H WM WINTERVOEDÏNG EN BLOKKADE De Fransche oorlogswet geving op de huurpachten GENTSCHE PLOEGEN STELLEN TELEUR Ragondins kweeken Voor onze "VRIJE ZWEMMERS,, vhojuw. duidt dat vddb! dank SCHAAKRUBRIEK a u Antwerpen heheerscht Lier den toestand erstaiidige RECHTSKUNDIGE KRONIEK DUIVENRUBRIEK TEN LANDE 1 OPLOSSING NR. 271 EEN ONSTERFELIJKE PARTIJ DUBBELZINNIGHEDEN WRIGLEYS MJMER UAAiAAAAAAAAJ DE VRIJDENKER ARBEIDERSSPORT Men speerkt over Nationale bedrijvigheid en jeugdrekruteering Waarom al dien angst, soms al dagen van tevoren? Toe, wees een verstandige vrouw en laat ook voor dal paar dagen Uw leven niet vergallen. Neem op zulke dagen 'n "AKKERTJE", en U voorkomt alle pijnen, migraine, lusteloosheid, enz. In onzen modernen lijd bestaan er voor de 0 vrouw geen sombere dagen meer, m 6 - Voor Allen - 15 Okt. 1939 PROBLEEM NR. 273 door C. Mansfield (Companion-folder) WTTt Ka6, Del, Ta4 en e3, t Lb8 en g2, Pd6 en h7, pion c3, f5 en h3 (11 st.) ZWART Kf4, LeZ, Pc4 en g8, pion 06 (5 st.) Mat in twee zetten. 3 Sleutelzet Del; dreigt T ZWART WIT 1. Le8 Txe8+ mat 2. Le7 Txe7 mat 3. Pe6 Txe6+- mat 4. Ld6 Te5 mat 5. De4 Txe4-|- mat 6. Pe2 Txe2+ mat 7. DxP Tel mat 8. La 3 Txa3+ mat 9. Lc2-f Tb3+ mat 10. Lb4 Tc3+ mat 11. d4 d3 Txd3+ mat 12. Df3 TX f34- mat 13. Dh2 Tg34- mat 14. Kg5 Th3+ mat 15. d4xT Dxd4+ mat Beurtelings beeet de toren gansch de vertikale en horizontale lijn het maximum. (Hier zijn evenwel een drie tal ongepareerde, plus de onvermijde lijke kontroolzettén) Goede oplossers: Pr. Beeckman, P. Baert, A. De Baetselier, E. Dobbe- laere. R. De Neve, Ch. Broeckx, Blik- schen, R. Eeckhout, L. De Backer, De Meulenaert (Baasrode), A. Jacque- mijn (Molenstede bij Diest), A. Huy- ghens (Ledeberg), H. Beyst (Gent) en B. Geers (Deinze). Ten jare 1851 werd te Londen een partij gespeeld tusschen A. Anderssen met Wit en Kieseritzki met Zwart. Te dien tijde waren de openingen nog niet zoo precies omschreven en inge studeerd, vandaar dat ook deze ope ning (het aangenomen koningsgam biet) veel te wenschen overlaat. Maar wat bij het begin te kort schiet wordt bij het 'einde ruim vergoed door bij- wonder fijne en markante zetten. De matstelling is een buitengewone prestatie drie kleine officieren voe ren ten aanschouw 'van een geheel leger vijanden het ongelooflijke uit. a D cd efgh 't Is om deze groote tegenstelling zeer zwak begin en zeer sterk einde, dat deze partij de onsterfelijke wordt genoemd. WIT ZWART 1. e2 e4 e7 e5 2. f2 f4 e5 X f4 3. Lfl c4 b7 b5 4. Lc4 X b5 Dd8 h4- 5. Kei fl Pg8 f6 6. Pgl f3 Dh4 h6 7. Pbl c3 Pf6 h5 8. Pf3 h4 c7 c6 9. Ph4 f5 Dh6 g5 10. Thl gl c6 X b5 11. g2 g4 Ph5 f6 12. h2 h4 Dg5 g6 13. h4 h5 Dg6 g5 14. d2 d3 Lf8 c5 15. Ddl f3 PI6 g8 (Moet plaats ruimen voor de dames- vlucht) 16. Lel X f4 Dg5 f6 17. Pc3 d5 Df6 X b2 18. Lf4 d6 Db2 X alf 19. Kfl e2 Lc5 X gl 20. e4 e5 Pb8 a6 21. Pf5 X g7+ Ke8 d8 22. Df3 f6+ Pg8 X D 23. Ld6 e7 Mat Leeren schaken was mij niets, maar een schaakspel koopen valt mij moeilijker. En ervoor betalen het moeilijkst Kameraad, ik ben 75, en geloof mij, de haren van mijn hoofd zijn ge nummerd, net als uwe problemen. En... zijn er ook oude nummers te krijgen Ik had de overmacht met een kasteel, en toch verloor ik de partij Dan was het maar een lucht kasteel. Waarmede gaan we in den komenden Winter onze duiven onderhouden De gewone voederstoffen, zooals maïs, boonen, vitsen, erwten, linzen, dari, enz. worden er van dag tot dag zeld zamer en daarenboven peperduur wie weet, gezien ze uit den vreemde moe ten komen en de blokkade ter zee zóó streng wordt doorgedreven, zal de in voer dier granen zeer veel afnemen en misschien totaal worden stopgezet. Waarmede gaan we dan ons beest- les voeden Tal van liefhebbers, die al te pessi- talist zijn en den toestand steeds langs de slechtste zijde bezien, hebben reeds het grootste deel hunner duiven ge slacht en enkel het hoogst noodige, het onmisbare, werd behouden. Dat men streng is bij de uitzifting en men er dit jaar nog harder met het hakmes doorgaat, kunnen wij goed begrijpen, maar dat er voor eenieder geen mid del kan gevonden worden om een vol doende aantal duiven over te houden, dat gelooven we niet. In den oorlog van 1914-18 stonden onze liefhebbers er merkelijk slechter voor. Niet alleen ontbraken de uit heemsche granen, doch ook de inland- eche produkten werden totaal opge- ëdscht: rogge, tarwe, gerst, haver, kort om, alles kwam in de handen van den bezetter; de Belgische bevolking moest leven van hetgeen ze zich kon aanschaffen In de voedingskomiteiteu en toch werden door nagenoeg alle lief hebbers, waar de duiven zijn overge bleven, een voldoende aantal sujekten bewaard. Op zeer vele hokken hadden de beestjes te leven met den overschot van de tafel, zooals broodkruimels, aardappelen, de restjes van groenten en zoo meer. Daarmede hielden ze flink het 'bestaan en stonden ze er ge- Bond voor. Een vergelijking maken tusschen den tegenwoordigen toestand met dezen van 1914-18 ware zeker wel moedwillig overdrijven. Nu is ons land door geen enkele vreemde mogendheid bezet en hopen wij, dat er tlians geen vijande lijke indringer hier den oaas zal ko men spelen, om andermaal alles op te eischen en ons van alles te berooven. Missen wij dan de uitheemsche pro dukten, dan hebben wj nog steeds de inlandsche granen om onze duiven te voeden, die gelukkig dit jaar zeer overvloedig zijn. Misschien zal men mij zeggen, dat tarwe, rogge en haver geen geschikte duivenvoeders uitmaken. Wij betwisten niet dat men met maïs, boonen, erwten, vitsen en an dere zaden geen betere voedermenging kan samenstellen, maar van den nood moet een deugd gemaakt worden. Wij, menschen. zullen misschien ook sommige zaken moeten derven, deels uit gebrek eraan en misschien voor velen ter oorzake van de groote kosten. Welnu, de duiven zijn niet beter dan wij, menschen, en hebben zij het niet zoo vet, dan moeten ze met iets magers tevreden zijn. Vooralsnu kunnen wij onzen moge lijken voorraad nog gemakkelijk be sparen. Wij komen immers ten volle in het seizoen dat rogge en tarwe ge zaaid worden, dus hebben de duiven te velde een ruimeren voorraad van bloot liggende zaden, zoodat wij hen moe ten verplichten dezen te gaan opzoe ken. Met 's morgens maar weinig eten te geven, zullen onze slimme gasten, door den honger gedreven, alras den weg tot den akker inslaan, om er maar naar hartelust den krop te vullen met aangename en heilzame spijzen. Schie tende granen en zaden zijn immers zeer rijik aan vitaminen en passen vooral in het huidig seizoen, nu onze vogels nog ten volle in het ruiven zijn. Laten wij ons niet al te veel af schrikken door de gevaren van 't veld- vliegen, zooals van roofvogels en van jagers. De gevallen van achterblijven de duiven zijn al te gering om er ons voor te verontrusten en daarbij, duiven die 't uitvliegen en 't velten gewoon zïjn, weten zich beter dan alle andere aan die gevaren te onttrekken. Breekt nu het volle winterseizoen aan, dat we verplicht zijn, om reden van sneeuw, mist en ander slecht we der, onze duiven kort te houden en op het hok te voeden, dan kunnen wij, bij geval van gebrek aan uitheemsche produkten, onze vogels goed onderhou den met gerst en rogge. Wij kennen zeer befaamde liefheb bers, die tijdens de wintersche rust maanden niets anders dan rogge voe den aan hun duiven, waarmede z(j zich zeer wel bevinden. Bij voorkeur kiezen ze nochtans ln- landisch verjaard graan, omdat rogge van den laatsten oogst wat te brandig is en ontstekingen in de darmen en buikloop veroorzaakt. Heeft men noch tans niets anders, dan geeft men best een mengsel van rogge en gerst. Daar de duiven beide graansoorten niet zeer lusten, zullen ze zich nimmer over eten en is er nooit te vreezen voor overvoeding, waartegen vele liefheb bers maar al te dikwijls zondigen. Door tusschenkomst van den Bel gische Duivenbond zal er gezorgd wor den, dat er geen tekort zal komen aan voldoende duiveneten, zoo beweert men ten minste, en laat ons hopen dat de prijzen ervan niet al te overdreven zijn en in ieders bereik vallen. Gelukkig degenen, die zich de weel de kunnen getroosten hun voorraad granen voor een gansch seizoen op te doen en naar geen geld moeten om zien. Maar hun getal blijft ver bene den dit van den grooten hoop lief hebbers, wiens geldbeugel maar toe laat zich het noodige voor eigen huis gezin aan te schaffen. Dat deze laat ste nochtans niet wanhopen, want de keurigste spijzen maken niet altijd de gezondste lichamen. Benevens granen hebben wij des noods voor wintervoeding nog aller hande keukenafval, zooais broodkrui mels, aardappelen, resten van groen ten, enz. die voor onze gevleugelde gasten een aangename versnapering uitmaken. In de kortste dagen is het ook over bodig meermaals daags te voeden. Wanneer de duiven in den voormiddag hun volle rantsoen krijgen, dan mag men gerust voor 't overige van den dag de hokdeur gesloten houden. 's Winters, nu de geslachten toch ge scheiden leven, hebben de duiven enkel datgene van noode, om normaal voort te leven; liever houde men ze ietwat te licht dan te zwaar, want in dit laatste geval heeft men steeds met plagen onder de kolonie af te rekenen, zooals met lamheid, vleugelziekte, enz. Bekommeren wij ons dus weinig no pens het winteronderhoud van onze geliefde vogels; wezen wij niet te voor barig met ons klagen en zuchten; ons beestjes zullen er ten minste zoo goed uitkomen als in 1914-18, wanneer ze bij velen niets dan patatten en wat afval te knappen hadden. De voorna me zaak is ze gezond te houden en in form te brengen, tot aan het eerst komend kweek- en vluchtseizoen. CARLO Verboden nadruk. WRIGLEY'S verfrischt den adem en ver dubbelt het rookgenot. Het kauwen van Wrigley's houdt uw tanden sterk en schoon en bevordert de spijsvertering. Twee heerlijke smaken Spearmint (kruizemunt) en P K. (zuivere pepermunt). Beide geven n een frisschen mond. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. JS cent. per pakje. ER bestaat in ons land nog geen uitzonderingswetgeving die de kwestie der huurpachten regelt in verband met den huidigen toestand. Zooals wij in vorige kronie ken hebben laten doorschemeren was het wellicht niet ongepast daar mede niet overhaastig te werk te gaan daar de gestelde problemen veelvuldig en ingewikkeld zijn en het wenschelijk is een zekere stabili satie van ons neutraliteitsleven te zien intreden vooraleer definitieve maatregelen te treffen. Wij zullen ons intusschen de onder vindingen kunnen ten nutte maken van andere landen die met gelijk aardige problemen hebben af te rekenen. In Frankrijk waar de alge- heele mobilisatie het probleem nog zoo veel scherper stelt dan bij ons het geval is, heeft men pas enkele dagen geleden bij besluitwet de schik kingen getroffen die gedurende den oorlog van toepassing zullen zijn. Het is niet van belang ontbloot de voor naamste bepalingen daarvan weer te geven. In de eerste plaats kenmerkt zich deze regeling door een vermindering van den huurprijs. Voor al de huur- kontrakten die aan den 2n Septem ber 1939 voorafgaan zal de huurder van een woonhuis, indien hij ge mobiliseerd is, van rechtswege een vermindering van 3/4 van zijn huur bekomen, tenzij de eigenaar kan be wijzen dat zijn huurder in de moge lijkheid is meer dan een vierde van zijn huur te betalen. Maar zelfs het vierde dat te be talen valt is niet onmiddellijk eisch- baar; de gemobiliseerde geniet van een schorsing van betaling tot na het einde van de vijandelijkheden en wel namelijk tot zes maanden na de demobilisatie. De huurder van een huls dat voor beroepsdoeleinden, handel of nijver heid bestemd is geniet van dezelfde vermindering van 3/4den echter met dit onderscheid dat het overblijvende vierde onmiddellijk eisebbaar is. Voorwaarde is daarbij dat het be roep niet verder wordt uitgeoefend. De uitvoering voor dit overblijvende vierde die tot vervolgingen leidt mag slechts onder strenge kontrole worden uitgevoerd. (Deze maatregel schijnt ons soepeler dan te algemeene be scherming van den gemobiliseerde in de Belgische wetgeving die alle maat regelen onmogelijk maakt ook tegen over gemobiliseerden die wel in de gelegenheid zijn aan hun verplichtin gen te voldoen.) De gemobiliseerden kunnen echter buiten de automatische verminde ring van de 3/4den volledige kwijt schelding bekomen indien zij kunnen doen gelden dat zij niet in staat zijn de gevraagde betaling uit te voeren. Dit moeten zij echter aanvragen binnen de zes maanden volgend op de demobilisatie. Voor de nietgemobiliseerden is het insgelijks mogelijk vermindering van huurprijs te bekomen; maar in hun geval bestaat de vermindering niet van rechtswege. Deze vermindering kan insgelijks tot 3/4den gaan indien de huurders verrechtvaardigen dat zü tengevolge van de omstandig heden voortvloeiend uit den oorlogs toestand hun inkomsten derwijze hebben zien verminderen dat zij hun huur niet meer kunnen betalen, of wel indien zij kunnen bewijzen dat zij hét beroep waarvoor zij het huis hebben gehuurd niet meer kunnen uitoefenen. Ook deze formuul is ge kenmerkt door een elasticiteit die aan de rechtbanken bij de toepassing een groote speling toelaat. Termijnen kunnen insgelijks be komen worden voor de vereffening dezer schulden; terzelfdertijd wordt de pachtverlenging van rechte voor zien ten voordeele van de huurders zoodat zü tot aan het einde van de vijandelijkheden kunnen voortwonen. Anderzijds beschikken de gemobili seerden over het recht hun huur- pacht te verbreken. Dit van rechts wege. Daartoe moeten ze enkel bij aangeteekend schrijven de aanvraag richten tot hun eigenaar. De ver breking treedt in een maand na de We hebben ons Zondag best kun nen overtuigen, dat de huidige nood- kompetitie groote belangstelling kan wekken. We hadden gelegenheid den wed strijd LierscheBeerschot bij te wonen die duizenden en nog duizenden en thousiasten had gelokt. Die kamp, die als het groot event van den dag beschouwd werd, heeft volledig gegeven wat ervan verwacht werd. Een titanenstrijd werd' het tus schen twee ploegen, die hun beste elementen in lijn brachten. Intens leefde de massa de verschillende strijd- fasen mee en de puike voetbalstaaltjes volgden elkander regelmatig op. Tenslotte ging de overwinning naar Liersche, dat zich agressiever toonde en alle gelegenheden, wist uit te baten. Beerschot speelde fraaier voetbal, maar de voorspelers vergaten het es- sentieele t.t.z. op doel schieten om goals te realiseeren. Weliswaar kun nen de kampioenen de blessuur, die Muldermans opdeed op het einde van de le helft, waardoor de spil van geen nut meer was voor zijn ploeg, aanhalen als verzachtende omstan digheid voor hun nederlaag. We kleven nochtans de meening aan, dat ook een volledig Beerschot team kon verliezen, omdat Liersche zoo overtuigend en zoo knap speelde. Kortom het was een kamp, die pro paganda maakte voor de voetbal sport en een strijd, die geleverd werd tusschen de twee beste voetballende ploegen van België. We hebben het knap spel kunnen bewonderen bij Beer schot van back Seys, de ster van het veld van keeper Deboey, van Van Alphen en Braine, terwijl Bau- wens, Ceulers en Vande Wouwer niet gaven wat van hen verwacht werd. Bij Liersche toonde de halflijn zich uitstekend, terwijl in de voorhoede Voorhoof. Vanden Eynde en Van Craen heel in het bijzonder opvielen. Daarmede prijkt Liersche aan de leiding met drie punten voorsprong op Beerschot en kunnen de Lierenaars hun huidige konditie bewaren, dan zal het voor hun tegenstrevers uiterst moeilijk gaan om het team van Voor hof voorbij te stevenen. Ook Lyra laat niet af en prijkt nog steeds op gelijke hoogte van haar stadsgenooten. Het zijn trouwens de twee ploegen, die nog maximum punten totaliseeren. In Oost-Vlaanderen stelden de twee Gentsche ploegen teleur. Racing Het zich In eigen midden kloppen van Sportkring St. Niklaas. Hoe nipt het sukses van de Waaslanders ook was, tooh was het ruimschoots verdiend. Daarmede hebben ze bewezen de bes ten van bevordering waardig "te zijn. Gantoise trok naar Club Ronse met 10 spelers en moest met 01 het onderspit delven. Een heel fraai resul taat voor de Ronsenaars, maar we gelooven, dat in normale omstandig heden Gantoise heel wat beteren uit slag zou verwezenlijkt hebben. Wijeen we verder op de fraaie suk- sessen van Eendracht Aalst en Racing Lokeren respekticvelijk tegen A. S. Ronse en Vigor Hamme. •In de provincie West-Vlaanderen blijft C. S. Brugge den toestand be- heerschen. Kortrijk Sport, dat zich nochtans kranig teweer stelde, kreeg geen schijn van kans en moest voor sterkeren bezwijken. C. S. Brugge totaliseert het maxi mum punten met 19 goals voor en twee tegen en dat illustrieert het groot overwicht van de Bruggelingen op hun tegenstrevers. Het ziet er nochtans naar uit, dat Meenen zich zoo maar zonder meer zal laten verdringen. De West-Vla mingen wisten nipt maar verdiend van V.G. Oostende te winnen en verloren tot nogtoe geen enkel punt. Knokke en Kortrijk Sport blijven hier voorloopig de zwakkere broers, terwijl verder de prachtige 46 over winning van Stade Moeskroen op het veld van Knokke behaald niet onop gemerkt kan voorbij gaan. Te Luik kunnen Standard en Bres- soux zich aan de leiding handhaven, terwijl in Henegouwen de twee clubs uit Charleroi den toon blijven aan geven. In Brabant werd Vorst onttroond door een nederlaag op eigen veld op- geloopen tegenover Tienen. Union en White Star deelen hier de leiders plaats. In reeks B blijft Anderlecht schit terend werk leveren en prijkt alleen aan de spits. De ploeg der mauven zal nochtans nog heel wat tegenstand ontmoeten van R.C. Brussel, dat kra nig doorbijt. We mogen om te eindigen zeggen dat de huidige noodkompetitie van week tot week aan belangrijkheid wint en het feit dat voor den wedstrijd LierscheBeerschot minstens 10.000 menschen aanwezig waren, toont aan dat ze leefbaar is. Dat kunnen we een heuglijk verschijnsel noemen LOUIS. ontvangst tenzij de huurder zelf een langeren termijn heeft bedongen. Ook de niet-gemobiliseerden kun nen een pachtvertreking aanvragen Maar terwijl deze der gemobiliseer den van rechtswege geldt moeten de niet-gemobiliseerden „zich tot de rechtbanken wenden en de redenen te kennen geven die hen in de onmo gelijkheid stellen hun pacht voort te zetten. Hier is dus betwisting moge lijk. Voor de eigenaars zijn er zekere tegemoetkomingen voorzien in ruil voor het onmiskenbare verlies dat zij ondergaan. Indien zij zelf huurder zijn, wat meer gebeurt, kunnen ze insgelijks beschermingsmaatregelen inroepen mits te verrechtvaardigen dat ze over hun gewone huurinkom sten niet beschikken. Daarenboven kunnen de eigenaars die door niet betaling der huurpachten getroffen zijn uitstel van betaling bekomen tot een jaar na den oorlog, voor kapitaal en intresten die zij zouden verschul digd zijn op hun hypothekaire en bevoorrechte verplichtingen. Dit zijn de hoofdbepalingen van een reglementeering, die in ieder geval op deze van den vorigen oorlog het voordeel biedt maar meer met nuanceeringen rekening te houden; toen gold enkel het algemeen morato rium waarvan men thans zekere strakheden heeft gelenigd. De te verwachten Belgische wet geving zal ongetwijfeld vrucht halen uit de ondervindingen van onze Zuiderburen. Ragondins passen zich gemakkelijk aan ons klimaat, zijn niet te veel- eischend, erg vruchtbaar, hoeven niet te veel te eten. Men kent ragondins ook wel onder de naam Castor van Chili Lengte van 80 cm. tot 1,10 m. inbegrepen de staart welke 20 tot 30 cm. meet. Ge middeld gewicht, 10 kgr. voor de mannelijke dieren. Het bijzonderste kenmerk der ragon dins ligt in het feit dat de vrouwtjes hunne borsten langs elke kant van de rug dragen. Moeders vervoeren hun kroost op den rug. De pels bestaat uit rood-bruinachtig lang haar en zijdeachtig blauw dons dat dichter groeit op de rug dan op den buik. Staart is versierd met stijve haren. Ragondins graven onderaardsche ho len evenals de waterratten waarmede ze ten andere den lust voor het leven op het water gemeen hebben. Ze leven in koppels en zijn plantenetende die ren. Het vrouwtje geeft in de Lente 5 tot 6 dierjes welke op den ouderdom van 2 maand heelemaal alleen kunnen le ven. Evenals de volwassenen eten de kiemen waterplanten, boomschors en verschillende wortels. Daar deze die ren geen vleesch eten is hun onder- INDIEN GIJ begeert op de hoogte te zijn der vrydenkersbeweglng, lees wekelijks PER NUMMER 0.60 fr Voor drie maanden 8,fr. Voor één jaar 32.fr VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat 5i te Antwerpen. Postcheck nr. 430.529 (19 De Internationale gespannen toe stand die voor gevolg had een gedeel telijke mobilisatie, heeft verschillende groepsleiders onder de wapens geroe pen, zoodat menige groepsleiding door dezen maatregel gevoelig getroffen is geworden. Tal van groepen kregen on middellijk een mindere aktiviteit en sommige zelfs gingen naar een gedeel telijke ontreddering. Gelukkig zijn spontaan dringende maatregelen ge nomen, zoodat onze wederzijdsche groepleidingen weer flink kunnen wer ken, in het kader van een algemeene bedrijvigheid, die ons het beste laat verhopen. Nationale bedrijvigheid Niettegenstaande het plotseling ver plicht stopzetten van onze zomeraktivi- teit en het moeten aflasten van onze onderscheidene uitgewerkte projekten, mogen wij toch onze groote tevreden heid uitdrukken over onze reeks van menigvuldige interprovinciale en propa- gandafeesten die plaats hadden te Doornijk, Antwerpen, Oostende, Grace- Berleur, Micheroux, strandbad Hof- stade, Brussel en Mechelen, zonder ons groot internationaal feest te vergeten van het Luiksche n het eenig prach tig decorum van het Lido-Bad der Internationale Watertentoonstelling. Alles zonder onderscheid getuigde, en werden gekenmerkt door een te onder lijnen bedrijvigheid en een steeds machtiger opgang. De betwistingen inzake het veroveren van de sport- en volksbrevetten kende terdege een ver diend sukses en een ongsmeene volks- aandacht, zoodat dit ten stelligste voor voortzetting vatbaar is. Voornoemde betwistingen esteld in het kader der lichamelijke opvoeding bracht een waar «animc» onder de arbeiderszwem mers der onderscheidene kategorieën van geschoolden en ongeschoolden. De diverse kampioenschappen kregen onderscheidenlijk nieuwe en jeugdige titularissen waaronder wij in het bij zonder aanstippen De Vos van V.Z.M. en Wauters van V.Z.O. die respektie- velijk beslag legden op het kampioen schap 100 m. snelzwemmen seniors (1.03) en 100 m. rugzwemmen seniors (1.18). Beiden z\jn zeer sterke belof ten en verdienen volledig onze gansche bijzondere aandacht. De 100 m. snelzwemmen juniors zag als kampioen V. d. Eynde, van V.Z.A. (1.12 1/5) terwijl in het schoonsprin- gen De Muynck, eveneens van V.Z.A., zijn forme bevestigde, en zijn tegen strevers niet de minste kans liet. Btj de vrouwen dienen wij eveneens de prestaties te onderlijnen van Pil- lacys Fl. van V.Z.O. en van Wibo Denise van «La Fraternité» die weder- keerig den kampioenstitel bemachtigde der 200 m. borstzwemmen (3.27) en der 100 m. snelzwemmen (1.22 4/5). Verantwoordelijke uitgever R. Vercammen, St. Pletersnieuv tr. 64 GENT WAUTERS M. (V.Z.V.) die zich als een veel belovende rugzwem mer ontpopte. Dit onderbroken bilan kan en mag de Bondsleiding zeker in groote mate verheugen en haar als spoorslag dienen om in diezelfde richting hare verdere aktiviteit te leiden. Jeugdrekruteering Als wij eens grondig nagaan wat de jeugdrekruteering aan de verschillende groepen gegeven heeft, prijkt stellig V.A.Z. aan het hoofd, die onder de kundige leiding van den «all-round» zwemmer Hillen Désiré duchtig ge traind worden, en veel beloven voor de toekomst. V.Z.O. en V.Z.M. volgen zeer kort op eerstgenoemde groep, en het prachtig aantal j.nge beloften groeit van dag tot dag, die onder de respektievelijke technische leidingen van een Coutelle en een Stevens Frans, ons stellig waarborgen geven voor de degelijkheid eener goede technische scholing. V.Z.D., v.Z.B. en V.Z.C. zijn min der gelukkig geweest; die tijdelijke ver zwakking zal zeker voor de toekomst plaats maken voor een sterke herop beuring, de onderscheidene leidingen zijn stellig hiervoor een volledige waar borg. In het Luiksche stippen wij met de grootste voldoening een sterke verhoo ging van aangesloten aan, die aan moedigend stemt, terwijl bij «Polo Rouge» te Doornijk, de zaken schitte rend staan. Onze jongste aanwinsten «La Fraternité» Moeskroen en «Les Tritons» van Brussel geven een zeer flink uitzicht, en deze beide groepee ringen zullen ons zeker prachtige jon geren op het voorplan brengen in de toekomst. Kortom, de jeugdrekruteering bij de «Vrije Zwemmers» kan in zijn geheel bepaald aanmoedigend genoemd wor den; hopen wij nu maar, dat de inter nationale spanning ons iets optimis tischer toekomstbeelden mag beschoren zün, zoodat wij spoedig terug met volle kracht en ijver ons programma en onze gestelde doeleinden kunnen uit werken ter bevordering der lichame lijke opvoeding. P. D. M. houd heel wat goedkooper dan dit van marters bijvoorbeeld. Er bestaan vele variëteiten ragon dins. Een der beste in zake aanpassing en kwaliteit der pels is de Hypotame Coypou. De kweek is niet bijzonder moeilijk. Afgesloten parken en loopend water moet u in elk geval voorzien. Een afsluiting van 1 m. tot 1,50 m. is ruim voldoende. Best neme men hier voor traliën van 41 m.m. Daar deze dieren echter in den grond graven zai men de traliën 50 cm. -in den grond plaatsen en dan nog op een lengte van 50 cm. omkeeren, naar binnen toe. In gevangenschap opgekweekte ra gondins worden uiterst gemeenzaam al blijven ze steeds vreesachtig en be deesd. Gedurende den dag ziet men deze dieren weinig of niet daar ze verborgen leven langs de boorden der grachten. Als ze de stem van den op passer hooren komen ze echter te voorschijn. Daar de buik de meeste waarde heeft wordt de pels langs de middenbruglijn doorgesneden. Ds huid wordt best af getrokken door het geven eener snede van aan het toppunt van den neus tot aan de staart, langsheen de wervel kolom. bn goede nadi Neem ook een "AKKERTJE", bij griep, kon, in fluenza, verachot in den rug, len denpijn, «pierpiin, rheumaiiek, ze nuwpijn, tandpijn, hoofdpijn, enz. Het helpt xekerl "AKKIRTJ w "AKKERTJES" zijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hartde maag en de nieren Let op dit AKKER"-merk. .'er doos van 12 stuks Fr. 9.50. - Per doos van 6 stuks Fr. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle apotheker

Voor Allen | 1939 | | pagina 6