i x POLITIEK PANORAMA IN HET TEEKEN KOMPETENTIE... KUNSTSCHATTEN EN... MENSCHEN DER ZONDAG 5 NOVEMBER 1S39 0,50 Ir, - Nr. 28 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie fel1T rif»! TH* 4" F I1HW LEKTUUR voor de soldaten Uitgave O mm wErff I lliior mm WÊMg Het Belgisch Vak verbond waakt Direktoriale aanbevelingen Dat noemen zij orde Vergadering van de socialistische parle mentaire groepen Een energieke terechtwijzing Behandelt de neutraliteit mei zachtheid Belangrijke koninklijke besluiten Met den verrekijker Onze gemobiliseerden vragen naar «VOOR ALLEN»! Staar hun uw blad op V® R ALL jiDAKTIË EN ADMINISTRATIE St-Pictersnieuwstr. 64 Gent r e I e o o n 157 v 0 (4 Hjnen) A BON NEM EN TSl'KlJZE N i jaar 6 23,00 ff. maanden !r' landen H.3Q fr o li eek Het Licht <ient: 56733 2)e qw&te- k&tkfKweit~ netlijzen 1 November, Allerheiligen, 1939 De doodenvereering greep overal plaats. Terwijl het ka non opnieuw buldert, de mi trailleurs ratelen en opnieuw de soldaten door den dood wor den neergemaaid. Die uitgestrekte militaire kerkhoven, zeer ordelijk en militair opgemaakt gaan uit breiding krijgen. De houten kruisen worden in •erie gemaakt. En dit alles omdat de volke ren zelf aan de macht niet zijn. Omdat de kapitalistische appetijten spelen. Men wil ijzerbekken, koper- en tin mijnen, petroleumvelden ver overen. Omdat een nazistisch impe rialisme onvoldaan is en de wereld hegemonie nastreeft. Een nieuwe orde moet in Europa geschapen worden om den vrede te kunnen bewaren. Maar bestendige vrede kan er niet zijn, wanneer aan de bazis van onze maatschappij het kapitalisme blijft bestaan. Het moet in de koppen der menschen gehamerd worden, dat dezen keer een Europeesch stelsel moet opgebouwd wor den, dat belet dat om de 25 jaar de oorlog opnieuw uit breekt. En of de hooge heeren het willen of niet, die orde zal socialistisch zijn of de vrede zal niet herwonnen worden. In deze troebele en moeilijke dagen moet gansch onze aktie gaan naar de doordringende machtige socialistische vredes- gedachte. k Jp Jm mfey. Minister Sap heeft rare plan nen in zijn achterhoofd. Hij mompelde iets over een oor logsindex welke hij zou wil len invoeren, maar liet inmiddels den in gang zijnden index van Ok tober NIET verschijnen. Het Belgisch Vakverbond (socia listisch) diende een flink protest in en al meteens liet M. Sap dan toch den index verschijnen. Er was reden toe, want de georganiseerde socialis tische arbeiders zijn niet van plan zich te laten doen. Temeer, er was een verhooging van de levensduurte welke door den band een loonsver- hooging van 5 t.h. wettigt. Ziedaar waarom M. Sap sprak van een oorlogsindex en de echte cijfers niet liet verschijnen. De arbeiders zullen het gepast op treden van het Belgisch Vakverbond weten te waardeeren. Aan het hoofd van de katholieke beweging staat een directo rium schrik niet van dien naam, dat is maar een «pose». Dat lichaam met den fermen naam heeft een manifest uitgegeven waar in het den nadruk legt op de nood zakelijkheid de moraal en solidari teit van ons volk hoog te houden. Een vrome, wijze raad Maar zou hetzelfde «direktorium» soms niet beter doen de reakcion- naire katholieke dagbladen eens duchtig bij de ooren te trekken. Het zijn zij toch die de solostemmen zin gen in het misselijk huilkoor dat tegen de werkloozen werd gericht En... kan datzelfde «direktorium» gezien zijn kloeke benaming, soms ook geen einde stellen aan de hits- kampagne van «De Standaard», het lijfblad van den met verlof-zijnden be heerder van de nazi-firma Siemens, we bedoelen minister Sap. Of is het katholiek manifest met de wijze raadgevingen alleen maar bestemd voor de niet-katholieken, terwijl de klerikale herrieschoppers zich het recht blijven toeëigenen, in deze gevaarlijke periode het land op «telten te zetten Ge weet, dat de fascisten bij hun propaganda steeds be weerd hebben ORDE tê brengen. Ze maakten van de huidige kapitalistische wanorde mis bruik om hun diktatoriale betrach tingen te verwezenlijken. En nu zitten wij volop in een toe stand, geschapen door de fascis tische ordebrengers Wat zijn de kenmerken van die fascistische orde Duizenden in martelkampen afgeslacht of voor het leven ver minkt; Du:zenden losgemaakt van have, goed en gezin; Slagvelden en massa-kerkhoven alom. Millioenen gemobiliseerd; Dood en vernieling op zee, ten lande en in de lucht; HONGERSNOOD IN DE DOOR DE FASCISTEN BESTURDE LAN DEN. Ziedaar de fascistische orde I Zeggen, dat er ook bij ons nog geestelijk abnormalen zijn, die ook deze gruweldaden van de fascis tische diktatuur over ons volk zou den willen brengen. Maar het volk heeft al lang zijn oordeel geveld over de fascistische dwingelandij en zal er wel mee af rekenen bij de eerste gelegenheid. HET FASCISME MOET OVERAL UITGEROEID WORDEN. WIL FR VREDE EN VOLKSWELVAART WORDEN. DE zitting hield zich bijna uitslui tend bezig met het nieuw koninklijk besluit, over de vergoedingen aan de families van de gemobiliseerden. De vergade ring was akkoord, en dit werd in een dagorde vastgelegc., dat er grondige wijzigingen moeten gebracht worden aan het besluit. Inderdaad, belang rijke kategoriesn zien hun toestand r.iet verbeterd, wel integendeel. Zoo voor wat betreft de vrijgezellen, de weduwnaars mot of zonder kinderen de families die de dorpen bewonen van minder dan 5000 inwoners. Het algemeen oordeel was dat het plafond voor wat de beroepsbelastingen be treft veel te laag is. Enkele parlementairen werden aangeduid die op Donderdag 2 No vember gingen samenkomen met minister Spaak, om het besluit gron dig te onderzoeken en de noodige wijzigingen op te stellen. De socialisten zullen niet loslaten en ijveren steeds om den toestand van de families der gemobiliseerden, en die der alleenstaanden te verbete ren. Onze gemobiliseerde jongens ver dienen dat. We hebben in deze kolommen herhaalde malen en'kracht dadig de aanvallen tegen de werkloozen geschandvlekt. Het is toch eigenaardig dat de mees te aanvallen tegen het volksbestaan steeds uit denzelfden klerikalen hoek komen. Wat zitten de kristen-demo- kraten toch in een verdacht gezel schap Op haar beurt neemt de geree- ring positie, door een energieke mededeeling en logenstraffing van wege het ministerie van Voorlich ting, tegenover hen die de hitskam- pagne voeren te publiceeren. Deze ministerieele logenstraffing luidt als volgt In sommige kringen hebben verzonnen berichten de ronde gedaan, betreffende de op- eisching door de openbare mach ten van werkloozen, die weige ren zouden te arbeiden. Deze geruchten dienen met het mees te voorbehoud te worden ont haald. Zoo kunnen wij het be richt logenstraffen volgens het welk werkloozen, opgeëischt om te arbeiden op het vliegveld van Goissoncourt, onder het zingen der Internationa ie zouden geweigerd hebben aan het werk te gaan. Zal dat volstaan om de klerikale reaktionnairen wat menschelijker te maken en eerbied af te dwingen voor de slachtoffers van de kapitalisti sche krisis We zullen zien. In elk geval kunnen wij nu gelijk m het verleden vaststellen, dat alle vaderlandslievende ontboezemin gen en andere direktoriale raad gevingen ten spijt, sommige reak tionnairen van de moeilijke omstan digheden misbruik maken om een aanval te doen tegen de arbeiders in het algemeen en de werkloozen in het bijzonder. Dat zij daar het land een slechten dienst mede bewijzen, kan hun blijk baar niet deren. Als hun geldbeugel er maar wel bij vaart Er wordt in de laatste weken veel geschreven en gesproken over onze neutraliteit die moet verdedigd worden. Te veel zelfs! De indruk wordt daarmee verwekt, vooral in het buitenland, dat de Belgische bevolking tegen de neu traliteit gekant is. Wat niet waar is! Al die zenuwachtigheid rondom een algemeen aangenomen zaak, wordt in de provincie NIET begre pen en men is tenslotte geneigd naar een uitleg te gaan zoeken. Wordt er te Brussel soms door vertegenwoordigers van vreemde machten drukking uitgeoefend op onze staatsmannen, drukking die niet te vereenigen zou zijn met het noodige respekt voor onze neutrali teit Als dat zóó is, dat men het zegge! We zullen meteen weten wie er ge vaarlijk is voor onze onafhankelijk heid I Maar als er geen drukking wordt uitgeoefend, dat sommige sprekers en schrijvers zich dan wat intoomen en bewijs geven van psychologisch doorzicht. Over de geestesgesteldheid van ons volk mag men zich overigens niet vergissen. Men kan niet eischen dat het afstand doet van sympa thieën of anti-pathieën, welke deor den oorlog 1914-1918, en in het bij zonder door de Duitsche bezetting, diep in het gemoed gedrukt zijn. Daarom is het niet verstandig bij ons volk reakties uit te lokken die wel eens niet gewilde uitslagen zou kunnen opleveren. Daarbij weet elke demokraat zeer goed, dat het voortbestaan van de volksvrijheden niet gekoppeld is aan de overwinning van de diktatuur. Dat zij, die door roekeloos ge schrijf een der oorlogvarende par tijen waarlijk beieedigen tot de orde geroepen worden, is niet meer dan billijk. Maar dat men verder de neu traliteit zoo weinig mogelijk be- spreke, zoo breed en wilskrachtig mogelijk voere en er vooral eerbied voor afdwinge vanwege sommige landen die al te gemakkelijk het internationaal recht aan hun grove botten lappen. Het is dan ook niet heel wijs de neutraliteit te doen doorgaan als een nieuwe levenshouding, waaraan moed en andere deugden ten grond slag liggen. Laat ons ernstig blijven. Neutraal zijn wij, omdat wij ons land de gruwelen van den oorlog willen besparen en in elk geval geen voorwendsels voor een inval willen geven. Of de zaken naar onzen wensch zullen verkeeren hangt niet alleen van ons af. De neutraliteitspolitiek is er eerie van politieke NOODZAKELIJK HEID, meer niet. Zij mag ons zelfs niet beletten desnoods onze onaf hankelijkheid met alle krachten te verdedigen tegen een gebeurlij- ken inval Zie de laatste en zeer flinke rede van den koning. Het te werk stellen der werkloozen Het nieuw koninklijk besluit is ver schenen. Het voorziet dat de Staat, de provin ciën, de gemeenten, de openbare instel lingen, de verzekerde werkloozen kun nen te werk nellen voor werken van de landsverdediging, van passieve be scherming of van openbaar nut. De werkloozen zullen door den N D.A.W. aangeduid worden. Ze zullen boven den werkloozensteun frank per werkdag ontvangen. De tewerkstelling duurt 5 uren per dag. Dit kan verlengd worden in spoed gevallen voor de landsverdediging of de passieve volksbescherming. De openbare besturen zullen zorgen voor de vergoedingen der schade voort spruitend uit arbeidsongevallen. Ook kunnen werkloozen mits toeslag van 5 fr. per vollen arbeidsdag te werk gesteld worden in erkende mutualitei ten, werkioozenkassen. officieele ver zekeringskas, enz., om leden van het personeel, onder de wapens geroepen te vervangen. Een ministerieel besluit regelt de te volgen administratieve werkwijze door de openbare besturen (Staatsblad van 30-31 Oktober, bladzijde 7218). et is fataal, de naam «Mendelsohn» blijft zich vast zuigen aan de geschiedenis der laatste jaren van H het Belgisch gemeenschapsleven. IIMMH Men zal zich nog herinneren hoe in 1934 de bankiersregeering de Bank Mendelsohn van Am- KL —sm j sterdam de rol liet spelen van den financieelen red- dingsengcl. Het was deze instelling n.l. waarop beroep werd ge daan om, tegen interessanten interest en mits den waarborg in goud, de Belgische schatkist door leeningen op korten termijn uit de penarie te helpen. Naderhand gunde het verslag van de onderzoekscommissie Servais ons een blik achter de schermen. Er werd n.l. aan het licht gebracht hoe door bedoelde verrichting Belgische finan ciers en banken heimelijk de kapitaalvliicht wisten te orgamsee- ren en hoe zij aan de Mendelsohnfirma de kapitalen ter beschik king stelden, die zij voor leeningen in België hadden geweigerd. Voor enkelen tijd kwam de naam Mendelsohn weer in ve dette te staan door den krach van een harer leiders, Mannhei- mer, waardoor de Mendelsohn-firma ten onder ging. Thans krijgt die zaak een staartie in ons land, waar een drietal financieele instellingen betrekkelijke averij blijken te hebben opgeloopen bij het failliet Mendelsohn. Een dier financieele instellingen, n.l. de «Caisse de Reports» schijnt nogal erg te zijn getroffen alhoewel de deposanten volgens een communiquee, niet de minste onrust hoeven koesteren nopens hun geld. Ziehier hoe technisch de zaak in mekaar zit. Alhoewel haar zekere waarborgen werden gegeven is bedoel de Brusselsche bank. een dezer schuldeischers van Mendelsohn, in een moeilijken toestand geraakt. Pit komt hierdoor dat er niet alleen een vordering bestond van 16 Joilhoensuden, hetzij ongeveer 250 mil'ioen frank, maar ook omdat de bank Fransche schatkistbons, die door de Bank Mendelsohn waren uitgegeven, had overgenomen. Deze laatste waa-borgde de overname, na drie kwartaal-vernieuwingen, namelijk m Juni 1940. Pc krach heeft deze vernieuwing onmogreink pemaakt en bov^nchen is de oorlog ontstaan, waarin Frankrijk is betrokken. De Fransche schatkistbons bliiven gedurende zes jaar loopen en nun verkoop kan slechts verlies meebrengen. Feitelijk heeft de toestand eerder een teohisch uitzicht zoo dat de deposito's, deze bedroegen 700 m-'hoen on het emd van 1938, niet in het gedrang komen en Staats-tusschenkomst dan ook vrijwel uitgesloten is. Ook wat de norma'e verb and cl. n- gen van de bank betreft gaat alles normaal en kon de bank al haar verplichtingen naleven. In bevoegde kringen is men dan ook <*°enszins ongevust over de toekomst van de bank. Maatregelen blijken evrnwel noodza kelijk daar een oplossing moet gevonden worden. Deze zou men zoeken in een inkrimping van het kanitaal en van de reserven van de bank. Het kanitaal bedraagt 329 mdl.o»n en de reyven 73 millioen. Het kanitaal zou op 200 mdhoen of zelfs op 160 mil- lioen gebracht worden. Zoo zou de balans den waren toestand weergeven. De aandeelhouders zijn hierbij natu»"liik'Heen betrokken. De effekten. ter nominale waarde van 160 millioen werden den jongsten tijd niet meer op de Beurs genoteerd. Wat de twee andere schuldeiscb<>rs in kwestie betreft, dezer vorderingen ziin niet zoo belangr^k zoodat de weers.ag zich bij hen in mindere mate doet gevoelen. Wij willen hier, zonder de minste nm'cing tot leedvermaak, aan dit betreurenswaardig financieel incident enkele konk.usies vastknoopen. In de eerste bevestigt het onze stelling dat de bankkontrole in België nog op veel te zwakke basis berust. Wat natuurlijk toe te schrijven is aan den tegenstand onzer politieke tegenstrevers. Verder brengt het de legende van de kompetentie van de financiers en de zakenlieden, die maar al te dikwiils de leiding van de staatszaken opeischen. tot haar werkeluke waarde te rug. Pat de huidige regeeringsmannen misschien langzamer werken dan bovengenoemde? Rat komt echter omdat zii veel voorzichtiger zijn en alles grondig willen bestudeeren en bedis- kussieeren vooraleer in naam van het land verbintenissen aan te gaan. Tenslotte is het toch opvallend dat onze banken nooit geld hebben of te vinden zijn wanneer het land op haar beroen doet om hetzij binnenlandsche leeningen op te nemen, hetzij door kredieten de heraanpassing van onze industrieele struktuur te financieren. Dan wanneer zij zoo maar, zonder de risico s te verdeelen, honderden millioenen ter beschikking stellen van vreemde spekulateurs. Nog een vorm van het eigenaardig patriotisme dat in de laatste jaren in zekere kringen wortel heeft geschoten. In alle landen werden maatre gelen getroffen om de kunst schatten tegen een eventueele vernietiging door hommen en granaten te beveiligen. In de voornaamste musea en bibliotheken zijn de meesterstuk ken zorgvuldig in den kelder ge borgen, of zelfs naar het binnen land vervoerd, terwijl de histori sche monumenten met duizen den zandzakken ingeduffeld wer den. Goed zoo! Maar men is in elk geval geneigd uit te roepen Gelukkige kunstwe -ken Het is voor elkeen niet zooveel! De voortbrengers van die schoonheid voorzoover ze de uit eindelijke reis naar 't pierenland nog niet ondernomen hebben, krijgen integendeel een matri- cuul-nummer toebedeeld en wor den, voorzien van een geweer en een gasmasker, in 't veld ge stuurd, terwijl hun geestelijke kreaties als ware troetelkinde ren behandeld worden. Bij een oppervlakkige beschou wing kan men daar allerlei over wegingen aan bastknoopen, die zeker niet ten voordeele van het menschelijk vernuft uitvallen. Menigeen zal misschien de me- lankolische bemerking maken Is het inderdaad niet paradoxaal, dat men zoo verkwistend om springt met de menschenlevens, terwijl men angstvallig de wacht houdt rond de scheppingen dier- zelfde menschen? Dat kan inderdaad paradoxaal en zelfs wraakroepend schijnen, maar alles goed ingezien is het toch niet het geval. Er is uit dit feit tenslotte een les van diepe levenswijsheid te halen 't is dat de mensch zelf van weinig fet is en zijn waarde slechts afgemeten wordt naar wat hij heeft gepresteerd. Aan die kelders en die zand- zakjes breng ik zelfs een ootmoe dige hulde zij zullen het hunne bijdragen om aan de overleven den van deze nieuioe katastroof en tevens aan het nageslacht te leeren, dat we toch ook nog tot iets anders in staat waren dan malkander den kop in te slaan. Aan het nageslacht zijn nut er uit te halen. Een boek, een kunst werk, dat de vernietiging trot seert, is tenslotte een hulde aan den geest en aan de vrijheid. PIER MOEIAL. 1

Voor Allen | 1939 | | pagina 1