloot de vrouw, die hij nog steeds liefhad, voor altijd te verlaten. Op zekeren dag kwam het dan zoover en hij vluchtte, ver gezeld van zijn dokter Markowitzki. Door den nacht en de mist vertrok hij, zonder zelfs afscheid te nemen. Toen Sonja dit gewaar werd, brak alles in haar en wenschte ze enkel nog maar te sterven. Ze trachtte een einde te stellen aan haar leven door verdrinking in den vijver van het kasteelpark, maar werd door bedien den gered. Maar had haar leven nu nog eenige beteekenis als hij. dien zij liefhad en liefhebben zou tot haar laatsten snik, haar had verlaten? Tolstoï was zijnerzijds tijdens zijn Vlucht plotseling ziek geworden en daar hij hooge koorts had besloot de dokter dat men niet verder zou reizen. In Astapowo werd hij in het stationsgebouw te bed gelegd. Zijn toestand verergert. Uit Moskou en Petersburg komen journalisten, ko men zijn kinderen, zijn vrienden, zyn volgelingen aan. Dit kleine station is het middenpunt van de belangstelling en een nog nooit ge zien schouwspel speelt zich hier af. Er zijn slechts kleine huizen, zeer weinig afspanningen, en heelemaal geen hotel. In ledige spoorwagens richten de menschen zich in. Maar bij Leo Tolstoï worden alleen maar den dichter Tsjerkow en zijn doch ter Sascha toegelaten. Wat moet de arme vrouw geleden hebben toen men doof bleef voor al haar smeeken en men haar den toe gang verbood, om, nadat zij een gansch leven naast hem had door gebracht, aan zijn sponde te ver toeven op het uur van den dood! Het werd haar niet gegund hem vaarwel te zeggen, want toen zij hem eindelijk benaderen mocht, was de doodstrijd al begonnen. Vreemde menschen en dagblad schrijvers weenden bij het zien van de zwaarbeproefde vrouw, die nog door een laatste wilsbeschikking zou worden vernederd; Tsjerkow, haar onverzoenlijke tegenstrever, was be last geworden met het beheer van Tolstoï's letterkundige nalatenschap. LEO TOLSTOJ Moesten wij de gazetschrijvers en sportkroniekers gelooven, dan had 'n duivenliefhebber op 'n dag niet veel anders te doen dan op zyn duivenkot te zitten, en nochtans, vroeger waren er ook goede duiven en dan maakten de beoefenaars van onze sport daar zooveel spel en zooveel werk niet aan!» Ziedaar hoe sommige kameraden soms oordeelen en spreken. Zulke taal komt dan ook gewoonlijk van liefheb bers, die zich de moeite ontzien hun vogels de vereischte zorgen te be steden; ze zouden willen prijzen spelen, zonder zach de minste inspanning te getroosten, zonder eenig werk, zonder eenige uitgaven, zonder het goede ras zelfs. Dat het er vóór vijftig jaar heel an ders naartoe ging bij de duivensport zal niemand betwisten, maar dat het te dien tijde ook zij waren, die den besten oppas aan hun duiven bezorg den, die hun kolonie het wijst wisten te leiden en te besturen, weike de schoonste lauweren oogstten, is even min te betwijfelen. Zoo was ik een dezer dagen m ge sprek met een onzer oudste en ook wel beroemdste Vlaamsche melkers; een man met rijpe ondervinding en die sedert nagenoeg een halve eeuw in dui vensport steeds zijn woordje mede te spreken had. Toen ik twintig jaar oud was, zoo sprak hij, (de man is nu in de zeven tig) dan bezat ik van de beste duiven. die er toen bestonden. Op t-en en aen- zelfden zomer speelde ik soms t.en en nog meer eérste prijzen, dikwijls met •merkelijken vooruit. Natuurlijk had ik beste rasvogels, doch mijn wellukken lag steeds meer aan mijn manier van verzorgen en werken, dan wel aan myn duiven zelf. Ten bewijze daarvan: toen ik van mijn beste koppels iongen ver kocht of wegschonk, dan konden de nieuwe eigenaars er niet uithalen wat erin stak en dan kionk het, evenals het heden nog gaat; ik ben bedrogen! Mijn allereerste geheim bestond in de jaarlijksche winterscheiding der ge slachten, waar men alsdan nog maar weinig van hoorde. Door dit stelsel kwam ik tot de bevinding, dat winter- jongen in alles moeten onderdoen voor iomerspruiten, deze fyner en dikkei ge pluimd, slapper in den vleugel en diens volgens gladder in onvermoeibaarder in de vlucht. Sommige kenners van dien tijd keur den mijn duiven gewoonlijk af; men beoordeelde dan den waardegraad eener duif naar de stramheid en veer kracht van den vleugel; slappe vleugels werden verwezen en zóó kwam het, dat ik door velen werd verdacht van bedrogpleging, omdat mijn duiven beoordeeld werden als niet machtig ge noeg voor de wondertoeren, die ze ver richtten. Mijn tweede geheim bestond in net schatten van de raswaarde der duiven naar de fijnheid en zachtheid der plui- Ook in de fruitboomteelt stelt men meer en meer vast dat een maatregel gewoonlijk zeer verstrekkende gevol gen heeft. Zoo zal men bijvoorbeeld een boom behandelen met het oog op het bestrijden van sommige ziekten en tegelijkertijd kan deze maatregel heel wat andere gevolgen hebben. In het bekend Zwitsersch onderzoe kingsstation van Wadenswil heeft men nagegaan welke invloed de behandelin gen, door de boomen ondergaan, op de bewaarbaarheid van het fruit kunnen hebben. Men kwam bij deze onderzoeking be trekkelijk vlug tot een eerste besluit Het fruit voortkomende van boomen ■welke sterk gesnoeid waren bleek heel minder weerstandskrachtig tegenover de z.g. bewaringsziekten en dit was des te meer opvallend wanneer de betrok ken boom slechts een geringe produk- tie gegeven had. Het fruit voortkomende van geringde groote takken waarbij het aantal vruch ten door uitdunnen tot een derde wer den ingeperkt gaf, zeer ongunstige uit slagen. Algemeen gesproken mag men aan nemen dat de bewaarbaarheid van het fruit des te zwakker is naarmate de verhouding van de totale bladopper vlakte tegenover het aantal vruchten welke voedingsstoffen noodig hebben. verschuift ten gunste van net eerste Wanneer de boomen beschikken over een groote voorraad koolhydraten te genover een in verhouding klein aan tal vruchten, dan zal het Iruit voor tijd rijpen en zich tevens uiterst slechi bewaren. Soorten welke gemakkelijk vleesch bruine vlekken vertoonen mogen m geenenkel geval te laat geoogst wor den. Om de houdbaarheid welke eigen is aan elke soort tot volle uitwerking te brengen, moet alles vermeden worden wat de opbrengst van den boom kan beperken of wat zou aanleiding geven tot afwisselende opbrengsten van jaar tot jaar. Boomen welke van jongsaf degelijk en doelmatig gesnoeid werden, welke door passende besproeiingen steeds ge zond werden gehouden, -welke regel matig en volledig (niet enkel met beer) bemest werden en welke tengevolge van al deze maatregelen alle jaren ge middelde of groote opbrengsten ge ven, leveren tevens het fruit dat men best en langst kan bewaren. Zoo komen we tot het besluit dat we reeds bij den aanvang voor opstelden geen enkele maatregel of hij oefent ook onrechtstreeks invloed uit V. S. men. Dan weraen net grootste ge deelte der hokken gevormd' met vreem de gevangen duiven, verkoopin.en ken de men niet, doch zoodra iemand een misvlogen dompeiaar kon bemachti gen, en de vleugel droeg verschillende contremerken, dan werd er natuunyt uit gexweekt. Wanneer het nu geoeur- de dat ik dergelijke verdwaalde gas ten, hetaij oude of jonge, in handen kreeg, hetgeen zich teer dikwijls voor deed, daar men mij, als befaamd lief hebber, gewoonlijk mijn gedachte er over polste, dan wist ik, wanneer de vogels mij bevielen, hiermede samen te kweeken, wat mij dikwijls beste uit slagen gaf. Bij dien samenhweek trachtte ik dan altijd dat jong te bemeesteren, dat meest gelijkheid vertoonde met mijn eigen ras, zelfs al scheen net op licha melijk gebied ondergeschikt bij zijn weerga. Alzoo behield ik zoo zuiver mo gelijk de type mijner soort en versterk te ik het bloed. Waar ik ook steeds van hield, en nu nog, dat was om in mijn duiven do donkere pluim te behouden. Altijd gal ik onder mijn kweekelingen den oor rang aan de vuilblauwe de donkere ol vuilgeschelpte, enz. Reeds van in het nest kon ik mijn ui taf ting doen. Do jongen met zware pooten, zwarte bek ken, waren altijd mijn lievelingen om dat dit mij de overtuiging gaf van sterfc bloed. Onder mijn beste vuegers ont moette ik ook wel eens een bleekblau we, zelfs een bonte, maar als kvrekes hield ik er niet aan en zelden werden ze daartoe gebruikt. Naar mijn ge dachte is de verschijning van bont en de verbleeking van gevederte een tee ken van rasverval en ik meen wel, dat ik het dank zij mijn kweekmethode, zooveel jaren suksesvol heb kunnen volhouden. In mijn jongen tijd keek men ooB wel naar de oogen, maar van de heden- daagsche keurstelsels wist men niet ta spreken. Zelf heb ik er nooit eenig be lang aan gehecht; gaarne zie ik vogeia die zuiver zijn in het oog en wier ge zicht blinkt en straalt van gezondheid en zenuwachtigheid. In mijn langa loopbaan heb ik op mijn hok aller hande soorten van oogen gekend en dia kleuren veranderden, naarmate Us nieuwe kruisingen deed en andere ras sen inbracht. Hetzelfde gold voor da pluimenkleur. Niettegenstaande mijn persoonlijke ondervinding ben ik toch altyd met den tijd medegegaan. Al was alle nieu wigheid geen verbetering, toch moet ik Dekennen, dat men er mee de oude principes maar moeilijk meer komen xan. Andere methodes van kweeken, ven spelen, van voeden, verzorgen en africhten hebben er ontegensprekelijk toe bijgedragen om het aantal goede liefhebbers en goede duiven te verme nigvuldigen. Door allehande kunstgre pen is men er toe gekomen de snel heid en aanhoudendheid tier duiven merkelijk te verhoogen. Tegenwoordig worden de liefhebbers in de sport- en nieuwsbladen van al de punten der liefhebberij op de hoogte gebracht en wie met den vooruitgang niet meëwil, boert achteruit! In de woorden van dezen ondervin- dingryken sportkameraad liggen er voor velen talrijke wyze wenken en lessen besloten. Aan on) e lezers deze te volgen en toe te passen! Nadruk verboden. CARLO. Verantwoordelijke uitgever R Vercammen. St Pietersnleu- tr 64, GENT Heftige Duitsche bombardementen verwoesten de Poolsche hoofdstad, Warschau, waarvan nu slechts puinen overblijven. 1 t 9 -AKKERTJESzijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hart, de maag en de nieren. AKKERTJESkunt Ge elk oogenblik noodig hebben. Heb dus een doosje in huis Een goede raad: Neem een "AKKERTJE" óók bij griep, kou, influenza, verschol in den rug, lendenpijn, nare dagen, land- en kiespijn, hoofdpijn, ene. Het helpll Let op dit 'AKKER"merk Per doos van 12 stuks fr. 9.50. - Per doos van 6 stuks fr. 5— - Verkrijgbaar bij alle Apothekers. J4T

Voor Allen | 1939 | | pagina 6