Algemeen nieuws R00DE PIJLTIES A A L, S ONZE STADSPOLITIEK Rouwbetooging 1939 MEIRE Krabbels van Pierken 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 SOCIALISTEN VAN HET ARR. AALST, DE PARTIJ ROEPT U Groote militantenvergadering DAGORDE DE ALGEMEENE POLITIEKE TOESTAND. SPREKER GUST BALTHAZAR, MINISTER. AAN ONZE KORRESPONDENTEN STEEDS HERHALEN EEN PROT...EST NOG OVER DE WERKLOOZEN SIAMEESCHE BROEDERS De wet op den acht- urigen werkdag Naar een gelukkige oplossing voor het verkeer aan de St-Annabrug -- Van nieuwe schoollokalen en het huisvesten van gemobiliseerden -- Zal er voor de volledige werkloozen wintersteun wor den uitgekeerd -- De regeering mag niet kepi- tuleeren voor de belagers van de werkloozen De bonte avond ten voordeele van het pak ket van den soldaat is opperbest geslaagd S. V. V. Nieuwtjes uit het stedelijk zwembad Sportrubriek KLINIEK DE TOEKOMST MODERNE TANDHEELKUNDIGE INRICHTING Een herinnering aan onze kommunisten Aalst De karpelsprongen bij de kommunisten HERFST Verantwoordelijke redaktie NIEUWS U I HET Zondag, 12 November (en niet op 5 November, zooels eerst was gemeld), te 9,30 uur voormiddag, in het Achturenhuis te Denderleeuw, Kameraden, afdeelingssekretarissen, roept van heden af, al uw beste propagandisten op, om op deze belangrijke vergadering aanwezig te zjjn. Geen enkel socialistisch militant mag ontbreken. Het arrondissementsbestuur. Alle korrespondentie voor Voor Allen moet ons ten allerlaatste Dinsdag eerstkomende, te 4 uur namiddag, bereiken, daar het Woensdag aanstaande Allerheiligen is. De redaktie. Hoe graag we ook onze pol tieke agitatie zouden willen staken, omdat de tijdsomstandigheden zulks ver- eisohten, zijn er toch dingen die hoe ven gezegd en steeds herhaald, opdat ze niet in den vergeethoek zouden geraken. Als destijds Degrelle en Staf De Clercq een politiek verbond sloten, dan was zulks om de demokratische instellingen van België te vernietigen, de politieke partijen af te schaffen en een ware Hitler-politiek in België in te voeren. Herhaalde malen hebben ae Hitier als een held bewierrookt, omdat hij de socialisten en kommunisten in kon- centratiekampen stak, boekenverbran dingen inriohtte, gelijkschakeling van syndikaten, mutualiteiten, enz., door voerde. Ja, omdat hij strafexpedities en terechtstellingen liet plaats heb ben. Wie heeft er tot heden al iets kun nen merken dat de overdreven sym pathie voor Hitier vanwege de V.N.V.- ers zou verzwakt zijn? Is het misschien omdat ze in deze tijden allen den politieken godsvrede wenschen, dat dergelijke dingen móe ten verzwegen blijven? Wy achten die kerels te gevaarlijk in hun opzet, om ons aldus te laten verschalken. Feiten zijn feiten en die dienen steeds herhaald tot zoolang als ze op hun fascistisch standpunt blijven staan. Het is pas een jaar geleden dat de gemeenteverkiezingen in ons land plaats grepen. Die verkiezingen waren vooral ge kenmerkt door koncentratiemanceu- vers van alle katholieken, klerikalen, kristenen. Rexisten, vaderlandslieven- den Belgixisten, flamingantisten en andere schorremorrie, om toch een overheerschende klerikale, ja, anti- volksche politiek te bewerkstelligen. Laten we zeggen, dat dit opzet in tal van plaatsen is gelukt. In Aalst bestond zoo ook een kon- centratie, ter verovering van het stadhuis. En waarlijk, de politieke janussen, katholieken, rex- en V.N.V.-isten, wa ren reeds zoo zeker van de overwin ning dat ze èn den burgemeester èn de schepenen hadden aangeduid. Wat de benoemingen van personeel betreft in om het even welken dienst, hadden ze sinds drie jaar weliswaar niets dan gekende katholieke en V. V. N. kiesdravers benoemd, maar ze moesten daarover met den socialisti- schen burgemeester en den liberalen schepen in 't kollege parlementeeren. ,'t Was dan ook 't gemakkelijkst als socialisten en liberalen van de be- stuurtafel konden verwijd:rd worden. Daarom dus koncentratie. Het Aalsterche volk dat wel zin heeft voor humor en tegen een goeie lol kan. toont meer dan eens, als het n oet, ernstig te kunnen zijn om de ware zwanzers een afstraffing toe te dienen. Op 16 Oktober 1938 heeft de Aalster- sche bevolking dat bewezen. Het kiezerskorps nam het niet ern stig op dat mannen als een Pedro De Hert, het aandurfden zich als kan didaat-burgemeester te stellen tegen over den honderd per honderd gelief den volksvriend Fred Nichels. En de klopping was dan ook formidabel. Degenen die hoopten alleen baas te spelen, vlogen aan de deur. En degenen, die men dacht eens als onwaardigen, ja, als geslagenen, bui ten te zwieren, spelen vandaag heer en meester. Berouw komt na de zonde, zegt een passend spreekwoord, en waarlijk 't is zoo. 'Omdat nu de liberalen en socialis ten alleen personeel aanstellen die hun vertrouwen heeft en vooral waardig is in stadsdienst te komen, protesteeren de koncentratieheeren dat hun kreatu- ren geen kans krygen. Slechts een vraagsken: Wat deedt gy, heeren der koncen tratie, als ge meester waart? En wat waart gy zinnens te doen indien 16 Oktober u het meesterschap op het stadhuis hadbezorgd? Zoudt gij socialisten of liberalen benoemd hebben? Niet rond den pot draaien, hé! Duidelijk en onomwonden antwoor den. Alhoewel reeds in de socialistische dagbladpers, in «Voor Allen, en ook in andere bladen, de reaktionnaire aanvallen op den werkloozensteun de gelijk zijn afgeslagen, willen we er toch nog een treffend argument tegen zetten. De reaktionnaire penneknechten be weren dat alle werkloozen zich schik ken in hun lot en weinig bekommerd zijn of ze nog wel ooit aan 't werk zullen geraken. Meer, dat ze liever blijven rente nieren» dan nog werk te willen aan vaarden. Zulke beweringen zijn gemeen en laf. Inderdaad, op einde September be droeg het aantal gekontroleerde werk loozen 210.000. zijnde een verminde ring van 25.000 tegenover de afgekon digde cijfers van half September, doch een vermeerdering van 40.000 tegen over die van Augustus. Ziehier een overzicht: Opgave van 26 Augustus: 168.000. Opgave van 2 September: 188.000. Opgave van 9 September: 226.000. Opgave van 16 September: 235.000. Opgave van 23 September: 219.000. Opgave van 30 September: 210.000. Aldus ziet men ten duidelijkste, als dat er waarlijk kans is om aan loo- nenden arbeid te geraken, de werk loozen zonder dralen er op af gaan om werk te bekomen. Handen af dus, heeren parasieten en penneridders der reaktie, van de werkloozen en van hun karigen steun. Göring, de nazispitsforoeder van Hitier, schreeuwde jaar aan dag dat het kommunisme hun openbaren vij and nr. 1 was. Stalin en Vorochilov, schreeuwden het over daken en deden zulks in koor herhalen door al hun gedweë volge lingen uit alle landen: dat het fas cisme de pest was van de wereld, die moest worden weggevaagd. Nog het een noch het ander is recht gebleven. Integendeel ziin het nu twee dikke vrienden geworden, vooral sinds hun gezamenlyken rooftocht in Polen. Waarlijk, zoo'n intieme vrienden, dat Göring een dezer laatste dagen een vliegtuig heeft geschonken aan Vorochilov. Wat zal dezè nu op zijn beurt Gö ring aanbieden? De loonsovereenkomsten Op 26 Augustus heeft minister Del- fosse bekendgemaakt dat alleen voor redenen van 's lands veiligheid de wet op den 8-urigen werkdag werd ge schorst. Daarvan hebben sommige pa troons gebruik gemaakt om zonder toestemming van het ministerie, hun werklieden meer dan 8 uren per dag te doen werken, en voor de overuren werd de 25 t.h. bijleg niet betaald. De maatregel van minister Delfosse heeft aanleiding gegeven om deze wet een fermen neep te geven. Doch daar na is pgt. Balthazar, minister van Ar beid geworden, die op aandringen van de vertegenwoordigers der vakbonden <B. V. V.), dien aanslag op den acht- urigen werkdag heeft afgewend en be sloot Dat de patroons de toestemming van het ministerie moeten bekomen voor de afwijking op den 8-urendag. Dat geen afwijkingen worden toege staan wanneer in dit vak nog werk loozen zijn. Dat geen afwijkingen zou den verleend worden zonder de vak bonden te raadplegen. Wanneer voor 's lands veiligheid de afwijking ver leend wordt, moet volgens de wet, van het 9e uur af den bijleg van 25 t.n. betaald worden. Wij vestigen de aandacht der werk lieden op bovenstaand besluit, waar door de patroons gehouden zijn voor de overuren de 25 t.h. bijleg te beta len dat geldt voor al de werklieden, welk vak zij ook uitoefenen. Door de paritaire kommissies van de textiel- en breiwerkfabrieken werd aangenomen, als de werklieden in ploegen werken, de werkdag 7 3/4 of 46 1/2 uren per week bedraagt,en voor dit ploegwerk een vergoeding van 9 t.h. op de gewonnen loonen zal be taald worden. Ook dat de werktijd van het nachtwerk niet meer dan 40 uren per week mag bedragen en daar voor een vergoeding van 26 t.h. zal betaald worden. Wanneer de wet of loonsovereen komsten niet gevolgd worden, moet men onmiddellijk den sekretaris van den vakbond verwittigen. In de laatste twee verschenen num mers van ons blad hebben we breed voerig gehandeld over het verdwijnen van de St-Annabrug, en de belemme ring over het verkeer voor allerlei voertuigen, dat daarvan het gevolg zou geweest zijn. In het laatst verschenen nummer besloten we onze wekelijksche beschouwingen als wlgt: *De stad zal, alhoewel het be houd niet afhankelijk is van haar wil, toch al het mogelijke doen om een bevredigende oplossing te geven aan dit vraagstuk. Daarmee zal hei huidig stadsbe stuur trouw blijven aan zijn ge kozen leuze: ginsch ten dienste der bevolking Het optreden van het schepenenkol lege heeft voor gevolg gehad dat de heer Mallems. algemeen directeur van Bruggen en Wegen opnieuw den toe stand ter plaatse ir komen onderzoe ken en er zal gelukkig vcor de nering der beide Denderoevers ge zorgd toorden dat het verkeer voor de voertuigen niet onderbroken wordt. Ziehier nu wat we daaromtrent kun nen mededeelen: Rekening houdende met den ingewikkelden internationa len toestand, verzet het ministerie van Landsverdediging er zich tegen dat het verkeer tusschen beide oevers van den Dender zou onderbroken worden door het wegnemen van de St-Annabrug. Ten einde in dien toestand te ver helpen heeft het bstuur van Bruggen en Wegen besloten een voorloopige brug te bouwen in de nabijheid van het nieuw bruggehoofd. Deze voorloopige brug is bestemd voor het verkeer van voetgangers en voertuigen, en zal be wegen als klapbrug. Deze noodbrug zal dienst doen tus schen het tijdstip dat de bestaande St-Annabrug wordt afgebroken en de nieuwe zal geplaatst zijn, 't zij voor een periode van ongeveer vier maan- den. Deze oplossing zal ongetwijfeld met vreugde vernomen worden door de neringdoenden der Molenstraat en van den Molendries. En daarmee is een be vredigende oplossing gevonden voor een probleem dat veel hoofdbrekens be zorgde èn aan de handelaars èn aan het stadsbestuur. Sinds eenigen tijd schenen de nieuwe klaslokalen van de stadsmeisjesschool volledig gereed te zijn. Verleden week nu was het dat het stadsbestuur geroepen werd om ovzr te gaan tot de definitieve aanneming der verschillende lokalen. In de school waren aanwezig, naast de vertegenwoordigers van het stads bestuur, de hh. ingenieurs der bouw werken. der electriciteit en van 't gaz. De stadsbestuurders werden rondgeleid in de verschillende lokalen, waar den noodigen uitleg werd verstrekt door de bevoegde persoonlijkheden. De lokalen, in hun praktische soberheid, zijn een verrukking voor het oog. De ruime vlakken en de rechte lijnen geven een gevoel van ruimte cn luchtigheid. Licht kan in overvloed binnenvloeien. We voelden ons fier en gelukkig bij het aanschouwen van al dat mooie en goede dat aan de schoolgaande kin deren aangeboden wordt. De nieuwe lokalen vormen vier klassen voor den kindertuin, een nieuwe turnzaal, een bibliotheek- en leeszaal, en ten slotte ook een overdekte speelplaats. Dit alles ingericht volgens de laatste principes van de opvoedkunde. We waren gelukkig dat het patrimo nium onzer stad verrijkt was met dergelijk onderwijsmateriaal. Ongetwij feld mag de stadsmeisjesschool als een der prachtigste onderwijsinstellingen genoemd worden. Toen we tevreden de school verlieten liepen we evenwel tegen de militaire overheid aan en onze aangename stem ming was dadelijk met enkele graden gedaald, toen we van hen vernamen dat ze kwamen ir.,ormeeren naar het aantal lokalen met hun oppervlakte welke in de school voor handen ivaren. De informatie gold hier natuurlijk om militairen onder te brengen. Ongetwijfeld zullen deze lokalen mor gen nog niet opgeëisch worden. Maar de gebeurlijkheid kan zich voordoen. We weten bij ondervinding dat de burgerlijke overheid al zeer weinig -n te brengen heeft wanneer de militairen tot opeischingen overgaan. Maar het ware misdadig moest men de school lokalen bezetten wanneer ander plaats voorhanden is om de soldaten onder ie brengen. We kennen in onze stad ge noeg lokalen waar zonder veel inspan ning honderdsoldaten kunnen onder gebracht worden. De school is het bezit onzer kinde ren. 't Ware misdadig we herhalen het! hun dit bezit te ontnemen, zoo dit riet absoluut noodzakelijk is. In de laatste weken is er in de burgerpers een verivoede kampanje los gekomen tegenover de werkloozen. Deze kampanje werd mogelijk ge maakt na een zeer ongelukkige uit lating van den h. Delfosse op een ver gadering van de katholieke parlemen taire groep. Zijn woorden waren bij zonder grievend in den mond van een kristen demokraat. Op het oogenblik dat de werkloozensteun op de meest demagogische wijze wordt aangevallen door de pers van de geldmachten, -s het absoluut verkeerd dat een vertegen woordiger van de kristen arbeiders, dingen komt vertellen waaruit kan af geleid worden, dat hij akkoord gaat met de verzonnen aanklachten tegen de werkloozen. De werkloozen bijten de beleedigin- gen, hun aangedaan door de burger pers, ver van zich af. Er is nog altijd een breed verschil tusschen het aan geboden en het aangevraagd werk, in dezen zin dat nog steeds honderden hun werkkracht op de markt aanbieden zonder evenwel koopers te vinden. Indien wij het eens aldus mogen uit drukken. Maar al de plagerijen en beleedigin- gen die men den werkloozen aandoet, vullen nog hun maag niet! In de belanghebbende middens begint men zich meer en meer te bekomme ren om de vraag of aan de volledige werkloozen, net als verleden jaar. wintersteun zal worden uitgekeerd. De Federatie van Vakbonden heeft die zaak onder het oog genomen en heelt bij het Belgisch Vakverbond aange drongen opdat dit laatste voetstappen zou aanwenden bij de regeering om te bekomen dat, zooals voorgaande jaren, wintersteun zou worden uitgekeerd aan de volledige werkloozen. Het onthouden van dezen steun zou een schande zijn voor onze regeering en zou aangezien worden als een ka- pituleeren tegenover de belangen van de werkloozen. Er mag niet aan gedacht worden, den werkloozensteun te verlagen en dit zou de niet-uitkeering van den winter steun beteekenen. De levensduurte stijgt geweldig. De werkloozensteun blijft ongewijzigd. De kloof tusschen het leven en den wer!:- loozensteun wordt al dieper en dieper. Dat de regeering niet vergete dat tr naast de gemobiliseerdenook werkloo zen bestaan, werkloozen op dewelke ze op een bepaald oogenblik en in be paalde omstandigheden wellicht beroep zal moeten doen. Dat ze niet vergete dat de werkloozen toch nog burgers blijven van het B'élgisch Staatsverband En haar plicht en taak is het voor r,l de burgers in den staat levensmogelijk heden te scheppen. EUO. DEPREZ Zij kwam van Zele... Staaf noemt haar Madam Diplom. Dat klinkt. Onze achtbare schepen van finan ciën moest, volgens Madam, zien dat er in het getypeerd budget der stad op ieder i een puntje stond en er geen enkel cijfer misplaatst was of... hij was onbekwaam. Vandaar Madam Diplom. Madam is hier te Aalst honderd procent Vlaamsch-nationalistBuiten Aalst neemt zij het zoo nauw niet op te Ztle gebruikt hun firma briefpapier met een Fransche hoofding en ergens aan de kust staat er op hun eigen dom a louer Maar men moet goed, verstaan commerce en politiek zijn twee ver schillende dingen. Men kan wel honderd procent Vlaamsch-nationalist zijn, Grammens met zijn borstel toejuichen en voor zijn kommercieele voertaal in Vlaan deren, Fransch gebruiken. Wij leven immers in een wereld van tegenstellingenmoest niet, volgens Hitler, iederen kommunist uitgeroeid worden... En nu Ter eere van Madam moeten wij nog zeggen, dat zij ten tijde van haar schepenambt zich interesseerde voor de stadszaken. Maar nu gelooven wij ook. dat zij den grrrooten heer De Ridder bijtijds kwade gedachten sug gereert om in de Bestendige Deputa tie het huidig stadsbestuur een voetje te zetten. Dat Marcel met deze taktiek ak koord is, spreekt vanzelf. Marcel is zeer kwaad op alle socia listen... Hij moet weten waarom. Wij gelooven dat Madam niet al te best op haar gemak is in het gezel schap der heeren van de koncentratie Gij hebt er dien tergenden en spot- tenden dr. Schelfhaut; den dikbuiki- gcn. zelfvoldanen en mislukten burge meester Pedro. En dien Frans Bastiaens en den Rexist Hermans, die het niet wilde aftrappen voor Victor Bocqué. En dan Callebaut, de kapaciteit bij uitstek enzoovoort Wij hoorden vroeger dat Madam zich altijd verzette tegen zoo'n kon centratie. Zij wist beter... Want die koncentratie heeft haar schepenenzetel gekost. En er is niet één schepen die er aan denkt het af te trappen voor Madam zelfs Staaf niet. Dinsdagavond had dit feest plaats in de feestzaal van het Volkshuis. Rekening houdende met den abnor- malen toestand was de opkomst prach tig. En het publiek was tevreden. Een puik orkest, onder leiding \an Charles Van der Meirsch. De groep Johnny, Freddy en Part ners heeft bij het publiek een aange- r.amen indruk nagelaten. Door hun populaire liedjes weten zij het publiek mee te trekken, in spanning te bren gen. te doen meeleven. Het zyn flinke stepdsnsers. Deee groep is vooral aan re bevelen voor allerlei amusante avon den. Wie deze flinke kerels eens gehad heeft, wil ze terug. Zij oogstten aan ook veel sukses en mochten een bloe- memviker ontvangen voor hun belang loos optreden ten voordeele van het pakket van den soldaat. Onze tooneelgroep voerde op: «Lies- es Feestdag». Dat het hier niet gaat m kunst van eersten rang, weten we allen Maar dat belet toch niet dat hst stukje ilink gespeeld werd. Froncé Victorine, Lammertin Oelina tn Van Hover Vital zijn drie gerouti neerd spelers. Daar is geen omzaer. naar. Zy kennen hun rol en staan al tijd vast. Vital weet in zijn rol gevoel te leg gen; Celina speelt altijd zeer goed: Froncé speelt met charme, met zwier, met losheid. Van. den Bossche Arthur was zeer voed in zijn rol. Oornand Victor, Rv- Sant Gislain, Vinck Henri en Saelens Clemence stonden hun stuk. Ptg. Berghman hield tusscbenin een spreekbeurt over het doel van het feest cn gaf een relaas over de vhrming van ten" stedelijk comité voor het pakket ran den soldaat. Berghman deed dé ge niepigs tegenwerking uitschijnen van de mannen der koncentratie. Deze acn- terbaksche tegenwerking, zegt onze partijgenoot, zal nochtans haar doe! missen. Wij staan er op iets te doen ten voordeel van onze soldaten en van de ongelukkige families. Berghman dankte al degenen die hebben meegewerkt tot het welslagen '•an dezen avond en hoopte, dat zij ver dere saksessen zullen behalen ten voor deele tan het edel doel. Woensdag, 1 November (Allerheiligen) zal de jaarlijksche rouwbetooging gehouden worden, om de graven van onze afgestorven medeleden cn bloed verwanten te gaan bezoeken. Voor deze rouwplechtigheid doen wjj een bijzonderen oproep tot al de leden der vakbonden en partijgenooten, opdat ze aan dezen optocht zouden deelnemen. De leden van al de Socialistische organisaties moeten het als een plicht aanzien, met hun vrouwen en kinderen, aanwezig te zijn, waardoor men het bewijs geeft de afgestorvenen niet te vergeten. Het ordewoord moet zyn noch achter noch vóór. maar allen in de rouwbetooging, die zal gevormd worden te 2 uur namiddag, aan het Volks huis, Molendries. Orde der betooging 1. Mandatarissen der B.W.P. en Sekrctarisscn der vakbonden. 2) De Fanfare «Hand in Hand». 3) De Vlaggen der Vak bonden en andere Soc. groepen. 4) De kronen en bloemen 5) De Familieleden van de afgestorvenen. 6) De jeugdgroep. 7) De vrouwen groep. 8) De mannelijke leden van de vakbonden, ziekenbeuis, en de andere socialistische groepen. Door de vakbonden zullen op de graven kronen neergelegd worden, van de leden welke dit jaar afgestorven zijn, namelijk Herreman Jean, Bonarens Rosa. Ringoir Petrus, Van Driessche Adolf, Coppens Maria, Mathieu Gustaaf, Vande P eerseh Eduard, De Smedt Benoit Lelong Severin, Camu Englebert, Mens Helène, Bauwens Irma, De Neef Octavie, Van Varenberg Frans, De Backer Remv, Verbestel Felix. De Noos Frans, Buys Simon, De Neef Amandus en Van de Maele Jean. Na het einde van de gelegenheidsrede op het kerkhof zullen de kronen aan de familieleden overhandigd worden. Kameraden, gezellinnen op Allerheiligen op post in de rouwbetooging. Voor het bestuur der Federatie van Vakbonden De Schrjjver, H. FLIPS. De Voorzitter, EUG. DEPREZ. P. S. Moest een der afgestorven leden hierboven NIET vermeld zijn, dan moeten hun familieleden dit onmiddellijk laten kennen op het bureel van Pgt. H. Flips in het «Volkshuis», Molendries. Wy wenschen de aandacht onzer le den te vestigen op de twee volgende zaken. 1) In ons dagblad «Vooruit» ver schijnt iederen dag, onder den titel «Boodschap voor de Vrouw» een kort artikel dat allerlei zaken behandelt in verband met onze beweging en den huidigen toestand. We raden onze le den aan desje korte berichten iederen dag te lezen en te overwegen. 2) Op Dinsdag 31 Oktober, te 18.45 uur, zal langs den weg van de radio een praatje gehouden worden voor de vrouw.en. Dit praatje zal handelen over huishoudelijke zaken, iets dat dus de vrouwen ten zeerste aanbe langt. Iedere maand zal Sarov een kwartuurtje voor de vrouwen ter be schikking houden. Onze leden worden aangezet zulks met aandacht te vol gen. ALLERHEILIGEN. Zooals ieder jaar houdit de party een rouwbe tooging. We verzoeken onze leden in groep deze betooging te volgen en een laatste groet aan hun afgestorvenen te brengen. Bijeenkomst Volkshuis, te 13.30 uur. Het Bestuur. Verandering van den uurrooster - Het aanbreken der winterperiode en meteen de vast te stellen terugslag veroorzaakt door de mobilisatie, ver plicht ons van Maandag, 30 Oktober e.k. af, tot en met 31 Maart 1940, vol genden uurrooster vast te stellen. Maandag: van 8.50 u. tot 9.20 u.: Atheneum; van 9.30 tot 11 u., dames; van 11 u. tot 12.30 u.: 2,50 fr.; van 14.50 u. tot 15.25 u.: Atheneum; van 15.30 u. tot 19 u. familiebad 2,50 fr. Dinsdag: van 8.50 u. tot 9.20 u.: Atheneum; van 9.30 u. tot 11 u.: hee ren 2,50; van 11 u. tot 12.30 u.: dames 2,50 fr.; van 14.50 u. tot 17 u. familie bad 2,50; van 17 u. tot 19 u. familie bad 5 fr. Woensdag: van 8.50 u. tot 9.20 u.: vry voor scholen; van 9.30 u. tot 12.30 u.: heeren 2,50 fr.; van 14.50 u. tot 15.25 u.: Atheneum; van 15.30 u. tot 17 u.: Dames 2,50 fr.; van 17 u. tot 19 u.: Familiebad 2,50 fr. Donderdag: van 8.50 u. tot 9.20 u.: Vrij voor scholen; van 9.30 u. tot 12.30 u.: dames 2,50 fr.; van 14.50 tot 19 u.: Familiebad 2,50 fr. Vrijdag: van 8.50 tot 9.20 u. vrij voor scholen; van 9.30 u. tot 12.30 u.: heeren 2,50 fr.; van 14.50 u. tot 15.25 u.: Atheneum; van 15.30 u. tot 17 u.: dames 2,50 fr.; van 17 u. tot 19 u.: heeren volksbad 1,50 fr. Zaterdag: van 8.50 tot 11 u.: Athe neum en heeren 2,50 fr.; van 11 u. tot 12.30 u.: dames 2,50 fr.; van 14.50 u. tot 17 u.: familiebad 2,50 fr.; van 17 u. tot 19 u.: familievolksbad 1,50 fr. Zondag: van 8.50 u. tot 11 u. fami lievolksbad 1.50; van 11 u. tot 12.30 u.: familiebad 2,50 fr. 's namiddags ge sloten. Iets nieuws voor de dames Hoewel in onze badinrichting, een der modernste is van 't land, wac er toch nog een leemte vast te stellen na melijk een haardroger voor de dames. Nu we stilaan naar den winter gaan en er dus veel gevaar is om een ver koudheid op te doen by het verlaten van het bad, met een natten kop haar, heeft het beheer dit euvel wil len weren met het aankoopen van een toestel geschikt voor het drogen van het haar van twee dames te gelijk. Men betaalt hiervoor slechts den spotprijs van 1 frank. Allo, juffrouwen en dames, laat u door de koude niét meer afschrikken, om een goed verwarmd en frisch bad te komen nemen. Schrikt niet af voor verkoudheid, bij het verlaten van het zwembad. Er staan twee haardrogers te uwer be schikking, maakt er dus regelmatig gebruik van. Eendracht tegen Gantoise Gantoise is van een kale reis terug gekeerd uit Aalst. Dat hadden we overigens voorspeld. We hadden ons weliswaar niet aan een 61-score ver wacht, resultaat dat de stoutste ver wachtingen overtrof. Die overwinning was ten zeerste ver diend, doch met vleiende cijfers. De grootste faktor van dien net afget.ee- kende zege is ontegensprekelijk die opportuniteit van Voogt, Debuck en Leblock. Maar vooral het falen der Gentsche middenlijn droeg er veel toe bij. We begrijpen in geen geval dat een geroutineerde speler als Commines aan Voogt die nochtans gekend staat als een zeer te duchten goal- guetter zoo'n vrijheid liet. Dat de Aalstersche middenvoor hier dank baar gebruik van maakte, hoeft niet gezegd. Ook F. V. Overmeiren onderschatte Deblock, net zooals Goethals die De buck niet voldoende bewaakte. We herhalen dus dat de halflijn van Gan toise voor een groot deel de schuld is van die enorme nederlaag. Berke Deraedt vermocht niets aan de aangeteekende doelen. Andermaal heeft hij «saves» uitgehaald, die zijn uitstekende klas verraden. Ook de bei de backs trokken zich goed van plan. Bij de voorspelers was Dol met Et. Chaves de beste. Ook Freddy Chaves deed zich opmerken. Bij de winners vernoemden we reeds het trio Deblock. Voogt en Debuck. Weinige clubs uit eere-afdeeling be zitten zoo'n kleppers in hun aanvals- lijn. Debuck is een echte goochelac- van het bruine dingetje. Amper 19 jaar oud, mag hij reeds gerust zijn voet zetten nevens de beste onzer voet ballers. Die knaap wordt internatio naal. Karei heeft weer de groote vorm te pakken. De halfs speelden goed wijl de loka le verdediging terecht een versterkte burcht mag genoemd worden. Peel- man bevestigde wat wij reeds lang van hem schreven «een speler van inter nationaal formaat». Aanvoerder De- munter, kalm als geen, moet op het huidige oogenblik niet onderdoen voor gelijk wie hij haalde kanonballen uit zijn kooi maar ook wel «Berke» De raedt zal zich afgevraagd hebben hoe kan dien veteraan zulks nog met zoo'n soepelheid Cooreman was eveneens sterk en dient vermeld te worden. Vandaag is Eendracht «gerodeerd», 't Weze nu Beerschot, Union of gelijk wie die naar Aalst komt, ze zullen met Een dracht wel overwinnen, maar ze 1- len er veel last mee hebben en enkel zeker zijn van hun zege als de wed strijd gespeeld is. We sluiten met te zeggen «Bravo Eendracht uw overwinning op Gan toise was een mooie, verdiende en prachtige zege. Doe zoo voort Te Aalst is men terecht fier op u.» Good luck bij de volgende wedstrij den in de eere-afdeelingskompetitie. Aalst moet en zal presteeren BR. N. Burgerlijke Stand van 18 tot 25 Oktober. GEBOORTEN. Mann. 11, vrouw. 7, totaal 18. HUWELIJKEN. Frans Daelman, dru.-'zersgast, Koolstr. 57 en Emilia Van den Steen, breister, Doolhofs'-r. 60. Jozef Staes, boodschapper, 179 Groenstr. en dementia Jacobs, xa- toenbew., Driesstr. 3. Honoré DcNe- ve, z. b., Felix De Hertstr. 78 en Ca- tharina De Troyer, z. b., Nazarethstr. 25. Dominicus Gysens, mouleerder. Dool hof str. 53 en Palmyra Van de Vel de. katoenbew., Doolhofstr. 83. OVFiRLIJDENSCharles Cosyr.s, echtg. Maria Van den Eynde, landb., 55 Appelterre-Eychem. Hortensia Bomueeck, wed. Petrus Meert en An- tonia Hauwelaert, z. b., 80 j.. Felix De Hertstr. 6. Nathalia Vanden Bul- CKe, v.ed. Theophile Meganck, z. b., 84 j., Esplanadestr. 6. Maria Phlips, wed. Leo Baccaert, echtg. Ludovicus Van Tittelboom, z. b., 68 St. Jobstr. 120. Albertus Camu, echtg. Fany D'Eaese, bieruitzetter, 58 Gentsche- str. 63. Frans De Backer, echtg. Maria Ponnette, meestergast, 57 j., E-endtrm. stw. 133. 4 kinderen. St. Camielstraat, 30 Waarde Partijgenoot. Achtbaar Medelid. Wij hebben het genoegen U te kunnen mededeelen dat op DONDERDAG 2 NOVEMBER e.k. de opening plaats grijpt onzei Deze dienst wordt verzekerd door den h. Dr. PEDE, van Gent, en heeft plaats eiken Donderdag, van 5 tot 7 uur. De raadplegingen en heelkundige bewerkingen gebeuren aan het gewoon toegepast tarief: Leden van Bond Moyson 7,50 fr. rechtgevende op 1 extractie. Leden van andere bonden J5,fr. rechtgevende op 1 extractie Partikulieren 20,fr. rechtgevende op 1 extractie. Het plombeeren en inzetten van kunstgebitten wordt ter plaatse op af- tpiaak geregeld. Verzorgt intijds uw mond en tanden indien gy wenscht van ernstiger kwalen gespaard te blyven. Ordertusschen kameraadschappelijk en achtingsvol gegroet. Het bestuur. Op het oogenblik dat er hier te Meire, zooals over gansch het land, een hardnekkige Strijd vanwege de kommunisten tegen de Belgische Werkliedenpartij gevoerd werd, zien wij met het kommunistische Rusland en het vroeger zoo gehaate Duitsch- land het ongelooflijke gebeuren. De aanzienlijke aanvallen door de kommunisten aan het adres van socia listische leiders gericht, hebben velen onzer kameraden doen nadenken en twijfelen. Verschillende onder hen hebben zich door het kommunisme la ten opslorpen met de vaste overtui ging verder te strijden onder de leuzi weg met de nationaal-socialisten, zooals Spaak en gansch de rechtsche leiding der socialistische partij Herinneren de kommunisten zich nog de maand September 1938, toan er een gedeeltelijke mobilisatie plaats greep in ons land, en er ook troepen naar de Fransche grens werden ge stuurd? Dan was het nogmaals Spaak die door de kommunisten werd aan gevallen en terecht schreven zij in nun blad en in speciale cirkulaires dat het gevaar niet uit Frankrijk kwam, maar wel uit Duitschland. Dan was het de nationaal-socialistische Spaak die in de kaarten van Hitier speelde, met de buitenlandsche poli tiek dat hij voerde. Hitier steeds de grootste vijand van het kommunisme, de moordenaar van honderden, mis schien duizenden kommunisten, steeds door de kommunisten verafschuwt en veracht, zoekt nu het middel om het zoolang voorbereide plan ten uitvoei te brengen, waarvoor hem de huip beloofd werd door het zoogezegde vre delievende Rusland, waar vadertje Stalin alleen het bevel voert. Er werd een nietaanvalspakt gesloten. De twee grootste vijanden der wereld waren plots de dikste vrienden geworden. Hitler had zijn doel bereikt en zijn oorlogszin moest verwezenlijkt wor den, de Duitsche troepen rukten Po len binnen. Het Poolsche volk dat zin nens was te vechten voor zijn vrij heid, heeft zich tot het uiterste ver dedigd, maar werd door het kommu nistische Rusiar.d de dolksteek m den rug toegebracht. Nu zijn onze kommuhisten gansch van taktiek ver anderd, nu heulen zij ook met Duitschland mede, en laten ze reeds uitschijnen, dat Frankrijk en Enge land de rustverstoorders zijn. De Bel gische Moskouknechten zijn nu ook supporters van het nazisme gewor den Door den onfaalbaren wil van vadertje Stalin werd er op het kerk hof van Ukkel een monument opge richt ter nagedachtenis van Jacque- motte, gewezen leider der kommunis tische partij, en haantje vooruit in het bestrijden van het menschontee- rend fascisme Deskundigen bewe ren dat de geschiedenis van dit mo nument byna zoo wonder ineenzit, als de geschiedenis van de overeen komst tusschen Hitler en Stalin. Thans beweren de kommunisten dat Rusland zulks doet teneinde onze vrijheden te waarborgen en het na- tionaal-socialisme te verzwakken. Zoo doende trachten de kommunistische verdeelers verder het bolsjewistisch vergift onder onze bevolking te ver spreiden. Tenware onze menschen het gevaar zouden inzien en een rem zouden stellen tegen het verder kom- munistisch gevaar en de enkele leden die hun party nog telt hen terstond den rug toekeerden. Dit weze aan onze kommunisten ge richt ter herinnering aan hun vroe gere politiek en de tegenwoordige, alsook aan onze geachte lezers, om zich niet met open oogen in 't water te laten leiden en er een gezond oor deel uit te trekken. Een socialistische gemobiliseerde. Wij hebben het al duizendmaal op gegeven eenigen schijn van logika te zoeken bij de kommunisten. En toch worden we steeds door onze behoefte aan objektiviteit aangezet de poging te herbeginnen. Er is thans een Turksch-Fransch- Engelsch verdrag gesloten, dat de vriendschap en den vrede onder die landen bezegelt. Dat is niet een vredesverdrag roepen de kommunisten uit ons .and, die van Moskou na. Maar... Als Hitler en Stalin een verdrag sluiten waarmede de oorlog in Euro pa aanvangt, dan is dat, volgens die zelfde heeren, een echt vredesver- drag Als Stalin Estland verplicht een mi litaire Russische bezetting te aanvaar den en voor de volgende jaren een strenge kontrole, dan is dit weer een echt vredesverdrag. Als hetzelfde met Letland gebeurt, dan is dat weer een vredesdaad. Als 't zich herhaalt met Litauen, dan moeten we om den vrede ju belen. En als men vreest dat Finland on der den voet wordt geloopen door Sov jet-Rusland, dan heeft de vrede nog nooit meer kansen gehad Wij vragen ons altijd af wat de bra ve lezers van de kommunistische or ganen voor menschen zijn, als men hun kan wijsmaken dat zwart wit en wit zwart is en dat hoe meer er ge vochten en gestroopt wordt, hoe be ter het met den vrede... en met het socialisme gaat Nu rijpt de Herfst de ryk gebronsde [peren de sappige applen glanzen, rood en Lgoud En prachtig prijkt, gelijk een [tooverwoud, het bosch, dat groen in purper doet [verkeeren. Krachtige balsemgeur uit kreupelhout van eiken stroomt mij tegenzilvren [veeren doorstrepen 't reine luchtblauw en [vermeeren tot één wolk, die de zon gevangen [houdt. Nu, vul die vaas met gele Oktooer- l rozen, leg blauwe druiven op die blanke [schaal, tusschen de trossen, laat de perzik [blozen als avondrood en loof als bloedkoraal van wilden wingerd, bly mijn blik T verpoozen, die symphonieën zoekt in kleurentaal. Helena Swarth

Voor Allen | 1939 | | pagina 4