NOG DE HETZE TEGEN DE WERKLOOZEN POLITIEK PANORAMA ONZE VISSCHERS BLIJVEN NIET BIJ DE PAKKEN ZITTEN ZONDAG 29 OKTOBER 1939 0,50 Ir, - Nr. 27 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie NOG EENS OVER DE SOLDATENBOEKEN Onze jongens vragen lektuur. - VOOR ALLEN moet aan de gemobiliseerden gezonden worden Uitgave O Met den verrekijker Naar de geleide ekonomie Bijeenkomst der socialistische parlementairen Voor de gemobiliseerden Voor ordening van de steunverleening De verant woordelijkheid Rex soldeert v® ▲LL KüDAIiTIE EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent Telefoon 157.40 (4 Uincn) ABONNEMEN TSTUIJZEN 1 Jaar 23,00 fi. 6 maanden 12,00 fr. 3 maanden B-St fr- Postclieck Het L,lcht Gent: 56733 ET is een feit dat eenvoudige en arglooze menschen B zich in zekere mate laten op sleeptouw nemen door de schandelijke kampagnes die sedert weken ftaj I tegen de werkloozen worden gevoerd. Het is waar ook dat de aanklacht soms heel behendig is ge- i B steld, vooral waar bij gebrek aan bepaalde feiten vrije vlucht wordt gegeven aan misleidende drogredenen. Een aanleiding te meer opdat wij energiek tegen de legen den die gekreeërd worden, zouden ingaan. Wat is een werklooze Heel dikwijls een mensch die gisteren of de vorige week nog aan den arbeid was en die als dusdanig een achtenswaardig burger was. Waarom is die arbeider werkloos geworden Heeft hij zijn werk laten staan om zoogezegd staatsrentenier te worden Neen Hij werd eenvoudig afgedankt en op straat gezet omdat de fabriek of onderneming, die hem gebruikte, tengevolge van den krisistijd haar poorten sloot.' Eigenaardig toch, dat de patroon, die wellicht een greintje meer verantwoordelijk is voor den toestand, niet even scherp wordt veroordeeld en op den index gezet. Waarom zekere en steeds meer bedrijven in de laatste Jaren werden stopgezet Men moet toch blind zijn om niet te zien dat dit het gevolg is van de ontaarding van het kapitalistisch systeem dat in zijn traditioneelen vorm niet langer te handhaven is. Het is dan ook HET KAPITALISME EN ZIJN SYSTEEM ALLEEN DAT DE SCHULD DRAAGT aan de sociale kwaal die tienduizen den menschen tot nietsdoen veroordeelt en hen en "nun familie in een ontzettenden nood zonder uitzicht dompelt. Op de vraag moet men deze slachtoffers laten hongeren zal wel niemand JA durven antwoorden. Zij moeten dus finan cieel gesteund worden, te meer daar hun loonen steeds ontoe reikend waren om het aanleggen van reserves mogelijk te "^Trekken zij te veel als werkloosheidsvergoeding Neen Niemand zal het op zich willen nemen om met een persoonlijke proefneming het tegendeel te bewijzen. Wat dan - De werkloozen moeten terug aan den arbeid worden gezet JA. En dit ja klinkt nog heftiger in den mond der betrok kenen dan in deze van het opgeruide publiek. De B.W.P. en de syndikale organisaties hebben overigens op dit gebied radikale opvattingen. Voor lien is de werkloozen- vergoeding slechts een voorloopige noodmaatregel en moet in de werkverschaffing in de eerste plaats de oplossing worden na gestreefd van de sociale ontreddering. Het is pas hier dat de onredelijkheid en het onbegrip van zekere middens op het voorplan treden. Openbare werken, waarbii de beschikbare arbeidskrachten kunnen gebruikt worden? Geldverbrassmg!zoo luidt het veto terwijl zij blind bliiven voor de noodwendigheden van s lands ekonomische, sociale en hygiëne uitrusting, die nog in primi tieven staat verkeert wanneer men ze vergelijkt met de ver wezenlijkingen in andere landen. -4- Men wil overigens evenmin begrijpen dat het initiatief van openbare werken als prikkel van het ekononusch leven zijn proeven heeft geleverd in de Noorderlanden. Een ekonomisch programma, dat de industrieele struktuur van de natie zou her zien en aanpassen Wat een dringende levensnoodzaak be- teekent waar de handelsstroomingen radikaal van koers zijn gewijzigd en waar de weg naar de traditioneele aizetmogelijk- heden steeds meer versperd wordt. Al larie verklaart M. Sap, minister van Ekonomische Zaken. Hij verkiest de plrntrekkerij en n. zonder uitzicht van den eenen dag in den anderen te tuimelen. Wii zullen de laatsten zijn om de ingewikkeldheid van de thans gestelde problemen te onderschatten. Maar het is in ieder geval een feit dat de breede lijnen afgeteekend zijn van ekonomische strekkingen die wij in de toekomst, hetzij in oorlogstijd, hetzij na den terugkeer van de rust in Europa, niet kunnen ontgaan. Wii moeten ons in de eerste plaats inrichten om meer voor onze eigen behoeften te zorgen. Wij moeten onsverder specia- liseeren in zekere prodnkties, willen wij ons in het buitenland nog afzetgebieden verzekeren. In die heraanpassin.gsinitiatieven zouden die verdomde werkloozen in de eerste plaats een werkgelegenheid vinden Edoch, daar is nog de laatste slogan Men wil niet van staatstusschenkomst of officieele kontrole. \oor eenmaal eischen de reaktionnairen en dan nog voor een onmogelijk Kevalde onbeperkte vrijheid op. Vriiheid die er op aankomt gansch het land en het volk in een zelfmoord mede te sleuren. Wij vragen ons echter af waarom de staat nog langer zou wachten initiatieven te treffen daar waar de private goede wil en vermogen in gebreke zijn gebleven? Maar laat ons terugkeeren tot de werkloozen. Het oogenblik is gekomen om te vragen wat de reaktionnairen dan WEL willen Gij hebt het zeker reeds geraden. Wat zij werkelijk met hun chantage-hetze nastreven, is die scharen ongelukkigen als een reserve-leger te kunnen gebruiken om de loonen en de sociale rechten van hun werkende broeders af te takelen. Dat zij zich aan dit spelletje in de huidige omstandigheden met verdubbelden ijver wagen geeft reeds een duidelijk ueela van hun begrippen vaderlandsliefde en nationale s<uuu^- riteit» die ondanks beheerscht blijven door den lust I RU- Onze visschers kennen nu zware tijden. Toch varen ze uit, ondanks de groote geva ren die de losgekomen mijnen uitmaken. In de wateren, die onze vis schers moeten doortrekken, drijven talrijke mijnen, waar van het grootste aantal Duit- sche zijn. Maar onze visschers zijn niet vlug bang. Ze be wezen het in den laatsten oor log, toen er onder hen waren die met den meesten moed de trawlers verdedigden tegen de onderzeeërs. Toch dienen nog meer maat regelen genomen om het mij nengevaar te verminderen. Loodsbooten zullen uitgerust worden om de miinen te ver nietigen in zee. Het valt te betreuren, dat men niet meer vooruitziende is geweest en dat we niet beschikken over mijnenvegers. En waarom zou de bouw er van niet begonnen worden Wanneer onze visschers, moedig en taai, de gevaren trotseeren om het eten aan de bevolking te brengen, zou de administratie dan toch moeten inzien, dat men de visschers niet onnoodig moet lastig val len met ingewikkelde formali teiten betreffende het mee te nemen proviand. Bureelratten blijven thuis, dat ze het dan de anderen niet moeilijk maken. Onze visschers verdienen onzen eerbied en we groeten die nederige werkers, die dagelijks de ergste gevaren trotseeren. om een waarachtige ekonomische politiek te voeren. Zijn laat-maar- gaan »-beheer heeft dat al te duide lijk bewezen. Maar niet alleen M. Sap, met verlof-zijnde beheerder van de nazi firma von Siemens, treft schuld. De liberale en katholieke partijen mogen hun mea-culpa slaan. Ze hebben het immers veel aangena mer en belangrijker gevonden te stoken tegen de socialisten, verkie- zingsmaneuvers en andere Martens- komedies op touw te zetten, dan het land voor te bereiden op wat komen zou en nu werkelijkheid is geworden. De regeering van M. Pierlot mist dus een klare en op de belan gen van onze volksgemeen schap afgestemde ekonomische politiek. Binnenkort vergadert het Parle ment en waarschijnlijk zal daarover veel kritiek, óók gewettigde, naar voren komen. Waarom zou men die kritiek ai- wachten Ware het niet beter van nu af aan reeds de noodige hervormingen door te voeren. Dat zou het vertrouwen van de massa versterken. We kunnen tevens niet nalaten er op te wijzen, dat men een bekwaam ekonomist als Rik de Man, eerst zónder portefeuille aanstelde en daarna aan het Werk van H. M. Koningin Elisabethverbond; op zichzelf wel een zeer nuttige instel ling. Maar menschen zooals hij, zou den onschatbare diensten kunnen bewijzen op plaatsen waar hun bij zondere bevoegdheden meer te nutte zouden kunnen gemaakt worden. We bedoelenBevoorrading en in het bijzonder het ministerie van Ekonomie. We zijn ervan overtuigd, dat onze ministers van Arbeid en Sociale Voorzorg, Buitenlandsche Zaken, Justitie hun handen vol hebben en elk in hun domein uitstekend werk verrichten. MAAR ELKEEN VOELT DAT IN ZAKE EKONOMISCH BESTUUR VAN HET LAND ER IETS BLIJFT HAPEREN. De toestanden laten niet toe zich nu minder dan ooit tevreden te stel len met halve of schijnmaatregelen. Dat zijdie het in de regeering daarover niet eens zijn en het za lig nietsdoen willen voort in stand houden, er uit trekken om plaats te maken voor de mannen die het land noodig heeft om in de huidige om standigheden stand te houden in alle domeinen. Partijgenoot Vandevelde vroeg spe ciale maatregelen voor den toe stand inzake de huishuur van de gemobiliseerden in Frankrijk, wier verblijf in ons land gevestigd was. Eenzelfde maatregel zou door Frankrijk moeten voorzien worden voor de Belgische gemobiliseerden, wonende in Frankrijk. Daarna werd de toestand van Bel gië besproken in betrekking met den internationalen toestand. In de vergadering der kommissies van binnenlandsche zaken van Kamer en Senaat, waar aanwezig waren de ministers Gutt, Denis en Devèze, verdedigde partijgenoot Harmegnies de belangen van de fa milies der gemobiliseerden. Hij vroeg der vergoeding aan de families eenvormig te maken. Hij kwam op ten voordeele der alleen staanden, wier toestand werkelijk erg is; alsook het uitbetalen van de familievergoeding aan arbeiders cp- geëischt door de militaire overheid. Minister Gutt liet weten, dat er reeds voorzien was om ook den steun uit te betalen aan vrijgezellen, die kunnen aangezien worden als hoofd van een gezin. Dit wil zeggen, die als voogd optreden en ten laste heb ben minderjarige broers en zusters, of die als gezinshoofd kunnen aan gezien worden zooals het geval van een zoon, eenigen steun van de moe- der-weduwe. We zorgen voor een grafsteen en een opschrift Hij kwam. Hij zag. Hij dreigde. Hij verzwond... REX R. I. P. N de huidige omstandigheiden is eendracht geboden. Maar een eendracht die wortelt in de da den en zich niet bepaalt bij los lippige «vaderlandsche» bevliegin gen. Elkeen zal offers te brengen heb ben om ons volk veilig door de klippen van de huidige branding te kunnen loodsen. Terwijl talrijke gezinnen hun kostwinner voor een onbepaaiden tijd afstaan, voor de verzekering van de veiligheid van het land, is het niet meer dan billijk dat de begoede standen hun «patriötisme» zin geven door zonder tegenstribbelen de gel delijke offers te brengen die zij al leen, gezien hun bevoorrechte posi tie, kunnen brengen. Vooral zij die hun zaken zien toe nemen ter oorzake van den oorlogs toestand aan onze grenzen, en zoo zijn er, moeten een belangrijk deel van hun «oorlogswinst», want dat is het, afstaan om de verdediging van het land mogelijk te maken en de ergst getroffen gezinnen te hel pen. Private liefdadigheid is niet voldoende en werkt vernederend op de «beschermelingen». De hulp aan de «behoeftigen» moet door den staat volledig ter hand genomen worden. We maken deze opmerking omdat men vaststelt dat tal van «liefdadige maatschappijtjes» en andere «Dcn- derdag-namiddagkransjes-> van teer gevoelige en op dekoraties beluste sensibele harten opschieten gelijk paddestoelen. Verre van ons de goede inzichten van sommige dezer menschen te miskennen, maar wij hebben den oorlog 1914-18 meegemaakt en er zijn te veel onverkwikkelijke zaken in ons geheugen gebleven om nu niet wantrouwig te staan tegenover sommige «belanglooze en menschiie- vende» initiatieven. Overigens, er funktionneert in België een officieele hulpverleening onder de hoede van «Kommissies van Openbaren Onderstand». Al wat nu gesticht wordt zou onder de kontrole van deze kommissies dienen geplaatst te worden. Het ware zeer eenvoudig door de niet- officieele komiteiten aan deze orga nen toe te voegen, die elk hun bijzonder terrein bewerken, maar die verantwoording zouden af te leggen hebben tegenover de Kom missie van Openbaren Onderstand. Dan zouden de menschen die schen kingen doen daarenboven een solie- den waarborg hebben en weten dat hun geld niet zal misbruikt worden voor de propaganda van een of an dere kliek. DE regeering van M. Pierlot is NIET door de socialisten in het leven geroepen. Ze be stond. Gezien den noodtoe stand op internationaal gebied wer den de socialisten erbij geroepen. Het was dan niet het oogenDlik om ten koste van lange palabers een nieuwe kombinatie op te zoeken. Dat brengt mee dat we nu met een talrijke ploeg ministers staan, wat op zichzelf niet erg is, maar dat er geen sprake is van een NET OMSCHREVEN REGEE- RINGSPOLITIEK in zake ekono misch bestuur van het land. Daar moet in het belang van ons volk zeer spoedig verandering in komen. België heeft zich op ekonomisch gebied niet voldoende voorbereid op het gewapend konflikt. dat toch al verschillende jaren dreigt. Dit jaar werd de mobilisatie, het weze gezegd ter eere van de mili taire overheden, in betere voorwaar den voltrokken dan verleden jaar. Maar op gebied van de bevoor rading, de prijzenpolitiek, voorra- denaanleg, in- en uitvoermogelijk- heden is nog oneindig veel te doen. Men heeft te veel aan het toeval en aan M. Sap, wat veel erger is, overgelaten. De h. Sap, minister van Ekonomie heeft geen plan Dat heerschap is veel bekwamer in het montceren van dorpsintriges om in de regeering te geraken, dan Verleden week hadden wij het over de... slech te boeken, die aan onze solda ten uitgedeeld worden. De historie gaat voort. Sommige kle rikale bladen maken er een ech te kampanje van. De zedelijk heid, de waarheid, de schoon heid, 't wordt er al bijgesleurd. Ge zoudt waarlijk moeten ge- looven dat Satan de plak zwaait. Als 't zoo voortgaat wordt het hier waarachtig een tweede So- doma. Stel u voor in de kelders van het departement van Onder wijs, te Brussel, liggen stapels boeken, die door de regeering aangekocht loerden en daaron der zijn er die op ...de kerkelijke index-lijst voorkomen Dat alles is nog zoo erg niet, zult ge zeggen Nee, maar waar het de spui gaten uitloopt is dat sommigen er aan denken deze boeken aan onze jongens uit te deelen In- plaats van ze rustig door de rat ten te laten opknabbelen Die zouden er wellicht aan krepeeren en dat ware zooveel geivonnen voor de openbare ge zondheid. Dat men die zedelooze lektuur dus gerust ter plaatse laat lig gen. Ten ware gij ook al een god vergeten kerel waart gelijk die journalist uit de Volksgazet die zich permitteert volgende vragen aan den bevoegden mi nister te stellen Is dat waar? Mag er geen boek van links meer uitge deeld worden? En indien zulks waar is, mogen we zoeten welke boe ken door de heeren van rechts werden geweerd Met welk recht treden die heeren op? Op welken tekst van wet of reglement steunt hun aanstelling? Dat is veel gevraagd dunkt ons. De nieuwsgierigheid is een erge zonde. Zelfs voor een jour nalist. Laten wij de oogen sluiten en vertrouwen stellen in de hoog geachte heeren, die de censuur uitoefenen. Zij weten wat voor het ziele- heil van onze jongens al of niet past. 't Is al erg genoeg dat, zooals we verleden week meld den, een boek van Zola door de mazen geslibberd is. Een verdubbelde waakzaam heid is zeker geboden. Stel u voor dat men onze jon gens eens het Oude Testament opstuurt! Ge weet wel, het Oude Testament, met die geschiede nissen van... Maar de redaktie-sekretaris klopt mij zoo juist op den schou der om mij eraan te herinneren dat de plaatsruimte beperkt is... PIER MOEIAL. REX vaincra Rex ter zege andere oorlogskreten van De- grelle en zijn hysterische bende behooren al lang tot het do mein van het verleden. Niemand dacht nog aan den specialist van verschijningen, radioreden te Turijn, «retraites» te Berlijn en geheime po litieke akkoorden. Maar deze week werd zijn luxueus hoofdkwartier, dat zich in de nabijheid van de Beurs te Brussel bevond, opgeruimd. Gelijk de «garde civiek» zaliger nagedachtenis zal het rexisme nog wel een tijd voortleven in de re vues», ten ware de revueschrijvers hun inkt en hun tijd er te kostelijk voor achten. Wat best mogelijk is. We kunnen niet nalaten te onder lijnen dat het rexisme een klerikaal fascistische beweging was die al lang opgeschept ware geweest had ze van de «begoede klerikale stan den» minder steun ontvangen. We mogen ook nooit vergeten dat ook kristen-demokraten tot bij de laat ste verkiezingen met deze bende ge- wetenlooze rexistische avonturiers koncentratieverbonden hebben aangegaan. Maar laat ons niet bitter zijn bij een overlijden. Overigens «Allerzie len» nadert. Bultenlandsch overzicht; lie scheikundige oorlog; Belangrijke koninklijke besluiten en mededeelingen; Niemand mag tekort hebben; Aanpassing der loonen is noodzakelijk blz. 2 Centrale voor Arbcidersopvoc- dtng: Algemeene geschiede nis; Middenstanders, doet ais mi nister Sap! Trekt uw plan!!; N'og over oorlogsprofeten; Oorlogskontrabande blz. 3 Arbeiderssport; Eikels als voedsel; «Morgen wieder krieg»; Scbaakrubrick; Eendracht Aalst beheerscht den toestand in Oost-Vlaan- dcren blz. 6

Voor Allen | 1939 | | pagina 1