ONZE STADSPOLSUEM A A LST BONTE AVOND hofstade Krabbels van Pierken GemeentferaaJzitfing Nieuwerkerken Herzele KERKSKEN Verantwoordelijke redaktie 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 De plezanterijen in de hooge administratie. Onze belastingbetalers zullen het lolleken gebeurlijk wel bijpassen. -- De oude St. Anna- brug zal weldra verdwijnen. -- Een op punt- stelling over het bouwen der nieuwe brug. - De bevolking van het Koninklijk Atheneum Hel stedelijk zwembassin T extielbewerkers-sters en breisters AKADEMIE bew. Salabert. 1) Orkest fantasie op «Sneeuwwitje», muziek Churchill, 2) American Step, stepdans door Johnny en Freddy; 3) Liesjes Feestdag, door de tooneelgroep Herman Heyer mans. Poos 4)' 5) 6) 7) 8) Orkest Wals «Liefde en Geheim», muziek Gauvin, bew. Salabert. Spreekbeurt door Alfons Berghman, schepenen. Johnny zingt Hollandsche schlagers; Orkest «Gavotte», muziek Paul Lincke, bew. Salabert; «Follons the Fleet», stepdans door Johnny, Freddy en partners. Dit feest wordt gegeven ten voordeele van het Pakket v. d. Soldaat en de noodlijdenden der stad. Inkomprijs 5, 3 en 2 frank. Kommunistische meeting /tv b 4 Voor Allen - 15 Okt. 1939 NIEUWS UIT HET 't Is een plezante historie die we onze lezers willen vertellen. Het is veel eer een plezanterie van de hooge admi- nistratie. De belastingbetalers zullen echter het kind der rekening worden. Ziehier waarvan er sprake is door het provinciaal goevernement werd het stadsbestuur verschillende malen aan gemaand de ons toegezonden twintig duizend zakjes met aarde aan de be volking te bestellen. Dat is een werkje dat eigenlijk niet op een-twee-drie klaar is. Er is personeel noodig voor het vullen der zakjes en dan moeten deze nog aan de bevolking uitgedeeld worden. We waren niet geestdriftig gestemd om onmiddellijk uitvoering te geven aan het bevel van den goeverneur. We Iconden ons niet goed indenken hoe twee luttele zakjes zand een huisge zin bij gebeurlijk luchtbombardement zou hebben beschermd op afdoende wijze. Maar wat wilt ge De hoog ere instanties weten wat er moet gedaan worden we worden verzocht zelfs met aandrang t het bevel van den heer goeverneur uit te voeren. We ge hoorzamen. Tienduizend zakjes aarde worden aan de bevolking besteld en dan, na de vele vermaningen om te bestellen, kwam een nieuw bevel, be vel dat aldus luidt «dat de algemeene kommissaris voor de luchtbescherming mee deelt, dat de uitdeeling van de zakjes aarde dient stopgezet. Bi] vestigt er de aandacht op dat deze zakken, met aarde gevuld, bestemd zijn voor kollektieve bescherming en moeten dienen tot het aanbren gen van beschuttingen tegen bom men- en granaatsplinters. Zij zul len door de gemeentebesturen wor den geplaatst aan de te bescher men inrichtingen posten van de territoriale wacht, hulpposten, loopgraven dienende als schuil plaats, gemeentegebouwen, enz. Voila, niet minder dan dat 't Zou ons niet een ziertje verwon deren dat we eerstdaags nieuwe beve len kregen, die ons opleggen de uit gedeelde zakken aan huis te gaan af halen. Ge lacht, en met reden Maar vergeet dan a.u.b. niet dat de hooge administratie gevormd wordt uitsluitend door feniksen, en de ge meentebestuurders, vooral de Aalster- sche, door loutere geldverkwisters... Een lezer vraagt ons hoe het gesteld is met het afbreken van de bestaande St. Annabrug. Daar het hier een probleem geldt dat duizenden inwoners, die dagelijks van deze brug gebruik maken, aanbe langt, mllen we ten gerieve onzer le zers deze zaak wat breedvoerig behan delen. Ziehier dus Op Donderdag 30 December 1937, werd het bouwen van nieuwe kaai- en walmuren voor den Dender in den doortocht der stad Aalst aanbesteed. Deze aanbesteding voorzag eveneens het bouwen van landhoofden voor een nieuwe hefbrug, alsook het afbreken van de thans bestaande St. Annabrug. De nieuwe brug krijgt een eenigszins andere richting dan de vroegere, meer naar den kant der Vaarstraat toe. Deze richting, aanvankelijk voorgesteld door den dienst van Bruggen en Wegen, werd na onderzoek en na vele bespre kingen in het schepenenkollege, in den gemeenteraad, met belanghebbenden, waarbij ondermeer de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegenafvaar digingen van de bewoners der Molen straat, enz., aanvaard en goedgekeurd. De voornoemde werken moesten aan vang nemen op 1 April 1938, en vol tooid zijn binnen een termijn van 800 dagen. De landhoofden der brug moes ten klaar zijn 200 dagen na den dag vastgesteld voor den aanvang der aan neming. Verder voorzag het lastenboek onder art. 12 dat de bestaande St. Annabrug zou afgebroken worden, na dat de nieuwe brug in dienst zou wor den gesteld, en ten vroegste 400 dagen na den dag vastgesteld voor den aan vang der werken. Het bouwen der nieuwe hefbrug was niet begrepen in bovengemelde werken en maakte deel uit eener afzonderlijke aanbesteding. Deze aanbesteding had plaats op 28 Juli 1939, en het werk is aanvaard door de firma Nobels-Peel- man van St. Niklaas, welke firma vol gens de bepalingen van het lastenboek gehouden is de voltooiing der brug te verwezenlijken op datum van 10 Fe bruari 1940. Vervolgens komt nog de elektromekaniek-instellingzoodat zon der onvoorziene voorvallen, de brug vermoedelijk rond einde Maart 1940 in dienst zal kunnen gesteld worden. m De algemeene aannemers der kaai- en walmuren de N. V. Sotrahy, heeft flink en vlug doorgewerkt, en wel zoo danig dat zij met de uitvoering onge veer een jaar vooruit zijn op de tijds bepaling vastgesteld door het lasten boek. Dit gaf als gevolg dat eenerzijds de aannemer verzoekt, teneinde in «ijn werk niet te worden gestremd, de be staande St. Annabrug te mogen afbre ken of zoo niet dat er hem van 10 tot 12.000 fr. schadevergoeding per dag zou worden betaald, en anderzijds dat de nieuwe brug niet zal geplaatst wor den voor de andere wordt afgebroken. Vermoedelijke datum voorzien voor het afbreken der thans bestaande St. Annabrug rond einde November wij. De stad Aalst zal dus ongeveer m»r maanden zonder brug zijn op het pi I Molenstraat naar Molendries. De inwoners zullen zich dus moeten behelpen met eene noodbrug (passerel le) welke de Staat zal bouwen omtrent de nieuwe landhoofden. Deze noodbrug zal de bestaande pas serelle vervangen. De bevolking van het koninklijk athe neum, is dit jaar opnieuw met enkele tientallen gestegen. Inderdaad: voor het jaar 1938- 39 waren 920 leerlingen; voor het jaar 1939-40 zijn er 976 inge- SChl"&V6Tl6Tl De onderverdeeling daarvan is als V°442 in de voorbereidende afdeeling. 321 in de middelbare afdeeling 103 in de Grieksch-Latijnsche afdee ling. 61 in de handelsafdeeling 49 in de wetenschappelijke afdeeling. Als de verbouwing eenmaal zal vol tooid zijn, zullen deze cijfers ongetwij feld nog stijgen, zei ons iemand die het kan weten. We wenschen hartgrondig dat het inderdaad zoo zij. Aan rondneuzertoekomende week schrijven we een paar woorden over het stilvallen van de werken in de Dr Demoorstraat, enz. EUG. DEPREZ - Hij is een politieke antiquiteit, zeggen sommigen. Zij bedoelen den heer Romam Moeyersoen. Een politieke antiquiteit Is hij daarmee te voeten uit getee- kend Wij gelooven het niet. Ongetwijfeld, zijn politieke begrip pen zijn veranderd. Zijn politieke vor ming is van vroegeren datum, toen de politieke en sociale verhoudingen an ders waren heelemaal anders. En wellicht heeft hij zich niet meer kun- nen aanpassenzooals t moetde ouderdom brengt sleet mee op de e_ens gevestigde begrippen der jeugd en laat ook veel minder nieuwe denkbeelden toe. En toch... Toch blijft hij de politieke vos die de belangen zijner partij en van zijn klasse dient, dag-in, dag-uit, met een weergaloos geduld. Hij aanvaardt nederlagen maar 's anderendaags zet hij zijn werking voort. En hij heeft het oog op alle politie ke details de geringste benoeming van personeel ontsnapt hem niet de klein ste politieke zaak trekt zijn aandacht. Hij is de man die werkt met 'n nauw gezette politieke berekening. Zijn hoo ge politieke relaties gaven hem t ge mak te werken achter de schermen en somtijds werd er iets door hoogere in stanties gekelderd of werd er een te genovergestelde beslissing genomen - en men wist niet goed van waar dat kwam. De heer Romain Moeyersoen kan wel een politieke antiquiteit zijn maar hij blijft een kracht voor de katholieke partij. De koncentratie dreef hem in de lo kale politiek op het achterplan. Hij aanvaardde... Maar bleef waken. Hij had vroeger gehoopt revanche te nemen en Nichels het burgemeester schap te ontnemen, maar hij moest berusten in den kandidaat-burgemees ter Pedro. Pedro was een mislukking. Moeyersoen kan hopen, dat nog een maal 'het uur der revanche zal slaan. 1 Wanneer De populariteit was immer een gie rige moeder voor Romain. Er bestaat veel kans toe, dat deze nooit veel geeft aan hem. Want Moeyersoen leeft niet in en met het volk, zooals burgemeester Ni chels maar hij leeft er nevens, hij leeft er boven. Hij is ongenaakbaar voor den man uit de straat. Socialistische Vooruitziende Vrouwen een wekelijksche badgelegenheid biedt. Er worden volksbaden voorbehouden aan 1,50 fr., maar ook. baden aan 5 fr. Dit op aanvraag en tot bevrediging van het kliënteel. Het staat vast dat zii, die wenschen te genieten van speciale tarieven, uren en dagen, daar geregeld hoeven van gebruik te maken, opdat zulks voor de inrichting geen schade- pos worde, dat dan zou aandringen op wijziging, t Hier wordt dus een beroep gedaan opdat vooral de bezoekers van den Dinsdagnamiddag tot 7 uur talrijker deze uren zouden gebruiken. Moge dit praatje eenieder overtui gen dat de uitbating van het zwembas sin het e-nstig meent, dat er naar gestreefd wordt een hoogst getal bezoe kers te krijgen, ten einde de algemeene kosten en uitgaven te weren en aan onze Aalsterr-che bevolking een badge legenheid te bezorgen, ononderbroken, den ganschen winter door. Neem een wekelijksch bad! Doe aan zwemmen! Bezoek en steun uw eigen stedelijk zwembassin! Toen er nog vaag sprake was van een gesloten zwembad, werd betoogd, dat een degelijk, koniortabele zwem inrichting voor Aalst hoogst noodig was; dat alleen een gesloten kom kon voldoen aan de eischen en de hoogste rendeering kon geven. Sedert de opening van het stedelijk zwembad, stellen we vast, dat de eerste drie maanden, zijnde 65 zwemdagen, er 31656 baden werden genomen, of ge middeld 437 per dag. Bewijst zulks niet dat het stads bestuur een degelijke onderneming in het leven heeft geroepen, die eenieders belangstelling trekt, door wie het al gemeen gewaardeerd wordt? Wat zal het een weelde zijn te kun nen baden in een „verwarmd, aange naam bad gedurende de winterdagen, dan als men voorheen verplicht was gedurende negen maanden het zwem- men stil te leggen! En toch moeten we vaststellen dat nog een overgroot aantal den voet niet heeft gezet in deze moderne, aantrek kelijke inrichting. Het nut van het baoen en zwemmen voor de gezondheid wordt door iedereen nog niet beseft en minuer gaat het er in, dat terwijl het buiten koud is en vriest, er binnen een passende warmte kan heerschen boven en in het zwemwater. Althans zijn het geen woorden meer. maar werkelijkheid. Kom even zien en ge zult u overtuigen van de heerschen- de reinheid, van het kristalheldere water dat physisch als scheikundig en bactereologisch zuiver en onbesmet is. Ge zult de levenslustige baders bij het koude wader zien genieten van het aomersche klimaat. Ge zuit u aange trokken voelen om het even te wagen u te water te begeven. Ge zult u een vaste wekelijksche uur voorbehouden om een versterkend bad te nemen. Niemand kan nog beweren dat er geen zwemgelegenheid is. OP alle uren van den dag kan gezwommen, gebaad worden. De uurschikking tracht ieder een te bevredigen. Het moet er van jongs af inge- kweekt worden. De scholen vinden hier een bron om te doen aan prakti sche gezondheidsleer, aan volledi/e en nuttige lichaamsoefening. En dat bij winterdagen, als men over de ge- wenschte turnzalen niet beschikken kan en buiten de beweging dient uit te voeren. Reeds trekken rangen scholieren naar het bad, den lach op het gelaat, de beentjes reppend om het eerst in het water te zijn. De scholieren betalen slechts één frank! En dat voor 40 minuten ver warmd bad, onder een voltallige bewa king! Kan het beter? Er zijn scholen die nog niet aan baden doen en ik tel er dertien, die geen 10 minuten van het zwembad ver wijderd zijn. Gezondiheidsgewoonten bij kinderen aankweeken is een doel en Daden is er vast en kostelijk. Het ligt niet minder aan de ouders om er op aan te stuwen, opdat de klas waarin hun kinderen zich bevinden, Waarde Gezellin, Wij noodigen u dringend it ot het bijwonen der algemeene vergadering, op Zondag 15 Oktober, te 2,30 uur na middag, in het Volkshuis. Ingar Hooge Vesten. Dagorde: Allerlei mededeehngen in verband met den huidigen toestand. Jaarlijksche Tombola. We drukken onze leden op het hart, de bons die ze op de vergadering heb ben ontvangen, niet te vergeten. Er zal geen rekening worden gehouden met verloren of vergeten bons. De aanwezigen worden verzocht een tas mede te brengen. N. B. De leden wier echtgenoot of zoon (ongehuwd en bij hen inwonend) tot het leger is opgeroepen, worden verzocht, voorzien van trouw- en lid- boekje, het juiste adres dezer opgeroe- penen aan de bestuursleden te over handigen ten laatste tot 22 Oktober a s. Een pakket zal hun door tusschen- komst der S.V.V.-Aalst toegezonden worden. We brengen ter kennis van onze le den dat de vergoeding voor hospitali- satie, is verdubbeld van 1 Oktober 1939 af. De vergoeding zal dus 10 "rank per dag bedragen voor een gebeurlijk ver blijf in hospitaal of kliniek. HET BESTUUR. Gezien in sommige textielfabrieken en breiwerkhuizen gesproken of begon nen is met het ploeg- of nachtwerk, heeft het zijn belang te herinneren aan de beslissingen genomen door de pari taire kommissies van 27 November 1937 en 6 Januari 1938, die zijn als volgt: Van 1 Maart 1938 af zal net dubbel ploegwerk 7 3/4 uur per dag of 46 1/2 uur per week effektieven arbeid bedra gen. van dezen datum af zal de toeslag algemeen 9 t.h. bedragen op uurloonen en tarieven. Voor nachtwerk werden de tarieven en uurloonen van enkele ploegarbeiders met 26 t.h. verhoogd, derhalve dat de nachtarbeiders het weekloon van de dagwerkarbeiders na vijf nachten kun nen winnen. In «De Textielarbeider» van 2 De cember 1937 kan men over deze over eenkomst het volgende lezen. Het is dc eerste maal dat in de tex tielnijverheid officieel aanvaard wordt, dat de werkduur voor dubbele ploegen minder dan in de enkele ploeg zal wezen. De vermindering van den werkduur zal geen loonverlies voor gevolg heb ben integendeel zal dere vermindering voor veel gewesten we aarzelen niet te zeggen voor de meerderheid loonsverhooging medebrengen. De nachtwerkers uit de textielnijver heid zijn de eerste Belgische loontrek kers, die de 40-urenweek met behoud vanhet loon van 48 uren, hetwelk daarenboven verhoogd zal worden met 6 t.h. bekomen, zonder wettelijke re geling. Het is de eerste maal dat een rege ling voor nacht- en ploegwerk wordt afgesloten, welke toepasselijk is voor gansch Vlaanderen. De leden van den textielbond moeten met den vakbond waken op de toepas sing van deze overeenkomst. Moest het gebeuren, dat op de eene of andere fabriek of werkhuis daarvan afgeweken wordt, dan moeten de werklieden on middellijk den sekretaris van den tex tielbond verwittigen. Het overwerk Wij heben in het blad «Voor Allen» van zondag gewezen op de vragen voor overwerk en de aandacht gevestigd op het belang, de werkloozen aan het werk te stellen. Wanneer aoor bijzondere omstandig heden om het overige personeel van het werkhuis regelmatig te kunnen werken sommige werklieden meer dan 8 uren moeten werken, alsook in het belang van de veiligheid van het land, dan moet volgens het, gewoon ge bruik de 25 t.h. bijleg betaald worden. Tevens moeten wij de aandacht vestigen dat in voormelde gevallen het ministerie van Arbeid de vakbonden raadpleegt voor dat het overwerk toe gestaan wordt, en in geen enkel geval meer dan 8 uur per dag mag gewerkt worden zonder de toestemming van den arbeidskontroleur, zooniet zullen de straffen toegepast worden voorzien in de wet van 21 Juli 1921. Het blijkt dan (in den laatsten tijd) dat sommige patroons van deze wet geen rekening houden. Daarom is het noodig dat de werklieden de vakbon den inlichten als zij meer dan 8 uur moeten werken en voor de overuren den bijleg van 25 t.h. niet zouden be taald worden. van Dinsdag 10 Oktober Boekerij Nu de winter in aantocht is, bezoekt onze boekerij, die op dit oogenblik degelijk is ingericht geworden. Elkeen kan er boeken vinden naar zijn gading. Het rechte boek op de rechte plaats voor den geschikten lezer, voor kin deren. meisjes, vrouwen en mannen; lektuur voor eiken ontwikkelingsgraad. De boekerij is open 's Zondags, van 9 1/2 tot 11 1/2 uur; den Dinsdag en Donderdag, van 6 tot 8 uur. Wie in deze benarde tijden voor eenige ontspanning voor zichzelf wil zorgen, bezoekt dus onze bibliotheek. School van sierkunsten De leergangen der Akademie, schooljaar 1939—40, zullen aanvangen den Maandag 2n Oktober 1939, te 5 1/2 uur 's avonds; de praktische lessen van bouwkunde en beeldhouw kunde van 7 1/2 tot 8 1/2 u. 's avonds den Maandag 2n Oktober. De daglessen van kunstschildering zullen aanvangen den Maandag 2 Ok tober, te 10 uur 's morgens. De daglessen van kunstschildering zullen aanvangen den Maandag 2 Ok tober, te 1/2 uur 's namiddags. De daglessen van toegepaste kunst zullen aanvangen den Maandag 2 Ok tober, te 8 uur 's morgens. De praktische leergangen van ver siering-, hout- en marmerschildering zullen aanvangen den Zondag 8 Ok tober. De Zondaglessen voor de bouwkun de van 8 tot 10 en van 10 tot 12 uur, den Zondag 8n Oktober. De Zondaglessen oor meubelen- teekenen van 8 tot 11 1/2 uur, den Zondag 8n Oktober, De Zondaglessen voor juffers, den Zondag ln Oktober. Technische school voor bouwkunde De technische school voor bouw kunde werd geopend op Maandag 2 Oktober. In de toekomst zal het ambt van bouwmeester niet meer mogen uitge oefend worden zonder zijn studies ge daan te hebben in een technische school voor bouwkunde. De leergangen zullen plaats grijpen volgens uurrooster te bekomen in de school. Inschrijvingen worden nog aanvaard tot 17 Oktober. De besturende kommissie. Op Dinsdag 24 Oktober, te 19 uur, in het volkshuis, met medewerking der socialistische fanfare, de tooneelgroep Herman Heyermans en de keurgroep Johnny, Freddy en partners PROGRAMMA Vorigen Dinsdag vergaderde ander maal de gemeenteraad om een tiental punten in openbare, plus 6 in geheime zitting, te bespreken. Drie ondervra gingen. Aldus kregen we- een vergadering vap 3 1/2 uur. 't Was pas 8 uur als burgemeester Nichels de zitting opende. Het rexistisch lid» h. Hermans, schitterde eens te meer door zijn af wezigheid, een bewijs van de groote belangstelling welke hij in de bestuurs zaken der stad stelt. Na lezing van het verslag der voor gaande zitting, welke zonder eenige bemerking wordt aangenomen, han delt men in een drafje de volgende punten af 1. Afstand van grond op het kerkhof. 2. Begrooting 1940 der kerkfabriek St. Jozef. 3. Verkoop van grond op de Capu- cienbaan. (Alles zonder eenige bemer king aangenomen). PUNT 4. Gedeeltelijke uitvoering der werken aan de Haezebeek (over welving) Schepen DEPREZ meldt da het ontwerp om budgetaire redenen moest gesplitst worden. Een gedeelte der overwelving, namelijk van de Capucie- nenlaan af tot aan de Nieuwbeekstraat, werd dus niet uitgevoerd. Het schepenenkollege trof met den ondernemer, die de Siezegembeek overwelfde, een akkoord om aan den zelfden eenheidsprijs hoogergenoemd stuk uit te voeren. De heer Malbens is ook reeds hier over akkoord bij goedkeuring van den raad. Instemming door gansch den raad. PUNT 5. Rekening der stad over het dienstjaar 1938. Schepen DE STOBBELEIR geeft hierover de noodigen uitleg, waaruit blijkt dat er een vermoedelijk tekort is van 328.776 fr. waarvan men reke ning dient te houden met de jaar lijksche oninbare posten ten bedrage van ongeveer 250.000 fr. Akkoord. PUNT 6. Bijkredieten voor de passieve luchtbescherming. Schepen DE STOBBELEIR meldt dat bij Kon. Besluit van 29 Juli 1939, het stadsbestuur de verantwoordelijk heid op zich heeft gekregen, schuil plaatsen in te richten ten einde de bevolking tegen gebeurlijke luchtaan vallen te beschermen. Het stadsbestuur hield zich onmiddellijk met deze kwes tie bezig, stelde een technisch bestuur der en tal van medewerkers aan en we vragen nu om zekere werken te kunnen uitvoeren, een eerste bijko mend krediet van 300.000 fr. Deze som zouden we dan op de Begrooting van 1939 nog inschrijven, onder art. 140. M. D'HAESE. Waarop steunt die beraming van 300.000 fr.? Schepen DEPREZ. Zooals u van den schepen De Stobbeleir verneemt, werkt er een bestendig komiteit. We lieten ontwerpen maken en aan den kommandopost welke men in de kel ders van het Belfort wenscht in te richten, zouden we 150.000 fr. moeten besteden. En vergeet niet dat zulks is om schragingswerken uit te voe ren. Vanwege de Kommissie van Open baren Onderstand werden we gevraagd, iets te doen voor de ouderlingen en weezen der gestichten in de Kattestraat en ook voor de zieken in het hospitaal. Opgestelde plannen wijzen er op dat we hier voor een uitgave geplaatst zijn van 250.000 fr. De gedachten bestaan om schuil plaatsen aan te leggen op daartoe reeds aangelegde pleinen. Alhoewel dit als een noodhulp kan aangeboden worden voor de bevolking, zouden we hier voor een uitgave staan waarvan de prijs per loopende meter op J25 fr. wordt geraamd. Wat men er ook over denke of hoe wantrouwend men staat tegenover de degelijke beschutting welke deze uit te voeren werken aan onze bevolking ook bieden, dient er toch iets gedaan. Daarom vragen we dan ook het krediet te stemmen. M. CALLEBAUT, leider der koncen tratie, teenniexer in alles en nog wat, wil eerst de zaak in 't belacnelijke trek ken, vindt achteraf de voorziene som te gering, aanziet het als geldverspil ling om tenslotte waarlijk niet goea te weten wat hij wil. Hij brengt ae raad eens in eenluimige stemming als hij mededeelt dat hij heel ver zaï loopen, ais er gevaar is. Dus moet het stadsbestuur doen zoo als hij, en de bevolking aan haar lot overlaten (Red.) M. BASTIAENS, katholiek, die voelt welke dwaasheden zijn partijgenoot heeft uitgekraamd, vraagt onmiddel lijk het woord en doet een treffend pleidooi om wel de gevraagde som te stemmen. Het stadsbestuur kan en mag niet onverschillig blijven aan dit ernstig probleem, zegt spreker, want noch de Kinderen en vrouwen, noch de zieken en ouderlingen zullen gemakkelijk op den loop kunnen gaan, zooals M. Calle- baut het zou willen doen. M. SCHELFHOUT, katholiek, steunt insgelijks de gezegdens van Bastiaens, en tenslotte wordt het gevraagde kre diet met algemeenheid van stemmen aangenomen, de stem van M. D'Hert, kandidaat burgemeester, inbegrepen, die goed zat te slapen, opeens wakker schoot en zuchtend zei we zijn ak koord PUNT 7. Bijkredieten, beloopende tot de som van 50.000 fr., voor het bijkomend personeel wegens de uit zonderlijk omstandigheden. Na korte diskussie aangenomen met 12 stem men tegen 10 (koncentratie). Noodtoestanden vereischen nood maatregelen. Daarom doet het stadsbe stuur een leening van 1 1/2 milioen. PUNT 8 Kasleening van 1.500.000 frank voor' het dekken der gewone uit gaven wegens de uitzonderlijke toestan den. Schepen DE STOBBELEIR geeft uitleg over dit punt, waarvan de ver deeling der gevraagde som als volgt zou geschieden 300.000 fr. voor Luchtbescherming 500.000 fr. aan de Kommissie van Openbaren Onder stand 500.000 fr. voor betalingen aan de Iveranciers der stad 150.000 fr. voor de loonen en wedden van het stadspersoneel, plus 50.000 fr. voor het bijkomend personeel. Hierover wordt tamelijk lang gere detwist en M. Danckaert, die toch steeds zoo boers en dom kon doen, vroeg aan den schepen van Financiën, toch een beetje in volgorde de betalin gen te doen aan de leveranciers. Burgemeester Nichels zei M. Dan ckaert, gij zoudt de laatste moeten zijn om zulks te vragen Schepen DE STOBELEIR voegde er aan toe Tal van leveranciers die waarlijk in financieele moeilijkheden verkeeren, vroegen om betaling, wat wij in de mate van het mogelijke graag deden. Onder diegenen bevond zich M. Danckaert zelf, en nu komt hij er me den steen voor werpen. M. Danckaert, voelende dat hij een dwaasheid had begaan, meende zich kwaad te moeten maken en riep In den oorlog 1914-1918 had ik kans om voor den Duitsch te werken, maar ik was een echt vaderlander en deed het niet. (Wie waren de personen in den raad, die voor den Duitsch hebben gewerkt? Red.) Schepen De Stobbeleir replikeerde heel lakoniek Gij wierpt een bal en ik kaatste hem terug. Meer niet. M. BASTIAENS, na z'n spijt uitge drukt te hebben over dit persoonlijk incident, bracht orde in de kwestie met heel zaakrijk op de noodzakelijk heid voor het stemmen dezer leening te wijzen. We leven in uitzonderlijke toestanden, zegt spreker. Het stads bestuur is bekommerd om onze wees kinderen, ouderlingen en zieken. Leve ranciers moeten betaald worden. Het stadsbestuur staat voor een zware ver antwoordelijkheid en we mogen het hem niet lastiger maken met aan op positie te doen. We moeten kunnen besturen en daarom vraag ik aan mijn vrienden die meenen tegen te stem men, op hun besluit terug te komen. PUNT 9. Inschrijving van deze leening op de ontvangsten der gewo ne begrooting 1939, zonder bemerking aangenomen. PUNT 10. Bepalen van het verlof en de klasuren der gemeentelijke la gere- en bewaarscholen. Schepen CORNELIS deelt mede dat de wet voorziet dat er 400 halve school dagen per jaar en 25 klasuren per week dienen gegeven. Wij waren van oordeel dat zulks te gering was en troffen dan ook, in overeenstemming met het onderwijzend personeel, de volgende maatregelen Er zullen 420 halve schooldagen per jaar en 27 1/2 schooluren per week gegeven worden. Het verlof zou genomen worden van 1 tot 4 November Kerstdag tot 6 Ja nuari Maandag en Dinsdag van Kar naval acht dagen vóór tot acht dagen Paschen 2e en 3e Sinxendagen plus de week volgend op Aalst-kermis. Algemeene instemming. ONDERVRAGINGEN M. D'HAESE EN MEVROUW GRAVEZ Burgemeester Nichels geeft lezing van een brief, aan het schepenenkolle ge gezonden, vragende om op de dag orde te willen plaatsen a) ondervra ging door M. D'Haese, aangaande de stedelijke muziekschool b) door Mevr. Gravez, aangaande de stilgelegde open bare werken in de Dr. De Moorstraat en c) over de onregelmatige betalingen vanwege de stad aan de K. O. O. De bevoegde schepenen stonden de interpellanten te woord, welke geen verdere diskussie meer uitlokte. De burgemeester gaf nog lezing van een brief der K. O. O., op advies van den heer Dr. Goffaerts, vragende om te mogen overgaan tot een uitgave van 35.000 fr. voor de vernieuwing van de sterilisatie-installatie van het hospi taal. Algemeene instemming. Hierna sloot de openbare zitting en de raad blijft zetelen in gesloten ver gadering, om te benoemen 1. M. Roosen, als kabienjongen in het zwembad 2. Mej. Linthout, als verpleegster in de stedelijke scholen 3. M. Bombeek, als adjunkt-politie- kommissaris 4. 11 tijdelijke bedienden, namelijk de h.h. De Lattre, Schollaert, De Bruyn, Wauters, De Neef, Van Land- uyt, Ringoir, Meganck, Wils, Klinken borg en Keymeulen. Het is kwart over 11 als burgemees ter Nichels de vergadering sluit. Te begeven plaats Een ce-rierge wordt gevraagd voor de poly k De Toekomst Sint- Camiel; .,30, Aalst. Men m-a voldoen aan de volgende voorwaarden: Gehuwd zijn en niet ouder dan 45 jaar. Over een goed gedrag beschik ken. Minstens 3 jaar lid zijn van vak bond, mutualiteit en koöperatief. Lezer zijn van een socialistisch dag blad. Een geneeskundig onderzoek al ge daan worden, daar de aangenome zich met het onderhoud der lokalen zal moeten gelasten. Voor verdere voorwaarden, wende men zich tot de bureelen, 30, Sint- Camielstraat, of tot de Federatie van Socialistische Ziekenbonden, «Acht- urenhuis», Denderleeuw. De aanvragen dienen gericht naar hooger genoemde adressen, tot Woens dag 18 Oktober. Burgerlijke Stand GEBOORTEN van 4 tot 10 Oktober 13 mannelijke en 8 vrouwelijke. HUWELIJKEN van 5 tot 11 Oktober: Alfons Buys, mekanieker, Spaarzaam heidstraat 7, met Julia Beeckman, stikster, Watertorenstraat 27. Christiaan Baron de Carrier d'Yves, rentenier, wonende te Vliermaalroot, met Geneviève Moens de Hase, z.b.. Keizerlijke Plaats. Camiel Redant, eternitwerker, Oude Gentbaan 81 met Francisca De Kerpel, z.b. Oude Gent- baan 81. Alfons Crabbe, betonwer ker, wonende te Baardegem met Irma De Meersman, dienstmeid, Esplanade plein 19. Ludovicus Lanckman, z.b., wonende te Hof stade, met Maria Bies- back, z.b. Katoenstraat 8. OVBRLIJDENS van 4 tot 10 Okto ber Polydorus Blanckaert, wedr. Cle- dentia Seghers, z.b., 90 jaar oud, Felix De Herststraat 91. Joannes Gey- sens, wedr. Pelagia Van Impe, z.b., 81 jaar, Kattestraat 33. Simonne Muy- laert, scholierster, 12 jaar oud, Loke ren veldstraat 11. Flora Van Der- meirsch, echtg. Alfred Ve ldeman, z. b., 62 jaar oud, wonende te Sint Jans Molenbeek. Hortensia De Waele, wed. Joannes De Coster, z.b. 77 jaren, Beekveldstraat 42. Rosalia Quist- houdt, wed. Petrus De Smeth, z.b. 82 jaar, Nieuwstraat 7.-Oscar De Wandel, echtg. Maria Van den Doo- ren, rustend spoorbediende, 60 jaar, wonende te Zottegem. 3 Kinderen onder de 7 jaar. GROOTE REDE VAN Mijnheer VAN EXTERGEM Wij ontvangen het volgend briefje: uitnoodigingskaart: persoonlijk voor onze leden en lezers tot ae voordracht over De kommunisten en den oorlog. Het Duitsch-Russisch pakt door: Jef Van Extergem bij: Schollaert (café) Edixvelde, zaterdagavond, te 7 uur. Daar mijnheer Van Extergem er bij na alleen was, zei hjj tegen den café baas Schollaert, die een heel serieuze mensch is Vriend Schollaert, ik geef u de rede, die ik zinnens was uit te spre ken haaden er toehoorders geweest. Terwiji de vrienden kommunisten mor gen of overmorgen komen een glaasje drinken, kunt gij zelf hun zeggen, wat ik meende te zeggen. En mijnheer schollaert nam dat stuk aan. Wat kon njj anders doen? 't Is een heel serieuze mensch en hij bracht direkt de rede van mijnneer Van Extergem naar de redaktie «voor Anen» Wij laten hier dan die rede van mijnneer Van Extergem volgen. Vrienden kommunisten, Arbeiders, 1 toehoorders, Gij moogt niet wankelen in uw ge» loof in het kommunisme. Het kommunisme beteekent vrede. Dat moet iedereen weten. Onze broeders in Rusland hebben wel de Polen aangevallen en hun land. voor de helft bezet, maar <s.au fond wil dat toch niets zeggen. De polen waren geen kommunisten. Wij mogen blij zijn, dat wij zulkq konden doen. En de man die wij daar voor eeuwig dankbaar moeten zijn is}. Hitier, den vriend, den grooten vriend, van ons aller vader Stalin. Als wij vroeger Hitler van alles ver weten en de andere partijen opriepen om tegen het nazisme te strijden, wa den wij mis. Wij waren er glad nevens. En ik herhaal het, dat Stalin, onze groote vader, ons zegt: dat Hitier niet zoo slecht is. Hij gaf aan onze Rus sische vrienden nu de gelegenheid oole zich in Letland, Estland en Litauen te vestigen Laat de anderen maar praten. Ik zeg u, dat het kommunisme den vrede brengt. Straks zullen wij wel de gele genheid hebben een stuk van Roeme nië te pakken. Met Hitier veroveren wij de wereld. Maar het kommunisme beteekent vrede. Bij ons wordt geen dwang uit- geofend als iedereen gehoorzaamt en zwijgt. t Discipline bestaat niet in ons mid den; maar het is best, dat men hoort ziet en zijn mond toehoudt. Dan zat men het verst brengen. De socialisten zijn en blijven onze broeders Maar wij moeten ons trach ten meester te maken van hun orgdA nisaties. Men kan dat maar als men eerst vriendschap met hen sluit. Ik ben er van verzekerd dat vele, vroegere vrienden van ons nu kwaad zijn, omdat we nu alles afbreken wat we vroeger als heilig verklaarden. Maar gehoorzamen is bij ons algemeene re gel. Doet wat wij u zeggen, gelooft wat wij u voorhouden; zwijgt en volgt ons en de toekomst is aan het kommunts- me. Wjj houden voet bjj stek Ondanks de wisselvalligheden van den toestand en de stand der politie ke ontwikkeling, blijven wij een sterk aaneengesloten blok. Onze organisaties blijven flink bu» een en wij staan paraat om onzen nian te staan, eens de normale toestand terugkomt. Een socialistische kern, zooals te Hofstade kan al eens tegen een poli tieke schommeling. En dat wil wat zeggen. Onze organisaties werken dus flink. Wij houden zoo wat het oog op alles. Wij zullen scherp nagaan de werking van ons gemeentebestuur en onze le zers op de hoogte houden. Omtrent de kermis Vandaag Zondag, is het dus de groo te kermis te Herzele; dat er niet veel zal gekermist worden is begrijpelijk. Dat brengt de abnormale toestand mede. Maar dat wil niet zeggen dat onze gemeentebestuurders moeten katholie- ker zijn dan den Paus zelf. Er wordt verteld dat er geen muziek mag ge maakt worden; dat er soldaten naar Herzele komen en zoo meer. Laat ons veronderstellen dat er nu soldaten in Herzele komen, is dat nu een reden om geen muziek te mogen spelen? Of mogen onze soldaten geen muziek hooren misschien? Nochtans wordt het mogelijke ge daan van hoogerhand'om het gemoed onzer soldaten op te beuren. Ons dun- kens is de tijd zoo al triestig genoeg en is het niet noodig er nog een groo teren stempel op te zetten. En gij, neringdoeners van Herzele, wat denkt ge daarover? Zou men niet beter de kermis laten doorgaan zooals gewoonlijk. En indien er soldaten zijn, een sluitingsuur zet ten, dat streng zou toegepast worden. Dan zou men tenminste handelen in het belang der Herzeelsche neringdoe ners. MOERENHOUT. Tor is 100 0/0 Vlaamsche Nationalist Wij kunnen verdragen dat een mensch zijn gedachten verdedigt; maar dat men in alles en nog wat laat zien dat men fanatiek is en 100 t.h. Vlaam sche Nationalist, dat is een heel ander affaire. Bij Tor ligt het er vingerdik op. Wie «Strijd» leest en «Volk en Staat» kent heelemaal Tor zijn «zeever». Tor is de gazet van de Vlaamsch Na tionalisten. Deze bladen mogen nog zoo pro- Duitsch schrijven. Tor keurt dat goed en propageert dat wat hij gelezen heeft. Allez, we zullen Tor in zijn wijs heid laten. De man mag blij zijn, dq,t hij niet in een diktatuurland woont. Daar ware het gedaan met zijn gezee- ver.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4