ROODE PIILTIES EREMBODEGEM Burgemeester earlier door een ongeval getroffen GROQTE ARRONDISSEMENTSVERGADERING De loonen in de Bouwnijverheid die in voege gaan op 1 Oktober 1939 DENDER- HOUTEM GEERAARDS- BERGEN NINO VE MOERBEKE- ATEMBEKE Waarom loch sleetis zoo geheimzinnig doen An Syndikale rubriek Denderleeuw Overboelare Groote Militantenvergadering 111111 MAATREGELEN *ZE gebaren VAN FIJKENS WAT NU? WIJ WAARSCHUWEN VOOR WANNEER A. U. B.? HUISHUUR Gewestelijke af deeling der Algem. Centrale van Bouw, Hout en Gemengde vakken - Aalst VAN ALLES WAT DE WARE ZONDEBOKKEN VOOR ONZE OUDJES radiohulp Beelden uit het verleden a tS g Si IN ONZE CINEMA n vu s, s. s3 s, s5 s, CINEMA «DE REDDING/) Over Jazz-band, pinguins en zedenbederf 5 - Voor Allen - 15 Okt. 1939 ARRONDISSEMENT AALST tlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMII Door de zorgen van het Bureau der B. W. P., en in overeenstemming met het bestuur onzer arrondissementsfederatie, zal er op ZONDAG 5 NOVEMBER e. k., te 9.30 uur voormiddag in het Achturenhuis te Denderleeuw, een plaats hebben Dagorde DE ALGEMEENE TOESTAND door Pgt. GUST BALTHAZAR, minister Trots er zeer vele onzer socialistische kameraden-propagandisten onder de wapens zijn geroepen, drukken wij er ten stelligste op. dat allen ue gemeenten van gansch het arrondissementdien morgen dienen vrij te houden om op post te zijn. Kameraden, de huidige internationale toestand legt Belgie en ook onze party een houding op, die strookt met onze levensbelangen. Daaromvolledig en klaar ingelicht te worden, is dan ook van het hoogste belang. Het is de bedoeling dezer vergadering, en het aanduiden van pgt. Balthazar om de uiteenzetting te komen doen, zal voorzeker eenieders weetgierigheid opwekken. HET ORDEWOORD WEZE DUS OP ZONDAG 5 NOVEMBER NAAR DENDERLEEUW Het Arr- Bestuur In tal van plaatsen waren er op so cialistisch initiatief, onder andere te Aalst en Erembodegem, vragen gericht tot het gemeentebestuur om bijkomen de gemeentelijke vergoedingen te ver- leenen aan zwangere vrouwen van ge- mobiliseerden. Het departement van Binnenland- sche Zaken, woelende dat die vragen veelvuldig werden, nam de beslissing van formeel verbod voor om het een der welke gemeentebestuur, van gelijk welke bijkomende vergoeding te ver- leenen, gezien deze wettelijk is gere geld en er gebeurlijk verhooging zal toegepast worden. Hopen we dat zulks ten spoedigste geschiedt, want elkeen is er van over tuigd dat de huidige 8 frank voor de soldaten en 3,50 fr. per kind en per dag absoluut te weinig is. De V. N. V.-penneknechten ofte Hitlervrienden gebaren steeds van pij- kens als hun frappante feiten in hun fascistische tronie werden geslingerd. Ze voeren de politiek van den splin ter en den balk. Inderdaad, het feit dat een socia list zooals het Kamerlid Hubin zich aangeeft als vrijwilliger in het Fran se he leger, heeft de scribenten van «Volk en Staat» al heele liters inkt doen vermorsen.. Hun dagelijksch gekuip en dat sinds jaren om het Hitlerregime te veront schuldigen, schijnt voor die heeren klein bier te zijn ten overstaan van een simpelen député die door den af keer van het fascisme en uit liefde voor de menschelijke vrijheid zich vrijwillig aangeeft in het Fransche leger. Elke mensch die nog zin heeft voor de werkelijkheid en niet behebt is met fascistische neigingen, ja, elk persoon die niet op en top pro-Hitleriaan is en dan ook nog iets voelt voor vrij heid en demokratie, lacht met derge lijke opschepperij, die maar al te dui delijk de verlangens der penneknech- ten uit «VOlk en Staat» laat vermoe den. Sinds verleden week is men in alle gemeenten aan 't werk getogen om de rantsoeneeringskaarten in orde te stellen. Dat werkje moet op tien dagen afgeloopen zijn. Aldus denkt de man uit de straat, dat men waarlijk rantsoeneeren gaat en hieruit verstaan ze dan wer kelijk minder krijgen dan de behoef ten vereischen. Verkeerde gedachten, want de rantsoeneering zou èn het woekeren èn het opstapelen van eetwaren be letten. Aldus wenschen wij, in 't voordeel van den kleinen man, dat er wel tot de indienststelling der rantsoeneerings kaarten zou overgegaan worden. 1. omdat alles opslaat, en er weinig maatregelen worden genomen om zulks te beletten. 2. Omdat in de arme werklooze huisgezinnen die al tekort hadden hun toestand nog benarder wordt en er weinig kans schijnt op verhoo- ging van den steun. Onze eisch is dus formeel Vlug in grijpen! Verleden Zondag kregen de herberg- strategen de kans over de oorlogs- en vredeskansen te bazelen tot midder nacht. Al de drankgelegenheden mochten tot 24 uur open blijven. De uitbaters dezer instellingen wa ren er gaarne bij en we begrijpen Maar... zullen die afwijkingsmaat regelen alléén voor de Brusselsche aglomeratie gelden? Of zal men ook eens aan die plaat sen denken waar geen soldaten zijn en aldus weinig kwaads kan geschie- den We denken aan de vele kleine her- bergbaaskens die er moeten van le ven of het als een nood-Jbyverdienste moeten doen. Heeren van Brussel, niet alleen aan de groote etablissementen gedacht, maar ook eens aan de kleine. In Frankrijk heeft men den schijn korte metten te willen spelen met het kommunistisch chantage-gedoe. In België, 't land gekend om zijn lanterflanten geeft geen teeken hier omtrent. Evenmin zien we iets dat laat ver moeden wat de V. N. V.-fascisten en Rex-tisten zou. kortwieken in hun ak- tie. Wij vinden dat spijtig! Die groepee ringen hebben ons in ziens geen reden van bestaan. Steeds afbreken, alles verdacht ma ken, meer liefde betoonen voor "oui- teniandsohe machthebbers dan voor de vaderlandsche belangen mogen toelaten, enz. - In 't oog houden, hun aktie kort- wieken helpt niet. Ontbinden en er mede gedaan ma ken is de zuivere oplossing! Hoe gaat het vraagstuk van de huis huur van den gemobiliseerrde opgelost worden Dat is de vraag die huurders en verhuurders zich stellen en dikwijls samen met dezelfde angstvalligheid. In België is de toestand zoo dat geen vervolgingen voor wanbetaling kunnen ingezet worden, maar de schuld der huishuur stapelt zich op. In Frankrijk waar men in oor log is en dat verandert heel wat is wettelijk bepaald geworden, dat de zedemobiliseerden binnen de zes maan den van zijn demobilisatie een vierde zal moeten betalen van de tydens de mobilisatie niet betaalde huishuur. Het is mogelijk de huishuur heelemaal te doen kwijtschelden door middel van een vonnis, maar anderzijds kan de huisbaas ook rechten doen gelden als de huurder middelen bezit. De verhuurders, die elders huurders zijn, kunnen dezelfde yoordeelen be komen Bovendien kunnen zij tot 12 maanden uitstel na den oorlog beko men voor hun hypothekaire rechten. Wat er ook van zij - of deze rege ling goed of slecht is - zy heeft het voerdeel een zekerheid te brengen terwijl onze gemobiliseerden en hun huisbazen volkomen in de onzeker heid verkeeren. t We srelooven dan ook dat net niet teveel gewaagd weze aan den bevoeg den minister, om hierover eel? duidelijke en uitvoerbare regeling te treffen. Onze lezers hebben allen reeds het accident vernomen, dat burgemeester Oarlier overkomen is, Donderdag 5 Oktober 1.1. Dit accident had plaats, op den Brusselscl.en steenweg, Boek- houtberg, ter hoogte van het huis van notaris Breekpot. De auto van den h. Carlier werd door een personenauto, komende uit de rievhting van Aalst, aangereden, et voertuig van den heer Carlier kantelde en kwam op het veld naast den weg terecht. Voorbijgangers snelden toe, die Fr. Carlier, die ui- zijn auto werd geslingerd en het be wustzijn had verloren, in een naburige woning droegen. Dr. Carlier was aan de ledematen en ook inwendig ge kletst. We vernamen Donderdag dat Dr Carlier bijna volledig hersteld is en reeds zijn gewone ronde doet Wij berichten hierbij onze leden dat wij in de mogelijkheid zijn opnieuw onze hulpbureelen der gemeente DENDERLEEUW, KERKXKEN en ME1RE voor onze leden open te stellen. Voor al onze diensten kan men zich dus opnieuw tot de gekende lokalen wenden waar onze bureelen zijn gehuisvest. (Achturenhuis, Denderleeuw. V. D. Steen Odilon (coiffeur), Meire en V. D. Storm Frans, Kerkxken). De persoonlijke kaarten met betrek king tot een mogelijke rantsoeneering, zijn dus opgemaakt. Dat werk moest door de regeering op enkele dagen ge daan zijn. Wij begrijpen de dwaze ti rade niet van «Strijd» van verleden week. Het in orde brengen dezer kaar ten is gebeurd over het heele land. Of moest Erembodegem weigeren dat werk te doen? Dit schrijven, «Strijd», was zeer dom. Waarom de zaak van de afwatering der Kerkhofbaan destijds niet doorge dreven is door den schepen van open bare werken, is een raadsel. De inwoners der Kerkhofbaan dien den een petitie bij de gemeentelijke overheid in. De kwestie werd bespro ken op een raadszitting en aan de .n- woners werd voldoening beloofd. De schepen van Openbare Werken gaat bij den betrokken eigenaar, die moest toestemming geven voor de afwatering langs over zijn eigendom. Deze geeft toe. Wij dachten dat deze zaak al lang uit de voeten was. En nu vernemen wij, dat er nog niets gedaan is. Wat schuilt daar achter? Waarom werd dit werk niet uitge voerd? Het loon van een kasseier, zou 6,75 frank per uur moeten zijn; dat van een helper 6,07 fr. an van een grond werker 5,40 fr. Wij vernemen dat de gemeentelijke kasseier 5 fr. per uur verdient; de helper 4 fr.; de grondwerker 4 fr. Wij vragen om deze loonen aan te passen en deze arbeiders hun recht matig loon uit te betalen. De reaktie berijdt terug een harer geliefkoosde paardjes, namelijk dat de werkloozen zich niet geneeren om werk te bekomen en steeds trachten om te kunnen leven van den «dop». Dat liedje wordt vooral door de reaktionnaire bladen geschreven, al leen omdat men over de stijging van het indexcijfer zou zwijgen en geen verhooging van onderstand formulee ren. Waarom nu toch altijd de ongeluk- kigsten onder de ongelukkigen aan vallen? Zijn deze kategorie van uitgebuite- nen door de ryke kaste nog geen slachtoffer genoeg van het kapita listisch produktie-systeem? Ten andere, wie heeft er het recht al de werkloozen voor «nietsdoeners» en «luiaards» uit te schelden? Kan de algemeenheid beschuldigd en ja, laat het ons maar zeggen, slecht bejegend worden, omdat er er gens een «nietsnut» is die niet wer ken wil? Slechts een voorbeeld uit de vele zal het sprekend bewijs zijn dat de kate gorie van werkloozen, misschien 99 7o snakt naar werk. Ziehier het feit: In Brabant wende de Legerleiding Zich tot den nationalen plaatsings dienst om duizend werkloozen te vra gen voor het uitvoeren van zekere werken in die streek. Onmiddellijk stelde men zich in ver binding met de aldaar gevestigde werkbeurs en den volgengen dag, reeds te 9 uur 's morgens, had men 200 arbeiders ingeteekend. Een uur later waren er 400 en den volgenden das reeds 1200! Neen, de werkloozen zijn geen lui aards! Integendeel, zij hebben genoeg van dat «nietsdoen». Ze willen werken om behoorlijk met vrouw en kroost een menschwaardig bestaan te kunnen le- Verleden Woensdag zijn er 447 werk loozen, waarvan 14 vrouwen en 433 mannen gaan stempelen. Het schijnt, dat er verre van eenheid heerscht onder het onderwijzend per soneel. Natuurlijk, persoonlijk belang is nu overal schering en inslag. En dat er wel eens plannen beraamd werden met het oog op eventueele be noemingen, is zeer juist. Zoo vernemen wy, dat er juist voor de gemeenteverkiezing een «souper» plaats had, ergens bij een lid van het onderwijzend personeel souper waar aan deelnamen: rexisten, Vlaamsch- nationalisten, enz. De groote hoon was: rexisten en Vlaamsch-nationalisten zullen met de katholieken de meerderheid vormen. Het kind kwam averechts. Het scheelde maar weinig stemmen of de Vlaamsch-nationalisten hadden •geen enkele verkozene. En wat zeer erg was: de katholieken konden het stellen zonder de hulp van de rexisten en hun bond,gen ooten. Het woreït tijd dat de regeering iets doet voor den huishuur van de gezin nen wier hoofd bij het leger is. Burgerlijke stand GEBOORTENVerdodt Pierre. Welleweg, 11. Vanderbeken Odette, Keppestraat. Bassleer Josef, Welie weg 32 Poleyn Liliane, Roncevaa! 60. OVERLIJDENSSaey Marie, 1 j. Dorp 7. Permentier Paulinus, 67 j, landbouwer, Recschebeke. HUWELIJKEN. Boel August, spoorarbeider, met Van der Stricht Clementine, beiden alhier. Bedruktheid Ge gemoedsstemming onder het volk kan best bedruktheid worden geheeten. Niemand weet wat morgen ons bren gen zal. Iedereen leeft in bange verwachting, maar tracht zich aan te passen Dij den toestand. Vele jongens, vaders van kinderen, zyn opgeroepen. Het gezin dat zij na gelaten hebben, moet met de uitge keerde vergoeding trachten de twee eindjes aan mekaar te knoopen. Om er mede te leven, zal ieder wel zijn plan trekken. Maar er komen ook veel andere uitgaven bij voor levens- -benoodigdheden. Er is de verwarming, de kleeding, de huishuur, enz. Verbetering dringt zich ten spoe digste op. We weten dat de regeering er zich mede bezig houdt om de vergoedingen te verhoogen. De Staat zou tussohen- komen in de bijdragen van den ge mobiliseerde vcor de mutualiteiten, enz. Allerhande werken worden tot stand gebracht om hulp te verleenen. Des te beter. Wanneer het slecht gaat. moet solidariteit het hoogste gebod zijn. Onze regeering heeft op dit oogen- blik met niet te onderschatten en veelvuldige zaken af te reken?"-. Niemand, die ietwat van bestuurs zaken kent, en vooral nu wil rekening houden met den geschapen toestand, zal dat ontkennen. Edoch, trots dat alles kunnen we ons van het verlangen niet ontmaken, sterk aan te dringen opdat nu dat alles toch zoo schromelijk opslaat, een verhooging van het ouderdomspen sioen onder oogen zou worden geno- Benevens de vele werkloozen. heb ben het ook de ouderdomsgepension- neerden het erg te verduren. Dat men zulks te Brussel met ver- gete. Dienstbetoon Wij vestigen de aandacht onzer le den er op, dat de maandelijksche ZIT DAG van kameraad Monnier, in ons lokaal bij Victor Ketsman. Kerkstraat, terug zal bestendig gehouden worden, iederen 3n Zondag der maand, van 10 tot 11 ur. Kameraden en gezellinnen, maakt gebruik van de diensten dre door de partij worden ingericht, tot gemak der leden Ook niet-leden kunnen voornoemde kameraad gaan raadplegen. Repareert uw radio bi.) u thuis gust de vos Gentschestr., 37, Geeraardsbergen Verhuring van piek-up voor café 106 Gemeentelijk komileit voor steun aan de gemobiliseerden Het komiteit van dit uitstekend werk is aangevuld geworden in een geest van volstrekte onpartijdigheid. Een eerste omhaling in de gemeente, ten bate van het werk en van onze gemobiliseerden is aan den gang. We noodigen iedereen uit dit pogen in de mate van het mogelijke te steu nen! Onze opgeroepen jongens ten goede Territoriale burgerwacht Aan het tot stand brengen van een plaatselijke afdeeling der territoriale burgerwacht, welke geroepen is om in tijd van oorlog de burgerlijke bevol king met raad en daad bij te staan cn dringende hulp te verleenen, orde te handhaven, enz., wordt naarstig ge werkt. We wenschen deze nuttige instelling goed heil! Bij de mannen van het Nationaal Syndikaat Tal van belangrijke kwesties tellen zich. 1. Hoe zullen de loonen aangepast worden aan het indexcijfer? 2. De verhooging van 3 voor de weduwekassen. 3. De bezoldiging der gemobiliseer- i den. 4. Het benuttigen der cïenstvrij- kaarten. Over al deze punten zal er breed voerig worden gehandeld op de alge- meene vergadering der afdeeling Den derleeuw, op Zondag 15 Oktober, te 10 uur zeer stipt, in het «Achturen huis». Leden N.S., allen op post. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Demercyd Gode- lieve, Molenweg. De Man Greta. Veldstraat. O"—t/p^en.De Backer August 62 j., Rosalie De Schepper. Wij spraken verleden week van het geval De Mulder, den onderwijzer die gedurende de Duitsche bezetting niet malsch was voor den heer pastoor en voor de leden van het «komiteit». De grieven waren dan legio. We zeiden het reeds: er zijn begoede menschen toen arm geworden; er zijn anderen rijk geworden. Er waren komiteitratten met de vleet. En als er dan iets moest geleverd worden aan den bezetter: graan, pa tatten, enz.! 'Het waren altijd dezelfde boeren die moesten leveren. De anderen konden hun waren versmokkelen en hun kof fers waren te klein om al de Duitsche marken in op te stapelen. Het ging zienderoogen met zijn vrienden. Het was ook toen dat de Leer De Mulder veel gevoelde voor de Vlaam- sche kwestie. Nadien is hij bezadigder geworden. Wij begrijpen dat. Wanneer men de vader is van een talrijk kroost, spreken andere plichten luider. En als men dan onderwijzer is in een vrije aangenomen school, die onder het gezag staat van den pas toor, moet men meer dan eens om zien. Want die heeren trachten ieder een onder den knoet te krijgen. Wij hooren, juist na den oorlog, met de eerste algemeene verkiezing, den h. De Mulder nog zijn voldoening uit drukken. omdat er in het arrondisse ment een socialist verkozen was. En hij sprak toen met warme sympathie over de revolutie in Rusland. Beelden uit vervlogen dagen... Beelden die ondanks alles mooi blij ven omdat er de stempel der oprecht heid op staat. Wij laten hierbij ten gerieve onzei leden de loonen volgen die moeten wor den uitbetaald in de bouwnyverheid in gevolge de landelijke overeenkomst van 1 oktober 1939 af. Wij wijden er echter op dat m het Vlaamsen gedeelte van 't Brusselsche deze loonen nog al dikwijls niet worden uitoetaald. Tevens moeten wij tot ons spijt ook melden dat, alhoewel onderstaande cij fers zijn vastgelegd in akkoord met de landelijke organisatie der patroons, de overeenkomst in de provincie Oost- Vlaanderen niet wordt nageleefd. Waf het eerste feit betreft vra gen wij onze Kameraden net sekreta- riaat bestendig te willen inuchten over gebeurlijke misbruiken. Het gaat im mers niet op dat onze Waalsche kame raden al het mogelijke doen om hoo- gere loonen te verkrijgen opdat nadien de Vlaamsche arbeiders zouden toela ten dat de verworven overeenkomst met de voeten zou worden getreden. Wat het niet naleven der overeen komst in onze vlaamsche streek be treft vindt het voornamelijk zijn oor zaak in de verdeeldheid der georgani seerde arbeiders zelf. De patroons, op de hoogte van dezen tosstand, en zelf sterk georganiseerd buiten deze verdeeldheid uit. Wanneer dus in onze provincie de loonen merkelijk lager zijn dan deze der overeenkomst is de schuld wel voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de bouwarbeiders zelf, die aannemen aan een minderwaardig loon te wer ken. issn sterke vereeniging, een sterke Algemeene Centrale van Bouwarbei ders zou dit kunnen verhelpen. Het slechte seizoen voor de bouwnijverheid zal tijd genoeg laten aan de verkeerd georganiseerden om daarover eens ern stig na te denken. Ze zullen zeker een goede beslissing nemen en zich aan sluiten by de Algemeene Centrale. De Algemeene Centrale is voor dezen die het nog niet weten, niet alleen de organisatie die op gebied der loons voorwaarden de belangen harer aan geslotenen verdedigt met hand en tand, maar daarnevens haar diensten zoo ingericht heeft dat voor al wat de moeilijkheden en zorgen oetreft die haar leden kunnen berokkend worden een helpende hand wordt toegestoken. Hebben ze het ongeluk werkloos te worden, dan komen onze bedienden op iedere gemeente waar wij werklooze leden hebben de vergoeding uitbetalen. Dit jaar alleen zyn wij reeds in hon derden gevallen moeten tusschenko- men om hun rechten te vrijwaren op gebied van famiiievergoeding, achter houden van loon, pensioenkaarten, verlofvergoeding, arbeidsongevallen, enz., enz. In 't kort, de Algemeene Centrale van Bouw- Hout- en Gemengde Vak ken van Aalst is DE organisatie waar de bouwarbeiders, houtbewerkers en al dezen die werken in de kleine bedrij ven moeten bij aangesloten woraen.. Ds aangroei onzer organisatie zal ons nog beter toelaten te waken op de belangen onzer leden en hun rechten te verdedigen. Dat elk dus heipe voor de verster king der Algemeene Centrale. BOMON JAN. BRABANT Aarschot Eigenbrakel Brussel en omg Dilbeek Genappe Halle Geldenaken Leuven (6) Machelen Nijvel RUiSbroeck-Brussel Strombeek-Bever Tienen Tweebeek Vilvoorde Waver X IV (1) I Ij. X V XII V II VII II II VII V II X 0,18 5,78 6,27 5,98 5,18 5,68 5,08 5,68 5,98 5,53 5,98 5,98 5,53 5,68 5,98 5.18 WEST-VLAANDEREN Brugge (10) Vil 5,53 Komen, Wervik XII 5,08 Kortrijk (12) VIII 5,43 Izegem XII 5,08 Meenen VII 5,53 Moeskroen (7) V 5.,68 Oostende en Kust (11) VII 5.53 Roeselare XII 5,08 Tielt XII Waregem XII Wevelgem XII leper XII OOST-VLAANDEREN Aalst VII 5.53 Oudenaarde XIII 4,98 Deinze XI 5,13 Eekloo XI Gent (2) VI 5,63 Geeraardsbergen IX 5,23 Lokeren VII 5,53 Nederbrakel XIII 4.98 Ninove IX 5,23 Ronse VII 5,53 St.-Niklaas-W. VII Temsche IX 5,23 Dendermonde VII 5,53 Wetteren XI 5,13 Zelzate XI Zottegem XIII 5,98 HENEGOUWEN Antoing VII 5,53 Ath VII Neder-Samber (3) II 5,98 's Gravenbrakel VII 5,53 Charleroi (omg.) (2) La Louviere (4) Lessen Leuze Bergen en Borinage (5) Peruwelz Zinnik Doornik LUIK Hoei-Marchin Luik (omg.) (13) Verviers (omg. (14) Borgworm NAMEN Andenne 1 Ciney Dinant Gembloers Namen (9) J LIMBURG Genk IX Hasselt IX Andere gemeenten van het Rijk (15) XII WERKLIEDEN PLAATSEN ANTWERPEN Geel Mechelen Mol Willebroek a v a> CD 05 X III X III •o a a O O O 5,18 5,83 5,18 5,83 4,66 5,24 4.66 5,24 o <11 4,18 4,83 4,23 4.83 4,66 5,20 5.65 5,38 4.66 5,11 4,57 5,11 5,38 4,97 5,38 5,36 4,97 5,11 5,38 ',66 4,97 4,57 4,88 4,57 4,97 5,11 4,97 4,57 4,97 4,48 4.62 5,06 4,71 4,97 4,48 4,71 4,97 4,71 4,97 4,62 4,48 4,97 5,38 4,97 4,14 4,62 d,08 4,78 4,18 4,54 4,08 4,54 4,78 4,42 4,78 4,78 4.42 4,54 4,78 4,14 4.43 4,28 4,48 4,28 4,43 4,54 4,43 4,28 4,08 4,33 4,28 4,42 4,08 4,10 4,23 4,50 4.18 4,42 4,28 4,18 4,42 4,48 4,28 4,42 4,18 4,28 4,08 4,42 4,78 4,42 Ge zoudt het u beklagen moest ge deze week geen vertooning bijwonen. Het programma is uitstekend. Er is vooreerst een nieuwe film van Warner Bros. getiteld: «Une enfant terrible». Deze film, met Dick Powell en Olivia de Haviland. is net tegenwoordig groot sukses van de studio Arenberg te Brus sel Als tweede film: «Message a Gar cia», een der bijzonderste filmen van dien bijzonderen aktev.r. Wallace Beery. Donderdag, in volksvertooning. een pracht van een film, met Robert Tay lor. Toekomende week: «Proef piloot», met Clark Gable en Spencer Tracy. Burgerlijke Stand HUWELIJK. Marcel De Vos. On- kerzele en Jeannette De Vos, Eding- schestraat. GEBOORTEN. Marc Van Nieu- wenhove. Vredestraat. André Van- lierde, Everbeke. Etienne Vander Mynsbruggc. Goeferdinge. - De"ls Brown. Statieplein. Roland De Vos. Buizemontstraat. Etienne Van Steenberghe, Sint Lievens Essche. Julien Pousset, Statieplein OVERLIJDENS. Jozef Engelen. 62 j., hospitaal. Magdalena Van Oppens, 45 j., vrouw Agustinus Dc V> gelaer, hospitaal. ii VII 5,98 5,53 5,38 4,97 4,78 4,42 ii 5,98 5.38 4,78 IX VII VII 5,23 5,53 4,71 4,97 4,18 4,42 VII 5,53 4,97 4,42 VII 5,53 4,97 4,42 VII 5,53 4,97 4,42 5,23 5,23 4,71 4,71 4,23 4,23 5,08 4,57 4,08 N. B. Alle inlichtingen en hulp kunnen worden bekomen op onze bu reelen, gevestigd: te Aalst, Molendries 11, Volkshuis, te Denderleeuw, Acht Urenhuis, Statiestraat. te Meire, by kameraad V. D. Steen Ad. Nieuwstraat. te Kerkxken, by km. V. D. Storm. Dorp. te Herzele, bij kd. Moerenhout, Groenlaan. In deze bureelen zijn alle diensten ondergebracht (inschrijving nieuwe le den; werkloozendienst, inlichtings dienst, arbeidsrecht, enz.) Maakt gebruik \an deze bureelen. Pakket van den soldaat Al de leden aangesloten bij de soc. Vooruitziende vrouw en der soc. Vrou wenbond, waarvan de mar of zoon onder de wapens geroepen is. worden vriendelijk verzocht zich bij de sekre- taressen aan te bieden, om zich te la ten inschrijven, voor het zenden van een pakket aan de man of zoon. Zij moeten voorzien ziin van de kaart en het boekje van dë aangesloten groep, volledig in regel met ne bijdra ge. Ook worden zij verzocht het adres van de opgeroepene mede te brengen en zonder verwijl binnen te crengen. BERTHA. ARBEIDERSSFORT Roode Bal Ninove 4 Roode Sportkring Aalst 2 Aalst wint den opgooi en start met licht windvoordeel. De eerste aanval gaat van hen uit en zij dwingen cor ner af, die evenwel niets geeft. Roo de bal ontzet en gaat op ?.yn beurt Roelandt aan het werk steben. Het spel is waarlijk ooeiend. Aan de 35e min. op algemeene aanval van Ninove, opent Roode Bal de score. Roode Bai is prachtig op dreef en valt op zijn Onze wroede gemeentevaderen hou den niet veel van een klaren toe stand. Alhoewel ze in tijden van kiezing beroep doen op de stem van het volk. voelen ze, eens verkozen, heel weinig om aan datzelfde volk te toonen, wat ze, als bestuurders der gemeente, doen. Nochtans verlangen vele inwoners, dat men hen op de hoogte zou houden van de bestuurszaken die er geschie den. En waarom niet Zijn het niet de inwoners die de noo- dige centen in de gemeentekas bren gen Waarom zouden dezen dan ook niet mogen weten wat er r.et hun zuurbe- taalde belastingen geschiedt Waarom dan er zoo op gesteld staan, ons volk onwetend te laten als de ge meenteraad samenkomt? Indien onze heer burgemeester be wust is te doen wat hij moet doen, een ieders berangen behartigen, moet hij niet vreezen, dat er publiek zou komen luisteren, naar de diskussies die in openbare zitting van den gemeente raden plaats hebben. Reden waarom wij vragen dat het publiek tijdig zou ingelicht worden, over dag en uur, als de gemeenteraad vergadert. HUYLEBOSCH. beurt aan. Aan de 30e min, weet Meert van een geharrewar voor het Ninoofsche doel gebruik te maken om den gelijkmaker te netten. Witteken wordt dan geraakt en moet het terrein vei laten. Ondanks zij met 10 man dienen te vervolgen, houdt Roode Bal kranig stand. Onder ge juich herneemt <t Berreken zijn plaats op het veld. Na nog enkele wederzijd' sche aanvallen komt de rust met een 11 stand. Na de rust is het spel niet meer zoo vlug, maar uiterst aangenaam om vol gen. Aan de derde min. dwingt Ninove corner af die in doel wordt omgezet (21). De Roodjes voelen de overwin ning in hun bereik pn spelen waarlijk prachtig. Aan de 10e min, maken zij er dan ook 31 van. De lokale inside rechts wordt door een zwaren bal ge voelig getroffen en moet het terrein verlaten. Aalst valt nu verwoed aan, doch zij weten van hun numerieke meerderheid geen gebruik te maken, want de Ninoofsche verdediging zendt alles terug. Na een 5-tal minuten her neemt de-Ninoofsche speler zijn plaats. De Aalstersche rechtervleugel waagt een ontsnapping, Boeykens duikelt Drachtig, doch heeft geen geluk, want in zijn val ontglipt hem de bal en het Is 32. Die stand wordt niet lang behouden, want 4 min. later is het reeds 42. Die stand za' geen ver andering meer ondergaan, Ninove boekt aldus een prachtigen en verdienden 200-0 Volgende ploeg verdedigde de kleu ren van Roode Bal G. Boeyken; Peerunck en Vernaillen; Staes, De Pauw en V. D. Meersch; De Henau. Van Trimpont, Van Ister- daele, Arijs en Willems. Grime Bouboule, alias Georges Mil ton, heeft de eer u uit te noodigen tot zijn huwelijk met een Russische prin ses, Irène de Zihaly. De plechtigheid gaat door deze week, Zaterdag, Zon dag en Maandag, in kinema «De Red ding». Werd ook uitgenoodigd: De onbe kende vrouw van Metro. Vrienden kinemalief hebbers, geeft allen gevolg aan deze uitnoodiging. Komt ook Donderdag voor een film m"t Robert Taylor. Voor 't programma van toekomende week, zie Geeraardsbergen, in dit blad. Esn mensch is een merkwaard" g wezen, een Amerikaan een merk waardig mensch en dus een dubbel merkwaardig wezen. In doorsnede dan, de goeden niet te na gespro ken. Reklume-stunts of verschillen- manieren om gratis publiciteit te krij gen, leiden soms tot de meest fan tastische voorstellingen, zooals de bijeenkomsten van belangstellenden in het New Yorksche aquarium Een komiteit van komponisten en band leiders speelde daar zeer plechtsta tig de gramofoonopname Van het Raymond Scott Quintet «The Pen- quin», welk nummer een van Scotts eigen komposities door kri- tici een zeer typisch stukje program matische muziek werd genoemd. Dit bracht Scott op het idee, de plaat eens aan een aantal pinguïns te la ten hooren en hun reakties g:de «e slaan. Raymond Scott echter was zelf in Kalifornië op dat moment, zoo dat dus het experiment buiten zyn tegenwoordigheid moest geschieden. Het eerbiedwaardig komiteit werd voorgezeten door Morton GoujJ, komponist en musikus, van wiens hand verschillende werken door Leo pold Stokowski werden uitgevoerd, o. a. «Choral and Fugue in Jazz», «Fivanne» en door Will Hudson, bandleider en schrijver van verschil lende schlagers, zooals «Mconglow». «Organ Grinder's Swing» enz. De reakties van de pinguins zouden worden aanschouwd, verklaarde Gould aan het legertje journalisten, dat opgekomen was om he„ evene ment van nabij mee tc mak®ri_ Will Hudson zeide na afloop dat de pinguins in bet begin weinig aktiviteit vertoonden, maar bij den derden keer. dat de plaat gedraaid werd, spreidden zij hun vleugels of vinnen) en wiegelden rhythmisch op de maat der muziek. Vooral de sa xofoonsolo en de glissandi h-dden hun bijzondere belangstelling. Daar" entegen gaf Christopher Coates, de direkteur van het New-Yorksche aamrium toe, dat hij bovenstaande u?tST niet k;n onderschryven en dat "zelfs een opblazen van het heele bassin de stomme dieren nog niet uit hun evenwicht zou brengen. Het experiment had dus geen op lossing in deze dringende aangele genheid gebracht, behalve dan cb. publiciteit en daar was het om be- ^eiTander min of meer lachwek kende vertooning is de volgende Arthur Oremin, die aan ret "hoo d staat van de New"X?rk5^°^e for Music, had opgeme.kt, dat de recente golf van zedenmisdryven m de Vereenigde Staten aan de jazz muziek toegeschreven moest worden. Allicht, de jazz is altijd het z°r-de" bokje geweest. Ter motiveering van ziin stoute bewering voerde hy het volgende bewijs aan. Hy had een jongen man en een meisje teza men in een kamer geplaatst en hun eerst een serie «klassieke» voor-gedraaid, daarna een aantal «swing.-platen. Volgens hem bleef het jonge paor zeer rustig tydens d eerste uitvoeringen, maar zooQJa de jazz weerklonk werden zij meer familiaar met elkaar. «Als dit experiment werkelijk ern stig gemeend is als een tewys voor den verkeerden invloed van «swing- music»aldus Duke Ellington tydens een debat in «The Musician s Cir cle» te New York, «dan moeten de feiten en uitkomsten als van nul en generlei waarde beschouwd worden, daar de proeven niet op een waar lijk psych-olgischen grondslag rus- tElli'nigton studeerde psychologie aan de Howard .universiteit, en hij kan het dus weten. Muziek heeft een prikkelende wer king maar in de recente gevallen van veroordeelingen wegens zeden misdrijven was nooit sprake van een bijzondere voorliefde voor muziek, van welke soort ook. «Muziek werkt emotionneerend»zei EHirruoi.v zeker, maar dat doen baseball- en 'voetbalwedstrijden ook. En als er in derdaad van een zekeren invloed sprake kan zijn, dan is Strawinsky s «Sicre du Printemps» heel wat op windender dan een langzaam uitge voerde «Body and Soul» of zelfs een vlugve «Tiger Rag». ETlington ging zelfs verder en verklaarde, dat tegenwoordig door het meer begrijpen van jazz-muziek de toehoorders van zyn muziek op dit moment minder luidruchtig wa ren dan een jaar of wat geleden. De belangstelling, die men nu voor jazz voelt, maakt het publiek stil. opdat men niet te veel zal missen van de soli en van de komposities met hun interessante harmonische wendin- gen. Een bandleider moet tegenwoordig wel van alle mb-kten thuis ziin wil hij de soms onzinnige beschuldigin gen naar behooren kunnen ontze nuwen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5